Hardrijden leidt altijd tot een bon Acties ambulances De Jong afgelopen Dip in de economie maakt vrouw ronder algemeen Leidsch Dagblad Op deel A4 100 procent pakkans Handel in sperma geeft keuze in ras en oogkleur Erwin Krol kan niet altijd gelijk hebben s^Sroek^ ME entert woonark juuttenlandse {aken nieuwe werkkring print Spanje graaft ichoorvoetend lijn verleden op Winkels Gamma en Karwei komen n Ierse handen letters klem ii gebied rond forevaarstraat igenaars Duitse gen vrezen chte naam Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43295 los woensdag 30 juli 2003 dagblad nr. 43295 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 zijn de tijden gebleven dat mteur van het Gemeente- irgiebedrijf (GEB) de gei- schoonmaken en na kopje koffie weer de uitging? De liberalisering energiemarkt in de jaren otig heeft de GEB-monteur dig uit het straatbeeld doen fijnen. Met hem is helaas len einde gekomen aan het ht van de overheid op de dingen binnenshuis, de privatisering van ener- drijven is er grote onduide- id over de controle op de :eit van het gasnet, die zo amerhand Kafkaiaanse jen begint te krijgen. De J— iebedrijven zijn verant- delijk voor het gasnet tot leur. Achter de gasmeter bewoner verantwoordelijk, de gemeente moet toe houden op de veiligheid e installatie. Daar komt al- iks van terecht een wonder heten dat de twee recente gasexplo- Rotterdam en Den Haag doden zijn gevallen. Wel er tientallen gewonden en hele woonblokken ver- Deze incidenten hebben ijnlijk hiaat in de wetge- Jlootgelegd, namelijk dat de praktijk niemand ver- ordelijk voelt voorde con gasinstallaties, uister wijst op grond van ■It met zijn vinger naar de tnten. Die zeggen op hun dat ze van gasinstallaties rerstand hebben en kijken de energiebedrijven. De ,n ta| en Enecos dezer aarde genwoordig winst moeten n, willen die taak best op lemen, maar willen weten Me ze de rekening kunnen t de gemeenten of de con- ferheid moet aan deze on- t toestand snel een eind l De burger mag niet de worden van een politieke til uit de jaren negentig erheidstaken te privatise- dam( e'et °P ^un expertise ligt tafb))r ^,ant^ dat de energie- 'en en niet de gemeenten r c n belast met het toezicht gasnet. De energiebedrij- dervinden immers ook de s(t) van juegaaj aftap- '°'n n stroom, c •chneider De wereld om je heen Wij gaan zorgvukfg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekenina: persoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere informatie aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau nk-gironummer Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam ri controle nabezorging) Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Personeel in Leiden te verdeeld door Robbert Minkhorst leiden - De stakingsacties bij ambulancedienst De Jong in Leiden zijn voorbij. Het perso neel is te verdeeld over de werkonderbrekingen. Na over leg met bonden en directie is besloten om te stoppen. Het besluit heeft niets te maken met bedreigingen of intimida ties van de leiding, zegt Edith Sinkeldam namens het perso neel. Van dreigementen is ook helemaal geen sprake geweest. Collega's uit Amsterdam ston den gisteren trouwens wel bij De Jong in leiden. En de sym pathiebetuiging werd zeer ge waardeerd, geeft Sinkeldam aan. Toch is het voor de Leidse ziekenvervoerders voorbij. „We hebben gistermiddag met de hele groep bij elkaar gezeten, met de bonden erbij. We heb ben moeten constateren dat we verdeeld zijn. En wel zo ver deeld, dat we de acties niet meer kunnen voortzetten." Personeel begon zich zorgen te maken over de paraatheid. Door de werkonderbrekingen waren er gisteren slechts enkele ambulances - op sommige mo menten zelfs maar één - be schikbaar voor de Bollenstreek, de Leidse regio en de Rijnstreek samen. Regels schrijven voor dat de ambulances bij een re animatie per twee uitrukken. Sinkeldam: „We willen de pa tiënt niet de dupe laten zijn. We konden niet meer voldoen aan de acute zorg. De actie heeft geen meerwaarde meer voor het uiteindelijke doel." Personeel strijdt voor betere ar beidsvoorwaarden, zoals een betere regeling voor vervroegd pensioen. „En ons bedrijf staat nogal in de picture: onze baas zit aan de onderhandelingsta