REGIO Hond vaker aan de lijn in Leiderdorp Eigenaar afgebrande tjalk eist 60.000 euro van scheepswerf Celstraf voor nepoverVal /K «Ituïtief wist ik toen al dat ;hem nooit meer zou zien' Duiken naar een motor en een gouden ketting Politie Hollands Midden rolt bende jeugdige inbrekers op Asbest gevonden in Wassenaar door =uit auto rp - Een vrachtwagen die gistermiddag op balk uit zijn lading iezorgde een 25-jarige "ist uit Almere en zijn ieren hachelijke mo- igjEen bestelwagen reed lk, waardoor het ge- ir de voorruit van de Ie Almeerder vloog, ren kregen glas in het werden in het Rijn- •nhuis in Leiderdorp ld. De traumahelikop- wel, maar het perso- ,e niet in actie te ko- ■achtwagenchauf- j51-jarige man uit Eex- iort, kon pas later kon ipgespoord. Hij ver iets van het ongeval te gemerkt. yti Jend on) politie 0can den rijn - Op het m.1 politiebureau meldde 'eliacht een bloedende r^r (21), die aangifte mishandeling. De .in een horecagelegen- Hooftstraat ruzie ge- snet twee stappers. De teriem een glas in het ge- :n toen gegooid, de ander ^een klap hebben gege- nei :is erl oudineen en, - ntoraak Is d - In Warmond zijn t i^end vroeg twee 20-ja- nen opgepakt op ver ban inbraak. De be- ,te van een huis aan de j^sestraat merkte mid- n nacht dat er inbrekers :huur zaten. Ze belde politie. Toen die arri- ingen de twee mannen id vandoor. Ze werden itervolging op het in de kraag gevat. De len inbrekerswerktui- :h. En de twee fietsen, vermoedelijk naar de .sestraat waren geko- :en afkomstig te zijn [al. wegens «kwelling r - Een 32-jarige is gisteren op de dj Duinrell in Wasse- ïurd wegens die- g. Hij had zijn twee de kokend hete auto n, op het parkeerter- le camping. Ongeruste ^rs waarschuwden 'eillerende agenten, {a's van de hondenbri- rtensen van de dieren- pe inschakelden. Net ververhitte honden uit irde positie bevrijd wa tt hun baasje aanle gtnoest mee naar het «eau en kreeg, behalve wider, een boete van iro. de - atf piment voor Indiëgangers in Leiderdorp ^(ekeDijke erW - Even naar de be- ts voor een bezoekje CTaf is er niet bij voor ie£s van Willem Rietkerk ■■lert Schipper. De Lei- hs sneuvelden meer ite jaar geleden, de één ^5enmalig Nederlands- je ander in Nieuw Gui- ljJkerk ligt in Indonesië rebegraafplaats, Schip- q is nooit gevonden. Nu ..let oorlogsmonument Eikenlaan een gedenk- ;tyt met de namen van f^en, hebben de nabe- eindelijk een plek om Spette, die onlangs is Jt, wordt zaterdag 16 officieel onthuld. Veel tolden de familie Riet- jjVad Pleij, namens het rmPse comité voor oor- boffers de stuwende Tjhter het plan voor de 'Iaat. Nabestaanden ®»per vinden het onder- emotioneel om erover Jant te praten. atoerdam staat al lang °ument", zegt Aat Riet- er van Willem. „Dat hij lit genoemd werd is .ff? Dat zijn dingen die Gelukkig gebeurt het "is voor mij een erken- deze jongens niet ver geten worden in Leiderdorp." Aat Rietkerk herinnert zich wei nig van zijn broer. „Ik was veer tien toen hij vertrok. Ik heb hem één keer in het pak gezien. Dat is het enige dat ik me kan herinneren." Zijn zus, Annie van der Linden-Rietkerk, maak te haar broer bewuster mee. Zij was 18 jaar toen de 20-jarige Willem naar Nederlands-Indië afreisde. „Hij moest plotseling weg omdat hij als kok kwartier moest maken. Toen heeft hij stennis gemaakt, want hij wilde per se naar huis om afscheid te nemen." Bij het afscheid op het Leidse station rende Annie zo lang als ze kon met