Optimisme bij Aegon en ABN Amro ECONOMIE Kamer wil later pensioen voor ambulancepersoneel |t schaadt reputatie CBS' Zomerproducten in supers niet aan te slepen Garnalenvissers klagen hun nood bij blokkade KPN mag geen nieuwe kortingen aanbieden Microsoft krijgt van Brussel laatste kans iteekt 50 in in park Mczo Nobel investeert I euro in een tankpark uwe pulpfabriek van Brazilië. Deze komt j in bedrijf. Met de f cent heeft Akzo No- ïtract voor 15 jaar. In hia bouwt Eka Che- pulp- en papiertak **»JIobel, twee fabrieken kpark voor de leve- p benodigde chemi- pulpfabriek van >-l(n handen van Ara- ise en Stora Enso, de grootste pulp- en pa sstent ter wereld. Pulp }§stof voor papierpro- i ^{pakketten misleidend' 152 M - De lespakketten 43ïng Public Relations 4Ïuinbouw over de ifmvee- en melkvee- 4jjn misleidend. Dat 22clame Code Com- 2gjpren bekendgemaakt. 69yakker Dier had ge- i62dat er een eenzijdig igiirig beeld over de n^ie in zou staan: „De 3i»van kippen en wordt afgebeeld als ïicen met stro terwijl ^dieren leven in krap- 332 of kooien met een 42de vloer". „De les- j "zijn vijf jaar oud en 5«t meer verspreid, we iker niet terughalen", j2^tmeijer van SPRLT. vote' ook liet-Britten premier Blair over- 2iBritten te laten mee- n*3n een referendum ^schakeling van de 76ide euro. Het gaat om }]j-burgers die in 2$annië wonen. Van ^verwacht dat zij 44^leel zien in een over ste Europese munt- *4n de Britten zelf. De gjnister voor constitu eren Lord Falconer g|iet wetsontwerp, dat 57fiidum op korte ter- t§lijk moet maken. Ian 402voorman van de 40 «den die zich hebben 2$d in 'Labour tegen 127?rwijt het kabinet het 1 ïcn volledig naar zijn 16$ten. 47 gebruikers II rap helpen 6c Zakelijke grootge- lan energie moeten bij 3^en van stroomsto- 8?rrang op anderen 4jgen. Ziekenhuizen j^n die relatief veel 2ialervinden, moeten 125e van het stroomnet 4g0p de prioriteitenlijs- 507 elektriciteitsbedrij- te staan. „Zo kun- igrders van de elektri- i6^n schadeclaims n", aldus algemeen jrünfeld van de teren. De belangen- van de zakelijke h watergebruikers 7.90etbeheerders uitge- 2 g5 korte termijn te pra- d' 13e aansprakelijkheid. 3,40» VEMW zijn door 5 03lng van de Elektrici- i!85»r 5 augustus meer ^|feden om bij stroom- 1 jijde te verhalen. D!30 2.33' 2.82 donderdag 7 AUGUSTUS 2003 zoutkamp/anp - De Groningse garnalenhandel Heiploeg in Zoutkamp is gisteren enkele uren bezet door boze garnalen- vissers. Ze zijn ontevreden en eisen een hogere vergoeding. Aan het einde van de middag werd de blokkade opgeheven. Enkele tientallen vissers blok keerden de toegang tot de gar- nalenverwerker. Volgens de vis sers is de vergoeding zo laag dat ze de garnalen net zo goed kun nen weggeven. Daarom deel den ze ook gratis garnalen uit aan belangstellenden. Volgens woordvoerder Willem Groenia krijgen vissers nu 2 eu ro voor een kilo door hen aan geleverde, ongepelde garnalen. In de winkel kost zo'n kilo 15 euro. Een kilo gepelde garnalen kost in de winkel 40 euro. „Wij vinden het zeer onredelijk dat wij maar 2 euro per kilo krijgen. We worden volstrekt onderbe taald, al jaren lang", aldus Groenia. Volgens hem hebben de circa amsterdam/gpd-anp - ABN Am- ro verwacht voor heel 2003 een 15 procent hogere netto-winst dan de 2,4 miljard euro van vorig jaar. Ook met Aegon gaat het goed. Het tweede kwartaal van de bank/verzekeraar werd afge sloten met een nettowinst van 466 miljoen euro. Dat is drie keer zoveel als in dezelfde perio de een jaar geleden. ABN Amro-topman Groenink zei vanmorgen tevreden te zijn dat zijn bank in het