fel." Bij de Jong gaan ze welis waar weer aan de slag, maar dat betekent niet dat het bedrijf overal voor uitrukt, zegt Sinkel dam. „We nemen geen besmet werk aan. We gaan niet voor andere vervoerders aan de slag." den haag/gpd - Automobilisten in de Randstad krijgen vanaf vol gend jaar te maken met perma nente snelheidscontroles op de A4, A12, A2. ledereen die te hard rijdt, krijgt direct een acceptgiro thuisgestuurd. De controles wer ken op soortgelijke wijze als de snelheidscamera's op de Ai3 bij Rotterdam-Overschie. Aan het begin en eind van de controletrajecten registreren camera's 24 uur per dag de ge middelde snelheid van de pas serende auto's. Is deze hoger dan de maximumsnelheid, dan gaat de hardrijder op de bon. Het openbaar ministerie (OM) heeft met zes fabrikanten con tracten afgesloten om systemen te plaatsen op de A4 tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep, de Al2 tussen De Meem en Woerden en de A2 tussen Maarssen en Breukelen. De controles gelden alleen in de genoemde rijrichting. Buiten de Randstad komen er ook contro letrajecten op de Zeelandbrug (in beide richtingen), in Veen- huizen (Drente), en een ver plaatsbaar systeem in Flevo land. De bestaande systemen op de A13 (Overschie) en de Al (Deventer) blijven bestaan. „De keuze voor de trajecten heeft te maken met verkeersvei ligheid, milieuoverlast en hin der voor omwonenden", vertelt een woordvoerder van het OM. „Zo doen zich op het traject Maarsen-Breukelen op de A12 veel kop-staartbotsingen voor. De komst van de controles gaat niet gepaard met een verlaging van de maximumsnelheid, zo als Rotterdam-Overschie het geval was. De trajectcontrole op de A13 zorgde voor drieduizend bekeuringen per dag. Na de in voering in mei 2000 werd in een maand tijd voor 620.000 euro aan bonnen verstuurd. Volgens het openbaar ministe rie is geld niet de belangrijkste reden. „We zijn blij als iedereen zich aan de snelheid houdt, want dan is het systeem ge slaagd in haar opzet: veiliger verkeer en betere doorstroming door kleinere snelheidsverschil- len tussen de weggebruikers, en minder milieuschade. Door de pakkans van 100 pro cent is de systeem volgens het OM zeer effectief en rijdt slecht twee tot drie procent van de au tomobilisten nog te hard. Het OM wil de komende jaren erva ring opdoen met de diverse fa brikanten. In de proefperiode moet blijken aan welke eisen het systeem moet voldoen. Zaad via internet te koop Koekjes en Perrier voor gedupeerden van bosbranden in Zuid-Frankrijk in Archeon door Theo de With den haag/gpd - Alleenstaande vrouwen en lesbische en on vruchtbare stellen kunnen van af september bij het Nederland se internetbedrijf babydonors- com sperma en eicellen kopen. Op de website van babydonors- .com kunnen geïnteresseerden straks zoeken naar hun ideale donor. Ze kunnen onder meer keuze maken uit ras, de kleur van het haar en de ogen, het IQ, het beroep, de interesses en re ligie van de donor. Het is voor het eerst dat een Nederlands bedrijf met een dergelijke handel begint. Babo- donors.com is momenteel in onderhandeling met IVF-klinie- ken en laboratoria. De klinieken moeten straks de eicellen bij de donoren verwijderen en in brengen bij de koopsters. In de laboratoria wordt het sperma getest en eventueel ingevroren en ingebracht. door Rens Koldenhof Onze verslaggever Rens Kolden hof bevond zich gisteren onder de duizenden Nederlanders die op de vlucht moesten voor de bosbranden in Zuid-Frankrijk. Een ooggetuigeverslag vanaf de geblakerde Cöte d'Azur. callas - Om half zes weet Erwin Krol het voor de Wereldomroep nog heel zeker. De branden bij Fréjus en de rest van Zuid- Frankrijk zijn onder controle. De brandweer heeft het zelf ge zegd. Maar een zwarte rookko lom op nauwelijks een steen worp afstand zaait twijfel over de voorspelling van de weer man. De aarzelende start van een steeds heviger wordende asregen kleurt de smoorhete tenten op naturistencamping La Haute Garduere langzaam grauwwit. Heftig claxonnerend waarschuwt de campingbaas dat het menens is. De 180 gas ten dienen onmiddellijk te ver trekken. Krol kan niet altijd ge lijk hebben. Bij een enkeling slaat de paniek toe. De meeste andere gasten verzamelen