BINNENLAND Bromfietscertificaat sorteert geen effect Geen afspraak of envelop, dan ook geen visum Hitte bezorgt menigeen onrustige nacht Aantal dodelijke ongelukken al tien jaar hetzelfde j gewond omaanslag Krekar wil hogere schadevergoeding Tijd dringt voor eigenaar van caravan Amerikanen drijven aspirant-reizigers tot wanhoop Verhuizing van vissen Massale run van dagjesmensen op Waddeneilanden Plan voor spermabezorging via het internet van de haan M, Ie opsporing =<er in bloed - Immunicon, een lans bedrijf met een g in Enschede, staat op j de markt te bestormen machine waarmee snel lellen in het bloed kun- 3Jlden opgespoord. Tu- yorden nu meestal aan- door middel van biop- ikjes weefsel die wor- jehaald) en scans. Ook wel mogelijkheden om ;llen in het bloed te tra aar daarmee is met ide apparatuur voor 6nt een medewerker week bezig", schetst chemicus Vermes. Met eTwe apparaat zijn kan- ^il uit een bloedmonster gen halve dag te tellen. donderdag 7 augustus 2003 Bosvelt met '''j bedreigd §jMA - Voormalig Feye- Paul Bosvelt is op 17 de dood bedreigd. Een a> man uit Naarden xh hiervoor vandaag bij jerechter in Rotterdam „joorden. De verdachte in boodschap in op de van Bosvelts mobiele Die luidde: „Als je relt bent kakkerlak, e echt dood ouwe, heb t laatst dit seizoen ge- ..Verder zei de man te jaar Bosvelt woont en stamcafé is. iwachter vrij petten zwaan De sluiswachter van zaterdag betrokken 1 liet pletten van een ^russen de sluisdeuren, vejuit. Dat stelt de provin- pid na een onderzoek 'gebeurtenis. De sluis- r heeft toen de zwaan I dreigde te raken de top gebruikt om de jren te stoppen, maar p niet meer. Omstan- senden dat de sluis- t niet had opgelet en waarschuwingen van iliek reageerde. kG - Een 33-jarige inwo- Den Haag is gisteren ewond geraakt nadat er roning een pakketje met ven ontplofte. Het pak- de brievenbus van de topt. Volgens het open- listerie (OM) heeft het :ven Oprtilmings Com- (EOC) later op de dag ee explosieve stoffen in van een van de buren slachtoffer gevonden, niemand aangehou- a houdt bos a in de gaten S Breda verkeert in een in verhoogde paraat- n branden in de omlig- ossen te voorkomen, branden die dinsdag- itbraken in het Mastbos uiteindeüjk zeven hec- i in de as gelegd. De po- t er nog steeds vanuit I iranden zijn aangesto- aar een verdachte is nog II leeld. nt schiet man etcafé dood dam - Een nog onbeken- i is gisteravond doodge- ti door een politieagent eetcafé in Amsterdam- let slachtoffer bedreigde it en een collega met een e agent loste een schot, ter bleek dodelijk. De in de politie werd inge- bij een vechtpartij in het Ter plekke kwam het ffer met een mes op de i af, waarna een van de schoot. i overleden asexplosie De 57-jarige Weerte- e dinsdagavond zwaar- raakte bij een zelf ver te gasontploffing in zijn is gisteren in het rondencentrum in Ant- overleden. Volgens be- verkeerde de man al tijd in psychische nood. itie gaat ervan uit dat de lie een van de negen ka- Jjn het pand huurde, zelf Traan heeft openge- otfietser gt boete k - Naaktfietserij tegen Je. Want bloot op de fiets 'Te wind vrij spel en heb je :ste verkoeling. Dat [een 59-jarige man uit Noord. Op weg naar het trand had hij dinsdag :ren maar vast onder de ider gedaan. Iets te vond de politie. Die hield itfietser aan. Hij moest leden en kreeg vervol- in bekeuring aan zijn den haag/gpd - Het bromfiets certificaat is een mislukking ge worden. Het certificaat werd in 1996 in het leven geroepen om de verkeersveiligheid te vergro ten, maar het aantal mensen dat bij een bromfietsongeluk om komt of gewond raakt, is niet gedaald. Verkeersorganisatie 3VO wil dat er een praktijkexa