LEIDE Vliegtuiglawaai boven Leiden REGIO Het boeit Hem niet wat je hebt geflikt Leidenaar gestopt met pedofflie-site erlost van de steenpuisten uit het verleden Zwerfkat valt aan op Rijndijk R1 Overbelaste klachtencommissie heeft nog geen cijfers over effect Polderbaan Geen paniek, wel extra maatregelen waterschap Celstraf na mishandeling met asbak dinsdag 5 augustus 2003 J lang ndplaats dduinen' beroofd innen Een 24-jarige man uit s gisteravond beroofd jj bij een pinautomaat )ude Rijn geld had ge- lij werd even verderop ippenhinksteeg aange- I door twee mannen die i of hij een camera wilde Toen de man weigerde liep, werd hij onder be- van een steekvoorwerp igen zijn portemonnee ten. ir steekpartij ;ehouden De politie heeft giste- 27-jarige man uit Rot- aangehouden. Hij rvan verdacht half juli in Dnshal van Leiden Cen- n man te hebben gesto- Deroofd. Het 47-jarige ffer uit Leiden wilde Dpen en toen het naar _jte lang duurde, kregen ruzie, waarbij de Rot- tner stak en hem geld af maakte. Omdat de Lei- later aangifte deed, dader pas gisteren op- tale kshops - Deze maand geven ionele instructeurs op dagen van 10.00 tot ur digitale workshops in nbare Bibliotheek. Per innen er maximaal 10 a aan deelnemen. Het van de workshop op dag 7 augustus is 'etiket- macro's', het thema van de week is 'veilig inter en donderdag 28 augus- et thema 'popmail en til'. Alle workshops wor- houden in het Digitaal van de Centrale Biblio- Nieuwstraat 4, telefoon 3. door Robbert Minkhorst leiden/regio - De Polderbaan lijkt geen gunstig effect te heb ben op de geluidsoverlast van vliegtuigen boven Leiden. Sinds de vijfde baan bij Schiphol in ge bruik is genomen, in februari van dit jaar, leeft in de stad het gevoel dat de geluidsoverlast al leen maar erger is geworden. De Leidse milieuwethouder M. Rab- bae stelde dit voorjaar al dat het lawaai van vliegtuigen boven Leiden was toegenomen. En ook staatssecretaris M. Schultz voor spelde een stijging van de over last door vliegverkeer. Leiden en de regio zouden juist minder last van vliegverkeer moeten hebben door de extra start- en landingsbaan. Maar volgens de Commissie Regio naal Overleg Schiphol (CROS) regent het momenteel klachten over de Polderbaan. „Er komt een hausse binnen aan klach ten over de Polderbaan", zegt een woordvoerster van het or gaan. „Het is hopeloos op dit moment." Gisteren stonden nog 509 mailtjes in de e-mail- box te wachten op afhandeling. De commissie kan echter nog geen enkele indicatie geven op welke plaatsen de nieuwe Pol derbaan voor meer overlast zorgt. „We moeten het allemaal nog verwerken. Ik kan nog geen analyse geven." Tijdens het traditionele Schip- holdiner van de Kamer van Koophandel eind vorig jaar stelde Schultz al dat op de inge bruikname van de vijfde baan 'een complexe overgangsperio de' zou volgen. Zij verwachtte in 2003 een toename van ge luidsoverlast voor de Leidse re gio. En in een brief aan de staatssecretaris stelde de ge meente Leiden eerder dit jaar dat ze graag zou zien dat ook Leiden in het geluidmetingsge- bied wordt opgenomen. „Tot nu toe is steeds gezegd dat door de komst van de vijfde baan de geluidhinder in Leiden en om geving zou afnemen. Het aantal klachten dat de gemeente be reikt, neemt alleen maar toe", aldus de gemeente in haar schrijven. Maar in en rond Leiden wordt de geluidsoverlast door vlieg tuigen nog altijd niet gemeten. Persvoorlichter F. Delemarre laat weten dat Leiden nog geen gefundeerd oordeel kan geven over het vliegtuiglawaai boven de stad. „Dat komt mede door het ontbreken van een goed meet- en rekensysteem." Volgens CROS hebben de inwo ners van deze regio echter voornamelijk last van de Kaag baan. Het aantal vliegtuigen op die baan is door de