'Ik ben niet echt een kind meer' KUNST CULTUUR Beeldenstorm op Noordwijkse strand 'High n| Expositie Emmy Andriesse Davidovich laat cad" over aan kroonpriii Badgasten zitten eerste rang bij repetities favoriet t president Concert The Doors in F ter ere van Jim Morriso Ex-Idol Jim presenteert zijn eerste album André Hazes. Foto: ANP/Marcel Antonisse Zilveren cd Hazes goud Hilversum - Van het 'zilveren' jubileumalbum van André Ha- zes '25 Jaar Hazes' zijn inmid dels 40.000 exemplaren ver kocht en dat levert de volkszan ger zijn zoveelste gouden plaat op. Het schijfje heeft als onder titel 'Het allerbeste van André Hazes' en de compilatie omvat veertig favorieten van de zanger van het levenslied zelf. Dat zijn onder meer 'De Vlieger', 'Kleine Jongen' en 'Zij gelooft in mij'. De gouden plaat wordt de Am sterdamse volkszanger eind de ze maand uitgereikt tijdens de première van de dvd 'Live in Amsterdam ArenA'. Silverlake weer naar Parkpop leiden - De Leids/Haagse band Silverlake mag volgend jaar op nieuw op Parkpop spelen. De band heeft zijn plek op de set list van 2004 te danken aan een verkiezing op de website van het gratis popfestival in Den Haag. Van de zeven genomi neerde bands wist SUverlake veertig procent van de stem men weg te kapen, waarmee een plekje op het programma verzekerd is. Ook het afgelopen jaar speelde de vijfkoppige for matie op het festival in het Haagse Zuiderpark. Limp Bizkit komt belofte na Amsterdam - De Amerikaanse rockgroep Limp Bizkit geeft 2 september een concert in de Heineken Music Hall in Am sterdam. De rap-rockers komen hiermee hun belofte na die zij maakten na de afgelasting van hun optreden tijdens het Fields of Rock festival in juni in Nij megen. De muzikanten beloof den toen dat zij hun afwezig heid goed zouden maken met een later optreden. Waterschade bij oude boeken Philadelphia - Restaurateurs proberen sinds gisteren koorts achtig duizenden historische boeken van de Johns Hopkins University in Baltimore te red den. Een verstopte afvoer van de airconditioning heeft een lekkage veroorzaakt op vijf eta ges van de universiteitsbiblio theek. Zo'n achtduizend boe ken uit de zeventiende tot ne gentiende eeuw hebben water schade opgelopen. De Peabody Library werd in 1878 gebouwd om er een boekencollectie on der te brengen die de filantroop George Peabody de universiteit had geschonken. Er staan 318.000 boeken op alle studie gebieden. den haag - Het Fotomuseum in Den Haag wijdt een overzichts tentoonstelling aan het werk van de jonggestorven fotografe Emmy Andriesse (1914-1953). Volgens het museum mag zij worden gerekend tot de belang rijkste fotografen die Nederland in de twintigste eeuw heeft ge kend. Andriesse was met haar camera getuige van de honger winter in 1944, de bevrijding en de wederopbouw. De indringende opname van 'het jongetje met het pannetje', die zij in 1944 op een Amster damse gracht maakte van een verlaten en ondervoed kind, is haar bekendste foto. Deze is symbolisch geworden voor de honger en uitputting waaron der veel Nederlanders in het laatste oorlogsjaar gebukt gin gen. Naar aanleiding van haar vijf tigste sterfdag is van 20 septem ber tot en met 7 december in het museum een retrospectief te zien van ongeveer 150 foto's. Behalve tientallen authentieke fotoafdrukken bevat de ten toonstelling een groot aantal nieuw afgedrukte foto's. De loopbaan van Andriesse be gon als chroniqueur van het goede, moderne leven. Ze was zowel kinder-, mode- als repor tagefotograaf. Die carrière werd abrupt onderbroken door de oorlog die haar niet in de laat ste plaats ook persoonlijk be dreigde als joodse. door Theo de With deoclips ter sprake komen, be grijpen ze het ineens. Ze ken nen wel Shakira, maar niet het Scapino Ballet. Ik heb ze ook met andere kunstvormen ken nis laten maken. Zo is in sa menspraak deze voorstelling ontstaan." 