men komt. Uit cijfers van de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) blijkt dat het aantal verongelukte brommer- en snorfietsrijders de laatste tien jaar gelijk is geble ven; het zijn er nog steeds zo'n honderd per jaar. Ook het aan tal brommerbestuurders dat in het ziekenhuis belandt, ligt al jaren zo rond de drieduizend. Veel jongeren hadden op de ba sisschool voor het laatst ver- keersles gehad, en stapten zon der voorbereiding op de brom mer. Om de veiligheid te ver groten stelde de regering een examen verplicht. Dat bestaat uit vijftig theorievragen, waar van de geëxamineerde er vijf fout mag hebben. De Bovag schat dat er in Neder land 550.000 bromfietsen zijn. Het aantal mensen dat een cer tificaat haalt, neemt toe. „Dat is positief', zegt Wim ter Buren van het Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). „Maar het aantal dodelijke on gelukken blijft gelijk. En de hoop dat cijfer om laag te bren gen, hadden we wel, in 1996." Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en water staat erkent dat het certificaat 'weinig effect' heeft. „En con trole is erg moeilijk." Ook ver keersorganisatie 3VO is niet verbaasd over de cijfers. Een woordvoerster spreekt van een halve opleiding. Alleen de the orie wordt getoetst. Dat is on voldoende. Je pakt een boekje en je kunt slagen. Het zou mooi zijn als er ook een praktijkexa men komt." Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Fries land (ROF) experimenteerde met zo'n praktijkopleiding en - examen voor bromfietsers. Daaruit bleek dat een 16-urige rijopleiding tot een aanzienlijk beter rijgedrag leidt. Maar in praktijk is de opleiding (kosten 225 euro) te duur voor het me rendeel van de cursisten, con cludeerde de ROF. amsterdam/anp - Mullah Krekar gaat in hoger beroep tegen de hem door de rechtbank in Haar lem toegewezen schadevergoeding van 4970 eu ro. Dat zei zijn Nederlandse advocaat Koppe gis teren. De Iraakse Koerd had een bedrag van 100.000 euro geëist. De Nederlandse overheid moet mullah Krekar 4970 euro schadevergoeding betalen, omdat hij enkele maanden ten onrechte in het huis van bewaring in Vught heeft gezeten. Verder krijgt hij een bedrag van 540 euro voor ge maakte juridische kosten. Krekar is leider van de Koerdische beweging Ansar al-Islam. Volgens de Verenigde Staten is die beweging een terroristi sche organisatie die banden heeft met al-Qaeda. In de oorlog met Irak hebben de Amerikanen het gebied van de beweging zwaar gebombardeerd. Nederland raakte betrokken bij de zaak toen het de Koerd op 12 september vorig jaar tijdens een tussenstop op Schiphol op verdenking van be trokkenheid bij drugshandel arresteerde. Krekar was onderweg van Iran naar Noorwegen, waar hij sinds 1991 als vluchteling woont. Krekar zat hier vast tot 13 januari. Toen zette de Nederland se regering hem onverwacht uit. den haag/gpd - De tijd dringt voor de eigenaren van ongeveer 40.000 tot 50.000 caravans zwaarder dan 750 kilo. Voor 1 september moeten ze een eigen kenteken voor hun huisje op wielen aanvragen. Wie niet op tijd is, haalt zich een hoop kos ten en rompslomp op de hals. Dat zegt woordvoerder Peeters van de bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW). Tot en met zaterdag 30 augus tus is het aanvragen van een apart kenteken administratief mogelijk via het postkantoor. Dat kost 15 euro. In 90 procent van de gevallen zijn er geen problemen. In tien procent van de gevallen ontstaan er bij de aanvraag pro blemen, bijvoorbeeld als de aanhanger of caravan als gesto len of vermist geregistreerd staat of als blijkt dat er op het registratie- of chassisnummer van het voertuig al een