'Kwart uitkeringstrekkers maar aan werk te helpen' ECONOMIE B? Autobergingsbedrijven eisen vrije markt W: Zomer helpt Ola een handje met offensief Onderzoek Sociaal en Cultureel Planbureau Consumenten bezuinigen op reizen en uitje 1 - J-:.-'"-''- - priminatie «onmakers iedrijf ISS' Groot onderhoud Zwanenburgbaan Bijna 4000 klachten bij Noord-Korea: 'Chung is vermoord' MKB over kopieeraanslag Bauxietwinning Suriname krijgt weer nieuwe impuls ITUff n verkoopt teiten in VS - Verzekeraar Aegon het grootste deel van "Tkaanse activiteiten in <T lanciering. Dochter rica doet de onderde- Jr ,4 miljard dollar over jnglomeraat General Ie verkoop levert een t van 250 miljoen euro Aegon vandaag. Ae- opbrengst gebruiken gen vermogen te ver- Ie verkoop zal naar aig eind dit jaar wor- Dnd. Aegon verwierf ïiten bij de aankoop america in 1999. Er fca 17.000 mensen. lukken op iets gedaald - Het aantal mensen hulp nodig had na ral op het werk is in gedaald ten opzichte tar daarvoor. Het mi- ïui sociale zaken regi- ji totaal 100.000 ar- •vallen, tegen 110.000 Je kosten van medi- indeling bedroegen 42 iro. Dodelijke en zeer ngevallen met zieken- me, zijn niet in de cij- jomen. Verder blijkt en 3,5 keer zoveel >en op een ongeluk als m zijn jongeren in de bouw en de metaal- kwetsbare groep. ïlië voert wijn uit )e waarde van de t van Australië is in rni afgelopen financi- 1 stegen met 15 pro- ïn recordbedrag van 1 Australische dollar ;d euro). In volume groei met 23 procent jljoen liter, naar de VS nam toe ocent tot 174 miljoen itvoer naar Europa aet 11 procent tot 290 ter. Van de totale ex- ind 62 procent uit ro se binnenlandse afeet iet ruim 4 procent tot *n liter. ieproductie ud frituurvet :rituurvet uit snack- jintines wordt in de Titrale Harculo omge- Striciteit. In Zwolle is en experiment begon- sij 500 ton gebruikt wordt verbrand. Door ^e olie mee te stoken rt de uitstoot van le. „Als de proef goed overwegen we het ver ban frituurvet structu- Voeren", aldus een rder van Electrabel. 3e zal de frituurolie bij peratuur volledig ver- ïzodat er geen stank- uitstaat in de omge- ;ulo is een gasge- intrale die ook ge- oor biologische oliën. cruipt heel ^am uit dal dinsdag 5 augustus 2003 den haag/gpd - Van de circa 1,5 miljoen mensen met een WW-, WAO- of bijstandsuitkering kunnen er hooguit nog 375.000 weer aan het werk. De rest is volledig arbeidsongeschikt, ontheven van sollicitatieplicht of wegens persoonlijke belem meringen 'onbemiddelbaar'. Dat blijkt uit vandaag gepubli ceerd onderzoek van het Soci aal en Cultureel Planbureau (SCP). Het heeft volgens de on derzoekers weinig zin nog veel tijd en geld te steken in deze uitkeringsgerechtigden. De bevindingen zijn belangrijk omdat politiek en vakbonden er al jaren alles aan doen om zoveel mogelijk uitkeringsge rechtigden weer aan het werk te helpen. Dat beleid heeft vol gens de onderzoekers weinig opgeleverd. „Het aantal men sen met een uitkering is welis waar verminderd, maar dit is vooral veroorzaakt door de la gere instroom in de uitkerin gen dankzij de economische bloei tussen 1995 en 2001." Nu de economie achteruit gaat, verwacht het SCP niet veel meer van pogingen tot reïntegratie. „Het wordt voor réïntegratiebedrijven steeds moeilijker de tienduizenden uitkeringsontvangers aan het werk te helpen als het aantal vacatures afneemt." De onderzoekers vinden dan ook dat de politiek niet langer veel moeite moet doen om mensen die al langere tijd een uitkering hebben weer aan het werk te helpen. „Er moet voor al geïnvesteerd worden in mensen die net werkloos zijn geworden om te voorkomen dat zij langere tijd afhankelijk worden van een uitkering. De groepen die het