tweede kwartaal de nettowinst wist op te vijzelen met bijna 50 procent ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar (782, resp. 534 miljoen euro). De bank wist dit te bereiken in een periode waarin de economie stilstaat, al zei Groenink 'aarzelende' teke nen van herstel te zien. Tradi tioneel is de tweede helft van het jaar voor ABN Amro zwak ker dan de eerste, maar Groen ink ziet voortekenen dat het in 2003 anders gaat loopt. Met de resultaten wordt de stij gende lijn voortgezet. Het eer ste kwartaal was de nettowinst 690 miljoen euro. In de maan den erna steeg de omzet slechts met 1,6 procent (tot 4,6 miljard euro) maar de bank profiteerde van kostenbesparingen en ont wikkelingen op de valutamark ten. Alle bedrijfsonderdelen droe gen bij aan het positieve resul taat, al liepen de resultaten bij de belangrijke afdeling consu menten terug. De omzet zakte daar met 5,2 procent en de winst met 7 procent, tot 510 •5.8|a/gpd - De inflatiecij- ^25ït centraal Bureau van 'ff tk (CBS) vanaf juni ■4°in niet te kloppen. De ,35 s waarschijnlijk min- 57Ian berekend. Hele •fijnen baseren hun be- .17 op de cijfers van het ^oivende instituut. .001 de afwijking in de cij- ■fgft nog even ongewis, ,85 iets goed misgegaan, •06 k. Mogelijk door een '00computersysteem .27 ens van supermark- ■|^»ed verwerkt. Zulke 35rijn juist voor een in- .30: uitgaven van consu- 44igistreert van essenti al- Het inflatiecijfer •40; of de maandelijkse '2 5 (an consumenten issi goedkoper zijn ge- ■0;?!aar nu blijkt zijn de '85ppen waarschijnlijk minder duur geworden dan steeds werd aangenomen. Het inflatiecijfer is een belang rijk cijfer. Veel beleid wordt ge baseerd op dit cijfer. Zo speelt de inflatie een belangrijke rol in CAO-onderhandelingen. Struc turele loonsverhogingen hou den doorgaans altijd rekening met het inflatieniveau. Om er niet op achteruit te gaan liggen de loonsverhogingen boven het inflatiecijfer. Als de inflatie ach teraf lager is geweest, zou je kunnen zeggen dat de werkne mers te veel hebben verdiend. „Voor de werkgevers is het on gunstig," zegt hoogleraar eco nomie Bovenberg van de Uni versiteit van Tilburg. Die heb ben dan ook al aangekondigd dat er dit jaar dus meer gema tigd kan worden. Ook de overheid houdt bij haar fiscale budgettaire beleid reke ning met het CBS-inflatiecijfer. In 2002 ontstond al commotie over het inflatiecijfer, dat toen in vergelijking met andere Eu- aangepast odig is. worden de verkeersboetes en alimentaties bij olgende gelegenheid aangepast aan de bijgestelde in- rs. Voor de alimentaties kan dat waarschijnlijk dit jaar heeft het ministerie van justitie gisteren meegedeeld, staat er net een verhoging van de verkeersboetes op ilopend tot 10 procent. Mocht het niet meer mogelijk oogte van de boetes aan te passen, dan wordt de cor- een volgende aanpassing doorgevoerd. De laatste aan- ras in 2000. Voor de alimentaties is er waarschijnlijk de hand. Die worden pas in het najaar berekend, aan van de lonen. Justitie gaat ervan uit dat het juiste infla- lan wel bekend is. Bloemenhandel ziet verkoop door hitte verschrompelen 220 garnalenvissers in Neder land het momenteel zeer moei lijk. „We kunnen niet op vakan tie en hebben ook geen geld voor investeringen in nieuwe schepen. We krijgen al 25 jaar lang dezelfde prijs. Dat is niet vol te houden." Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vissersbond is het water de garnalenvissers tot de lippen gestegen door de ui termate slechte garnalenprij- zen. Een van de oorzaken daar van is de drastische prijsdaling na een recente uitspraak van de toezichthouder op kartelvor ming NMa. Maar volgens Groe nia ligt het niet alleen aan de marktwerking, maar ook aan de tussenhandel. „Het moet toch mogelijk zijn dat wij een euroo- tje per kilo meer krijgen", zo betoogde hij. Een gesprek tus sen de garnalenvissers en de di rectie van de garnalenhandel leverde niet veel op. Volgens de handelaar bepaalt de markt de prijs, niet hij. miljoen euro. Beter deed de za- kenafdeling het: daar is de net towinst 110 miljoen euro, waar vorig jaar nog 125 miljoen euro werd verloren. De nettowinst over de eerste helft van 2003 bedraagt 1,47 miljard euro. Dat is 58 procent meer dan in hetzelfde kwartaal van 2002. De bank stopt veel minder in de stroppenpot. Dat was in het tweede kwartaal van 2002 nog 583 miljoen euro, de afgelopen periode bijna de helft: 305 miljoen. Aegon wilde vanmorgen geen prognose geven voor de winst over heel 2003 maar is positief over de ontwikkelingen op de lange termijn. Al blijven de hui dige marktomstandigheden on zeker. In het tweede kwartaal werd geprofiteerd van het lichte herstel op de effectenbeurzen, een afname van slechte lenin gen en de kostenbesparingen die het heeft doorgevoerd. Wel hield het concern last van de zwakke dollar en de lage rente, aldus topman Shepard. Meer dan de helft van de winst komt uit de VS. De financieringsmaatschappij Transamerica Finance Corpo ration droeg 96 miljoen euro bij aan de winst, ruim drie keer meer dan een jaar geleden. Het resultaat in Nederland groeide met 62 procent naar 149 mil joen euro. De verzekeringsacti viteiten verdubbelden de winst tot 190 miljoen euro, maar een winstval van 83 procent bij de bank (tot 2 miljoen euro) en fors hogere belastingen room den die winststijging af. amsterdam/anp - Ijs, bier, rosé, karnemelk, frisdrank en gekoel de vruchtensappen zijn niet aan te slepen in supermarkten. Zo snel als de schappen wor den volgeladen, graaien consu menten ze ook weer leeg. Uit cijfers van onderzoeksbureau Information Resources blijkt dat eenderde meer ijs wordt verkocht dan normaal. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel verwacht dat supermarkten door het aan houdende zomerweer op jaar basis minimaal 15 procent meer ijs verkopen dan vorig jaar. Daarmee zou de totale ijs- omzet dan uitkomen op ruim 190 miljoen euro. Ook karnemelk doet het goed. Volgens zuivelcoöperatie Cam- pina wordt er deze weken 40 tot 50 procent meer karnemelk verkocht dan anders. Nu ver koopt het bedrijf wekelijks circa 1,9 miljoen pakken van een li ter. „We houden hiermee na tuurlijk rekening bij onze pro ductie. We hebben daarom geen moeite met de levering aan supers." Campina ziet ook dat andere zuivelproducten be ter verkopen dan anders. „Dan gaat het om een percentage van 5 tot 10", aldus de woordvoer der. Bier, wijn, bronwater en gekoel de vruchtensappen gaan meer dan 20 procent harder dan nor maal. „Het gaat lekker", aldus een tevreden woordvoerster van bierbrouwer Heineken. „Met de levering hebben we geen problemen, want we hou den natuurlijk rekening met pieken. We zijn wel blij, ja." In de bloemenhandel zijn de verliezen groter dan normaal. „Met warm weer zijn mensen veel buiten, en worden geen bloemen gekocht. Hoe langer de hitte aanhoudt, hoe groter de schade", aldus een woord voerder van het Productschap Land- en Tuinbouw. Dutch Flo wer Group, de grootste bloe- Campina voerde in verband met de sterk gestegen vraag de productie van karnemelk flink op. Foto: ANP/Robin Utrecht men- en plantenexporteur van Nederland, draait per week 