De familie Verdel voelt zich net Petacck REGIO Stilzitten is er niet bij Meeuwenoverlast loopt uit de hand Iedereen is zelf voor zijn letter, 5i«ht kinderen verantwoordelijkZ°[*a'n Binnenstad lijdt onder slechte bereikbaarheid en gebrek aan parkeerruir L' Aankleding Hoge Rijndij is helaas nog lang niet af NAVRAAG Het personeel van zwembaden is verontrust over de nonchalance waarmee ouders hun kinderen vrijelijk in zwembaden laten vertoe- j ven. Ouders ren hele maal zonder begeleiding naar het zwembad, in de veronderstelling dat het zwembadpersoneel 'wel oplet'. Die houding kan leiden tot gevaarlijke situaties en ongelukken, zegt het zwembadpersoneel. Zwembadmanager HANS VAN DE PUTTE van het Oegstgeestse zwembad Poelmeer deelt de zorgen. Denken ouders bij u ook dat het zwembadpersoneel wel oplet? „Het is natuurlijk een tweeslachtig gebeuren. Enerzijds gaan ou ders juist naar een zwembad, omdat ze denken dat dat veilig is. Er is toezicht. Dat heb je veel minder als je naar het strand gaat of er gens langs een plas zit. Anderzijds kun je van het zwembadperso neel niet verwachten dat zij de veiligheid van ieder kind in de ga ten houden." Wat doet u zoal om de veiligheid in de zwembad te vergroten? „Wij hebben huisregels gemaakt, waarin we vermelden dat iedere ouder zelf verantwoordelijk is voor de veiligheid van zijn of haar kinderen. Dat staat bij ons buiten kijf. Verder houden we bij de ingang een optische controle. Als we zien dat één volwassene met meerdere kinderen komt, zullen we die volwassene aanspreken en waarschuwen. Als een kind niet kan zwemmen, moet er een volwassene bij zijn om toezicht te houden. Maar bij feestjes of zo zie je wel eens dat er niet voldoende volwas senen begeleiders bij zijn." Herkent u de klacht dat veel ouders nogal gemakkelijk zijn in het zwembad? „Ja, ik denk wel dat ze makkelijker zijn." Komt het ook voor dat kinderen zotuier enige vorm van begelei ding naar het zwembad worden gestuurd? „Ja, dat komt voor. Nou zijn dat wel kinderen die hun diploma hebben en dus kunnen zwemmen. Maar het kan niet zo zijn dat het hebben van een diploma een vrijbrief is om zonder enige bege leiding te gaan zwemmen. Ik heb zelf een zoontje van acht, die drie zwemdiploma's heeft, maar ik zal hem nooit alleen laten zwemmen." Is het zo dat allochtone ouders over het algemeen lakser zijn met hun kinderen? „Ik kan dat niet meten. Ook bij allochtone ouders komt laksheid voor, dat wel." tekst: Erna Straatsma archieffoto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 28 Juli LEIDEN - Alom bekend is de zaadhandel der firma A.J. Wijnnobel al hier, welke ruim anderhalve eeuw bestaat en in de laatste jaren wordt gedreven door den heer T.F. Vlieland, die er steeds meerdere uitbrei ding aan heeft gegeven. Gevolg hiervan was, dat hij in de Maarsmans- steeg niet meer over voldoende ruimte te beschikken had en dus naar een andere gelegenheid moest omzien. Deze vond hij in een perceel aan den Nieuwen Rijn bij de Karnemelksbrug tegenover het Gangetje. De rijzige gevel is van onderen uitgevoerd in,Escausinschen hardsteen en Waalvormigen profielsteen en bovenaan in nagepersten appelbloe- semkleurigen steen, eveneens in Waalvorm. SASSENHEIM - Gisteren werd op het buitengoed Ter Leede', voor dit doel welwillend afgestaan door den hoogwelgeb. heer S. baron van Heemstra, burgemeester