zich op de afge sproken open - en dus relatief maastricht/gpd - Volslanke vrouwen trekken in tijden van economische neergang meer bekijks. Dat ontdekte Terry Frank Pettijohn II, assistent hoogleraar psychologie aan Mercyhurst College in Pennsyl vania die veertig jaargangen Playboy bestudeerde om te ont dekken of er verband bestaat tussen uiterlijke schoonheden en de economische cyclus. Hij vergeleek de gezichtscon touren en lichaamsvormen van Playmates tussen 1960 en 2000 en legde de resultaten naast de economische groeicijfers van de VS. Die analyse leverde een opmerkelijk resultaat op: de vrouwen op de centerfolds van het blootblad zijn dunner, lich ter, meisjesachtiger en hebben grotere ogen als het goed gaat met de economie. Gaat het slechter, dan groeien de con touren van de playmates. Ze worden ouder, langer, hebben een vollere taille en grotere bor sten. Bovendien zijn hun ogen kleiner, iets wat wordt gezien als een 'sterke' gezichtstrek. Conclusie van Pettijohn: in moeilijke tijden hebben man nen een voorkeur voor vrouwen die er zwaarder en sterker uit zien. Gaat het goed, dan vallen dunnere, lichtere vrouwen in de smaak.Als het goed gaat willen we iemand waarmee je lol kunt maken, en als het slecht gaat iemand die voor ons zorgt", zo verklaart Pettijohn de resultaten van zijn onderzoek Universitair hoofddocent socia le psychologie David de Cremer van de Universiteit Maastricht vindt het resultaat niet hele maal onlogisch klinken. De Cremer denkt dat Playboy heel bewuste keuzes maakt bij het selecteren van de Playmates. „Die vrouwen vormen een soort ideaal. Als het slecht gaat, is dat ideaal moeilijker bereik baar. Daarom kiezen ze in zulke tijden voor meer alledaagse modellen. Daarmee kunnen mensen zichzelf dan makkelij ker associëren." Andersom mo gen modellen als het goed gaat, weer wat dunner en mooier worden, redeneert De Cremer. Meer mensen hebben dan het geld om zelf ook dat schoon heidsideaal te bereiken. Recla memakers gebruiken deze re denering wel vaker, zegt de Maastrichtse onderzoeker. Verdachte van bosbrand gepakt fréjus - De Franse politie heeft gisteren een man gearresteerd in verband met de bosbranden in het zuiden van Frankrijk. Zijn identiteit is niet bekendge maakt. Het gaat om een vol wassen man, die in zijn woon plaats Figannières verantwoor delijk is voor bosbrandpreven tie. De regio rond Nice en Can nes ondervindt grote gevolgen van de branden, die nog altijd niet zijn geblust. Gisteravond werd in het rampgebied de elektriciteit afgesloten, omdat de brandweer zo lang mogelijk met groot materieel wilde blij ven blussen. Terrassen werden met kaarsen verlicht. Pagina Gesprek van de Dag VS waarschuwen voor aanslagen Washington - Terreurorganisa tie al-Qaeda bereidt opnieuw aanslagen met vliegtuigen voor. Dergelijke aanslagen kunnen mogelijk deze zomer al plaats vinden, aldus waarschuwt het Amerikaanse ministerie van binnenlandse veiligheid. Naast Amerika kunnen de coalitie partners in de oorlog tegen Irak, Groot-Brittannië, Italië en Australië doelwit zijn. The Was hington Post meldde al eerder dat de VS vorige week informa tie hadden gekregen over nieu we aanslagen door verhoor van al-Qaeda-gevangenen. Deze in formatie werd vervolgens be vestigd door het elektronisch afluisteren van gesprekken tus sen terroristen. Sperma is voor ongeveer 2500 euro te krijgen. In die prijs zijn tests, eventuele psychologische hulp en het donorprofiel inbe grepen. Eicellen zijn duurder, omdat die in een kliniek opera tief verwijderd en ingebracht moeten worden. Ze zijn straks te koop vanaf 5000 euro. Het bedrijf begint in september en wil in vijf jaar zijn werkge bied uitbreiden in heel Europa, Amerika, Australië en Azië. Obstakel bij het uitwisselen van eicellen tussen mensen in ver schillende landen is de uiteen lopende wetgeving. In Neder land hebben kinderen het recht te weten wie hun ouders zijn. In andere landen is dat niet al tijd zo. Michaels zegt zich aan de Nederlandse regels te willen houden. „Wij registreren onze donoren. Als een kind later bij ons komt, kan hij die informa tie krijgen." haarlem - Een poging om een illegale woonboot uit het Spaarne in Haarlem weg te slepen is gisteren uitgelopen