REGIO 'Erotiek werd verstikt onder plichtpleging*! 'Bespaar me de goedkope humor, ik wil voetbal zier 'Laat de media wat meer doen aan hun opvoedkundige Dubbele temperatuur, halve omzet HDC 970 WOENSDAG 6 AUG NAVRAAG Nederland puft wat af dezer dagen. Gewoon omdat het te heet is, zeker in de zon. De avonden brengen gelukkig nog enige verlichting. Dan zoekt menigeen de relatieve koelte op van tuin en terras. Dat moet ook te merken zijn in de bioscopen. Of niet? Navraag bij JAN BOER, eigenaar van bioscoop Trianon in Leiden. Hoe is het met de bezoekersaantallen „Niet zo best. Als de temperatuur verdubbelt, halveert de omzet. Dat is bij 25 graden al zo. Zo is het altijd geweest hoor, op zich is dat niets bijzonders. Alleen duurt het nu een beetje lang. Alleen in mei is het een beetje aardig weer geweest voor mij." Dubbel pech voor je dat het ook nog eens vakantie is voor veel mensen. „Ja, ze zijn er niet. Dus kunnen ze ook niet naar de bioscoop." Moet je het nu van de verkoop van drankjes in de pauzes hebben? „Nee, als er geen mensen zijn, kun je niks verkopen. Als er een keer dertig mensen zijn, mag je je handjes dichtknijpen. Misschien moet ik maar eens documentaires draaien of zo. Die trekken altijd een speciaal publiek. Ook al is het warm." Is het trouwens nog een beetje uit te houden in Trianon? Met dit weer moet je wel een goede airco hebben. „De grote zaal heeft nog geen airco, de rest van de zalen wel. Tria non is een monument. De overheid zit al drie jaar moeilijk te doen en hier de verbouwing op te houden met haar geouwehoer. Uit eindelijk komt die airco er wel, het duurt alleen zo lang." Wat betekent het hete weer financieel voor je? „Het feit dat Trianon al acht jaar bestaat, zegt genoeg. Dat bete kent gewoon dat deze bioscoop draait. Trianon blijft bestaan en maakt nog winst ook, haha! Joh, een bioscoop moet het nooit van de zomermaanden hebben. Van zeg maar 3 oktober tot en met april loopt het fantastisch, daarna wordt het minder." tekst: Herman Joustra archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, woensdag 6 Augustus KATWIJK AAN ZEE - Naar wij vernemen zal Katwijk aan Zee volgend jaar een nieuwe attractie rijker zijn. Als het badseizoen 1954 zal be ginnen, zal de familiebadplaats een openluchttheater bezitten. Deze zeer welkome uitbreiding van de aanwezige ruimten, waar bijeenkom sten kunnen worden gehouden, zal tevens een belangrijk stap zijn in de opbouw en uitbreiding van Katwijk aan Zee als badplaats. Het initiatief tot het aanleggen van een openluchttheater is genomen door enkele particuliere personen. Hun plannen worden uiteraard ten zeerste toegejuicht door het gemeentebestuur en vooral door de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. Het theater zal worden aangelegd in een duinpan en tegen een duin liggend tussen de nieuwe weg, die de verbinding vormt tussen de Drie Plassenweg en het eind van de Boulevard, en het kampeerterrein. De benodigde grond is in eigendom bij de Domeinen. Het Rijk is zich evenwel bewust van het grote belang van een openluchttheater voor een zich in moderne zin ontwikkelende badplaats en zal het terrein dan ook beschikbaar stellen. In de grote omstreken van Katwijk is niet een soortgelijk theater te vinden. Bloemendaal heeft er een, maar zelfs Noordwijk, de luxe badplaats bij uitnemendheid, kan niet bogen op het bezit van een openluchttheater. Scenarioschrijver In 't Hout wil onderstroom in Camera Obscura zichtbaar maken Ugl Je F 13 ai veld rouv itenl In zijn scenario voor de verfilming van de Came ra Obscura wil Leidenaar Bob in 't Hout (56) de duistere onderstroom van de vertellingen van Nicolaas Beets zichtbaar maken. Het boek geeft een humoristisch en indringend beeld van de zeden en gewoonten in de negentiende eeuw. Emoties en driften die de mensheid eigen zijn ontbreken niet, maar zijn door de schrijver wel onder het pluche gewerkt. In 't Hout: „Voor een film heb je een keihard en spannend verhaal nodig. Het was een uit daging om achter de gordijnen te kijken bij de brave burgerij uit de negentiende eeuw, waar de met parelmoeren drukknopen afgezette klep van de gulp niet minder vaak open ging dan de ritssluiting nu." Bob in 't Hout is jarenlang regisseur geweest bij de NCRV. Daarnaast was hij in de woelige jaren zeventig perschef bij de VARA en schreef hij vele liedjes voor de Stratemaker-op-Zee- show. „Maar het is alsof ik nu pas weet wat ik wil worden", zegt hij lachend. „Na het scena rio voor Kees de Jongen, de film die in novem ber wordt uitgebracht, ben