'Beeldenstorm' is van dinsdag 12 t/m zondag 17 augustus el ke avond om 20.30 uur te zien op het strand bij de Noorder duinen in Noordwijk. Het pu bliek wordt opgehaald op het Vuurtorenplein en is om circa 22.30 uur weer terug. Reserve ren: fieldsofwonder@planet.nl den haag/gpd - Noon', de western is de favoriete fn Amerikaanse pres Dit blijkt uit een dfc taire over de kijkgeL van de Witte Hul» ners. Het verhaal over 1 Gary Cooper gesper riff die het in ziji moet opnemen tej? bende criminelen, kennelijk tot de ver„ van de presidentiê^ Volgens de docuL| 'All the President;- heeft Bill Clinton dr ker twintig keer gez president EisenhtL drie keer voor zitterf George W. Bush ig eenmaal zijn golfcl^. staan. Volgens doen remaker Burt Keau Cooper in zijn rol vl. hall gestalte aan „L alleen, die het ree laten zegevieren. 1 chaamt de man zoé denten zich zei! zien". De documentaire meer gebaseerd op hullingen van vi operateur Paul Fis tussen 1953 en films verwisselde w Pennsylvania Ave Washington. FishL een registratie bij jr vijfduizend films diix toonde voor zever4 kaanse presidentei2 lair onder de staats. waren films als 'O' ca', 'Bridge on Kwai' en 'Roman l Jimmy Carter was 4 cinefiele president:* naar maar liefst 5^ gedurende zijn a mijn. Van die fik 'Midnight Cowboy^ ge voor boven de jaar. nc K 0( 2 ah muziek recensie Winand van de Kamp Bella Davidovich en Ekaterina Mechetina (piano), Dmitry Sitkovetsky (dirigent/viool) en New European Strings met werken van Mendelssohn en Shchedrin. Gehoord: 6/8, Concertgebouw, Amsterdam. Ze studeerden samen aan het conservatorium van Moskou, componist/pianist Rodion Sh chedrin en pianiste Bella Da vidovich. Toen al bewonderde hij haar vloeiende, zangerige spel. Hun loopbanen bewogen zich in tegengestelde richtin gen. Shchedrin ontwikkelde zich in de voormalige Sovjet- Unie tot een gewaardeerd toon dichter die in het Westen vooral bekend werd door zijn Carmen- suite. Davidovich emigreerde in 1978 naar Amerika en maakte internationaal carrière. Maar uit het oog verloren ze el kaar niet. Speciaal voor haar 75ste verjaardag, die Davidovi ch deze week met twee speciale concerten in het Amsterdamse Concertgebouw viert, compo neerde Shchedrin zijn Zesde concert voor piano en strijkers. Met zijn combinatie van poëti sche episodes en meer aardse passages is het stuk Davidovich op het lijf geschreven. Onbe grijpelijk dan ook dat de jarige de première aan een collega overlaat. Niet dat de jonge Russische pianiste Ekaterina Mechetina als soliste teleurstelt. Integen deel. Technisch gaat haar geen zee te hoog en altijd blijft haar spel beeldend en helder. Me chetina wordt na het publiek dan ook 10 haald als een kroonpfj reputatie die ze met&jj streept met een davefcf gift. Shchedrins Concert i| delig werk dat besta2jr trasterende episodic klinkt het stuk van r weer van dichtbij, nrf®j schouwend dan wet,, tisch. Lyrische passajia mische ostinato's wfri' kaar af en, zoals in zjj^ composities, mengt L ook hier avant-giki technieken met invpd de volksmuziek. Geeri muziek die ec&i maar Davidovich ha< geval de laffe smaak nen uitwissen die hL den eerder op de avo|x Dat was overigens nirtc de schuld van de piaJ®- die speelde even robfy! gelijk poëtisch als alt4c van haar zoon met wi s delssohns Concert «Jj piano en strijkers t2 Want Dmitry Sitkovefen der een plichtsgetrc een inspirerende d" een matig violist. Als partner van zijn mol hij zich weinig