Leidse PvdA: meer doen voor illegalen 'Het is geen wildwest op het water Handtekeningenactie tegen meeuwen is groot succes :oelen, niet kopen' iet motto in de stad Duinr SPETTERENDE ATTRACTIES! Asielbeleid Den Bosch maakt indruk Geluidloze pizzabezorger komt eraan REGIO rkstraf r diefstal Vaarinstructeur breekt lans voor recreatievaart leiden - De PvdA in Leiden zoekt uit of de gemeente het asielbe leid van Den Bosch of delen daaruit kan kopiëren. Uitgepro cedeerde vluchtelingen zouden een 'Leidse status' moeten krij gen. Den Bosch blijkt meer te doen voor illegalen dan Leiden, Stad van Vluchtelingen - en dat kan natuurlijk niet, zegt raadslid H. Jansen. Verschillende gemeenten, waaronder Leiden, hebben een eigen vreemdelingenbeleid. Dat staat haaks op wat het rijk wil. Bij herhaling dringt het minis terie van justitie aan op uitzet ting van uitgeprocedeerde asielzoekers. Leiden werkt daar al jaren niet aan mee. In de nazomer begint de Leidse politiek een nieuwe campagne voor vluchtelingen, illegalen en uitgeprocedeerde asielzoekers. Op initiatief van onder meer de PvdA protesteert Leiden tegen het strenge asielbeleid. „We moeten veel meer onze stem la ten horen", vindt Jansen. „Over de manier waarop is nog dis cussie. Bijna alle politieke par tijen doen mee. Alleen van de VVD heb ik niks gehoord." Jansen kijkt niet alleen naar Den Bosch als voorbeeld. „Ik ben heel erg geïnspireerd door Noordwijk", zegt ze. Noordwijk neemt de opvang van asielzoe kers over als het rijk die stopzet. Dat gebeurt in ieder geval tot het einde van het jaar. Onlangs werd dit zogeheten 'brood-bed- beleid' verlengd, waarbij de ge meente de kosten voor haar re kening neemt van huisvesting, verzekering en levensonder houd. „In Noordwijk willen ze gewoon niet dat deze groep aan zijn lot wordt overgelaten." Jansen: „Ik vind het stilletjes in Leiden. Leiden, Stad van Vluch telingen: Wij moeten niet ach terblijven. Wat druk op de nieu we minister kan geen kwaad." Eerder sprak de Leidse gemeen teraad zijn zorg al uit over de opvang voor een bepaalde groep vluchtelingen en vroeg voor deze groep ook een 'speci fiek pardon'. „Er is toen een briefje naar Den Haag gegaan", zegt Jansen, die zelf destijds daartoe het initiatief nam. „We hebben niet meteen een vuist gemaakt. We moeten ons veel harder maken voor deze groep." Daarbij kijkt de PvdA geïnteres seerd naar Den Bosch. In de Brabantse stad zijn onder ver antwoordelijkheid van de wet houder uitgeprocedeerde asiel zoekers gelegaliseerd. Ze krij gen een pasje van de gemeente waarmee ze zich kunnen legiti meren. Ze hebben een eigen lo ket op het gemeentehuis en recht op vijf dagen opvang. In die periode wordt gekeken waar ze voor langere tijd terechtkun nen, of ze terug kunnen keren naar het land van herkomst, of dat een nieuwe asielprocedure mogelijk is. „Ik weet niet of de situatie in Leiden vergelijkbaar is met die in Den Bosch", aldus Jansen. „We hebben hier de Fabel van de Illegaal, de Bakkerij en de Stichting Uitgeprocedeerde Vluchtelingen. Er is behoorlijk wat professionaliteit. Dat wil niet zeggen dat het niet beter gestroomlijnd kan worden." „Zo'n pas, het verder professio naliseren, dat zou helemaal mooi zijn. Hier ga ik me in ver diepen. Ik ga kijken of we dat asielbeleid, of delen ervan, in Leiden kunnen overnemen." In overleg met Vluchtelingenwerk is al eens geopperd om illegalen een 'Leidse status' te geven, geeft Jansen aan. „Ik vind dat een goed idee." (advertentie) CA NAAR DE WEBSITE EN SCHRIJMf rt VOOR 15 AUGUSTUS IN! iKoevoet an voorpagina De bussen in de Bree- n grotendeels leeg. In :els in het stadshart enkeling het rijk alleen, laarlemmerstraat slen- Meine plukjes mensen kilometerlange lint van ÉRer. Sommigen lopen, licht versnellend en de etalages een blik Ie gunnen, een winkel is niet de koopwaar ventilator of airco die t winkelpersoneel is van bewust want het 't in actie. 