1,5 miljoen euro minder omzet. Per dag verliest de exporteur tussen de 30.000 en 50.000 euro. Volgens topman Van Duijn is ook in de rest van Europa de vraag miniem. Bloemenwinkels verkopen deze week maar een kwart van de normale omzet. Alleen supermarkten verkopen nog wel wat omdat mensen daar toch langskomen voor boodschappen." De veilingprijzen zijn sterk ge daald. Van Duijn:Alles wat geen topkwaliteit is, gaat in de versnipperaar. Per dag worden wel 100.000 stelen vernietigd. Een drama voor de telers." Bij de bloemenveiling Aalsmeer is de aanvoer de afgelopen twee dagen met 10 procent terugge lopen. „Telers besluiten om niet meer met hun bloemen naar de veiling te komen omdat ze de vervoerskosten er niet uit halen", aldus de woordvoerder. Van Duijn hoopt dat er meer geëxporteerd kan. „Wij hebben hier kassen, die we nog enigs zins op temperatuur kunnen houden. Op de velden in Zuid- Europa verbranden de bloemen en is de kwaliteit zeer slecht." De hittegolf heeft geen effect op de prijs van groente en fruit. In Nederland wordt veel in kassen geproduceerd en beregening is de oplossing voor groente in de volle grond. „De prijzen ston den vandaag iets onder druk. Dat komt omdat er minder vraag is. Duitsland is met va kantie en dat is een grote afeet- markt", aldus woordvoerder Van Es van de Greenery, de grootste groente- en fruitveiling van Nederland. ropese lidstaten relatief hoog was. Uitkeringen en pensioe nen zijn mogelijk te hoog uitge vallen. Die worden namelijk di rect aan de inflatie gekoppeld. Het ministerie van financiën kon daar gisteren nog geen uit sluitsel over geven. De hoogte van de inflatie heeft eveneens invloed op de export. Een hoog inflatiecijfer ten op zichtte van omringende landen drijft de prijzen van goederen en diensten op, waardoor Ne derlandse producten in het bui tenland duurder worden. Aan gezien Nederland veel expor teert kan dit een ongunstig ef fect hebben. Ook buitenlandse instellingen baseren zich op cijfers van het CBS, zegt Bovenberg. De Euro pese Centrale Bank (ECB) ge bruikt de inflatiecijfers van alle lidstaten in haar monetaire be leid, net als het Internationaal Monetair Fonds en de Europe se Unie. Voor consumenten blijken de prijsstijgingen van de bood schappen dus mee te vallen, al zal niet iedereen het daarmee eens zijn. Het inflatiecijfer speelde het afgelopen jaqr een belangrijke rol in de discussies over de 'dure' euro. Veel men sen hebben het gevoel dat alles veel duurder is geworden. Zo'n correctie op het inflatiecijfer zal het vertrouwen van de bevol king geen goed doen, zegt Bo venberg. Ook al valt het cijfer gunstig uit. „Rond de euro be stond veel wantrouwen. En dan is het belangrijk dat burgers cij fers kunnen vertrouwen." den haag/gpd - De pensioen leeftijd voor ambulanceperso neel in overheidsdienst moet van 55 jaar naar 57 jaar. Dat vindt een ruime Kamermeer derheid. Regeringspartijen CDA, WD en D66 steunen dat gisteren door het ministerie van volksgezondheid geopperde idee. Aanleiding is de staking van personeel bij particuliere am bulancediensten. Zij eisen voor verlaging van hun pensioen leeftijd tot 57. In tegenstelling tot hun overheidscollega's krij gen de particulieren pas op 59- jarige leeftijd pensioen. Het mi nisterie hoopt nu de leeftijd voor beide categorieën gelijk te trekken. Het CDA geeft toe dat ambu lancepersoneel een zwaar be roep heeft, maar dat betekent niet dat daar zonder meer een lagere pensioenleeftijd tegen over moet staan. „We hebben het over zeer kundig personeel en het is zonde dat die kennis door