REGIO Vliko wil fors uitbreiden in Leiderdorp Ruïne van 't Poeltje wordt rijksmonument Bij Club Changé gedraagt iedereen zich netjes fer overlast bij Huize Bijdorp R3 i' regelen overlast luizen 'Hier kan ik vooruit' >el voor vrachtwagens op Westeinde Jacobswoude int dwangsom bij caravanstalling Brug der Zuchten Tropenrooster Alkemadese ambtenaren treek van e Brugge —t - Stichting Woutje idt van 9 tot en met s de 32ste editie van p Speelweek. De ach in die week ver- tientallen activitei- dit jaar zijn de Bed- het Batehofplein op /augustus om 17 uur Vje Rot-wedstrijd op 13 augustus vanaf 14 veldje aan de Water- rouwde onderdelen tenkamp, de disco- e viswedstrijd. Voor ictiviteiten vraagt ;e een kleine ver meer informatie ibrugge.nl. woensdag 6 augustus 2003 srnooi den run-Ten- ?jpg Artesia in Koude- n Rijn houdt vanaf iugustus haar 26ste (toernooi. Meespe- iiddels niet meer, naximale aantal al is bereikt. Wel re activiteiten zoals en een feestavond, an het toernooi jeeld op zaterdag Na de schietpartij aand op het 'gei- Benthuizen, wil de ijnwoude maatrege- •m de overlast van ig te dringen. Er- hangjongeren lag g aan de beschie- !n 15-jarige jongen (_l0eer. Hij raakte ern- 1 toen twee inwo- H^enthuizen met een ez, een schot hagel op Ie I*en- ig van de wethou- icjj.pn De Best wil het 30rstuur volgende ïn idag met de direct ;n van de geiten- eg voeren. Om wo nen aangeven wel len volgens hen no- a de overlast van #>>n aan te pakken. "e zal bij het overleg rinen op tafel leg- l-j-enkomst begint op J.13 augustus om n wordt gehouden rum De Tas. udt Molen 't Poeltje is op dit moment het domein van een dozijn kraaien. Foto: Hielco Kuipers door Ruud Sep warmond/oegstgeest - De kap en de wieken zijn decennia ge leden al eens verwijderd. Een gat waar ooit een deur gezeten zal hebben is dichtgemetseld. De bakstenen resten van wat eens een poldermolen was, vor men nu het territorium van een dozijn kraaien, die op de bo venkant van de scheefgezakte peperbus de wacht houden. In de sloot waarop ooit de molen het water van de Klaas Henne- poelpolder uitmaalde, ligt een dode karper van zeker zestig centimeter te stinken. Niets aan molen 't Poeltje wijst erop dat hier een monument staat. Een rijksmonument zelfs. Maar toch is het zo. Staatsse cretaris Van der Laan van cul tuur heeft de molen zojuist offi cieel op de lijst van rijksmonu menten geplaatst Hoe raar is het dat een bouwval nu ineens behoort tot het na tionaal erfgoed? Molendeskun- dige Keunen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg vindt het niet zo vreemd. „Het is toch een bijzonder molentje geweest. Het meest opvallende is wel dat de molen indertijd meteen als vijzelmolen is ge bouwd. Een klein, rond, stenen vijzelmolentje. Daar zijn er niet zo veel van." Daar komt nog bij dat zaken als de kap en de bovenas weliswaar niet meer op de molen aanwe zig zijn, maar nog wel ergens opgeslagen liggen. Bij een in ventarisatie van molenruïnes die de Rijksdienst de afgelopen jaren heeft uitgevoerd, was 't Poeltje al boven komen drijven als één van de bouwsels die het meer dan waard zijn om be houden te worden. De molen staat onder beheer van de Rijnlandse Molenstich ting, die het bouwsel in eeuwig durende erfpacht heeft. Hij is in 1773 gebouwd om de Klaas Hennepoelpolder te bemalen, en staat in een absolute uithoek van Warmond, tegen de grens met de Oegstgeester nieuw bouwwijk Poelgeest. De molen - of wat daar nog van over is - staat steeds meer in de luwte van de oprukkende nieuw bouw. Wil de molen ooit nog draaien, dan moet hij niet al leen gerestaureerd, maar ook verplaatst worden. Tot voor kort wees alles erop dat de molen een roemloos ein de tegemoet ging. Nadat eerde re restauratieplannen in het water waren gevallen door ge brek aan medewerking van de betrokken gemeenten, had voorzitter Loek Dijkman de moed al opgegeven. Oegstgeest had het plan opgevat om de molenruïne te bestemmen tot vleermuizenburcht, en Dijkman gaf er zijn zegen aan. De stich ting was bereid om de ruïne over te dragen aan Zuid-Hol lands Landschap. Begin