zult te allen tijde klussen GESPREK VAN DE DAG Schoonspringer Jongejans wint NK bommetje f7 gjjSHP'igSi Paardensport populair bij lagere sociale klasse Salaris van ambassadek< wordt betaal Steeds meer mensen verbouwen hun huis MENSELIJK Foto: GPD Mensen uit lagere sociale klassen kij ken graag naar paardensport, tennis, boksen, mountainbike en voetbal op de Nederlandse televisie. Sporttak- ken als american football, formule-1- races en schaatsen trekken relatief veel kijkers uit de hoogste sociale klasse. Dit blijkt uit een rapport van de Publieke Omroep over sport op televisie in 2002. De samenstellers van het rapport on derzochten zowel de kijkdichtheid als de waardering voor sportpro gramma's als de publieksamenstel- ling. Niet alleen de publieke zenders, maar ook de commerciële omroepen werden in het onderzoek meegeno men. Mannen zijn in het publiek dat naar sportprogramma's en live-verslagen kijkt met 61 procent vertegenwoor digd. Van de mensen die voor de buis naar autoraces kijkt, is 71 pro cent van het mannelijk geslacht. Bij voetbal is dat 67 procent. Vrouwen kijken veel minder naar sport, maar wel naar tennis. Het kijkerspubliek bij deze sport bestaat voor 50 pro cent uit vrouwen. Ook blijken vrou wen nogal gecharmeerd van beach- volleybal (55 procent), dansen (62 procent) en loonstrijden (53 procent). Naar leeftijd gemeten is de helft van de sportkijkers ouder dan 50 jaar en driekwart is ouder dan 35 jaar. Zeven procent is tussen 6 en 20 jaar. Spor ten als darts, Formule 1, beachvol- leybal en zaalvoetbal trekken veel jonge kijkers. Vijftigplussers zijn overtegenwoordigd bij onder meer tafeltennis, roeien en wielrennen. In 2002 was niet voetbal, maar schaatsen de meest bekeken sporttak op televisie. Op nummer 1 van de lijst van best bekeken programma's staat de 5 kilometer schaatsen tij dens de Olympische Winterspelen in Salt Lake; 4,5 miljoen Nederlanders keken hiernaar, bijna eenderde van de Nederlandse bevolking. In de top- 10 staan zeven uitzendingen rondom de winterspelen. De EUFA-cupfinale tussen Feyenoord en Borsussia Dordmund is met vier miljoen kij kers de meest bekeken voetbaluit zending van vorig jaar. De Nederlander keek in 2002 gemid deld 97 uur naar sport op tv, zeven uur meer dan in 2001. Van die 97 uur tuurde de Nederlander 74 uur naar de publieke omroep, veertien uur naar de zenders van HMG en acht uur naar SBS6. Naar Eurosport keek de gemiddelde Nederlandse sport liefhebber anderhalve minuut per dag. De doe-het-zelfbranche maakt een dip door. Tijdelijk, door het mooie weer, zo wordt gedacht. Want Hol landers klussen veel. Deels, omdat joekels van bouwmarkten het hen gemakkelijk hebben gemaakt. Maar ook, omdat er veel wordt ge scheiden. En omdat vrouwen steeds meer zijn gaan klussen. Aan de bar van een Delftse sport kantine maken vrouwen na hun training geregeld melding van de vorderingen in en om huis. De één heeft in de zooi van een uit te bouwen huiskamer gezeten, de ander heeft zelf een laminaatvloer gelegd. Alle respect gaat uit naar de vrouw die zelf elektriciteit kan aanleggen. Klussen in en om huis staat in Ne derland gelijk aan drie gewaar deerde eigenschappen: vitaliteit (ondanks de volle agenda), veel zijdigheid (naast het gespeciali seerde werk) en smaak (oog voor verbetering). Hollandse kluskezen worden dan ook geprezen als de visite tijdens een verplichte toer door het huis de allerlaatste werk zaamheden heeft bestudeerd. De doe-het-zelfbranche zou niet anders willen. Sinds de gereed- schaps- en bouwmaterialenindu- strie producten voortbrengt die binnen het bereik van de door snee consument liggen, zijn parti culieren in staat ingewikkelder klussen uit te voeren, meldt een rapport van de branche. Tuinont werpen, meubelmaken of verbou