voor wapentuig BUITENLAND Weinig sympathie voor 'lachende terrorist' FBI waarschuwt Leider 'Real IRA' voor terrorisme veroordeeld Hittegolf blijft levens eisen in Zuid-Europa Arnold Schwarzenegger gaat voor 'Total Recall' Gif in Indiase Coke, Pepsi en Fanta Turkse president akkoord met inperking macht leger VS: Saddam is op de vlucht Weerzien met zoon het eerst ~1 gekloond Italiaanse weten- fc hebben voor het baard gekloond. Dat y vandaag in het tijd- Iture. Het dier is in- vvee maanden oud, nderd kilo en is ge- ir naam is Prometea, iietheus, de held uit e mythologie die het de goden stal en het ensen gaf. Prometea is geval in de groeiende onde dieren: de mer- i haar is bevallen is van haar DNA. 5J en haar moeder zijn jngen. donderdag 7 AUGUSTUS 2003 n tegen tc op komst g,pnderzoekers aan het nse overheidsinstituut jtieziektes NIAID zeg- igpccin te hebben ge sgen de ziekte ebola, ks honderden slacht - 1 in Afrika. Dat melden tre. Het vaccin is ge len, die met één dosis id bleken. Tussen 50 Kent van de mensen j)ola besmet raken, ^inwendige bloedin- accin werkt door een 7 Ichniek binnen vier tel sneller dan traditio- l^gen. Het wordt bin- ip mensen getest. 'djackpot /eer niet grootste jackpot in sse lottogeschiedenis :eren niet gevallen. De W>8,5 miljoen euro die D nse lottospelers kon- ïnhalen, wordt nu ver- flnj 63 miljoen. De jack- n3 keer niet gevallen. Weekeinde is er weer Ing. De lotto-hysterie ussen niet alleen in r"d)tse vormen aan. In- in onder meer Oos- Britserland en Slovenië Italiaanse grens over- om aan het spel te leedoen. toes blijken "sis cocaïne !De Brusselse politie ~»ns een huiszoeking :aler 28 pakjes cocaïne 's heroïne ontdekt in '^roosje van 'La Vache *e lachende koe. In j/erden ook nog 33 ^^ïne in korrels ont- 5olitie had de dealer llfek opgepakt nadat de HTjadden ontdekt dat de Dpïne en heroïne bij zich getopt in eitjes van 'Kin- RVÏse'. De man had een dn opgegeven, maar de Oi zijn ware identiteit dres achterhalen. c indendoor "eï turbulentie rg- Ten minste 35 pas- ^n een Lufthansa-toe- *steren door turbulen ts de Atlantische Oce- k Ind geraakt. Het toe- eknet 250 passagiers een Aakte van het Frank- Houston in de VS, Iteindelijk veilig. Zo'n Algiers moesten naar nhuis worden o verge- je rest kreeg ter plekke lp. Volgens een Ifërder waren de meeste gen geraakt door rond o's bagage. 0 'rin VS voor _sche zorg ton - President Hajdar Azerbeidzjan is giste- Verenigde Staten aan- voor medische be- g. De zieke president is egtuig met medische _Jngen vanuit Ankara v, 'S gevlogen. Hij lag tli in een Turks zieken- ev staat onder druk om en. De autoritair heer- -communist domi- Azerbeidzjaanse poli- wdds de jaren zestig. Hij ;leie vlak voor zijn ver- gfdeVSzijnzoonllham .jje premier van het Hand. De 41-jarige "Ivordt beschouwd als tCdverfde nieuwe presi- Azerbeidzjan. S| 5|ren voor Tiaar Chili "j - De Chileense autori- 3i een onderzoek be- aaar een Duitse stich- ^inderen op verzoek ;j (ouders voor straf on- in arme Chileense ,q j. Volgens media in 5 jft de stichting 'Life Ju- 8qP Project' de afgelopen ongeveer twintig Duit- ren ondergebracht bij tinnen, die daarvoor per maand krijgen. De i tot veertien jaar, die rcH Chili weten en de taal iken, moeten twee jaar 1 harde opvoeding krij- 'dat ze naar Duitsland [gen. jakarta-londen/rtr-dpa-anp - Nog maar enkele dagen geleden zong Amrozi, de hoofdverdach te van de aanslagen op Bali, van achter de tralies een liedje voor een aantal journalisten, met een brede glimlach op het ge zicht. „Ga door met de heilige strijd, laat alle zionisten ver dwijnen, weg met het christelij ke vuil. God is groot, dit is mijn lied", zo luidde