BUITENLAND 'Saddam' bejubelt de dood van zijn zonen De staartgroep heeft weinig uitzicht op Witte Huis Spanje graaft schoorvoetend zijn verleden op k Irak gaat geregeerd worden door negen presidenten Israël gaat door met bouw veiligheidsmuur Pentagon schrapt omstreden terreurbeursna veel kritiek Massagraven 67 jaar na burgeroorlog pas geopend Witte Huis verwerpt verzoek Saudi-Arabië over rapport Liberiaanse regering verwerpt eenzijdig bestand van rebellen osevic-proces tomer verder haag - De resterende zit- lagen van het Milosevic - s voor het zomerreces zijn st. Het proces wordt op igustus om 9 uur voortge- )it heeft de griffie van het jof in Den Haag gistermid- aten weten. De ex-presi- tvan Joegoslavië is sinds ndag ziek. Het is de tiende tdat het proces, dat op 12 iari 2002 begon, wegens te van de verdachte is on- iroken. De bijna 62-jarige bo', die zichzelf verdedigt, t last van hoge bloeddruk itputtingsverschijnselen. ge week vrijdag vroeg hij - r het eerst, zoals hij zelf zei - een pijnstiller, waarop de ng met anderhalf uur ver ing alsnog kon beginnen. ote XTC-vangst 1 vakantieeiland irid De politie van het ise eiland Ibiza heeft een •bende opgerold. Daarbij zij een recordaantal van OXTC-tabletten in beslag ten en elf personen aan- tden. Dit heeft de Spaanse tale Politie in Madrid gis- meegedeeld. De arrestan- djn tien Italianen, die ban- zouden onderhouden met lapolitaanse maffia, en een ird. Met hun XTC-han- ienden zij niet alleen maar ook de andere Bale- lilanden Mallorca en For- itera, waar ook veel buiten- ie toeristen komen. De itwaarde van de in beslag imen drugs bedraagt vol de politie ongeveer 3,2 woensdag 30 juli 2003 buskaper Can 00 I ordeel :en ff jaar detentie ,orf UURG - Een 21-jarige Duit- flie vorig jaar met een mes en alarmpistool een bus te, is gisteren door de tbank van Hamburg ver- eeld tot vijf jaar jeugdde- e. De man hield in septem- ;edurende negen uur een hauffeur en een aantal agiers gegijzeld. Ook be- - ie en mishandelde de man lie van de passagiers. Drie nden voor de kaping had ook al een taxichauf- ijzeling genomen en De advocaat van de leelde man, die volgens isychologisch onderzoek Q van 70 heeft, kondigde in hoger beroep te gaan. *1 kinderen Khtoffer handel Jaarlijks worden onge- |j2 miljoen kinderen we- ijd het slachtoffer van in- tionale mensenhandel. De it van deze illegale handel aagt ongeveer 8,7 miljard aldus een rapport van ef dat vandaag is gepubli- Uit het verslag komt naar dat in Europa per jaar 100 vrouwen en jonge es worden verhandeld. De toffers komen vooral uit alige Oostbloklanden, nee is Europa een van de ijkste markten voor andel. In Afrika wor- rlijks circa 200.000 kin- verhandeld. Deze zijn be- voor de Europese markt irden als slaaf voor huis- lelijke karweitjes of seks icht. Zuidoost-Azië is ook ilangrijke markt. Onge- j eenderde van de intema- le handel in vrouwen en iren vindt hier plaats. ISA: Ozonlaag ibiliseert zich HiNGTON - De ozonlaag lijkt enigszins te stabiliseren. 0 de hand van satellietbeel- hèeft NASA geconcludeerd iet ozon minder snel ver- it uit de bovenste laag van mosfeer dan voorheen. Dit Je de Amerikaanse ruim- irtorganisatie gisteren be- 1 Jarenlang neemt de hoe- leid ozon in de stratosfeer estaag af. Maar volgens NA- de afname sinds 1997 lalds langzamer gegaan. Vol- wetenschappers duidt dit. niet op een herstel van de um laag. „Dat kan nog tiental- Zo V tren duren", aldus onder- ;r Mike Newchurch van de irsiteit van Alabama. De laag wordt aangetast door ïische stoffen als drijfgas- ie in spuitbussen zitten en -P (chloorfluorkoolwater- e