'We maken ons nergens druk om' REGIO Het vreemde prijskaartje aan de burgerlijke stand Hanepik (II) HOC 970 vrijdag 8 AUGUS1 NAVRAAG Voor de aan zijn vrijheid gehechte hond valt er in Leiderdorp straks minder te genieten, als het aan burgemeester en wethouders ligt. T-» 7 Honden moeten op Boten maken meer piaatsen aange. kapot dan honden wandelaars en vogels. Zijn de honden hier in de buurt dan zoveel wilder als in de rest van het land? Navraag bij PETER DODERER van de gelijknamige hondenschool in Leiderdorp. Hebben wij zulke ongedisciplineerde honden hier? „Nee, dat wijkt niet af van de rest van het land. En het ligt ook niet aan de hond, maar aan de eigenaar. Mensen hebben zelf verant woordelijkheid voor hun dier. Als je een hond hebt die snel rea geert op de omgeving, dan moet je hem aangelijnd houden. Het is net als met luide muziek of hard rijden op de brommer: je moet zelf je verantwoordelijkheid nemen. Wat dat betreft zou er tijdens het broedseizoen van de vogels niet alleen een aanlijngebod, maar ook een vaarverbod moeten komen. De boten varen langs de Dwarswateringdijk zo hard voorbij, dat ze meer kapot maken aan walkant en nesten dan de honden doen. Ik denk dat hondeneige naren meer oog hebben voor de schade die ze kunnen aanrichten dan booteigenaren. Ik moet wel zeggen dat sommige hondenuit- laatdiensten overlast veroorzaken. Die lopen soms met tien tot vijftien honden. Zo'n roedel is niet te houden, de groep beperken tot vijf zou beter zijn." Kun je een hond wel zijn hele leven aangelijnd houden? „Ja hoor, dat kan best. Als hij los veel problemen veroorzaakt, dan moet de hond aan de lijn. Veel mensen denken dat de hond vrij de wijde wereld in moet kunnen rennen, maar als je hem aangelijnd houdt en bijvoorbeeld aan de fiets laat meelopen, krijgt hij vol doende beweging en conditie." Wat is volgens u de beste plek om met de hond te lopen in deze regio? Ik vind de Vlietlanden de mooiste plek. Daar is het hondenuit- lastgebied pas ook uitgebreid." telut: Eric de Jager Archieffoto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN A^INO 1978, dinsdag 8 augustus LEIDEN - De openbare toiletten, met een gemakkelijker woord uri noirs geheten, vallen ten prooi aan vernielingen, als ze door ouderdom al niet onherstelbaar worden beschadigd. Hun bestaan wordt wankel. Het begrip openbaar toilet is langzaam aan het verdwijnen. Mooi of niet, de - meeste in steen opgetrokken - urinoirs verleenden aan Lei den lange tijd een typisch stadsbeeld. Verscholen achter bruggen, in dè meeste gevallen aan het water (open verbinding!) stonden en staan ze daar hun dienst te bewijzen aan passanten. Ë)f jaar geleden werd in een nota van het gemeentelijk bureau Socio grafie al in voorzichtige bewoordingen neergeschreven dat openbare toiletten urinoirs 'een voorziening van vrij problematische aard op meerdere punten' was. Dat was dan nog vóór de tijd dat vernielingen aan de orde van de dag waren. Anno 1978 verzucht een ambtenaar van Gemeentewerken dat alles, in openbare toiletten aangebracht, ver geefse moeite is. Of het nu leidingen of geraniums zijn, de voorzienin gen worden successievelijk weggehaald of van de muren gerukt. Een heel ander probleem, dat ook in het rapport uit '67 werd aangestipt: waar 'moet' een vrouw heen? Er is nu een voorstel van B en W om openbare toiletten ook voor vrouwelijk Leiden toegankelijk te maken via het zogenaamde 'hurk-closetsysteem'. ANNO 1978, dinsdag 8 augustus VOORSCHOTEN - Twaalf paarden, dertien honden, twee poezen, twee geitjes, een vogel en wat cavia's toverden sporthal De Vliethorst gistermiddag om tot een ééndags-kinderboerderij. On danks de stromende regen kwamen tal van kinderen hun huisdier la ten 'keuren' door dierenarts Westgeest. De dieren werden beoor deeld op hun verzorging en op de verstandhouding tussen het kind en zijn dier. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden veraonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. door Wlm Koevoet leiden - De tropische hitte is over al. Op straat, aan het strand, in de tuin, op de werkvloer en in de woon- en slaapkamer. Maar ze is ook van invloed op koopgedrag, kleding, humeur en voorkeuren voor eten en drankjes. Toch zijn er ook mensen die hardnekkig pro beren de dingen te doen te doen die ze altijd doen of van plan wa ren, ongeacht de stand van het kwik. Een rondgang door Leiden en de regio geeft een indruk van ons doen en laten als de mussen van het dakvallen. P. van de Zeeuw, uitbater van Gall Gall aan de Leidse Raamsteeg: „Van de zogenaam de one stop shoppers moeten ik het in een warme periode als de ze niet hebben. Die halen alles in één keer voor ieder lid van het gezin of de groep waartoe ze be horen en rijden dan direct door naar het strand om hun aanko pen daar op te drinken. Ik scoor nu vooral met rosé's. Echt, rosé gaat hier met pallets tegelijk de deur uit. Plus de blikverkopen, die gaan ook heel hard. Verder zoeken de mensen als het zo warm is het gemak en dat bete kent dat ze veel gebruik maken van de bezorg- service die ik bied. Het gaat dus goed met m'n winkel, ook al omdat ik ene paar heel grote partijen voordelig heb opgekocht. In de bran che gaat het gek genoeg wat minder en leve ranciers hebben honger. Daar profiteer ik van. Zakelijk gezien, mag het van mij dus nog wel even warm blijven. Ook al heb ik het zelf ook warm. Maar als ik zo blijf draaien, zit die airco er ook aan te komen." S. Janssens, telefoniste van Advuco Koeltech niek Airconditioning in Hazerswoude- Dorp: „Eerlijk gezegd zit ik er zelf niet zo koel bij, ik smelt hier weg, maar ik werk vanuit een ander kantoor dan Advuco. Ik zou hier ook best airco willen hebben. Advuco levert nor maal gesproken niet aan particulieren maar er worden de laatste tijd steeds meer uitzonde ringen gemaakt. We krijgen veel telefoontjes van mensen die de warmte van het ene op het andere moment helemaal zat zijn en die dan grif enkele honderden tot duizenden euro's neertellen voor een mobiele airco. Dat zijn im pulsaankopen, ja. Of je daar spijt van krijgt als het weer afkoelt? Tsja, ik ben niet degen aan wie je die vraag moet stellen. De yraag is in elk geval enorm. Ook van winkeliers. Zonder airco krijg je met deze hitte niet één klant over de drempel. Ook kapsalons willen snel airco om de klandizie op peil te kunnen houden." R. van Leeuwen, eigenaar van City Hall, met een groot terras op het Stadhuisplein: „Ja, wij 26.4 29.1 26.5 29,2 27.2 26.2 28.3 27.9 28.9 26.2 29.9 28.8 29.0 27.0 30.0 32.2 29.1 nature 1.5» V 31.5 303 Weervrouw Monique Somers stelde gisteren als eerste de officiële Nederlandse hittegolf vast: de temperatuur in De Bilt kwam opnieuw boven de dertig graden. Foto: ANP Koen Suyk hebben het ook warm, ha, ha. Het personeel doet er goed aan niet te hard te lopen maar als het druk is - en dat is het - dan is dat ook moeilijk. We proberen de diensten wat in te korten en de bedrijfskleding, met voor dit weer te dikke shirts, is voorlopig niet verplicht. Met dit warme weer verschuiven de tijden dat mensen op het terras neerstrijken. Tot 19.00 uur is het er relatief rustig maar daarna is er grote drukte. Ik ben erg blij dat we deze zomer in de weekeinden langer open mogen zijn. Echt, de mensen zijn niet van hun stoel af te krijgen. Nu hebben we daar wat meer de tijd voor. Dat is ideaal. De mensen die, toen City Hall begon, zeiden dat ons terras aan de ver keerde zonkant ligt, krijgen de eerste de beste zomer al ongelijk, want dat er hier al vanaf een uur of vier schaduw is, werkt nu juist enorm in ons voordeel. De favoriete consumptie over dag is ice tea. Voor de alcoholische consump ties geldt dat rosé nóg meer in trek is met dit warme weer dan al het geval was. Breezers lo pen sterk terug. Eén breezer kost ongeveer even veel als drie biertjes. H. Vermaas, woordvoerster van de GGD- Zuid-Holland Noord: „We hebben onlangs tien tips om in goede gezondheid de hitte te weerstaan op onze website ggdzhn.nl gezet. We adviseren onder meer minstens twee liter water per dag te drinken, de onbedekte huid in te smeren, de schaduw op