ECONOMIE Discountsupers stunten Winst Unilever omhooi met melk en kaasprijzen Snoeien in merken heeft effect Bouwmarkten van Gamma en Karwei in Ierse handen Bank moet informatie belegger afgeven f Randstad ziet geen verbetering art from a natural source. Grolsch st met de vief jaargetijdei:; Kerstsfeer in juli MCM schrapt bod Vivendi-showpoot los anceles - Metro-Goldwyn- Mayer heeft zijn bod van 11,5 miljard dollar cash op de show- business-poot van Vivendi Uni versal Entertainment (VUE) gis teren ingetrokken. Vivendi heeft gezegd het bod te laag te vinden, ofschoon MGM tot nog toe de hoogste bieder was. VUE omvat Universal Studios, kabel televisiekanalen als USA Net work en Sci-Fi Network, alsme de de amusementsparken en tv-produktiebedrijven van Uni versal. Overname zou MGM in één slag een belangrijke speler met de grootste filmbibliotheek In de bedrijfstak maken. Twee beheerders netten in de fout den haag - Twee van de 45 be heerders van stroom- en gas netten voldoen niet aan de ei sen die de Elektriciteitswet en de Gaswet stellen aan de onaf hankelijkheid van de bedrijven. Dat heeft nutstoezichthouder DTe gisteren meegedeeld. De regels zeggen dat een netbedrijf en een leveringsbedrijf die on derdeel uitmaken van hetzelfde hutsbedrijf onafhankelijk moe ten werken. Zo moet de con currentie op de markt worden bevorderd. De DTe wilde niet zeggen welke bedrijven de zaak nog op orde moeten brengen. In juli 2004 moet de elektrici teitsmarkt geliberaliseerd wor den. Analoog op web: toch bereikbaar den haag - Bezitters van een gewone, analoge telefoonaan sluitingen zijn straks toch be reikbaar als ze internetten. KPN werkt aan een nieuwe dienst waarbij de internetgebruiker wordt gewaarschuwd met een bericht op zijn scherm als ie mand hem telefonisch probeert tte bereiken. De dienst moet in september of oktober beschik baar zijn. Nu kan de internetge bruiker alleen tegelijk bellen én surfen met een isdn- of adsl- aansluiting. KPN is van plan voor dit 'Belbericht' 5 cent als starttarief in rekening te bren gen en 6 cent per minuut. De beller krijgt ook een rekening. Meepraten over gedragscode den haag - Ambtenaren willen dat ze mogen meepraten over hun gedragscode. Ambtenaren vakbonden, verenigd in de Cen trales van Overheidspersoneel, hebben dat gisteren gevraagd aan minister Remkes (binnen landse zaken). De minister heeft een wetsvoorstel inge diend waarin nauwkeurig de normen en waarden zijn vast gelegd voor ambtenaren. De gedragscode moet de kwaliteit van de overheid verbeteren. KLM verkoopt ai retourtjes Bagdad Amstelveen - De KIM denkt de komende maanden nog niet naar Bagdad te vliegen, maar de eerste retourtjes zijn al ver kocht. ,,De eerste vluchten be ginnen vol te lopen", aldus een woordvoerder. KLM is in de ra ce voor commerciële burger- vluchten op de Iraakse hoofd stad Bagdad. In mei meldde de Nederlandse maatschappij en zijn Amerikaanse partner Northwest zich bij de Ameri kaanse overheid. Die heeft nog geen maatschappijen aangewe zen. Wel hebben de Amerika nen laten weten dat ze vanaf 1 september de luchthaven van Bagdad willen openstellen. ING praat over koop bank AGF brussel - ING onderhandelt over de aankoop van AGF Bel gium Bank, dat in handen is van de Duitse verzekeraar Alli- anz. Het overleg zal nog enige weken in beslag nemen, zo heeft een woordvoerster giste ren gezegd. De nieuwe aan winst wordt ingelijfd door de Belgische ING-dochter Record. De overname heeft alleen be trekking op de bankenafdeling. Vorig jaar werd daar een netto verlies van 6,1 miljoen euro ge leden en bedroeg het balansto taal eind