KUNST CULTUUR Fan van vrouwelijke superhelden A 'Lowlands dit jat niet uitverkocht Faillissement dreigt voor poppodium Mezz Kleuterschool als ideale kunstopleiding Uitstel musical vanwg asbest forse schadepc Rolling Stones annuleren conce^ Mick Jagger kampt met keelproblemen Jf, Regisseur Jan de Bont even terug in Nederland M Bob Dylan. Foto: AP/Rogelio Solis Bob Dylan naar Nederland Amsterdam - Bob Dylan komt in het najaar naar Nederland. De legendarische Amerikaanse zanger geeft op 10 november een concert in de Heineken Music Hall in Amsterdam. Het optreden met als titel 'In Per son: Bob Dylan and his Band' geeft bezoekers volgens organi sator Mojo de gelegenheid om Dylan en zijn band van dichtbij mee te maken en in een meer intieme sfeer. Dylan trad in mei vorig jaar op in Ahoy'. Rijndorpenpop op zaterdag valkenburg - Bij het bericht van gisteren over het optreden van ex-Idol Roger op Rijndor penpop in Valkenburg is ver zuimd te vermelden wanneer het popfestival wordt gehou den. Rijndorpenpop vindt za terdag 9 augustus vanaf 20.00 uur plaats in De Terp. Filmopnamen in Aarlanderveen aarlanderveen - In de Petrus en Pauluskerk in Aarlanderveen worden morgen en vrijdag op namen gemaakt voor de film 'Feestje' van regisseur Ruud van Hemert. In de kerk wordt de trouwerij van de hoofdrol spelers (Beau van Erven Dorens en Chantal Janzen) opgeno men. Voor deze scène zijn zo'n 120 figuranten nodig die de bruiloftsgasten spelen. Het is daarom vereist in feestelijke kleding te komen. Belangstel lenden kunnen zich via tel. 06- 25377107 nog aanmelden. Beatrix opent expositie paus utrecht - Koningin Beatrix woont 10 september de ope ning bij van de tentoonstelling 'Pracht en Praal van de Paus' in Museum Catharijneconvent. In Utrecht zijn voor het eerst on geveer honderd unieke schat ten uit het Vaticaan te zien. Aartspriester Francesco Mar- chisano, voorzitter van de pau selijke commissie voor het cul turele erfgoed van de rooms- katholieke kerk, leest bij de opening een persoonlijke bood schap van de paus voor. De ex positie toont onder meer de pauselijke tiara waarmee Jo hannes XXIII werd gekroond en de ring van Pius XII. biddinghuizen Lowlands raakt dit jaar voor het eerst sinds lang niet uitverkocht. Dat verwacht de organisator van het grote, driedaagse evene ment in Biddinghuizen, Mojo Concerts. Lowlands wordt ge houden op 29, 30 en 31 augus tus, een week later dan ge woonlijk. Volgens een woordvoerder van Mojo Concerts is de verkoop van de 60.000 kaartjes later op gang gekomen dan gewoonlijk. „Het is een ander stramien, we zijn later gaan pieken dan de laatste jaren. Op grond daarvan denken we dat we niet uitver kocht raken. Dramatisch is dat niet, het is niet zo dat we met de helft blijven zitten. Als er straks 50.000 mensen zijn, is dat ook heel mooi. Het is tegen woordig de norm dat je uitver kocht bent, maar voor ons is het zeker niet het enige criteri um. Iedereen denkt dat Low lands altijd in geen tijd is uit verkocht, maar dat hele beeld klopt niet. In het verleden was dat ook vaak pas twee of drie weken voor het begin van het festival het geval." Lowlands is na Pinkpop en Paaspop het derde grote evene ment dat minder bezoekers trekt, maar volgens Mojo is het moeilijk te beoordelen of spra ke is van een tendens. „Het is wel zo dat er dit jaar uitzonder lijk veel grote buitenoptredens zijn geweest. Denk aan Kane, Iv( aan Robbie Williams, |e e nenkort, aan de Rolling c Misschien hebben me^oi het economisch mimfcgj meer belangstelling juv\ soort evenementen. Dgrti daarvoor zijn natuurlijlëel ger dan voor een driedjet rival." Om