I Liberia haalt Dodental door branden Portugal loopt op vredesmacht juichend in BUITENLAND Wapenexpert Kelly vergeleken met fictieve fantast 'Rebellen zullen posities opgeven' Onderzoeker: Wiegendood mogelijk door dromen van baby Powell ontkent dat hij geen tweede termijn wil Zuid-Afrikanen kopen zelf hun aidsremmers Palestijns protest houdt aan strijd tjenië gevechten tussen k >epen en rebellen zijn in alle hevig- Sid. Volgens de Rus- brachten zijn er de |t gen zeker zestien gedood. Het nieu- ;n >lgt op de aanslag m p een militair hos- aangrenzende ië. Een truck vol antplofte en dood- t nsen. Moskou f jeense rebellen ver- A. Het leger erken- fat het ziekenhuis Verdedigd. Zo wa- Hetonnen obstakels dinsdag augustus 2003 Jliegtuig I huizen ^ee inzittenden van :envliegtuig zijn jekomen toen hun ider dan een kilo- ;t vliegveld van London in de staat Connecticut p een aantal hui bewoners raakten ir kwamen verder k vrij. Een bewoon- :ht gewond toen zij --kamerraam van ®*Tide huis sprong. ubeerde voor de 'n8aan te vliegen toen kgerstortte. Onder wat er precies is ):ilipijnse II dood ishim Salamat, de grootste islamiti- ïgroepering van de Iet Moro Islamitisch ont (MILF), is in een hartaanval, leider van de MILF, d, is benoemd tot f Salamat. Het on- Ho leden tellende (Prootste van vier re uringen die een is- .aat willen oprich: _iden het voorna- ™lieke eilandenrijk, ^fle separatistische Sal 31 jaar duurt, n 120.000 mensen mamelijk burgers 1 Mindanao. rerwoest ims ABS v e 1 - Al het papierma ker Algemeen Bu- 11- Statistiek (ABS) in •baad van Paramaribo li^and verloren ge- ief de gegevens van gehouden volkstel- tr ontstond dins- vroeg, vermoede- 9'ast gelegen pand jQer-commissaris. *ee jaar geleden ont- n brand. Het verla- is een centrum van ,uiï drugsverslaafden. rerlledig in vlammen 52,an het ABS staat al- traedenverdieping er ;l itie stelt een onder- luu r evert geen al-Qaeda S i Amerika - Iran levert geen ;rdachten uit aan de 3! Staten, omdat de ncj,t bevriend zijn en ^eringsverdrag heb- an zal ze ook niet do leden van de Volks- gr ti, een gewapende ngzetsgroep, die door ^yjnen gevangen wor den in Irak. Dat heeft piordvoerder Abollah !?deh gisteren gezegd. de Iraanse minister inlichtingendiensten je maand bevestigd l,v.'n groot aantal kleine v'-menten van al-Qae- Sdt. Yunesi weigerde Bien te noemen, u ^Amerikanen zou het e jk gaan om Saif al- aitrokken zou zijn ge- —4e aanslagen van 12 saudische hoofdstad ^1 Mohammed al- ;ezocht wordt in ver sie aanslagen op de >e ambassades in Tanzania in 1998, b Zarqawi, volgens de schakel tussen al- Baddam Hussein, en aden, een zoon van Laden. eda-leden zijn naar genomen naar Iran ien het Taliban-be- en onderdak bood in eind 2001 uit het gestoten. Iran stuur- lit jaar meer dan 500 ^rug naar hun land P'hist. Ook is het met 1 undiensten van ver- 3" landen, waaronder m overleg over al-Qae- lie gevangen worden Aan Saudi-Arabië "Ie toezegging gedaan uuiche verdachten zul- 7» uitgeleverd. monrovia/anp-afp-rtr - De voorhoede van de West-Afri kaanse vredesmacht is gisteren in Liberia met gejuich onthaald. Amerikaanse mariniers die afge lopen nacht voor de kust van Li beria arriveerden, ondersteunen de Nigeriaanse militairen. Inmid dels zijn de Verenigde Naties be gonnen met de formatie van een stabilisatiemacht die de West- Afrikaanse militairen moet op volgen. Op het vliegveld bij de hoofd stad Monrovia onthaalden tien tallen Liberianen de militairen met gejuich. In de stromende regen riepen zij leuzen voor de vrede. Ook in de straten van Monrovia was vreugde over de komst van de troepen. De vre desmacht moet