GESPREK VAN DE DAG Een gesmolten stepje in de as Een grote bosbrand blussen is een oorlogsoperatie Vuur verstoort vakantie van veel Nederlanders Puberen WOENSDAG 30 JULI 2OO3 Vanuit de lucht is goed te zien hoe groot de schade is op camping Le Colombier bij Fré- jus. Foto: AFP/Pascal Guyot De vakantie van vele honderden Neder landers is ernstig verstoord door de he vige bosbranden in Frankrijk. De cam ping Domaine du Colombier nabij Fré- jus, erg populair bij Nederlanders, is bij na volledig verwoest. Volgens de ANWB Zijn daarbij negentig caravans en drie auto's beschadigd. De camping had on geveer vijfhonderd staanplaatsen. De tien getroffen campings vallen sinds gisteren onder de calamiteitenregeling van het Calamiteitenfonds. Toeristen die niet terecht kunnen op hun vakantie adres, kunnen kosteloos annuleren en krijgen de reissom terug. De verloren va kantiedagen van mensen die al op de betrokken campings waren worden eveneens vergoed. Honderden Nederlanders die hun va kantie in het gebied hebben gepland, namen gisteren contact op met de ANWB. Ze maken zich zorgen en willen advies. De toeristenorganisatie raadt mensen aan contact op te nemen met de camping of het hotel waar hun va kantie is geboekt. Mensen die nog niet .hebben geboekt, wordt geadviseerd een ander gebied als bestemming te kiezen. Toeristen die Domaine du Columbier als locatie hebben gekozen, moeten hun vakantie als verloren beschouwen. In het verderop gelegen dorpje Sainte- Maxime kwam maandag een 38-jarige Nederlandse vrouw om. Ze werd in haar vakantiewoning overvallen door de vlammen. Het ministerie van buiten landse zaken heeft het overlijden van de vrouw bevestigd. Verder zijn twee Engel sen en een Pool omgekomen. In het noorden van Corsica, waar ook flinke bosbranden woeden, stierf een inwoner van het Franse eiland. In het getroffen gebied zijn uit voorzorg meer dan 6000 mensen geëvacueerd, onder meer door personen per boot naar Saint-Tropez te brengen, aan de overzijde van de baai waaraan Sainte- Maxime ligt. Bij deze plaats zijn volgens de brandweer meer dan zestig zomer verblijven van buitenlandse toeristen in de vlammen opgegaan. In de getroffen regio is door de brand sinds 17 juli al 10.000 hectare in de as gelegd. Het is daarmee de ergste bos brand sind 1976. In 1949 ging in hetzelf de gebied maar liefst 50.000 hectare bos in vlammen op, en kwamen 82 mensen om het leven. ANP MENSELIJK De zeventien uitgeputte EX-CIRCUSLEEUWEN die sinds vorige week even bui ten het Inidiase Bangalore in veel te krappe kooien langs de kant van de weg bi vakkeerden, krijgen toch een plekje in de DIERENTUIN daar. Aanvankelijk wil de die ze niet hebben. Volgens de directie ontbreekt het de dierentuin aan mid delen, vooral financiële. De publiciteit over het droeve lot van de leeuwen heeft de directie echter op andere gedachten gebracht. Nu is besloten voorlopig ruimte voor de leeuwen te creëren door meer tijgers en meer beren bij elkaar te zetten. De tien mannetjes en zeven vrouwtjes zijn door hun circus afgedankt omdat het Indiase hooggerechtshof het optreden van wilde dieren heeft verbo den. Een FRUITDIEF die maandagavond dooreen groenteboer in Düsseldorf achter na werd gezeten, omdat hij zojuist in de etalage van diens winkel zijn slag had geslagen, heeft zijn achtervolger op geheel gepaste wijze van het lijf proberen te houden. Hij sloeg de onfortuinlijke groenteboer niet alleen met de blote han den, maar gaf hem ook enkele rake klappen met een TROS BANANEN. De poli tie constateerde dat de groenteboer van top tot teen onder de bananensmurrie zat toen zij de dief kwam arresteren. Alle hoop was gevestigd op een laat ste HERSENOPERATIE, maar