Veel drinken en weinig bewegen vV GESPREK VAN DE DAG b |VA si* Meer mensen sterven tijdens periode van hitte 0 \^elsTus Sporten bij warmte niet ongevaarlijk Sorry DINSDAG 5 AUGUSTUS 2<E! IJ MENSELIJK Actrice CAMERON DIAZ heeft de publicatie van oude naaktfoto's we ten voorkomen. Een rechter bepaal de gisteren dat de foto's voorlopig geheim blijven. De foto's zijn bijna tien jaar oud. Cameron Diaz pro beert met een rechtszaak te voorko men dat een fotograaf de beelden verkoopt. Haar handtekening op de toestemming om de foto's te verko pen, is volgens de 30-jarige actrice vervalst. Als processtukken dreig den de foto's toch openbaar te wor den. De rechter bepaalde daarom dat de actrice in ieder geval tot het eind van de rechtszaak haar recht op privacy houdt. De rechtbank wei gerde geheimhouding van de rest van het dossier. De volgende zitting is op 12 september. Cameron Diaz acteerde onder meer in The Mask en Someting About Mary. Op dit moment is ze in de bioscopen te zien met Charlie's Angels 2. Foto: AP Verkoeling, dat willen we dezer dagen allemaal wel. Een zonaanbidder in een weiland bij het Belgische Eupen werd zondagmiddag echter wel heel erg abrupt op zijn wenken bediend. Op tien meter afstand van zijn tuinstoel plofte een vijf kilo zwaar IJSBLOK neer. Goed voor een halve meter diepe krater. Het ijs is vol gens de Eupense politie afkomstig van een vliegtuig. Het ijs is van een van de vleugels van het vliegtuig gevallen. Volgens de politie komt het regelmatig voor dat er blokken ijs van een vliegtuig naar beneden donderen. In de meeste geval len komt het dan in het bos of het water terecht zonder dat iemand het merkt. Het WEERBERICHT van het NOS Journaal ziet er sinds gisteravond wat anders uit. De uitsneden van kaarten zijn iets veranderd en de kleuren zijn opgefrist. Ook komt er binnenkort meer beweging in de kaarten, laat weerman ERWIN KROLL weten in een toelichting op de website van het Journaal. Kroll verwacht veel reacties op de verandering. Niet omdat ze in grijpend zijn, maar elke verandering brengt een stroom aan reacties met zich mee, aldus de weerman. Volgens Kroll ziet het weerbericht er wat an ders uit omdat een nieuwe computer is gekocht die meer mogelijkheden biedt. Kroll: ,,Alle meteorologische gegevens worden bijvoorbeeld auto matisch in plaatjes omgezet, zodat ook isobaren, fronten en hoge- en la gedrukgebieden bewegend in beeld kunnen worden gebracht. Bovendien kan er op kaarten worden in- en uitge zoomd, kan de overgang van de ene kaart naar de andere op een verras sender wijze plaatsvinden en nog veel meer." Foto: GPD keningnummer opgeven. Voortaan hoeven zij elke keer als zij wat bestel len, slechts een vinger in het apparaat te houden. De openstaande rekenin gen van de geregistreerde klanten wor den automatisch van hun bankreke ningen afgeboekt. Volgens de uitvin ders is het de eerste keer wereldwijd dat het systeem in de horeca wordt toegepast. Dorstigen in een Zuid-Duits café kun nen hun BIER voortaan met een VIN GERAFDRUK betalen. Stamgasten hebben geen geld of kredietkaart meer nodig, stelt de eigenaar van het horeca-etablissement in Heilbronn. Van geïnteresseerde klanten wordt met een elektronisch apparaat een vingerafdruk genomen. De gasten moeten verder hun naam en bankre- In de Amerikaanse staat Pennsylvania is de arts overleden die de uitvinding van de MOND-OP-MONDBEADEMING op zijn naam heeft staan. De Amerikaanse Hart Associatie heeft laten weten dat Peter Safar zondag op 79-jarige leeftijd is overleden. De arts, wiens pionierswerk ontelbare levens heeft gered, was gebo ren in Oostenrijk. Hij