kente ken is aangevraagd. Dan kan de aanvraag enkele weken duren. Eigenaren van voertuigen waar van de aanvraag op 1 septem ber nog niet rond is, mogen niet met dat aanhanger of cara van de weg op. Overtreding is eenvoudig zichtbaar aan de kentekenplaten. Wie pas na 1 september het kenteken aanvraagt, krijgt so wieso te maken met een keu ring. „Dat maakt het direct lastiger, want de eigenaar moet met on der meer een remschema en een tekening van het chassis aantonen dat de aanhanger goed is gebouwd. En het is duur", zegt Peeters. Afhankelijk van wat er moet worden uitge zocht en gekeurd, kost dat 60 tot 250 euro. Om de romp slomp en kosten te verminde ren, overweegt de RDW een he- ractiveringskeuring. „Een soort zichtkeuring voor 52,40 euro." door Mayke Calis Amsterdam - 'Your application number, please?' klinkt het uit de intercom bij het Amerikaan se consulaat aan het Amster damse Museumplein. „Dat heb ik niet", zegt een oudere man tegen het grijze ijzeren plaatje met camera. Helaas, zonder af spraak blijven de ijzeren hek ken gesloten. De man kijkt zijn vrouw beteuterd aan. „We zijn helemaal uit Limburg geko men." Van het commentaar uit de rij wachtenden wordt hij niet vro lijker. Een afspraak maken duurt ongeveer drie weken. Sinds 1 augustus zijn de regels voor de aanvraag van een vi sum bij het Amerikaanse con sulaat aangescherpt. De tijd dat je snel een visum regelde door even naar binnen te wippen op het Museumplein is definitief voorbij. Mensen moeten voort aan aan een waslijst van vereis ten voldoen om de Verenigde Staten binnen te komen, maar welke precies is de aanvragers bij het hek niet duidelijk. Om steeds wisselende redenen wor den ze weggestuurd. De 16-jarige Lisanne uit Duiven wil in de VS studeren. „Je moet een aangetekende envelop meebrengen", zegt de inter com. Dit is al de derde keer dat haar visumaanvraag wordt af gewezen. De eerste keer had ze geen origineel betalingsbewijs bijgevoegd en de tweede keer was haar pasfoto niet goed. „Waarom zeggen ze dat dan niet meteen", zegt haar moeder woedend. Sinds 1 augustus kan een visum niet meer worden af gehaald, maar wordt het docu ment per post verstuurd. Wachtenden voor het hek van het Amerikaanse consulaat. Foto: GPD/Harmen de Jong Wilma van Arragon wil net als voorgaande jaren met haar Chi nese adoptiekind met vakantie naar de VS. Nooit problemen gehad. Gisteren stond ze hier ook. Maar over het Chinese adoptieformulier zeiden de Amerikanen ineens: 'Dat is Chi nees, dat kunnen we niet le zen'. Dus staat ze vandaag op nieuw in de rij, nu met de volle dige adoptiepapieren. Ze klaagt over de informatievoorziening door het consulaat. „Je krijgt niemand aan de lijn, alleen een eindeloos bandje 70 cent per minuut." Een meisje in zwarte kleren komt uit het gebouw lopen. Ze kijkt boos: haar pasfoto moet over. Haar moeder, die niet mee naar binnen mocht, zucht. „Was het bij jullie de kleur of het formaat?", vraagt een ande re moeder. De Surinamer Roy staat kalm tegen een muurtje. Hij verkeert nog in de veronderstelling dat hij morgen het vliegtuig kan ne men naar Miami. Even later bij de intercom slaan de zenuwen toe. „Een aangetekende enve lop? Moet dat dan?" Ook hij kan omkeren. echteld - De Algemene Inspectiedienst, Rijkswaterstaat en de waterschappen gaan optreden tegen particuliere eigenaren van waterplassen die vissen in dat water let terlijk naar adem laten happen. Vissen in onvoldoende water laten zwemmen, valt onder dierenkwelling. Dat heeft het waterschap Rivierenland gisteren aangekon digd. Particuliere eigenaren van poelen, plassen en kwel- meren moeten zelf zorgen dat hun vissen niet lijden. Ook