ingebruik name van de Polderbaan ge- door Silvan Schoonhoven leiden - Op de Beestenmarkt wordt een jongen in wit over hemd door drie meisjes vastge pakt, in het gezicht geslagen en gespuugd. Het betreft geen geval van zin loos geweld op straat, maar een sterk ingekorte versie van het lijdensverhaal van Jezus. De mimespelers zijn van de Grote Opdracht Gemeente, de voor malige Rhema-kerk uit de Leid se Turkooislaan. De spelers die Romeinse solda ten voorstellen, binden Jezus vast en leggen de zweep erover. Ze vallen spottend op de knieën en nagelen hun slachtoffer ver volgens aan een onzichtbaar kruis. Als ze het bloed zien vloeien, krijgen ze spijt. De voorstelling is afgelopen. „Ik kom uit Limburg, dat kan je wel horen, hè." Thijn (24) was tot voor kort een 'heavy crimi neeltje, die de satan aanbad'. „Ik werkte ook in een rockcafé. Dat was verkeerd. Hoewel, je hebt ook goeie rock tegenwoor dig. Ik haalde alleen maar troep uit, was er niet vies van om naar de hoeren te gaan en mijn potlood achterna te lopen, weet je. Uiteindelijk wilde ik van een Bijlmerflat afspringen. Ik slikte gbh, xtc, speed en dan alles door mekaar. Drie minuten ben ik van de wereld geweest. Als God geen plan met me had ge had, was ik nu vertrokken." Nu zit Thijn in de verslaafden- opvang van de Grote Opdracht Gemeente. Daar leerde hij lang zaamaan om zich 'een beetje aan Gods wetten te houden'. „Nu werk ik via de verslaafden- opvang bij hun bouwbedrijf. Lekker slopen, kan ik mooi Straattheater en evangelisatie op de Beestenmarkt door leden van de Grote Opdracht Gemeente. Foto: Henk Bouwman mijn agressie kwijt. En zo heb ik straks een kans om fatsoenlijk in de maatschappij terug te ko men. De opvang heeft me daar goed bij geholpen." Met Graham (22) liep het al niet veel anders. Zijn drugsversla ving kwam hij 'bijna zonder af kickverschijnselen' te boven met hulp van de opvang uit de Turkooislaan. „In Leiden ben ik van de ene op de andere dag gestopt met roken en drugs. Het begin is zwaar, maar God weerhoudt je. Ik dacht eerst: wat een bullshit, dat geloof. Totdat Hij mijn leven verander de." Nadat de mimespelers hun lij densverhaal hebben opge voerd, bestoken Graham en Thijn voorbijgangers met vra gen over het geloof. Thijn: „Dan kan ik de mensen hier in Leiden laten zien: die Limbur ger heeft Hij óók geholpen. We hebben hier Brabanders, Frie zen: die helpt Hij allemaal. God staat 24 uur per dag voor je klaar. Het boeit Hem niet watje hebt geflikt." Het evangelisatietheater Life Act is nog de rest van de week te zien op verschillende plekken in de stad. daald. Tegen de tijd dat opstij gende vliegtuigen nu boven de Leidse regio rijn, zo stelt CROS, vliegen ze al zo hoog dat inwo ners geen last meer van lawaai hebben. Uit cijfers van CROS blijkt dat in de eerste drie maanden van dit jaar 261 keer is geklaagd over vlieglawaai in Leiden. Het aantal klachten uit Leiderdorp en Oegstgeest bedroeg in de zelfde periode respectievelijk 97 en 102. Vanuit Sassenheim kwamen 71 klachten binnen. Dat was grotendeels voor de opening van de Polderbaan. Gespecificeerde cijfers van na de volledige ingebruikname per 1 juli rijn er nog niet. door Silvan Schoonhoven leiden - Onder druk van bedrei gingen rijn een Leidse en een Velpse pedofiel gestopt met hun website over pedofilie. Al leen een Duitser gaat nog door met het geven van informatie over pedofilie op internet. De 31-jarige Leidenaar, Marthijn Uittenbogaard, maak te zich met naam en foto op de site bekend en tooide zich daar met de titel 'vrijheidsstrijder'. Onder de naam 'The human face of paedophilia' schreef hij over rijn gevoelens voor kinde ren en pleitte voor een 'tweede seksuele revolutie'. Hij verge leek de maatschappelijke ge