Herhalingen bij publieke omroepen Actie J BINNENLAND Nederlandse Antillen krijgen toch een Godett Hulshof! togGiig» Luchtballon koerste af op hoogspanningskabel 47 miljoen euro bezuinigen Geen extra controle El Al-toestel Slachterijen vrezen meer aanslagen dierenactivisten Door de brug gezakt Kamer wil toezicht op gas terug bij energiebedrijven Aanhoudingen explosie Rotterdam 'Blijven gassen', schreeuwde de over boord geslagen piloot ide aan hitte niet in xicht ijk - De hoge temperatu- n Nederland hebben s meer gevolgen. In grote van het land zijn berege- iverboden voor de land- en jouwsector uitgevaardigd d de Leidsche Rijn geldt zaterdag een vaarverbod. [ens het KNMI kunnen het ;e weer en de warme tem- iren nog tot zeker volgen- •ek vrijdag voortduren, eren was de eerste tropi- J dag met in De Bilt een ge lelde temperatuur van 30,1 morgen kan er officieel e zijn van een hittegolf. I en tbs voor >rd op 'duivel' 'rdam - Een 31-jarige man Lmsterdam is gisteren ver- leeld tot zes jaar celstraf en «jDe rechtbank achtte bewe- dat hij in oktober zijn huis- >ot heeft vermoord. De offi- van justitie had acht jaar en ;eëist. De man zag in het arige slachtoffer de verper- dijking van de duivel. Hij dde hem met meerdere steken en sneed zijn hart iet lichaam. Het PBC achtte ans op herhaling zeer imeenten lien van COA haag - De opvang van Irailzoekers zal in de toekomst Ier soepel verlopen. Be- ijke oorzaak is de manier ip het Centraal Orgaan ig Asielzoekers (COA) eer- ,t jaar opvangcentra sloot rkleinde. Dat is bij de be- ;n 33 gemeenten slecht len. Dit blijkt uit een en- van het programma Net- De aanleiding voor de ;en zijn voor de gemeen heiden Maar het COA het nieuws van de sluitin- ofj beter moeten brengen. woensdag 6 augustus 2003 f.tei titie vecht Ivonnis aan haag - Het ministerie van int itie is het oneens met de n praak van de rechtbank dat el Somalische asielzoekster is mag worden uitgezet. Vol- s de rechter heeft Justitie oldoende duidelijk gemaakt rom zij niet tot de categorie lijnende gevallen' behoort, dat hoger beroep tegen het nis niet mogelijk is, spant itie een zogeheten bodem- cedure aan. De vrouw reef een brief aan Justitie, at voormalig minister Na- 1 een pardon voor schrij- ide gevallen in het vooruit - ït had gesteld. eGeus: Selectie herkeuringen haag - WAO'ers waar vraag r is op de arbeidsmarkt, eten voorrang krijgen bij 1 herkeuring. Dat bepleit mi- ter De Geus van sociale za- l Daarmee komt hij tege- et aan een omstreden plei- >i van zijn eigen partij het A om voormalige onderwij- s en verpleegkundigen als sten te herkeuren. Coalitie- tner de WD is hier fel op te- 1, omdat er wettelijk geen derscheid mag worden ge- akt naar beroepsgroep. jent misbruikte bt: werkstraf rdam - Een 48-jarige poli- is door de rechtbank in erdam wegens ambtsmis- tot epn werkstraf van 240 veroordeeld. De man be- ïn 2002 prostituees in ampers en dwong ze door laten zien van zijn badge tot De man, die werkzaam het district Schiedam, eerde zich als agent van eemdelingenpolitie en ereerde dat hij de vrouwen aangeven als hij niet gratis ^en een gereduceerd tarief s met hen mocht hebben. lullah Krekar tijgt vergoeding arlem - De Nederlandse erheid moet mullah Krekar 70 euro schadevergoeding talen, omdat hij enkele aanden ten onrechte in het lis van bewaring in Vught eft vastgezeten. Dat heeft de chtbank in Haarlem gisteren slist. Verder krijgt Krekar ook n bedrag van 540 euro voor maakte juridische