Israël gaat Palestijnse gevangenen vrijlaten BUITENLAND Het natte Ierland dreigt te verdorren Democraten in de achtervolging voor nominatie Sharon praat morgen met Bush 'Al-Qaeda zat achter crash' 'Geen hulp van Europa' Meer dan duizend doden bij aanvallen in Liberia Bomauto ontploft op Spaanse luchthaven Dood Uday Hussein lucht dubbelganger op er militair »d in Irak Bij een nieuwe aanval •rikaanse militairen is :htend vroeg een mari- tdood. Een andere raakte d. Onbekenden hadden anaat op de militairen af- rd. De aanslag vond bij een brug in Al-Has- ertig kilometer ten zuiden igdad. Dat meldde het oanse leger. Sinds het le einde van de oorlog Amerikaanse militairen :omen door aanslagen. genoemd ir al-Sahhaf lp - Irak heeft er een [weekblad bij. Zaterdag leen de eerste al-Sahhaf, Did naar de minister van larie onder het regime fddam Hussein. Moham- heed al-Sahhaf werd de hn de oorlog in Irak, it hij in zijn toespraken ïtkennen dat de coalitie- aan de winnende hand Hij ontkende nog dat Iwas gevallen, terwijl op tergrond de Amerikaanse i en tanks in de stad wa- loren. De ex-minister iu met zijn gezin in de ;de Arabische Emiraten. ltsjeense blaast i op bij basis l/Jo don - Een Tsje- |e vrouw heeft zich giste- -eblazen bij de basis van jdmacht die wordt ge- or een zoon van Achmad de door Rusland aan- e bestuurder van Tsje- Een andere vrouw die de buurt bevond raakte Zij is later aan haar dingen overleden. De irdaanslag in het district iloj was kennelijk ge- jen Ramzan Kadirov, 'Bat moment troepen in- trde op de basis waar hij ;ie van zijn vaders veilig- ;nst aanvoert. maandag 28 juli 20o3 jeruzalem/anp - Israël gaat 540 Palestijnse gevangenen vrijlaten. Onder hen zijn meer dan twee honderd leden van Harnas en de Islamitische Jihad. Dat is verno men van hoge Israëlische rege ringsfunctionarissen. Dat meld den de BBC en Israëlische media gisteren. De groep die wordt vrijgelaten bestaat uit 210 activisten van de radicale Harnas en Islamitische Jihad, 210 aanhangers van al- Fatah, de beweging van de Pa lestijnse president Yasser Ara fat, en 120 Palestijnen die vast zitten voor 'gewone' overtre dingen. De beslissing is bedoeld om de positie van de Palestijnse pre mier Mahmoud Abbas te ver sterken, aldus de Israëlische minister van justitie Yosef La- pid. De stap komt kort voor een ontmoeting van de Israëlische premier Ariel Sharon met de Amerikaanse president George Bush. De Palestijnen worden 'de ko mende week' al vrijgelaten, al dus een Israëlische functiona ris. Onder de gedetineerden zijn ook een aantal tegen wie al een rechtszaak is begonnen. Zij moeten gratie van de Israëli sche president krijgen om op vrije voeten te komen. De Palestijnse minister van ge- vangenenzaken Hisham Abd al- Raziq noemde het besluit van Israël een publiciteitsstunt. Hij meent dat Sharon op deze wijze de Amerikaanse druk probeert te omzeilen. De minister ver weet Israël verder de kwestie ikanen en 5 Iraki's Amerikaanse bezet- tpen op zoek naar Sad- issein hebben gisteren lad een villa aangevallen. ^Ex-dictator viel geen ^■bekennen. Vijf Iraki's ^Bood toen Amerikaanse T)n het vuur openden op nde auto's. De inzitten den volgens buurtbe- aiets met Saddam Hus- laken. n kanker kernproeven' I- Niemand heeft kanker ji van de Franse kem- lop het eiland Mururoa. I de Franse president IChirac, bezig aan een ^bezoek aan Frans-Po- n een interview met tselijke krant Chirac jdag met alle egards [en op Tahiti, het voor- t van de eilanden in de lidzee waaruit Frans- bestaat. Frankrijk "s 1975 zeker 123 ken- flaten ontploffen op ta. In 1991 was Frankrijk Remproeven gestopt, Irt na zijn aantreden in gon Chirac er weer mee, Btwaardiging van een Rel van de wereld. 