Wachten op de tiende planeet GESPREK VAN DE DAG Home sweet home Onderzoek naar graancirkels in het veld Een paling onderweg MENSELIJK Britse VROUWEN waren een halve eeuw geleden, toen zij nog meer tijd door brachten achter het AANRECHT en beter aten, een stuk gezonder dan nu. Dat blijkt uit een onderzoek, waarvan het Britse vrouwenblad Prima gisteren de re sultaten publiceerde. Vrouwen krijgen sinds 1953 meer calorieën binnen en verbranden er minder. Volgens een journaliste van Prima komt dat doordat huishoudelijk werk door technologische ontwikkelingen stukken minder zwaar is geworden. Ook de opkomst van magnetronvoedsel, dat de zelfgekookte maal tijd steeds vaker vervangt, speelt een rol. Prima bepleit dat de Britse vrouwen meer een voorbeeld nemen aan de vrouwen van vijftig jaar geleden. Zij zouden bijvoorbeeld vaker te voet en niet met de auto boodschappen kunnen doen. Het vuistdikke jubileumnummer van het Amerikaanse maandblad Vanity Fair verschijnt vandaag met een exclusief portret van WILLEM-ALEXANDER EN MAXI MA. De foto is eerder dit jaar in Den Haag gemaakt door 's we relds beroemdste modefotograaf Mario Testino, die ook de cover foto heeft gemaakt van de Britse prins William. Vanity Fair ligt vanmiddag in de schappen in New York. Volgende week wordt het serieuze glamourblad, dat al jaren werkt met beroemde foto grafen als Annie Leibovitz, (wij len) Herb Ritts en Mario Testino, ook in de rest van Amerika en Europa uitgebracht. In het num mer wordt uitgebreid stil gestaan bij de nieuwe generatie Europese 'royals', onder het motto 'Euro pa's ultramoderne monarchie- De zanger van de Ierse jongens- groep Westlife en de dochter van de Ierse premier Bertie Ahern vieren zaterdag hun huwelijk in een 16e eeuws kasteel in de buurt van Parijs. NICKY BYRNE en Georgina Ahern, beiden 24 jaar oud, trouwen deze week in Dublin. Een groot aantal politici en beroemdheden zullen hun op wachting maken op het feest. 'Het Britse boulevardblad Hello Magazine heeft voor bijna 1 mil joen euro de exclusieve rechten gekregen voor het maken van een fotoreportage. Zoals het een Ier se bruiloft betaamt zal er alleen drank uit Ierland worden ge schonken, die speciaal voor het feest naar Frankrijk wordt ge bracht. De kantonrechter in Lelystad heeft topadvocaat GERARD SPONG (57) gisteren veroor deeld tot een boete van 68 euro wegens naaktrecreatie op een strand in Almere. De bekende Amsterdamse strafpleiter gaf toe in zijn blootje te hebben rondge lopen op het Almeerderzand op 28 juli 2002, maar hij wist niet dat het hier verboden was. Vol gens Spong was hij die dag ook bepaald niet de enige naaktlo per. Er waren zo'n dertig tot veertig andere naaktrecreanten, dat gaf mij de reden dat het ge schikt was." Hij erkende ook wel bordjes te hebben gezien, maar 'het waren KLEINE LETTER TJES'. Spong: ,,Het was een snikhete dag. Ik kom er normaal nooit, dit was de eerste keer", al dus Spong. Hij kondigde gelijk na de uitspraak al aan, dat hij in hoger beroep zal gaan. Foto: GPD De Britse actrice JANE BIRKIN zong het legendarische duet 'Je T'Aime, Moi Non Plus' puur uit jaloezie. Ze nam het erotisch ge tinte lied samen met haar man Serge Gainsbourg op, omdat ze bang was dat hij anders met een andere vrouw in de opnamestu dio zou duiken. Dat onthult de inmiddels 56-jarige zangeres in een interview in het Duitse vrou wenblad Brigitte. Het lied uit 1969 werd een internationaal succes en maakte Jane Birkin tot een sekssymbool. Foto: AFP Een rode rattenslang heeft zich gisteren in een woning in Oud- Beijerland tegoed gedaan aan de HAMSTER van de 12-jarig Hidde Boon. De WURGSLANG was op nog onduidelijke wijze in de