eerst te lijden hebben van een laagconjunc tuur zijn jongeren, laagopge leiden en niet-westerse alloch tonen." Van de ongeveer 1,5 miljoen uitkeringsontvangers, eind 2001, is het merendeel (965.800) geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt. De rest heeft een bijstandsuitkering (322.100) of krijgt WW of wachtgeld (194.400). Het SCP acht er maximaal 375.000 ge schikt om snel weer te gaan werken. Als strikt wordt gekeken naar de regels in de wet zouden van hen maximaal 400.000 mensen weer kunnen werken. De rest heeft een vrijstelling van de ar beidsplicht omdat ze voor jon ge kinderen moeten zorgen of volledig arbeidsongeschikt zijn. Als echter wordt gekeken naar de criteria van de instel lingen die de mensen aan het werk moeten helpen (CWI's), zijn er nog veel minder men sen geschikt voor snelle reïnte gratie, namelijk maximaal 275.000. Veertig procent van de mensen in hun bestanden is namelijk langdurig werk loos. Het SCP wijst erop dat het haast onmogelijk is langdurig werklozen weer aan het werk te helpen, omdat bedrijven weinig kunnen met de mensen die nu nog in de bestanden staan. Bijna alle werknemers waar de bedrijven wel iets aan hebben, zijn in de hoogconjunctuur aan het werk geholpen. ,,Als de kwaliteit van de uitkerings ontvangers onvoldoende is, zal er sprake zijn van stagnerende reïntegratie", aldus de onder zoekers. Het SCP suggereert dat het ka binet het paard achter de wa gen spant door de zogeheten afdrachtskorting, verminde ring van belasting voor werk gevers die laagbetaalden in dienst nemen, af te schaffen. Ook denkt het SCP dat er rede nen zijn om opnieuw een quo teringsregeling in te voeren, die werkgevers verplicht om een deel van de vacatures te bestemmen voor mensen met een handicap. In tijden van voorspoed zijn dergelijke maatregelen minder zinvol dan in tijden van recessie, al dus het SCP. Het planbureau vindt bovendien dat in perio den van recessie meer moet worden gericht op scholing en training van werklozen. voorburg/ANP - Vakantie, uit gaan en luxegoederen. Op deze drie kostenposten beknibbelen Nederlandse consumenten het eerst als hun inkomen daalt. Dat zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de huidige economische recessie houden Nederlanders hun hand op de knip en gaan ze met de stofkam door hun uitgaven. Verder stelt het CBS vast dat het lijstje van bezuinigingen in de afgelopen 20 jaar erg is veran derd. In 1982 prijkte de auto nog bovenaan en wilde een op de vier consumenten de wagen kwijt in slechte tijden. In 1993 was nog maar een op de zeven Nederlanders bereid de auto minder te gebruiken of geheel uit hun leven te bannen. Anno 2003 is dat nog maar een op de elf. Het consumentenvertrouwen is in twintig jaar niet zo laag ge weest als op dit moment, con stateert het CBS. Daardoor be zuinigen consumenten bij voorkeur op vakanties, uitgaan, huishoudelijke apparaten en woninginrichting. Als ze nog meer moeten schrappen, over wegen ze om minder te beste den aan de auto, kleding en schoeisel. Voeding, dranken en tabak vormen de hekkensluiter in de bezuinigingsdrang. fW? - Met een bezet- 5*1 van 83,8 procent za- 1%gtuigen van de KLM 7^n vol als een jaar gele- 4?mee lijkt de angst ^ngziekte SARS gro- 3^erleden tijd. Het aan- 2rde reizigers lag welis- ^cent lager, maar de ook 3 procent min- 37jigen in. De hoeveel- 4^giers op Aziatische angen lag nog wel on- 32)rmale niveau. Op pinnen Europa en ,5eS verbeterde de bezet- 2^1 met respectievelijk 1 6ient. Het vervoer naar 2Midden-Amerika steeg Jjïl 1 procent. De lucht- 4tfschappij transpor- procent meer vracht. 0 anp - FNV Bondgeno- ||iuldigt schoonmaak- !ö>S van discriminatie. 