maat vast. En zo blijft er delssohns frisse mat langdradige jeugdwei over. Als dirigent van de pean Strings in Shch< men-suite was Sitkoj ter op zijn plaats. M; toch interessanter w Russische componisi zijn dan zijn steeds herhaalde Bizet-bewi parijs - De befaamde band The Doors treedt op 9 decer Parijs, omdat de in 1971 overleden zanger Jim Morrison jaar geleden werd geboren. Dat hebben de organisatore aangekondigd. In de jaren zestig hadden The Doors een - tal hits, waaronder 'Riders on the Storm' en 'Light my Fii Hoewel Morrison in Parijs is overleden en begraven, hP Doors nooit in de Franse hoofdstad opgetreden. Ze wl® één keer op tournee in Europa. Morrison overleed toen was. 01 Het concert op 9 december maakt deel uit van een AiHo Europese tour. De fans krijgen maar de helft van ThffJ zien. Behalve Jim Morrison ontbreekt ook drumE"! Densmore. Hij heeft de andere leden, organist Ray Maio< gitarist Robbie Krieger, aangeklaagd voor misbruik var van de band en eist een schadevergoeding. Tot de rechtszaak is afgerond, noemt de band zich TheL de 21ste Eeuw. De vroegere zanger van The Cult Ian Astfac voormalige drummer van The Police Stewart Copeland*» v band weer compleet. ht noordwijk - Het is een wat on gebruikelijk tafereel. Tussen de zonaanbidders, de honduitlaters en de picknickers sluipt een groep van zeven jonge mensen over het Noordwijkse strand. In het water voor de eerste zand bank komen ze tot stilstand. Ze strekken hun armen omhoog. Een regendans? Yoga? Niets van dat alles. Er wordt serieus gere peteerd voor de voorstelling 'Beeldenstorm' die volgende week op deze plek te zien is. De voorstelling is bedacht door de Leiderdorpse theatermaker Geert van der Velden. Sinds vo rig jaar duikt hij geregeld ergens in de regio op met voorstellin gen die hij 'beeldend theater' noemt. In de Leidse Meelfa briek werd bijvoorbeeld ge speeld ('Black Boxes 2') en vori ge zomer ook al op het strand ten noorden van Noordwijk ('Black Boxes 1'). Het contrast kan bijna niet groter. Werden de spelers toen geteisterd door zandstormen en regenbuien, nu is het de zon die de groep parten speelt. Er wordt deze week elke avond tot een uur of negen gerepe teerd, maar met deze hittegolf zijn de laatste badgasten op dat tijdstip nog echt niet verdwe nen. Integendeel, een viertal komt met een goed gevulde picknickmand het strand op om op een uitgespreid kleed de maaltijd weg te werken. Cho reografe Annabelle Lopez Ochoa probeert zich niets aan te trekken van de andere men sen op het noórderstrand. Ze werkt stug door met haar dan sers, terwijl strandgangers vlak langs lopen. De famile Sep uit Sassenheim zit helemaal op de eerste rang. Verscholen achter een oranje windscherm liggen vader, moe der, zoon en dochter Sep pal te gen de 'dansvloer' aan. „We zit- Anders hadden we dat natuur lijk gedaan." Ze volgen nauw lettend de verrichtingen van de groep dansers en de acteurs, die later op de avond komen re peteren. „We hebben er geen flauw benul van wat het alle maal moet voorstellen. Maar ach, het is weer eens wat an ders. Je moet maar op het idee komen." Geert van der Velden is zulke reacties gewend. „Mensen moet ook niet zoeken naar de betekenis van de voorstelling. Je moet het gewoon ondergaan. Het is de kunst om onbevangen te genieten van de beelden cüe wij in deze productie voorscho telen." Zo nu en dan weet hij mensen over de streep te trek ken. „Er was vorig jaar een be zoekster die er geen snars van begreep, maar ze doet nu zelf aan 'Beeldenstorm' mee. Ze vond het zo fantastisch dat ze per se van de partij wilde zijn." Deze vrouw speelt een van de zusters die volgende week de bezoekers