KUNST CULTUUR Droomstart voor gothic-band Epica I T Parasite Paradise moet gaan leven 3 Hollywood-paar flopt als filmc Wie krijgt de Zilveren Veer 20(1 Athene wil Parthenon- beelden lenen Juichende reacties op debuutalbum 'The Phantom Agony' Media tuips in 'filmbe^ van Van AANMELDING \YVerenf dinsdag 5 AUGUSTUS Foto: EPA/Joe Castro Blondie in Australië Melbourne - Debbie Harry, de frontvrouw van de in de jaren zeventig razend populaire pop groep Blondie, poseert op de Crown Tower in de Australische stad Melbourne. Zij arriveerde gisteren op dit continent voor een tournee met Blondie. Het is voor het eerst sinds 1978 dat de band weer door Australië tourt. Blondie had destijds hits met ondermeer "Denis', 'Rapture' en 'Heart of glass'. Harry begon daarna een solocarrière. Ex-Idol Roger op Rijndorpenpop valkenburg - Rijndorpenpop is de naam van het nieuwe pop- evenement in Valkenburg. Klapper is Roger Peterson, de zanger die op eigen initiatief uit Idols stapte. Hij sluit met met zijn band Intwine het festival in De Terp af. Recent scoorde de band een hit met 'Happy'. Op dit moment staat Intwine ook met de nieuwe single 'Way out' in de hitlijsten. De Valkenburg- se band Focal Distance, Absent Minded uit Leiderdorp en Vals Licht zijn de andere deelne mers aan Rijndorpenpop. De zaal is open vanaf 19.30. Aan vang van het festival is om 20.00 uur. Prijs voor Marcus Azzini Amsterdam - Regisseur/auteur Marcus Azzini (1971) krijgt op 7 september de Wim Bary Per- spektiefprijs 2003 uitgereikt. De onderscheiding is voor 'jong scheppend, niet zelf uitvoe rend, theater- en muziektalent'. Er zijn twee vliegtickets naar New York en een bedrag van 3500 euro aan verbonden. De Perspektiefprijs werd in 1985 ingesteld ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum als schouwburgdirecteur van Wim Bary. In 1986 werd de prijs voor het eerst uitgereikt aan choreo graaf EdWubbe. Expositie van genomineerden noordwmk - De winnaar en de genomineerden van de Rem brandt Painting Award 2003 krijgen later deze maand een expositie in Noordwijk. Justine Albronda won dit jaar deze prijs op het Noordwijk Zomer Schil der Festival. Met haar expose ren de vier anderen die geno mineerd waren: Karin Brouwer, Birgit Prinz, Gertjan Scholte Al- bers en Diederik Vermeulen. De tentoonstelling in de Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee wordt donderdag 14 augustus geopend door burge meester Harry Groen en blijft tot en met 31 augustus te zien. athene - Griekenland wil sa men met het Londense British Museum de wereldberoemde beeldhouwwerken van de an tieke Parthenon-tempel op de Acropolis exposeren. De Griek se regering hoopt op die manier te bereiken dat de zogenoemde Elgin Marbles tijdens de Olym pische Spelen volgend jaar in Athene in de Griekse hoofdstad zijn te zien. Het British Museum, waar zich delen van het marmeren fries en andere Parthenon-sculptu- ren bevinden, en het Nieuwe Acropolis Museum zouden de expositie samen kunnen orga niseren. Volgens Britse media onderhandelen het Britse mu seum en Athene in het geheim over de kwestie. De culturele organisatie van de Verenigde Naties, de Unesco, zou het overleg ondersteunen. In een eerste reactie verwierp een woordvoerster van het mu seum in Londen het plan. Vol gens haar ontving het museum nog geen officeel voorstel uit Athene. De 2500 jaar oude Elgin Mar bles bevatten onder meer scè nes van de vroegste Olympi sche Spelen. De Britse diplo maat Lord Elgin hakte om- streeks 1800 grote delen van het fries van de oostelijke gevel