ik echt warm gelo pen voor dit métier. Net als bij Kees de jongen gebruik ik in de Camera Obscura een eigentijd se taal, met af en toe een anachronisme er doorheen om de époque weer te geven waarin de film speelt. Mijn wens is om ooit nog eens een script dat ik zelf heb geschreven te gaan verfilmen en regisseren. Ik heb een kant en klare musical op de plank liggen en er is een hoogst modem zevenluik in de maak. Het boek van Beets is erg humoristisch, vindt In 't Hout, maar een poepje is er al een affreu ze gebeurtenis. De Camera Obscura - waarvan sinds de eerste editie uit 1839 meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht - ademt het 19-de eeuwse burgermansfatsoen, hoewel de schrijver af en toe subtiel laat zien dat er veel is onder mantel en kleed waarvan men niet weet. In 't Hout: „Er werd natuurlijk veel verhuld en verzwegen. Het bleef niet alleen bij koek ver gulden en chocolademelk drinken. Aan de pink, geheven boven het kopje thee, zat vaak een eigenaardig luchtje. De erotiek en de hang naar het avontuurlijke werden verstikt onder een deken van plichtplegingen en wellevend heid en dat moet er bij de mensen toch een keer uit. Als je de Camera Obscura goed leest, zie je dat Beets het op een zeker ogenblik heeft Scenarioschrijver Bob in 't Hout: „Aan de geheven pink boven het 19-de eeuwse kopje thee zat vaak een eigenaardig luchtje." Foto: Dick Ho£e* over iemand die wordt aangerand. Dat gege ven pik ik emit. Ik ga de plot natuurlijk niet weggeven, maar ik zal je vertellen dat het erg spannend wordt." „De donkere kamer, de Camera Obscura, zal ook wezenlijk een rol gaan spelen in deze film. Dingen die zich in het verborgene afspelen, de voering van de ziel die niemand wil laten zien, dat komt er allemaal in voor. In het centrum staat de familie Kegge, dat is het hoofdverhaal. Maar alle verhalen en opstellen die er verder in het boek staan zullen in dat verhaal worden geïntegreerd. Die weef ik erin. Het is vooral de macabere sfeer die wordt benadrukt in de film. Het griezelige ook. Niet voor niets vonden in die tijd de verhalen van Edgar Allan Poe gretig aftrek. Het zieltje was aan de buitenkant maagdelijk wit, maar erbinnen was het een poel des verderfs. Echt iets voor miBnt dat de mensen na het zien van dez»ee met een wat ander gevoel door de Pen merhout zullen lopen." ^8 „Of Beets zich in zijn graf zal omdr?n nee, die man was een schelm, hoor^u ik wel zeker. Die hield wel van een f"a In Cees van Hoore e8 ne len ANNO 1978, maandag 7 augustus LEIDEN - Voor de tweede maal in zijn carrière als beroepsrenner ging Gerben Karstens als triomfator over de streep in de Profronde van Leiden. In de eindsprint van de ruim negentig kilometer lange ronde bleek Karstens aanzienlijk rapper dan zijn medevluchters Van Ger- wen en Ger Mak. Op de foto v.l.n.r. Wim van Duivenbode, Gerben Karstens en Joop Riethoven. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.)- 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. KLANKBORD Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en train- ster damesselectie SJC: „Ik heb persoonlijk een beetje ver deelde mening over deze stelling want aan de ene kant is voetbal mijn grootste hobby en ben ik er hele maal wezenloos van, terwijl het aan de andere kant inderdaad toch te veel wordt op tv. Vooral als de Euro pese toernooien (Champions League en UEFA-Cupwedstrijden) weer gaan beginnen, kom je elke weekdag wel een partijtje tegen op een van de zenders. In principe niks op tegen - als je niet wilt kijken, kan er gezapt worden - maar er is zó veel, dat je ook soms niet meer weet wie er spelen. Zoals de programmering nu is, vind ik het wel oké, meer hoeft niet. Aan de an dere kant: als het wel meer wordt, hoor je mij toch niet klagen." Meer dan de helft van de lezers van het Leidsch Dagblad vindt het welletjes met voetbal op televisie. Van de stemmers op www.leidschdagblad.nl is 57 procent het eens met de stel ling 'Nog meer voetbal op tv? Ik moet er niet aan denken.' Daar staat tegenover dat de nipte minderheid van voetbal liefhebbers meer argumenten aandroegen om de uitzending van hun favoriete sport op te levisie te verdedigen. Een kleine greep uit de reacties die binnenkwamen via www.leidschdagblad.nl: R. van Zwet, Roelofarends- veen: „Voetbal is een fantasti sche sport en hoe meer, hoe beter." R. Hoek, Noordwijk: .Alsje blieft niet nog meer voetbal op de tv. Ik ben een echte voetballiefhebber, maar ik moet er niet aan denken dat er nog meer voetbal op de buis komt. Ik zit echt