te zoeken tussen 12.00 en 15.00 uur, baby's in de schaduw te houden en voor goede koeling van etenswaren te zorgen. Wees matig met alcohol en cafeïne want die onttrekken vocht aan je lichaam waardoor je bloed moeilijker stroomt. Mensen die zich met alle geweld aan hun trainings schema willen houden, kunnen beter wachten tot de zon onder is. Je zou door zo'n waslijst bijna gaan denken dat tropische temperaturen alleen maar bedreigend zijn voor de gezond heid. Maar als het nu zo is dat bepaalde de pressies extra opspelen bij langdurig slecht weer dan geldt wellicht ook het omgekeerde. Je wordt vrolijk van warm weer. Vooral als je niet hoeft te werken." K. Bonnet, medewerker van Sun City in Alphen aan den Rijn: „Het zal best heel raar klinken maar wij hebben klandizie. Echt waar. Zo'n acht A negen per dag. Het gaat om men sen die nu geen tijd hebben om in de zon te liggen en die met het oog op hun vakantie een voorkleurtje willen krijgen. En zo onaange naam is het niet hoor, op de zonnebank. Er is een interne koeling. Het is bij Sun City bij wij ze van spreken nog aangenamer dan buiten in de echte zon." M. Zuidwijk, informatiemedewerker van Gamma Bouwmarkt aan de Leidse Flevoweg: „Wij draaien op volle toeren. Mensen boeken hun vakanties zo dat ze ervoor of erna hun verbouwinkje kunnen afronden. Tropische temperaturen brengen hun niet van dat voor nemen af. We zijn doordeweeks van negen tot negen uur open en de hitte brengt daar dan ook geen verandering in. <ni conditioning en ventilator draaien we extra goed. On je niet klagen." |j Cd-verkoper W. de Leeuv^j Plato Leiden: „Ik kan natu het standaardverhaal van^i liers afsteken. Zo van: de zgt draaien uitstekend en we fjj nergens last van. Laat ik hop maar op houden dat het l^ti ker rustig is. Sowieso is he.j cd-land komkommertijd, fet ten namen liggen plat. Pla». maatschappijen proberenln hun omzetten te halen dopt van grote namen tegen la|p< zen aan te bieden. Of dat iel waag ik te betwijfelen. Waid het in een periode als deztel van moeten hebben zijn cfcij junkies en die groep is in I erg groot. Onbewust spele wel in op de warmte. We wat meer laaggeprijsde ca de Beach Boys op de tafelfi wordt erkend dat die de bi zomermuziek hebben gert* Maar aan wat we draaien i ii winkel is niet te merken dP* het zulk mooi weer vindeifri gendeel, zou ik bijna willePF gen. Een paar collega's dr£' plaatjes die anderen ergeioc ben wat dat betreft blij mé i ga Simone. Zij draait veel Je Dat is lekkere muziek met^v weer. Dat ik dat zeg, is opmerkelijk, wale ben helemaal niet zo'n reggaeliefhebbM' S. van der Kooy van Hendo Snackbar^ Hoge Rijndijk in Leiden: „Bloedheet. Pt in combinatie met het frituurvet is bijn uit te houden. We doen allemaal een sF rug en maken ons nergens druk om. D Plus het vooruitzicht dat ik zeer binnei met vakantie ga. Het is hier overdag ru dan anders, maar 's avonds is het juisf druk. De mensen hebben geen zin oi koken. En we verkopen veel patat in ken voor bij de barbecue." P A. Hertog, medewerkster van de afdef" marketing en pr van nationaal natui£] risch museum Naturalise „Ondanks dtN lofelijke hitte en de vakantieperiode loF aantal bezoekers niet drastisch terug. deld komen er per dag zo'n 600. Op dif lidag dat het regende waren dat er wel dan twee keer zoveel, namelijk 1500. N denk dat extreme warmte gunstig is v( sea. Want het is nu buiten niet te hard het strand, op de fiets of in speeltuin i: aangenaam meer. Bovendien gaat dat gegeven moment vervelen. De mensei afwisseling. De temperaturen in onze umzalen zijn 18 tot 19 graden Celsius, moet je veel lopen in een museum, da zulke temperaturen goed te doen." Wim Koevoet UITGELICHT Een goede krant is als een aardige buurvrouw. Ze houdt je op de hoog te van de laatste nieuwtjes, is onder houdend en verrast je met bijzon derheden uit je directe omgeving. Een lezer van een regionale krant is iedere dag op zoek naar die spreek woordelijke buurvrouw. Want hij hongert altijd naar nieuws van dichtbij en vooral naar nieuws over mensen: mensen die