de huidige pensioenleef tijd verloren gaat," vindt Ka merlid Buijs. Wat de WD betreft mag de pensioenleeftijd voor ambulan cepersoneel zelfs naar 59 jaar. „Ik weet ook wel dat het zwaar werk is," stelt kamerlid Charlie Aptroot, „maar 57 of 59 jaar is nog altijd eerder dan 65 jaar, Acties afgezwakt Personeel van particuliere ambulancediensten zwakt de acties uit protest tegen de ongelijke FLO-regeling af. In plaats van de zevendaagse zondagsdienst wordt met ingang van volgende week vijf dagen minder gewerkt. Op maandag en vrijdag wor den weer gewone diensten gedraaid. Dat hebben de actievoe rende medewerkers gistermiddag afgesproken. Volgens FNV- woordvoerder De Koningh is dit nodig om te voorkomen dat ziekenhuizen htm ontslagen patiënten niet kwijt kunnen en vol raken. „We willen voorkomen dat mensen straks niet meer op genomen kunnen worden." zoals in het bedrijfsleven nog vaak gebruikelijk is." Boven dien vinden de liberalen dat het huidige systeem van vervroegde pensionering langzamerhand onbetaalbaar wordt. D66-kamerlid Bert Bakker wil nog verder gaan en de pensi oenleeftijd voor al het over heidspersoneel verhogen naar 65 jaar. De partij denkt zo veel geld te kunnen besparen, om dat dure regelingen voor ver vroegde uittreders kunnen wor den afgeschaft. De grootste op positiepartij PvdA vindt de pen sioenleeftijd van 55 jaar ook wel wat vroeg en erkent dat ingrij pen onvermijdelijk kan zijn. „Willen we de verzorgingsstaat overeind houden, dan moet het wel," zegt Staf Depla. De SP is ronduit tegen en pleit voor het gelijktrekken van de pensioenleeftijd van al het am bulancepersoneel op het ni veau van 55 jaar. SP-kamerlid Piet de Ruiter: „Dat is duur, maar we hebben liever een goed en kostbaar pensioenstel sel dan een onzeker stelsel dat bloot staat aan de grillen van de economie." Volgens Van der Kolk van FNV Bondgenoten kan de pensioen leeftijd van het ambtelijk am bulancepersoneel in verband met lopende contracten pas vanaf 2007 omhoog. "Maar zo lang gaan wij wachten, het moet voor die tijd gelijkgetrok ken worden". Woensdag 13 au gustus overleggen de werkge vers onderling over de kwestie. den haag/gpd - KPN overweegt opnieuw een rechtszaak tegen de Opta aan te spannen. De or ganisatie die toezicht houdt op de Nederlandse post- en tele communicatiemarkt besliste gisteren dat KPN zijn klanten geen nieuwe kortingen voor vaste telefonie mag aanbieden. Volgens het telecombedrijf worden concurrenten daardoor bevoordeeld en 'is vooral de klant de dupe'. Met het besluit om de mogelijk heden van KPN in te perken wil de Opta voorkomen dat con currerende belbedrijven de Ne derlandse markt verlaten. „En onze taak is het om er op toe te zien dat belbedrijven op gelijke voorwaarden met ex-monopo list KPN kunnen concurreren", lichtte Opta-voorzitter Jens Ambak toe. Tevens speelt voor de Opta de nieuwe telecommu nicatiewet mee. Die moet nog altijd in werking treden. Tot die tijd wil de Opta 'pas op de plaats maken' en KPN niet te veel ruimte bieden. KPN kent momenteel al enkele kortingsvormen. Zo kan een klant korting krijgen op de ge sprekskosten van tien nummers (VoordeelNummers). Verder bestaat ook nog het BelPlus- pakket. KPN wil echter meer diensten introduceren, zoals het onbeperkt bellen voor een vast bedrag. De Opta steekt hier nu een stokje voor. „Met dit besluit kiest de Opta opnieuw voor concurrenten van KPN in plaats van voor de consument", aldus een reactie van KPN. „Het is een zeer te leurstellend en zeer onaan vaardbaar besluit." Het tele combedrijf beraadt zich op juri