Forse boetes bij dumpen vuil op straat werken is oké Veel leegstand in Leids zakencentrum Bomaanslag Rusland eist zeker 35 levens Verboden Baskische organisatie demonstreert in Alphen 'Badman' Martin Custers waakt over Langevelderslag VAN ROY N EN VISSERS C.S Politiek eist hardere aanpak Politie Hollands Midden neemt 'gepaste maatregelen', OM houdt situatie 'scherp in de gaten' Leidsch Dagblad Recessie is goed merkbaar in nieuw kantorengebied Dance Valley klaar voor invasie Leidsch i i m internet: www.leidschdacblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad nr. 43299 los zaterdag 2 augustus 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362, nr. 43299 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 gasleidingen liet geregeld i .Onderzoek naar Minimabeleid n Katwijk viriet einde van Ie Kever is i nu echt daar Tagore r^od, de Grote Gever, kejan het ganse heelal '.Jïoor ons openleggen In *le nauwe ruimte van enkel laantje ft N°8 V warmer 'OMMENTAAR Co. INDIA ["^fgelopen tien jaar nam we- wijd de gemiddelde levens- envachting toe met acht jaar. 0Q analfabetisme halveerde, e(aantal mensen dat in extre- armoede leeft, daalde met 7 „kfent naar 23 procent en on- 'z ier 20 miljoen mensen min- hadden honger. Opzienba- ie cijfers uit het recent ver Human Development jes<ort 2003 van de ontwikke- sorganisatie van de VN. enjir de ontwikkeling van de celd is natuurlijk geen succes- lo^aal. Er loopt een steeds dui- jt jker scheidslijn over de et ibol. China en een aantal an- f Aziatische landen ontwik- ^n zich in positieve zin. De Dtste problemen concentre- zich in Afrika en in delen i de voormalige Sovjet-Unie. n j,alles blijft gaan in het huidi- )ÖJtempo zou bijvoorbeeld de se'lstelling om het aantal men- dat in uitzonderlijk slechte )rcjStandigheden leeft nog eens lalveren pas gehaald worden de afgesproken vermin- én van ^ndereterfie P35 JVV2165, om maar niet te spre- 'i van de honger- en aidsdoel- m lingen; die zouden helemaal ;ej't gehaald worden. jset deze cijfers in het achter- ^ro»fd kwam de mededeling dat zr 8een behoefte meer heeft i de 71 miljoen euro die Ne- sejland jaarlijks aan dat land .gj.enkt in het kader van de ont- j-jkelingssamenwerking als i wonderlijk (politiek) sig- India is voor Nederland tei tweede ontwikkelingsland !Qnde Antillen. Daar gaat jaar- s 120 miljoen euro heen. irritatie die in India bestaat 'Jede interventie van Nederland tr de keiharde manier waarop t ai over*ie^ de moslimbevol- g van de provincie Gujarat ig jaar heeft behandeld, ligt basis van dit besluit. Ne- de li Mant [e oo -- met India, maar na jaar wil het land dat niet "er. it de Nederlandse ontwikke- igemeenschap niet te lang 0£itren over deze tik op onze gers. Het Human Develop ment Report 2003 schrijft im- :rs zonder omhaal van woor- era dat het geld in Afrika en de rs de Sovjet-republieken harder dig is dan in grote delen van Ië. Op Prinsjesdag maar eens ken of de minister van ont- kkeiingssamenwerking die aai al gemaakt heeft i Geert Majoor kijk voor een baan van nu /^7\ 1^1 exact - pcrsoncchiiiicrmeiliair op www.exactpi.n \Zs moskou/afp-rtr-dpa - Bij een militair ziekenhuis in de stad Mozdok in de Russische deelre publiek Noord-Ossetië is giste ren een truck vol explosieven ontploft. Daardoor zijn zeker 35 doden zijn gevallen. Ook zou den er enkele tientallen gewon den zijn gevallen. Op het moment van de explosie waren er ongeveer 150 mensen in het hospitaal, zo'n honderd patiënten en vijftig medewer kers. Het persbureau Interfax meldde dat het een zelfmoord aanslag betrof, uitgevoerd door één dader. Volgens