BINNENLAND Kleine kamer kost student al 400 euro Na de vogelpest blijft onzekerheid knagen Amsterdam en Utrecht duurst Ecologisch geteeld, klassiek geoogst 'Pardonregeling creëert nieuwe problemen' OM wil meestervervalser terroristen wel de cel in Ken je die van de Antonov die naar Eindhoven kwam? Piloot overboord, luchtballon op hol iade dreigt bij bulance-acties' "aag - Patiënten dreigen li- elijke of psychische scha- te lopen als gevolg van de Iigen van de particuliere jances. Dat heeft de In- e voor de Gezondheids- andaag geschreven in een ian de verpleegkundigen articuliere ambulance- [en. De inspectie kan op jment geen inschatting hoe ernstig de situatie is ïatiënten. „Wij hebben in jeeval signalen gekregen t op het randje zou kun- tten", aldus een woord- dinsdag 5 augustus 2003 Iteravontuur tnelweg A28 hrberg - Een verstandelijk iicapte jongen (15) heeft 4n met zijn skelter een rit- 5|aakt over de A28. De k was volgens de politie de instelling waar hij 1 in Zeist onderweg naar §iders in Amersfoort. wee uur nadat de ver- Ug van de jongen werd op- 2kt, zag een automobilist Rarssen hem op de snel- ■den. De man wist de jon- ■ar een carpoolplaats bij |ag Soesterberg te dirige- jaar de politie hem later Ie. iariy maakt val 11 f acht meter am - Een 1 jaar oude ba- Schiedam is gisteravond gewond geraakt nadat hij n balkon was gevallen, ngetje, dat even aan de cht van zijn ouders was jyypt, maakte een val van ïeter. Hij werd met spoed 0|(et Erasmus Medisch xm in Rotterdam ge- 'K Daar bleek dat het kind :rsenfractuur heeft opge- leh alle landicapte liters misbruikt ttdij Een 50-jarige man uit eg%iers bij Arnhem heeft asfy dat hij zijn twee ver is hlijk gehandicapte doch- veen 18 en 19 jaar seksueel as Misbruikt. De meisjes, die 311 'instelling wonen, kwa- terrr de weekeinden naar zijn ^.en medewerkster van het ;ot 'aar het 18-jarige meisje der kreeg in juni van dit jaar an naar aanleiding van 1 ee,kingen die het kind h sfe. De vader is in afwach- 3veln zijn rechtszaak weer geviar mag zijn dochters ateipig alleen onder begelei- Patezoeken. ens len op spoor modt kind fataal en i n - Door een aanrijding I Pe;n trein is gisteravond een ?evi verstandelijk gehandi- schngetje uit Horst om het r- 'gekomen. Het ongeval ge- iteii üi Tegelen. Het kind, 30nn de aandacht van de ou- tuuas ontsnapt, was op het he Jaan het spelen. De jon- 'gd lis met zijn ouders op be- tpeh Tegelen. Het treinver- im kssen Venlo en Reuver ge(iige tijd gestremd, mo; He brommer? jmomde motor! breda - In de zinderende hitte trekken Friese paarden een oude oogstmachine voort. Gistermiddag werd zo in het buitengebied van Breda rogge geoogst op de manier waarop het vijftig jaar terug ook gebeurde. Het veld rogge is ecologisch geteeld, daarom werd voor een klassieke wijze van oogsten gekozen. Foto: WFA/Erald van der Aa tijk ïer rwl ntüjvEN - Een 18-jarige ^en5etser' uit Valkenswaard r- Eqagavond in Eindhoven htei wilde achtervolging aan- ePtyen door de politie. De 'datjei 0p omdat zijn voertuig 1 w^el erg hoge snelheden bereiken. Op een gege kt hment zelfs 130 kilometer eveij- nadere inspectie na ht'".houding bleek het te datm een gestolen motor- WX Duitsland, die listig was 3rgted' als bromfiets, com- echiet geel bromfietsplaatje lSPe voorspatbord en een e g^e rings plaatje achterop. cse paren en op zoon urg - Turkse paren in land met een kinderwens n een duidelijke voorkeur ingens. Dat blijkt uit een soek van het Centraal Bu- Dor de Statistiek (CBS), itone Nederlanders en mers hebben geen voor naar willen het liefst zo- n zoon als een dochter. aïnevangst Ie Antillen istad - De kustwacht van lerlandse Antillen heeft een drugsvangst ge- 593 kilo cocaïne. In land zou de partij een hebben van enkele tien- dljoenen euro's. De be- ig van een verdachte ioat vluchtte aan land merkte dat de kust- hen in de gaten