de trein mee. „Intuïtief wist ik toen al dat ik hem nooit meer zou zien." Maandenlang hield ze voortdu rend rekening met een overlij densbericht. „Het was een keer boomplantdag en mijn moeder had de vlag uitgehangen. Ik kwam 's avonds in het donker thuis, en zag niet dat de vlag door de wind een keer extra om de stok was geslagen. Het was net alsof hij halfstok hing. Ik kwam lijkbleek binnen." Het bleek loos alarm. Maar toen op een decemberdag de dominee om kwart voor twee 's middags langs kwam terwijl er om twee uur een bruiloft in de kerk was, wist ze genoeg. Willem kreeg op 10 december 1947 een kogel door zijn long. Aat Rietkerk kon aanvankelijk nauwelijks geloven dat zijn gro te broer er niet meer was. „In mijn gedachten was hij niet dood. Hij redde zich altijd over al uit. Ik dacht: die is natuurlijk naar Australië gegaan, die is daar eens even gaan kijken." Nog houdt het hen vaak bezig. Annie: „Het komt regelmatig tevoorschijn, bijvoorbeeld als er jongens uit Nederland naar een oorlog moeten. Ik kan slecht te gen oorlogsfilms." Ze is een keer met haar moeder naar het graf in Indonesië gereisd, om het met eigen ogen te zien. Aad Pleij van de Bond van Wa penbroeders ziet in het plaat sen van de gedenksteen vooral een erkenning van het werk dat militairen in Indonesië hebben verricht. „Vijf jaar geleden kreeg je nergens steun als je zei dat je Indiëveteraan was. Toen is het veteranenplatform opge richt en is er veel verbeterd. Nu hoef je er niet meer over te zwijgen." Pleij ergert zich eraan dat mensen spreken van een koloniale oorlog. „Ik ging er niet heen om peper te halen. Ik zou wapens herstellen, maar ik heb vooral strijkijzers ge maakt." Op zaterdag 16 augustus ont hullen nabestaanden van Wil lem Rietkerk en Leendert Schipper de gedenksteen, die is wmm jêttm m donderdag 7 augustus 2003 door Joris Rietbroek den haag/leimuiden - De tjalk De Eendracht lag al ruim een jaar ongebruikt in het kanaal bij Oude Wetering. Het schip had water ge maakt en moest nagekeken worden. Even kij ken of de verwarming het nog deed, het elek trische circuit onderzoeken, het aggregaat controleren en de boel even schoonspuiten, vroeg directeur Piko van eigenaar Atlanta BV uit Rijswijk in januari van dit jaar aan scheepswerf De Bock en Mijer uit Leimuiden. Directeur P. de Bock onderzocht De Een dracht eigenhandig en sloot walstroom aan op het van binnen vochtige schip. Er onstond kortsluiting in de koelkast en De Eendracht vloog in brand. Gisteren eiste Atlanta in een kort geding voor de Haagse rechtbank een schadevergoeding van 60.000 euro van De Bock en Mijer. Aanvankelijk eiste Atlanta een vergoeding van maar liefst 300.000 euro. Dit bleek echter een foutje te zijn van de opsteller van de dagvaar ding, die waarschijnlijk dacht dat het om een vergoeding voor een nieuw schip ging. Volgens Atlanta is De Bock en Mijer onzorg vuldig te werk gegaan. „Er moet voorzichtig worden omgegaan met zo'n schip als het wa ter heeft gemaakt en een tijd niet is gebruikt", aldus de advocaat van het bedrijf. „Alle instal laties op het schip hadden eerst gecontro leerd moeten worden. De Bock zette er klak keloos walstroom op en blijkbaar waren er niet eens goede brandblussers aanwezig." De brand verwoestte het volledige elektriciteits circuit en het interieur van de tjalk. Atlanta wil De Eendracht zo snel mogelijk laten repa reren om hem weer in de vaart te brengen. Volgens De