Amrozi's tekst. Een portret van 'de lachende terrorist', die vandaag ter dood werd veroordeeld. Amrozi's advocaat betwijfelt niet dat zijn cliënt bij de aansla gen was betrokken, maar stelt wel dat hij nooit het brein er achter kan zijn geweest. Al snel na zijn arrestatie in november 2002, kort na de verwoestende aanslagen op Bali, kreeg Amrozi de bijnaam 'de lachende terro rist', omdat hij steeds breed la chend te zien was. Ook zei hij eens 'blij' te zijn over het 'succes' van de aansla gen, tot woede en verdriet van vooral veel Australiërs. De meeste slachtoffers kwamen immers uit Australië. Hij verras te de politie met zijn medede ling dat de aanvallers eigenlijk zoveel mogelijk Amerikanen hadden willen doden. Verba zingwekkend, want Bali is door gaans veel populairder onder Australiërs dan onder Amerika nen. Amrozi bin Nurhasyim werd in 1962 geboren in het slaperige dorpje Tenggulun in Oost-Java. Hij was de vijfde van dertien De glimlachende Amrozi in de rechtszaal. Foto: AFP/Raden Wardana kinderen. Hij deed het niet goed op school en was meer ge ïnteresseerd in motoren en meisjes. Volgens zijn moeder was Amrozi een goeie jongen, die ten tijde van de Bali-aansla- gen thuis voor zijn zieke vader zorgde. Volgens dorpelingen vertrok Amrozi eind jaren '80 naar Ma leisië, op zoek naar werk. In 1991 kwam hij terug, opeens erg fanatiek in zijn islamitische overtuiging. De politie ver moedt dat hij in Maleisië veel optrok met zijn oudere broer Mukhlas, een zeer religieuze man die ook terecht staat voor 'Bali'. Toen Mukhlas naar Ten ggulun terugkeerde, begon hij zich te bemoeien met het on derwijs op een islamitische school, gesticht door weer een andere broer. Ongeveer 150 studenten volgden daar een zeer religieus lesprogramma. Wiranto kandidaat voor presidentschap De voormalige Indonesische legerleider generaal Wiranto heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de presidents verkiezingen van volgend jaar. Hij gaat proberen de nominatie binnen te slepen voor Golkar, de partij van de voormalige dictator Soehar- to, van wie Wiranto een be schermeling was. De omstre den generaal was stafchef toen het leger in 1999 in Oost-Timor een moordpartij aanrichtte. De aanslag van dinsdag op het Marriott ho tel in Jakarta kan de kansen van Wiranto vergroten als er brede steun komt voor een nieuwe 'sterke man'. In In donesië is dat meestal ie mand met een militaire ach tergrond. De politie is ervan overtuigd dat Amrozi meermalen contact heeft gehad met geestelijk lei der Abu Bakar Bashir, onder meer in Maleisië en op de school in Tenggulun. Bashir, die ervan wordt verdacht een belangrijke tak van de terreur groep Jemaah Islamiyah te lei den, staat nu terecht voor an dere aanslagen in Indonesië. Hij zou veel invloed hebben, vooral op kleinere religieuze scholen. Washington/AP - De Ameri kaanse federale recherche FBI waarschuwt vliegvelden voor broekriemen, halskettingen en wandelstokken met een verbor gen mes erin, sleutelhangers met pepperspray en andere schijnbaar alledaagse voorwer pen waarmee een terrorist een vliegtuig zou kunnen kapen. Het persbureau AP beschikt over de catalogus van dergelijke voorwerpen die de FBI heeft sa mengesteld en naar vliegvelden gestuurd. Veel van de voorwer pen kosten nog geen 20 euro, zijn gewoon te koop en zien er op de monitoren van de bevei liging onschuldig uit. De catalo gus bevat behalve een om schrijving en gewone foto's ook een röntgenfoto. Messen blijken in de meest uit eenlopende voorwerpen ver stopt te kunnen zitten: haarbor stels, kammen, make-updoos- jes, crucifixen, sleutels, pennen, paraplu's en nep-creditcards. Sommige messen zijn een