hij kent of mensen die iets spraakmakends te vertellen hebben. Redacteuren hou ik regelmatig voor dat rapporten, nota's en plannen uit officiële bron nen interessant zijn, maar de echte interesse van de lezer altijd uitgaat naar wat ik gemakshalve 'mensen- nieuws' noem. Vorige maand verscheen in het Leidsch Dagblad de laatste afleve ring van de burgerlijke stand van de gemeente Leiden. Deze krant publi ceerde daarin wekelijks de namen van jonggehuwden, borelingen en inwoners die waren overleden. Deze rubriek was 'mensennieuws' bij uit stek. Voor veel lezers was die behal ve een bron van informatie ook een feest van herkenning. Een lezer schreef ons dat hij de lijst iedere vrijdag naam voor naam 'doorspitte'. De geboorteannonces van bekenden knipte hij steevast uit om op te sturen naar de prille ou ders. Voor in het plakboek. Een an dere lezer schreef ons dat het 'te gek voor woorden' is dat de krant met de rubriek is gestopt. Ik begrijp de on vrede van lezers heel goed. Ook de redactie betreurt het dat de rubriek is verdwenen. Hoe kan dat nu?', vraagt u zich on getwijfeld af. Daarom hier een korte toelichting over de gang van zaken. De gemeente Leiden verstrekt deze krant sinds jaar en dag vrijelijk de gegevens uit de burgerlijke stand. In de loop van dit jaar bracht de gemeente de ze informatie plotseling in rekening. Geen sym bolische bijdrage, maar een stevig tarief. Ik ben met de gemeen te in overleg getreden om deze rekening van tafel te krijgen. Daarbij heb ik het 'absurd' ge noemd dat de krant een fors bedrag moet beta len voor informatie die in wezen pu blieksinformatie is. De gemeente volhardde echter in haar opvatting dat de krant als afnemer van de bur gerlijke stand moet betalen. Daarop heb ik de gemeente laten weten dat de krant afziet van afname van de LEIOS DIALECT gegevens. Ik vind dat u als lezer recht heeft deze ach tergrond te kennen. Tegelijk vind ik het vervelend u lastig te vallen met een geschil dat de krant heeft over het verkrijgen van in formatie. Want het zal U terecht een zorg zijn hoe de krant aan haar informatie komt, als u maar snel, juist en breed wordt geïnfor meerd. Met de introductie van een prijs kaartje voor publieke informatie schiet de gemeente door. Ambtelijk klopt de zaak ongetwijfeld: bestuur lijk blijft het vragen van geld voor burgerinformatie een vreemde keus. Je zou verwachten dat politici het in formeren van de burger een goed achten. Juist als dat ga: kanaal van de regionale krai Vooralsnog moet het Leidse blad het zonder de gegevens gemeente doen. Maar op de denken wij hard na u als lez een andere manier te inforn over dit 'familienieuws'. Dat gaan over huwelijken, geboc overlijden. Maar ook over ju onderscheidingen en anden tepunten in het leven van m Daarbij zijn suggesties van 1 welkom. Wij beschouwen u leen als afnemer, maar ook ver van de krant. Zolang u ei prijskaartje van de gemeenti aan hangt. Kees van der Malen, hoofdredacteur Leidsch Dagblad Ik kreeg op m'n tiende ver jaardag, 22 januari 1953, m'n eerste woordenboek. Een Koenen-Endepols. Ik ben er onmiddellijk in gaan lezen. De verjaardagstaart en -limo nade konden mijn belangstel ling niet meer wekken. Een woordenboek! Dat was de he mel. Met prachtige woorden die ik niet kende. En met spreekwoorden en uitdruk kingen waar ik nog nooit van had gehoord. Vanaf die tijd ben ik verslaafd aan woorden boeken. In 1963, weer op m'n verjaardag, werd ik de trotse bezitter van een Grote Van Dale. En opk dit woorden boek heb ik verslonden. Er gaat geen dag voorbij of ik lees een halve pagina uit welk woordenboek dan ook. In 1970 ging ik werken aan het Woordenboek der Nederland- sche Taal en vanaf die tijd was ik volmaakt gelukkig. Ik zat de hele dag tussen de woorden en woordenboeken en ik kreeg er ook nog voor betaald. Een week geleden viel mijn oog op het woord hanepik. Volgens het Woordenboek was dat een kinderwoord voor 'haan' en voor 'haneboek'. Nu weet u waarschijnlijk niet on middellijk wat een 'haneboek' ook al weer was. Ik wist het ook niet. Niet