vorig jaar 1 miljard eu ro. AGF heeft 250 bankfilialen. ING telt in België inclusief Re cord 12.000 werknemers. Verbond voor standaard-gsm parijs - Vier grote bedrijven hebben de handen ineengesla gen om een algemene stan daard op te stellen voor de pro ductie van mobiele telecomap- paratuur. De alliantie verwacht dat het ontwerpen en toepas sen van hardware en software door het verbond eenvoudiger zal worden. De alliantie ope reert onder de naam MIPI (Mo bile Industry Processor Interfa ce). Deelnemende bedrijven zijn de Finse mobieltjesfabri kant Nokia, het Frans-Italiaanse elektronicabedrijf STMicroelec- tronics, Texas Instruments uit de VS en het Britse ARM. woensdag 30 JULI 2003 breda/gpd - De prijzen voor verse melk in de su permarkten verschillen enorm. Aldi en Lidl bere kenen 47 eurocent voor een liter halfvolle melk van eigen merk, terwijl de consument bij Albert Heijn en Super de Boer 72 cent moet neertellen voor 'merkmelk' van Campina. Een verschil van liefst 25 eurocent. Dit blijkt uit een onderzoekje van het vakblad 'De Boerderij', dat boodschappen heeft gedaan bij di verse supermarktketens om de prijsverschillen op zuivelproducten vast te stellen. Worden de ei gen merkprijzen voor halfvolle verse melk verge leken, dan is het verschil 18 eurocent. AH, C1000, Edah en Super de Boer berekenen daarvoor 65 eurocent. Ook de prijs van kaas loopt sterk uiteen. Voor een kilo jonge Goudse berekent AH 6,55 euro, Super de Boer en Edah 5,90 en C1000 5,78. Bij de prijs- stunters Lidl en Aldi kan de consument terecht voor 3,99 respectievelijk 3,79 euro. De grote prijs verschillen zijn ontstaan doordat de discount-ke tens Aldi en Lidl zich sinds kort op de markt voor verse zuivel en vers vlees hebben gestort. Dat was daar vroeger niet te krijgen. Ze proberen de klant nu aan zich te binden door melk en kaas tegen stuntprijzen aan te bieden. Voor kwaliteits-supermarktketens als Albert Heijn en Super de Boer is dat zorgelijk, maar vol gens het vakblad eveneens voor zuivelfabrieken, vleesleveranciers en veehouders. Alle ketens zul len nu immers proberen tegen zo scherp moge lijke prijzen in te kopen en dat gaat ten koste van de boeren en de leveranciers. Wat het verse vlees betreft beperken Aldi en Lidl zich voorlopig tot varkensfilet, maar bij succes wordt het assortiment waarschijnlijk uitgebreid. Albert Heijn is niet van plan zijn prijzen te verla gen, zegt woordvoerster José Mes. ,,De eigen melkmerken zijn niet vergelijkbaar. Bij ons is die van gegarandeerde kwaliteit en afkomstig van vaste leveranciers in Nederland. Bij de in het bui tenland gekochte melk van de discounts is er minder zicht op de kwaliteit." Aldi en Lidl willen niet reageren. Ook Miranda Boer van het Centraal Bureau Le vensmiddelen, de organisatie van de super marktketens, wil niet van een zuiveloorlog spre ken. „De prijzen bij de discountzaken liggen nu eenmaal per definitie lager dan bij de service-su permarkten." Wel voorziet zij dat het nieuwe versaanbod van de prijsstunters de kwaliteitssu pers omzet kan kosten. rotterdam/gpd - Unilever heeft een nettowinst van 1,2 miljard euro over het eerste halfjaar ge maakt. Dat is 14 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet liep met 3 pro cent terug naar 23,4 miljard eu ro. Het terugbrengen van het aantal merken en het afstoten van bedrijfsonderdelen zijn hier van de oorzaken. Volgens topman Burgmans heeft het drastische en veelom vattende reorganisatieprogram ma 'De weg naar groei' de on derneming in onder meer voe ding, wasmiddelen en thee sterker en waardevoller ge maakt. Hij verwacht dat