dier gemeente, een Classicale Zendingsdag gehouden, uitgaande van de Classis Leiden voor de Zending der Gere formeerde Kerken. Met stoornbooten, trams, rijtuigen, rijwielen en te voet waren ruim 2000 personen aangekomen, een getal, grooter dan het vorige jaar, toen er reeds meer belangstelling was dan een jaar tevoren, een bewijs dat deze Zendingsdag waardeering vindt bij het Christelijk volksdeel. ANNO 1978, vrijdag 28 juli SASSENHEIM - De jeugdactiv'rteiten zijn gisteravond voortgezet met het zogenaamde straatbuurtvoetbaltoernooi. Sinds jaar en dag wordt het toernooi (voor jongens tot en met 12 jaar) echter niet meer op de klinkers, maar op het schoolsportveld bij de Parklaan ver speeld. De teams zijn samengesteld uit kinderen uit de verschillende wijken van Sassenheim. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Uw artikel over de meeuwenoverlast in de Tuinstadwijk is mij uit het hart gegrepen. Maar ook voor omliggende wijken begint het een plaag te worden. Streken zo'n 3 jaar geleden de meeuwen in de Burgemeesterswijk neer om te nestelen op platte daken, dit jaar was mijn eigen dakkapel uitverkoren. En ik kan verzekeren dat horen en zien je vergaat als er een paar jonge meeuwen op je dak kapel lopen! Al wekenlang word ik elke dag om half vijf door het gekrijs van de ouders gewekt. Dat de provincie vindt dat het probleem niet erg genoeg is, noem ik arrogantie van macht. Als ze willen dat ik ook tot, het leger van ontevredenheids (niet) stemmers ga be horen, moeten ze vooral zo doorgaan. De verantwoorde lijke ambtenaar of gedeputeerde zou niet alleen naar de Nadat zij jarenlang hebben zitten kijken hoe onze binnenstad zijn cen trumfunctie verliest op het gebied van winkelen en uitgaan, zijn nu ook de Leidse politici erachter dat veel bewoners van de Leidse regio hun geld elders uitgeven. Er is zelfs een Leidse wethouder die zijn inkopen helemaal in Parijs doet! Teneinde het tij te keren wordt thans het allernieuwste Aalmarktplan ge presenteerd als middel tegen alle kwalen. Een projectontwikkelaar is al gevonden, want verder wil nie mand nog geld steken in de binnen stad, aldus het gemeentebestuur. En als straks de Rijn Gouwe Lijn door de binnenstad rijdt, worden alle on dernemers miljonair. Natuurlijk moet er meer geïnvesteerd worden in de binnenstad: het winkelbestand is erg eenzijdig en op het gebied van uitgaan komen alleen de studenten aan hun trekken. Maar wie verwacht dat dit plan het volk zal doen toe stromen, gelooft in sprookjes en gaat volkomen voorbij aan de oorzaak van de teloorgang van de binnen stad. Ook zet de te verwachten sluiting van V&D als warenhuis, waardoor er veel winkelruimte beschikbaar komt, het plan op losse schroeven en maakt het stichten van nieuwe win kels tot een riskante onderneming. Bovendien is geld steken in horeca helemaal onverantwoord door het aanstaande rookverbod. Maar de echte oorzaak van de te loorgang van de binnenstad is niet het gebrek aan investeringen, dit is slechts een gevolg. De echte oorzaak is de slechte bereikbaarheid en het gebrek aan parkeerruimte van en voor de binnenstad. Al sinds 1968 worstelt ons bestuur met de ringwegenproblematiek en de daarmee verbonden parkeergara ges. Als onze binnenstad werkelijk in trek zou zijn, zouden er rond het au tovrije deel van de binnenstad 6.000 tot 8.000 parkeerplaatsen