1 'superfiles' Duitse wegen in - Het vakantieverkeer land heeft zaterdag niet >t de voorspelde 'super- t Duitse zusterorganisa- je ANWB, de ADAC, W Ivoor vorige week ge- nnvd wegens het begin pkantie in de Zuid- leelstaten. Er waren wel indere verkeersvertra- tnaar grote problemen it. De zogenoemde aterdag in Frankrijk t files met een geza- nqrj lengte van ruim 300 y r. Op de Autoroute du Dnd eerder zaterdag 120 tioif1 bijna aaneengesloten in Lyon en Montpellier. 1 Irzoek 1 7(L. lijkMP'jnen - De Filipijnse autori- ^•^.giderzoeken of de mui- ongeveer driehonderd aanji van gisteren deel uit- idu^11 een groter complot Kering van president eunrroyo omver te werpen, lderè de Britse omroep BBC q^n(jgemeld. In verband Tiuiterij, die ten einde inder dat een schot was ;terdvandaag Ramon Car- larresteerd. Hij was mi- I r\dens het regime van Ilent Joseph Estrada. I bewind van Estrada Reijgin 2001 een einde "volksopstand, omdat nd zou hebben ge- 1. Na het gedwongen ,et) 'van Estrada kwam de ale RArroyo aan de macht. 203?esch°uwt zichzelf nog m A de rechtmatige presi- fde Filipijnen. dubai/afp - Al-Qaeda zat achter het neerstorten vorige week van een vliegtuigje in Kenya, waar bij twaalf Amerikanen en de twee piloten uit Zuid-Afrika om het leven kwamen. Dat staat in een aan het terreurnetwerk toe geschreven verklaring die giste ren op een islamitsche website is verschenen. Volgens de verklaring, waarvan de herkomst niet kon worden geverifieerd, werd het vliegtuig je van voren geraakt door een SAM-7-raket. Die zou zijn afge vuurd door aanhangers van Mohammed Atef, de Egyptische leider van terroristische opera ties van al-Qaeda. Hij zou zijn gedood bij bombardementen op het terreurnetwerk in Afgha nistan. santiago DE Cuba - De Cubaanse president Fidel Castro wil geen hu manitaire hulp van de Europese Unie meer. „De Cubaanse regering verwerpt uit een gevoel van waardigheid alle humanitaire hulp of nog resterende hulp die wordt aangeboden door regeringen van de Europese Unie", aldus de president zaterdag. Castro zei dat tijdens de herdenking van de vijftigste verjaardag van de Cubaanse revolu tie. „Ons land zal alleen hulp accepteren, hoe bescheiden het ook mag zijn, van lokale en regionale groepen, non-gouvernementele or ganisaties en solidariteitsbewegingen die Cuba geen politieke voor waarden opleggen", aldus Castro tijdens een zeventig minuten du rende toespraak. De afwijzing van EU-hulp is blijkbaar een reactie op een verklaring van de ministers van buitenlandse zaken van de EU, vorige week maandag in Brussel. Daarin stelden zij dat de mensen rechten op het door communisten geleide Caribische eiland ernstig zijn verslechterd. Foto: Reuters/Claudia Daut niet met de Palestijnen te coör dineren. Sharon spreekt morgen met de Amerikaanse president. Bush zal naar alle waarschijnlijkheid de premier vragen te stoppen met de bouw van een muur om de Westelijke Jordaanoever. Tij dens een gesprek met de Pales tijnse premier Abbas omschreef Bush de muur als 'een pro bleem'. Voor Sharons vertrek gisteren naar Amerika ging het Israëli sche kabinet met veertien tegen negen stemmen akkoord met de vrijlating islamitische acti visten. Israël houdt meer dan 6000 Palestijnen vast. De Pales tijnen menen dat zeker 2500 hiervan direct vrij kunnen wor den gelaten. door onze correspondent Esther Cotink londen - Ierland en Groot-Brit - tannië worden bedreigd met uitdroging. Uitgerekend de ei landen die bekend staan om hun waterrijke omgeving en hun bovengemiddelde neerslag verwachten binnen 50 jaar door een onvoorstelbare klimaatver schuiving bloedhete zomers. De spreekwoordelijke Ierse aardappelteelt zal over een hal ve eeuw het eerste 'slachtoffer' zijn van de temperatuurveran dering. Ook al worden de win ters natter - met gemiddeld tien procent per jaar, wat de kans op overstromingen