voor de rest van het jaar de leidende merken verder zullen groeien met ongeveer 4 procent. Het terugbrengen van de lei dende merken van 1600 naar 400 werpt zijn vruchten af. De ze merken (Knorr, Becel, Ola, Omo, Bertolli, Dove en Axe) rJai Knorr, Hellmann's en deden het goed, ook nieuwe sauzen en smak( In Duitsland had Unile) haar merken Becel/Floi Band en Rama last van rentie door gedaalde bot zen. In het algemeen hei lever zijn marktaandelei nen behouden en bl< brutomarges gelijk, sterke schommelingen kosten van eetbare oliëi de rest van dit jaar w( concern aan een krach tiet hei leb Unilever wil de stabiele Nederlandse ijsmarkt laten groeien en inves teert daarom extra in het merk Ola, bekend door het hartenlogo. Foto: PR groeiden met 3,1 procent har der in het afgelopen halfjaar. De brutowinstmarge steeg tot 14,6 procent. De besparingen op de kosten worden zoals ver wacht volledig gerealiseerd, ter wijl investeringen in reclame en promoties zijn opgevoerd. In Europa werden de ijsjes van Ola en Magnum in de afgelo pen vier maanden goed ver kocht, dankzij nieuwe smaken en een verdere uitbreiding van Cometto softijs. De merken diemen/anp - Uitzendconcern Randstad heeft in het tweede kwartaal geen betere marktom standigheden bespeurd. Hoe wel de kosten met 12 procent zijn beperkt, viel de nettowinst met 13,1 miljoen euro zo'n 800.000 euro lager uit dan in dezelfde periode 2002. Voor het derde kwartaal voor ziet het concern een bedrijfsre sultaat dat lager is dan vorig jaar. „De uitzendmarkt krimpt nog steeds", aldus topman No- teboom vanochtend. „Maar on ze consistent toegepaste strate gie van focus en kostenbeheer sing begint te werken". Randstad meldde dat de omzet in het tweede kwartaal 6 pro cent lager is uitgevallen dan in hetzelfde kwartaal van 2002, namelijk op 1,28 miljard euro. Belangrijkste oorzaak is de lage re dollarkoers, waardoor dolla rinkomsten minder bijdragen. De dollar drukte de omzet 5 procent. Het uitzendconcern meldde vooral te zijn gegroeid in Spanje, maar ook de vesti gingen in België, Frankrijk, Ita lië en Portugal deden het beter. Kostenbesparingen werden vooral doorgevoerd in Noord- Amerika, Nederland en Duits land. Er is een voorziening van 3 miljoen euro opgenomen voor verdere inkrimping van het personeel. Nederland blijft verreweg de belangrijkste inkomstenbron van Randstad. De omzet kwam hier uit op 506 miljoen euro, 5 procent minder dan in hetzelf de kwartaal 2002. De winstge vendheid van Nederland daalde echter het meest, op Noord- Amerika na. In Nederland daal de de brutowinst met 16 pro cent. Ter vergelijking: in België steeg de brutowinst met 3 pro cent en in Spanje met 4 pro cent. Randstad zegt marktleider in Nederland, België, Duitsland en het zuidoosten van de VS te zijn. Het concern heeft wereld wijd ongeveer 1700 vestigingen. Dagelijks werken circa 200.000 mensen via Randstad of de dochterbedrijven als Tempo- Team en Yacht. vatieprogramma om de: ken onder aandacht consumenten te brengei De omzet in Noord-Amer 9 procent lager dan voi de verkopen daalden procent. Bij de afnemers iopl< voorraden sterk afgenonjpfvi belangrijke winkelketi distributeurs hebben fii problemen. Vooral de van luxe parfums werdfis 0] door getroffen. nnbc •efi e je ee Amsterdam - Hoewel de mussen van het dak vielen werden gisteren in de Amsterdamse Kalverstraat al de nieuwe versieringen voor de feestsdagen in december opgehangen. Zo kon het winkelende publiek hartje zomer onder de kerstbomen doorlopen. Foto: ANP/Evert Elzinga amsterdam/anp - De 75 filialen van Gamma en Karwei in de Benelux met een omzet