meer, moet ik zeggen, want ik had er al eens eerder over geschreven. Een haneboek was de volksnaam voor een leerboek dat tot in de 19de eeuw op lagere scho len werd gebruikt. Op de kaft stond een haan afgebeeld. Vandaar. Dat staat allemaal in dat grote Woordenboek dér Nederlandsche Taal te lezen. Maar dat woordenboek biedt nog veel meer verrassingen. Het geeft citaten uit boeken waarin zo'n woord als ha nepik voorkomt. Hier volgt zo'n citaat: Zoo dra ze (de kinderen) eeni- ge vordering maaken, krygen zy een A, B, C boek; wanneer het prentje met Haanepik, en dat met den Schoolmeester, gewoonlyk nog al vry wat van dat kleene goedje te lyden hebben. (Dus: als ze het hane boek uithebben, krijgen ze een ABC-boek.) Deze zin komt uit het werk van de 18de-eeuwse Leidse hoogleraar Le Francq van Berkhey en het is niet on denkbaar dat hanepik in de 18de eeuw een gewoon Leids woord was voor de 'haan'. Om te weten te komen of ik er ver naast zat, raadpleegde ik mijn goede vriend en kenner van het Leids, Willem Koore man. Hij kende het niet, maar wist me wel te vertellen dat hanepik in Leiden heel gang baar was om er een zeer bij dehante vrouw mee aan te duiden. „Een met een bekkie bij zich." En die betekenis ligt voor de hand. Wie een pik kende haan ziet, merkt ook onmiddellijk de vinnigheid waarmee dat gebeurt. Net zo fel als die vrouw met haar 'bekkie'. Flauw. Ik ben niet zo'n snoe per. Vandaar dat ik op mijn tiende verjaardag de taart ook makkelijk kon versmaden. Maar 's avonds, bij een biertje of een glas wijn een stuk kaas, een plak worst, een bitterbal: ik doe er een moord voor. Si mon Zwarts kreeg kennelijk vrijdagsmiddags al lekkere trek, na een week hard wer ken. „Op het bureau waar ik destijds werkte hadden we de gewoonte om op vrijdagmid dag een hartigheidje te halen. Meestal een gebakken visje of - als de nieuwe haring er was - een harinkje. Op een vrijdag hadden we bezoek van een hoofdinspecteur van politie uit Amsterdam en ik vroeg hem of hij flauw was. Ik be doelde daarmee of hij mis schien ook trek had in iets hartigs. De man stond mij vreemd aan te kijken, waarop ik hem vertelde, dat we vis gingen halen. Ik heb mij toen afgevraagd of het misschien een specifieke Leidse uitdruk king was: bent u flauw? Kunt u mij helpen?" Niet helemaal, is mijn ant woord. Ik kan zelf wel zeggen: „Ik voel me een beetje flauw, ik heb trek in wat hartigs." Maar 'Ik ben flauw' is voor mij een onmogelijke zin. Ik heb onmiddellijk een mini- enquête onder mijn collega's van het Woordenboek gehou den. De mensen die uit Zuid- Holland komen, kenden het gebruik van 'Ik ben flauw" heel goed. Ze zouden het zelf gebruiken. Bij de anderen was het volstrekt onbeken 'Ik ben zo flauw' is niAJ sief Leids, want het k<* in Den Haag en Rottef5 voor en het staat gewC Van Dale. Maar ik der dat er wel een Leids lp aan zit. Varia. Me schoonmoe errg slecht. Ze leg noi^- veswaterr op 't grroter. huis. Dokter Janse loo Die laatste zin beteki tuurlijk: 'ze is onder bïJ ling van dokter JanseVr dit typisch Leids? Data< me ook af voor me bh blievie, 'm'n blootje', jc mige families was de In king 'stond ik net in n meblievie, wordt er ger Familietaai of Leids? n ic Met dank verder aan Helet I bach en Gerard Bijkerk ia Reacties en tips voor deze t kunt u sturen naar de redd I deze krant, Postbus 54, 231P' den, onder vermelding vai\i\ brieksnaam 'Leids dialect'.y naar de auteur kan ook hl mans@inl.nl Hans Heestermans u E 5( P Wat vindt u van de plan nen om de hond meer aan banden te leggen? „Ik vind het vervelend. Er is inderdaad een bijtincident geweest, een tijdje geleden, en naar aanleiding daarvan zijn er vragen in de raad gesteld en plannen ge maakt voor een uitgebreid aanlijngebod. Maar daarop is ook een golf van protest brieven binnengekomen. Hondenbezitters betalen al extra belasting, dan is het vreemd als we nergens meer mogen ko men. Ze noemen van de gemeente dan wel De Houtkamp als los loopgebied, maar dat is maar één paadje."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12