had. In edboat werden naast te- toestellen en GPS-appa- j 25 balen van ongeveer i cocaïne aangetroffen, en i marihuana. De beman- i nog voortvluchtig. door Rudi Buis stramproy - Honderden pluim veehouders zijn zwaar getroffen door de vogelpest. Nu binnen kort de kippen weer massaal de stallen in mogen, komt voor veel boeren de twijfel. Heeft het nog wel zin om door te gaan? Het erf is brandschoon, de tuin perfect onderhouden. „Daar hebben we door de vogelpest alle tijd voor gehad", zegt Christine Kunnen. Ze zit met haar man Erik aan de keukenta fel. Tegenover hen zit Ingrid Voncken, adviseuse bij Sociaal Economisch Plan Veehouderij, met een vuistdikke ordner. Ze heeft zelf contact opgeno men met het echtpaar uit het Noord-Limburgse Stramproy. „Ik heb mijn klanten op het netvlies staan. Er is niet veel fantasie voor nodig om te zien dat het bij deze familie zou gaan knellen." Hoewel het echtpaar niet 'emotioneel aan het plafond zit', accepteren ze een gesprek. Mede omdat ze Ingrid kennen. Christine: „Het is goed om over de ellende te praten, de film een keer voorbij te laten glijden." Een kleine vijf maanden eerder. Al bij de eerste uitbraak van vo gelpest in de Gelderse Vallei zit de schrik er goed in bij de Kun- nens. Maar goed, twee rivieren en een dikke honderd kilometer kan het virus niet zomaar over bruggen, denken ze. De jonge familie, vader Erik (38), moeder Christine (35) en hun vijfjarige tweeling, blijft het nieuws nauwgezet volgen. In hun gloednieuwe, dure stal zitten pas sinds drie maanden kippen. Vogelpest zou een catastrofe betekenen. Nog geen maand later moet de familie zichzelf isoleren: de vo gelpest zaait ook dood en ver derf in Limburg. Er worden al leen nog boodschappen ge daan. Een dagje naar de dieren tuin met de kinderen wordt ge schrapt. Enkele dagen later slaat de bom toch in. Op woensdag 15 april gaat de tele foon: de taxateurs komen, het pluimvee moet preventief wor den geruimd. „Dat is erg hard, je verkoopt eigenlijk in vijf mi nuten je bedrijf', zegt Erik. Het duurt maar liefst drie da gen voor alle 100.000 kippen zijn geëlektrocuteerd. Erik: „We hadden de pech dat we ruimers hadden die nog nooit een kip hadden gevangen." Erik dreigt de staldeuren op slot te gooien, als er niet snel een betere vang- ploeg komt. Dat lukt. De ouders van Erik mogen het erf niet op komen, wanneer ze de kinde ren willen halen. „Dan krijg je een brok in je keel. Van vroeger uit is het juist hün bedrijf." Za- den haag/gpd - Duizenden asielzoekers mogen waarschijn lijk niet het land uit worden ge zet in afwachting van de speci fieke pardonregeling die het ka binet heeft aangekondigd. Het ministerie van justitie bestu deert momenteel een recente rechterlijke uitspraak volgens welke een Somalische asiel zoekster niet mag worden uit gewezen. De vrouw had een verzoekschrift ingediend om voor de pardonregeling in aan merking te komen. Volgens de rechter in Maastricht moet daar eerst 'fatsoenlijk' op worden ge reageerd. In totaal hebben meer dan 7000 asielzoekers een verzoek inge diend om voor de regeling in aanmerking te komen. Het mi nisterie weet nog niet of dit be tekent dat zij voorlopig allemaal mogen blijven. De pardonrege ling is nog niet uitgewerkt. Wel staan de hoofdlijnen vast. Het vorige kabinet (CDA, WD, LPF) besloot dat voor zogehe ten schrijnende gevallen een uitzondering op de regels moet worden gemaakt. Het huidige kabinet nam dat idee, aanvan kelijk gelanceerd door minister Nawijn (vreemdelingenbeleid en integratie), over. De pardon regeling betreft asielzoekers die al langer dan vijf jaar in Neder land zijn en nog steeds wachten op afhandeling van hun eerste Pluimveehouders zoeken massaal hulp Honderden pluimveehouderijen zijn door de vogelpest der mate in problemen gekomen, dat ze hulp hebben gezocht. „Bijna iedereen wil door, maar het is de vraag of ze