van 650 miljoen euro komen in handen van de het Ierse bouwmateria- lenbedrijf CRH. Investerings maatschappij CVC Capital Part ners verkoopt de divisies distri butie en bouwmaterialen van Cementbouw Handel Indu strie, waaronder de bouwmark ten vallen. Met de transactie is 646 miljoen euro gemoeid, zo is gisteren meegedeeld. De Ieren kopen in totaal voor 790 miljoen euro aan omzet. CVC kocht Cement bouw in augustus 2001 voor 641 miljoen euro van ontwikke lingsmaatschappij Amstelland. Behalve de doe-het-zelfwinkels ging het destijds om 17 steenfa brieken en 27 betonmortelcen- trales. Verder is afgesproken dat CRH 47 miljoen euro steekt in een belang van 45 procent in de materialenhandel van Cement bouw Handel Industrie. Ook CVC houdt hierin een belang van 45 procent. De overige 10 procent gaat naar het manage ment van de onderneming. Het bedrijf is vooral actief als han delaar in cement, vliegas en ag gregaten. Verder is het produ cent van gemixt beton. De om zet van het nieuwe bedrijf komt uit op 260 miljoen euro. Voor de Ieren is het de grootste transactie uit hun bestaan. CRH ziet Nederland als een belang rijke markt, omdat het er al flink wat bouwactiviteiten heeft. In een verklaring z^i de onderneming gisteren dat er flinke kostenbesparingen kun nen worden gerealiseerd door de verschillende bedrijfsonder delen met elkaar te integreren. CRH heeft 50.000 werknemers en boekte over 2002 een omzet van 10,8 miljard euro. De netto winst kwam uit op ruim 620 miljoen euro. CRH werd in 1970 gevormd door een fusie van twee fabrikanten van bouwma terialen en is door overnames sterk gegroeid. Nu zijn de Ieren actief in 22 landen, met als zwaartepunten Europa en de VS. De transactie moet nog dit jaar worden afgerond en de toezichthouders moeten nog toestemming geven. lort he enschede/gpd - Grolsch ruisloos gestopt met haal na; De Vier Jaargetijden. Het dsr zomer zonder Zomergo 10] het wordt een winter ;twi Wintervorst. De biertjes t hel steeds minder liefhebbeipl ol verdwijnen van de twee dsr goedgemaakt door de ge Dng populariteit van de ovei eld ven Herfst- en Lentebok, l, d langer in de schappen dn liggen. reg De brouwerij introducee ie li jaargetijden in 1995. ich grond was de gestaag süpd. 1 groei van de speciale biei 2 di vondst van Grolsch was sr?" meegaande met de sehBL voortaan altijd zo'n s»Leel biertje van eigen merk winkel lag. Tot dat jaar jdsg de brouwerij alleen de le tervi de herfstbok. En die situatie is dus n terug. Volgens woordv Eissink zorgden de tweel „niet meer voor de volui ze eerder te zien gavi mensen willen kenneli eens wat anders." En di Zomergoud meer met v lindebloesem en citroe len. En straks geen Wint met akkerhoningklaver naasappelschillen. „De voorkeur gaat nu naar zoete smaken", sink. De zoetige Herfstl als een trein waarbij h( dat koopseizoen werd verleij diep in de winter. Ook a tebok kreeg een zoeterel en lag tot ver in de zoni in de winkel. (advertentie) Schadebureau Santema Blonz krijgt gelijk van rechter door Anita de Haas den bosch - Van Lanschot Ban kiers moet de informatie over beleggingen van een klant aan zijn belangenbehartiger vrijge ven. Dat heeft de rechtbank in Den Bosch gisteren bepaald. Een 78-jarige Tilburger die ze ker 600.000 euro verloor op zijn beleggingsportefeuille wil de Bossche bank aanklagen voor foutieve beleggingsadviezen. De man is zijn administratie van de transacties uit 2001 kwijt en vraagt de bank om inzage van stukken om een schade claim voor te bereiden. Dat loopt niet vlot en hij schakelt fi nancieel letselschadebureau Santema Blonz. Vanaf dat moment komen