dische stappen. Als KPN een rechtszaak aan spant, betekent dit de tweede tegen de Opta in korte tijd. An derhalve week geleden daagde KPN de toezichthouder al voor de rechter in een conflict over gebruikerstarieven voor het netwerk van vaste telefonie. Eind juli besloot Opta dat KPN de prijzen voor het netwerkge bruik door andere telefoniebe drijven met vijf tot tien procent moet verlagen. In het Utrechtse Jaarbeursgebouw beloofden gisteren zo'n 300 actievoerende ambulancemedewerkers hun werkgevers een nog hetere zomer. De vooral uit de Randstad en Noord- en Oost-Nederland afkom stige actievoerders reden eerst in een loeiende colonne van 50 ambulancebusjes, personenauto's en mo toren van De Meern naar de Jaarbeurs. In het congrescentrum hieven ze, soms gekleed in geelgroen te- letubbiekostuum en vaak met vakbondcap, geregeld de slogan 'actie, actie' aan. „Niks leeftijd omhoog," roept Henk Brugman van CNV Bedrijvenbond. Juist nu moeten we laten zien dat het ons menens is", vult Henk van der Kolk (FNV Bondgenoten) aan. "Het werk is voor oudere mensen te zwaar", zegt een 54-jarige ambulancebroeder van RAV Gelderland-Zuid. „Wij maken wekelijks de ergste dingen, de zwaar ste ongevallen mee. En dan dat sjouwwerk. Til met zijn tweeën maar eens iemand van 100 kilo drie smal le trappen af." Foto: GPD/Cees Zorn door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Microsoft krijgt van 'Brussel' nog één kans om zich te schikken naar de concurren- tie-eisen van de Europese Unie. Als het Amerikaanse bedrijf binnen een maand geen af doende verklaring heeft voor het monopoliseren van de computermarkt, staat de soft waregigant een miljoenenboete te wachten. De Europese Commissie zit al vier jaar achter Microsoft aan. Twee jaar geleden concludeer de de Amerikaanse overheid dat Microsoft ook misbruik maakt van zijn monopolieposi tie in de VS. Maai het bedrijf ontliep sancties omdat de rege- ring-Bush bereid bleek tot een schikking. Commissaris Monti houdt vol. Hij beschikt over nieuwe ver klaringen van gebruikers, leve ranciers en concurrerende be drijven, die aantonen dat Mi crosoft zijn dominante positie op de Europese markt blijft misbruiken. „Als Microsoft zijn gedrag niet verandert, is een boete onvermijdelijk", aldus een woordvoerder van de com missie gisteren. De hoogte moet nog worden vastgesteld en is afhankelijk van de aard en de duur van de overtreding. Het bedrag kan in de tientallen mil joenen euro's lopen. Brussel zit Microsoft op de hie len omdat het zijn populaire besturingssysteem Windows af schermt voor concurrenten. Microsoft levert Windows met een ingebouwde mediaspeler, waardoor de fabrikanten van Real Player en Apple Quicktime op achterstand staan. De con sument heeft daardoor niet de keus waarop hij recht heeft en de ontwikkeling van het pro- dukt wordt geremd, argumen teert de commissie. Monti eist dat Microsoft een Wïndows- versie zonder mediaspeler op de Europese markt brengt, of binnen het eigen besturingssys teem ruimte biedt aan concur renten. Bovendien vindt de commissa ris dat Microsoft misbruik maakt van zijn dominante posi tie in netwerken. Het bedrijf moet meer codes beschikbaar stellen aan de concurrentie, zo dat servers van verschillende producenten met elkaar kun nen communiceren. De advo caat van Microsoft verwachtte gisteren dat er uiteindelijk geen boetes uitgedeeld zullen wor den. Op de beschuldigingen van Monti wilde hij niet ingaan. „We hebben nog geen kans ge had om ze nauwkeurig te bekij ken." A

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7