kooi van het beestje terecht gekomen. Grote schrik op de zolder van het huis van de familie Boon toen Hidde gisteren zijn hamster Ur- nust wilde voeren. Daar waar normaal gesproken het huisdier tje vertoefde, lag nu een één me ter lange roodbruine opgerolde slang. Een bobbel in zijn lijf ver raadde wat zijn laatste maaltijd was geweest. Waar de slang van daan komt is niet duidelijk. Mo gelijk houden buren even verder op reptielen, maar daarvan is mevrouw Boon niet zeker. Ze wil de mensen graag waarschuwen: Ik wiI niet dat dit een rel wordt, maar die beesten moeten wel binnengehouden worden zodat ze niet zomaar kunnen rondkrui pen door de buurt." De wurg slang is overgebracht naar dier gaarde BTijdorp. De politie in Letland heeft een 46-jarige Rus gearresteerd die ervan verdacht wordt clandestien gestookte STERKE DRANK door een kilometer lange plastic buis uit Rusland te hebben gepompt. De drank kwam in Letland door een kraan uit de grond, verstopt in een houtstapel bij het huis van familie in de grensplaats Vi- laka. De autoriteiten in Vilaka vonden in de buis nog 200 liter gedestilleerd en aan de andere kant van de grens nam de Russi sche politie een voorraad van bij na 2.000 liter in beslag. De au toriteiten in Letland hadden geen verdere verdachten op het oog. Of aan Russische kant nog arrestaties zijn verricht was niet bekend. Sterke drank is in Rus land veel goedkoper dan in Let land. Terwijl de temperatuur in het Oosten van het land al dagenlang ruim boven de 30 graden uitkomt, serveert een grand café in Nijmegen BOERENKOOL MET WORST en zelfgemaakte erwtensoep op het terras. Om helemaal in de winterse sfeer te komen, laten de eigenaars regelmatig een fris sneeuwbuitje vanaf het dak neerdalen. Eigenaars John Kraat en Jean Paul Tijssen van Le Magnifique in het centrum van de stad kwamen op het idee voor een winterterras onder tropi sche omstandigheden op Aruba. ,,lk heb daar in een club met een Nederlandse eigenaar gewerkt. Die deed vaak gekke dingen. Toen hij het liet sneeuwen in de warmste periode en bovendien stevige Hollandse kost op het menu zette liep het echt storm, zowel met Arubanen als met Nederlandse toeristen," aldus Kraat. Ook in Nijmegen slaat de actie goed aan. Foto: ANP Het nieuwe huis van de Britse kroonprins Charles wordt van daag officieel geopend. Afgelopen maandag verhuisde de 54- jarige prins al naar zijn nieuwe onderkomen, het Clarence House, waar tot haar dood vorig jaar de Britse koningin- moeder woonde. De verbouwing van het huis kostte 6,3 mil joen euro, dat betaald wordt door de belastingbetalers. Charles heeft zelf ook 'eigen' geld in de verbouwing gestopt, de twee kamers voor vriendin Camilla Parker Bowles waren voor zijn rekening. Op de foto's van links naar rechts: trale hal, de tuinkamer en de zitkamer. Foto's: EPA/Christopher Simon Sykes „Die verdikking hier, zie je: een 'blown node', een geëxplodeerde groeiknoop. Er zit een gaatje in." Speurend in de graancirkel vertelt Robert Boerman over lichtbollen die een enorme hitte afgeven, over elektromagneti sche puntbronnen, die met een enorme druk het gewas plat leggen en groeiknopen uit el kaar laten spatten. Nuchter kijkt hij om zich heen, de voorzitter van de stichting PTAH voor Graancirkel Onderzoek Nederland. On telbare keren voor gek verklaard. „Maar het wordt minder." Spanning had hij niet gevoeld toen hij was gebeld door iemand die de cirkel in het graanveld had gezien. „Het heeft wel iets als je naar een cirkel gaat waarvan je denkt dat 't een 'echte' kan zijn. Maar ik kan niet zeggen wét het is. Het boeit me, maar ik krijg er geen kick van." Eigenlijk is hij voor al op zijn hoede. Vooral