een einde ma ken aan de gevechten tussen regeringstroepen en rebellen in Liberia en de aanvoer van hulp goederen mogelijk maken. Het is nog onduidelijk of de 2300 Amerikaanse mariniers aan land zullen gaan. Voorlopig bestaat de Amerikaanse bijdra ge vermoedelijk vooral uit hulp bij communicatie en logistiek. De West-Afrikaanse vredes macht groeit de komende we ken uit tot ongeveer 3500 mili tairen. In oktober zullen zij worden opgevolgd door een VN-stabilisatiemacht. Volgens de BBC zijn daarover inmiddels onderhandelingen begonnen met onder meer India, Pakis tan, Zuid-Afrika en enkele West-Afrikaanse landen. De belangrijkste Liberiaanse re bellengroepering, LURD, heeft laten weten haar posities in Monrovia prijs te zullen geven, zodra de vredesmacht in de hoofdstad aankomt. LURD-lei- der Sekou Conneh zei gisteren vanuit Rome dat zijn troepen de strijd niet zullen voortzetten, zelfs als president Taylor op 11 augustus weigert op te stappen. Taylor heeft eerder gezegd op die datum te zullen aftreden. Het is echter onduidelijk of hij dan ook het land verlaat, zoals de rebellen, andere West-Afri kaanse landen en de Verenigde Staten willen. Nigeria heeft hem asiel aangeboden. Eerder liet de Liberiaanse president weten het land wel te willen verlaten, maar alleen als hij niet meer wordt vervolgd door het zoge heten Speciaal Hof voor Sierra Leone. Taylor is door het hof aange klaagd wegens oorlogsmisda den. Hij steunde de rebellen in Sierra Leone met wapens in ruil voor diamanten tijdens de ui terst bloedige burgeroorlog in dat land. Het hof liet gisteren weten de aanklacht tegen Tay lor niet in te zullen trekken. lissabon/dpa-anp - De bos branden in Portugal hebben opnieuw levens geëist. De brandweer berichtte vandaag dat in de buurt van het stadje Oleiros in het midden van het land een vrouw is verbrand. In dezelfde regio bezweek een man aan rookvergiftiging. De branden in Portugal hebben de afgelopen tien dagen twaalf levens geëist. Er is al meer dan 37.000 hectare bos in vlammen opgegaan. De brandweer is er afgelopen nacht wel in geslaagd een deel van de branden onder controle te krijgen. De regering kondigde gisteren formeel de noodtoestand af. Dat betekent dat Portugal formeel bij een EU-solidariteitsfonds kan aan kloppen om financiële steun. Verscheidene landen, waaron der Italië, Spanje en Marokko, hebben blushelikopters naar Portugal gestuurd. Spanje heeft de apparatuur echter ook zelf nog nodig, omdat ook daar tientallen brandhaarden zijn. Volgens de autoriteiten is de si tuatie de afgelopen dagen wel 'iets verbeterd'. In Spanje zijn de afgelopen week zeven men sen door de branden omgeko men. Ook in andere delen van Euro pa zorgden de hoge temperatu ren voor problemen. De grote bosbranden in het zuid-oosten van Frankrijk zijn inmiddels ge doofd, maar in de Cévennes, een populaire vakantieregio, zijn nieuwe branden gemeld en zijn duizenden kampeerders uit voorzorg geëvacueerd. Frank rijk heeft het drinkwater op rantsoen gesteld. In Groot-Brittannië, waar het kwik maandag tot 33 graden kwam, hebben spoorwegmaat schappijen de snelheid op een groot aantal lijnen gehalveerd, uit angst voor ongelukken door kromgetrokken rails. Volgens Britse meteorologen sneuvelt deze week het record van 37 graden dat ooit in het land is gemeten. In Duitsland gaat de tempera tuur in het westen en zuidwes ten volgens voorspellingen richting de 38 graden. Ook in Frankrijk komt de recordtem peratuur (44 graden in 1923) in zicht. In delen van Zwitserland is het verboden vuur te maken. Door de enorme droogte is het gevaar van bosbranden levens groot. Naar