het heeft de Franse actrice MARIE TRINTIGNANT niet mogen baten. Ze ligt nog altijd in coma in een zie kenhuis in de Litouwse hoofdstad Vilnius, waar ze zondag werd opge- nomen nadat ze in haar hotelkamer zwaar was toegetakeld, vermoedelijk door haar vriend, zanger Bertrand Cantat. Litouwse artsen en een uit -Frankrijk overgevlogen specialist probeerden gisteren vergeefs de door inwendige bloedingen veroor zaakte druk op Trintignants hersens te verminderen. Volgens haar artsen I zijn haar dagen nu geteld, en wordt de actrice kunstmatig in leven ge houden. Haar ouders, acteur Jean- Louis (foto) en filmproducer Nadine Trintignantzijn in Litouwen. Cantat, die zelf zondag onder invloed van drank en drugs in het ziekenhuis be landde, wordt nu ondervraagd. Foto: EPA Bestrijding van grote bosbranden zoals in zuid-oost Frankrijk vergt een 'oorlogsope- ratie'. Met computerprogramma's wordt 'de vijand' in kaart gebracht, waarna op strategische punten een offensief volgt. Blusvliegtuigen en helikopters in de lucht, speciale aanvalscolonnes en honderden brandweermanschappen op de grond. De vijand blijft onvoorspelbaar en kan zo maar vernietigend toeslaan. Het schijnt een angstaanjagend hoog ge luid te zijn, het geweld waarmee een gas wolk voor een bosbrand uitraast. Vooral bij 'kroonvuur', waarbij de vlammen over het dak van het bos jagen en temperaturen ontstaan van meer dan duizend graden, kan een bosbrand de brandweer compleet verrassen. „Blussen vanaf de grond kan dan niet meer. Brandweervoertuigen kunnen maar veertig tot vijftig meter ver blussen, verder reikt hun waterstraal niet. Door de hitte kom je niet dichterbij" zegt Paul Joosten, directeur brandweer van Hulpverlening Gelderland-Midden en bosbranddeskundi- ge In Zuid-Frankrijk zijn alle ingrediënten voor gaswolken voorhanden. Het is er kurkdroog. De Mistral blaast brandbare gassen voor zich uit, die door de hitte van de vlammen uit de bomen komen. Het re sultaat is een rollende vuurbal, voorafge gaan door een vonkenregen. „Je ziet het vooral bij naaldhout, waar veel hars in zit," vertelt Joosten. „In 1976 hebben we bij een grote bosbrand hier bij Arnhem ook zo'n gaswolk gehad. De brandweer dacht de brand te kunnen stopen bij een weg. Maar hij vloog gewoon over de brandweervoer tuigen heen." Moderne brandweerkorpsen berekenen met computerprogramma's razendsnel waar een brand naar toe gaat en hoe de kracht van de vlammenzee onderweg groeit. „Bij uitgestrekte en moeilijk begaan bare natuurgebieden zoals in Frankrijk moet je die informatie zo snel mogelijk hebben," zegt Joosten, die het 'voortplan- tingstempo' van drie kilometer per uur bij Fréjus als 'heel snel' betitelt. „Dat maakt het nog moeilijker om zo snel mogelijk voldoende water ter plekke te krij gen, voordat een brand onbeheersbaar wordt. Als je dan bij aankomst te weinig wagens, mankracht en bluswater blijkt te hebben, kun je wel inpakken." Met alle risi co's van dien voor de brandweerlieden. Joosten: „Het blussen van een bosbrand is extreem zwaar. In korte tijd dreigt volko men uitputting. Door de hevige rookont wikkeling moet je voortdurend zuurstof met perslucht wisselen. Dat lukt niet altijd als het moet. Bovendien loop je het risico oververhit te raken." De brandweer in Frankrijk is wel wat ge wend. In Nederland is een brand over hon derd hectare al veel, in landen als Frankrijk, Italië en Griekenland noemen ze bosbrand pas 'groot' als die ettelijke duizenden hec tares bestrijkt. Om die aan te kunnen, be schikt de Franse brandweer over speciale 'aanvalsteams'. Deze colonnes van een stuk of vijf wagens proberen met satelliet- navigatie op strategische punten de bos brand in te dammen. De colonne