'Afkoelen, ,<siri, is het motto, lid G. Wisse van win- teniging Haarlemmer- ït terug van vakantie in heeft ook gemerkt dat liek deze dagen liever irrasje zit, dan winkels Hij wil nog een op laken over het Neder- iklaag over het weer. Frankrijk bij tempe- 42 graden mensen en uit zien lopen als- aan de hand is. Als in ld het kwik boven de >mt, ligt iedereen al- pampus." elcentra in Zuidwest Merenwijk wordt niet J. „Zaterdag was het druk. Aan het kleurtje dat de mensen lang haar zeker terugkomen mi vakantiebestemmin- r fit een winkelier in de blen opgetogen." non van de gelijknami ge tabaks- en lectuurwinkel aan het Bevrijdingsplein heeft ook niet de indruk dat door de warmte de klanten wegblijven. „Maar ze komen wel vroeger." De relatief koele ochtenduren worden gebruikt voor het ge sjouw met boodschappen, sig naleert de middenstander. „Daarna wordt het stiller", zegt hij. „En ik weet wel zeker dat de mensen dan niet naar de stad gaan, nee. Ik hoor mijn eigen personeel zeggen dat ze daar voorlopig niet naartoe willen. Wijkwinkelcentra winnen het nu van het centrum." C. Verplancke van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) spreekt tegen dat de binnen stad minder wordt bezocht. Verplancke en zijn mensen ver voeren zelfs tien procent méér mensen dan vorig jaar in deze periode van het parkeerterrein aan de Haagweg naar het cen trum. „Maar kennelijk gaan die mensen dan niet naar de win kels maar naar het terras. Meer mensen maar minder tassen, zou je kunnen zeggen. Het pu bliek komt naar de binnenstad om te recreëren, niet om te ko pen." Veel klanten van de SSL kiezen daarom ook voor vervoer over water. De watertaxi's dreigen aan hun eigen succes ten onder te gaan, want Verplancke kampt met 'een schipperste- kort'. Met de watertaxi's, vertelt Verplancke, worden vooral veel passagiers naar de Leidse mu sea vervoerd. „De airco's daar zijn natuurlijk uitstekend. Mu sea bieden ideaal, koel vertier." De bezorgers zijn wat minder enthousiast over hun nieuwe scooters. Foto: Hielco Kuipers leiden - Binnenkort is het ge daan met de knetterende, twee- taktdampen uitbrakende piz- zakoeriertjes. Zacht zoemend glijden ze straks door het ver keer. Leiden is een van de drie steden waar de elektronische pizzascooter wordt uitgepro beerd. „Ik heb er zelf op gereden, en het gekke is: je hoort dus niks", constateert Ronald Dekker van Domino's Pizza. „Ze zijn een stukje duurder in aanschaf, maar de exploitatiekosten ma ken dat helemaal goed. De stroomkosten zijn zeven euro vijftig voor duizend kilometer. Ze zijn ook steviger dan de brommers, want er zitten min der draaiende onderdelen aan. Het onderhoud is goedkoper. Geen uitlaat die eraf valt of een bougie die kapot gaat, dus. En de stank is minder." De actiera dius van de elektroscooter is voldoende. Na vijf uur aan het stopcontact rijdt het scootertje tachtig kilometer voor de accu leeg is. Genoeg voor een avond pizza's bezorgen. De bezorgers zijn wat minder enthousiast, stelt Dekker vast. „Het is wennen voor ze. Ze vin den hem log. Als je gas loslaat, remt-ie. In de bochten moet je dus gas bij geven." Domino's pizzabezorgers kun- pen met het apparaat anderhal ve week proefrijden. Slaat het aan, dan schaft de bezorgdienst voor het eind van het jaar een eigen exemplaar aan. Die moet er gelikter uitzien dan het proefmodel. In het uiteindelijke ontwerp licht het logo van de bezorgdienst op als de scooter stilstaat. LEIDEN I/leiden - Een 27-jarige ker van JVC in Leiden n door de Haagse poli- r H. Knol veroordeeld verkstraf van 240 uur, 100 uur voorwaarde- dat hij een tiental lema-systems en digi- lera's achterover zou gedrukt. Zijn 20-jarige it Leiden, bij wie veel erduisterde waar werd »n, kreeg 20 uur lening opgelegd. Een impagnon uit Leiden 1 veroordeeld tot 150 straf waarvan 75 uur delijk. Twee Leide- I en 52) ten slotte wer- ïsproken van heling, er volgde daarmee de i officier van justitie E. De rechter veegde de ng van de 27-jarige dachte van tafel. Deze e dat hij het gewraakte d niet had gepikt maar i mooie prijs' had aan- Dp de Zwarte Markt in t. Volgens de rechter echter te veel belas- tuigenverklaringen te ak de twee kopers van m vrij van heling om- jlgens hem een markt prijs betaalden voor bioscopen (600 euro) lera's (750 euro). Een erdachte van heling Jige week wel veroor- een boete. Hij moet betalen aan justitie. door Marijn Kramp leiden - Bij elke boot die langs vaart gaat de hand de lucht in. De 'goedemorgens' en 'lekker weertje