dat kun nen", stelt de Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP). Inmiddels hebben 34 pluimveehouders een aanvraag ingediend voor bijstand uit het Noodfonds, dat na het uit breken van de vogelpest begin maart is ingevoerd. Nog eens vierhonderd pluimveehouders hebben informatie over het Noodfonds opgevraagd. Het Sociaal Economisch Plan (SEP) Veehouderij adviseert momenteel circa 275 door de vogel pest gedupeerde pluimveehouders. SEP Veehouderij geeft de boeren naast sociaal-emotionele begeleiding ook praktische adviezen voor de bedrijfsvoering voor de komende jaren. terdagavond laat liggen er al leen nog veren in de stallen. De dag erna is het Pasen. Nu de stallen leeg zijn mogen ze weer het erf af. De kinderen willen naar opa en oma. Want daar komt de paashaas. Met eieren, dat hebben ze op school ge hoord. „Dan ga je toch, want je wilt de kinderen hun plezier niet ontnemen", zegt Christine, die samen met haar man eigen lijk alleen nog maar wil slapen, uitrusten van de hectische pe riode. Al snel belandt de familie in de realiteit: een stal van vele ton nen staat na een paar maanden leeg. Er zijn geen inkomsten. Erik en Christine bellen hun in vesteerder om een afspraak te maken. Het wordt van weers kanten een hard gesprek. „Ik vroeg al in het begin of hij met ons verder wilde. Zo niet, dan kon hij zelf de hokken poet sen", vertelt Erik. Het is ook emotioneel. Bijna tien jaar heb ben ze voor een vergunning voor de nieuwe stal gevochten. Ze willen nu door. „Stoppen kan niet meer." De familie krijgt respijt van de investeer der. En treedt in contact met SEP Veehouderij. De organisatie biedt het gezin niet alleen emotionele onder steuning, maar geeft ook prakti sche adviezen en begeleidt de familie bij de ontwikkeling van het bedrijf voor de komende ja ren. De voorschotten aan het energiebedrijf moeten worden stopgezet. Er volgen contacten met banken en verzekeraars. Wat heeft de gemeente te bie den? En willen ze gebruik ma ken van het noodfonds dat door het ministerie in het leven is geroepen? „Ik kan er niet voor zorgen dat het gezin meer geld voor de ge ruimde kippen krijgt, maar ik kan Erik en Christine wél advi seren hoe ze problemen kun nen opvangen", zegt Ingrid Voncken. Over drie weken is de omgeving - hopelijk - vrij van vogelpest verklaard. Maar komen er met een kippen in de stal? „Dat is voor ons een moeilijke vraag", zegt Erik. „Neem de varkens pest: het jaar na de crisis was het zwaarst. Iedereen komt te gelijk de markt op met hetzelf de product. Pluimveehouders komen met dezelfde eitjes: eerst dunne van de jonge kip pen, later dikke wanneer de kippen ouder worden. Brengt dat voldoende op?" Voorlopig heeft Christine ook andere zaken aan haar hoofd. De kinderen nog een leuke zo mer bezorgen en een uitje orga niseren naar België, voor alle getroffen gezinnen in de regio. „Dat zal ons goed doen, even een dagje de zinnen verzetten, nu de toekomst zo onzeker is." asielaanvraag. Verder mogen de personen in kwestie geen straf blad hebben en moeten ze al 'in bepaalde mate' ingeburgerd zijn. Nawijn voorspelde destijds dat het zou gaan om zo'n 2300 mensen. Verantwoordelijk minister Ver donk komt binnenkort met pre cieze regels. Dan wordt duide lijk wie ervoor in aanmerking komen. Volgens het ministerie is dus nog niet gezegd dat de Somalische asielzoekster uit eindelijk ook in Nederland mag blijven. Dat hangt helemaal af van de regeling zoals die eruit komt te zien. Hoogleraar strafrecht en vreemdelingenzaken Van Kalmthout ziet de politiek steeds dezelfde fouten maken: „Iedere keer worden criteria ge creëerd waar net weer mensen buiten vallen. En dan volgt al snel weer een nieuwe pardon regeling. Roepen dat iemand van onbesproken gedrag moet zijn of volledig ingeburgerd is boterzacht. Als je alleen een da tum noemt als grens heb je dat niet." De hoogleraar