l?n) uit ondermeer koelkas- n n tef dienst ig na muiterij ua - De chef van de mili- inlichtingendienst van de jnen heeft ontslag geno- na de mislukte opstand in reekeinde van ongeveer Li onderd militairen. Dat rte de regering vandaag be- Het ontslag van brigade- raai Victor Corpus was een e eisen van de muiters. Zij luldigen hem van corrup- I30(resident Arroyo heeft het van Corpus inmiddels repteerd. dubai/rtr-anp - Op een geluids band met mogelijk de stem van de verdreven Iraakse leider Hus sein, wordt de dood van zijn twee zonen 'bejubeld'. De ver meende Hussein noemt Uday en Qusay martelaren voor Irak. De band is gisteren uitgezonden door de Arabische televisiezen der al-Arabiya. De sprekende man bestempelt de dood van de twee broers en hun begeleiders als een 'opoffe ring voor God, Irak en de natie'. Hij kondigt aan dat de Verenig de Staten, die Irak bezetten, zullen worden verslagen. De bandopname begint met een vers uit de koran. Vervol gens condoleert de spreker het Iraakse volk met het overlijden van Uday en Qusay. De dood van zijn zoons noemt 'Saddam' 'goed nieuws, de wens van elke strijder in Gods naam, want op nieuw is een groep eerbare martelaarszielen opgevaren naar hun schepper'. 'Saddam' erkent ook het overlij den van Mustafa, zijn 14-jarige kleinzoon en Qusay's zoon die zich in de villa in Mosul naar verluidt tot het laatst toe heeft verzet tegen de Amerikaanse militairen. Al-Arabiya kwam al eerder met geluidsbanden op de proppen die aan Hussein werden toege schreven. Uday en Qusay wa ren op 22 juli in het Noord- Iraakse Mosul in hun schuil plaats uitgeschakeld door Ame rikaanse strijdkrachten. Amerikaanse strijdkrachten hebben Saddam Hussein zelf slechts op een paar uurtjes ge mist toen zij maandag zoekac ties uitvoerden in Tikrit. Dat zei de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Ri chard Armitage maandag op de nieuwszender CNN. Irak heeft geen nieuwe presi dent gekozen. De regeringsraad van Irak krijgt een roulerend presidentschap dat bij toer beurt zal worden vervuld door negen verschillende mensen. Dit heeft de woordvoerder van de Democratische Partij van Koerdistan (KDP) gisteren te gen journalisten gezegd. In het negenmanschap hebben vijf sji'iten, twee soennieten en twee Koerden zitting. Ten tijde van het presidentschap van Saddam Hussein, een soenniet, lag de macht voornamelijk in handen van de soennitische minderheid. Elke maand komt er een nieuwe president. Over de volgorde waarin dat gebeurt (mogelijk alfabetisch), wordt nog beslist. Over het presidentschap was lang gesteggeld. De Iraakse re geringsraad was gistermorgen bijeengekomen om een presi dent te kiezen. De vergadering werd geopend terwijl de raad alvorens een president en mi nisters te kunnen benoemen nog zijn interne procedures moest uitwerken. De 25 leden tellende regerings raad werd op 13 juli officieel in gesteld. In de raad zijn alle etni sche groepen en religies in Irak vertegenwoordigd. Zij zijn be last met het opstellen van een grondwet en de benoeming van ministers en diplomaten, maar beslissingen van de regerings raad moeten wel door de Ame rikanen worden goedgekeurd. Dertig landen steunen de Ver enigde Staten in Irak door het leveren van een bijdrage van militairen of agenten. Dat maakte het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken maandag bekend. Washington zoekt zoveel mogelijk interna tionale steun voor zijn strijd krachten in Irak. De Amerika nen liggen dagelijks onder vuur en de kosten van de operatie bedraagt 1 miljard dollar per week. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat sommige landen hun bijdrage niet kunnen financie ren. Met deze landen wordt overlegd over mogelijke finan ciële assistentie van de VS. Washington - President Bush (rechts) en de Israëlische premier Sha ron geven een persconferentie na hun ontmoeting. Ondanks kritiek van de Verenigde Staten, gaat Israël door met de bouw van een vei ligheidsbarrière om zich tegen Palestijnse terroristen te beschermen. Israël zal wel alles doen om de gevolgen van de versterkte afschei ding voor het dagelijkse leven van Palestijnen tot een minimum te beperken. „Het is een element dat veiligheid brengt", verklaarde de Israëlische premier Sharon gisteren. Bush had afgelopen vrijdag de bouw van de Israëlische afscheiding op de Westelijke Jordaanoever een probleem genoemd. De Palestijnen bestempelen de grens, be staande uit betonnen muren en elektronisch beveiligde hekken, als een gevaar voor het vredesproces in het Midden-Oosten. Bush uitte gisteren de hoop dat successen in het vredesproces de barrière uit eindelijk overbodig maken. Foto: AFP/Tim Sloan door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Maar liefst negen Democraten staan te trappelen om president te worden. Vol gend jaar vechten ze via voorver kiezingen uit wie het op 2 no vember 2004 tegen de zittende Republikeinse president George Bush op mag nemen. Op dit mo ment is er nog geen duidelijke favoriet, maar het veld valt uit een in drie kansloze achterblij vers, vier achtervolgers en twee koplopers. Vandaag een over zicht van de Democraten net voor de 'bezemwagen'. Dennis Kucinich (56) en Carol Moseley Braun (55) hebben één ding met elkaar gemeen. Ze wa ren ooit erg veelbelovend en vielen vervolgens van hun voet stuk. Kucinich werd op zijn 31ste de jongste burgemeester van een grote Amerikaanse stad, maar beleefde al snel de zwartste dagen in zijn leven toen Cleveland (Ohio) onder zijn bewind failliet ging. Daarna had hij enorme moeite om aan de bak te komen. In de jaren negentig krabbelde de Democraat weer op. Bij na der inzien vonden veel inwo ners dat hij in de jaren zeventig een vooruitziende blik had door te weigeren het plaatselijke elektriciteitsbedrijf te verkopen om Cleveland van de financiële ondergang te redden. Hij werd gekozen als afgevaardigde en zit nu alweer zes jaar als volks vertegenwoordiger in Washing ton. Deze levenservaring van val en wederopstanding zal kie zers aanspreken, hoopt Kuci nich die de 'redding van publie ke stroom' nu als zijn grootste pluspunt beschouwt. Het partijestablishment vindt hem echter veel te links, nor maal de doodsteek voor een presidentskandidaat. Heel veel geld heeft Kucinich, die graag verwijst naar zijn nederige komaf, nog niet kunnen inza melen. Zijn vredesactivisme heeft hem tot nu toe niet veel steun opgeleverd onder Demo craten die tegen de oorlog in Irak waren. Tegenstrever Ho ward Dean is uitgegroeid tot grote held van de anti-oorlogs beweging onder Democraten. Carol Moseley Braun was in 1992 de eerste zwarte vrouw die werd gekozen in de Amerikaan se Senaat. Ze leek alles mee te hebben maar berichten over malversaties met campagnegel den, klachten over seksuele in timidatie van haar campagne manager en ex-vriend en een domme reis naar Nigeria maak ten zes jaar later een einde aan haar politieke carrière. Als troostprijs mocht ze van presi dent Clinton naar Nieuw-Zee land als ambassadeur. Het is sommigen een raadsel waarom Carol Moseley Braun, de dochter van een politieman en een techneute uit een zie kenhuis in Chicago, zich kandi daat heeft gesteld. Toen ze niet werd herkozen zei ze dat ze nimmer meer