krijgt daarbij steun uit de lucht. Een hond overziet het maanlandschap dat bij Sainte-Maxime overbleef nadat het vuur voorbij was geraasd. Foto: AFP/Gérard Julien Een commandohelikopter geeft de coördi naten door voor een tactische inzet. „Het is lastig de voortplantingsrichting vanaf de grond te bepalen. Een bosbrand op volle sterkte kan ineens enorm veel zuurstof aanzuigen. Dan kan de vlammenzee zelfs haaks op de wind een andere kant op gaan." Vanuit de lucht komen ook de waterbom bardementen van blusvliegtuigen of -heli- Wat Arnold Schwarzenegger kan kan ik ook, moet SYLVESTER STALLO NE hebben gedacht. Nadat vijftiger Arnie onlangs op het witte doek te rugkeerde als onverslaanbare held in 'Terminator 3', kondigde de 57- jarige Stallone begin deze week aan dat hij voor de zesde keer in de huid van bokser ROCKY BALBOA wil kruipen. De vuistvechter wil in 'Rocky 6' niet zomaar een tegen stander: niemand minder dan oud wereldkampioen zwaargewicht GEORGE FOREMAN staat op Stallo ne's verlanglijstje. De acteur denkt niet dat een zesde film overbodig is. ,,Het personage Rocky is onuitwis baar geworden, het is een filosofie. Rocky is nog lang niet uitgespeeld." Foto: Reuters Het wordt ongetwijfeld een van dé celebrity-huwelijken van het jaar, de echtverbintenis tussen actêur BEN AFFLECK en zangeres-actrice JEN NIFER 'J.LO' LOPEZ. De bruidegom in spe verklapte onlangs alvast wat details. De twee willen op 5 oktober pp het Hawaïaanse eiland Kauai trouwen, en aan het eind van de plechtigheid 500 witte duiven losla ten, aldus Affleck. J.Lo zei onlangs dat ze er geen geheime aangelegen heid van wil maken, en dat de ca mera's dus niet zullen worden ge weerd. I k ga niet trouwen met 24 miljoen veilgheidsmensen om me heen. We willen een fijn huwelijk op een mooie dag en als er mensen zijn die dat willen vastleggen, dan is dat prima." Foto: Reuters Geen groter verdriet dan je in ellendige dagen de tijd herin neren dat je gelukkig was. Die wijsheid is niet van mezelf maar van Dante. Zojuist kwam vast te staan dat de mensen zich het meest herinneren van de tijd toen ze puberden, zo tussen hun 13de en 18de. Dus kom ik inderdaad niet om de regels van deze Italiaanse dichter heen. Dat wil niet zeggen dat iedereen in de periode van vreselijke jeugdpuist en on beantwoorde liefde zo bijster gelukkig is geweest. Eerder het tegendeel, maar het óngeluk is als je 15 bent zo heftig en af gebakend dat het bijna op geluk gaat lijken. Liefdesverdriet als je zo oud bent, is heel erg. Maar is de meest recente acne met succes uitgeknepen dan kun je morgen het leven weer met volle teugen aan. De psychologen van de Amsterdamse universiteit die het on derzoek verrichtten, kwamen met een saaie verklaring, waarom juist die puberteit zo diep is onze herinnering ge- beiteldis. Heel voorspelbaar, daar zijn het gedragsweten schappers voor. Ze bevestigen aan de hand van een stapel ingevulde enquêteformulieren via internet datgene wat we altijd al vermoedden. Het blijkt een heel leven te draaien om het eerste échte of tevergeefs begeerde vriendje of vrien dinnetje. Die zit daar maar op onze persoonlijke harde schijf en wordt daar dat leven lang met weemoed bij wijze van licht zeurende kiespijn gekoesterd. vonr kopters. De Franse brandweer heeft neg irlerr vliegtuigen ingezet, die tussen de 10.000 eve b 20.000 liter water uit een meer of de zee ermi kunnen scheppen. Aan de Franse kust is teller menig vakantieganger dezer dagen getu de a van dit spectaculaire schouwspel. Joosti en. V „Ze scheren over het wateroppervlak, oi ld tol nen de inlaatkleppen en in een minuut rdeli de buik van het vliegtuig vol." istraf Vanwege de onvoorspelbaarheid van