vreest dat straks de regeling de afwijzin gen volgt als de IND nu al door gaat met het afwijzen van par- donverzoeken. „Je zet de zaak op z'n kop als je daarna nog een regeling moet gaan maken waar die gevallen allemaal in vallen." utrecht/anp - De woningnood onder studenten leidt tot schan dalig hoge kamerprijzen. Dat zegt de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) naar aanleiding van een onderzoek in twaalf gro te studentensteden. Amsterdam en Utrecht spannen de kroon, daar werden kamers gespot van 400 euro (9 vierkante meter) en 350 euro voor 8 vierkante meter. Volgens het puntensysteem dat het ministerie van VROM heeft ontworpen om een maximale huurprijs te bepalen, mag een kamer gemiddeld 14,15 euro per vierkante meter kosten. De LSVb onderzocht 25 willekeuri ge studentenkamers per stad. Tien van de twaalf steden zitten ruim boven deze maximum huurprijs. Amsterdam en Utrecht scoren het slechts met respectievelijk 26,7 en 25,2 eu ro. Het best vertoeven is het in Eindhoven en Tilburg, daar be taalt een student gemiddeld 13,5 en 12,9 euro per vierkante meter. Ongeveer 30.000 studenten wachten volgens de LSVb op een kamer. Voorzitter M. de Jong: „De situatie is zo schrij nend dat studenten al lang bfij zijn als ze een kamer vinden. Vaak komen ze in de proble men met hun huisbaas als ze huurverlaging aanvragen, om dat er genoeg studenten zijn die wel de veel te hoge prijs willen betalen." De LSVb vindt dat de gemeen ten en woningcorporaties hun verantwoordelijkheid moeten nemen. „Er is een wet waarin staat hoeveel een kamer maxi maal mag kosten en die moet worden nageleefd. Dat is niet de verantwoordelijkheid van de student, maar van de over heid", aldus De Jong. De wo ningcorporaties die speciale studentenwoningen verhuren houden zich volgens de LSVb wel aan het puntensysteem, maar zouden een grotere rol kunnen spelen in de voorlich ting aan kamerzoekende stu denten, vindt De Jong. rotterdam/anp - Justitie in Rotterdam denkt na de vrij spraak in twee eerdere rechts zaken tegen vermeende mos limterroristen nu toch een suc cesje te kunnen boeken. Zij ziet in een 46-jarige Algerijn een 'meestervervalser', die islamiti sche strijders die aanslagen wil den plegen, van valse paspoor ten en rijbewijzen voorzag. Officier D' Anjou eiste gisteren drie jaar gevangenisstraf tegen de man. Hij woonde in 2001 in Rotterdam op een adres waar twee dagen na de aanslagen in New York en Washington een groepje vermeende terroristen werd aangehouden. Justitie ver dacht hen van het voorbereiden van een aanslag op de Ameri kaanse ambassade in Parijs. Twee van hen waren volgens het openbaar ministerie (OM) gelieerd aan het al-Qaedanet- werk. De rechtbank sprak vier ver dachte mannen op 19 decem ber vorig jaar echter vrij, omdat justitie alleen op basis van in formatie van de veiligheids dienst AIVD actie ondernam. Om dezelfde reden strandde in juni dit jaar een zaak tegen twaalf andere moslims, die zou den hebben geholpen bij het werven en ondersteunen van ji- had-strijders. Dat er in het eerste dossier wel sprake was van criminele activi teiten bleek uit de vondst in twee Rotterdamse panden van vervalste documenten en appa ratuur om ze te maken. De spullen zouden van de Algerijn zijn. Hij was bij de inval van de politie net vertrokken, maar werd in maart van dit jaar in Duitsland alsnog aangehouden. Volgens justitie blijkt uit tele foontaps, een vingerafdruk op een pas en verklaringen van an deren dat de man schuldig is. De Algerijn wordt zelf niet als terrorist gezien, omdat hij niet rechtstreeks betrokken zou zijn bij het voorbereiden van aan slagen. De man bekende in mei tegen over de politie de vervalsingen. Op de zitting krabbelde hij te rug en zei zomaar wat te heb ben verklaard om niet te wor den geassocieerd met terroris me. Volgens zijn advocaat had justitie net