nodig zijn, aldus de gemeente zelf. In plaats van geld vrij te maken voor deze primai re taak van de overheid, zorgen voor de juiste infrastructuur, ging men in het verleden liever het Stadhuis ver bouwen (60 miljoen), de Stadsge hoorzaal (30 miljoen), een tunnel bij het station (80 miljoen), een Trans ferium (25 miljoen) enzovoort. Alle maal nuttig, maar niet zo nodig. En nog steeds gaat men door met geld steken in de binnenstad in plaats van in de infrastructuur. Nu weer een ondergrondse parkeergara ge aan de Boommarkt midden in het autovrije deel van de binnenstad. Voor hetzelfde bedrag bouw je drie bovengrondse parkeergarages, maar in dit geval moet ook de bestaande bebouwing worden afgebroken, in clusief de bestaande parkeerkelder. Het bestaande gebouw kan zonder sloop geschikt gemaakt worden voor een multifunctionele culturele func tie, waardoor niet alleen het LVC (te genwoordig een gesubsidieerde feestzaal), maar ook de activiteiten van de kleine podia, zoals de X en de Koppenhinksteeg, erin kunnen wor den ondergebracht. Ook is er ruimte genoeg voor een uitbreiding van het Kijkhuis. Dan kan ook de parkeerkelder blijven be staan en dienst doen als fietsenstal ling. Juist op deze plek is behoefte aan een fietsenstalling, dat is nu ook al het geval, door de aanwezigheid van Trianon en Minerva, maar ook als de Stadsgehoorzaal open is, staan de stoepen vol met duizenden fietsen. Hoe in de toekomst de Rijn Gouwe Lijn hier doorheen komt, mag Joost weten. Dan krijgen we ze ker weer een herhaling van de actie 'fiets fout - fiets weg!' Uitgaan en wonen is een moeilijke combinatie die leidt tot onnodig ge klaag over overlast. Omdat hier al PREEKTIJGERS een concentratie van uitga, genheden is, moeten er zeke woningen worden gebouwdi-vQ het uitgaan in de binnenstar bevorderen, moeten wij dit 1! mengen met wonen. uud Het beste is dan ook dat on<j meentebestuur dit hele plaij)ND/ sief tweede zaal voor de Staijgsbi hoorzaal en cultuurtuin, magte p geet en gaat werken aan dei K01 structuur en daarvoor alle bj red bare financiële middelen inj ied tot bloei brengen van de biijlassi kunnen ze dan aan het partjet ei initiatief overlaten, door iedjeer die iets op touw wil zetten do te geven. Het is dan niet mefcns-1 dat ons bestuur optreedt al4g 1 van het grootkapitaal en ookt al dig deze te prikkelen met bqok c geld. jecre Ng lin f We ptera «telt preek recensie Peter Groenendijk Broeder De Bruijn, Bethlehemskerk, Leiden Als de gang van zaken in de Bethlehemskerk het voorland is van de Nederlandse kerk dienst, moet worden gevreesd voor de toekomst van de preektijger. Want in dit gods gebouw aan de Leidse Lam mermarkt doet de preek, van oudsher toch het centrale ge deelte in de Nederlandse kerkdienst, er nog maar nau welijks toe. De verkondiging van 'broeder' De Bruijn, vaste voorganger in de Bethlehems kerk, is voor het multiculture le gezelschap toehoorders slechts een adempauze na uitgebreid gezang en gedans. De Bruijn bleek dat zondag ochtend te begrijpen. Zijn verkondiging - dertig minu ten, in een dienst van tweeën half uur - leek nauwelijks voorbereid, had een flin terdunne boodschap en bulk te van de clichés, platitudes en stoplappen. Het taalge bruik van broeder De Bruijn, vol fouten en niet-bestaande uitdrukkingen, maakte het er allemaal niet beter op. Een voorbeeld van De Bruijns