de autoriteiten kan het aantal en doden en gewonden nog verder oplopen. Militaire functionarissen zeiden dat Tsjetsjeense rebellen verant woordelijk waren voor de ex plosie. De slachtoffers zijn vooral Russische militairen die in Tsjetsjenië actief zijn. De truck ramde door een hek heen en kwam voor de ingang van het gebouw tot ontploffing. De explosie sloeg een krater van vijf meter diep, aldus ooggetui gen. In het verwoeste gebouw ontstond vervolgens brand. Noord-Ossetië grenst aan de opstandige Russische deelrepu bliek Tsjetsjenië. In Mozdok zijn de belangrijkste militaire hoofdkwartieren gevestigd voor de Russen die in Tsjetsjenië te gen de moslimrebellen vechten. Die rebellen hebben de afgelo pen maanden vele tientallen Russische militairen en burgers gedood. Op 5 juli bliezen twee Tsje tsjeense vrouwen zichzelf op bij een rockconcert in Moskou. Daardoor vielen circa vijftien doden. In mei werden circa zestig mensen gedood door de explosie van een 'bomtruck' in een Tsjetsjeense stad. Door een soortgelijke aanslag in decem ber 2002 in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny vielen onge veer tachtig doden. den haac/cpd - Gemeenten en politie moeten harder optreden tegen mensen die afval op straat gooien. Dat zeggen de WD en het CDA. De regeringspartijen vinden dat hogere boetes moe ten worden uitgedeeld. Volgens het ministerie van VROM kan ook de pakkans worden ver groot. Uit een rondgang van deze krant door Nederlandse steden blijkt dat reinigingsdiensten overuren maken, maar dat te gen de rotzooi die mensen op straat gooien geen kruid is ge wassen. Veel burgers gaan er van uit dat de overheid de rom mel toch wel opruimt. En dat gebeurt ook. Gemeenten beste den jaarlijks ongeveer 250 mil joen euro aan het schoonhou den van straten. Ook in de na tuur wordt steeds vaker afval gedumpt. Staatsbosbeheer zegt kapitalen kwijt te zijn aan het opruimen ervan, maar kan geen nauwkeurige schatting van de kosten geven. Het ministerie van VROM er kent dat de handhaving tekort schiet. Wie iets op straat gooit, kan een boete van 46 euro krij gen. Volgens het ministerie is de kans klein dat burgers wor den gepakt; de (reinigings) poli tie heeft te weinig capaciteit om bekeuringen uit te delen. Het ministerie wil onderzoeken hoe de handhaving kan worden ver beterd. Van CDA en WD mogen de boetes omhoog, maar ze hoe ven niet zo extreem te worden als in Singapore, waar iets op straat gooien 1.000 Singaporese dollar (505 euro) kan kosten. De PvdA vindt dat een statiegeld systeem moet worden inge voerd als blijkt dat het bedrijfs leven de afvalstroom onvol doende vermindert. Kamerlid Diederik Samson heeft twijfels over het nut van de campagne 'Nederland Schoon', waarin burgers vriendelijk worden op geroepen rommel in de afval bak te gooien. De Amsterdamse hoogleraar milieukunde Lucas Reijnders en de Wageningse hoogleraar Communicatie Cees van Woer- kum noemen die campagne 'volstrekt zinloos' en wegge gooid geld'. Van Reijnders mag het statiegeldsysteem meteen worden ingevoerd; Van Woer- kum ziet meer in een hogere pakkans voor burgers die vuil op straat gooien. De campagne vloeit voort uit een afspraak tussen overheid en bedrijfsleven over terugdrin ging van zwerfafval. Het be drijfsleven moet de hoeveelheid flesjes en blikjes in het zwerfaf val in 2005 met 80 procent ver minderen ten opzichte 2001, toen meer dan 50 miljoen blik jes en flesjes op straat beland den. Vóór 2005 moet de reduc tie tweederde zijn; lukt dat niet dan wordt een statiegeldsys teem ingevoerd. De overheid moet het overige zwerfafval met