niet te springen om een wedstrijd tussen Den Haag en NAC. Want wie gaat dat betalen? De kijker: of je nou wel of niet van voetbal houdt, je betaalt er aan mee." J. Blikman, Alphen aan den Rijn; „Hoe meer, hoe beter. Zeker gezien het kwaliteitsar me programma-aanbod op de Nederlandse zenders." J. Kotter, Amsterdam: „Wat wil men dan Kijken naar al die Amerikaanse en Britse flutprogramma's van 10 jaar geleden? Het aanbod is der mate slecht, dat meer voetbal op tv gerechtvaardigd is. Voetbal is volksport nummer één én wij moeten trots zijn op het niveau waarop de Eu ropese landen acteren. Foto: ANP Leve het voetbal!" B. Bochane, Leiderdorp: „Toen ik klein was, moest ik al stil zijn als mijn vader naar de voetbaluitslagen wilde luisteren... Nee, niet nog meer voetbal op tv. Er is zoveel meer op de wereld dan voet bal." B. Barry, Hoorn: Zitten we te wachten op nog meer herha lingen van al die goedkope B- films? Zitten we te wachten op de tiende keer 'lachen' om Naked Gun 33 1/3... Alsjeblieft zeg, bespaar me al die goed kope humor. Voetbal is een sport die nooit verveelt. Zelfs de randverschijnselen juich ik toe. Naar mijn mening kan er nooit genoeg voetbal op tv zijn, ik pleit voor meer uitzen dingen van live-wedstrijden. Op het publieke net, niet weg gestopt achter de decoder." In Leidschendam schakelt ver pleeghuishuis Prinsenhof fami lieleden in om te helpen bij de verzorging van ouderen. Het zou de kwaliteit van leven van de bewoners verhogen. De stelling van deze week luidt daarom: 'Familie moet verplicht Cees van Duijn (41) uit Warmond, Vastgoedconsultant/belegger: „Het wordt nu echt meer en meer een probleem om alle tv-zenders te voorzien van programma's. Neder land 1-2-3 (gesponsord door de be lastingbetalers) lijden al lang aan een vorm van bloedarmoede op het gebied van programmering. Wat dat betreft is het advies van McKinsey om Ned 3 te schrappen een hele goede. Het bespaart overi gens ook nog eens jaarlijks miljoe nen euro's. De talloze herhalingen op de commerciële zenders tonen aan dat zij ook niet meer weten wat voor video/ampex bandje er nu weer in de recorder gestopt moet worden. Te veel zendtijd en te weinig pro gramma's is het probleem. Voetbal dan maar? Team B uit Land X tegen Team C uit land Y. Waar kijken we eigenlijk naar? Tijd om krachtig de bezem door Dennis Salman (30) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Daar ben ik het 200 procent mee eens! Ik heb wel eens de indruk dat ik de enige voetbalhater (onder de mannen) ben die er op deze aard kloot rondloopt, maar hoop nu door de lancering van deze stelling toch wat medestanders te kunnen vin den. Hoewel ik nog nóóit één wed strijd uitgekeken heb, heb ik al van jongs af aan zo'n ongelooflijke hekel aan voetbal dat ik zelfs de zenders die regelmatig voetbal uitzenden niet eens op mijn televisie heb voor geprogrammeerd. Bij mij gaat het voetbalhaten zelfs zo ver dat ik - hoewel ik toch écht heel veel liefde voor dit land heb - zélfs bij wedstrij den van Oranje stiekem hoop dat de 'vijand' wint. Een winnende wed strijd zou immers betekenen dat we nog meer voetbal over ons heen krijgen. Dan ben ik echt in staat om met een bal die beeldbuis in te schie ten." timers betekenen dat P meehelpen bij oudt Reacties via www.r blad.nl of per post^ ling', postbus 230of Nog meer v Ik moet e aan denÊ Pieter Stam (51) uit Katwijk, dominee: „We hebben inderdaad meer dan genoeg voetbal live op tv. We moe ten niet naar de volstrekte sportver- dwazing in dit land. De media heb ben ook een culturele en een op voedkundige taak. Laten ze daar wat meer aan doen, zoals National Geo graphic en Discovery. Dat vind ik veel belangrijker. Zelf ben ik een groot supporter van Quick Boys, maar naar het betaald voetbal ga ik uit principe niet. Ik ben tegen het fenomeen profsport. Spor ten doe je als hobby. In het betaald voetbal gaan lachwekkende bedra gen óm. Spelers gaan van cluppie naar cluppie, van land naar land. Het is een eigenaardig systeem. En al die tv-uitzendingen werken de com mercialisering alleen maar in de hand." Annemarie de Jong schoten, vwo-scholiere: „Het valt nog wel mee rrfje tal uren voetbal op tv. Zéjn voetbalavond kom je hel een of twee zenders tege tijd nog genoeg andere c^- buis. Maar als iedereen t\ over gaat klagen: missch apart voetbalkanaal een Voor sommige mensen ra' lust en hun leven. Waart hun lol weg willen nemé ik praktisch geen voetba30 irriteert me ook totaal nf11 tegenkom. Ik zap rustig VJ

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12