wen horen met de gratis werk plannen van tv-programma's en bouwmarkten het hele jaar door tot de mogelijkheden. De doe-het-zelfzaken scoren tra ditioneel alleen in de zomer maanden en na de kerst slechter. Maar dit jaar zijn de verkopen al in april gevoelig teruggelopen. Het CBS meldde vorige week dat de branche 7,9 procent aan omzet verloor ten opzichte van april 2002. De klap wordt grotendeels aan speciaalzaken uitgedeeld, waaronder verf- en behangwin- kels en ijzerwaren- en gereed- schappenzaken. De bouwmarkten groeiden met 1,6 procent tegen de negatieve trend in. Tijdens de jubeljaren negentig is w. de branche volgens secretaris Sjoerd Veenstra van de Vereniging van winkelketens in de doe-het- zelfbranche gewend geraakt aan groeicijfers van 10 procent. De welvarende Hollander gaf gemid deld eenderde van zijn besteed baar inkomen aan de woning en de woonomgeving uit. Inmiddels loopt dat dus terug. Nog stééds aantrekkelijk voor de grote jongens (Gamma, Karwei, Praxis en het Duitse Hornbach), alsook voor de ketens van kleinere winkels (Hubo, Doeland, Fixet, Decohome). De recessie mag er tijdelijk in hakken, Hollanders blijven in meer of mindere mate aan hun huizen klussen. Dat mo ge blijken uit de omzetgroei van 25 procent in de afgelopen vier ja ren: van 3,2 miljard euro (exclu sief btw) in 1998 naar 4 miljard vorig jaar, aldus de Vereniging van winkelketens in de doe-het- zelfbranche. Een kwart daarvan wordt gespendeerd aan verf, verf- benodigdheden, lijmen en kitten. De verldaringen liggen voor de hand. Woningen zijn al duur ge noeg en vakmensen inhuren is ook niet goedkoop. Bovendien houden de trendsetters ons voor dat koken voor gasten in een sfeervol gedecoreerd huis de norm is. Daarnaast groeien het le ger van alleenstaanden en het aantal kinderloze stellen. Tijd die grote huishoudens in de opvoe ding of de chaos in huis steken, gebruikt deze club deels om te verfraaien. En vinden alleenstaan de dertigplussers een nieuwe partner, dan staat dat synoniem voor (opnieuw) klussen in een ge zamenlijk huis. Die ontwikkelin gen zullen volgens Veenstra deels opwegen tegen de effecten van re cessie of warm weer. Geen wonder dus dat concerns in de markt geïnteresseerd zijn ge raakt. Zo begeeft het Ierse bouw- materialenbedrijf CRH zich met de aankoop van Gamma en Kar wei in het gedrang om marktaan deel. Het beursgenoteerde fami liebedrijf Hombach uit Duitsland deed dat al eerder. Vendex KBB heeft de doe-het- zelftak van Praxis, Formido en de Belgische marktleider Brico zien uitgroeien tot de grootste bedrijfs- unit van het concern. Goed voor ruim 1 miljard euro aan omzet. Zeven ASTEROÏDEN hebben de na men gekregen van de zeven beman ningsleden van het verongelukte Amerikaanse ruimteveer Columbia. Dat heeft de NASA gisteren gemeld. De asteroïden hebben hun baan rond de zon, tussen Mars en Jupiter. Zij vormen de 'hemelse gedenkteke nen die vanaf de aarde gemakkelijk zijn te lokaliseren', staat in de ver klaring van de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie. De namen voorde .asteroïden die de NASA had voorge steld, zijn goedgekeurd door de In ternationale Astronomische Unie. De zeven asteroïden zijn in juli 2001 in het observatorium Palomar in San Diego ontdekt door een astro noom van de NASA. Ze hebben een diameter van vijf tot zeven kilome ter. De zeven bemanningsleden van de Columbia kwamen om het leven toen het ruimteveer bij terugkeer naar de aarde op 1 februari op onge veer 60 kilometer hoogte boven Texas uiteenspatte. Superster MADONNA zal haar eer ste kinderboek 15 september pre senteren in Parijs. Dan verschijnt 'The English Roses' in honderd lan den in dertig talen, aldus de BBC gisteren. Madonna, moeder van twee kinderen, heeft met een uitge ver een