kosten. De Ivocaat van Krekar had om n schadevergoeding van 10.000 euro gevraagd. osbrand Breda nder controle Ida - Bij een bosbrand giste- n in de omgeving van Breda 4 hectare in vlammen opge- tan. Binnen een paar uur tijd aken in hetzelfde gebied drie anden uit. De brandweer eeft een sterk vermoeden dat i vuurhaarden, die op een eenworp afstand van elkaar gen, zijn aangestoken. door Dolf Rogmans Hilversum - De publieke omroe pen bezuinigingen volgend jaar 47 miljoen euro. Dat doen ze door veel meer televisiepro gramma's te herhalen en fors te korten op internet, radio en klas sieke muziek. Ook wordt flink bezuinigd op de personeelskos ten en automatisering, en gaan omroepen meer samenwerken. Dat blijkt uit een nog vertrou welijk overzicht van alle bezui nigingen waarover de omroe pen twee weken geleden een akkoord hebben bereikt. Deze maand beslissen de omroepen elk apart hoe ze hun eigen bud getkorting precies invullen. De exacte plannen worden in sep tember gepresenteerd, aldus een woordvoer van de Publieke Omroep. Op hoofdlijnen zijn wel al af spraken gemaakt. Zo gaan alle omroepen meer programma's herhalen. Ook wordt op pro gramma's bespaard. NOS RTV pakt voortaan minder uit met evenementen als prinsjesdag, 4 en 5 mei en Koninginnedag. Ook het gesprek met de minis ter-president kan goedkoper. Flinke klappen vallen bij de in ternetactiviteiten van de pu blieke omroepen. Die worden voor 5,5 miljoen euro gekort. En ook de radio krijgt het zwaar te verduren. Als het aan de om roepen ligt, keert Radio 1 niet terug op de AM - in weerwil van wat de Tweede Kamer wil - en er wordt gewerkt aan een 'nieu we radiostrategie' voor Radio 747 en Radio 4. Beide zenders blijven, maar moeten goedko per. De bezuinigingen zijn volgens de omroepen noodzakelijk om dat het Rijk de omroepen kort, de pensioenen fors duurdèr worden en er geld nodig is voor nieuwe investeringen. Ook de komende jaren, tot en met 2007, willen de omroepen doorgaan met bezuinigen. Dat bedrag ligt nog niet helemaal vast, maar zal boven de vijftig miljoen euro uitkomen. Daar voor is het noodzakelijk dat omroepen nauwer gaan samen werken op het gebied van auto matisering, huisvesting, maar ook de planning van program ma's en het gebruik van om- roepfaciliteiten. Tegen het ein de van dit jaar moeten inmid dels ingestelde werkgroepen met concrete voorstellen ko men. De bezuinigingen kosten ook banen. Hoeveel is nog onduide lijk. Volgend jaar gaat het om enige tientallen. Daarbij wor den gedwongen ontslagen niet uitgesloten. De huidige plannen zijn een lo gisch gevolg op het in juni ver schenen McKinsey-rapport. Al le toen gedane voorstellen wor den nu concreet gemaakt. Ver schil is wel dat de omroepen niet meer aandringen op bezui nigingen bij andere publieke diensten zoals de Wereldom roep. door Richard Mooyman schiphol - Het vrachttoestel van El Al dat zondag een voorzorgs landing maakte op Schiphol, is maandag vertrokken zonder dat de Inspectie Verkeer en Water staat een extra veiligheidscon trole heeft uitgevoerd. Volgens een woordvoerder van de in spectie is het vliegtuig, dat vlak voor de landing bij Langeraar (advertenties) Krat 24 flesjes a 300 ml, vanaf 459» prijs per liter I.I I 54» Aanbiedingen geldig van 4 t/m 10 augustus Dat is gewoon Edah den haag/gpd - Slachterijen vrezen nieuwe aanslagen van radicale dierenactivisten. Drie weken geleden ging in Breuke- len een slachterij in vlammen op. Die aanslag werd geclaimd door het