ee oep v brand heeft de brandweer meestal divei r de scenario's klaarliggen. „Maar vaak prob je de bosbrand in een trechtervorm te m{| dwingen door de vlammenzee af te knij in de flanken", legt Joosten uit. Behalve f|Q met massa's water gebeurt dat ook dooi het opwerpen van andere obstakels. Soi t - D moet een strook van honderden meten elft e worden geveld, om bijvoorbeeld te vooi imer men dat de brand doorstoot naar bewo e hoi gebied. hebt Als alle blusvernuft faalt, resteert niks a. tie ve ders dan evacuatie van potentiële slachierv£ fers. Campings staan te boek als bijzon iond< kwetsbaar. Daarom zijn die volgens Joo termi terecht ontruimd, ook al is een aantal c ereh ten prooi gevallen aan de vlammenzee ler ac „Veel mensen zitten er op een kluitje, i man ten en caravans zijn licht ontvlambaar, len i je te laat begint met ontruimen, heb je efvc paniek. Je loopt ook het gevaar dat een van vluchtende vakantiegangers op eer smalle weg vastloopt op aanstormende g|) brandweervoertuigen. Dat is pas echti kant bij een naderende bosbrand." Het moet een brand als een torna do zijn geweest. In luttele minuten werd maandag de eens zo trotse camping Le Colombier in het Zuid- Franse Fréjus in de as gelegd. Een dag later zit er voor de 3.000 gedu peerde kampeerders weinig anders op dan de schade op te nemen en naar huis terug te keren. Op het bord aan de ingang staan nog altijd vier sterren. In frisse vrolijke kleuren worden de tarie ven voor een week 'mobilhome' of luxe tent aangekondigd. Vijf meter verderop zien we de eerste in de as gelegde mobilhomes. Als zwartgeblakerde, ingestorte plumpuddingen liggen ze erbij. De warme wind doet as opwaai en. Hier en daar fladderen bladzij den van de laatste Harry Potter voorbij. Op Le Colombier ruikt het naar een barbecue die zwaar uit de hand is gelopen. Mensen lopen af en aan met tassen vol spullen die nog gered konden worden. Scha mele resten kampeerhuisraad. In dat desolate landschap staan de mensen geduldig in de rij. Sjaak Ouwehand uit Ridderkerk heeft zijn papieren in de hand. Hij wacht op zijn beurt om op een papier waarop hij zijn bezittingen heeft genoteerd, een stempel te krijgen. Daarna kan hij in Neder land bij de verzekeringsmaat schappij terecht. Het is bloedheet in de stralende zon van Fréjus. „We zijn alles kwijt. We hadden alleen de auto mee. Om een uur of vier werden we ineens geëvacueerd, samen met de mensen van al die andere campings. We zagen veel rook, ook al wat vuur. De politie was er snel bij om ons te escorteren naar een militaire basis", zegt de 43-ja- rige Ridderkerker, op vakantie met zijn echtgenote en twee kin deren. „Nee, ik kan niet zeggen dat we ons gisteren echt prettig hebben gevoeld." De rij wachten schuift langzaam op in de richting van de verlos sende stempel. Frank van Heeren uit Uden poogt de moraal erin te houden. „We zijn alles kwijt, we waren hier nog maar net drie da gen." Hij en zijn vriendin willen nog niet weg. „Nee, we gaan straks nieuwe spullen kopen. Het is natuurlijk heel erg wat hier ge beurd is, maar het is niet het ein de van de wereld." Van Heeren is tevreden over de opvang. „Het was net alsof het allemaal tot in Ferdi Schrooten Een gast en zijn zoon bekijken de resten van hun caravan. De kampeerders werden onder meer opgevangen in een sporthal. Foto's: AP en Dat is de reden dat televisieprogramma's met herinneringen aan vroeger het beste scoren als de zoektocht naar de verlo ren tijd zich met name richt op de emoties van pubers. Klas genoten (bestaat dat format trouwens nog?) bleef vlak als werd teruggegaan naar een lagere school. Was de klas in kwestie echter een hbs, mulo of gymnasium vol puistenkop pen dan konden