in de polder heeft hij 'niet zo'n goed gevoel'. Daar zijn het meestal een stelletje grappenmakers, is het vaak je reinste vandalisme. Of hij herkent in de cirkel het beeldmerk van een bedrijf. Deze middag was het gevoel goed. Boer man belde meteen zijn neef, die altijd meegaat met zijn wichelroede. Met z'n tweeën rijden ze zo snel mogelijk naar de cirkel, want je weet maar nooit of hij al is vertrapt door nieuwsgierigen of dat de boer uitgerekend die middag het hele graanveld moet maaien omdat het anders te laat is voor een goede oogst. Bij de cirkel kijkt hij meteen of er al iemand in heeft ge lopen. Dan hijst hij zijn fotocamera op een soort vishengel en neemt foto's van vijf meter hoog. Dan gaan ze er in, met z'n tweeën, om naar ongebruikelijke dingen te zoeken. „Een natuurverschijnsel, het leger, buiten aardse intelligentie, zeg het maar. Ik kijk al leen of een cirkel logisch is of niet." Vol gens een groep 'gelovigen' draait het alle maal om de komst van de tiende planeet. Die planeet heeft een enorme omloopbaan en is daardoor maar eens in de 3600 jaar te zien omdat hij dan pas weer in de buurt van onze zon komt. In 2012 zou het weer zo ver zijn. Dat wordt gezien als een soort eindtijd, of in elk geval als een moment van grote verandering. De bewoners van die planeet zouden degenen zijn die ons heb ben geschapen. Door middel van de cirkels kondigen ze aan dat ze straks weer eens komen kijken hoe het ermee staat. Theo Meder bekijkt graancirkels als een van de vele volksvertellingen, waarnaar hij, als etnoloog, onderzoek doet bij het Meer- tens-instituut in Amsterdam. Het gaat hem er niet om of graancirkels een menselijke grap zijn of een boodschap uit de kosmos. Hij is geïnteresseerd in de vraag waar men sen tegenwoordig in geloven en waarom ze dat doen. „Door de eeuwen heen zie je dat mensen behoefte hebben om elkaar verha len te vertellen. Zo zijn de legenden en sa gen ontstaan. De graancirkels zou ik een moderne sage willen noemen, een verhaal van de Nieuwe Tijd, een periode waarin een groeiende fascinatie lijkt te bestaan voor het mysterieuze en het spirituele. De grootste concentratie van graancirkels vind je in Zuid-Engeland, vertelt hij. Daar is het elk jaar raak, vooral rond het oerou de stenen monument Stonehenge, waar de 'crop circles' zijn verweven met het toeris me. Dit jaar zijn er al weer ruim zestig cir kels gesignaleerd, terwijl het aantal mel dingen in Nederland lager is dan ooit. Me der: „Het zijn er tot nu toe een stuk of elf. Vorig jaar waren het er nog 21 en het hoog tepunt lag in 1996 met 99 meldingen. De teruggang heeft mogelijk te maken met de vroege zomer, waardoor vooral in Br; het graan eerder is opgekomen en 00 d der is gemaaid, zo'n twee a drie weke j\ heeft maar kort gestaan. Als graancirk rc mensenwerk zijn, hebben de makers minder tijd gehad." In een onderzoek van twee jaar geledi si concludeerde Meder nog dat de meei fc heid van de Nederlanders in graancirl Q! niets anders ziet dan het werk van me te Onderzoeker Robert Boerman stelt ec k. dat op basis van wetenschappelijk on i zoek de meerderheid van de wereldwil voorkomende graancirkels geen men! werk kan zijn geweest. „Verder geloof helemaal niks. Ik bekijk in een graanc alles wat er niet in thuis hoort. Wit pi de ligging van het graan, een cirkel cies past in de Teylijnen' van de aardt tpo ■lditl» d energielijnen. Neem nou deze cirkel, (j het eerste gezicht zou je denken: men! t werk. Maar hij past exact in de leylijnt it van dit veld. En de kans dat iemand n p een touwtje en een plankje een cirkel f maakt precies binnen die structuur is héél klein." -•föjPv. jgggfe, '"x T*?'3 v* v 'l