zijn zij verplicht om dode vissen direct te melden bij Rijkswaterstaat of het waterschap. De overheden verwij deren dode dieren zo snel mogelijk om een uitbraak van botulisme te voorkomen. Wie betrapt wordt op nalatig heid krijgt een bekeuring. Op de foto worden in het Gel derse Echteld vissen overgebracht naar diep water. Foto: GPD/Raphael Drent „Voor mij zal het wel anders zijn", pocht een man die in de scheepvaart werkt. „Ik moet een visum hebben voor mijn werk." Even later druipt hij af. Geen afspraak gemaakt. Intussen staan de aantrekkelij ke Lisanne weer vooraan, nu met envelop. „You were here earlier today?" vraagt de inter com ineens vriendefijk. Haar ouders kijken hoopvol naar het hek als hun dochter na een half uur weer naar buiten komt. In haar hand heeft ze een folder van een fotowinkel. „De pasfo to was wéér niet goed." groningen/gpd - Dagjesmen sen trekken massaal naar de Waddeneilanden op zoek naar verkoeling. Bij de VWs van de eilanden staan de telefoons roodgloei end. De veerboten zitten afgela den vol. De boten naar Ter schelling en Vlieland vervoeren drie maal zoveel passagiers als op normale zomerdagen, meldt Rederij Doeksen. Op de Bor- kumlijn van rederij AG Ems voeren gisteren zelfs vier maal zoveel passagiers mee. Rederij Wagenborg zet extra boten in op Ameland en Schier monnikoog. Ook Texel beleeft topdagen. Soms moeten vakantiegangers op de volgende boot wachten. „Maar het zonnetje schijnt, dus vinden de meeste mensen een uurtje wachten niet erg", zegt directeur Van Langen van Wa genborg passagiersdiensten. „Het zijn hoogtijdagen. We zijn blij met het warme weer." Ook de horeca op Schiermon nikoog werd blij verrast met de hittegolf. De stroom dagjes mensen kwam op dit eiland tot voor kort maar moeizaam op gang. „Het is nu ineens extreem druk", zegt VW-directeur Langstraat. „De hittegolf redt het seizoen." Volgens VW Ameland zijn de Wadden vooral aantrekkelijk door de iets lagere temperatuur van rond de 25 graden en de frisse wind. „En omdat het nog een paar dagen mooi weer blijft, willen mensen nu ook op vakantie in eigen land", zegt een medewerker. Volgens de VWs zitten dit weekeinde alle hotels vol. Op campings is hier en daar nog een plek. Vooral op trekkersvel- den waar kampeerders maxi maal twee nachten mogen blij ven. Na het weekeinde zijn er weer meer mogelijkheden. door Jeroen de Vreede den haag - De hete dag en de zwoele avond maken in slaap vallen voor menigeen tot een nachtmerrie. Draaien, woelen, zweten. De slaap wil maar niet komen. Psycholoog Caroline Kluft, verbonden aan het Centrum voor slaap- en waakstoomissen van het Westeindeziekenhuis in Den Haag heeft een verklaring. „Het idee is grofweg dat het lichaam ook wat betreft temperatuur een cyclus heeft van ongeveer 24 uur. Overdag is de li chaamstemperatuur hoger dan 's nachts. Het ideale moment om te gaan slapen is zodra de lichaamstemperatuur dalende is. Dat is overigens niet veel, slechts één graad, maar een verstoring van die afkoe ling is voldoende om niet in slaap te kun nen komen." Het is nu net afkoeling waar het menige slaapkamer op dit moment aan ontbreekt. Gecombineerd met warm, plakkerig bed dengoed betekent dit het begin van een on rustige nacht. „Het is daarbij ook een kwes tie van gevoel. Een warme omgeving voelt niet goed, je windt je op en krijgt het nog warmer", schetst Kluft. Daarbij komt dat veel .mensen tijdens een warme periode de neiging hebben om de vaste gewoonten te doorbreken. Ze zijn langer buiten, actiever, drinken meer alco hol en slapen ineens onder ander bedden goed en zonder kledij. Die veranderingen zorgen op zichzelf al voor problemen. Kun nen