dit jaar sloegen echter bij Dijkman de stoppen door, toen hij ontdekte dat de gemeente Oegstgeest zonder toestem ming van de stichting allerlei werkzaamheden had verricht op het molenerf. Oegstgeest kreeg een brief waarin de stich ting de gemeente opdroeg om de veranderingen ongedaan te maken. Dijkman besloot een ultieme poging te doen om de molen toch nog te redden, on der andere door de monumen tenstatus aan te vragen. Die aanvraag kon snel worden afge handeld, omdat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg het dossier voor de monumenten- aanvraag al bijna rond had. Nu de molen officieel rijksmo nument is, zijn de mogelijkhe den voor het loskrijgen van subsidie wat groter geworden. En dat kan geen kwaad, want de totale kosten van verplaat sing en restauratie bedragen een slordige 450.000 euro. En de woordvoerders van de ge meenten Warmond en Oegst geest zijn het in ieder geval over één ding roerend eens. 't Poel tje heeft geen prioriteit. Op een bijdrage van de gemeenten hoeft de Molenstichting niet te rekenen. door Janneke Dijke leiderdorp - Vliko Recycling in Leiderdorp is van plan volgend jaar fors uit te breiden. Directeur H. Koen wil een hal van 3000 vierkante meter toevoegen aan de huidige loodsen, die 9000 vierkante meter beslaan. Het be drijf aan de Achthovenerweg kan hierdoor de hoeveelheid te scheiden afval behoorlijk opvoe- Plek om een hal bij te bouwen is er voldoende, zegt Koen. Het is zijn bedoeling om de oudste loods, die in 1986 gebouwd is, te renoveren. Tegelijkertijd wordt er een loods tegenaan gebouwd. Samen met de hal van 6000 vierkante meter, die in 1998 werd gebouwd, heeft Vliko dan de beschikking over 12.000 vierkante meter bedrijfspand waarin het afval wordt geschei den. Het bedrijf wil ook een nieuw kantoor bouwen voor de tachtig mensen die in vaste dienst zijn. Een bouwvergunning is nog niet aangevraagd, maar toe stemming om meer afval te ver werken heeft het bedrijf al. Jaarlijks recyclet Vliko 150.000 ton afval. De vergunning van de provincie staat 273.000 ton per jaar toe. Voor Vliko-directeur Koen is met de uitbreiding de discussie over verhuizing van zijn bedrijf voorlopig van de baan. De ge meente Leiderdorp wil het be drijf verplaatsen naar een plek die beter bereikbaar is voor de vele tientallen vrachtwagens die dagelijks van en naar de vuil- verwerker rijden. Hoewel die slechte bereikbaarheid aan de Achthovenerweg ook een pro bleem is voor Vliko, wil Koen zijn bedrijf liever niet verhuizen vanwege de enorm hoge kosten die dat met zich meebrengt. Zijn plannen om uit te breiden heeft hij lange tijd aangepast en uitgesteld om de gemeente Lei derdorp ter wille te zijn. Die tijd is nu voorbij, zegt Koen, cüe vindt dat hij niet netjes behan deld is door de gemeente. „Ik ben nu vijf jaar met ze in ge sprek, maar er worden alleen maar plannen gemaakt. Iets concreets komt er niet. Het eni ge wat ik hoor is dat Vliko weg moet, maar waarheen, dat hoor ik niet." Het lange wachten be lemmert zijn bedrijfsvoering, omdat hij niet kan investeren. „Ik wil hier net zo lief blijven. Hier kan ik vooruit." De directeur heeft er geen goed woord voor over dat op het ou de Van der Zwan-terrein, gren zend aan zijn loodsen, 36 be- drijfsunits gebouwd mogen worden. Jobo de Bouwers ver koopt die voornamelijk aan kleine bouwbedrijfjes. „Ik kon die grond kopen, maar de ge meente weerhield mij ervan met de boodschap dat er een alternatieve locatie in beeld was. Die blijkt er niet te zijn, en nou komen er 36 bedrijven naast me. Alsof die geen ver keer aantrekken. Ik denk dat er straks meer voertuigen rijden dan wanneer wij die grond had den gekocht." Wethouder Molkenboer laat weten dat volgens de gemeente verplaatsen van Vliko nog altijd de beste oplossing is, ook al verloopt de zoektocht naar een alternatieve locatie moeizaam. „Als wij het bestemmingsplan voor deze uitbreiding moeten wijzigen, dan zullen we niet een, twee, drie meewerken." Als Vliko-directeur Koen vindt dat een verhuizing te lang op zich laat wachten, kan hij ook zelf gaan