aanzienlijk vergroot - het zijn de zomer maanden die de agrarische nij verheid de das om zullen doen. De verwachting is dat elke zo mer zo n 40 procent minder neerslag valt. In combinatie met een temperatuursverho- ging van twee graden zal het midden van Ierland uitkomen op zomerdagen van gemiddeld 24,5 graden. Temperaturen waar de eilanders tot voor kort alleen maar van durfden dro men. Het betekent wél het ein de van een gezonde akkerbouw, tenzij subsidies worden be dacht voor een irrigatiesysteem van het nu nog zo natte eiland. De bizarre weervoorspelling komt van het Ierse Bureau Mi lieubescherming, die in op dracht van het ministerie van milieu een rapport opmaakte over de uitdroging van Ierland. Ook onderzocht ze welke maat regelen nodig zijn om deze trend zo lang mogelijk te kun nen tegenhouden, hoewel ei landers de komende jaren het verschil al zullen voelen. Ierland heeft zich te houden aan het Kyoto-protocol, de VN- overeenkomst voor de aanpak van klimaatveranderingen. Als de Ierse overheid haar beleid niet aanpast, riskeert ze in 2012 een boete tot vier miljard euro. En Ierland heeft wat schade in te halen. Het staat op de vijfde plaats van landen met de hoog ste uitstoot van kooldioxide per hoofd van de bevolking. Kortom, de Ieren moeten wak ker worden en de zaken hele maal anders aanpakken, aldus het Bureau Milieubescherming. Had de rest van de wereld zich net als hen misdragen, dan was de impact van de voorspelde droogte nu al voelbaar geweest, zegt directeur Mary Kelly. „De aanpak van klimaatveranderin gen staat van oudsher niet cen traal in het Ierse politieke be leid. De rampscenario's die nu op de loer liggen, geven aan dat dit echt moet veranderen. We moeten beslissingen nemen over de gewassen die we gaan verbouwen, over de landschap pen die we willen beschermen, waar we wegen in de kustgebie den aanleggen en vooral waar we nieuwe woonwijken willen realiseren. Alles hangt samen met de nieuwe weersverwach tingen." Dat de politiek de zaak serieus wil nemen, bleek uit het com mentaar van milieuminister Martin Cullen. Hij waarschuw de boeren dat de droogte - en daarmee een andere aanpak van de landbouw - geen science fiction is maar werkelijkheid wordt 'in de levensjaren van onze kinderen'. Ook zei hij te verwachten dat de Britse tem peraturen in de pas zullen gaan lopen met die van Ierland. Dus ook de Britten kunnen hun zuidwester binnenkort aan de In de verklaring staat dat aan boord van het vliegtuigje drie CIA-agenten waren, op zoek naar stellingen van islamitische extremisten bij de Kenyaanse grens. Ten slotte belooft de ver klaring het Iraakse volk de 'aan komst, zeer binnenkort, van een cadeau van Osama bin La den aan Bush en de zijnen'. Keniaanse functionarissen had den eerder gezegd dat het vlieg tuigje in dichte mist tegen Mount Kenya is gevlogen en dat de twaalf omgekomen Ame rikanen toeristen waren uit drie families. Bongo Woodley, een Kenyaan die deel uitmaakt van het team dat het ongeluk on derzoekt, noemde de claim op de website 'verzonnen en onge loofwaardig'. monrovia-washington/rtr Door de jongste aanvallen van rebellen op de Liberiaanse hoofdstad Monrovia zijn al meer dan duizend doden geval len. Dat heeft president Charles Taylor van Liberia zaterdag ge zegd. Taylor sprak tijdens een cere monie ter gelegenheid van de nationale feestdag van het West-Afrikaanse land. Hij ver klaarde nog eens bereid te zijn af te treden, zodra een interna tionale vredesmacht is gestatio neerd in Liberia. Taylor wil de macht dan overdragen aan vi ce-president Moses Blah of par lementsvoorzitter Nyudueh Morkonmana. Maar de Amerikaanse troepen die voor de kust van Liberia zijn samengetrokken, gaan pas het land in als er een wapenstil stand is en Taylor is afgetreden. Dat heeft