overleefde een concentratiekamp van de nazi's en emi greerde na de Tweede Wereldoorlog naar de Verenigde Staten. In de bijbel Staan al verwijzingen naar een kennelijke toepassing van mond-op-mondbeademing, maar de techniek was in onbruik geraakt totdat Safar die in de jaren vijftig her ontdekte. Amerikaanse fietskoeriers hadden af gelopen weekeinde het nakijken toen de Nederlander Lex van Rooij, alias Lex Flex uit Nistelrode, als eerste ein digde bij de Noord-Amerikaanse FIETSKOERIERWEDSTRIJD. De 27- jarige Brabander, die vier jaar lang pakjes bezorgde voor Tour de Ville Fietskoeriers in Eindhoven, verblijft twee jaar in de Verenigde Staten en kon Nederland daarom vertegenwoor digen bij deze wedstrijd. ,,Mijn colle ga's van Tour de Ville deden dit jaar mee aan het Europees Kampioen schap in Londen. Aangezien ik hier zit, kon ik er niet bij zijn en daarom beloofde ik ze aan deze wedstrijd mee te doen", zei de 27-jarige Van Rooij gisteren. Lex Flex moest het als enige Nederlander opnemen tegen ongeveer 150 Amerikaanse en Canadese koe riers. De deelnemers van de North American Cycle Courier Champion ships (NACCC) moesten in een paar uur tijd een parcours afleggen waarbij ze diverse af leveropdrachten meekre gen. Wie in de voetsporen van Jamai of Jim wil treden, kan zich vanaf maandag aan melden voor de audities van de tweede editie van IDOLS. Op de website ww- w.idols.nl staat een inschrijfformulier dat potentiële idolen in de leeftijd van 15 tot en met 28 jaar moeten invullen. Door de veelbesproken audities van vorig jaar, staan dit seizoen de eerste zes afleveringen in het teken van deze voorron des. Dat zijn er twee meer dan vorig jaar, liet Holland Media Groep (HMG) giste ren weten. Vorig jaar verschenen 7626 'zangers en zangeressen' voor de kriti sche juryleden. Die gaven hun onomwonden oordeel over de zangprestaties en de uitstraling van de deelnemers, wat vaak tot grote hilariteit leidde onder de kijkers. De samenstelling van de jury is dit jaar dezelfde als vorig jaar. De pre sentatie is in ieder geval weer in handen van TOOSKE BREUGEM, aldus HMG. Wie de tweede presentator wordt, is nog onbekend. Foto: GPD Voor de een is het een mooie zo mer, voor de ander kan de hitte le vensbedreigend zijn. Vooral oude ren moeten oppassen. Advies: veel drinken, een koel plekje zoeken en niet te veel bewegen. 'Bingo gaat niet door in verband met de warmte', staat op het briefje in de vi trine bij de ingang van verzorgingste huis Loosduinse Hof in Den Haag. Meneer De Graef (86) leunt ach- terover op een stoel in het rokers- deel van de recreatieruimte. „Straks ga ik een uurtje slapen en dan ben ik de hitte weer kwijt", zegt hij. Specifieke klachten door de warmte heeft hij niet, maar „ik kan er gewoon niet tegen." Het uurtje slaap midden op de dag klinkt prima, maar voor het personeel is het één van de teke nen om extra alert te zijn. „We let ten er nu extra op of mensen suf worden, hun bord niet leeg eten en veel gaan slapen", zegt Nancy Krul, afdelingsmanager in het ver zorgingstehuis. Het eerste wat het personeel 's ochtends doet is de oranje rolluiken omlaag rollen en de ramen openzetten. .Anders is het zo heet in die kamers." De be woners laten het passief over zich heen komen. Rustig houden, stil zitten en vooral de zon niet op zoeken, is hun eigen recept. Stil zitten én goed naar je lichaam luisteren, adviseert wetenschap per Maud Huynen. Ze deed voor de Universiteit van Maastricht on derzoek naar sterftecijfers tijdens hittegolven. Een van de conclu sies: in tijden van grote hitte over lijden dagelijks veertig mensen meer dan