aan een verkie zing zou meedoen. „Not, never, nein, njet." Omdat haar geen enkele kans wordt toegedicht, is er gespeculeerd dat ze is 'inge zet' om stemmen weg te kapen van de andere zwarte kandidaat Al Sharpton. De redenering is dat Sharpton minder informele macht in de Democratische partij kan ver garen als hij niet de enige Afri kaans-Amerikaanse presidents kandidaat is. Dit verhaal is een vuile leugen, aldus Moseley Braun die zegt dat ze zich ver plicht voelt iets te doen tegen George Bush die de VS hele maal op het verkeerde pad heeft gebracht. Braun baalt er van dat ze als enige vrouwelijke kandidaat als een soort excuus- Truus wordt behandeld, en mag graag wapperen met het onderzoek van de federale ver kiezingscommissie die slechts een gat van 311 dollar in haar financiën vond. Nu heeft ze de grootste moeite om een cam pagnebudget bij elkaar te krij gen, en zij en Al Sharpton bun gelen qua geld zielig onderaan de kandidatenlijst. Alfred Sharpton (48) is een poli tieke activist, populist, dema goog, kampioen van de under dog en recht-voor-zijn-raap spreker die niets moet hebben van de veilige middenkoers die de andere kandidaten voor de Democratische nominatie nog wel eens willen varen. Hij bele digt mensen, heeft in de gevan genis gezeten voor een protest actie en weet ook wat financiële schandalen zijn. Eerdere pogin gen om senator namens New York te worden of burgemees ter van de wereldstad misluk ten. Al op zijn tiende werd Sharpton ingewijd als Pentecostal-geeste- lijke, een christelijke geloofs overtuiging die spirituele kracht toeschrijft aan mensen die in eens kunnen spreken in een 'vreemde' taal. De politieke car rière van Sharpton raakte ern stig geschaad door de zaak Ta- wana Brawiey. Zonder daarvoor enig bewijs te hebben beschul digde hij de assistent-aanklager bij de 'racistische verkrachting' van Brawiey betrokken te zijn. Een jury stelde echter vast dat de vrouw alles had verzonnen. Kortom, hij is onverkiesbaar. Desondanks zet Al Sharpton onverdroten voort, om de za ken waarin hij gelooft voor het voetlicht te brengen en de be langen van zwarte Amerikanen te behartigen. „Ik vecht voor de ziel van de Democratische par tij", heeft hij eens gezegd. ndsraS door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Beschaamd kijken Spanjaarden aan de rand van het massagraf toe hoe de vergane resten van hun vaders, opa's en ooms door buitenlandse vrijwilli gers naar boven worden ge haald. 67 Jaar na het einde van de bloedige burgeroorlog staat Spanje schoorvoetend toe dat het verleden wordt opgegraven. Vreemd genoeg gebeurt dit door buitenlanders. „Het verle den is voor de Spanjaarden té verschrikkelijk om het zich te durven herinneren", zegt de Engelse antropologe Layla Renshaw, die bij het trieste kar wei is betrokken. Bij het dorpje Villaviciosa in As- turië werden vorige week de skeletten van zestien slachtof fers van het Franco-regime op gegraven en geïdentificeerd. Een van hen was Urbano Me- dedez. De achttienjarige verple ger werd in de nacht van 27 op 28 oktober 1937 gefusilleerd door de Franco-troepen, samen met zo'n twintig andere verple gers van een hospitaal dat me dische hulp verleende aan sol daten van het Republikeinse le ger. De lichamen werden in een massagraf gedumpt. Het is een van de honderden massagraven in Spanje waar naar schatting 30.000 'vermisten' liggen begra ven. Gangmaker van het historisch ontwaken is Emilio Silva. Bijna drie jaar geleden begon hij op eigen houtje zijn zoektocht naar het lichaam van zijn groot vader. „Ik wist dat hij samen In een labaratorium in Noord-Spanje