de Amerikaanse on derminister van defensie Paul Wolfowitz gisteren benadrukt tegenover de tv-zender Fox News. Ook president George Bush heeft herhaaldelijk gezegd dat de Amerikaanse troepen pas in actie komen in Liberia als Tay lor weg is en de rust in het land enigszins is teruggekeerd. Taylor op zijn beurt lijkt zijn aanwezigheid in het land voor lopig nodig te vinden. „Als ik niet hier zou zijn, zouden er overal in de stad lijken liggen", aldus Taylor. Toch wil hij in het belang van zijn land aftreden om een eind te maken aan de internationale sancties en het wapenembargo tegen zijn land. santander - Op een parkeerterrein van de luchthaven van de Spaan se stad Santander is gisteren een autobom ontploft. Een uur voor de explosie kreeg de Spaanse politie een telefonische waarschuwing van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Er vielen geen gewon den, maar verscheidene andere auto's op het terrein werden volledig vernield. In het telefoongesprek zei een anoniem persoon dat een met explosieven gevulde rode Renault zou ontploffen. De politie zet te het terrein af en evacueerde de luchthaven. Vluchten met bestem ming Santander werden omgeleid naar Bilbao. Foto: Reuters/Fernando Banos kapstok hangen. Een milieuheffing in de vorm van een kooldioxidebelasting moet het antwoord zijn op nachtmerries over een verdord Ierland. Cullen wil deze accijns binnen achttien maanden in voeren, waarmee hij hoopt de aankoop van zware brandstof fen als olie en kolen - nu nog in veel woningen gebruikt - terug te dringen. Ierland moet zich meer op gas en windenergie concentreren. Het ministerie van financiën verzet zich fel tegen de belas ting, omdat men bang is dat die de concurrentiepositie van de Ierse industrie ten opzichte van Europa in gevaar brengt. Vol gens Cullen zal de heffing ech ter minder pijn doen dan de miljardenboete van de VN. Het Bureau Milieubescherming heeft overigens zijn best gedaan niet alleen kommer en kwel te voorspellen. Zo kan de land bouw omschakelen van aard appelen naar bijvoorbeeld soja bonen en gerst. En de Ierse bossen zullen baat hebben bij warmere zomers, om maar te zwijgen van toeristen en de Ie ren zelf. Naschokken in Japan en Rusland tokyo/rtr - Naschokken heb ben het noordoosten van Ja pan vanmorgen opnieuw ge troffen. De zwaarste had een kracht van 5,0 op de schaal van Richter. De naschokken volgen op twee aardbevingen zaterdag in de provincie Miyagi, waarbij meer dan vierhonderd mensen gewond raakten. Ruim 2500 mensen brachten de nacht van zaterdag op zondag door in opvangcentra omdat ze niet in hun wonin gen konden of wilden blijven. Honderden gebouwen en we gen liepen schade op, de stroom viel uit en het drink water in 12.000 woningen was onbruikbaar. Gisteren kwam de stroom voorziening in Miyagi weer op gang. De niet getroffen we gen, die zaterdag uit voorzorg waren afgesloten, werden weer opengesteld voor ver keer en ook de treinen reden weer. De bewoners van het gebied hebben de waarschu wing gekregen dat zich mod- derlawines kunnen voordoen. Oost-Rusland is gisteren ge troffen door een aardbeving met een kracht van 6,5 op de schaal van Richter. Volgens de Franse seismologische dienst in Straatsburg gaat het mogelijk om een van de na schokken van de aardbevin gen in Japan. manchester/ap - De vroegere dubbelganger van Uday Hus sein, Latif Jahia, reageerde op gelucht toen hij het nieuws over de dood van de zoons van Sad dam Hussein vernam. „Voor het eerst voel ik me echt vrij", zei de 37-jarige Jahia tegen de Duitse krant Welt am Sonntag. Vijf jaar lang was Latif de 'fidai' van Uday, de dubbelganger, voordat hij na de Golfoorlog van 1991 in het Engelse Man chester terechtkwam, waar hij nu een detectivebureau leidt. Van de dood van Qusay was hij snel