stijl: een halve regel uit Gene sis 17, over Gods verbond met Abraham, vormt de basis voor een lange reeks nietszeggende zinnen. „Wandel voor mijn aangezicht, zegt God tegen Abraham. Dat is nogal wat! Wat een kracht gaat daar van uit! God zegt niet: zeg, Abra ham, wil jij voor mijn aange zicht wandelen? Of: beste Abraham, heb jij misschien tijd om voor mijn aangezicht te wandelen? Nee! Hij zegt: wandel voor mijn aangezicht! Gebiedende wijs! Wauw, wat een kracht!" En zo gaat dat nog een minuut of vijf door. Tja. Maar zoals gezegd: om de preek draait het eigenlijk niet in de Bethlehemskerk. Hier wordt het geloof gevierd, met gezangen op moderne muziek die het publiek doen opsprin gen en dansen. Er wordt ge klapt en gejuicht, bezoekers roepen op ogenschijnlijk wil lekeurige momenten 'Hallelu ja' en 'amen' tijdens korte voordrachten tussen de liede ren door. De naam van Jezus wordt gescandeerd alsof het de nieuwe spits van Ajax be treft. Stilzitten is er niet bij. Soms lijken broeder De Bruijn en de enthousiaste huiszan geres van de Bethlehemskerk zichzelf bijna te verliezen in hun loftuitingen aan Jezus. De Bruijn brabbelt dan met ge sloten ogen een onverstaan baar taaltje, en barst dan plots uit in luid gekreun. Intussen roept de zangeres, de handen geheven, hardop: „Jezus, u bent onze bruidegom! En wij zijn uw bruid!" Hadewijch, maar dan anders. Je zou van zo'n ontmoeting eenvoudig gehakt kunnen maken. Het totale gebrek aan diepgang, de bijna hysteri sche uitingen van geluk, de pgac (st d< lelka eurc gospel met spruitjesliwat We kunnen er niet ai ie nen, we vinden het Jq, loos, op z'n best lach raa kend. op Maar dat doet geen ijen| de werkelijke kracht soort diensten, die oi gej- Leidse regio aan popjjgacj winnen. Natuurlijk g, jaa hier niet om diepgang gaat om vreugde en Vedd doen van kracht en ifr ja Het gekrijs en gedanta j1 hun functie: iedere Zj gij- middag verlaten vel%ac] len Leidenaars dron^ren geluk de Bethlehem^ ha£ van inspiratie en klafe ui een nieuwe week. D^brij ten hun geloofsbeleV en noemen, zal ze worslgnc Gelijk hebben ze. iem IK Niet alleen de Tour de France werd gisteren afgesloten. Ook de 'Tour de Kans', het spel waarbij lezers van het Leidsch Dagblad prijzen kunnen win nen door de beste renners in hun team op te stellen, bereikte gisteren zijn hoogtepunt. In het Leidse café L'Esperance keken prijswinnaars en de tien best geklasseerde deelnemers uit het eindklassement gespannen naar de laatste etappe. De familie Verdel uit Roelofarends- veen voelt zich al voor aanvang van de slotetappe spekkoper. Liefst drie dagetappes won de familie, en dus mogen Arno Verdel en zijn vrouw Barbara in L'Esperance drie digitale camera's ophalen. „Gelukkig heb ben we een grote familie", zegt Arno Verdel met een glimlach. Hij weet dan nog niet dat zijn vrouw Barbara een paar uur later de slotetappe zal winnen - niet drie, maar vier digitale camera's dus. En dat terwijl ruim 2200 LD-lezers deelnamen aan Tour de Kans. De familie Verdel is de Pet- acchi onder de deelnemers aan het Tourspel. De tientallen aanwezigen concentre ren zich op het grote scherm in de Leidse kroeg, waarop de slotetappe te zien is. Deelnemers die hoog in het eindklassement staan, maar op ruime afstand van koploper Martijn Suk, praten over geruchten dat een deelnemer aan de Tour is gepakt op gebruik van