in perioden met minder warm weer. „Rust nemen, en niet doorlopen als je ergens last van hebt. Dat kan problemen voorko men", zegt Huynen. De hitte is vooral gevaarlijk voor ouderen en mensen met hart- of longziekten. Het hart moet harder pompen. Door uitdroging wordt het bloed dikker en stijgt het cho lesterol- niveau in het Vo- zo- Huynen in Washington, waar het kwik op veertig graden stond. De overheid waarschuwde daar tegen al te grote inspanningen. Zo warm wordt het in Nederland niet. Wat is eigenlijk de kritische grens? Huynen: „Dat is voor iedereen en per regio verschillend. Onze hittegolf is in Afrika een normale tempera- yy tuur. De mensen zijn er daar aan gewend, maar ouderen in Nederland raad ik aan een koel plekje te zoeken. En als ze een rondje lopen, moe ten ze dat rustig aan doen." fok hoogleraar maatschappelij ke gezondheidszorg Johan Mac- kenbach van het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam kan niet precies aangeven bij welke leeftijd het warme weer gevaarlijk wordt. „Bij de meeste mensen speelt het pas na hun 65ste. Maar een harde grens bestaat niet." Midden jaren negentig onder zocht Mackenbach de relatie tus sen hoge temperaturen en de kans om te overlijden. Bij bewo ners van verpleeghuizen is de kans op overlijden gedurende een hittegolf anderhalf keer groter dan wanneer de gemiddelde buiten temperatuur tussen de vijftien en twintig graden ligt. De helft van de slachtoffers van een hittegolf zou anders ook op korte termijn zijn overleden. Mac kenbach: „Voor terminale patiën ten is de hitte vaak het laatste zet je. Het sterven wordt vervroegd. Na een hittegolf zie je dan ook een tijdelijke afname van het aan- Veel mensen genieten van de warmte op het strand, met af en toe een verkoelende duik in de zee. Maar '3 anderen is de hitte een last. In bejaardentehuizen staat de airco op de hoogste stand. Mensen die willen g sporten doen er verstandig aan om veel te rusten en te drinken. Foto's: ANP en GPD tal sterfgevallen." Toch is een deel van de sterfte te vermijden, zegt Mackenbach. „Het ligt voor de hand, maar be woners van verpleeghuizen moe ten luchtig gekleed zijn, veel drin ken en in een koele ruimte wor den ondergebracht. Dat klinkt makkelijk, maar een verpleeghuis moet bijvoorbeeld wel genoeg personeel hebben om hiervoor te kunnen zorgen." Verpleeg- en verzorgingstehuizen hebben geen algemene richtlijnen hoe te handelen bij hittegolven. Een woordvoerster van branche organisatie Arcares: „Bejaarden huizen bepalen zelf hoe ze ermee omgaan. Veel huizen hebben nu extra koffie-, thee- en frisdrank- ronden. De topkoeling zal wel aanstaan. Dat betekent een bin- nentemperatuur van zo'n 25 gra den." In Loosduinse Hof wordt de afge laste bingomiddag gecompen seerd met ijsjes in de tuin. Me vrouw Charéti (88) heeft wél last van de hitte, maar van de drie vrouwen die voor het middag eten bij haar aan tafel zit ten, mag ze niet zeuren. Ze laat zich niet tegen houden. „Ik voel me een beetje moe, mijn gewrichten zijn pijn lijker en ik zweet erg door al het vocht in de lucht. Bovendien is de zon kankerverwekkend.' Hitte vraagt orm extra maatregels op de werkplek Zodra de mussen door de fc van het dak dreigen te valle het tijd voor extra maatrege, voor de werknemers. FNV Bouw heeft werkgevers ge-|« vraagd af te zien van werk c onder de huidige omstandis den te zwaar is, zoals weg% zaamheden. „Voor asfy ren bijvoorbeeld is h} p momenteel echt vee^ LJ heet", zegt Paulus In woordvoerder van ij vakcentrale. De ten^ Zïaturen boven het aie kunnen oplopen tot la NNen de honderd grader Carel Grol en Marloes de