Bock had Atlanta hem alleen ge vraag even naar de verwarming te kijken en het schip schoon te spuiten. De werf hoefde zich niet bezig te houden met de elektriciteit. „De Bock en Mijer valt niets te verwijten", zei de raadsvrouw van de scheepswerf. „De eige naar van het schip is altijd als eerste aanspra kelijk. Atlanta had moeten waarschuwen dat het schip en de elektriciteit op het schip al een tijd niet meer gebruikt waren. Informatie over het stroomverbruik kan alleen van de ei genaar zelf komen." Daarnaast had zij eigenhandig uitgerekend dat de marktwaarde van De Eendracht voor de brand nog slechts 25.000 euro bedroeg. In de huidige staat moet het vaartuig nog ge taxeerd worden. „Het schip was bij de aan koop door Adanta al in slechte staat en tot het moment van de brand zijn er nooit reparaties verricht. Dat maakt een vergoeding van 60.000 euro nog steeds exorbitant." De raadsvrouw van de werf stelde een tege neis: Atlanta moet de Eendracht verwijderen van de Leimuidense werf en het liggeld over de afgelopen maanden betalen op straffe van een dwangsom van 1000 euro. De rechter doet op donderdag 14 augustus uitspraak. Duiker Cees Langmuur op zoek naar een gouden armband op de bodem van de Weipoortse vliet. Foto: Hielco Kuipers door Ruud Sep zoeterwoude - Het zijn drukke tijden voor Cees Langmuur. Want hoe drukker het is op het water, hoe meer er over boord gaat. En hoe meer er onder de waterspiegel verdwijnt, hoe vaker de Katwijkse duiker en duikwinkeleigenaar wordt gevraagd om de verloren spullen weer op te duiken. ,Ach, het is nog geen dagelijks werk. Maar het komt normaal toch zeker twee, drie keer in de maand voor", vertelt de duiker. Gisteren kwam Langmuur twee maal in actie: voor een buitenboordmotor die op 't Joppe in eens onder water verdween en voor een gouden armband op de bodem van de Weipoortse vliet in Zoeterwoude. Over de buitenboordmotor werd de Kat- wijker gistermorgen gebeld. Hij ging meteen op pad. „Die man zei dat hij precies wist waar die motor op vijf me ter diepte lag. Maar dat bleek dus tachtig tot honderd meter van de kant te zijn, en op een diepte van twaalf meter." Al lemaal wat minder makkelijk dus dan hij had verwacht. Toen er bovendien nog problemen met zijn duikpak bij kwa men, moest de duiker zijn bergingspo ging afbreken. Maar hij geeft niet op. „Morgen gaan we gewoon verder. Die buitenboordmotor komt nog wel boven water." De tweede klus van gisteren was heel wat moeilijker: een armband in een bag- gersloot is goed te vergelijken met een speld in een hooiberg. Met als complice rende factor dat je de bagger op de bo dem van de sloot helemaal op de tast moet doorzoeken. „Ik heb mijn lamp maar uitgezet, want ik had niet eens door dat die aan stond", laat Langmuur halverwege zijn duikpoging weten. Afgelopen zondag verloor een vrouw uit Hoofddorp bij het kanoën in de Wei poortse vliet een gouden slavenarm- band, een erfstuk dat van haar moeder was geweest. De armband ging te water precies onder een bruggetje, dus de plek waar het erfstuk kon liggen bleef beperkt tot een paar vierkante meter. Dat klinkt goed. Maar eenmaal op tweeënhalve meter diepte aangekomen, weet Lang muur dat het toch niet zo eenvoudig is. „Er ligt zo'n twintig centimeter drab op de bodem, je ziet niks, dus je moet alles op de tast doen." Op de bodem ligt van alles: stukjes steen en ijzer, grote mosselschelpen, een elec- triciteitskabel, een pilon