overtuigd, maar dat Uday dood was wilde hij pas geloven toen het Amerikaanse leger fo to's van de lijken toonde. Latif overleefde vier aanslagen van de Iraakse geheime dienst: tweemaal in Wenen, eenmaal in Londen en eenmaal in Oslo. Irak wilde niet dat hij informa tie over het regime van Saddam Hussein zou vrijgeven. Toen hij dat toch deed en er zelfs een boek over schreef, werd zijn va der vermoord. Latif en Uday kenden elkaar sinds hun schooltijd in Bagdad. „We leken sprekend op elkaar, ze verwisselden ons al toen we nog kinderen waren." Na zijn rechtenstudie en militaire dienst als officier werd hij in 1987 op het presidentiële paleis in Bagdad ontboden. Daar zei Uday: „Ik wil dat je mijn fidai, mijn lijfeigene, wordt" Zijn identiteit werd uitgewist. Familie en vrienden mocht hij niet meer zien. Om de gelijke nis compleet te maken, onder ging hij een correctie aan het gebit. De paleisbedienden kre gen het bevel om Latif dezelfde behandeling als Uday te geven. Eerst beviel de luxe hem wel, daarna ontdekte hij dat hij de schaduw van een perverse en gewelddadige gek was. „Hij was manisch-depressief, slikte enorme hoeveelheiden antide pressiva. Niets deed hem ple zier en hij was doodsbang voor ziektes." Latif profiteerde van de chaos na de Golfoorlog om naar het buitenland te vluchten. Via Noord-Irak kwam hij in Wenen terecht en vandaar reisde hij door naar Oslo en Amsterdam. Nu woont hij in Manchester, waar hij getrouwd is met een Ierse en vader is van een twintig maanden oude dochter. Latif zou nu graag naar Irak te rugkeren om er de import-ex portzaak van zijn vader op nieuw op te bouwen. Angst voor de terugkeer heeft hij niet. „Het totalitaire regime in Irak kon alleen functioneren omdat iedereen geloofde in de al macht van de familie Hussein. Met de dood van de zonen is het aureool van onschendbaar heid doorbroken. Saddam heeft geen macht meer, hoe luid de bedreigingen met vergelding van de laatste aanhangers van het regime ook mogen klin ken." door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Negen Democra ten staan te trappelen om presi dent van de Verenigde Staten te worden. Volgend jaar vechten ze via voorverkiezingen uit wie het op 2 november 2004 tegen de zittende Republikein George Bush mag opnemen. Nu is er nog geen duidelijke favoriet, maar het veld valt uiteen in drie kansloze achterblijvers, vier ach tervolgers en twee koplopers. Vandaag een overzicht van de Democraten in het pelotonnetje. Hij is multimiljonair, heeft een échte ranch en is een échte zui derling. Een onopvallende, kal me man, maar als hij veront waardigd raakt, bergje dan maar. En Bob Graham (66) is boos. De voormalig voorzitter van de inlichtingencommissie in de Senaat leidde het onder zoek naai- het falen van de vei ligheidsdiensten inzake 11 sep tember. Dat heeft in hem een passie losgemaakt. Graham stelde zich pas laat - als nummer negen - officieel beschikbaar, omdat hij eerst van zijn dokter wilde horen of zijn net gerepareerde hart het wel aankon. Toen die zijn zegen gaf, ging hij ervoor. Eén keer eerder speelde hij met de ge dachte zich kandidaat te stel len, maar toen had hij niet de alles overweldigende drang die nodig is om president te wülen worden. Nu wel, en dat komt door Irak. Niet Saddam, maar islamitische terreurbewegingen hadden prioriteit moeten krijgen van president Bush, meent de erva ren senator die vorig jaar okto ber tegen de Irak-resolutie stemde. Hij was ook acht jaar gouverneur van Florida. Tijdens die race, in 1978, begon hij met zijn excentrieke gewoonte om alles - tot de kleur van zijn on derbroek - op te schrijven in kleine aantekenboekjes die per seizoen van kleur veranderen. Beloften dat hij ze openbaar zou maken heeft hij inmiddels ingetrokken. John Edwards is óók