zullen verwelkomen. Het publiek wordt van de vuur toren aan het einde van de Ko ningin Wilhelmina Boulevard meegenomen naar het strand. Daar wordt het geconfronteerd met tachtig rechtopstaande brancardbedden. De toeschou wers mogen daarop gaan liggen en krijgen via een koptelefoon een verhaal te horen. Daama worden ze door de dansers en acteurs op allerlei beelden ge trakteerd. De theatervoorstel ling eindigt met een videopro jectie op de vuurtoren. Naast de enthousiaste bezoek ster van vorig jaar doen er ook veel jongeren uit Noordwijk aan het project mee. „We zijn op school geweest om over beeld cultuur te praten", vertelt regis seur Van der Velden. „In eerste instantie is dat een vaag begrip. Maar als internet, MTV en vi- door Sandra Put De dansgroep repeteert op het Noordwijk se strand met de zee als de cor. Foto: Hielco Kuipers ten deze week bijna elke dag op het strand", vertelt vader Sep. „Vanavond waren we juist van plan lang te blijven om de zon in de zee te zien zakken. Bij de ze twee gele containers vonden we een rustig plekje." Hij wist niet dat de containers juist wa ren geplaatst om de decorstuk ken voor 'Beeldenstorm' in op te bergen. Toch wijken de Sassenheimers niet als er wapperende gordij nen aan een roe worden opge hangen en brancards op het strand worden geplaatst. „Nie mand heeft gevraagd of we een paar meter willen opschuiven. egmond - Op straat wordt hij door iedereen herkend en dat kan soms 'best irritant' zijn. Toch heeft Jim Bakkum het idee dat de Idolsgekte langzaam aan het overwaaien is. Zijn eerste album 'Impressed' komt 12 augustus uit. Hij hoopt op een succes, maar dan wel omdat men zijn nummers goed vindt. „Danny", roept hij als een pro fessionele artiest, „wil jij even handdoeken halen?" Kort daar voor heeft Jim, de nummer twee van Idols, iemand ge vraagd zijn slippers te brengen, want hij krijgt zweetvoeten in die gympen en met blote voe ten op het podium rondbanje- ren vindt hij niet fris. Jim Bakkum, bijna zestien jaar, 1.92 meter groot, zeventig kilo, schoenmaat 44, lijkt tijdens de repetities van het televisiepro gramma Top of the Pops' een zanger die al jaren in het vak zit. De knul uit Egmond-Binnen is iemand die weet wat hij wil: zingen, beroemd worden en vooral 'meer zijn dan de hype Idols'. Volgende week komt zijn eerste album 'Impressed' uit, waarmee hij hoopt te bewijzen dat hij goede nummers maakt en meer kan dan, zoals sommi gen beweren, monotoon zin gen. Hij lacht als hij hoort dat hij als een echte artiest overkomt. Hij hoopt dat hij geen arrogante in druk maakt, want dat wil hij ab soluut voorkomen. Volgens zijn vader, die zijn baan als timmer man heeft opgegeven om zijn zoon overal naar toe te rijden en de financiën te regelen, is zijn zoon nog steeds dezelfde jongen als vroeger: aardig, nuchter, kortom, een goede knul. Jim, die na tien keer zijn tweede single 'This love is real' te heb ben gezongen in de snikhete studio 4 in Hilversum onderuit gezakt op de bank van zijn kleedkamer zit, meent dat de Jim van vóór Idols anders was dan de Jim van nu. „Ik vind dat ik veel volwassener ben gewor den." Hij ziet het vooral aan zijn kop. „Die ziet er gewoon veel ouder uit. Ja, echt, hoor. Tja, op wat voor manier? Ik vind mezelf minder kinderlijk. Mijn gezicht is breder geworden. Zelfs mijn neus is anders." Hij lacht. „Misschien komt het inderdaad 50 Jim Bakkum: „Ik vind mezelf minder kinderlijk. Mijn gezicht is breder geworden. Zelfs mijn neus is anders." Foto: GPD/Ton Kastermans omdat ik so wie so ouder word. Ook is hij 'serieuzer' geworden. „Ik ben niet echt een kind meer. Ik ben voorzichtiger. Er zijn mensen die ineens