Organisator kermis krijgt dwangsom REGIO Politie jaagt op jeugdige snelheidsduivels op Kaag 'Aan het eind van de dag hebben we allemaal zere poten' stad trekt 'bouwers' Praatgroep voor mantelzorgers jukstukken 747 brengen p niet uit evenwicht honken man t op auto _xan den rijn - Een 65- ;tomobilist uit Alphen Rijn heeft gisteravond uising van de Concert - Ie Oude Herenweg in nplaats een ongeluk lakt. De man, die te veel pronken, verleende geen 4» aan een 22-jarige be- Er was alleen materië- e. Na de blaastest kreeg rige een rijverbod van jn een proces-verbaal. delen door iouwebos lan den rijn - Het jon- rebos in Boskoop, op .'.met Waddinxveen. be- jh I tot een echt natuurge- ntwikkelen. Met name 1 vogels en insecten is I trbos een interessant eworden. De IVN afde len houdt er zondag 24 jftt een natuurwandeling. j om 14.00 uur op de sweg in Boskoop. den maken iderdorp rp - Het sociaal-cultu- i in Leiderdorp leert ;rs dit najaar kettingen Dp 17 september en 1 maken cursisten een an ijzerdraad en kra- 1 4 september wordt er ndly plastic' een ket- oolten. Opgeven kan w421662of fmagez@scw- Bp.nl. De workshops in ■Dwars Zo in De Bi duren van 19.30 tot leelname kost 3 euro •eer 10 euro voor ma- ian den rijn - Het aan- emers aan de dertigste auwweek in Alphen dat van de laatste ja- I eweg. Voorzitter Cees ^den Hoek telde gisteren Hdige bouwers. Dat zijn meer dan vorig jaar. g^s het warme weer is er Bnimo. Ooit hadden we 700, maar dan praten i' cer van zo'n twintig jaar ,p pisatie heeft de grote [pzien aankomen. Bij de jglirijving hadden zich al )o'elnemers opgegeven. ncje huttenbouwers zijn „Het worden er elk r, maar de emanicipa- nog niet echt toegesla- Van den Hoek. e hut stond op de eer- na een half uur al als Ondanks de grote be ug is er aan materiaal Kbrek. Het nieuws uit p vinden de deelne- ug in de Pretgazet, die verschijnt. De door de i zelf gekozen burge- Marjolein Atsma (11) ssbze week een oogje in dinsdag 5 augustus 2003 door Ruud Sep den haag/ter aar - Organisator Sjaak Voortman uit Ter Aar mag zonder toestemming van au teursrechtenorganisatie Buma geen enkele band meer laten spelen. Muziekevenementen waarbij hij direct of indirect be trokken is of waarbij hij direct of indirect belang heeft, komen hem op een dwangsom van 10.000 euro te staan. Dat heeft de rechter vanmorgen in kort ge ding bepaald. Ondanks de uitspraak is Voort man niet bang dat de optredens tijdens de Langeraarse kermis over ruim twee weken in het water vallen. „Je moet het zo zien: als het contract op an dermans naam staat, dan ben je niet direct of indirect betrok ken. Als die an der vervolgens netjes de Buma betaalt, dan doe je niets fout. Dat ik vervol gens wel de ex ploitatie van de horeca doe, heeft niks met die bands te ma ken. De entree en de bar zijn totaal verschillende zaken." De Buma eiste afgelopen maandag een bedrag van bijna 29.000 euro aan achterstallige rekeningen op. Die eis is volle dig toegewezen, en bovendien vermeerderd met rente en ruim 2000 euro aan kosten. Voort man heeft in het verleden een aantal jaren achtereen geen au teursrechten afgedragen voor door hem georganiseerde eve nementen. Toen hij drie jaar geleden daarover met de Buma tot een vergelijk kwam, had hij geen geld om de opgelopen re kening te betalen. In de loop der tijd is het betalen van de re kening er niet eenvoudiger op geworden. De Buma nam een incassobureau in de arm, waar door de betalingsachterstand in één klap verdubbelde. De Ter Aarse ondernemer is niet verbaasd dat de eis van de Buma is toegewezen. Hij was om die reden maandag ook niet naar de rechtbank gegaan. Dat er bovenop de verplichting om de open staande re- kening nu snel te beta len ook nog een dwang som is opge legd, maakt hem ook niet zenuw achtig. „Nee, zij kunnen dat allemaal wel willen, maar de optre dens tijdens de Langeraarse kermis komen echt niet in het geding. Als ik niet betrokken mag zijn, dan ga je het gewoon anders doen." Bang dat de kermis hem op een enorme dwangsom komt te staan, is Voortman niet. „Dan zullen ze toch eerst moeten aantonen dat ik daarbij betrok ken ben. En als de contracten niet meer op mijn naam staan, heb ik er toch niets meer mee te maken?" 