een aantal Engelse! kunnen programmeren- tijd gelijk met LowlancT* rivals in Leeds en Rea^g len, staat Lowlands di een week later op de toim enige invloed heeft op tier verkoop, wordt niet uityi r „Eind augustus zijn e\ca scholen begonnen, jis< gaan weer aan het w>n i kan schelen. Lowland>t u op vrijdag en menig fen duikt pas maandatsti weer op." De verslui) heeft tot gevolg dat,:lai Mojo, het programmaan dan ooit. „Dat is voornd mair. Met de prograi zijn we gewoon erg blijij, Op het programma jaar ook een regionale i|| na Kopna uit Roelo veen. De vijf jonge mi\n\ hebben hun plekje op <Mt van het festival verdiepv als een van de winnaar) n Essent Award uit de bien men. De Haarlemse tw bestaat daarnaast uit 4na die de Veenders aan d^er tie van hun muziek mt^n. steden. t b utrecht/gpd- Het is onduidelijk wie er gaat opdraaien voor de honderdduizenden euro's schade die Joop van den Ende Theaterproducties lijdt als ge volg van het uitstel van de mu sical 'Mamma Mia'. In het Utrechtse Beatrixtheater, voor tien jaar gehuurd van de Jaar beurs door Van den Ende, is opnieuw asbest aangetroffen. Het theaterbedrijf spreekt be richten tegen dat het een claim tegen de Jaarbeurs overweegt. „Wij zetten onze goede relatie met de Jaarbeurs niet op de tocht door een zwart-witbena- dering. De Jaarbeurs is niet per definitie de organisatie die ver antwoordelijk wordt gehouden voor de schade. Onze juristen moeten eerst maar eens goed uitzoeken welke partijen alle maal betrokken zijn geweest bij de verbouwing van het Beatrix theater, bij eerdere asbestsane ringen en of dat allemaal juist is gebeurd", zegt een woordvoer der van Van den Ende. Ook is onduidelijk wie er opdraait voor de enorme kosten van het verwijderen van het asbest, de komende maand. Peter van der Veer van de Jaar beurs zegt dat een goecpc deling van de probier eerste prioriteit is. „J|« schadeclaim zijn wij tc bezig. Het is ons geboij(j zo. Maar Van den Eni het voor tien jaar. En <M vel staat dat de verbom e nu plaats vindt in opdn 1: Van den Ende is. Ik bevo is heel wat ingewikkerec zomaar even een schadr i Na de derde vondst vair in twee jaar tijd is de pi; van 'Mamma Mia' meua ken uitgesteld. Als gevde van zijn de repetities, iira sterdamse Studio FocB deze week hervat, rrii.C schoven naar septerrn h teurs en de creatieve she ben zes weken extra rin maar krijgen niet bei hun contracten staat d val van overmacht de kunnen veranderen. De 38.000 kaarten die verkocht voor de musi den de komende wefe I maal omgeboekt naailo data. De première van -et cal van ex-ABBA-lid Bric vaeus staat nu gepland. dag 9 november. c, 1 all breda/gpd - Poppodium Mezz in Breda verkeert in ernstige financiële proble men. Het bestuur van de popzaal, die vorig najaar werd geopend, heeft de ge meente Breda om een voorschot ge waagd op de subsidie van volgend jaar. Deze en andere maatregelen, waaronder enkele ontslagen, moeten een faillisse ment voorkomen. De problemen worden volgens het be stuur voornamelijk veroorzaakt door te genvallende bezoekersaantallen. Met name in mei en juni van dit jaar waren die onder de maat. Volgens bestuurslid F. Koningsveld trok Mezz in die maan den 30 procent minder bezoekers dan begroot. „Dat betekent 30 procent minder op brengst uit de kaartverkoop, maar ook 30 procent minder verkochte biertjes", zegt Koningsveld, die aangeeft dat Mezz in serieuze liquiditeitsproblemen ver keert. „Als dit zo doorgaat zijn we bin nen de kortste keren failliet. Dan hou den we het geen half jaar meer vol." Het bestuur heeft een pakket maatrege len genomen om te voorkomen dat het zover komt. Zo