24it bij de Commissie ^handeling, omdat ISS 27emocratisch kiestelsel 29 ondernemingsraad II hanteren, wordt van- 25andeld. Hierdoor zou- 2j&l allochtone en vrou- 17werknemers worden i|n van medezeggen- ïolment bepaalt volgens 5%ten dat 12 van de 25 0|i de OR werknemers 2<zijn die niet onder de j|en. „Terwijl van de 4tfS-werknemers slechts iade werkers niet onder vallen. Daarbij komt Vergrote deel van het toneel allochtoon en Die duizend die niet CAO vallen, zijn over meen autochtoon en ildus FNV-bestuurder schiphol - Op de luchthaven Schiphol is gisteren een begin gemaakt met de grote on- taxibaan naar de onlangs in gebruik genomen Polderbaan. De werkzaamheden moe- derhoudsbeurt aan de Zwanenburgbaan. Tevens wordt er gewerkt aan een zuidelijke ten volgens de planning op 5 oktober zijn afgerond. Foto: CPD/Phil Nijhuis delft/anp - MKB-Nederland heeft tot nu toe bijna 4000 klachten verzameld van onder nemers over de hoogte van de kopieeraanslag die bedrijven sinds kort moeten betalen. De organisatie voor middelgrote en kleine ondernemers heeft de bezwaren gisteren naar de Stichting Reprorecht verstuurd met een verzoek om overleg. Sinds februari bepaalt de wet dat bedrijven een vergoeding moeten betalen voor het kopië ren van werk dat auteursrechte lijk is beschermd. De stichting heeft schattingen gemaakt over hoeveelheden fotokopieën, die volgens de ondernemersorgani satie 'gespeend zijn van iedere realiteit'. MKB-Nederiand heeft al in juni gedreigd met een rechtszaak, maar probeert eerst via overleg met de stichting te komen tot een aanvaardbare systematiek van vergoeding. Zolang er nog geen akkoord is bereikt, adviseert de onderne mersorganisatie haar leden te wachten met de betaling van de kopieervergoeding. Algemeen-secretaris Lam ver wacht dat binnen twee weken duidelijk wordt of het overleg zinvol is en een gang naar de rechter afgeblazen kan worden. De stichting zou de onderne merskoepel hebben toegezegd pas eind augustus te beginnen met het sturen van aanmanin gen wegens niet betaalde re prorechten. seoul/ap - Noord-Koreaanse concerns hebben vandaag Hy undai in Zuid-Korea met een telegram hun medeleven be tuigd met de dood van direc teur Chung Mong-hun. De 55- jarige topman beroofde zich gisteren van het leven nadat hij was aangeklaagd in verband met een smeergeldaffaire. Noord-Korea heeft Zuid-Kore- aanse conservatieven beschul digd van moord op de Hyun- dai-topman. „Chungs dood is een moord door Zuid-Korea's onafhankelijke raad en de grootste oppositionele partij Grote Nationale Partij, die te gen inter-Koreaanse vooruit gang zijn", aldus de verklaring van Noord-Korea. Als eerbe toon wordt ook de Diamant- berg, een verlieslijdend toeris tisch project dat Chung in Noord-Korea probeerde te ont wikkelen, tijdelijk gesloten. De Hyundai-topman is niet de enige Zuid-Koreaan die zichzelf doodde. Vorig jaar beroofden 13.055 Zuid-Koreanen zich van het leven, 778 meer dan het jaar ervoor. Het cijfer is zelfs hoger dan dat van Japan, dat bekend staat om zijn vele zelf moorden. De meeste zelfdodingen hou den verband met erekwesties, geldproblemen of beide. In jiili sprongen twee meisjes, van 17 en 18 jaar, van een hoog ge bouw in Seoul. Het ene meisje had ontdekt dat zij zwanger was en het andere had slechte rapportcijfers. In de stad In- cheon duwde een 34-jarige vrouw haar twee kinderen uit het raam op de 15de verdie ping en sprong er vervolgens zelf met een derde kind op de arm achteraan. De vrouw had enorme schulden. De eenzaamste beslissing die er bestaat wordt in Zuid-Korea paradoxaal genoeg ingegeven door de druk op mensen om zich aan te passen aan het col lectief. De druk van vrienden, familie en