'Optredens in Langeraar niet in het geding' voorschoten - Het permanent zorgen voor een partner, kind of ouder die ziek is of hulpbe hoevend is soms een zware be lasting. Even een paar dagen weg gaan kan vaak niet. Boven dien is het soms moeilijk de zieke persoon te begrijpen. Voor zulke zorgverleners, die mantelzorgers worden ge noemd, begint de Zorggroep Horst en Vlietstreek een onder steuningsgroep in Voorschoten. Tijdens de bijeenkomsten van de groep leren mantelzorgers van elkaar en van deskundigen. Ze leren dat het bijzonder is wat ze doen, dat ze ook wel eens 'nee' mogen zeggen en hoe ze vrijwilligers kunnen vin den die de zorg tijdelijk kunnen overnemen. Ook leren ze hoe ze duidelijke afspraken kunnen maken met de persoon voor wie ze zorgen, zodat ze ook tijd voor zichzelf overhouden. De leden van de ondersteu ningsgroep ontmoeten elkaar in het gebouw voor dagopvang voor ouderen aan de Prins Bemhardlaan 163 in Voorscho ten, op maandagmiddagen van 13.30 tot 15.30 uur. De bijeen komstdata zijn 22 en 29 sep tember, 6, 13 (onder voorbe houd), 20 en 27 oktober en 3 november. Op 19 januari is er een 'terugkommiddag'. Horst en Vlietstreek zorgt indien no dig voor vrijwilligers die de zie ke tijdelijk verzorgen. Er zijn geen kosten aan verbonden. Aanmelden kan tot 30 augustus op 070-3075206. Agenten Peter Fiere (rechts) en Leon Lourens op de Leede in Warmond: „De jeugd heeft vaak helemaal geen idee van de regels en gebruiken op het water." Foto: Henk Bouwman 'Als je zestien bent, mag je hiermee weer het water op' door Coen Polack warmond - Zodra de speedboot aanlegt in de Warmondse gemeentehaven komt er een man naar de agenten toe. Gister avond werd zijn boot bijna onderstebo ven gevaren door een paar van die jonge gasten in een snelle boot, die niet weten hoeveel golfslag ze veroorzaken. De agenten maken aantekeningen en schrijven alle details op die de man nog over de snelheidsduivel weet op te noe men: een snel model, van voor naar achter in kleur verlopend. „Snelvaren is de belangrijkste irritatie op het water", zegt agent Peter Fiere. Sa men met zijn collega Leon Lourens heeft hij vandaag dienst op de speedboot van de politie Duin- en Bollenstreek. „Het is de afgelopen jaren steeds drukker ge worden op de Kagerplassen. Vooral de sloepjes zijn in aantal enorm toegeno men. Als de plas zo vol is, moet je je aan de regels houden, anders wordt het een zooitje. De laatste weken valt het wat drukte betreft wel mee. Het is al zo lang mooi weer dat mensen niet iedere zon nestraal meer aangrijpen om richting Kagerplassen te snellen. Maar als het een slechte zomer is en er is een mooie dag, dan is er geen doorkomen meer aan. Dan ziet het hier echt wit van de zeilen." Volgens Fiere maakt vooral de jeugd zich schuldig aan te snel varen. „En dat terwijl je om in een snelle motorboot te mogen varen toch minstens 18 jaar moet zijn. Vaak hebben ze ook helemaal geen idee van de regels en gebruiken op het water. Ze weten ook niet dat sommi ge boten echt schade kunnen krijgen van hoge golfslag." Aan de andere kant van de plas zien de agenten plotseling een klein bootje dat wilde, snelle bochten maakt, waarbij veel schuim in het rond vliegt. De gas hendel van de speedboot wordt een paar tandjes hoger geduwd en met een vaartje stevenen de agenten op de snel heidsduivel af. De boot blijkt bestuurd te worden door twee jongetjes, terwijl de eigenaar even verderop in een opblaas boot op het water drijft. De boot is stil gevallen en één van de jongetjes doet zijn uiterste best hem weer aan de praat te krijgen. „Weten jullie hoe hard je hier mag varen", vraagt Fiere. Dat weten de jongens niet. En ook niet dat ze nog niet oud genoeg zijn om in zo'n snelle boot te mogen varen. De eigenaar krijgt een bekeuring. Na een korte discussie vaart de politie- boot verder. Fiere: „Mensen accepteren hun bon veel sneller dan in het wegver keer. De discussies zijn gemoedelijker. We hebben nauwelijks last van agressie. Kijk, het is heel anders dan op een druk ke snelweg: als je een bon krijgt terwijl je onderweg bent naar je werk, raak je veel eerder geïrriteerd dan dat je hier in de fout gaat terwijl je lekker aan het varen bent voor je ontspanning. Het is hier trouwens