par tijen recht tegenover elkaar te staan. Van Lanschot zegt vlak voor de zitting best inzage te willen geven, maar niet in stuk ken die niet direct met de be leggingen te maken hebben, zo als de privé-betaalrekening van de cliënt. Althans: niet aan een derde zoals het schadebureau. Santema Blonz besluit daar op de rechtszaak door te zetten. De rechter stelde Van Lanschot gisteren grotendeels in het on gelijk en verplicht de bank de gevraagde informatie aan het schadebureau te overhandigen. Behalve om transactie- en por tefeuille-overzichten gaat het om kopieën van de opgenomen telefoongesprekken met de be legger en de mutaties op de geldrekening in de maand sep tember 2001. Het komt erop neer dat als San tema Blonz in eigen naam procedeert - en dus de zaak van de belegger overneemt - het bureau ook dezelfde informatie moet krijgen als de cliënt. Te genover de bewijsplicht in de bewijsvoering staat ook het recht op informatie, zo vindt de rechter. S&B-directeur Bazelmans zegt blij te zijn met de uitspraak. Het spreekt van een 'juridisch dijk- doorbraakje'. „Lange tijd was onduidelijk op welke informatie wij als schadebureau recht had den en op welke niet. Dat we ten we nu." Ook de bank zegt blij te zijn dat er nu duidelijk heid is. „Het was voor ons een principieel punt", zegt woord voerster Van Erp. „Iemand kan een vordering wel overdragen aan een schadebureau maar daarmee is voor ons niet vol doende hard gemaakt dat de cliënt ook akkoord is met het (advertentie) 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... openbaar maken van allerlei privacygegevens die niet direct met de beleggingstransacties te maken hebben." Op de claim die het bureau te gen de bank voorbereidt wil Van Lanschot niet reageren. Voor Bazelmans staat vast dat er door Van Lanschot een 'be leggingsblunder' is begaan. „De helft van de 2 miljoen euro die de Tilburger had belegd zat in aandelen Philips. Daar zat een zekerheid op, maar die is er op advies van de bank op 12 sep tember, de hectische dag na de aanslagen in de VS, afgehaald. Dat had nooit mogen gebeu ren." Santema Blonz heeft mo menteel 50 dossiers liggen met een totale vordering van 100 miljoen euro. Zes dossiers zijn gericht tegen Van Lanschot en dat is volgens Bazelmans 'ge zien de omvang van de bank re latief veel voor een bank die in principe bekend staat als zeer solide en terughoudend in het beleggingsbeleid'. Bazelmans besluit de komende maanden op basis van die informatie of een schadeclaim tegen Van Lanschot gerechtvaardigd is. KAAP* HELDER Deze week: laatste kans om Kaap Helder te bezoeken!! De prachtige hallen van de Oude Rijkswerf Willemsoord in Den Helder (vlakbij het station) vormen tot en met zondag 3 augustus (van 11-18 uur) het decor voor het werk van 23 fotografen en kunstenaars. En er is nog veel meer te doen: er is een kinderatelier, theatervoorstellingen en op zondag 2 augüstus een spetterend feest (vanaf 20.30 uur). Tegen inlevering van onderstaande bon aan de kassa van Kaap Helder krijgt u een aantrekkelijke korting op de toegangsprijs van Kaap Helder: 4 (in plaats van 6) per persoon (maximaal 4 personen per bon). Kijk voor meer informatie op www.kaaphelder.nl of bel 023 - 531 91 39. Dit project wordt mede mogelijk gemaakt door de Provincie Noord-Holland. Ja, ik wil graag korting op de toegangsprijs van Kaap Helder 4 in plaats van 6)*) Naam Adres Postcode Plaats maximaal 4 personen per bon (bon inleveren aan de kassa van Kaap Helder, Weststraat 1Den Helder) Lees erover in de UIT °a te koop bij de VVV's.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6