van het Parthenon los, met toe stemming van de toenmalige autoriteiten. Hij nam de stuk ken mee naar Londen. Grieken land probeert al bijna twee eeu wen de kunstwerken terug te krijgen. Omdat Londen steeds de boot afhield, kwamen de Grieken met het plan voor een gezamenlijke tentoonstelling van de archeologische schat. door Han Neijenhuis zoetermeer - De definitieve be zetting van Epica was nauwelijks twee maanden een feit toen de band al voor een maand of drie een Duitse studio indook om het debuutalbum The Phantom Agony' op te nemen. En daags na de release van die plaat, 14 ju ni jongstleden, speelde de Lim burgse gothic metalband als af sluiter van het grote Fields Of Rock-festival in Nijmegen. Bo vendien zijn de reacties op 'The Phantom Agony" unaniem jui chend. Binnenkort is Epica onder meer op Waterpop en in De Boerderij in Zoetermeer te be wonderen. Er zijn bands die een minder flitsende start doormaken. En daar is gitarist en Epica-oprich- ter Mark Jansen zich als geen ander van bewust. Sterker nog, de 24-jarige Jansen wordt wel eens wat benauwd van al die plotselinge jubel rondom z'n band en het eerste album. „Het gaat ineens wel erg hard", vindt de gitarist „Dat is best eng. We hebben deze plaat zonder enige druk kunnen maken, maar door alle goede reacties en recensies worden de verwachtingen rondom Epica plotseling erg hoog. Aan de andere kant is het natuurlijk geweldig. Het liefst willen wij fulltime bezig zijn met onze muziek en dan is dit natuurlijk een droomstart." Mark Jansen is geen onbekende in de Nederlandse metalscene. In 1995 stond hij samen met vriend en collega-gitarist San- der Gommans aan de wieg van de band After Forever, inmid dels een gevestigde naam. Na het in 2001 verschenen tweede After Forever-album 'Decipher' bleek de chemie tussen Gom mans en Jansen te zijn verdwe- „We zijn op de goede weg, maar vooral live moeten we nog veel leren. Maar wat wil je ook, een paar bandleden hadden tot voor kort nog nooit op een podium gestaan." Foto: GPD/PR nen. Wat Mark Jansen betreft niet dramatisch. Door veel te praten en een beetje te geven en te nemen, moest dat pro bleem kunnen worden opge lost, dacht hij. De andere After Forever-leden dachten er an ders over. Op 2 april van het vo rig jaar werd Mark Jansen tot zijn verbazing verzocht After Forever te verlaten. „Dat had ik totaal niet ver wacht. M'n droom viel in dui gen. Ik ben er een tijdje goed ziek van geweest", bliJct de gita rist terug. Maar in plaats van bij de pakken neer te zitten, zette Mark Jansen z'n frustratie om in wilskracht. Hij sloeg aan het componeren en ging op zoek naar muzikanten voor een nieuwe band. Het onvoorwaar delijke vertrouwen van z'n pla tenbaas Hans van Vuuren van het Nederlandse Tranmission was daarbij een flinke steun in de rug. „Hans stond helemaal achter me. Dat gaf me vleugels. Bovendien maakte het me een stuk makkelijker om nieuwe bandleden te vinden. Ik wist dat ik een album kon gaan op nemen, dus ik had de nieuwe mensen echt wat te bieden." Eén van die nieuwe mensen is Jansens achttienjarige vriendin Simone Simons. Na enige aar zeling en een mislukt avontuur met de Noorse zangeres Helena besloot Mark Jansen om zijn, met een prachtige mezzoso- praanstem, gezegende vriendin in de band te halen. „Aanvan kelijk wilde ik daar niet aan be ginnen", zegt de gitarist eerlijk. ,Aan relaties binnen de band heb ik al zoveel groepen kapot zien gaan. Maar na diverse zoektochten en de mislukte sa menwerking met Helena was de keus eigenlijk heel makke lijk. Simone