i- Graancirkels in de omgeving van Stadskanaal (Groningen). Foto: GPD/Harry Tielman Nu we onderweg zijn naar die hitte golf en we eieren bakken op de gloei end. hete motorkap is de vraag bran- dender dan ooit. Wat bezielt de mens om honderden kilometers in de file te staan, onderweg naar die vakan tiebestemming waar het nóg warmer is en minstens even heet. Een Neder landse paling gaat ook op weg maar heeft een helder doel. Die paling is een jaar of tien, krijgt de kriebels, kruipt zonodig op haar buik over land - dat kan een paling - en zwemt vijfduizend kilometer aan één stuk naar de Sargassozee, hartje Atlanti sche Oceaan, om daar lekker te gaan paaien. Zeewier groeit overvloedig, de temperatuur is weldadig. Wat Sa lon in Spanje na een lange bustocht is voor onze geslachtsrijpe jeugd, is de Sargassozee voor de aal. De verge lijking gaat gelukkig mank, want is de kuit eenmaal verschoten dan gaat onze tiener alsnog aan de after-pil, maar de paling dood. Hun nakome lingen drijven als doorzichtige lar ven vervolgens vijfduizend kilometer op de Golfstroom terug en arriveren vier jaar later aan Neerlands smalle kust, waar de palingrokerijen het vuurtje hebben opgestookt. De aal zwemt in één lange file tot grote vreugde van elke liefhebber van een broodje paling. De beweegreden van de palingen de tiener is helder, maar hoe nu met de volwassen mens? Zolang deze nog niet in aanmerking komt als beleg gerookt en wel, blijft het raadsel waarom hij zich vrijwillig ketent aan die file naar het zuiden. Is het de lokroep van de verkeersinformatie van de ANWB, die verleidelijke sire ne? Die speelt een rol. Wie ooit een halve dag met vrouw, kinderen en even tueel caravan op de Autoroute du Soleil boven Lyon heeft stilge staan nadert de kern van het aardse bestaan in al zijn verschrikking. Ik weet waarover ik praat, ofschoon mijn ervaring gedateerd is. Kleine kindertjes worden groot, stellen ou ders altijd te laat en spijtig vast. Er moet nog meer zijn. Terwijl ik mijn laptop deze bespiege ling dicteer, fladdert een gele vlinder de kamer binnen. Vlinders zijn deze zomer vanwege de hitte ook hun huis en kluts kwijten zetten massaal koers naar het noorden. De biologen staan voor een mysterie. Ik heb me delijden. Deze prachtige insecten le ven al zo kort en nu gaat een deel van hun beknopte bestaan ook nog op aan reizen en trekken. De paling heeft iets leuks in het vooruitzicht, een georganiseerde reis kuitschieten bij de Bermuda's maar de perspectie ven van een vlinder zijn die van een nietig lijfje op een stoffer en blik. Vakantie, we weten goed wat we mo gen verwachten. De Zwarte Zaterda gen zijn ons ingepeperd. Toch gaan we liefst allemaal tegelijk. In de au tosport heet dat een 'Le Mans-start'. Allemaal hollen we als het startschot klinkt naar de auto. Kroost en cara van hebben hun gordel al om. Som mige waarnemers zien deze Grote Europese Volksverhuizing als collec tieve drift. Zeker, de Romeinen wa ren al beducht voor de woeste Ger- manen uit het noorden. Een paar honderd miljoen barbaren, slaaf van de drang er geheel tussenuit te wil len. Maar willen we dat echt, weg van alles en iedereen? Niks ervan. We blijven juist bij elkaar, in de file, op de camping en ook in de uren lange rij voor dat prachtige museum in Florence, om- dat kunst moet en wachten mag, graag zelfs, want dan is er wat omhanden. Topadvocaat Spong bood een alternatief. Die liep wederrechtelijk bloot op het strand van Almere en was met 68 euro boete het ventje. Maarzoiets is te mager, Gerard. Een paling met ambitie krijg je zo heus niet uit de file naar de Sargassozee.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2