als in de eerdere za ken niet op basis van alleen AIVD-informatie tot vervolging mogen overgaan. De uitspraak is op 18 augustus. In de andere moslimzaken is het OM in hoger beroep ge gaan. Die dienen waarschijnlijk dit najaar. Telfort capituleert voor herdenking den haag/anp - Telecombedrijf Telfort heeft gisteren in overleg met de Stichting Herdenking 15 augustus 1945 besloten de geplan de grootscheepse reclamecampagne voor die datum aan te pas sen. De vlaggenactie op 15 augustus, de herdenkingsdag van de capitulatie van Japan, gaat wel door. Maar Telfort zal op die dag af zien van adverteren voor deze campagne. Het telecombedrijf zegt dat het voorafgaand aan de actie wel is na gegaan of 15 augustus een officiële feest- of herdenkingsdag is. Wie op die dag de door Telfort huis-aan-huis verspreide plastic Nederlandse vlag of een vlag van eigen ontwerp uithangt, maakt kans op vijf jaar gratis bellen en en ontvangt ieder jaar een nieuwe telefoon. hellendoorn - Daar staat hij dan toch veilig op de grond, het mandje van een heteluchtballon. Even daarvoor vloog de ballon, met aan boord zeven passagiers van een bedrijf uit Purmerend, nog stuurloos rond zonder piloot. Die maakte namelijk bij Hellendoorn een ongelukkige landingsmanoeuvre, waardoor hij samen met een passagier overboord sloeg. Een van de overgebleven passagiers had de tegenwoordig heid van geest om met zijn mobieltje het alarmnummer 112 te bellen. Via de alarmcentrale werd contact gelegd met de luchtvaartpolitie, die een ballonpiloot in Hellendoorn wist te vinden. Hij slaagde erin van af de grond de passagiers in de losgeslagen ballon anderhalve kilometer verderop aan de grond te pra ten. Ondanks alle aanwijzingen verliep de landing niet helemaal zoals het hoort. In totaal moesten vier mensen met lichte verwondingen (variërend van botbreuk en brandwonden tot nekklachten) naar het ziekenhuis worden overgebracht. Foto: ANP/Vincent Jannink eindhoven/gpd - Vrijdag zou hij naar Eindhoven komen: de An tonov 225, het grootste vliegtuig ter wereld. Honderden spotters en dagjesmensen stonden klaar om het toestel, dat voor het eerst in lange tijd West-Europa aan deed, te zien. Maar de vlucht werd uitgesteld wegens motorproblemen. Gisteren was het dan echt zo ver, zo werd 's morgens ge meld. Helaas voor de liefheb bers week de Antonov op het allerlaatste moment uit van Eindhoven naar een vliegbasis in Keulen. Kort voor de geplan de landing in Eindhoven ont stond grote onduidelijkheid over een mogelijke beslagleg ging op het Oekraïense vlieg tuig. Een veilinghuis in Veghel zou, zo meldde Omroep Brabant 's ochtends, overwegen beslag te leggen op de AN-225. Het vei linghuis heeft een grote inter nationale klant die nog miljoe nen euro's van de Oekraïense regering tegoed heeft. De Vliegbasis Eindhoven rea geerde direct op de mediabe richten en nam contact op met de eigenaar en verhuurder van de kist, het Oekraïense bedrijf Antonov Design Bureau. „Wij wilden niet het risico lopen we ken of zelfs maanden met dat enorme vliegtuig op ons plat form te blijven zitten. Dat kost ons teveel ruimte", zegt een woordvoerder. Het Antonov Desip» Bureau be sloot na het contact met de vliegbasis Nederland voorlopig te mijden. Een tweede, kleinere Antonov 124 van de onderne ming heeft de Vliegbasis Eind hoven gisteren nog verlaten. Veilinghuis De Meerman veilde drie jaar geleden succesvol een kleinere Antonov 124 nadat die drie jaar aan de ketting had ge legen op Maastricht-Aachen Airport. Veiling van de Antonov 225 zou vijftig miljoen euro kunnen opleveren. De Antonov is door het Neder landse leger ingehuurd om ma terieel van de internationale vredesmacht ISAF uit Afghanis tan te vliegen. Een deel van de spullen zou vanuit Nederland naar Duitsland gebracht wor den. Dat gebeurt nu andersom.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3