Zoektocht naar kern van schrijversschap BOEKEN Dertig dagen aan Blair's zijde 'En allen werden zo tot gruis geslagen' Eerste manga van gerenommeerde Nederlandse stripmaker l Hulde voor makers Saturday Night Lrv! DE LEESTAFEL boek recensie James McGonigal Tom Shales James Miller: Live from New York. Uitg. Little, Brown, imp. Van Ditmar. Prijs: 33,20. Eddy Murphy, the Blues Brothers, Chevy Chase, Steve Martin, the Coneheads, Way ne's World - zowel sterren als films zijn een bijproduct van een van de meest succes volle Amerikaanse televisieprogramma's ooit: Saturday Night Live. Het programma ontstond min of meer per ongeluk in 1975, toen de ouder wordende ster Johnny Carson met zijn dagelijkse show wat meer vrije tijd wilde. Er viel een gat in de zater dagavondprogrammering van tv-maat- schappij NBC, dat zo goedkoop mogelijk moest worden gevuld. Welke adverteerder zou immers brood zien in de afwezigheid van Carson, tussen half twaalf en een uur 's morgens op zaterdagavond? NBC huurde de Canadees Lome Michaels in, die al eerder had bewezen met minima le middelen zendtijd te kunnen vullen. Lor- ne voldeed niet alleen aan zijn opdracht, maar bezorgde NBC een van de grootste successen in de geschiedenis van het be drijf. Hij maakte en passant niet alleen zichzelf, maar ook een groot aantal komie ken en andere acteurs miljonair. Om SNL te vertalen naar Nederlandse be grippen: het is een combinatie van Kop spijkers en Jiskefet. Humor, satire, levens echt vermomde typetjes enzovoorts. Wel op zijn Amerikaans: al te grote problemen worden vermeden want het moet wel leuk blijven, ook voor de sponsors. Desalniette min was en is SNL een vreemde eend in de Amerikaanse communicatiebijt. Satire is in de VS een onbegrepen vorm van commu nicatie. Moederbedrijf NBC heeft dan ook voortdurend geprobeerd in te grijpen bij dit programma, maar Michaels wist zich meestal goed te verdedigen. Grappen over de president, over de paus, over minderhe den - kan dat niet wat minder? Neen, was bijna altijd zijn antwoord: wat is er mis met relativering? Ook de Amerikaanse oud-vice-premier Al Gore werkte vorig jaar mee aan een afle|j Saturday Night Live. In het midden Lome Michaels. Foto: GPD/ AP /NBC Twee Amerikaanse media-joumalisten hebben nu een geschiedenis geschreven van dit tv-programma, dat in meer dan één opzicht baanbrekend is geweest. In de eer ste plaats omdat het in de VS vernieuwend was: kritisch, satirisch, met humor, niet bang om gevestigde belangen een tikkeltje belachelijk te maken. In de tweede plaats omdat het programma een broedplaats van talent bleek te zijn. Lome Michaels en zijn mensen haalden hun acteurs uit obscure comedy clubs in Chicago en Los Angeles. Op het nationale podium van een tv-pro gramma bleken sommigen van hen in korte tijd mega-sterren. Eddy Murphy is daarvan het meest aansprekende voorbeeld. De keerzijde van het stardom komt in dit boek ook aan de orde: wie niet tegen de permanente druk bestand was, liep het risi co te bezwijken aan drank, drugs of een combinatie daarvan. Een of tw» doorhalen om een grap te perfet( okay. Maar dat week in, week L den? Gilda Radner en James Bell, den snel op. Het was druk op h^ nis. L Dit boek is vertelde geschiedend tory). Nadeel van dit genre is <^t maar doorleuteren, zonder dat e^j dige buitenstaander halverwege nu weten we het wel.' Het is dij veel te dik boek geworden. Ma* wel een heel goed beeld van dn, pan waarin controversiële Ametj programma's tot stand komen. L deze pan is sinds de aanslagen f| tember 2001 natuurlijk alleen nL nomen - in de VS is steeds mine voor humor, laat staan satire. Tjj SNL stand. Hulde voor de maken! Britse regeringsmachine is mensenwerk boek recensie James McGonigal Peter Stothard: '30 days - A month at the heart of Blair's War'. Uitg. HarperCollins, imp. Van Ditmar. Prijs: 19,95. 