EPO. Wie zou het zijn? „Als Suk die renner heeft, wordt de stand dan gewijzigd?", vraagt Edwin Akerboom uit Roelofarendsveen zich af. De organisatie moet het ant woord vooralsnog schuldig blijven. De uitslag van de laatste etappe blijkt geen noemenswaardige ver schuiving teweeg te brengen in de top van het klassement. Akerboom blijft vierde, Leiderdorper Suk is de grote winnaar. Zijn ploeg - een mix van sprinters en klassementsrenners - levert hem de hoofdprijs op: een laptop ter waarde van 1499 euro. Suk verneemt het blijde bericht tele fonisch, want hij verblijft aan het Comomeer en kan niet aanwezig zijn bij de huldiging. Wel aanwezige winnaars nemen vol trots 'troostprij zen' in ontvangst: digitale camera's, Rabobank-shirts en Tour de France- dvd's. De meeste winnaars blijken bijzon der goed te hebben nagedacht over hun team. „Je kunt het bijna weten schappelijk benaderen", zegt Wim van Hoorn, die achtste wordt in het eindklassement. „Wie heeft een goed voorseizoen gedraaid? Wie heeft de Giro gereden en is dus moe? Wie wordt vaak tweede?" Maar, zo geeft hij toe, geluk speelt een bijna even grote rol. „Stel dat je alles gokt op Leipheimer, die in de eerste etap pe uitvalt. Dan kun je nog zo goed hebben nagedacht, maar dan lig je er gewoon uit. Het is net als het ech te wielrennen: zonder mazzel kom je nergens." Alle deelnemers zullen het missen, de dagelijkse spanning rond de Touretappes. Zo'n Tour de France blijkt toch een stuk leuker als je er iets mee kunt winnen. Maar er is troost: binnenkort begint 'Coach van het Jaar', het nieuwe spel van Leidsch Dagblad dat zich rich ie is 1 Nederlandse voetbalcompetit poor wijl Lance Armstrong wordt g digd in Parijs, wordt aan de b gif L'Esperance al druk gefilosofe over welke voetballers de mei punten opleveren. „Armstron Speelt die in de eredivisie dan «dor en ei Peter Groenendijk De top van de Tour de Kans volgt de laatste etappe gezamenlijk in een Leids café. Foto: Taco van der Eb SCHRIJVENDE LEZERS problemen van de Leidse inwoners moeten luisteren, maar ook eens naar de meeuwen zelf. Maar ja, dan moe ten ze wel vroeg het bed uit! Als ze zich bekend willen maken, nodig ik ze graag uit volgende week een maand in mijn huis te logeren. Dan weten ze hoe het is om dag in dag uit om half vijf gewekt te worden. Ik roep iedereen die het meeuwengekrijs ook beu is op, een telefoontje of briefje naar de klachtencommissie van de gemeente Lei den te sturen: Stadhuisplein 1, 2311 EJ Leiden, telefoon: 5165050. Want misschien nestelen de meeuwen volgend jaar wel op uw dakkapel. Han Duindam, Leiden. erna laar irsba aten Ja, het is inderdaad heel mooi geworden, de Hoge Rijndijk in Rijnwo [t 1 Jammer dat de aankleding van de rotondes en de vele perken langs nog lang niet af zijn, danwel reeds nu geconstateerd moet worden d lucc geen onderhoud aan wordt gepleegd. Daardoor valt te vrezen dat de N44 zenstruiken die nu hier en daar zijn neergezet ten prooi vallen aan h !een opschietende onkruid. Ik hoop maar dat in dit onderhoudstraject sn vate wordt genomen en dat niet pas in september bij de overdracht van 1 terstaat aan de gemeente Rijnwoude blijkt dat er nog over moet woi Na gedacht. Dan zijn de nu in volle bloei staande rozen totaal overwoei Hij1 tin s P.S. Rhijjd°e' Hazerswoudc?roe' Ijs va

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8