worden de botten onderzocht van slachtoffers van de Spaanse bur geroorlog. Foto: GPD/Carmelo Alen met twaalf andere Republikei nen ergens begraven moest lig gen bij het dorpje Priaranza del Bierzo, in het noordwesten van Spanje. „Ik wilde hem bij mijn grootmoeder begraven. Daar mee was voor mij de kous af." Maar Silva vertelt dat hij bij zijn speurtocht door heel veel men sen werd benaderd die ook een familielid hadden die tijdens de burgeroorlog was gedood en nog nooit een eervolle begrafe nis had gehad. Op die manier ontstond min of meer bij toeval de organisatie die zich inzet voor het 'herstel van het histo risch geheugen'. De tijd dringt, zegt Silva, want de nabestaanden van de slacht offers zijn inmiddels allemaal oud. Zij hopen dat ze hun dier bare alsnog een eervolle begra fenis kunnen geven. Zij zijn ook de belangrijkste getuigen. Ze kunnen vaak nog de plaats van de graven aanwijzen. Boven dien herinneren ze zich soms de voorwerpen die in de graven worden aangetroffen zodat identificatie gemakkelijker wordt. Een van die informanten is de 87-jarige Asuncion Alvarez. Me de op haar aanwijzingen is bij Leon een massagraf geopend waarin volgens haar ook haar twee enige broers liggen. Zij wacht op de uitslag van een DNA-onderzoek dat moet uit wijzen welke van de zeven ge vonden lichamen van haar door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het Amerikaanse ministerie van defensie is in verlegenheid gebracht door een online 'terreurbeurs', die door een Pentagon-afdeling was op gezet om terroristische aansla gen te kunnen voorspellen. Het plan om te gaan speculeren op de waarschijnlijkheid van ter reur- en moordaanslagen werd de afgelopen dagen door De mocraten neergesabeld. Aan stootgevend, immoreel, onge looflijk stom en een aanmoedi ging tot terreur, zo werd ge zegd. Het Pentagon heeft het plan gisteren schielijk ingetrok ken, nadat ook Republikeinse partijgenoten hun ongenoegen uitten. Hoe haal je het in je hoofd om te gaan handelen in de dood, fulmineerde de Democratische leider in de Senaat, Tom Da schle, vol onbegrip. „Het Ame rikaanse volk wil dat de rege ring onze veiligheid bevordert, niet erop gokt", aldus de De mocratische senatoren Byron Dorgan en Ron Wyden die maandag aan de bel trokken over het 'groteske' idee. Vol gens defensiestaatssecretaris Paul Wolfowitz is de afdeling die het heeft bedacht 'te crea tief geweest, maar waren de bedoelingen goed. In eerste instantie werd het project van Darpa - een analy se-afdeling van het Pentagon - in bescherming genomen door het defensieministerie. De onli ne optiebeurs voor terreur zou 'verborgen' informatie kunnen blootleggen, en de koersont wikkeling zou het Pentagon kunnen helpen ontwikkelingen in het Midden-Oosten te voor spellen. Maar daar werden vraagtekens bijgezet, omdat de identiteit van de beleggers niet bekend zou zijn en manipulatie van koersen niet uitgesloten kan worden. Ook kwam het nogal onkies over om opties' te nemen op ge beurtenissen als een aanslag op Yasser Arafat of verdrijving van de Jordaanse koning. Volgens de internetpagina van het pro ject is Darpa de geldschieter en uitvoerder van het project. Het opzetten van de terreurbeurs heeft tot dusverre 600.000 dol lar aan belastinggeld gekost. Het Pentagon was van plan er de komende jaren nog 8 mil joen in te steken, maar dat gaat nu niet door. broers zijn. „Pas als ze rusten op het kerkhof bij mijn vader, kan ik in vrede sterven." Asuncion en al die anderen hebben het zonder de steun van de Spaanse politiek moeten stellen. Na het einde van de veertigjarige dictatuur van