zoeken, vindt Molken- boer. Dat de bouw van het be drijfsverzamelgebouw een extra reden is om aan de Achthove nerweg te willen blijven, noemt hij een 'flauwekulargument'. „Het verkeer dat die bedrijfs- units aantrekken, is veel minder zwaar verkeer en veel minder van omvang dan dat van Vliko." rw.l- Wekelijks dansavond voor alleenstaande 30-plussers >e rrden pompen water uit de kelder van Huize Bijdorp in Voorschoten, nadat een sloot vanoch- 1. Zdjn oevers was getreden. Foto: Henk Bouwman :he1 ^"jlack aarc emd Een over" stba301 heeft vanoch- fjjvroegte de verwar- stig-van Huize Bijdorp en onder water ge- s van het klooster- uis ontdekten de rond half zeven. ;r ontdekte de oor- hoge waterstand: i huis-aan-huisbla- sloot was gegooid en daar een afvoer blokkeerde. Volgens woordvoerder A. Schu gard van de congregatie die het klooster bewoond is er schade in de verwarmingskamer. „Maar hoeveel, dat weet ik nog niet." Schugard noemt de over stroming 'weinig spectaculair'. De brandweer heeft in de loop van de ochtend het overtollige water met pompen afgevoerd. Volgens Schugard heeft Huize Bijdorp nog niet eerder last ge had van dergelijke waterproble men. „Als er een keer iets ver stopt zit, dan merken we het al tijd op tijd om het te kunnen verhelpen. Ja, in 1984 is de Vliet hier naar binnen gekomen, maar dat is een heel ander ver haal." In Huize Bijdorp aan de Veur- seweg woont de congregatie van Heilige Catharina van Sië- na, zusters Dominicanessen van Voorschoten. Het klooster doet momenteel dienst als ver zorgingshuis. Pveen - Vrachtwa- sinds afgelopen leven ongehinderd Tsteinde in Roelof- lijden. Het portaal •rbij de afslag naar vrachtwagens j deren om vanaf de hele Westeinde af door een onoplet- kapot gereden, ët bekend wanneer portaal geplaatst kan worden. Het oude portaal is door de aanrijding vernield. Het Westeinde werd drie weken geleden weer opengesteld voor verkeer, nadat de weg lange tijd aan de kant van de A4 afgeslo ten was geweest. Dat gebeurde nadat bewoners massaal te hoop waren gelopen tegen de afsluiting. Het Westeinde werd provisorisch ingericht als der tig-kilometerzone. Om te voorkomen dat zwaar vrachtverkeer de weg als door gaande route ging gebruiken, werd voorbij de afslag naar de Floraweg een lage overspan ning neergezet. Die werd afge lopen vrijdag echter volledig over het hoofd gezien door een vrachtwagenchauffeur die net de Floraweg gemist had. Bij de aanrijding raakte naast het por taal en de vrachtwagen ook een geparkeerde auto zwaar be schadigd. door Joris Rietbroek alphen aan den rijn - Roken en drinken op de dansvloer mag niet. In billen en borsten knij pen zeker niet en de kleding moet in stijl zijn. Geen gympen of spijkerbroeken dus. De por tier zet mensen die zich onfat soenlijk gedragen onherroepe lijk buiten. Maar verder is ie dereen vrij om te doen wat hij of zij wil bij Changé, de Alphen- se dansclub voor alleenstaande 30-plussers. Niets moet en bij na alles mag. Het blijkt een sue- leimuiden - Omdat hij onge veer tweehonderd caravans te veel stalt moet Leimuidenaar J. Kompier ongeveer 11.000 euro per maand betalen. De ge meente Jacobswoude heeft schoon genoeg van de caravan stalling in de kassen van Kom pier en legt de Leimuidenaar een forse dwangsom op. Vol gens burgemeester en wethou ders heeft Kompier zo'n 250 a 300 caravans op zijn terrein, en mogen dat er maximaal 70 zijn. Het bestemmingsplan van het tuindersgebied staat een groter aantal niet toe. Kompier en de gemeente heb ben al drieënhalf jaar ruzie over de caravanstalling. Het conflict werd tot aan de Raad van State uitgevochten. Daar kreeg de ge meente vorig jaar september gelijk. Per 1 mei had Kompier het aantal caravans op zijn ter rein tot zeventig moeten terug brengen, het maximale aantal dat Jacobswoude wil toestaan. Volgens burgemeester Andel kan Kompier hooguit nog naar het Europese Hof stappen om zijn gelijk te halen. „Alle moge lijke stappen in Nederland heeft hij inmiddels doorlopen", aldus Andel. „Eerdere rechtsza ken heeft hij verloren." Kom pier