volwassenen wellicht zichzelf nog tot rust maken of desnoods een nachtje naar het plafond staren, bij jonge kinderen is het leed erger, óók voor de ouders. „Kinderen zijn soms echt van slag", weet Nidhi Vink van een Haags consultatiebureau. „Er wordt volop buiten geleefd, tot laat in de avond." Vink adviseert deze periode ou ders van zuigelingen en jonge kinderen ex tra aandacht te besteden aan vocht en tem peratuur. Regelmatig een lauw bad is goed, controle van de plasluier en huidplooien zijn een 'must' om uitdroging te voorko men. Afkoelen en voldoende vofht zorgen er bo vendien voor dat kinderen 's avonds sneller in slaap vallen. „De kinderkamer moet vol doende worden geventileerd, maar zet geen ventilator boven de wieg, dat kan echt te koud worden. De baby's niet te dik in pakken, een rompertje is voldoende." Het is van belang stapje voor stapje naar een rustige nacht toe te werken. IQuft noemt het 'opslomen'. Vroegtijdig stoppen met koffie, alcohol, eten, tabak en lichame lijke inspanning. Het hoofd leegmaken en je richten op de nacht. „Slecht slapen met warm weer hoeft geen groot probleem te worden, tenzij mensen zich nieuwe onver standige gewoonten echt eigen maken. Dan komt er een tijd - na de vakantie en de hitte - dat de bedtijd is verschoven. Men sen raken dan echt in de problemen als el ke ochtend keurig om zeven uur de wekker gaat." De aanbeveling die Vink van het consulta tiebureau geeft over kleine kinderen, geldt daarom net zo goed voor oververhitte vol wassenen: slapen doe je dankzij rust en re gelmaat. Circus sluit tent wegens grote hitte cadzand/gpd - In de circus tent is het gemiddeld zo'n zestig graden en de wilde dieren hebben geen puf om hun kunsten te vertonen. De directie van het Staatscircus van Moskou-Holiday heeft vanwege de extreme hitte besloten de voorstellingen in Axel af te gelasten. Het circus staat nu in Cadzand-Bad en ook daar is het niet prettig werken. „We hebben van ochtend gerepeteerd, maar het was onbegonnen werk. De trapezewerkers moeten onder bloedhete omstandig heden in de nok van het cir cus werken. En de dieren lig gen op apegapen", aldus di recteur Martens. „We koelen de dieren continu. De tijgers hebben een ingebouwd zwembad en de paarden staan in een open tent." den haag/gpd - De levering van sperma en eicellen via internet gaat niet door. Het bedrijf Ba- bydonors.com zet de plannen om sperma en eicellen aan huis te bezorgen in de ijskast. Eind juli maakte de onderneming bekend met die service on vruchtbare en lesbische stellen en alleenstaande vrouwen van dienst te willen zijn. „Door alle commotie rond ons plan om verse sperma aan huis te bezorgen, weten we dat Ne derland niet zo liberaal is als we denken. Het publiek is er niet klaar voor, dus doen we het maar niet", stelt directeur Mi chaels van Babydonors.com. De Inspectie voor de Gezond heidszorg stelt inmiddels een onderzoek in naar het bedrijf, matf dat heeft volgens Mi chaels niets te maken met de gewijzigde plannen. „We heb ben alle vertrouwen in dat on derzoek. We doen niets ille gaals." De Inspectie betwijfelt dat laatste. Artikel 27 van de Embryowet zegt immers dat het commercieel beschikbaar stel len van sperma en eicellen ver boden is. Alleen de onkosten mogen in rekening worden ge bracht. Michaels geeft toe dat zijn be drijf aan de transactie verdient. „Maar dat is niet anders dan een bedrijf dat alleenstaanden met elkaar in contact brengt. Wij brengen donors en vragers bij elkaar en zorgen dat alles medisch in orde is. De donors krijgen geen geld, dus van han del in sperma en eicellen is geen sprake."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3