voelens van afschuw over pedofilie met de walging die homoseksualiteit vroeger op riep. Uittenbogaard riep op tot 'vol ledige openheid wat seks be treft jegens kinderen'. „Laat ze wat mij betreft alle mogelijkhe den zien op dvd. Veel angst over seksualiteit neem je zo weg. Wanneer mensen collec tief minder angstig zijn, rijn ze ook vriendelijker voor elkaar." Norbert de Jonge, een 25-jarige man uit Velp, zei in De Volks krant dat tegenstanders van pedofilie niet alleen dreigmails stuurden, maar ook rijn adres achterhaalden en stennis maakten in de buurt. Hij zei toch tevreden te rijn met de aandacht die de actie heeft ge kregen. Bedoeling van de web site was om het onderwerp uit de taboesfeer te halen en men sen bewust te maken van hun pedofiele gevoelens. Dat laatste was al gelukt, zei De Jonge. Na klachten had intemetprovi- der Demon de website van de drie donderdag al verwijderd. De site verhuisde toen, zodat de verhalen op een andere plek nog wel te lezen waren. Ook die site is zaterdag uit de lucht ge haald. Uittenbogaard zelf was niet voor commentaar bereikbaar. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden/regio - Waterbeheerders en stroombedrijven krijgen in toenemende mate te maken met de gevolgen van de warm te. Van een alarmsituatie is nog geen sprake, maar waakzaam heid is geboden, zeggen ver schillende woordvoerders. De zogeheten 'code oranje' waarmee netbeheerder Tennet heeft gewaarschuwd voor de stijgende temperatuur van het oppervlaktewater is daarvan een voorbeeld. Voor Tennet geldt de vakantiepiek, waardoor veel mensen weg rijn en het stroomverbruik Ideiner is dan normaal, als een geruststelling. Maar energiebedrijf Nuon be speurt juist een aanzienlijke stijging van het energiever bruik. „We zien een stijging van circa 4 procent ten opzichte van de vorige zomer. Dat komt doordat er meer airconditio ningsystemen zijn." Het hoge verbruik heeft gevol gen voor de stroomprijzen. Op de stroombeurs zijn de prijzen de afgelopen weken verdub beld. Energiebedrijf Essent riet ook een grotere vraag. Uit con- currentieoverwegingen wil de onderneming niet vertellen hoeveel stroom er meer wordt afgezet. Essent maakt zich niet zo druk om de 'code oranje' van Tennet. „Wij hebben bij de meeste energiecentrales koelto rens die we kunnen inzetten als het water van rivieren te warm wordt. Door zo'n koeltoren in te zetten, wordt het vermogen van een centrale echter iets minder. Het is dus duurder. Maar mocht er een code rood komen, dan kunnen we ge woon doorgaan met het produ ceren van stroom." De aanhoudende droogte noopt ook de zeven hoogheem- raad- en waterschappen in on der meer Rijnland en Haarlem mermeer tot extra maatregelen. De gebruikelijke toevoer van zoet water bij Moordrecht, Gouda en het Brielse Meer wordt aangevuld met die vanuit de Lek via de gekanaliseerde Hollandse IJssel en de Enkele Wiericke naar Bodegraven. Ook wordt water aangevoerd vanuit het Amsterdam-Rijnkanaal via de Leidsche Rijn naar Bodegra ven. Met de aanlevering van ex tra zoet water willen de schap pen de waterstand op peil hou den en de verzilting tegengaan. Verder doen de schappen een beroep op de land- en tuinbou wers in Zuid- en Noord-Hol land om zuinig aan te doen met water bij het beregenen van de gewassen. Volgens woordvoer der E. Albrecht kunnen de schappen de beroepsgroep ner gens toe verplichten. „De wa terbeheerders kunnen het inla ten van zout beperken als de bewoners van het gebied zuinig rijn met water." Leidse biedt volledige cursus 'verlicht worden' Ivan Schoonhoven - Taetske Kleijn van het spirituele centrum Tsuki anaf het najaar een cur- die niets minder belooft Verlichting. Boeddha 0 in vijf stappen, kortom. at volgens het cursus- niet om