deal gesloten om vijf kinder boeken te schrijven. De werken zijn gebaseerd op de kabbala, de mystie ke middeleeuwse joodse leer. De Amerikaanse presentator JERRY SPRINGER gaat zich niet kandi daatstellen voor de verkiezingen voor de Senaat. Hij deelde dit giste ren mee. Eerder dit jaar had Sprin ger laten weten een kandidaatstel ling te overwegen. Springer is be kend om zijn praatprogramma, waarin de gasten elkaar geregeld in de haren vliegen. De presentator verklaarde gisteren dat het hem dui delijk was geworden dat hij zijn show zou moeten opgeven, als hij een gooi zou doen naar een zetel in de Senaat. Hiertoe bleek hij niet be reid. Volgens Springer was dit 'een van zijn moeilijkste beslissingen'. In 2004 komen er 34 Senaatszetels vrij. Springer had kandidaat kunnen zijn voor de staat Ohio. Foto: AP De Staat is niet van plan de gische topkok Boudewijn Vandaele weer in dienst te j men bij de Nederlandse air] sade in Washington. Wel ki Vandaele spoedig zijn achti stallig salaris en de door he voorgeschoten rekeningen betaald. Dat beloofde lands vocaat D. den Hertog gister in een door Vandaele aange spannen kort geding. De salarisbetalingen zijn vd gens landsadvocaat D. den tog tussen wal en schip bel; vergeten door het juridisch vecht dat Vandaele tegen zi plotselinge ontslag is aange gaan. De kok stelt dat hij de laan is uitgestuurd omdat h kritiek had op de eetverslav van de echtgenote van amb sadeur B. Van Eenennaam. at volgens Vandaele de koe! ten leeg, waardoor hij eten kort kwam. De ambassadei zegt dat hij zijn kok op staa voet heeft ontslagen omdat er ongeoorloofde activiteite op na hield. Inzet van het geding was he geld én de vraag of de Kok i dienst was van de ambassai zelf of van de ambassade ei daarmee de Nederlandse st. Bij het laatste valt de arbeid overeenkomst onder Neder lands recht en is hij voor ee Nederlandse rechter aan te vechten. In dat geval kan de rechter ertoe besluiten dat ontslaggrond onjuist was ei de ambassade Vandaele we dienst moet nemen. De uitspraak volgt over drie ken. De Franse actrice MARIE TRINTIGNANT (41) is gisteren begraven op de be graafplaats van Père Lachaise in Parijs. Zij stierf vrijdag in een ziekenhuis in de Franse hoofdstad nadat ze door haar vriend in Litouwen was mishandeld. Haar ouders leidden de begrafenisdienst. Alle aanwezigen droegen witte kleding als teken van rouw. Père Lachaise is bekend vanwege de beroemdheden die daar zijn begraven, onder wie rocklegende Jim Morrison. Eerder op de dag was er een herdenkingsdienst in een Parijs' theater. Trintignant was in de hoofdstad van Li touwen voor filmopnamen. Ze werd in Vilnius na een ruzie door haar vriend, de Franse zanger Bertrand Cantat (39) van de groep Noir Désir, hard tegen het hoofd geslagen. Bewusteloos werd ze in een plaatselijk ziekenhuis opgenomen. Vervolgens is ze naar Frankrijk overgebracht. Daar stierf aan een hersenoedeem. Volgens een autopsie was die het gevolg van zware klappen tegen het hoofd. Cantat zit in hechtenis in Vilnius. Foto: AP Voormalig schoonspringkampi- oen Edwin Jongejans heeft gister avond het NK bommetje in Stads kanaal gewonnen. Hij wist vanaf de driemeterplank een waterzuil van 8,90 meter te maken. Het NK trok ongeveer 2000 toeschouwers. Bij dit waterspektakel was het de bedoeling met het lichaam een zo groot mogelijke plons in het water - een bommetje - te veroorzaken in het Stadskanaalster Bad Noord. Dit jaar deden 165 mensen uit al lerlei delen van het land mee. De deelnemers konden naast het bommetjespringen ook meedin gen naar de prijs voor de mooiste of origineelste plons. Die onder scheiding ging naar Stephan Hulshof uit Stadskanaal. Een felbegeerde plek in het fa meuze Guinness Book of Records zat er ook dit jaar niet in. Vorig jaar