Huurder krijgt meer te zeggen over huis BINNENLAND 'Kaboem en het regende glasscherven' Prikkebeen kweekt zelfs begrip voor ordinaire mug I klaart op bmercarnaval uizenden en verbrand teverzuim "a gedaald t bi irs trekken am 111 I toch vlot 4 bij ongeval Li ang spoor in igelukt kl afvallers Aanpak achterstallig onderhoud af te dwingen Rouwverwerking beter bij euthanasie LPF'er Eerdmans komkommerkampioen Arrestatie man na ernstige mishandeling Roermond Inkrimping Defensie stokt HOC 953 maandag 28 JULI 20C>3 pp/Olaf Kraak - In een tweeënhal- r lange stoet trokken n zaterdag zo'n twee- I mensen van 22 natio- |n dansend en musice er Rotterdam ter gele- (van het traditionele zo- laval. Volgens de orga- |n trok het kleurrijke El tussen de 850.000 en [belangstellenden. De n werkten ook mee. t brak het grijze wol- jopen, en pas toen de iiningin over de eind- inste, trok er weer een r over de stad. juN - Bij een zeer grote een boerderij in IJssel- ènray) zijn vanmorgen lt^c ippen levend verbrand. ar :n zaten in twee lood- zestig meter lang, die ?rie1 d°or nog onbekende jdje to bran<d vlogen. Het ieefj ras tijdens de vogelpe- ardt "et gemhnd, omdat het bij de rand van het be- wi' Bbied lag. cziekteverzuim eerste kwartaal sterk vergeleken met dezelf- lstj! de in de voorgaande jnh' Dat heeft het Centraal roor de Statistiek van- ïeld. De daling was het t pP ij de rijksoverheid: van ïnt in het eerste kwar- yyjj 2002 naar 7,3 procent 3en( iij particuliere bedrij en de het verzuim van 5,9 onj procent. Vooral bij gro- n, ren bleven minder huis. a r e bergers van Multras- vel, hebben vanochtend wa( r beschadigde contai- jn Pelican 1 in het Nauw cej] in de Westerschelde „gjj deen. Eerdere pogin- s iet schip weg te slepen estaakt omdat het t lip te diep lag. De her doe n twee drijvende bok- de j 1 het achterschip meer ogen te geven. De Pe- n d akte een week geleden ichadigd door een op de Westerschelde. ïij een ongeval op een e ei overgang is gister- te z it in Diemen een per- r.jgj het leven gekomen. d tf rorail Verkeersinfor- hter 'et slachtoffer tussen pn spoorwegbomen n daama onder een imen. Tot vanmorgen w0 :n treinverkeer meer veg!op het traject. nyoning n 41 -jarige Nederlan- iak( irdag om het leven ge- naa j een canyoningonge- r de :ranse Alpen. De man sjga )g maar twintig meter yjj idstreep van het cany- cours van Oules de res, vlakbij Briangon. onduidelijk of hij is Hen of verdronken. R - Bijna alle deelne- ide 45ste editie van de jdaagse hebben zater- g de eindstreep in Ier gehaald. Tien ppgeven. In totaal 990 rs volbrachten de Ippe van Callantsoog indstreep. Daar werd lette onthuld ter ere Söefnemer Henk Hors- |die na 45 jaar af- nt als organisator indelevenement. f in woning estoken 1 Een 42-jarige vrouw flo is zaterdagavond in ïng doodgestoken. Zij Ie met haar yriend, aar 20-jarige dochter r ontvluchtte en de (de. Toen die arriveer- |e moeder zwaarge- Jr messteken. Ambu- oneel heeft nog tever- Jobeerd haar te reani- p vriend is gevlucht. door Paul Smits en Sander Sonnemans rotterdam - Ontredderd lopen de bewoners van de Schiedam- seweg Beneden rond, niet we tend of ze hun huis nog in mo gen om kleding of waardevolle spullen te mogen pakken. Ge schrokken hebben ze hun wo ning verlaten. Van achter het rood-witte lint slaan ze, sommi gen nog in nachtkleding, de ver richtingen van brandweer en po litie gade. Een helikopter ronkt in de lucht en vele hulpdiensten rij den af en aan. Glasscherven en weggerukte sponningen liggen overal ver spreid. Ook enkele auto's heb ben door de enorme klap scha de opgelopen. Ze worden later met een takelwagen wegge voerd. Van de straatzijde bieden de twee meest getroffen portieken met acht woningen aan de Schiedamseweg een trieste aan blik. Huisraad staat schots en scheef. Gordijnen hangen naar buiten. „Het was kaboem en het regende glasscherven", zegt een bewoner die radeloos rond loopt. „Mijn vrouw en ik heb ben de kinderen opgepakt en gemaakt dat we wegkwamen. In één klap was het bij ons binnen één grote troep." „Een vreemde manier van wak ker worden", vindt een 27-jari- ge buurman. „Eerst een doffe knal en toen een enorme lucht drukverplaatsing. Ik heb me meteen aangekleed en ben mijn huis uit gevlucht. Man, ik ben blij dat ik geen schrammetje heb opgelopen. Alles lag er uit, ook het raamkozijn aan de ach terkant van mijn woning." „Het leek alsof er een vliegtuig neer stortte, zo'n klap was het", zegt een buurtbewoonster. „Ik dacht dat er een balkon naar beneden kwam", zegt een 32- jarige bewoner uit het portiek naast de woning waar de ont ploffing zich voordeed. Wonderbaarlijk genoeg is het aantal