minimaal 45 procent terugdrin gen. In hoeverre het afval al is terug gebracht is onduidelijk. In sep tember wordt een eerste tus- senmeting gedaan. De Tweede Kamer praat dan ook over de aanpak van zwerfafval. Zie ook het bijvoegsel Erbij (advertentie) door Annet van Aarsen alphen aan den rijn - De verboden Bas kische jongerenorganisatie SEGI de monstreert morgen bij de Alphense ge vangenis Geniepoort. Het is een protest tegen de gevangenhouding van Alexan der Casas Akarregi. Deze Bask zit vast in de Geniepoort, in afwachting van uitle vering aan Spanje. Akarregi, die onlangs op Schiphol is aangehouden, wordt ver dacht van betrokkenheid bij een misluk te bomaanslag in Bilbao in september 2002. Daarbij kwamen twee leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA om het leven. De politie Hollands Midden zegt van de demonstratie op de hoogte te zijn. „We weten ervan en we zijn heel alert", zegt woordvoerster Straathof. „We nemen gepaste maatregelen. We doen geen me dedelingen over welke maatregelen dat zijn." SEGI, de grootste jongerenorganisatie in Baskenland, staat in Europa te boek als een verboden organisatie. De club werd op 27 december 2001 op de lijst van ter reurorganisaties in Europa opgenomen. De organisatie zou jongeren opleiden voor de ETA. De Europese maatregel is overigens tot treurnis van de jongerenorganisatie zelf. „Op het moment dat de lijst bekend werd gemaakt, was SEGI nog niet eens onderworpen aan onderzoek wegens strafbare handelingen. SEGI is altijd in volledige openheid opgekomen voor de rechten van de jongeren in Basken land", meldt het sympathiserende Bas kenland Informatie Centrum (BIC). Een paar maanden na de publicatie van de Europese lijst besloot ook onder zoeksrechter Baltasar Garzón de jonge renorganisatie per decreet te verbieden in Spanje. „In maart 2002 volgden een aantal arrestaties en huiszoekingen. Een aantal SEGI-leden zit nog steeds gevan gen", meldt BIC. „Tot nu is de Spaanse justitie nog niet met bewijzen gekomen waaruit blijkt dat SEGI verboden zou moeten worden, behalve dat SEGI een opvolger zou zijn van de Baskische jon gerenorganisaties Jarrai en Haika, die ook zonder proces of bewijsvoering ver boden werden. En natuurlijk dat SEGI deel zou uitmaken van de wereld van de ETA, de beschuldiging die bijkans tegen iedereen wordt gebruikt die politiek-kri- tisch tegenover het Spaanse staatsbeleid staat." BIC helpt SEGI met de organisatie van informatiebijeenkomsten, vandaag in krakersbolwerk Vrankrijk in Amsterdam en in Klinker in Nijmegen. Morgen staat vervolgens de demonstratie bij de Ge niepoort op het programma. BIC: „Het Baskenland Informatie Centrum kijkt naar de mogelijkheden voor een specta culaire campagne voor deze jongen, als de echt laatste zwaluw voor het Euro pees Uitleveringsbevel." Het OM in Amsterdam heeft inmiddels laten weten op voorhand niets tegen de activiteiten van SEGI te kunnen doen. Wel worden de bijeenkomsten scherp in de gaten gehouden. door Jan Preenen NOORDWUK - Een jochie van een jaar of negen komt net niet huilend de Strand- post Langevelderslag binnen. De vingers fel rood gekleurd. „Ik zat in het zand te graven en opeens was er bloed. Heeft u een pleister?" Badman Martin Custers stelt snel de diagnose. „Het valt mee. Een snee. Hier heb je een stukje keuken rol. Houd dat er maar op." De jeugdige schatgraver dringt opnieuw aan op een pleister. „Dat heeft geen zin. Als ik je zo aankijk, ga je toch weer graven. Je lijkt wel een mol. En als je de zee ingaat, zegt die pleister meteen dag. Als je weggaat en het bloedt nog, geef ik je alsnog