is de perfecte zan geres voor Epica en toen ik me dat realiseerde heb ik besloten alle bezwaren aan de kant te zetten. En dat is een hele goede beslissing geweest." Saillant detail is dat ook bij gen regenoten Within Temptation en genoemde After Forever de zangeressen een relatie hebben met één van de gitaristen in de band. „Blijkbaar vinden zange ressen en gitaristen elkaar leuk. En bovendien die twee bands zijn erg succesvol, dus een goe de reden voor ons om die tradi tie voort te zetten", grinnikt Jansen. Met haar geweldige stem geeft Simone Simons dat extra klas sieke tintje aan de toch al zwaar bombastische gothic van Epica. Bij After Forever ligt het zwaar tepunt wat meer op de metal dan bij Epica. De sound van Mark Jansen, Simone Simons, Ad Sluyter, Jeroen Simons (drums, geen familie), Coen Janssen (toetsen) en Yves Huts (bas) is meer gebaseerd op filmmuziek en klassiek. Kosten noch moeite zijn dan ook ge spaard om van Epica's debuut 'The Phantom Agony' een bij zonder album te maken. Zo werden er acht strijkers en een zeskoppig koor ingehuurd om de songs een dusdanig sterk opera-achtig karakter mee te geven dat ze er nog indrukwek kender door gaan klinken. Tot deze zomer had Epica exact dertien keer opgetreden. Waar onder al in de befaamde 013 in Tilburg en als gezegd op het immense Fields Of Rock, alwaar de jonge en relatief onervaren band muzikaal een goede show neerzette en hooguit qua pre sentatie nog wat onwennig overkwam. Jansen: „Fields Of Rock was voor ons een onwijs mooie ervaring. Ondanks dat Marilyn Manson op het hoofd podium speelde, stond het bij ons ook helemaal vol. Geweldig was dat. De reacties waren ook goed. We zijn op de goede weg, maar vooral live moeten we nog veel leren. Maar wat wil je ook, een paar bandleden hadden tot voor kort nog nooit op een po dium gestaan." Epica is te zien op 16/8 op Wa terpop, Wateringen; 17/8 Tivo- li, Utrecht; 24/8 Artquake Fes tival, Haarlemmermeer; 3/10 Boerderij, Zoetermeer; 22/11 Baroeg, Rotterdam. PE! sroe zundert/gpd - In é1- Teletekst er met op£zo' getuind. De meded£z01 filmbeelden van VF Gogh ontdekt zijn, i®w' groot nieuws en weiad: het net gezet. „In zMe oude filmbeelden pst* waarop Vincent vanam zien. De fragmented t' ontdekking van dffjfi1 professor VandeneijP^- etw Bron van het 'nieinPr Zundertse Stichting6* ganisator van het k?re ment 'Autour de Vu1 teren verspreidde n persbericht over de j°Sr le vondst van de fia d' „De Amerikaanse ei3™ Nasa heeft de histoid den verwerkt in de»ere taire 'Het blik van V^i aldus Rotor. De film am terdag 9 augustus tfc*( in Zundert tijdens da^ van 'Autour de Vince3^ lildi Het persbericht komPe en authentiek over ac* media erin getuindïr^' onder meer sprake tM' wegingswetenschapp ijk van de Vrije Uni Amsterdam' die aai bewegingen op dez afleidt dat hij aan de Menière leed. De be>#> den dateren uit Vin' dertse periode. De dertenaar Van der Vn9( de intocht van pastori sem. Vincent werd t<*n s filmd als passant. 051 e. 2 0 2 Het zou inderdaiafe nieuws zijn als het Jol Maar... Van Gogh Zundert van 1853 tc^ overleed in 1890. De iWe bekende filmbeeldei van 1895. C/ Overigens wordt deg^j blik van Wallsteijn^pr wel degelijk in hetByf Centrum Van Gogh |rik vertoond, inclusief caties. .00 H. los angeles/gpd - Filmstudio's die popartiesten in hun producties opnemen, moeten er niet op rekenen dat zich dat onmiddellijk vertaalt in een groot succes. Integendeel, films met popsterren lijken eerder uit te draaien op een flop. Vorig na jaar werd 'Swept Away", de film van Madonna