zomaar een |e hier en een workshopje iet is een traject van }ns vier jaar, waaronder 1 in het buitenland. Het Del is niet zomaar 'een inzicht in jezelf, 'grotere onis' of een van de ande- blijvende kreten waar spi- I cursuscentra mee strooi- le, het einddoel is niets ir dan de Verlichting zoals Èddha die zelf ervoer. Het la dus, het opgaan in de idigheid. Kosten: een paar ld euro. arity Process, zoal de cur- et, doorloopt een vijftal in. Het programma is derd met workshops, die dragen als 'De groene len de vieijarige', 'De vlin- dacht dat hij nog een en 'Ontvouwde vleu- tuwe lucht'. De laatste het programma duurt en is het meest inten- [sleidster Taetske Kleijn is ard zelf ook verlicht. Het 'de in 1999 en voelt als woorde verliefdheid', zei t die ervaring al eens in esprek met deze krant. „Ik je tot in mijn botten dat ik 1 niets meer had om brgen over te maken, voor Taetske Kleijn: rrAls je verlicht bent, sta je de volgende dag toch heel anders bij de bushalte." Foto: Hielco Kuipers altijd. Na die dag veranderde al les en niets. Alles ontspant zich, je voelt je gedragen door het bestaan en alles is oké. De vol gende dag sta je dan toch heel anders bij de bushalte. In het begin is het zo'n shock dat je er helemaal in opgaat. Je riet je vrienden niet meer. Na een tijd je wordt het gewoon, maar alles blijft lichter, alsof er een last van je schouders is gevallen." Kunt u garanderen dat deelne mers met deze cursus tot ver lichting komen? „Die garantie kan ik niet geven. Mij heeft het ongelofelijk veel geboden. Maar een jasje past niet iedereen. Als ik een pilletje kon maken dat verlichting in een keer kon bieden, was ik al binnen. Doel van de cursus is ook om deelnemers tot tevrede- ner mensen te maken. Dat is het belangrijkste." De belofte verlicht te worden zal wel veel deelnemers trek ken. „Dat valt wel mee, hoor. Men sen zullen het namelijk toch zelf moeten doen. De cursus is maar een instrument. Als je met een hamer een spijker inslaat, kun je zeggen 'de hamer slaat de spijker in'. Maar jij bent het die de hamer gebruikt. Je be reikt zelf de verlichting. Een goede hamer hélpt wel. Dit pro ces is een goede hamer." Is het: niet verlicht, geld terug? „Ik zou het bijna kunnen zeg gen, haha. Niemand zou er ge bruik van maken als ik zou zeg gen niet goed, geld terug. Want het Clarity Process gééft je zo ontzettend veel." Kan iedereen het, verlicht worden? „Ja, maar niet iedereen wil het. Niet iedereen is er klaar voor. Maar het vermogen rit in ieder- Wat doen jullie precies tijdens de cursussen? „Er wordt veel gemediteerd. Een belangrijk onderdeel is om jezelf te leren kennen. Naar je zelf kijken en luisteren. Kijken naar de kanten van jezelf waar je minder blij mee bent. Veel verwerking van oud zeer. We praten veel." De Boeddha onderwierp zich zelf deed aan zelfkastijdingen en ontberingen. Zijn die inbe grepen? „Dat rijn vrij dwingende me thodes. Ook een weg om ver licht te worden, maar onze be nadering is wat zachter. We gaan niet vasten of urenlang stil zitten. Het is wel zo dat mensen door hele diepe dalen gaan. Je komt op een punt dat je 'ja' gaat zeggen tegen diepe crises, die al in jezelf verborgen zitten. De steenpuisten van je verle den, waartegen je zegt: barst maar open, laat alles er maar uit komen." door Eric-Jan Berendsen leiden - Haar zoontje van zes is gegrepen, de buurjongen is ge beten en zelf is bewoonster L. Deegenaars van de Rijndijk twee keer het slachtoffer gewor den van de scherpe tanden van de zwerfkat. Eind vorige week was voor haar de maat vol. Zij had een afspraak gemaakt met personeel van de Dierenambu lance dat het agressieve dier naar een asiel zou brengen. Toen rij gisteren de bijtende zwerver met veel pijn en moeite