die een keer in de winter door het ijs is gezakt. Maar geen ketting. Na een kleine twee uur houdt de duiker het voor gezien. De ei genares van de ketting staat er sip bij. „Ja, het spijt me", zegt Langmuur. „Maar we hebben het in ieder geval ge probeerd." Alleen de zoon van de boer onder wiens brug de ketting ligt, heeft de moed nog niet opgegeven. „In de winter trekt mij vader altijd de bagger uit de sloten op de kant. Misschien dat de ketting dan nog tevoorschijn komt." door Janneke Dijke leiderdorp - Honden moeten op meer plekken in Leiderdorp aan gelijnd worden. Burgemeester en wethouders vinden dat de viervoeters op bepaalde plekken wandelaars en vogels teveel hin deren, en zijn daarom van plan op meer plaatsen een aanlijnge- bod in te voeren. Op dit moment zijn er een paar plekken in Leiderdorp waar honden vrij mogen rondren nen. Het gaat om sportpark De Bloemerd de Dwarswatering- dijk, een deel van park De Houtkamp en bedrijventerrein De BaanderijOp deze plekken staan borden die aangeven dat honden er los mogen lopen. B en W willen het aantal los loopgebieden beperken. Vol gens het plan mag er in het broedseizoen, dat van 15 maart tot 15 juli duurt, op de hele Dwarswateringdijk geen hond meer los lopen. In dezelfde pe riode mogen de honden ook aan de Bloemerd-kant van het water niet meer vrij rondren nen. Langs de oevers van de Dwarswatering maken veel vo gels een nest. Ook wandelaars zijn er wel eens lastiggevallen door een happende hond. Buiten het broedseizoen moet op de Dwarswateringdijk van de provinciale weg N445 tot aan de Grotiuslaan een aanlijn- gebod worden ingevoerd, vin den B en W. Verder willen ze dat loslopende honden op be drijventerrein De Baanderij he lemaal taboe worden. Er zou wel een plek bij komen waar honden naar hartelust kunnen ravotten: het pad tussen de A4 en de Elisabethhof. Joop van Huut, voorzitter van het Leiderdorpse Milieuplat form, reageert verheugd op het voornemen van het gemeente bestuur. De leden maakten dit voorjaar bezwaar bij de ge meente tegen de vele loslopen de honden, omdat zij zich zor gen maken om broedende vo gels in het riet. „Je zag dat hon den met twee of drie tegelijk bij nesten het water in doken." Vooral de uitlaatdiensten zijn Van Huut een doorn in het oog. „Zij lopen daar met tien tot vijf tien niet-aangelijnde honden. Daar schrikken vogels van." Een aanlijngebod alleen is niet genoeg, zegt Van Huut. „Het moet wel gehandhaafd worden. De burgemeester gaf een paar maanden geleden al aan dat de politie daar waarschijnlijk geen mankracht voor heeft" De voorzitter ziet daarom een schone taak weggelegd voor de baasjes zelf. „Het is belangrijk dat hondenbezitters elkaar cor rigeren. Negentig procent van hen gedraagt zich normaal. Ik heb zelf diverse hondenbezit ters gesproken die zich met hart en ziel voor de hond en de omgeving willen inzetten. Zij moeten niet de zwarte piet toe gespeeld krijgen." wassenaar - Op een voormalig sportterrein in Wassenaar zijn asbesthoudende stukken golf plaat gevonden. De materialen bevinden zich in enkele zand hopen bij het terrein achter de Albertinestraat en de Wouters straat. Op die plek worden wo ningen gebouwd. Het zand dat gebruikt zou wor den door de aannemer wordt nu zorgvuldig gecontroleerd. Volgens een woordvoerder van de gemeente Wassenaar is er geen reden tot paniek. „Verblijf in de buurt van de zandhopen levert geen risico's op. Je moet de stukken