een pleister." Kind tevreden, de in Noordwijk geboren Noordwijkerhouter Custers zo mogelijk nog meer. Het is een van de vele keren dat hij in deze wel erg hete zomer als 'dokter' optreedt. Een functie die hij combineert met die van politieagent, oppasser op kinderen die soms te ver in zee gaan, susser van ruzies, ordebewa ker, mensenredder en serviceverlener. Vijfendertig jaar was hij strandwacht bij de Noordwijkse Reddingsbrigade, Post Langevelderslag. „Ik heb hier aan het strand in Noordwijk altijd aan de laatste tiet gezeten. De Langevelderslag dus, maar dat heb ik nooit een probleem ge vonden. Ik heb me altijd weten te red den." Vorig jaar hield hij het bij de reddings brigade voor gezien. Hij was het als vrij williger niet eens met 'die ouwe knarren' aan de top. „Niet dat ik zelf zo jong ben. Ik ben 70, maar zet m'n leeftijd er maar niet in, want dan zeggen ze meteen: daar heb je die ouwe lui weer. Ik heb nogal wat rivalen op het strand. Ik houd van discipline en van goed contact. Maar als ik belde, was er nooit iemand te bereiken. Dat soort dingen werd ik zat. Verder wil ik er eigenlijk niet veel over zeggen. Maar goed, toen de ge meente en de politie hoorden dat ik er mee ophield was men daar helemaal niet blij. Martin, dan zijn we ons aan spreekpunt kwijt, zeiden ze. Of ik voor hen wilde werken. Kreeg ik nog betaald ook. Maar ik wil geen geld. Ik vvril ge woon vrij zijn. Zelf bepalen wanneer ik wel en niet kom." In de praktijk is hij in de zomermaanden vrijwel altijd op de post te vinden. Vroe ger zat de politie er. Nu de gemeente, met inwoning van de reddingsbrigade. Meestal is Custers er 's morgens al om acht uur, zoals op deze vrijdag. Dan zoekt hij met zijn ogen tot een uur of zes de vloedlijn af. Behalve op zondag. „Dan komen al die andere vrijwilligers van de reddingsbrigade met hun familie en zit het hier vol. Kan ik mooi de deur uit en wat rondjes maken over het strand. Hier en daar een praatje maken." Pagina R7: 'Niet meteen 112 bellen als er een kind zoek is' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V no. Postcode Telefoon Ie nabezorgng) vg\ Wij gaan zofgvuMg> Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 persoonsgegevens In het colofon van de krant (reft u nattere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau B<| automatische betaling Is mijn bank-gironummer Handtekening: Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl door Erna Straatsma leiden - Grote verhuurborden bepalen het straatbeeld op en rondom het Leidse zakencen trum bij het Schuttersveld. Zo'n 14.000 vierkante meter kantoor ruimte staat leeg. De recessie is goed merkbaar in het gebied. Softwarebedrijf Biztops betrok in maart 2002 als eerste de splinternieuwe 'Eschertoren' op het terrein van de Groenoordhallen. Amper een jaar later werd de specialist in orderverwerkingssoftware voor producenten van keukenbladen failliet verklaard. „We hebben een beetje boven onze stand geleefd", zegt L. Rietveld van Biztops, dat na een doorstart een kleiner kantoor heeft op de Hoge Rijndijk. G. Molsbergen van makelaars kantoor DTZ Zadelhoff spreekt over een 'forse leegstand' op de Leidse kantorenmarkt. Cijfers over het stationsgebied Heeft hij niet, maar Molsbergen houdt het op een aanbod van zo'n 14.000 vierkante meter. „Over heel Leiden genomen bedraagt de kantoorruimte 380.000 vier kante meter. Daarvan is 30.000 vierkante meter direct beschik baar. Dus dan kom je uit op een leegstandspercentage van acht a negen procent." De enige uitzondering in het stationsgebied vormt .het nieu we kantoorgebouw aan de