'Dit is altijd de slechtste tijd. Het vechten is begonnen en het einde is niet nabij. Het einde is zelfs onbekend. Maar ik weet dat ik gelijk heb. Ik geloof echt dat ik gelijk heb.' En dan loopt de tweede leider van het Vrije Westen de trap op van zijn ambtswoning, Downing Street 10 in hartje Londen. Na 1600 Pennsylvania Avenue in Was hington DC (het Witte Huis) het meest bekende politieke adres ter wereld. Het is wel een merkwaardig adres. Cherie Blair is al regel matig in d'r ochtendjas opgelo pen tegen mannen in zwarte pakken, het Britse kabinet ver gadert er namelijk ook. En koe riers met Zeer Geheime Stuk ken breken op de parterre wel eens hun nek over het speel goed van Leo Blair - weet een vierjarige veel van het wereld werk van zijn vader. De Britse journalist Peter Sto thard heeft dertig dagen mogen doorbrengen aan Blairs zijde. De voormalig hoofdredacteur van The Times was van plan vijftig dagen in de buurt te blij ven van de Britse regeringslei der, ter gelegenheid van diens 50ste verjaardag. Dat werden er dertig - toevallig in de periode dat Blair in binnen- en buiten landse perikelen geraakte van wege de oorlog tegen Irak. Sto thard mocht er vaak bij zijn. Schroder, Chirac, Bush, Britse parlementsleden - Blair heeft in deze periode met iedereen ru zie gehad. Wat Stothard laat zien - met wellicht de ironische distantie van iemand die net voor kanker is behandeld - is dat het in het centrum van de macht allemaal wel meevalt. Blair is heel be langrijk; Bush is dat ook. Sad dam Hussein en Osama Bin La den zijn evenmin te onder schatten. Maar dat er steeds een banaan op tafel ligt, dan wel een groen appeltje, is ook van belang. Op de achtergrond is er ook al tijd het Noord-Ierse gedoe - en wat is eigenlijk de wereldschaal van conflicten van waarde, als er een etage hoger een kind huilt? Stothard heeft een prachtig boek geschreven. Hij houdt zich aan de vooraf afgesproken regels: niet te veel te vertellen over de werking van de Britse regeringsmachine. Maar wat hij wel laat zien is dat het allemaal mensenwerk is. Dat is voor de lezer zowel ge ruststellend als onrustbarend. U en ik zouden het ook kunnen - maar willen we dat ook? Heldendicht 'Jeruzalem bevrijd' in drempelverlagende vertaling literatuur recensie Jaap Goedegebuure Torquato Tasso: Jeruzalem bevrijd. Met prenten van Giambattista Piazzetta. Vertaald door Frans van Dooren. Uitgave Athenaeum-Polak Van Gennep. Prijs.- 55.00. Een recent verschenen boek waarin een leger van westerse bondgenoten met succes op trekt naar het Midden-Oosten om de islamieten een lesje te le ren. Verkeert de auteur daarvan nog onder de levenden? Dat zou heel goed kunnen, want er zijn intussen voldoende handi ge journalisten in het gat van de Irakese oorlog gesprongen. Maar dit boek over het eeuwen oude conflict West-Oost werd al in 1575 voltooid. Door Tor quato Tasso, in het Italië van zijn dagen de prins der dich ters. essays recensie Jan Kuys J.M. Coetzee. Elizabeth Costello Uitg. Cossee. Prijs 19,90. Hoe omschrijf je het nieuwste boek van John Coetzee? Is het een verzameling essays of is het een roman? Coetzee presenteert in Eliza beth Costello een zestal essays plus een brief als een roman over de plaats en betekenis van literatuur. Dat leidt in de ge dachtewereld van zijn hoofd rolspeelster, de feministische