paar centimeter lang, andere zijn ware zwaarden. In de catalogus staat ook een pak speelkaarten, gemaakt van metaal en met scherpe randen, bedoeld om mee te gooien. De FBI heeft de voorwerpen ge kocht via postorderbedrijven, op beurzen voor messenverza- melaars en gewoon in de win kel. Aanleiding voor de catalo gus zijn inlichtingen waaruit blijkt dat al-Qaeda plannen heeft voor een nieuwe aanslag met vliegtuigen. De kapers van 11 september 2001 gebruikten hobbymessen als wapen. Dinsdag liet het Amerikaanse ministerie van binnenlandse veiligheid weten dat vliegtuig passagiers de komende tijd moeten rekenen op strengere controle van camera's en mo biele telefoons. De VS hebben aanwijzingen dat al-Qaeda heeft geëxperimenteerd met het verstoppen van explosieven in dergelijke apparatuur. De New York Times meldde woensdag dat de VS sinds enke le weken onderzoekers naar luchthavens sturen om te bekij ken of er voldoende maatrege len zijn tegen terroristen die met hittezoekende raketten een vliegtuig uit de lucht willen schieten. Vorig najaar vuurden terroris ten in Kenya twee van zulke ra ketten af op een Israëlische charter. Die misten op een haar na doel. ankara/dpa - De Turkse presi dent Sezer heeft gisteren offici eel zijn goedkeuring gegeven aan een wet die de macht van de strijdkrachten drastisch zal inperken. Turkije hoopt met de nieuwe wetgeving de gewenste toetreding tot de EU een stap dichterbij zal komen. Vorige week stemde het parle ment in met de nieuwe wet. Niets kan de uitvoering ervan nu nog tegenhouden. tikrit/rtr-afp - Saddam Hus sein probeert de Amerikaanse troepen voor te blijven door el ke paar uur van verblijfplaats te wisselen. Hij is vermoedelijk vermomd en wordt geholpen door aanhangers. Dat heeft de Amerikaanse officier die belast is met de jacht op de verdreven Iraakse leider vandaag gezegd. Commandant Ray Odierno van de vierde infanteriedivisie zei er niet zeker van te zijn hoe dicht zijn soldaten Saddam zijn gena derd. Wel meldde hij betrouw bare informatie te hebben dat de ex-president zich vaak bij zijn geboortestad Tikrit op houdt. Saddam zou steeds in klein gezelschap verkeren om niet de aandacht te trekken. In de afgelopen 24 uur heeft het Amerikaanse leger 49 Irakezen opgepakt, onder wie vier trou we aanhangers van Saddam. Eén van hen was een leider van de Fedayeen Saddam, een pa ramilitaire organisatie die voor het regime werkte. Ook zijn twee vrienden van Saddams zoons Uday en Qusay opge pakt. Ten zuiden van Tikrit zijn twee ex-generaals opgepakt. De Amerikaanse militairen gaan bij hun zoektocht naar aanhangers en leden van het verdreven regime wel minder agressieve methodes gebruiken. De Amerikanen nemen die maatregel, omdat ze door htm hardhandige optreden steeds meer Irakezen tegen de haren instrijken. De Nationale Veiligheidsraad, die gedomineerd wordt door het militaire apparaat, moet een flink deel van zijn bevoegd heden inleveren. De raad krijgt een adviserende rol. Tot nu toe bepaalde hij op vele terreinen het beleid. Onder de nieuwe wetgeving kunnen ook burgers de functie van secretaris-generaal van de Nationale Veiligheidsraad be kleden. Nu is deze post voorbe houden aan hoge generaals. De veiligheidsraad bestaat uit de president, de premier, enkele belangrijke ministers en de vijf hoogste generaals van het land. De nieuwe wet is onderdeel van een serie maatregelen die moe ten leiden tot een betere be scherming van de burgerrech ten en versterking van de vrij heid van meningsuiting. Ook moeten zij een einde maken aan martelpraktijken. Turkije is het enige land dat zich heeft aangemeld als nieuw EU-lid, maar waarmee Brussel niet onderhandelt. Eerst