Bar- gelaan. „Die heeft zicht op het station. Bij de toren van Groenoord Plaza en Key Point Center merk je al dat de grotere afstand tot het station een rol speelt." Oudere kantoorgebou wen, zoals het Educacenter, lig gen weliswaar vlakbij het sta tion, maar zijn niet erg in trek. De grote leegstand in het sta tionsgebied wijt Molsbergen voor een groot deel aan het ver trek van bankier Dexia (moe derbedrijf van onder meer Le gio Lease) en de NBBS. .Alleen Dexia heeft al zesduizend vier kante meter achtergelaten, op vier verschillende locaties." Pagina Ri: Leegloop op Schuttersveld Nazi-schip komt boven in Donau prahovo - Door de laagste wa terstand in de Donau sinds 1888 is een Duits oorlogsschip weer boven water gekomen. Dat werd aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door te rugtrekkende nazitroepen tot zinken gebracht. Toen de Duit se vloot op de Donau werd ach tervolgd door de Zwarte-Zee- vloot van de Sovjetunie, zijn tal van schepen opzettelijk gekel derd om obstakels op te wer pen, zo blijkt uit boeken over de oorlog. Ook op andere plaat sen komen nu weer schepen boven water. 'Losgeld voor vrijlating Hilbers' berlijn- De ontvoerders van de in Algerije ontvoerde toeristen eisen 4,6 miljoen euro losgeld per persoon. Dat meldt de Duitse nieuwszender n-tv op basis van diplomatieke bron nen in Mali, waar de toeristen zich inmiddels bevinden. On der de ontvoerden is de IJmui- denaar Arjen Hilbers. De toeristen werden dit voor jaar ontvoerd door moslimex tremisten. Behalve Hilbers zijn negen Duitsers en vier Zwitsers onder de nog levende gijze laars. Van Moorsel prolongeert titel den haag - Gedupeerden van regelingen voor opties op aan delen in het eigen bedrijf kun nen volgende week hun verhaal kwijt op een speciale klachten lijn. De lijn staat open voor werknemers die kwaad zijn vanwege hun waardeloos ge worden rechten. Maar ook werkgevers die kampen met medewerkers die de pest in hebben kunnen zich melden. Het Nederlands Participatie In stituut in Den Haag wil het pro bleem in kaart brengen. Van maandag tot en met vrijdag staan medewerkers van het NPI per telefoon (070-355.4413) en per e-mail (mail@snpi.nl) klaar. stuttgart - Leontien Zijlaard- Van Moorsel heeft gisteravond haar wereldtitel op de individu ele achtervolging geprolon geerd. De Nederlandse renster versloeg tijdens de WK baan- wielrennen in Stuttgart haar Australische opponente Katie Mactier. Van Moorsel legde de drie kilometer af in 3.32,657. Haar tegenstandster deed er ruim een seconde langer over: 3.33,784. Pagina Sport Klachtenlijn over optieregelingen velsen-zuid - Zestien podia en dj's als Tiësto, Carl Cox, Laidback Luke, Armin van Buuren en vele anderen staan vandaag klaar om de negen de editie van Dance Valley tot een succes te maken. Op het festivalterrein in Velsen-Zuid (recreatiegebied Spaarnwoude) worden 40.000 be zoekers verwacht. Dankzij de goede weersverwachting vlogen gisteren de laatste kaarten de deur uit. Aangezien het een warme dag belooft te worden is de organisatie voorbereid op een menigte verhitte dansliefhebbers. Het terrein wordt natgehouden en er is veel water binnen bereik om het publiek nat te sproeien. Ook drinkwater is voldoende beschikbaar. Voor als het mocht gaan regenen zijn 40.000 regenjassen beschikbaar. De N202 langs het Noordzeekanaal is afgesloten voor het verkeer, waardoor alleen de A9 als toegangsweg overblijft. Op de foto een van de zestien podia, waarop tal van dj's optredens zullen verzorgen. Foto: United Photos de Boer/Cynthia van Dijke - -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1