nog lang niet zo erg als op de weg, waar irritatie en asociaal gedrag veel vaker voorkomen." Even later komt er een ander bootje met twee jongetjes met een flink vaartje in de richting van de politieboot gevaren. „Van een afstandje kunnen we meestal wel schatten hoe hard ze varen. Het is alleen heel lastig te zien als ze op je af komen." De jongetjes in de boot zijn al lebei twaalf jaar. „Veel te jong dus om in zo'n snelle boot te varen", houdt Fiere de jochies voor. „Jullie varen terug naar de jachthaven en dat is dan voorlopig de laatste keer dat je in deze boot hebt ge varen. Pas als je zestien bent mag je hiermee weer het water op." Dat komt hard aan. De jongetjes willen alles weten over wat ze dan wel mogen. Met een motor van hoeveel pk mag je dan weL het water op? Eén van de jongetjes pro beert nog vriendjes te worden met de agenten. „Heb jij ook een bootje", vraagt hij. „Hoe hard kan die? Hoeveel pk dan?" Ze krijgen geen bon, maar wel een waarschuwing. Hun namen worden geregistreerd. De politie Duin- en Bollenstreek werkt nu meer dan twee jaar met de speed boot. Hij is ruimer en sneller dan eerde re politieboten. De agenten van het poli tieteam hebben af en toe een varende dienst. „Geen vervelend klusje", verze kert Fiere. Behalve op snelheidsovertre dingen zijn de agenten ook alert op mi lieudelicten. Met de douane controleren ze soms op de in boten gébruikte brand stof, omdat sommige boeren gesubsidi eerde landbouwdiesel voor hun plezier boot gebruiken. Af en toe vaart er ook een controleur van de plaatselijke hen gelsportvereniging mee. Er zijn inmiddels nog modernere mid delen voorhanden om varende snel heidsduivels te pakken en bekeuren. Vanaf de wal richten de agenten een snelheidsmeter, de zogenaamde laser- gun, op voorbij varende boten. „Eigen lijk net als op de weg. We vonden het aardig om eens te proberen en we zijn er best tevreden over. We doen dat maar af en toe, langs de Leede bijvoorbeeld. Agenten op de wal om te meten, agen ten op het water om overtreders staande te houden. Het is een eigen experiment je", zegt Fiere met gepaste trots. emeester Epskamp geschrokken gA Si van Wanrooy }°rRR - De brokstukken ■}?.ag van de romp van de "bibo boven Langeraar inneden vielen, hebben n het plassendorp nau- 'erstoord. Vrijwel ieder- ^Sft rond zes uur 's ^0(het Israëlische vracht- met veel geraas 'erg een of zien overvliegen, ichts weinigen hebben lent daadwerkelijk op- zo blijkt. 77 's van de camping Mi tt de Geerweg, die het de plek des onheils jken allemaal verwon- Pe als het 'metaalverlies' &ce komt. „Je kijkt wel, *schij laag vliegt en een we:oers volgt, maar daar- ^over tot de orde van de l0S;gt een echtpaar voor '.aravan. Het was druk de imping toen er op een Jerr»nderd meter hoogte 1!van de romp van het eV* vielen. „We hebben L is gezien", is het veel- antwoord. Ook veel hels van de Paradijsweg ^•kerkpad hebben niets anbrters wel. Onder hen ^Moordanus. Hij woont vft aan het Kerkpad en Y°Set moment dat de wit- 5 overvloog aan het va- wale Noorderpias. Hij zag en viste een plaat laaiij 80 uit het water. De 3tehi gealarmeerde politie etlet stuk bij hem thuis De Langeraarse vinder heeft geen zin om tegenover de pers zijn verhaal te doen. Burgemeester A. Epskamp zat tijdens het voorval op veilige af stand op zijn vakantieadres in Harderwijk. Hij wordt door de politie op de hoogte gehouden. „Er gaan nu eenmaal aanvlieg routes over onze gemeente. Maar voor zover mij bekend is dit de eerste keer dat er iets ge beurt. Ik schrik er wel van. Ik hoop dat de inwoners de rust weten te bewaren. En dat er geen schade valt te betreuren", zegt hij. Epskamp wist anderhalf uur na het incident wat er gebeurd was. „Een vliegtuig waar wat vanaf valt... Tijdens de gesprek ken met de rijksluchtvaart dienst zullen we er extra aan dacht voor vragen. Ik ben bui tengewoon geïnteresseerd in het rapport van de onderzoe kers." Henk Lichtenveldt van Raad voor de Transportveiligheid zegt aan de vondst van één brokstuk genoeg te hebben. „Het gaat om een plaat aan de onderkant van het toestel. Het verband tussen de klapband in New York en de beschadiging van deze plaat is nog niet aan getoond, maar ook niet on denkbaar. De kans is groot