Koning Hoe verstandig is het om het uiterste uit je zelf te halen als de mussen dood van het dak vallen? De betaalde voetballers bereiden zich intensief voor op een nieuw seizoen en (marathon)lo pers in voorbereiding op een wedstrijd in het najaar trainen ook rustig door onder de huidige tropische om standigheden. Thermo- t fysioloog Peter Reffel- trath van onderzoeks instituut TNO in Soes- terberg vindt het vaak verstandiger het alle maal even niet te doen. „Zeker als je geen goed getrainde spor ter bent." Reffeltrath onder zoekt de invloed van warmte op het men selijk prestatiever mogen, vaak in op dracht van Defen sie. Zware lichame lijke inspanning, zoals hardlopen, in extreme kan allerhande pro blemen geven. „Om de koeling op peil te houden moet het hart sneller klop pen. Als je toch in de warmte wilt sporten is het daarom verstandig een hartslagmeter te gebruiken en te proberen de hartslag op een normaal peil te houden." Veel van de tips om toch te blijven sporten zijn van een hoog gezond-ver- standgehalte, beseft Reffeltrath. Zoals: Niet te lang sporten, niet te intensief, niet in de zon, niet op het warmst van de dag en veel water drinken. Uit droging ligt op de loer,Veel hardlopers komen door vochtverlies kilo's lichter thuis dan ze zijn vertrokken. „De dorstprikkel ligt bij twee procent gewichtsverlies. Boven de drie procent is echt sprake van uitdroging." Sporters die door vochtverlies op een zeker mo ment niet meer kunnen zweten - één van de be langrijkste koelingsmechanismen van het lichaam - hebben echt een probleem, zegt de onderzoe ker. „Je bent dan heel veel vocht kwijtgeraakt, waardoor het hart steeds sneller moet pompen. Op een gegeven moment helpt dat niet meer, je bloeddruk gaat omlaag, je krijgt een bleke huid, wordt duizelig, prikkelbaar." Voor minder goed getrainden valt in deze fase simpelweg het doek. „Het hart kan het niet meer bijhouden, ze moeten er gewoon mee stoppen." Mensen met een superconditie gaan evenwel een zelfs levensbedreigende fase in. „Voor hen is het hart niet meer de beperkende factor. Ze kunnen daar doorheen en zó diep gaan dat het lichaam stukgaat." Reffeltrath noemt opwarming van het lichaam tot 38,5 graden nog aanvaardbaar, daarboven wordt het riskant. „We gaan bij experimenten nooit boven de 39 graden. Komt een sporter boven de 42 graden dan gaan allerlei orgaanfuncties uitvallen en krijg je een warmteberoerte. Dan is het echt tijd om 112 te gaan bellen." Jaap Kiers NV Bondgenoten heeft eej< paar 'vuistregels' voor dit s^ uitzonderlijke dagen. Bove^ 26 graden moeten werkgevu- en werknemers gaan prateip over koele ruimtes voor pa^ en extra ventilatie. Volgens arbo-voorschriften is in dal val sprake van extra belastil voor het personeel. Het mo- dan 'behaaglijker' worden de werkplek. N Omdat die kreet wel erg pe|r soonlijk kan worden ingevi A heeft de FNV een ondersch,r gemaakt tussen kantoor, lie,, werk, zittend werk en intend werk. Terwijl voor kantoor^ een maximum temperatuua geldt van 30 graden, is die voor intensief werk gelegd 25 graden. Komt de tempeq tuur boven dat maximum dan moet eigenlijk alles geqj worden om het zo koel mo| lijk te houden. i Dat betekent in de praktijk' er vaker pauzes zijn, meer fa dronken wordt en dat er w? gedaan wordt om de kantfry koel te houden. Bovendien^ de kleding wat luchtiger. Eq, recht dat in 1999 bevochtei werd. De postbodes sleepty PTT voor de rechter omdatj( met korte broek de post wijg kunnen rondbrengen. j Maar de FNV geeft toe dat h richtlijnen zijn. „Werkgeveir kunnen er altijd onderuit",} Plas. „Dat betekent wel datr gevolgen ook