hè' worden afgewisseld met een vriendelijke knik met het hoofd. Op het water is het leuk, wil schipper Jan Haasnoot er mee zeggen. De mensen zijn vriendelijk en voorkomend. Na tuurlijk is er een enkeling die de boel verstiert, dat weet hij als politieman te water als geen an der. Maar, benadrukt hij, dat zijn uitzonderingen. Haasnoot, die behalve politie man te water ook eigenaar van een vaarschooltje is, heeft zich een tikkeltje geërgerd aan de negatieve berichtgeving over het gedrag van schippers op de wateren van Leiden en omge ving. Volgens hem valt het met de pesterijen op het water en de stelselmatige snelheidsovertre ding best mee. „Het is geen wildwest op het water. Nage noeg iedereen is van goede zin en houdt rekening met elkaar." Dat blijkt volgens hem duidelijk uit het aantal vaarbewijzen dat jaarlijks wordt gehaald. Zo'n vijfentwintigduizend mensen gaan er elk jaar voor op. Een kwart zakt de eerste keer, weet Haasnoot. Die onderschatten het. Onder zijn cursisten ligt dat percentage aanzienlijk la ger. In zeven lessen stoomt hij zijn leerlingen klaar voor het theoretische examen. De mees ten doen dit examen vrijwillig. Nog geen tien procent, schat Haasnoot, is verplicht om het vaarbewijs te halen. Dat moe ten alleen schippers op een boot die langer is dan 15 meter of sneller kan dan twintig kilo meter per uur. Volgens Haas noot is de bereidwilligheid om kennis op te doen van de regels op het water, tekenend voor het gedrag van de meeste waterre creanten. Zij houden zich over het algemeen netjes aan de maximale snelheid. Schippers mogen binnen de stad maximaal 6 kilometer per uur varen, 'dat is wandeltempo' en daarbuiten 12 kilometer per uur 'dat is rustig fietstempo'. Maar er zijn situaties waarin je bekeurd kunt worden als je je keurig aan deze snelheid houdt, legt Haasnoot uit. Want schip pers zijn wettelijk verplicht om hun snelheid zodanig aan te passen dat ze geen hinderlijke waterbeweging maken. Dat veel mensen zich aan te veel golfslag ergeren, bewijst de irritatie-top tien van de waterrecreatiebeurs Hiswa. Daar staat 'hinderlijke waterbewegingen' op 1. Een goede nummer 2 is te hard va ren door speedboten. Haasnoot, wiens vader op de binnenvaart zat en wiens moe der uit een Katwijkse vissersfa milie komt, is aan het water verknocht. Om te voorkomen dat hij over een half jaar na zijn vut thuis komt te zitten, is hij een vaarschool in Warmond begonnen. Eerst met alleen the orielessen, sinds kort ook met praktijkopleiding. In de afgelo pen jaren leidde hij zo'n 1300 mensen op voor hun vaarbe wijs. Zijn cursussen lopen goed. Waarschijnlijk, denkt hij, omdat hij het kan doorspekken met veel praktijkervaring. „Ik heb natuurlijk nogal wat meege maakt in de afgelopen 37 jaar bij de waterpofitie. Als je regels verduidelijkt aan de hand van een gevaarlijke situatie die je bent tegengekomen, blijven ze langer hangen." Wel moeten de regels op het water duidelijker worden aan gegeven. En daar ontbreekt het in Leiden aan. Er staan nog maar een paar verkeersborden in de Leidse grachten waarop de toegestane snelheid staat vermeld. De rest is, gezien de staat van het restant, vermoe delijk weggerot. Weinig opval lend en zeer verweerd pogen borden op een paar punten in de stad aan de schippers uit te leggen dat ze 6 kilometerper uur mogen in singelgrachten en 7,2 kilometer in overige wate ren. Tevergeefs waarschijnlijk. Zelfs Haasnoot, die tientallen jaren chef van de waterpofitie in deze regio was, zijn de bor den nooit opgevallen. Dat moet veranderen, vindt hij. De ge meente moet duidelijker bor den plaatsen die de maximale snelheid op het water aange ven. Ook moeten de overige voorzie ningen, zoals de lichten op de bruggen, in orde zijn. Hij stoort zich al twee jaar aan de kapotte lichten van de Schrijversbrug. De oranje lichten, die als ze branden de rode verbodsfich- ten opheffen, zijn al tijden ka pot. Hij spreekt de havenmeester er op aan die in het brugwachter hokje op de brug zit. Het ant woord is weinig bevredigend. De lichten springen er voortdu rend uit, vertelt de havenmees ter, en de technische dienst is ook nu weer ingelicht, maar ja het is vakantietijd, het duurt al lemaal wat langer. Haasnoot