Dierenbevrijdings front (DBF). De schade loopt in de miljoenen euro's. Na deze aanslag kregen branchevereni gingen 'het signaal extra alert te zijn'. Douwe Halbesma, voorzitter van de Vereniging van de Ne derlandse Pluimveeverwerken- de Industrie, wil niet zeggen van wie dit signaal afkomstig is, maar 'we hebben aanwijzingen dat we heel voorzichtig moeten zijn'. De vereniging heeft haar 200 leden per e-mail gewaar schuwd voor de dreiging. De Centrale Organisatie voor de Vleessector (COV) deed vrijdag een soortgelijke brief uit naar honderd slachterijen. Halbesma zegt zich zorgen te maken om zijn leden. „Het werkt niet bepaald bevorderlijk als je voortdurend een dreiging voelt." Hij pleit voor meer in spanning van de politie om de daders van de aanslagen te vin den. Slachterijen en uitsnijde- rijen worden aangemoedigd contact met de lokale politie te onderhouden en eventueel een eigen bewakingsdienst in de schakelen. De organisaties hebben geregeld overleg met de Dierenbescherming. Radicale dierenactivisten ver gelijken de bio-industrie met concentratiekampen en slach terijen met de gaskamers. Op websites staan lijsten van ge pleegde aanslagen en een handboek om dergelijke aan slagen te plegen. Op de website www.militantvegan.com staat een Europees overzicht van re cente aanslagen die vaak ge claimd worden door het Ani mal Liberation Front. een of meer onderdelen ver loor, geheel volgens de gangba re procedures door El Al lucht waardig verklaard. „Wij voeren alleen steekproefsgewijs con troles uit." Het vliegtuig is na onderzoek door de Raad voor de Trans portveiligheid maandagoch tend vrijgegeven. Technici van de KLM hebben het toestel ver volgens gerepareerd. Amsterdam - Aan de Haarlemmerweg in Amsterdam-West is gisteren een tractor met aanhanger door een voetgangers-fietsbrug gezakt, toen een heipaal onder de brug weggleed. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Foto: ANP/Evert Elzinga „Officieel zijn de energiebedrij ven wel verzelfstandigd, maar niet geprivatiseerd. Ze zijn nog steeds eigendom van de ge meente en moeten gewoon de huizen controleren", licht PvdA-kamerlid Crone zijn me ning toe. „De bedrijven hebben de technische kennis. Zij zien ook als eerste aan de rekening of er bijvoorbeeld gas wordt af getapt. Daarom moeten ze weer net als vroeger langskomen als er iemand verhuist. Dat hoeft niets extra's te kosten." Crone denkt ook dat een soort APK- keuring kan helpen. De WD ziet niet zoveel in een APK-keuring, die voortdurend opnieuw moet worden uitge voerd. De partij wil wel dat energiebedrijven weer verant woordelijk worden voor de controle. „Desnoods moet de wet worden aangepast", aldus WD'er Hofstra. „Het is het meest logisch als de bedrijven de controle op zich nemen. Zij zijn trouwens zelf financieel de dupe van malversaties en dus bij een goede controle gebaat." den haag/gpd - Energiebedrij ven moeten weer verantwoor delijk worden voor de controle van gasleidingen en -installaties in woningen. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat dit geregeld moet worden in de wet. Daarmee gaat zij in tegen minister Dekker (VROM) die de verantwoordelijkheid voor het toezicht op gasinstallaties bij de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht wil laten. Zowel oppositiepartijen PvdA en SP als regeringspartij WD vinden dat energiebedrijven - net als vroeger - thuis de gas leidingen moeten controleren. Dit moet gasexplosies voorko men zoals die zich onlangs voordeden in woningen in Den Haag en Rotterdam. Daarbij vielen tientallen gewonden. De recherche in Rotterdam heeft een 22-jarige man en een 19-ja- rige vrouw aangehouden die er van worden verdacht de explo sie opzettelijk te hebben ver oorzaakt. Beiden wonen in het complex waar de explosie zich voordeed. hellendoorn/gpd - Het lijkt op een absurde scène uit een ram penfilm. Drie passagiers van een luchtballon koersen, zonder de over boord geslagen piloot, af op een hoogspanningskabel. Maar het gebeurde maandag avond echt. Hellendoorn is ont snapt aan een drama. Het moet een gezellig uitstapje worden van vier collega's uit Purmerend. Betaald door de baas, die zelf niet mee gaat. Hij durft niet. Maandagavond stij gen de vier met een luchtbal lon op vanuit Hardenberg. Ge zagvoerder is de 47-jarige eige naar van het plaatselijke bal- lonvaartbedrijf Klepper Bal- looning „Schitterend weer, een prachtige vaart, mooie uit zichten", zegt Suzan uit Pur merend, een van de passa giers. Dan wordt boven buurtschap Hancate bij Hellendoorn de daling ingezet. Iedereen door de knieën, goed vasthouden, waarschuwt de piloot. Het lan den gebeurt niet volgens plan. Twee keer stuitert de mand hard tegen de grond. Suzan valt om. Ze krijgt de vier ande re luchtreizigers over zich heen. Vanuit een ooghoek ziet ze dat een vrouwelijke collega en de piloot overboord slaan. Dan, waarschijnlijk door het plotselinge gewichtverlies, schiet de ballon weer omhoog. Het begin van een horror-sce nario. „De piloot schreeuwde naar ons: 'Blijven gassen, blijven gassen'. We moesten snel stij gen, want we gingen recht af op een hoogspanningskabel", vertelt Suzan. De piloot, die vastzit aan een touw, wordt mee naar boven gesleurd. En kele meters boven de grond schiet hij plotseling los. Hij breekt zijn sleutelbeen. De touwtrekkers van Schuts- hof in Hancate, net bezig aan hun training, kijken verbijsterd toe wat er boven hun hoofd gebeurt. Aan boord van de mand wordt koortsachtig ge handeld. Suzan zoekt haar mobieltje, dat gelukkig de klap heeft overleefd. Ze belt de ge wonde collega beneden. „Het wisselen van de gasfles durf den we niet aan. We moesten weten hoe we die ballon nog even in de lucht konden hou den. Gelukkig lag de piloot naast haar. Hij heeft ons aan wijzingen gegeven om over die hoogspanningskabels te gaan en een kilometer verderop vei lig te landen." Een andere collega belt intus sen het alarmnummer, waarna het Korps Landelijke Politie Dienst boven Hellendoorn een helikopter inzet. „Mooi, hoor. Maar daar hadden we op dat moment niet zoveel aan." De tweede landing wordt inge zet. Vlakbij een camping. „Twee meter boven de grond moesten we aan de rode kabel trekken. Maar we gingen veel te hard." Opnieuw volgt een harde klap. De mand schudt door elkaar. De ballon dwar relt op de grond. Suzan: „We dachten: asjeblieft, niet weer omhoog." Dit keer blijft de mand op de grond. Aan de nachtmerrie komt een eind. Suzan loopt brandwonden op door het ge- schuur van de touwen. Ook twee andere collega's en de pi loot raken (licht) gewond. „Het was onwerkelijk. Het leek wel een aflevering van het pro gramma Explosief. Iedere keer als ik er aan terug denk, krijg ik weer de kriebels." Veiligheidsgordel en hamas in mand De Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (NWL) be kijkt of ballonvaarders en passagiers in de toekomst met een hamas en een vei ligheidsgordel aan de mand moeten worden vastgemaakt naar