Franco in 1976 besloot Spanje het verleden te laten rusten om de vreedzame overgang naar de democratie te vergemakkelij ken. Opeenvolgende regeringen hebben altijd om de hete brei van de burgeroorlog heen gelo pen. Het hoofdstuk van de tien duizenden omgekomen Repu blikeinen werd in de Spaanse geschiedenisboekjes nooit be schreven en is op de Spaanse scholen nog altijd een taboe. Onder aanvoering van Emilio Silva is nu in heel Spanje een begin gemaakt met de opgra vingen. Onder druk van de Ver enigde Naties heeft het Spaanse congres officieel eer betuigd aan de omgekomen Republikei nen. Maar dat betekent nog niet dat alle overheden nu ook loyaal meewerken aan het op graven van de lichamen. De burgemeester van Albinyana heeft vorige maand zijn toe stemming geweigerd voor het openen van een massagraf waarin volgens getuigen vijftig oorlogsslachtoffers liggen. 'Herstel van het historisch ge heugen' eist nu van de regering dat alle archieven uit de burger oorlog worden geopend. „De nabestaanden hebben recht om hun familieleden een eervolle begrafenis te geven. Het gaat niet om wraak maar om ge rechtigheid", zegt Emilio Silva namens de familieleden van de vergeten Republikeinen. washington/rtr-anp - Het Witte Huis heeft gisteren het verzoek van de Saudische rege ring afgewezen om achterge houden delen over Saudi-Ara- bië uit een rapport over de aan slagen van september 2001 vrij te geven. Washington wijst op lopend onderzoek en voelt er ook in het belang van de natio nale veiligheid niets voor de teksten met gevoelige informa tie openbaar te maken, aldus een woordvoerder. Saudi-Arabië pleitte de afgelo pen dagen voor publicatie, om dat de omstreden 28 pagina's uit het negenhonderd pagina's tellende rapport betrekking hebben op de vermeende rol van Saudische staatsburgers bij de verwoestende aanslagen in de Verenigde Staten. Om de eis kracht bij te zetten is de Saudi sche minister van buitenlandse zaken, prins al-Faisal, in Was hington. Het recent gepubli ceerde verslag van het Ameri kaanse parlement laakt de ge brekkige samenwerking tussen de Amerikaanse inlichtingen diensten in de aanloop tot '11- 9'. Eveneens concluderen de opstellers dat de Saudische au toriteiten zich voor en na de aanslagen weinig coöperatief hebben opgesteld. De meeste daders van de aanslagen in de Verenigde Staten kwamen uit Saudi-Arabië. Volgens The New York Times van afgelopen zaterdag staat in het niet openbaar gemaakte deel dat hooggeplaatste Saudi sche functionarissen honder den miljoenen dollars door sluisden naar 'liefdadigheids- groepen' en andere organisaties die mogelijk de aanslagen in de Verenigde Staten medefinan- cierden. monrovia/rtr-afp - De Liberi aanse regering heeft gister avond een eenzijdig bestand van de LURD-rebellen verwor pen. De toponderhandelaar van de regering bij het stokkende vredesoverleg in Ghana eiste dat de grootste rebellenbewe ging van het land zich volledig uit de Liberiaanse hoofdstad Monrovia terugtrekt. Kort na het afwijzen van het aanbod verklaarden de LURD- rebellen dat zij met het staakt- het-vuren wachten tot de rege ringstroepen hun aanvallen be ëindigen. De rebellen hadden eerder gisteren een eenzijdig staakt-het-vuren aangekondigd en aangeboden zich terug te trekken in het havengebied. De regering vindt dat onaccep tabel. De opstandelingen moe ten terug naar de posities die zij voor het gemeenschappelijk ge sloten bestand van 17 juni had den, stelde de Liberiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Brown, in de Ghanese hoofd stad Accra.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5