mijn vrienden willen zijn. Zelfs jon gens op school die eerst niets tegen me zeiden, praten tegen me." Jim denkt na, aarzelt, zegt dan: „Ik ben emotioneler ge worden. Ik trek me bepaalde dingen veel meer aan. Nee, niet wat er over me wordt geschre ven. Ze mogen best schrijven dat ik weer een nieuwe liefde heb of zo. Dat vind ik wel la chen. Als ze maar niet zeggen dat ik arrogant ben, want dat ben ik niet." Hij probeert dan ook zo aardig mogelijk op iedereen te reage ren, maar soms kan 'het best ir ritant zijn overal herkend te worden' of 'als ze 's ochtends vroeg al voor je deur staan'. Hij staat op om een cola te pakken. „Ik mis mijn moeder", vertelt hij. „Op die manier ben ik emo tioneler geworden. Ze gaat bij na nooit ergens mee naar toe, omdat ze thuis natuurlijk veel moet doen. Dat vind ik jammer. A Vaak heb ik het gevoel dat ze bepaalde dingen eigenlijk wel had moeten zien." Jim Bakkum. Wie hem ziet zit ten, ziet in eerste instantie een artiest Wie beter kijkt, ziet een jongen in de puberleeftijd. Een jongen die prima lijkt aan te kunnen wat er om hem heen gebeurt, al gaat het volgens hem soms allemaal wel wat te snel. Zo werd zijn eerste single 'Teil her' platina. Zijn tweede single is inmiddels op nummer één beland. En er is nog veel meer gebeurd. Zo sloot Jim een contract met Mars, komen er voornamelijk meisjes massaal met de trein en op de fiets naar zijn woon plaats, worden er fanclubs voor hem opgericht, heeft hij een wassen beeld in het Amster damse museum Madame Tus- saud gekregen, ging hij onlangs met Jamai op kosten van de Staatsloterij voor het program ma Beach Voet Volley naar Aru ba en komt nu zijn eerste al bum 'Impressed' uit. Nieuwsgierig is hij naar hoe Ne- jü, derland op zijn nieuwe album gaat reageren. Hoge verwach tingen heeft hij niet, want dan zou het alleen maar kunnen te genvallen. Zelf denkt hij dat de Idolshype wel voorbij is. „Ten minste, er wordt niet elke keer meer gezegd: „Hé, ben jij Jim van Idols?' Als het album ver koopt denk ik dat het meer om mij zal gaan, om de liedjes", klinkt het hoopvol. Op 'Impressed' staan twee nummers die Jim zelf schreef: 'You need love' maakte hij sa men met zijn broer Danny naar aanleiding van het overlijden van zijn opa. „De familie zat bij elkaar en toen merkte ik hoe belangrijk het is dat je in zulke situaties goed met elkaar om gaat. Hoe belangrijk het is dat je liefde om je heen voelt." 'She's gone' maakte hij samen met Idolswinnaar Jamai. „Het gaat over een liefdeskoppel dat uit elkaar gaat. En dan gaat het erom dat het meisje een betere tijd krijgt dan jij." Wederom een volwassen tekst voor ie mand van nog geen zestien jaar oud. Uit zijn eigen leven gegre pen, is het niet. „Nee, dit was gewoon mooi, poëtisch. Dat kan ik zelf toch ook allemaal nog niet hebben meegemaakt? Ik ben pas vijftien, hoor. Jawel, ik heb een relatie gehad, drie maanden maar." Op het nummer 'Why' blijkt Dewi ergens op de achtergrond te horen te zijn. Ze was toevallig in de studio. „Ik heb alle koor tjes zelf ingezongen", vertelt hij trots. Welk nummer de volgen de single wordt, weet hij nog niet. „Er staan geen nummers op die te vergelijken zijn met de tweede single", meent hij. „De rest is eigenlijk niet zo vrolijk als 'This love is real", lacht hij. „Dat is wel logisch, want ik heb helemaal niet zo'n vrolijke stem." 'Impressed' bestaat voorname lijk uit een poppy sound. „Al is 'Wishing well', een cover van Trence Trend d'Arby wel fun ky", vindt Jim. Funky en soul, dat is ook eigenlijk wat hij het allerleukst vindt. „Ik hoop daar in de toekomst iets mee te doen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14