verwachting zal ook Zwitserland te maken krijgen met temperaturen van boven de 35 graden. Een vrouw in het Portugese dorp Macao loopt huilend weg nadat haar huis ten prooi is gevallen aan de vlammen. Macao ligt in het zwaarst door branden getroffen gebied. Foto: Reuters/Jose Manuel Ribeiro sydney/rtr - Wiegendood wordt moge lijk veroorzaakt doordat de baby droomt dat hij weer in de baarmoeder zit, en daarom stopt met ademhalen. Tot die theorie komt een Australische weten schapper. Hij adviseert daarom het bed je van de baby niet al te knus te maken. Volgens George Christos kunnen baby's gaan dromen dat ze zich weer in de baarmoeder bevinden. Daar hoefden ze zelf geen adem te halen en daardoor stoppen ze dan in hun droom met ade men. Christos geeft les aan de Curtin University of Technology in de Australi sche stad Perth. Hij onderzocht onder meer hoe de hersenen informatie ver werken. Wiegendood is een belangrijke doods oorzaak bij zuigelingen, en nog steeds een raadsel voor artsen en wetenschap pers. Tientallen mogelijke verklaringen variëren van buikligging en het gebruik van verontreinigde matrasjes tot roken tijdens de zwangerschap en hartzwakte. Tips daarvoor hebben het aantal geval len al doen afnemen. De meeste sterfgevallen doen zich voor tussen twee en vier maanden. Volgens Christos zijn baby's onder de twee maanden nog niet in staat om te dro men. De Australiër betrok bij zijn onder zoek een andere studie met slaapexperi- menten op de Stanford University. Daarbij bleek dat mensen die droomden dat ze onder water waren, stopten met ademhalen. Washington/AP - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Colin Powell ont kent dat hij geen tweede ambts termijn onder president George Bush zou willen dienen. Volgens The Washington Post had Powells plaatsvervanger Ri chard Armitage onlangs aan veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice laten weten dat Powell en hij na een eventuele herver kiezing van Bush zullen opstap pen. „Dit is een van die verhalen die in Washington altijd weer de kop opsteken. Het gaat puur om geruchten en leiden weer tot een vlaag van speculaties over wie mogelijk een vacature zal gaan vervullen die nog niet bestaat", aldus Po well in een radio-interview. Het beweerde dat het gesprek van Armitage met Rice niet heeft plaatsgevonden. De Washington Post schreef dat Powell tegenover medewerkers heeft laten doorschemeren dat zijn voornemen om het bij één ambtstermijn te laten eerder voortkomt uit een belofte aan zijn vrouw dan uit eventuele politieke meningsverschillen met anderen in het kabinet. Toen Powell aftrad als voorzit ter van de gezamenlijke chefs van staven, de functie die hij vervulde tijdens de eerste oor log tegen Irak, werd hij ge noemd als potentiële presi dentskandidaat voor de Repu blikeinen. Hoewel uit peilingen bleek dat hij bij de kiezers bijzonder po pulair was, liet hij weten er niet over te peinzen. Hoewel het nooit officieel werd bevestigd ging het verhaal dat Powell de kandidatuur afwees op uitdruk kelijke wens van zijn vrouw. gaza - Een Palestijnse jongen toont in Caza-Stad een fo to van een gedetineerd familielid. Overal in de bezetten gebieden werd gisteren opnieuw gedemonstreerd voor de vrijlating van alle Palestijnse gevangenen door Israël. Dat wil slechts zo'n 440 van de 6000 betrokkenen laten gaan. De Palestijnse premier Abbas heeft uit ongenoe gen over dat besluit een ontmoeting voor vandaag met de Israëlische premier Sharon afgezegd. Dit meldde de Israëlische radio, die zich beriep op 'Palestijnse functio narissen'. Israëlische militairen hebben vanmorgen mor