had gevangen, lieten de mede werkers van de ambulance het volgens haar echter afweten. Het gevolg is dat de kat nog steeds vrij rondloopt en Deege naars boos is. „Sinds half juni kwam er hier aan de Rijndijk een blauw-grij- ze kat aanlopen. Een plaatje. Zij liet zich aanhalen en gaf kopjes en van mij kreeg ze wel eens een stukje worst en later brok jes. De buren waarschuwden al: 'die kat spoort niet'. Maar ik ge loofde daar niks van. Het was een ontzettend lief dier." Totdat dat 'lieve' dier vorige week donderdag met een poot vol uithaalde naar haar 6-jarige zoontje Ivo. „En meteen daarna beet die kat mij in de voet. Ivo volledig overstuur en ik werd ook bang. Die kat draaide met haar ogen en deed raar. Een dag later kwam dat beest weer en beet me nog een keer." Deegenaars belde haar huisarts, die zei dat ze een tetanusprik moest hebben. Vervolgens bel de rij vorige week vrijdag met de Dierenambulance. „Er rit hier een kat die mensen aan valt, zei ik. Ik wil haar vangen als jullie dat beest daarna ko men halen. De afspraak werd gemaakt voor gisteren, maan- dag." „Ik had op het plaatsje een bord met lekker eten neergezet, de kat komt aanlopen en hup, meteen een soort wastobbe over haar heen. Dat beest ging zo te keer dat ik er zelfs op moest gaan ritten anders was ze gevlucht. Ik heb gauw de Dierenambulance gebeld, maar tot mijn stomme verbazing kreeg ik te horen dat die niet kwam omdat alle dierenasiels tjokvol ritten. Daarna naar de Dierenbescherming gebeld, maar daar kreeg ik het ant woordapparaat. In arren moede heb ik de kat toen maar weer vrijgelaten." Een medewerker van de Die renambulance laat weten dat rijn organisatie alleen gewonde dieren ophaalt. „En afgelopen vrijdag werkten er ervaren me dewerkers die zo'n afspraak over een bijtende kat nooit kunnen hebben gemaakt. Een bijtende kat halen wij niet op. Dan moet mevrouw naar de Dierenbescherming. Het pro bleem is momenteel dat het bij alle dierenasiels in de regio zo vreselijk druk is dat die kat ner gens terechtkan. Mevrouw moet zelf een asiel bellen voor toestemming tot plaatsing van die kat. Lukt dat niefc dan blijft dat beest vrij rondlopen." den haag/leiden - Een 28-jarige man uit Leiden is gisteren door de Haagse politierechter ver oordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden omdat hij zijn werkgever heeft afge ranseld met een zware asbak en bedreigd met een tandoori-pan. Na een ruzie over verschuldigd loon liepen de gemoederen hoog op in een Indiaas restau rant aan de Hogewoerd. Volgens de eigenaar van het restaurant had de kok hem 's avonds op 16 mei, toen de laat ste klanten net de deur uit gin gen, in een boze stemming om geld gevraagd. Toen ze samen op een bankje wilden gaan zit ten om erover te praten, zou de verdachte ineens een asbak van bijna twee kilo hebben gepakt en rijn baas met het zware ge vaarte tegen zijn achterhoofd hebben geslagen. Daarna zou hij hem nog hebben bedreigd met een grote tandoori-pan. De bloedende man moest naar het ziekenhuis worden afgevoerd waar ook een flinke hersen schudding werd geconstateerd. Volgens de verdachte was het die avond echter helemaal an ders gelopen. Om zichzelf te verdedigen zou hij de asbak juist van rijn baas hebben afge pakt en teruggegooid. „Het was nooit mijn bedoeling om hem te verwonden", zei hij gisteren. Politierechter J. van Steen vond het er niet veel toe doen welk verhaal nu juist was. „U had er natuurlijk nooit mee mogen slaan." Hij legde een relatief hoge straf op, omdat de man net voor het voorval ook al was veroordeeld voor een gewelds delict. Het openbaar ministerie had een werkstraf van vijf maanden waarvan twee voor waardelijk geëist.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9