bleek de aanvraag voor een mogelijke vermelding te laat ge daan, dit jaar wees de redactie van het recordboek het verzoek af. „Het blijkt niet goed mogelijk de hoogte van het door een bomme tje opgespatte water exact te me ten", legde initiatiefnemer Cor Stuut uit. „De jury meet de plons met een meetlat en dat is niet nauwkeurig genoeg." Een zomers publiek creëerde een sfeer als op een camping. Mensen doken het water in gekleed als K3, Mickey Mouse of als de Hulk. Het toernooi werd verdeeld in de leeftijdscategorieën 6 tot en met 12 jaar, 13 jaar en ouder en een categorie voor bijzonder uitge doste springers. Het Nederlands record stond sinds twee jaar op naam van Ewout Ketelaar uit Stadskanaal. Hij wist met zijn wa- terbom een zuil van zes en een halve meter te veroorzaken. Edwin Jongejans won in 1991 het Een deelnemer springt van de duikplank tijdens het NK bommetje. Foto: GPD/Corne Sparidaens WK schoonspringen op de een- meterplank en was tweemaal sportman van het jaar. Hij won twee keer het Europees kampi oenschap en heeft verscheidene nationale titels op zijn naam staan. Jongejans is nu bonds coach van de jeugdselectie. De sportman oefende in Amers foort. „De techniek met het been onder de bil is toch het best", er voer hij. „De competitie ziet er in drukwekkend uit. Met mijn ge wicht - ik weeg 80 kilo - zal ik waarschijnlijk niet kunnen win nen", schatte hij voorafgaand aan het evenement nog zijn kansen in. Ook deed een Australiër mee. De 24-jarige Michael van Loenen uit Brisbane heeft de hele middag ge oefend. „Het ging steeds beter. Het water spatte op van drie, naar vier en naar zes meter." Topfavoriet Ronald Daalman uit De Zilk viel buiten de prijzen. De Zilker kwam niet verder dan 6 meter 70. „Het was dus niet ge noeg", concludeert Daalman droogjes. De kampioen van vorig jaar moest als laatste springen, met alle tv-camera's op zich ge richt. „Man, ik was doodzenuw achtig. Ik heb geen nagels meer over." Volgens Daalman zorgde de salto van Jongejans ervoor dat de Badhoevedorper meer snel heid kreeg en daardoor de beste bom produceerde. „Hij gaat mij van de week nog bellen. Dan gaan we die salto oefenen, dan kan ik hem volgend jaar ook doen." Fred Waasdorp, eveneens uit De Zilk, behaalde achter Jongejans de tweede plaats met een sprong van 8 meter 70. Waasdorp is tevreden met het resultaat: „Het was hart stikke mooi wat die Jongejans deed." Nieuwe keukens of dakkapellen, de doe-het-zelfklusser draait er zijn hand niet meer voor om. Foto's: Hans van Weel en GPD Vendex KBB (Bijenkorf, V8dD, He- ma) schoof in 1999 de Duitse nieuwkomer Marktkauf van de kaart, door diens megabouw- markten in dit land over te ne men. De circa 600 grote bouwmarkten zijn naar verhouding het meest geliefd onder de in totaal 3200 vestigingen in de branche. Hun marktaandeel kwam in 2000 uit op 58 procent. Dankzij een breed assortiment, de mime openings tijden en - niet uit te vlakken - de goede bereikbaarheid met de auto dreigen ze de kleinere speciaal zaak er langzaam maar zeker uit te drukken. Alarmerend is dat vol gens Veenstra en ook Willem ter Linden van onderzoeksbureau Gfk Benelux nog niet. „Het is net als bij de groenteboer en de bak ker die klop kregen van super markten, maar zich inmiddels herstellen door zich met service en advies te onderscheiden", al dus Ter Linden. De trend die ze niet kunnen nege ren, laat zich afluisteren in Delftse sportkantine. Sinds wen zich inlaten met de doe-het- zelfzaak er mooier en verzorgder dus Gfk Benelux. Mannen de koffiehoek, de kamer en -keuken blijkbaar %r de komst van vrouwen in de bouwmarkt te danken, waar-fa^ schijnlijk omdat zij meer toej V( aan impulsaankopen. ot Cathérine van der Linden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2