moet Ankara een aantal politieke her vormingen doorvoeren, waar onder een aanzienlijke beper king van de invloed van het le ger op de politiek. Eind volgend jaar wordt beslo ten of de onderhandelingen over toetreding kunnen begin- door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Mirinda Lemon: 70 keer. Coca Cola: 45. Fanta: 43. Pepsi Cola: 37. Niet het aantal ver kochte drankjes, maar het aantal keren dat de in Europa en Amerika geldende norm voor de toe gestane hoeveelheid pesticiden in frisdranken in India wordt overschreden. Uit een onderzoek van het Indiase. Centrum voor Wetenschap en Milieu (CSE) blijkt dat internatio nale firma's als Coca Cola en Pepsico in India ge woon toelaten wat ze in het Westen ten alle tijde willen vermijden: gif in hun producten. De CSE test was vrij simpel. Medewerkers koch ten drie willekeurige flessen van twintig fris drankmerken in Indiase winkels. Ook werd er van dezelfde merken een fles gekocht in Europa of Amerika. Alle frisdranken werden vervolgens in een laboratorium onderzocht op pesticiden. De resultaten voor de Indiase producten waren alarmerend. Aangezien India - in tegenstelling tot westerse landen - geen wetgeving heeft met betrekking tot pesticiden in frisdrank, overtreden de multinationals geen wet. „Maar het toont aan dat het de fabrikanten totaal niet interesseert dat er in India gif in hun producten zit", aldus de CSE. De frisdrank fabrikanten hebben ondertussen verbolgen gereageerd. Pepsico India en Coca Co la India hielden voor het eerst in hun bestaan een gezamenlijke persconferentie waarin ze de aantijgingen van het CSE ontkenden. „Bullshit', riep een kwade Sanjeev Gupta, directeur van Co ca Cola India. „Orize eigen kinderen drinken co la. We zijn niet gek." Beide multinationals ontkennen ten stelligste dat de frisdrank die voor de Indiase markt is bedoeld minder zorgvuldig wordt bereid.Al onze pro ducten worden iedere tien dagen getest in labo ratoria in India en in Nederland", aldus Coca- Cola. „De CSE moet zorgvuldiger te werk gaan voordat ze firma's in de beklaagdenbank zet." De CSE blijft echter vierkant achter haar onder zoeksresultaten staan. En dat heeft inmiddels ge leid tot onrust bij de Indiase consument. Pestici den zijn een groot probleem in India. Boeren ge bruiken het giftige spul zonder maat te houden. Hierdoor is het grondwater - dat een bestands- deel is van de in India geproduceerde frisdran ken - serieus vervuild. Consumptie van pestici den kan leiden tot kanker. r> dublin/rtr-afp-anp - De leider van de Ierse terreurgroep 'Real IRA' (Ware IRA) is gisteren in Dublin schuldig bevonden aan het leiden van een terroristi sche organisatie. De 53-jarige Michael McKevitt kan daarvoor levenslange gevangenisstraf krijgen. Het is voor het eerst dat iemand in Ierland voor een der gelijke misdaad wordt veroor deeld. De splintergroep wordt onder meer verantwoordelijk gehou den voor de bloedigste aanslag in Noord-Ierland, die in 1998 in Omagh 29 mensenlevens eiste. Het bewuste vergrijp is speciaal naar aanleiding van die aanslag in het strafrecht opgenomen. McKevitt, die tot zijn arrestatie zakenman was in Louth, in het noordoosten van Ierland, is ook veroordeeld voor het lidmaat schap van een verboden orga nisatie. Hij ontkent beide aan klachten en heeft aangekondigd dat hij beroep zal aantekenen. Tijdens het proces, dat 26 da gen duurde, ontsloeg McKevitt zijn advocaten, omdat het hen niet was gelukt de rechtszaak te stoppen. Vervolgens noemde hij de vervolging een 'politiek showproces' en weigerde hij nog langer in de rechtszaal te verschijnen. McKevitt is schuldig verklaard op basis van de getuigenis