is er onder andere flink gesneden in het medewerkersbestand. Vijf van de dertien horecamedewerkers hebben inmiddels te horen gekregen dat Mezz hen niet meer nodig heeft. Het bestuur heeft bij cultuurwethouder A. Adank aangeklopt met het verzoek om een voorschot op de subsidie van 2004. Adank wil echter eerst inzicht in de liquiditeitsproblemen. Hij eist dat het Mezz-bestuur dat inzicht vóór 15 augus tus via een door een accountant opge stelde liquiditeitsprognose verschaft. Koningsveld wijt de tegenvallende be zoekersaantallen onder meer aan de programmering. Zo liepen met name de electro-avonden erg slecht. Slecht ren derende acts en avonden worden ge schrapt en grotere namen, zoals de in middels vastgelegde popacts De Dijk en Trijntje Oosterhuis, moeten de bezoe kersaantallen opkrikken. Koningsveld: „We moeten gewoon volle zalen gaan trekken." Volgens Koningsveld is het Mezz, ont worpen door architect Erick van Egeraat die ook het glazen stadhuis van Alphen aan den Rijn ontwierp, nog niet gelukt om in Breda vaste voet aan de grond te krijgen. „We moeten nog ingeburgerd raken. Maar als je zo kort na de opening al een faillissement zou moeten aanvra gen, zou dat een ramp zijn." er benidorm - De Rolling Stones hebben gisteravond een con cert in de Spaanse badplaats Benidorm afgezegd wegens ge zondheidsproblemen van zan ger Mick Jagger. Hij zou een strottenhoofdontsteking heb ben. De Nederlandse concert organisator Mojo zegt dat de concertreeks van de Stones in Nederland niet in gevaar komt. Die begint maandag in De Kuip in Rotterdam. Volgens een Mojo-woordvoer- der is het nog niet helemaal duidelijk wat Jagger mankeert en is het wachten op een dok tersverklaring. „Maar het con cert op 8 augustus in het Duitse Hannover gaat voor zover we nu weten wel door en de reeks in Nederland komt daarna." Vanaf maandag geven de Sto nes zes optredens in Neder land, voor ruim 200.000 belang stellenden. Op maandag en woensdag staat de band gepro grammeerd in De Kuip in Rot terdam. Later volgen optredens in Ahoy' Rotterdam (15 augus tus), Vredenburg Utrecht (16 augustus) en de Amsterdam Arena (19 en 20 augustus). De band die veertig jaar gele den zijn eerste successen vier de, begon op 4 juni in Mün- chen aan het Europese deel van de 40 Licks-wereldtoumee. Vo rige week stond de band voor een recordmenigte van 450.000 fans tijdens een concert in de Canadese stad Toronto. De on vermoeibare Stones sluiten hun tournee half september af met twee shows in Londen. Maar eerst geeft de band nog een reeks optredens in Neder land. Er bestaat een zeer leven dige handel in kaartjes voor de ze concerten. Op diverse inter netsites worden duizenden Sto- i Mick Jagger in beter tijden. Foto: Reuters/Mike Cassese nes-toegangsbewijzen aange boden en gevraagd. Sommige handelaren vragen tot 2000 eu ro voor een toegangsbewijs. Er zijn volgens Mojo overigens nog enkele kaarten te p de officiële verkooj® Het gaat dan om ticketid concerten op 11 augips Kuip) en 15 augustus (r"1 door Eric Wendei In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Jos van den Broek uit Leiden. Amsterdam - Jan de Bont is een grote fan van vrouwelijke super helden. Dolgraag wil hij dat een vrouw weer een sterke hoofdrol speelt in zijn volgende film, zei hij gisteren bij een bezoek aan Amsterdam. De Nederlander, die in Hollywood naam maakte als regisseur van actiefilms als 'Speed' en Twister*, was even terug in zijn vaderland ter gele genheid van zijn nieuwste film 'Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life'. 