aanleiding van het inci dent in Hellendoorn. Een woordvoerder van de afde ling ballonvaarten van de NWL vergelijkt het hamas met het pak dat bergbeklim mers dragen. Of deze maat regelen worden genomen hangt af van het politie-on- derzoek en het overleg met de andere branchevereni ging Professionele Ballon vaarders Nederland. Volgens de NWL, waarbij de onfor tuinlijke ballonvaarder is aangesloten, is er sprake van een exceptioneel voorval. „Ik heb nog nooit gehoord dat de piloot uit de mand is ge vallen na een landing", zegt de woordvoerder. Leiden: Nieuwe Rijn. Dan Haag Leidschendam Rotterdam Amsterdam Voorschoten x 3 amsterdam/gpd - Ze heeft geen enkele bestuurlijke ervaring, maar wordt op haar 49ste toch premier van de praktisch faillie te Nederlandse Antillen. Maan dag wordt ze geïnaugureerd, ook al is er nog steeds geen re geerakkoord over de schuldsa nering. En daarvan zou zij doordrongen moeten zijn, ook al is haar achtergrond slechts mulo en een cursus boekhou den. Met de benoeming van premier Mirna-Louisa Godett komt de regering-Godett er dus toch. De gouverneur weigerde haar broer Anthony ondanks de ver kiezingsoverwinning van zijn partij, de Frente Obrero y Libe- rashon 30 di Mei (FOL), te be noemen zolang hij verdacht wordt van medeplichtigheid aan fraude. De Godetts zijn kin deren van de legendarische sta kingsleider Wilson ('Papa') Go dett, de leider van de arbeiders opstand van 1969. De nieuwe premier stond niet op de lijst van de FOL en is evenmin in de Staten verkozen. Ze is gehuwd met Johnny Loui sa, die voor de FOL in de Staten zit. Maar Mima-Louisa Godett maakt er geen geheim van dat ze een pion is van haar broer. Mirna Louisa-Godett. Foto: ANP/Prince Victor Anthony Godett. Foto: GPD/Harmen de Jong Tegen het CuraQaose tv-station TV 11 zei ze: „Rechts van mij staan mijn broer Anthony en mijn man, links van mij zijn Pa pa Godett en de Heilige Geest, achter mij het volk, voor mij de ministerraad en in mijn hoofd God." Ook Anthony Godett laat er geen misverstand over bestaan, wie vanaf maandag de scepter zwaait op het Fort in Willem stad, waar de Antilliaanse rege ring is gevestigd. „Ik krijg een kamer naast mijn zus in het Fort"! zei hij gisterochtend te gen het Radio-1 Journaal. Hij zal haar gevraagd en onge vraagd van advies dienen. En mocht de rechter hem niet lan ger in staat van beschuldiging stellen, dan zal hij meteen haar plaats als premier innemen. Tot het zo ver is, zal hij haar niet vergezellen naar het buitenland - lees: Nederland. En daar zal ze vlug heen moe ten. Want Nederland is de tra ditionele bron van nieuwe in komsten voor een landje dat er maar niet in slaagt zijn over heidsfinanciën te saneren, om dat de rijken er geen of nauwe lijks belasting betalen. Op pa pier zijn de belastingen welis waar behoorlijk hoog, maar de inning is een andere zaak. Vanuit Sint Maarten heeft de coalitiepartner DP-Sint Maar ten al aangekondigd dat er een 'allocatie van middelen' moet komen, anders wordt er geen coalitie-akkoord getekend. Dat betekent: meer geld voor Sint Maarten en dus minder voor de andere eilanden. En dus wordt ook daar geaarzeld om te teke nen. „Dat iemand minister-pre sident wordt uitsluitend op grond van zijn of haar geboor- tenaam, is voor de Antillen een unicum", schrijft dagblad Ami- goe. „Binnen het Koninkrijk der Nederlanden is een dergelijke 'erfopvolging' voorbehouden aan het Huis van Oranje."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3