was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. ces: een grote groep singles waagt elke week een dansje. Changé biedt de doelgroep elke zondag de mogelijkheid om te dansen en andere alleenstaan den te ontmoeten in cultureel centrum De Ridder aan de Concertweg. De dansclub draait volledig op een groep van 18 vrijwilligers. Er komen wekelijks zo'n tachtig tot ne gentig singles. Meestal is er een vaste dj. Behalve de tweede zondag van de maand, dan is er live-muziek. De entree bedraagt 6 euro, inclusief een lekker hap je later op de avond, en voor een drankje betalen de bezoe kers 1,25 euro. Met deze lage prijzen wil Changé mensen die het financieel moeilijk hebben de mogelijkheid bieden om toch gezellig uit te gaan, men sen te ontmoeten en zich eens te wagen aan een quickstep, Engelse wals, rumba of tango. Veel dansliefhebbers jonger dan 35 jaar zijn er niet bij Changé „De meeste vaste be zoekers zijn tussen de 40 en 50 jaar", vertelt Gea Geerse, secre taris van de dansclub. „Mensen die ondanks hun leeftijd nog jong van geest zijn en graag uit willen. Sommige bezoekers zit ten in een nare situatie en door onze dansavond hebben ze echt iets om naar uit te kijken. Het is misschien niet bijzonder chique - we doen immers alles zelf - maar wel sociaal en ge moedelijk. De drempel is laag." Tijdens de dansavonden van Changé wordt veel geflirt. Er zijn al de nodige koppels ge vormd. Sommige hiervan zijn nog steeds bij elkaar en dat zorgt voor een gevoel van vol- alphen aan den rijn - Vroeger werd de Alphense- brug in het centrum van de stad al de Brug der Zuchten genoemd. Hij kan die naam opnieuw met verve dragen. Vormt de brug normaal gesproken een hinderlijk obstakel voor het wegverkeer, sinds 22 juli zijn de rollen omgedraaid. Tot 8 augustus zijn pleziervaarders de pineut. Files tot de Juliana- brug of de Swaenswijkbrug vormen momenteel geen uitzondering. Omdat de brug een verfje krijgt moeten eigenaren van plezierjachtjes wel eens een uur wachten voordat de brugwachter hen door gang verleent. Op de beide oevers wordt daarover meesmuilend gelachen. Wandelaars, fietsers, bus sen moesten normaal gesproken acht keer per uur in de remmen. „Maar als de brug nu open gaat moetje wel langer wachten. Het duurt wel tien minuten voor zo'n file met boten voorbij is", klinkt het verontwaardigd als het lange cruiseschip Vic tor Hugo uit Straatsburg voorbij komt. De Alphen- sebrug roept altijd irritatie op. Foto: Hielco Kuipers doening bij de vrijwilligers. Maar niet alle relaties hebben het overleefd. Daarom is het soms goed dat Changé een ge dragscode hanteert, want deze mensen komen wel graag nog eens terug. „We willen geen ru ziënde of jaloerse mensen op de dansvloer", zegt Geerse. „Daarom hebben we een por tier die een oogje in het zeil houdt. Iedereen moet respect vol met elkaar omgaan. Wie zich daar niet aan houdt, gaat eruit. Maar in principe gaat het gewoon goed hoor." alkemade - Medewerkers van de gemeente Alkemade mogen vanaf vandaag een uur eerder beginnen, zodat ze ook een uur eerder naar huis kunnen. Amb tenaren mogen nu al om half zeven 's morgens beginnen met werken. Normaal kan het per soneel op zijn vroegst om half acht aan de slag. De afspraak bij de gemeente Al kemade is, dat het tropenroos ter ingaat op het moment dat de temperatuur twee dagen achter elkaar hoger is dan 28 graden. Aan die voorwaarde is na de hoge temperaturen op maandag en dinsdag voldaan, zodat de mogelijkheid om vroeg te beginnen min of meer automatisch is ingegaan. De maatregel blijft van kracht tot de temperaturen weer gaan da len. Naar verwachting zal dat in de tweede helft van de volgen de week gebeuren. Het is overigens niet de bedoe ling dat alle medewerkers van de gemeente nu 's middags om drie uur vertrokken zijn. Per af deling moeten afspraken wor den gemaakt om ervoor te zor gen dat er in ieder geval tot vier uur iemand aanwezig is. Voor het publiek gaat de deur van het gemeentehuis ondanks het tropenrooster gewoon om half negen 's morgens open.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13