laat het hier niet bij zitten. Binnenkort, zo neemt hij zich voor, schrijft hij een brief aan de wethouder. Niet negatief hoor, verzekert hij, de gemeen te Leiden is goed bezig op het water. „Leiden is wat dat betreft uniek in Nederland. Je kunt hier uren varen zonder twee keer op dezelfde plek te ko men." Maar een brief met wat aanbevelingen om de puntjes op de i te zetten kan geen kwaad. „Wie weet leidt dat tot verbetering. Want zeker gezien de toegenomen drukte op de Leidse wateren moeten schip pers wel weten waar ze aan toe zijn." door Eric-Jan Berendsen leiden - Een handtekeningen actie van bewoners tegen de meeuwenoverlast in Tuinstad- wijk en Vreewijk is een groot succes. In de buurten zijn huis- aan-huis oproepen verspreid met de tekst: 'Ook zo'n last van die meeuwen?' Daaronder' het verzoek een handtekening te zetten in het postagentschap aan de Herenstraat. Ook in de Cl000 aan diezelfde straat kan een krabbel worden gezet. De actie duurt nu ruim twee weken en er zijn een paar honderd handtekeningen opgehaald. Aanleiding voor de actie was een artikel over meeuwenover last in Tuinstadwijk (het gebied tussen Schelpenkade en Lam- menschansweg) in deze krant op 16 juli. Daarin zei bewoon ster A. Metz van de Stadhou derslaan de overlast beu te zijn en graag (preventieve) maatre gelen te willen van de gemeen te, maar ook van haar medebe woners. Haar klachten en sug gesties verwoordde zij in een brief aan het gemeentebestuur. Toén ze die wilde verzenden vanaf het postkantoor aan de Herenstraat, kwam al pratend van het een het ander. „Die handtekeningenlijst heb ik daar met instemming van iedereen neergelegd, en later ook bij de C 1000. Maar van een huis-aan- huisactie weet ik niets. Kenne lijk is het idee in Vreewijk (het gebied tussen Jan van Goyenka- de, Witte Singel en Rijn- en Schiekade, red.) opgepakt." !en 21-jarige man uit iten bleek vannacht op i Hardenbergsingel rloed van alcohol ach- jur te zitten. Uit de bleek dat hij vier keer tane hoeveelheid had. Hij moest zijn rij- leveren, kreeg een bon verbod van elf uur. t inbreker pakt len 33-jarige man uit vannacht door de po- tijn bed gelicht. Hij ;dacht van drie inbra- iden en één in Oegst- aet najaar van 2000. Schippers zijn over het algemeen zeer bereidwillig om zich aan de regels op het water te houden, is de ervaring van politieman én vaarinstructeur Jan Haasnoot. Maar die regels moeten dan wel duidelijk zichtbaar zijn op de grachten en singels. Foto: Henk Bouwman De handtekeningen stromen binnen. Op het postkantoortje en in de Cl000 wordt dagelijks een A4'tje volgeschreven. En bij Metz thuis zijn zo'n tweehon derd brieven en telefoontjes binnengekomen waarin men sen hun steun betuigen aan haar actie tegen overlast van de meeuwen. „Met al die reacties gaan we zeker wat doen rich ting gemeente." Volgens Metz is in Tuinstadwijk sprake van geluidsoverlast en agressief meeuwengedrag. Zij pleit voor preventief ingrijpen; zorgen dat op de vele platte da ken de meeuwen niet kunnen nestelen. „Draden spannen is een manier om nestbouw te verhinderen. De gemeente had voor haar eigen gebouwen het goede voorbeeld kunnen geven. Bijvoorbeeld bij ons in de wijk op het platte dak van kinder dagverblijf Het Konijn aan de Drie Octoberstraat. Dat is niet gebeurd. Laten we als bewoners zoiets dan zelf maar doen. Eén centrale opdracht aan een aan nemer hoeft ons individueel niet zo veel te kosten", zo valt in haar brief te lezen. Daarnaast pleit ze voor de aan pak van het afvalprobleem, om dat vuil en vuilniszakken op de openbare weg meeuwen aan trekken. „De gemeente kan meehelpen door volle gft-bak- ken extra te legen of in het cen trum het vuil extra weg te ha len." Als iedereen meehelpt, verbetert volgens Metz de situa tie. „Want ik heb weliswaar, net als iedereen, last vam de meeu wen, maar toch wil ik niet door het leven gaan als de boze me vrouw Metz. Want gelukkig be staat het leven uit meer dan al leen maar meeuwengekrijs." ègels voor len in Katwijk 'te streng ichotenaar r invloed (advertentie) Familietipl Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! eitje wordt nonument WASSENAAR

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11