voor hem zijr.t Een goede werkgever zorgt zijn personeel en het is ecly niet zo dat de arbeidsinspe met een thermometertje g% controleren." I i Sorry, ik heb vandaag geen zin. Laat die krant eens lekker een weekje op slot gaan. Wie heeft nieuws nodig op een dag als vandaag? Klam leunt de mid daglucht tegen me aan. Vanaf vijf secon den voor vijf voor twaalf voelt de lief hebber de vijf al in de klok. Doe mij een witbiertje. Nee, vijf Nee, niet doen: van avond weer aan de bak op De Parade, waar ik in mijn toestand trou wens ook beter kan wegblijven: ondergetekende (43!) kan alleen nog maar aan meisjes denken. En wel speciaal aan de min stens drie blote tneisjes die vanavond, duidelijk zichtbaar vanaf mijn presen tatie-podiumpje, in een houtgestookte meer-persoons badkuip gaan zitten. Gisteravond waren ze er opeens. De bad kuipen kwamen met de vrachtauto, de meisjes kwamen vanuit het publiek, de den hun kleren uiten stapten in. In Am sterdam is zoiets heel gewoon en 't is eer lijke handel, moet kunnen, maar het is niet te doen. Zeker niet bij een zwoele dertig graden na drie bier. Heus, ik heb enige realiteitsbesef (431, mank linker been! getrouwd! kind!), zelfs heb ik enig karakter (ik kijk soms een heel kwartier niet!). Maar er helpt geen lieve moedertje meer aan: een buitengewoon luidruchti ge geslachtdrift domineert mijn brein, dat mooie stuk gereedschap waar een mens toch ook zoveel nuttige dingen mee kan doen. Helaas, dat gaat er nu even niet van komen. Was ik net gewend aan Elisabeth en Iris, de topmodellen die jan en mij met de voorstelling hel pen, zetten ze een badkuip vol blote vrouwen naast me. De hormonale gena deslag. Einde van elke illusie van geeste lijk evenwicht. Ik zal u niet met details lastig vallen, als u een man bent kunt u het allemaal zo wel raden, als u een vrouw bent trouwens ook. Dictatuur der instincten. Frontale aanval van de ge slachtsorganen op de geestelijke vrijheid van hun gastheer. Terwijl ik toch zo goed bezig was, de eer ste elf dagen. Duizenden buiktruitjes heb ik verwerkt, zonder daar met ie mand over te hoeven praten. Helemaal alléén opgelost, middels een puur geeste lijk proces van zuivere onthechting. Dingen loslaten, ik kan het, daar ben ik een hele harde jongen in. De fijnste bil len, borsten, benen, ik beleefde elf dagen lang duizenden close encounters per dag zonder ook maar een seconde uit mijn geestelijk evenwicht te raken. Maar een badkuip met naakte meisjes permanent op minder dan 10 meter afstand, sorry. Dan helpt zelfs niet meer als ik de foto's van mijn vrouwen kind uit de porte monnee haal. Normaal werkt dat als knoflook bij een vampier, mijn brein haalt adem, ik kan weer woorden den ken. Maar een badkuip met blote meis jes, sorry, dan houdt het op. Zelfs voor deze in wezen nog altijd gereformeerde jongeman. Vergeef het mij, minister-pre sident of gynaecoloog zal ik na deze be kentenissen toch al niet meer kunnen worden, die straf komt direct met het be kennen van de zonde. Maar erger moet worden voorkomen, er is geen keus: al vanavond zouden de vliezen kun nen breken en komt de Neander thaler in mij tevoorschijn. Daarom heb ik mijn buren van dutchtub.nl gebeld en per direct hun badkuipen voor de volle periode gehuurd: ze worden vanaf nu preventief bezet ge houden door onze Elisabeth en Iris. Gehuld in een c lijk badpak brengen zij beschaafde tek sten over onze Bach-voorstelling. 't Kost een kapitaal, badbuurman pusht bovendien champag ne en onze dames houden daar van. Jammer van het geld, maar mijn gezond heid gaat voor.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2