golfplaat echt ver pulveren, wil het asbest vrijko- woubrugge/leiderdorp - De politie Hollands Midden heeft een bende van vijf jonge inbre kers aangehouden, die worden verdacht van zeker 34 inbraken in Woubrugge, Alphen aan den Rijn, Ter Aar Nieuwveen en Hoenderloo. De groep bestaat uit vier mannen en een vrouw, in de leeftijd van 18 tot 22 jaar. Als hoofdverdachte geldt een 19-jarige man uit Woubrugge. Een andere verdachte woont in Leiderdorp, de rest in Den Haag. De politie verdenkt de vijf ervan dat ze tussen april en half juli hebben ingebroken in wonin gen, bedrijven en auto's. De dieven namen onder meer geld, camera's en pasjes mee. Bij sommige woninginbraken sta len ze autosleutels en namen ze de auto mee. Bij de inbraken in bedrijven gingen de vijf er meestal vandoor met levens middelen. De vijf verdachten hebben in middels bekend. De hoofdver dachte moet op 22 september voorkomen bij de meervoudige kamer van de rechtbank. Tot die tijd blijft hij in voorarrest. Zijn vier medeverdachten zijn op vrije voeten. Wanneer zij moeten voorkomen is nog niet bekend. De politie kwam de bende bij toeval op het spoor. Agenten zochten de Woubruggenaar op, omdat tegen hem aangifte van bedreiging was gedaan. Vervol gens bleek dat verschillende mensen hem bij auto-inbraken hadden gezien. Naarmate het onderzoek vor derde, werd het steeds duidelij ker dat de verkoper, die een strafblad bleek te hebben, een opzetje had verzonnen en uit gevoerd met een vriend van hem. Deze eveneens 23-jarige jongeman uit Bergschenhoek had voor 'overvaller' gespeeld die avond. Hij was met de trein naar Alphen gekomen, had zijn vriend geboeid en was er met het geld en de spullen vandoor gegaan. De buit hadden ze sa men verkocht voor in totaal zesduizend euro. De politie hield vlak na de over val nog een volkomen onschul dig iemand aan voor verhoor in verband met de overval. Maar die kwam snel weer vrij. De rechercheurs ontdekten in de loop van het onderzoek, dat de verkoper zijn eigen baas al eerder had genept met valse facturen en contracten. Van het geld kocht hij vooral wapens. Een hele kofferbak vol trof de politie bij hem aan, tot en met een Amerikaans M16 legerge weer aan toe. Daarom kreeg hij ook een hogere straf dan de medeverdachte. Tijdens de behandeling van de strafzaak, twee weken geleden, had de officier van justitie zes tien maanden gevangenisstraf geëist tegen de winkelbediende en 200 uur werkstraf tegen de 'overvaller'. De gedenkplaat voor omgekomen Indiëgangers, onderaan de terp met het oorlogsmonument in Leiderdorp. Foto: Hielco Kuipers geplaatst naast het oorlogsmo- zorgt, begint om 10.30 uur. De nument aan de Eikenlaan. De Oranjevereniging legt voortaan plechtigheid, waarbij drumfan- ieder jaar op 16 augustus kran- fare Tamarco de muziek ver- sen bij de staan. den haag/alphen - De Haagse rechtbank heeft gisteren twee mannen veroordeeld voor het in scène zetten van een overval op de Alphense Phonehouse winkel. Het 'slachtoffer', een 23-jarige winkelbediende uit Bergschenhoek kreeg een jaar cel. De 'dader' van de overval moet 240 uur onbetaalde ar beid verrichten. De verkoper werd op een avond geboeid in de winkel gevonden. Hij vertelde dat een overvaller hem had geschopt en vastge bonden. Uit de kluis was 1000 euro verdwenen. De dader had ook een partij telefoons en bij na 130 telefoonkaarten meege nomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11