op een confrontatie met de politie. De 65-jarige eigenaar gooide gericht stoeptegels en ste nen, zwaaide met een hakbijl en dreigde met een hooivork. Daarna sloot hij zichzelf op en barricadeerde zijn woonark. Onder grote belangstelling van het publiek volgde een urenlang 'beleg' door tientallen agenten. De politie was bang dat de man de ark in brand zou steken en een gasfles zou laten ontploffen. Omdat hij weigerde te onderhandelen met ME'ers (foto boven) zette de politie aan het einde van de mid dag een arrestatieteam in. Na een mislukte actie de gebarricadeerde voordeur te forceren, stapte de aan vallende partij in twee boten (foto midden). Onder luid gejoel van het toegestroomde publiek stormden agenten even later (foto onder) de woonark binnen. Na een korte worsteling kon de eigenaar worden overmeesterd. Hem wordt poging tot zware mishandeling en bedreiging ten laste gelegd. De woonark is inmiddels weggesleept. Foto's: United Photos De Boer/Rob Hendriks Geëvacueerde toeristen van door de bosbranden bedreigde cam pings worden opgevangen in grote hallen. Foto: AP veilige - plek voor de receptie van de camping. Dan volgt het definitieve ont ruimingsbevel. Een lange stoffi ge kolonne zet koers in de rich ting van het stadion van Callas. Het blijkt niet veel meer te zijn dan een stoffig trainingsveld met wat roestige doelpalen. Een voluptueuze dame in bloeme tjesbroek met een vadsige tek kel onder de arm neemt het commando over. Het blijkt de maire (burgemeester) van Cal las te zijn. Ze verordonneert de nieuwe bestemming van de ontheemden: een beautykliniek aan de rand van het dorp. Daar staan de hulpdiensten op de gedupeerden te wachten met koekjes, Perrier en sinaasappel sap. Vanaf het terras voor de kliniek is de strijd tussen de pompiers en het oprukkende vuur goed te volgen. „Ik heb een paar kip penpoten op tafel laten liggen," zegt Jan van Velzen uit Best. „Die zullen nu wel gegrild zijn." Met een licht schouderophalen deelt hij gul zijn inderhaast meegenomen biertjes uit aan dorstige evacués. Cor en Truus Pieterse uit Hoorn zijn duidelijk ongeruster. „We zijn een dag te lang gebleven. Morgen zouden we vertrek ken", zegt Truus. „Maar geluk kig hebben we onze auto kun nen meenemen. Die is pas drie weken oud", vult Cor aan. Kort na negenen arriveren de belegde stokbroden. De brie is stijfbevroren. De gemiddelde kaasvoorraad in Callas is niet opgewassen tegen de invasie die vanavond plaatsheeft. En dan, vrijwel tegelijk met de ijs koude rosé, komt het verlossen de bericht. Het onophoudelijke waterbombardement van de blusvliegtuigen en een draaien de wind hebben er voor ge zorgd dat de camping gespaard is gebleven. Vandaag tenmin ste. „Ze zeggen dat het donder dag nog harder gaat waaien", aldus pompardier Jean Lacom- te. „Vandaag was het kritiek, maar als we het vuur morgen niet kunnen stoppen dreigt pas echt een catastrofe." Woensdagochtend. Iedereen mag zijn tent of caravan weer betrekken. La Haute Garduere is behouden, maar de camping- gasten hebben genoeg gezien: ze pakken hun boeltje en ver trekken naar rustiger oorden. alphen aan den rijn - Het boek 'Kruistocht in spijkerbroek' van Thea Beekman wordt verfilmd. Voor de Engelstalige film zijn circa 250 kinderen no.dig- Op 23 en 24 augustus worden daarom in het archeologische thema park Archeon twee speciale fi- gurantendagen gehouden. De verfilming van het klassieke kinderboek is in handen van Ben Sombogaart ('Abeltje' en 'Het zakmes'). De opnamen voor 'Crusade in jeans' worden in diverse landen gemaakt In Nederland is het middeleeuwse deel van Archeon in beeld als locatie. In elk geval worden eind volgende maand in het middeleeuwse klooster de juiste kinderen uitgekozen die nodig zijn om het boek realistisch te verfilmen. Het beroemde boek van Thea Beekman vertelt het verhaal over een 16-jarige jongen uit Amstelveen die met behulp van een tijdmachine in het jaar 1212 terechtkomt. Hij belandt in een kinderkruistocht die op weg is naar het heilige land. Kinderen die belangstelling hebben om te figureren in 'Crusade in jeans' kunnen zich via de website www.kasander- film.nl/crusadeinjeans aanmel den.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1