schrijfster Elizabeth Costello, tot diepgaande overdenkingen over de kem van het menselijk bestaan. Door de presentatie van deze essays in romanvorm haalt Coetzee meteen de angel uit zijn betoog. Het is immers Elizabeth Costello maar die het zegt. Of horen we hier toch de literair verpakte opvattingen van een onzekere Coetzee? In zijn veelgeroemde romans In ongenade en Leven en wandel van Michael K presenteert de Zuid-Afrikaanse schrijver, die tegenwoordig in Australië woont, een weinig florissante kijk op het leven. Zijn hoofd personen verkeren in een con stant gevecht met de mede mens, met de armoede, met de moraal, met vraagstukken van goed en kwaad. Maar altijd met slechts één doel: overleven op de manier zoals zij dat zelf wil len. Het zijn de dilemma's van het menselijk bestaan, die Coetzee op grootmeesterlijke wijze be schrijft. Met haast wetenschap pelijke precisie biedt Coetzee even zware argumenten voor als tegen een bepaalde stelling en laat daarbij de keuze aan de lezer. Die daar niet altijd blij mee hoeft te zijn. Kiezen voor John Coetzee. Foto uit besproken boek of tegen het leven is hoe dan ook een schrijnende zaak. Het knappe van de met twee Booker-prijzen begiftigde schrijver is dat hij zijn vaak sombere visie op het leven pre senteert binnen het voor een roman onmisbare spannings veld. De lezer moet meegetrok ken worden in het verhaal, het gevoel krijgen dat hij het boek niet kan laten liggen, geobse deerd zijn door de dan nog on bekende afloop. Coetzees nieuwste mist die spanning. Het boek is dan ook geen echte roman. Coetzee heeft teruggegrepen op de eer der door hem in Dierenleven geïntroduceerde schrijfster Costello om een aantal be schouwingen van zijn hand om te vormen tot een roman. Coet zee kent én het klappen van de zweep én de regels van het spel, hetgeen hem met behulp van wat kunstgrepen in staat stelt een coherent verhaal te presen teren. Het is ditmaal een ver haal over de angsten van de schrijver, over de nauwelijks te TOP-10 F 1. (-) Nicci French, f gen glimlach. i Anthos, 18,90 2. (-) John Coetzee!! Costello. Cossee, 19,90 f 3. (8) Abdelkader b langverwachte. u Vassalucci, 19,50 fe 4. (1) Heieen van RoÊ van de jacht. Vassallucci, 19,95 5. (-) Dan Brown, j Mysterie. Luitingh/Sijthoff, li 6. (-) P. Coelho, De at De Arbeiderspers, €7 7. (10) Judith Koelen zwijgen van Maria fy, Plataan, 17,50 8. (6) Per Olov Enqi£ van de voorganger, t" Ambo, 24,90 it 9. (2) Nicci Gerrard.P stroom. De Boekerij, 17,50 P 10. (-) Jonathan Fi correcties. u Prometheus, 15,00! benoemen scheidslijn tussen waarheid en fictie, over de rela tie tussen lezer en schrijver. Stuk voor stuk intrigerende ver handelingen, maar ze missen node de spanning van een ro man. Bij dit soort uitgaven rijst altijd de vraag of de schrijver een on bedwingbare behoefte had om zijn literair-filosofische gedach tegoed uit te dragen of dat zijn uitgever dringend verlegen zat om een nieuw product van de succesauteur. De onverstoorba re Coetzee is niet iemand, die zich makkelijk voor het karretje van anderen laat spannen, dus zal Elizabeth Costella het gewil de resultaat zijn van een zoek tocht naar de kem van het schrijversschap. Een boeiend, maar zeker ook een zeer ver moeiend uitstapje richting filo sofie. Het zal ook de Coetzee- liefhebber niet makkelijk vallen deze 'colleges' tot zich te ne men, hoezeer ze ook voortbor duren op de thema's, die de au teur in zijn 'echte' romans ont vouwt. b Dat het Britse scl paar Nicci French niets op 1 is aanl daarvoor hoef je geef lende geest te be® leest er tijdens een b( een koel glas