de hormonen alsnog kortstondig hoog op spelen bij al die middelbare mannen en vrouwen in het laat seizoen. Meester Postema had dan al zijn natuurlijk gezag en routine nodig om de orde enigszins te bewaren. Dat weet ik uit ervaring want ik heb eens meegedaan aan zo'n aflevering van Klasgenoten. Niet omdat ikzelf zo we reldberoemd was in Het Gooi en omstreken, maar omdat ik in de 4de klas A van de hbs aan de Haagse Raamstraat tot de entourage behoorde van een nachtegaaltje dat zich pijl snel als gevierde zangeres ontpopte. Ik hoef alleen maar de regels te citeren 'ik heb genoeg, ik heb genoeg van al die spelletjes met vuur', en elke liefhebber van het Nederlandse lied weet exact, welke zangeres ik bedoel. De opname van Klasgenoten die ik meemaakte ontrolde zich gretig tot één lange bekentenis van stille, derhalve on beantwoorde liefdes. Ik deed eveneens gretig een duit in meester Koos zijn zak en voelde me even heel gelukkig, want zo ongelukkig was ik namelijk weer opeens. Of het allemaal de puntjes was voorbereid. We konden slapen, er was eten en drinken. En we hebben geluk, want we hadden onze papieren bij ons." Ondanks alle ellende van een deels of geheel verknalde vakantie gaat het leven door. De speeltuin is geheel intact gebleven. Kinde ren spelen alsof er niets is ge beurd. De 25-jarige Sonja Loth uit Enkhuizen laat haar kinderen van vijf en drie bij de speeltoestellen en leidt ons rond bij wat eens haar tent was. Alleen aan de stok ken is nog te zien dat het om een tent ging. „Mijn dochtertje is het droevigst van ons allemaal, want haar knuffels en barbies zijn weg." In de as liggen de gesmol ten resten van het stepje en een zonnestoeltje. In het kleine dal op de camping valt nog meer op. Zo zijn van het rijtje van vier tenten er drie totaal vernield. De vierde, het vakantie adres van Kees Wijkman en Je roen Michiels uit Tilburg, bleef gespaard. „Hier en daar een schroeiplekje," zegt het tweetal dat gaat verkassen naar het nabij gelegen Le Muy, om daar 'heel blij en opgelucht' de vakantie voort te zetten. Sonja en haar kinderen willen echter niets liever dan naar huis. Het beeld van de vlammen dat ze zagen vanaf het strand is genoeg geweest. Het aanbod om verder vakantie te vieren in een appartement aan het Gardameer zullen ze afslaan. Marco de Kruijf van Selectcamp probeert zijn dertig klanten op deze camping zo goed en zo kwaad als het gaat bij te staan. „Toen ik maandagmiddag aan kwam, stond het hier al in brand," zegt hij. „Ik hoorde de gasflessen exploderen. De men sen waren al geëvacueerd. Dat heeft het campingpersoneel ge daan. Het is perfect dat ze niet op nog pas gisteren was. Het ligt heel dicht bij elkaar, wanneer je 16 bent. Love is just around the corner, het schoolplein is de microkosmos waarin alleen plaats is voor diepste smart en hoogste geluk en niets daartussenin. Het paradijs en de hel op een handvol vierkante meters. Herinneringen blijven lang goed. Dat zien die Amsterdamse onderzoekers scherp. De uiterste houdbaarheidsda tum ligt in een ver verschiet. Maar laat tussentijds niet te veel zuurstof toe. Dat dreigt als je onder deskundige lei ding voor de televisie met eikaars herinneringen wordt geconfronteerd. Middelbare hormonen ra ken ook weer snel moe in de herfst. Is dat nou alles, zong Peggy Lee destijds, is that all there is? En deze Peggy zat niet eens bij mij in de klas. de politie hebben gewacht. Het was echt op het nippertje." En daarom hoor je overal in het Ne derlands en in het Frans Frans de zelfde verzuchting. „Het is maar materieel. Wij hebben het leefd. We zijn nog bij komen er wel doorheen. Wilko Voordouw

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2