'Fröbelen' noemt hij het zelf wat geringschattend. Ook wel 'knutselen' of 'prutsen'. En de resultaten daarvan vullen de wanden van zijn Leidse wo ning. 'Schilderijtjes' van golf karton, composities gemaakt van vuurwerkresten, sigaren kistjes en schelpen, 'sculptu ren' vervaardigd van planken gevonden in een rivier in Frankrijk. Nee, aan inspiratie heeft Jos van den Broek geen gebrek. „Als ik iets vind, moet ik er meteen mee aan de slag." Niets nieuws onder de zon. De behoefte om te knutselen heeft de Leidenaar altijd al gehad. Zo lang als hij zich kan herinne ren. „Ik zeg wel eens geksche rend dat de drie jaar die ik op de kleuterschool heb gezeten, het belangrijkste deel van mijn opleiding zijn geweest", zegt Van den Broek. „Lekker knut selen, prutsen, dingen maken: het is een wezenlijk onderdeel van mijn leven." Zijn werkkamer vormt de stille getuige van zijn hobby. Stuk ken golfkarton, al dan niet ge verfd, liggen her en der over de vloer verspreid. Een kist puilt uit met gereedschap in alle soorten en maten. Ruwe, on bewerkte houten planken lig gen in een hoek. Potten verf houden elkaar in een karton nen doos gezelschap. Achter dit 'creatieve slagveld' verrijst een boekenkast die van onder tot boven is gevuld met wetenschappelijke publicaties. Want dat is - naast het knutse len - de andere liefhebberij van de voormalig hoofdredacteur van het tijdschrift Natuur Techniekwetenschap. Twee hobby's die prima samen gaan, zegt Van den Broek. „Momenteel geef ik weten schapscommunicatie aan de Vrije Universiteit van Amster dam", vertelt de Leidenaar. „Met name het visuele aspect vind ik erg belangrijk. Met sim pele proefjes kun je allerlei we tenschappelijke principes de monstreren. Dan laat ik bij voorbeeld zien hoe je met een plank, een snaar en een paar elektronische onderdeeltjes een elektrische gitaar bouwt." Maar de meeste van zijn crea ties hebben helemaal geen praktisch nut. En daar gaat het Jos van den Broek aan de slag met zijn laatste project: 'bollenvelden' van beschilderd bordkarton. Foto: Hielco Kuipers ook niet om, zegt Van den Broek. „Het draait in de eerste plaats om het creëren. Het fy sieke proces van het maken is heerlijk. Dat je daarna iets in handen hebt is leuk, maar ze ker niet het belangrijkste. Zo dra iets af is, ga ik meteen met iets nieuws aan de slag. Ik heb me nog nooit één seconde ver veeld." Zijn meest recente project be treft composities van golfkar ton. „Een materiaal waardoor ik al heel lang gefascineerd ben", zegt Van den Broek. Hij maakte ze speciaal voor een solotentoonstelling die van half september tot half november in de oude Universiteitsbiblio theek aan het Rapenburg te zien is. De meest recente creaties lig gen op het dakterras te drogen. De banen felgekleurde verf, ge ïnspireerd op de kleuren van de Bollenstreek, in combinatie met de ribbels in het karton zorgen voor een speciale diep tewerking. Het is een effect dat Van den Broek bewust na streeft. „Zeker in combinatie met de aparte ruimte waar de expositie gehouden wordt, moet dat een zeer vervreem dend effect geven." Werk van Jos van den Broek is tot en met 31 augustus te zien bij Expansionist Art Empire Gallery, Nieuwe Rijn 94, Lei den. Hoewel de galerie gedu rende de zomervakantie ge sloten is, wordt hij op verzoek door Jos van den Broek (tel. 06-52304929) geopend. Rody van der Pols In deze tweede Tomb Raider film vertolkt Oscar-winnares Angelina Jolie de rol van de aantrekkelijke en atletische La- ra Croft, die een Nobelprijswin naar en een Chinese maffiaben de moet uitschakelen om de mensheid te behoeden voor een ramp. De kwaadwilligen hebben het gemunt op de ma gische Doos van Pandora, die