met echtgenoot Guy Ritchie, door de critici gena deloos de grond in geboord. Mariah Carey kon in 'Glitter' geen potten breken en ook tieneridool Britney Spears kreeg de handen niet op elkaar met haar deelname aan 'Crossroads'. Het meest recente voorbeeld van een kennelijk mislukte casting i$ 'Gigli', de film waarin r&b- zangeres Jennifer Lopez verre van schittert naast haar Hollywood-liefde Ben Affleck. Na vernieti gende kritieken heeft 'Gigli' in het eerste week einde in de Amerikaanse bioscopen nog geen vier miljoen dollar in het laatje gebracht. Ter ver gelijking: 'American Wedding', de derde in de se rie 'American Pie'-films, genereerde 1"11 34 miljoen dollar. 1g° In 'Gigli' speelt Affleck een doorgewfrssi mineel en Lopez een lesbische huunprd res. De meeste ruimte in de film wor?s2' men door de pogingen van Affleck onjjo veranderen in een heteroseksuele vromeh Tijdens de opnamen van 'Gigli' bloePh€ mance op tussen de twee hoofdrolsp^Jp de vonken sloegen niet over op de re&ss die de film vernietigend onthaalden. X>3. en vulgair zijn de trefwoorden in de The New York Times noemde de film loze oefening in zelfaanbidding". Crimir onder meer over de liefdesscène waarii benen spreidt voor Affleck, een niet mis ne associatie met de rode lellen van '^t~ maakt en ook nog een kalkoen imiteerid. gobble'. [3. ht. |5S Het kunstenaarscollectief HAP biedt de mogelijkheid om pootje te baden in een bak met goudvissen. Foto: ANP/Marco Hofste Mobiel kunstdorp in Vinex-wijk Leidsche Rijn door Mark Roos utrecht - De grote kunstmanifestatie Para site Paradise in het nieuwe Utrechtse stads deel Leidsche Rijn bestaat uit 26 mobiele architectonische creaties. Het is een kunst dorp dat de komende twee maanden tot le ven moet komen. Afgelopen weekeinde gingen de deuren open en waren er voor het eerst optredens. Mark Roos ging erheen en bracht er de nacht door. Bij het ontbijt voor het tentje van de Franse kunstenaar/ meesterkok Maxime Ansiau ontstaan al de eerste ideeën over toekom stige bouwprojecten in het nieuwe. Utrechtse stadsdeel Leidsche Rijn. Een van de architecten van het Rotterdamse bureau 2012 Architecten oppert het idee om een huis te bouwen van alle reclameborden van projectontwikkelaars in Leidsche Rijn. Nieuwe ideeën over Leidsche Rijn ontwik kelen; daar draait het om bij de grote mani festatie Parasite Paradise, die 750.000 euro heeft gekost. 2012 Architecten vat die taak niet licht op. Vlakbij de ingang van het ter rein staat hun bouwwerk, een uit wasma chineonderdelen en koelkastdeuren opge bouwd kantoor. Een van de doelen van 2012 Architecten is om met afvalmaterialen nieuwe constructies te bouwen. Onlangs was de groep nog in het voormalige Oost blok, om van oude autobanden kinder speelgoed te maken. Gedurende Parasite Paradise houden de Rotterdammers kan toor op het terrein en zullen ze ideeën ont wikkelen over de toekomstige inrichting van het nieuwe stadsdeel. Wordt Parasite Paradise doordeweeks be woond door kunstenaars, in het weekend zijn er optredens en is het publiek welkom om er te eten en te overnachten in een van de soms bizarre mobiele bouwwerken. Een bijzondere en gewilde slaapplek is de cam pingflat van Amsterdammer Kevin van Braak. Op de vier etages van dit bouwwerk staan vier tentjes. Uit de speakers klinken natuurgeluiden, voor de tent ligt kunstgras met daarop een nepkampvuur en opgezet te krokodillen, konijnen, honden en reigers die de wacht houden. Zoals dat hoort bij een nieuw, nog nauwe lijks bewoond dorp, zoeken de bezoekers een favoriet