dat er nog brokstukjes van deze plaat in Langeraar verspreid lig gen, maar wij hebben hier ge noeg aan. Wij zijn er nu klaar mee." De Raad gaf de 747 gisteren vrij voor reparatie, waarna de Rijks- luchtvaardienst het sein tot luchtwaardigheid gaf. Jack van der Salm treedt terug als voorzitter Trekkertrek door Ruud Sep koudekerk aan den rijn - On der zijn leiding groeide de trek- kertrekwedstrijd uit van een ge zellig uitje voor boeren en loon werkers tot een evenement waarmee Koudekerk landelijk op de kaart werd gezet. Toch wil Jack van der Salm het liefst zo kort mogelijk stil staan bij het feit dat afgelopen zaterdag de laatste Trekkertrek Familie dag was onder rijn voorzitter schap. Waarom? Omdat het ge heim van de organisatie schuilt in het familiegevoel. „We zijn allemaal hetzelfde, en dat moe ten we zo houden. We lopen al lemaal in hetzelfde T-shiit en aan het eind van de dag hebben we allemaal zere poten." Van der Salm heeft nog een re den om bescheiden te rijn: hij was er in 1992 niet bij toen de eerste Koudekerkse trekkertrek van start ging. „Het eerste jaar was ik klant", vertelt de schei dend voorzitter. In 1992 waren het Arjan Schellingerhoudt en Hans van Leeuwen die met de hulp van 25 vrijwilligers het evenement uit de grond stamp ten. Een wedstrijdje voor trek ker-fanaten met 's avonds een bandje in de feesttent. De orga nisatoren hoopten op drie- tot vierhonderd bezoekers overdag en vijfhonderd bij de band. De afgelopen jaren lopen er op de Trekkertrek Familiedag on geveer 200 vrijwilligers en 150 betaalde krachten rond, en pas seren rond de 10.000 bezoekers de toegangshekken. Naast ron kende trekkers staan er op het terrein allerlei attracties. Van der Salm: „We streven ernaar ken en daarna ook voor de bur gers. Want het moet geen boe renfeest zijn, maar een feest voor iedereen." Sinds 1992 is niet alleen het evenement flink gegroeid. Ook de organisatie zelf veranderde, net als de verhouding met de gemeente. „We werden nog heel lang gezien als een stelletje kwajongens die iets rommelden in de polder. Maar inmiddels worden we gelukkig door de ge meente behandeld als een seri euze organisatie. We praten met elkaar als gelijken." Wanneer begint de voorberei ding voor de dertiende trekker trek? „Je mag het geloven of niet, maar die is al lang begon nen. En de voorbereiding voor de veertiende ook. Op sommige gekke, opzienbarende attracties moet je twee jaar van tevoren al een optie nemen, anders rijn ze weg. Dat blijf ik trofcwens ook gewoon doen. Ik stop niet met de trekkertrek. Ik stop alleen als voorzitter, omdat ik vind dat een ander nu eens de kar moet trekken. Om te voorkomen dat één persoon te veel een stempel op de organisatie gaat druk ken." De opvolger van Van der Salm krijgt de leiding over een evene ment dat inmiddels staat als een huis. „Maar dat wil niet zeggen dat de trekkertrek niet meer stuk kan", waarschuwt de scheidend voorzitter. „Als we gaan denken dat we het goed doen, dan gaat het verkeerd. Er valt altijd wat te verbeteren. En we moeten gewoon vrienden blijven. We rijn allemaal het zelfde, en dat moeten we vooral zo houden." om het ieder jaar nog afwisse lender te maken. Dit jaar heb ben we er bijvoorbeeld ook een stukje cultuur in gebracht: to neel, muziek. Het is toch hart stikke leuk wanneer je ineens ergens op het terrein een raar uitgedoste steltloper tegen het lijf loopt?" Rond de vijftig vrij willigers moesten twee weken vakantie opnemen om alles op te bouwen. En bij de uitgang stond een collectebus voor de kankerbestrijding. Daar werd het afgelopen weekeinde 5000 euro in gedaan. Vanaf het tweede jaar was Van der Salm van de partij bij de or ganisatie, en al snel was hij voorzitter van de stichting Trek kertrek. Hij zette zijn schouders Scheidend trekkertrek- voorzitter Jack van der Salm: „We werden nog heel lang gezien als een stelletje kwa jongens die iets rommel den in de pol der." Archief foto: Dick Ho- gewoning vooral onder het aankleden van het evenement met andere at tracties. „Kijk, trekkertrek blijft het hart van de organisatie. Maar daar omheen hebben we ander vermaak georganiseerd. Eerst om de kinderen te verma-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11