ergens in een grot in Afrika ver borgen ligt. Met ingang van morgen is de film in de Neder landse bioscopen te zien. Net als in eerdere films van De Bont draait de plot in deze film om een superheldin. „Er zijn veel te weinig vrouwen die de hoofdrol in actiefilms spelen", zegt De Bont. „Ik wil actrices de kans geven dezelfde soort rol te spelen als James Bond. Vrou wen durven meer hun karakter te laten zien dan mannen. Die hebben vaak veel te grote ego's." Daarbij werkt de filmmaker lie ver met nieuwe acteurs dan met degenen die al vele jaren meedraaien in Hollywood. De Bont: „Gevestigde sterren bren gen een heel eigen beeld van de wereld mee. Zij zijn niet srtel geneigd een andere rol te spe len dan de rollen die zij eerder hebben gespeeld." Met een voorliefde voor actie en stunts is zijn volgende film ongetwijfeld weer een grote commerciële Hollywood-pro- ductie, zo laat hij weten. Daar om is Nederland ook te klein Jan de Bont: „Nederlanders stellen meer eisen aan een film dan de Amerikanen en zijn kritischer." Foto: ANP/Olaf Kraak voor De Bont, die al sinds 1981 in de Verenigde Staten woont en werkt. „Ik houd van grote films en die vergen een giganti sche investering." Wel zou Nederland mogelijk het decor kunnen vormen voor een van, zijn volgende films. Een van de projecten waar De Bont mee bezig is, speelt zich voor een deel af in Den Haag. „Het is geen historische film", zegt de regisseur, die er verder niets over kwijt wil. Hij gaat in september over zijn volgende project nadenken. Het maken van de Tomb Rai der-film was volgens De Bont een hels karwei. .Anderhalf jaar lang zeven dagen per week wer ken." Vooral het filmen op lo caties als Griekenland, Kenia en China voor deze actiefilm leid de tot veel stress. „Elke keer als ik zo'n film maak, neem ik me voor dit nooit meer te doen." Ondanks alle inspanning was de film geen kassucces bij de première in de Verenigde Sta ten, eind juli. In het openings weekeinde leverde de fÜm bijna 22 miljoen dollar op. De op brengst van deel één van de 1^- ra Croft-cyclus in het eerste weekeinde was twee jaar gele den meer dan het dubbele. „Het was de eerste keer in Amerika dat vijf grote films te gelijkertijd werden uitge bracht", verklaart De Bont. „Daar had niemand van tevo ren op gerekend." Daarbij denkt hij dat de Amerikanen conservatiever zijn geworden ten opzichte van het genre dat hij maakt. „Sinds de aanslagen van 11 september en de oorlog in Irak kiezen mensen meer voor comedy en drama. Som mige van deze films krijgen de slechtste kritiek, maar zijn toch een succes." Met de regie van zijn vijfde film heeft De Bont zichzelf in ieder geval in Hollywood op de kaart gezet. Hij krijgt per jaar meer dan veertig keer het aanbod een film te regisseren. Toen De Bont begin jaren tachtig naar de VS vertrok om zijn geluk te beproeven, richtte hij zich nog vooral op het camerawerk. Hij werkte mee aan kaskrakers als 'Die Hard', 'Lethal Weapon 3' en het door Paul Verhoeven ge regisseerde 'Basic Instinct'. Voor zijn vertrek naar de VS werkte De Bont met Verhoeven aan Nederlandse successen als 'Turks Fruit', 'Keetje Tippel', 'Soldaat van Oranje' en 'Spet ters'. Verhoeven zou nog wel een keer met hem een klein schalige film in Nederland wil len opnemen, maar 9e Bont ziet dat niet zitten. Zodra een film klaar is, wil hij wel naar Nederland komen. „Het is altijd spannend om hier een nieuwe füm te laten zien. Nederlanders stellen meer eisen aan een film dan de Amerikanen en zijn kri tischer. Dat zal wel iets met de cultuur te maken hebben."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16