onder tl parasol nou lekkerd^E zo'n literaire thriller® lijk is de terugkeer in top tien van 'De ald» filosofische evergreeji Coelho. Leuk geprijm mee het ideale altem een bloemetje. je De boekentoptien vi lijks samengesteld o| verkoopcijfers van f Boekhandel en H. daf ken in Haarlem, f Kooyker in Leideifi Boekhandel Harken# sum, Boekhandel sum en Boekhandi Aimere. ti b lei Dl door Jan Kuys/Jacob Moerman In de rubriek de Leestafel komt telkens een ander genre ter sprake. Deze week de laatste uitgaven op stripge- bied. Quark (SAF, €5,25) is vermoedelijk niet de eerste manga van eigen bodem, die in Nederland verschijnt. Maar wel de eerste van gerenommeerde Nederlandse stripmakers. Sinds deze week hebben scenarist Mar tin Lodewijk Agent 327) en tekenaar Adri van Kooten CDe laatrte engel) het eerste deel van de trilogie Quark uitgebracht. Een boekje dat al een jaar geleden in de winkel had moeten liggen. Dat is echter niet gelukt. Lodewijk heeft teveel hooi op zijn vork en vooral de dwang van het maken van een dagelijkse aflevering van Agent 327 voor het Alge meen Dagblad kost de Rotterdamse stripmaker veel energie. Zijn andere bezigheden lijden daar nogal eens onder en vandaar dat dit mangaverhaal wat lan ger geduurd heeft dan de bedoeling was. Quark is het verhaal van de Japanse politie-agente Anima, die anno 2133 in een door oorlogen verwoeste en verscheurde wereld, zich teweer stelt tegen de Bio- mek, een vijandige mix van mens en robot en heer sers over de rest van de aarde. Anima krijgt een bij zondere opdracht; zij'dient terug te reizen in de tijd tot 1955 en daar de grote wetenschapper Albert Ein stein op te halen, die vervolgens naar de toekomst moet worden gebracht. Het verhaal zit vol vreemde verwikkelingen en bevat alle bekende manga-ingrediënten als snelheid, bui tenaardse vermogens, ongekende krachten en flitsen de acties. Van Kootens tekenstijl (gestileerd, strak gra fisch werk) past in de manga-tracütie, maar biedt iets teveel details. Quark is geen hoogvlieger, hooguit een lekker leesboekje. De Franse tekenaar Christian Rossi stortte zich tot nu toe steeds op striphelden die slechts een kort bestaan beschoren zijn geweest. Zijn meest bekende is Jim Cutlass, een stoere cowboy die in 1980 door Jean Giraud leven in was geblazen en die in de jaren ne gentig door de inspanningen van Rossi in een paar al- Torquato's epos Jeruzalem be vrijd - de dichter was zo be roemd dat hij net als Michelan gelo met zijn voornaam werd aangesproken - speelt zich af ten tijde van de eerste kruis tocht, in het jaar 1099 om pre cies te zijn. Godfried van Bouil lon staat met zijn troepen voor de poorten van het smadelijk door de muzelmannen bezette Jeruzalem. Hoezeer die tiendui zenden christenstrijders ook staan te popelen om hun hei dense tegenstanders in de pan te hakken, het wil niet al te best lukken. Ingewijden fluisteren dat de vijand wel moet beschik ken over geheimzinnige midde len met dodelijke kracht. Maar als we aan de hand van de dichter twintig zangen en bijna vierduizend versregels verder zijn is Jeruzalem definitief van mohammedaanse smetten vrij. 