van een Amerikaan die de Ierse ter reurbeweging had geïnfiltreerd. David Rupert, een voormalig FBI-agent, won het vertrouwen van de Ierse terroristen door zich voor te doen als geldschie ter. De infiltrant slaagde er zo zelfs in vergaderingen van het militaire commando bij te wo nen. De Real IRA brak na on enigheid over het vredesproces in 1998 met het Iers Republi keins Leger (IRA). tarkumiyeh - Eén van de gisteren vrijgela ten Palestijnse gevangenen omhelst zijn zoon bij een checkpoint nabij Hebron op de Westoever. Israël heeft woensdag 334 Pales tijnse gevangenen vrijgelaten als 'een ge baar van goede wil', dat het vredesproces op gang moet houden. De Palestijnen zijn niet onder de indruk en eisen dat alle 6.000 ge vangenen op vrije voeten komen. Ondanks de Palestijnse scepsis leidde de vrijlating tot emotionele taferelen bij de vijf punten in de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook waar de gevangenen met taxi's en bussen werden afgeleverd. De Palestijnse leider Yas ser Arafat noemt de Israëlische actie 'be drog', omdat de meeste gevangenen die werden vrijgelaten hun straf er al bijna op hadden zitten. Premier Mahmoud Abbas heeft een voor gisteren gepland gesprek met zijn Israëlische ambtgenoot Ariel Sharon we gens de kwestie afgezegd. De gisteren vrij gelaten gevangenen waren politieke gevan genen. Israël laat binnenkort ook nog ruim- honderd criminelen vrij. Foto.- EPA door onze correspondent Ans Bouwmans san francisco - Filmster Arnold Schwarzenegger (56) heeft zich kandidaat gesteld voor het gouverneurschap van Californië. Ondanks alle geruchten dat hij er op ver zoek van zijn vrouw van af zou zien, kondigde de actie held gisteren aan 'schoon schip' te gaan maken in Sacra mento, de bestuurszetel van Californië. „De politici doen hun werk niet", aldus de 'Terminator', die aan die situa tie een eind wil maken. Over twee maanden gaat Californië naar de stembus om zich uit te spreken over de huidige gouverneur, de impopulaire Democraat Gray Davis. Hij werd vorig jaar nipt herkozen, vooral omdat zijn Republikeine tegen strever Bill Simon nóg minder enthousiasme opriep. Veel mensen in Californië houden de gouverneur ver antwoordelijk voor de energiecrisis waarin de staat een paar jaar terug belandde, en daar is een immens be grotingstekort bijgekomen. Een actie om Davis tussentijds te wippen via een zoge naamde 'recall ballot' kreeg in de afgelopen maanden vaart omdat de Republikein Darrell Isy 1,7 miljoen privédollars spendeerde aan het verzamelen van de benodigde handtekeningen. „Hij zag een mogelijkheid om Davis weg te krijgen en zelf gekozen te worden, en greep die aan", aldus politiek analist Sherry Bebitch- Jeffe. De kansen van Issa worden echter niet hoog in geschat. „Hij wordt bedankt voor de moeite, en dan krijgt hij een trap na van de Republikeinen", aldus de expert in Californische politiek. Schwarzenegger zei op een persconferentie dat Califor nië wordt geregeerd door de belangen van politieke sponsors. „Daar moet een eind aan komen. Ik heb ge noeg geld en hoef niets aan te nemen." Een overstap naar de politiek betekent het einde van zijn filmcarriè re, aldus de acteur, wiens film 'Terminator 3' vorige maand in première ging. De acteur zei twee weken met zijn vrouw Maria Sh- river, een Democrate en nicht van de Kennedy's, over de stap te hebben nagedacht. „Mijn vrouw steunde me, welk besluit ik ook zou nemen." Schwarzenegger is een gematigde Republikein, die onder meer pro abortus is, maar heel veel meer is niet bekend over zijn politieke opvattingen. Nog tot zaterdag kunnen mensen zich kandidaat stel len voor het gouverneurschap. Als Davis op 