gen in de buurt van de stad Oalqilya op de Westoever ongeveer veertig tegenstanders van de bouw van de om streden veiligheidsmuur opgepakt. Het gaat om 34 bui tenlanders en zes Israëliërs. De actievoerders hadden een huis bezet, omdat Israëliërs de tuin van het pand met bulldozers wilden verwoesten in verband met de bouw van de veiligheidsmuur. Foto: Reuters/Am mar Awad door onze correspondent Esther Cotink londen - De Britse wapenadviseur David Kelly, wiens begrafenis morgen plaats vindt, is door een regeringswoordvoerder bestempeld als een 'Walter Mitty'. Mitty, een fictief karakter van de Amerikaans auteur James Thurber, is een onbedui dend mannetje met een saaie 9 tot 5- baan, dat fantaseert dat hij een superheld en wereldredder is. De vergelijking van de alom gerespec teerde wapenexpert met een fantast heeft zo kort voor de begrafenis een stroom van kritiek en walging opgewekt onder vrienden en collega's van Kelly. The Independent, die met 'een anonie me bron binnen Downing Street' zou hebben gesproken, vermoedt dat het een nieuwe tactiek van de regering is om de schuld van zich af te schuiven. Maar gisteravond gaf regeringswoord voerder Tom Kelly toe dat hij de bron was. Hij zei de onvoorzichtige opmer kingen te hebben gemaakt in een ge sprek met een journalist dat niet voor publicatie was bestemd. Eerder op de dag had een woordvoerder van premier Blair nog verklaard: ,,Ik weet niet waar dit commentaar vandaan komt, maar we willen duidelijk maken dat niemand zoiets heeft gezegd met de goedkeuring van de minister-president of wie dan ook in Downing Street." Tom Kelly had 'off the record' gezegd David Kelly zowel het ministerie van de fensie als de BBC heeft misleid met de bewering dat de overheid heeft geknoeid met wapeninformatie over Irak. Hij heeft BBC-verslaggever Andrew Gilligan meer verteld dan hij in werkelijkheid kon weten, aldus de anonieme bron, en vervolgens nagelaten om zijn werkgever (Defensie) de hele waarheid te vertellen over zijn contacten met de pers. De regeringsadviseur zou natte voeten hebben gekregen toen een Lagerhuis- commissie het onderzoek opende naar de verwijten over het 'opkloppen' van wapendossiers. Na Kelly's getuigenis werd Gilligan voor een tweede keer ge hoord, volgens de bron binnen Dow ning Street was dat de aanleiding voor Kelly's zelfmoord. „De man is een Wal ter Mitty", besloot Tom Kelly. Deze omschrijving voor een man die was genomineerd voor een Nobelprijs en op het punt stond Iraakse inspec teurs bij te gaan staan in de jacht op wa pens, zal bij Kelly's familie en vrienden inslaan als een bom. Voor de BBC zou een uitspraak als deze rechtvaardigen waarom Gilligan de wapeninlichtingen 'opgeklopt' noemde. De omroep gaf na de tragische dood van Kelly toe dat hij de bron achter deze bewering was. David Kelly verdween in de middag dat Gilligan voor de tweede keer getuigde. Op vrijdagochtend 18 juli werd zijn li chaam aangetroffen in de bossen van Longworth. De voormalige VN-inspec- teur bleek te zijn overleden aan een snij- wond in de linkerpols. Ook droeg hij vier elektrode-pleisters op de borst, die nor maliter zijn verbonden met een monitor die het hartritme registreert. Cardiolo gen noemden het 'ongewoon' dat de pleisters niet door een arts waren verwij derd. De begrafenis van de 59-jarige wa penexpert vindt plaats in het dorp waar zijn lichaam werd gevonden. De cere monie begint in St. Mary's Church, op enkele kilometers van Kelly's woning in Southmoor. Dominee Roy Woodhams leidt de dienst die zeer waarschijnlijk elementen draagt van de Baha'i religie, waartoe David Kel ly zich vier jaar