werkgevers weegt zwaar. Niemand wil gezichts verlies lijden. In maatschappij en waarin het leven zich af speelt binnen de familie is het zelfmoordcijfer meestal laag, zeggen psychologen. In Zuid- Korea worden de familieban den steeds losser. Het aantal echtscheidingen neemt er toe en het geboortecijfer is dras tisch gedaald. breda/gpd - Takel- en bergingsbedrijven eisen dat ze met onmiddellijke ingang ingezet worden als in hun om geving een ongeluk gebeurt en er voertuigen geborgen moeten worden. „Als het te lang duurt, stappen we naar de rechter", zegt raadsman Braakman van de boze auto bergers. In totaal vertegenwoordigt hij tachtig bedrijven. Sinds 1999 heeft een selecte groep autobergingsbedrij ven een vergunning gekregen van de in Driebergen ge vestigde Stichting Incident Management (SIM). Deze stichting vertegenwoordigt acht alarmcentrales van grote verzekeringsmaatschappijen. In samenwerking met Rijkswaterstaat verdeelt de stichting het werk on der de laagste bieders. Dat had tot gevolg dat een groot aantal bedrijven veel werk verloor. „Het gaat echt om miljoenen", zeggen bergers, die niet met naam en toenaam in de krant wil len. In maart van dit jaar tikte de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) de SIM op de vingers. Sinds 1 juli mag de stichting het bergingswerk langs Neder landse wegen niet meer coördineren. Advocaat Braak man: „Let wel: dat is een bindende uitspraak. Maar vervolgens gebeurt er niets". Door het optreden van SIM is er een stille sanering aan de gang onder de bergingsbedrijven. Enkele jaren gele den waren er in Nederland nog 270 bedrijven, nu zijn er dat nog maar 180. Ondanks de NMa-uitspraak belt de politie volgens de boze bergers alleen maar bedrij ven die door de SIM uitverkoren zijn. „Dat zijn bedrij ven die weinig rekenen", zegt Van Rheenen uit Lisse Ola produceert dit jaar 35 miljoen Raketijsjes en is daarmee in ons land het meest verkochte waterijsje. Foto: GPD/Maurice Brandts door Bertjan Kers den bosch - Unilever had zich geen mooiere zomer kunnen wensen. In het voorjaar kondig de het concern voor ijsmerk Ola een reclamebombardement aan en het lijkt er haast op dat een deel van het enorme bud get is besteed aan klimaatbeïn vloeding. De forse investerin gen in combinatie met de zo mer van de eeuw hebben tot nu toe in Nederland een omzet op geleverd die enkele tientallen procenten boven die van vorig jaar ligt. Unilever maakte in maart be kend voor het ijsoffensief 150 miljoen euro extra uit te trek ken bovenop het al daverende Europese budget van 750 mil joen euro. Topman Coopmans van de IgloMora Groep, waar toe Ola behoort, zei toen al dat er „nog nooit in Nederland zo zwaar in het product ijs is geïn vesteerd". Hij voorspelde zelfs een verandering van het straat beeld. „Het wordt moeilijk om Ola als merk niet te zien." De eerste resultaten zijn in drukwekkend, vertelt Unilever- woordvoerder Van der Eijk. „Het komt door de betere zichtbaarheid van het merk, het mooie weer en de succesvolle producten. Vooral de Cornetto Soft en de Sevens Sins Mag nums zorgen voor substantiële groei." Dat er een verschuiving binnen de ijsmarkt aan de gang is, blijkt uit de terreinwinst die Ola al heeft weten te boeken. Het afgelopen jaar kromp de markt met 3 procent. Ola wist echter 7,5 procent groei te boeken. Ge heel tegen de trend in dus. Unilever wil Ola in de markt zetten als 'jong, eigentijds, spontaan en energiek' merk, zo klonk het in maart. De zicht baarheid uit zich niet alleen in commercials. Zo zijn er 60 125 Miljoen ijsjes Dit jaar verwacht Unilever dat er in Nederland 125 mil joen Ola-ijsjes worden gege ten. Ola is met een markt aandeel van 17 