'En allen werden zo tot gruis geslagen dat ze hun graf of tombe nimmer zagen', stelt de dichter aan het slot vast. Het is een merkwaardige sensa tie Torquato's heldendicht te lezen in een periode waarin op het zwartmaken van de islam in weldenkende kringen een zwaar taboe rust. Als Jeruzalem bevrijd niet al lang bestond, zou het vandaag de dag om poli- tiek-correcte redenen zeker on geschreven blijven. En wanneer het toch het daglicht zag, werd het inzet van een gerechtelijke eis tot een verbod, uit naam van de verdraagzaamheid en met een beroep op de waarden van de multiculturele samenle ving. In de pluriforme cultuur van de 21-ste eeuw is het uiterst een zijdige kruistocht-lofdicht Jeru zalem bevrijd een gedateerd meesterwerk geworden. Wat overblijft is een avonturenro man met eigenaardige trekjes. En dan bedoel ik niet eens al die liefdesgeschiedenissen waarmee het logboek van de oorlog te velde is doorschoten, maar eerder de manier waarop bums zijn weg kon vervolgen. De invloed L (schepper van onder meer Blueberry) i duidelijk terug te vinden in het tekenw Fransman. Dat blijkt ook uit het zojuist j album De val van Babylone (Dargaud/Vaij 6,50), het eerste deel in de reeks W.E.S.T. Centraal hierin staan vier mannen die dejji 'Weird Enforcement Special Team' hebbei jaar 1901 een occulte groep samenzweer» bestrijden. De stijl van Giraud is nog stel kennen, al moet ook worden gezegd dat F meer zijn eigen weg is gegaan. Vooral dan kleuringen oogt het album zeer fraai en i! pen dat hij nu eens een keer een reeks nif paar delen beëindigt. De aartsengel Michael snelt de kruisvaarders te hulp, als die voor de poorten van Jeruzalem worden aan gevallen door de Turken. Illustratie uit besproken boek: Giambattista Piazzetta de erotische episodes zich ver houden tot de dominante ge- weldsthematiek. Torquato, klassiek geschoold als hij was, maakte gebruik van het mytho logische gegeven dat de pijlen- schietende Amor de zoon is van oorlogsgod Mars en liefdesgo din Venus. Strijdlust en ge slachtsdrift, zo maakte hij keer op keer duidelijk, ontspringen aan dezelfde bron. Wie Jeruza lem bevrijd vanuit dit perspec tief leest, komt ogen tekort. Een paar voorbeelden: aan isla mitische zijde vechten maar liefst drie vrouwen mee. Van hen is Clorinda de ware Ama zone, krijgshaftiger dan menig man. Wanneer ze tenslotte in de Italiaanse kruisridder Tan- credi haar meerdere vindt, smeekt ze hem met haar laatste krachten om te worden ge doopt. Hij geeft gehoor aan haar wens en vervalt vervolgens in een droefgeestigheid die niet onderdoet voor het smartelijk ste liefdesverdriet. Voordat Clo rinda sneuvelt zijn we er al ge tuige van geweest hoe Venus zich bedient van de technieken van Mars. Erminia heeft haar zinnen gezet op de al genoem de Tancredi en verzint een list om hem te kunnen ontmoeten. Ze hult zich in Clorinda's uit rusting en rijdt te paard haar aanbedene tegemoet. Maar wanneer het tot een gewapend treffen dreigt te komen, keert ze halsoverkop terug. Al met al is Jeruzalem bevrijd een buitengewoon sappig ver haal, met enorm veel vaart en gevoel voor variatie verteld. Zo lang je het kunt lezen als supe rieur jongensboek en je niet laat leiden door het hedendaag se gebod tot verdraagzaamheid jegens andersdenkenden, valt er heel veel aan te genieten. Dat genot wordt verhoogd door het soepele Nederlands waarin Frans van Dooren het 16de- eeuwse Italiaans heeft weten om te dichten. De achtregelige strofen van het origineel bleven gehandhaafd, inclusief rijm en ritme. Dat betekende wel dat deze versie eerder een bewer king dan een letterlijke vertaling moet heten, maar Van Dooren heeft het volste gelijk waar hij in zijn nawoord betoogt dat poëzie meer in Torquato's geest is dan proza. En om het eigen tijdse karakter verder aan te zetten, is er vertaald met veel gevoel voor het actuele Neder lands. De personages en de ver teller spreken zoals u en ik, in termen van 'balen' en 'onthaas ten'. Als dat niet drempelverla gend is..

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16