multimil jonair, óók senator, komt óók uit het zuiden en voelt óók een persoonlijke verantwoordelijk: heid een alternatief voor Bush te bieden. Maar daarmee hou den alle vergelijkingen met Gra ham op. Edwards (50) is een 'jonkie', nog geen vijfjaar sena tor, en als advocaat gespeciali seerd in letselzaken. Dat laatste vinden sommigen een handi cap, want wie houdt daar nu van? Aasgieren zijn het. Maar Edwards ziet zichzelf als een Robin Hood die opkomt voor de kleine man in gevecht met het grote bedrijfsleven. Edwards is lang afgeschilderd als het wonderkind uit het zui den, het verse bloed in de De mocratische partij, de tegen pool van de betweterige Al Go re. En overal was te lezen dat de Republikeinse partij hem als de 'gevaarlijkste' kandidaat be schouwde. Dat was het verhaal van vorig jaar. Nu moet hij het allemaal waarmaken, en inhou delijk heeft hij nog weinig in druk kunnen maken. Hij ging min of meer af in Meet the Press de Amerikaanse tv-bijbelles voor politici, en zijn onervaren heid is nu een 'item'. Verder heeft de jongensachtig ogende zoon van een textielwerker alles mee: hij is ambitieus en char mant, doet aan Bill Clinton denken en heeft een flinke ver- kiezingskas. Het enige wat hij nu nog nodig heeft is datgene waar Democraten naar snak ken: visie. Joe - Joseph - Lieberman (61), senator van Connecticut sinds 1989, is de bekendste kandidaat van de negen. Hij was drie jaar geleden de running mate van Al Gore en was bijna de vice-pre sident van de VS. Lieberman is een aimabel mens, een 'mr. ni ce guy'. Té aardig voor het har de gevecht met Bush, menen sommigen. Lieberman is ook de conserva tiefste van het spul. Een Demo cratische 'havik' en groot voor stander van het militaire ingrij pen in Irak. Dat is inmiddels enigszins een handicap, maar die deelt hij met Edwards, Ri chard Gephardt en John Kerry. Lieberman denkt hij dat hij kie zers ervan zal weten te overtui gen dat hij de man is die George Bush op zijn eigen ter rein - veiligheid - kan verslaan. Ook al is hij conservatiever, hij is 'nog steeds een Kennedy-De- mocraat' en heeft meer gemeen met de doorsnee Democraat dan ze wellicht denken, zo mag hij hen graag voorhouden. Lieberman is een man met mo reel gezag, een diepe afkeer van losbandigheid en orthodox joods in een land met een zwaar christelijk stempel. Dat laatste was geen probleem voor zijn kandidatuur voor het vice- presidentschap, en zal het ook nu niet zijn, verwacht Lieber man. Nadeel: hij is een tikkie saai. Dat geldt ook voor Richard Ge phardt (62), bij wie het flam boyante ver te zoeken is. Op papier heeft hij veel mee, en daarom wellicht stelt hij nu wat teleur. Hij is ervaren. Hij is één keer eerder (1988) in de race ge weest voor de Democratische nominatie. Hij heeft een enorm netwerk en goede relaties met de vakbonden. Maar hij is ook de oppositielei der uit het Huis van Afgevaar digden die vier keer achter el kaar de verkiezingen verloor, en die erg verweven is met politiek Washington. Na de laatste mislukte poging om de meerderheid in het Huis te herwinnen, in november 2002, trad hij af fs fractieleider. Sommige Democraten wrijven hem de falende strategie aan om snel in te stemmen met de oorlog in Irak, in de verwach ting dat de campagne zich ver volgens zou toespitsen op de economie. De politicus uit St. Louis is nu druk bezig met het verkopen van zijn ideeën over een bereik bare gezondheidszorg voor alle Amerikanen, een onderwerp dat hij als een centraal thema ziet in de presidentsrace. Hij speelt min of meer een 'thuis wedstrijd' in het naburige Iowa, de eerste staat waarin voorver kiezingen gehouden worden. Dat is een plus. Met zijn per soonlijkheid weet hij daarente gen weinig punten te scoren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5