geleden bekeerde. Een politiewoordvoerder zei dat 'Kelly's fa milie wenst dat de begrafenis een plech tige en besloten aangelegenheid is'. Slechts één cameraman en één verslag gever mogen de begrafenis bijwonen. Vice-premier John Prescott bezoekt de uitvaart namens de regering. Hij verde digde defensieminister Geoff Hoon, die zijn vakantie gewoon laat doorgaan. De keuzes van Hoon zijn al meerdere keren bestempeld als ongevoelig. Zo vierde hij een skivakantie in de week dat het offen sief tegen Irak begon, en werd hij twee dagen na de dood van David Kelly gesig naleerd bij de Britse Grand Prix. door onze correspondent Eelco van der Linden durban - De strijd tegen aids in Zuid-Afrika wordt voor een be langrijk deel gevoerd om de centen. De Zuid-Afrikaanse re gering weigert medicijnen te verstrekken aan miljoenen zie ken, en gebruikt daarbij vaak het argument van de enorme kosten. Oké, zeggen steeds meer mensen, dan gaan wij ze zelf uit goedkope landen halen. „Wij doen niets anders dan ge hoor geven aan de oproep van Nelson Mandela, die vond dat kopieën van patentmedicijnen, zogenaamde generieken, in dit land beschikbaar moeten ko men", zegt Wilbert Bannen berg, arts en adviseur op gebied van medicijnen. Hij werkte eer der voor de ANC-regering, de zelfde die hij nu samen met de aids-activisten van Treatment Action Campaign (TAC) be strijdt. Bannenberg presenteerde giste ren tijdens de aids-conferentie in Durban het bedrijf Garpp, door hem met partners als Art sen Zonder Grenzen en TAC opgezet, en dat zich ten doel stelt aidsremmers tegen de laagst mogelijke prijs beschik baar te krijgen in Zuid-Afrika. Een revolutionaire keuze, die de politiek keihard uitdaagt en de farmaceutische industrie even hard tegen de schenen schopt. Maar Bannenberg relativeert. „Als de komende twee decen nia acht miljoen mensen drei gen te sterven en als de regering geen beleid ontwikkelt, dan moet je handelen." Hij noemt Garpp een non-profit inkoop organisatie, die haar waar voor al uit India zal betrekken. Op zich is dat niet illegaal. „We zijn geen drugssmokkelaars." Garpp wil in eerste instantie 26 projecten met 5000 patiënten gaan bedienen. Bannenberg verzekert dat de selectie van pa tiënten zeer zorgvuldig wordt gedaan en dat er niet wordt ge morreld aan de criteria voor goede klinische zorg. „Ons doel is juist meer kermis en capaci teit op te bouwen, waar ook de publieke sector van kan profite ren. De prijs die Garpp voor de be roemde drie-componenten cocktail zal kunnen bedingen is 25 tot 33 euro per maand per patiënt, wat een kwart is van de prijs die een gewone apotheker rekent en de helft lager van de prijs in de speciale non profit- programma's die de farmaceu tische bedrijven hebben. Bannenberg predikt de princi pes van de vrije markt, maar de reactie van de industrie is verre van zeker. „We hebbe^joede advocaten, en ook is ér een 'be schermende constructie'. We werken als een coöperatie, waarbij onze afnemers ook on ze leden zijn. Als de industrie wil procederen, richt ze zich niet tegen een bedrijf maar te gen aidslijders, en dat is uit pr- oogpunt niet erg aantrekkelijk." De industrie toonde zich giste ren verrast. „Ik kende het pro ject niet", zegt Vicki Ehrich van de Amerikaanse gigant Glaxo. Ze is ontstemd over het verwijt te duur te zijn. „Wij hebben on ze prijzen scherp verlaagd. Een cocktail is voor 62 euro te krij gen." En over het schenden van het patent is Ehrich duidelijk. „Wij zijn nog steeds eigenaar van het product. We hopen op overleg, maar sluiten juridische stappen niet uit."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5