procent in Nederland marktleider. De Nederlandse ijsconsumptie ligt al jaren zo'n beetje op zeven liter per persoon per jaar. De top-3 van Ola in Ne derland bestaat uit de Raket (35 miljoen stuks), de Cor netto en de Magnum. Swirl's- winkels geopend. De winkeltjes zijn vooral op de gro te stations te vinden en mensen kunnen er hun eigen ijsje sa menstellen. De IgloMora Groep heeft de Swirl's-keten enkele jaren gele den ingelijfd. De afgelopen maanden zijn de ijs winkeltjes met geld uit de offensiefpot omgebouwd tot Swirl's by Ola. Nederland is daarmee proef tuin voor Europa, want Unile ver wil eind dit jaar zo'n 90 Ola- winkels in dit werelddeel heb ben. Laureijsen van marktonder zoeksbureau Information Re sources bevestigt dat ook in de supermarkten de ijsverkopen sterk zijn toegenomen. Tot me dio juni lagen de verkoopcijfers voor bakken ijs en ijsdesserts al 11 procent hoger dan een jaar geleden. De multipacks - bij voorbeeld de pakken met Ra- ketjes - scoorden 18 procent hoger. „De eerste week dat de temperatuur boven de 20 gra den komt, is altijd de piek van de ijsverkopen", aldus Laureij sen. „Die viel dit jaar tussen eind mei en begin juni. Toen werden er 40 procent meer multipacks verkocht." die zich het lot van de bergbedrijven heeft aangetrok ken en als woordvoerder optreedt. „Dat vinden de ver zekeringsmaatschappijen prachtig, want dan kan de premie omlaag." Als partijlid van de WD heb ik de nodige contacten met de Tweede Kamer, die zich inmiddels al twee keer over deze problematiek heeft gebogen. Minister Peys is in een motie gevraagd eindelijk eens maatregelen te nemen." Volgens Van Rheenen is de verkeersveiligheid in het geding. „Het komt vaak voor dat de bergers zover van de plaats van het ongeluk wonen dat ze pas na drie kwartier arriveren. Bovendien hebben ze niet altijd het juiste materiaal om bijvoorbeeld vrachtwagens goed te kunnen bergen. Omdat het allemaal zo lang duurt, krijg je veel meer files." Paramaribo/anp - Suralco en de BHP Billiton Maatschappij Suriname hebben nieuwe sa menwerkingsovereenkomsten gesloten, die de bauxietindu- strie in Suriname nieuwe im pulsen moeten geven. Suralco heeft een meerder heidsaandeel van 55 procent in de raffinage van bauxiet tot aluinaarde, het halffabrikaat voor de productie van alumi nium. BHP Billiton heeft de rest maar heeft een aandeel van 55 procent in de exploratie en exploitatie van de grondstof bauxiet. Daar heeft Suralco de rest. Van groot belang zijn de over eenkomsten voor de industrië le ontwikkeling in het Bakhuis- gebied in West-Suriname. De Surinaamse regering heeft eer der dit jaar concessies hier voor verleend. Het onderzoek naar het voorkomen van bauxiet en het opzetten van een raffinaderij en smelter ver keren nog in een pril stadium. De sector is de kurk waarop de Surinaamse economie drijft. Hij levert de staat niet alleen het leeuwendeel aan exportin komsten, maar brengt ook veel in het laatje aan belastingen. Bij Suralco en BHP Billiton werken ongeveer 12>0 men sen. Suralco, dochter van 's wereld grootste aluminiumproducent Alcoa, zal op korte termijn ruim 70 miljoen dollar investe ren in de uitbreiding van de raffinaderij in Paranam, 30 km ten zuiden van Paramaribo. De aluinaardeproductie moet over enkele jaren toenemen tot 1,3 miljoen ton per jaar. BHP Billiton, waarvan de moe dermaatschappij de grootste mijnbouwonderneming ter wereld is, heeft de mijnbouw- activiteiten in Oost-Suriname overgenomen van Suralco. Het erts uit het oosten des lands dient samen met de bauxiet die in het district Para uit de bodem wordt gehaald, als grondstof voor de raffina derij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7