plekje op het terrein. Populair is het bouwwerk Room With A View van het jonge Belgische kunstenaarscollectief HAP. Het bouwwerk bestaat uit een met aquaria omlijste vierpersoonsbank met een pierenbadje ervoor. Het badje, waarin ook goudvissen zwemmen, wordt al snel ont dekt door kinderen die verkoeling zoeken in het water. Vrijwel alle ingrediënten voor een geslaag de manifestatie zijn aanwezig bij Parasite Paradise. De bouwwerken zijn absoluut bij zonder, de barretjes en terrasjes zijn - hoe wel behoorlijk aan de prijs - aantrekkelijk en de kookkunsten van Maxime Ansiau, die alles prepareert op een uit een kinderwa gen en een spoelbak gefabriceerde barbe cue, zijn de moeite waard. De organisatie zal de komende tijd echter alles in het werk moeten stellen om publiek te lokken naar het terrein en de ietwat conceptuele en in gewikkelde gedachte achter de manifestatie wat duidelijker uit te leggen. En het pro gramma, met muziek, theater en film, zal verbeterd, én beter verkocht, moeten wor den. In de met podia uitgeruste bouwwerken Lichtspielhaus en het zeppelin-achtige pa- raSITE was afgelopen zaterdag niets te doen. Het handjevol bezoekers moest het doen met een salsa-demonstratie van Union Dansschool. Tijdens het optreden werd er nauwelijks gedanst in het rulle grind voor het podium. Een echt broeierig sfeertje ontstond pas na het optreden, toen de luidsprekers versleept werden naar het met een houten vloer uitgeruste light buil ding, en enkele gevorderde salsadansers een werkelijk imponerende demonstratie gaven. Parasite Paradise, naast informatiecen trum Leidsche Rijn aan de Verlengde Vleutenseweg 32 in Utrecht, is van dins dag tot en met donderdag en op zondag open van 13.0Ó tot 19.00 uur. Op vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 00.00 uur. Infor matie en reserveringen via www.parasite- paradise.nl of 0900 -72727483. leiden - De strijd om de Zilveren Veer, de cul tuurprijs van de regio Leiden, barst weer los. Aan het eind van het jaar wordt bekend wie de Zil veren Veer 2003 in ont vangst mag nemen. De cultuurprijs wordt dan voor de negende keer uitgereikt. U kunt als lezer van het Leidsch Dagblad kandi daten aandragen voor de Zilveren Veer. Met be hulp van de bon kunnen mensen of organisaties die zich op cultureel ge bied hebben onderschei den, worden voorgedra gen. Tot 15 augustus kan de bon worden inge stuurd. Daarna beslist een onafhankelijke jury wie van de aangedragen kandidaten worden ge nomineerd. Het publiek mag zich vervolgens in een tweede ronde over de vijf genomineerde kandidaten uitspreken. De jury krijgt evenveel stemmen als er binnen komen van het publiek. Uiteindelijk worden de stemmen bij elkaar op geteld. Op 11 november wordt tijdens het Zilve ren Veer Gala in de Leid- se Schouwburg bekend gemaakt wie de winnaar is. De winnaar ontvangt naast een oorkonde en een zilveren speld een geldbedrag van 3500 eu ro. Dit geld moet worden besteed aan een culture le activiteit. De overige genomineerden krijgen elk 500 euro. Gegevens van uw kandidaat voor de Zilveren Veer 2003 Naam persoon of gezelschap.- Adres: Postcode: Woonplaats: Omschrijf zo volledig mogelijk met welke activiteit uw kandi daat zich onderscheidt op cultureel gebied en welke special* betekenis uw kandidaat heeft voor de regio Uw naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer: Stuur deze bon naar: Leidsch Dagblad t.a.v. Zilveren Veer Antwoordnummer 10050 2300VB Leiden (Een postzegel is niet nodig) Wl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14