7 oktober wordt weggestuurd, wordt er meteen met meerderheid van stemmen r-sn opvolger gekozen. Dat gebeurt alle maal op een en hetzelfde stembiljet. Democraten heb ben tot nu toe verklaard zich achter Davis te scharen, en hem niet te zullen beconcurreren door op de kies lijst te gaan staan. Maar het is de vraag hoe lang dat nog zal duren, nu Davis met Schwarzenegger een 'ge duchte' tegenstander heeft gekregen. Zeker is dat sena tor Dianne Feinstein, op wie vele Democraten hadden gehoopt, niet aan dit 'circus' zal meedoen. Volgens een peiling van het onafhankelijke onder zoeksbureau 'The Field Poll' zal 51 procent van de mensen die op 7 oktober willen gaan stemmen Davis wegsturen. Bij afwezigheid van een Democratische kandidaat zou een vijfde van de stemmen naar Schwarzenegger gaan, aldus de peiling. Alleen de Re publikein Richard Riordan staat er tot nu toe beter voor in de peilingen, maar deze voormalige burge meester van Los Angeles is een goede vriend van de filmacteur, en heeft verklaard niet mee te doen als Schwarzenegger ja zou zeggen. De kandidaatstelling lijkt intussen volledig uit de hand te lopen. Deze week kondigde pornokoning Larry Flynt (uitgever van Hustler) zijn kandidatuur aan, en ook een 22-jarige pornoactrice heeft zich al aangemeld. Auteur en columniste Arianna Huffington - ooit Republikeins maar nu onafhankelijk - heeft eveneens aspiraties om gouverneur van Californië te worden. londen/ap - De hitte die Euro pe teistert, heeft in Duitsland het wegdek aangetast, de Do- nau en andere rivieren op tal van plaatsen droog laten vallen en in verscheidene Zuid-Euro- pese landen nieuwe grote bos branden veroorzaakt. Het do dencijfer van de hittegolf steeg gisteren tot ten minste 37. Londenaren ervoeren de heet ste dag in de geschiedenis van de Britse hoofdstad met een temperatuur van 35,4 graden. Het vorige record van 35 graden dateerde uit 1990. Ook Parijs had het warm. De temperatuur in de Franse hoofdstad steeg tot 39,5 graden, net niet het record van 40,4 graden uit 1947. Onderzoekers van het Italiaan se meteorologisch instituut CNR noemen de hittegolf een van de vijf ergste van de afgelo pen 150 jaar. Zij hadden ook een verklaring. De hitte en droogte zijn het gevolg van de bijzondere intensiteit van de moesson in Afrika ten zuiden van de Sahara. Daardoor zijn de warmte en droogte zeker 20 breedtegraden noordwaarts op geschoven. De meteorologen voorspellen dat de hittegolf zal aanhouden tot september. In Portugal vielen opnieuw do den door bosbranden die grote dele.ii van het land teisteren.' Reddingswerkers vonden giste ren de lichamen van een man en een vrouw. De twee waren ingesloten door het vuur. In een ziekenhuis overleed een 60- jarige man aan zijn brandwon den. Dinsdag was een deel van de branden onder controle, maar gisteren laaiden andere weer op. De autoriteiten vrezen nieuwe branden, omdat er de komende dagen meer wind komt. In buurland Spanj*bezweek opnieuw iemand aan de extre me hitte, een 69-jarige man met hartproblemen. Er zijn nu der tien mensen gestorven door de hittegolf in Spanje, waar de temperaturen soms oplopen tot 50 graden. Op sommige plaat sen is de temperatuur wat ge zakt, maar ook daar blijft het nog altijd warmer dan 40 gra den. In Spanje woeden even eens bosbranden, die tot nog toe geen slachtoffers hebben gemaakt. Ook Italië blijft niet gespaard. Toeristen en dorpsbewoners moesten wegens bosbranden worden geëvacueerd Toscane en op het eiland Elba. In de noordwestelijke regio Ligurië en in het zuidelijke Campania staan eveneens bossen in brand. Er zijn geen slachtoffers gevallen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5