gewonden beperkt. Ver moedelijk ook dankzij de va kantie was niet iedereen thuis. Ruim tien bewoners hebben wat schrammen opgelopen. Drie slachtoffers zijn naar het ziekenhuis gebracht. „Het is een geluk geweest dat veel be woners nog lagen te slapen", zegt een ambulancemedewer ker. „De glasscherven zijn als het ware over die mensen heen gevlogen. Twee personen die op het moment van de explosie met elkaar op het balkon ston den te praten, hadden dat geluk niet. Ze zijn er minder goed van afgekomen." Sharon is per bus naar zwem bad West gebracht en zegt, ge kleed in pon en slippers, 'een beetje wazig' te zijn. „Mijn vriend en ik wonen vlak naast de woning waar het gebeurde. Echt, zo'n grote knal... onge looflijk. Mijn huis is helemaal kapot. Alles kwijt. Terwijl we het de afgelopen tijd hebben opgeknapt. Net een nieuwe keuken erin en een nieuwe buf fetkast. Er is heel veel liefde in den haag/gpd - Een huisbaas die een verrot kozijn weigert te repareren? Vanaf vrijdag kan de huurder het zelf herstellen en de rekening bij de verhuurder leg gen. Op die dag gaat namelijk de nieuwe Wet Huurrecht in die huurders meer rechten geeft in de strijd tegen achterstallig on derhoud of gebreken aan de wo ning. Tot nu toe had een verhuurder wel de plicht om zijn huizen goed te onderhouden. De huur der kon echter niet veel afdwin gen als de eigenaar van het huis de boel liet verslonzen. Hij kon alleen om huurverlaging vragen bij de huurcommissie. Nu kan hij zelf de boel repare ren of laten opknappen. De re kening mag naar de verhuur der, of deze moet de kosten via de huursom verrekenen. Dan dient de verhuurder eerst wel de kans te zijn geboden om de gebreken zelf te verhelpen. Het mag overigens alleen gaan om gebreken die het woongenot vergallen, stelt de wet, niet om wissewasjes. Dat een dak aan vernieuwing toe is, is onvol doende. Om minder huur te betalen moet het echt lek zijn. De rechten van de huurder gel den vooral binnenshuis. Bui tenshuis blijft de verhuurder het voor het zeggen houden. Hij kan weigeren om aan de buitenkant veranderingen toe te staan, ook al gaat het om aanpassingen die bij vertrek van de huurder gemakkelijk zijn weg te halen. Een schotel antenne kan hij dus verbieden. Binnenshuis kan een huurder zijn gang gaan, zo lang de ver anderingen zonder al te veel kosten ongedaan gemaakt kun nen worden als de bewoner verhuist. Voor dat soort aan passingen heeft de bewoner dus geen toestemming nodig. Hij moet die wel vragen voor meer ingrijpende verbouwin gen, zoals het realiseren van een open keuken. Weigert de huurbaas toestem ming, dan kan een huurder uit eindelijk naar de rechter stap pen om te proberen zijn gelijk te halen. rijswijk/anp - Familie en vrienden van iemand die door euthanasie overlijdt, blijken het rouw proces beter aan te kunnen dan nabestaanden van iemand die een natuurlijke dood sterft. Dat blijkt uit een onderzoek van het Universitair Me disch Centrum Utrecht, dat zaterdag werd gepu bliceerd in het British Medical Journal. Het ging om een onderzoek tussen 1992 en 1999 onder kankerpatiënten die allen in het zieken huis overleden. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat de medische begeleiding van de fa milie van een patiënt die door euthanasie over leed op een hoger niveau staat dan dat van pa tiënten die een natuurlijke dood sterven. Dat be tekent geen pleidooi voor meer euthanasie, maar wel voor een betere stervensbegeleiding van an dere ongeneeslijk zieke patiënten, stellen de on derzoekers. Het onderzoek werd uitgevoerd onder 189 fami lieleden en vrienden van ongeneeslijk zieke kan kerpatiënten die door euthanasie overleden en 316 nabestaanden van vergelijkbare patiënten die een natuurlijke dood in het ziekenhuis stier ven. De onderzoekers benadrukten dat de uit komst alleen betrekking heeft op de stervensbe geleiding door artsen in het ziekenhuis. De rol van de huisarts en het thuis sterven, al dan niet door euthanasie, is niet onderzocht. De onderzoekers voeren drie verklaringen aan voor de uitkomst van het onderzoek. Bij eutha nasie zijn de nabestaanden beter in staat af scheid te nemen van de patiënt als die nog aan spreekbaar is. Familie en vrienden worden bij euthanasie beter voorbereid op de manier en het moment van overlijden. En als iemand euthanasie wil onder gaan wordt er doorgaans in familiekring openlij ker over de dood gesproken. De explosie veroorzaakte vooral veel schade. Foto: GPD/Roel Dijkstra gestopt. Net als veel andere wo ningen is dit koop, voor jonge starters. Nou maar hopen dat we hiervoor zijn verzekerd. Maar ja, je krijgt nooit alles te rug." Michel, Lawella en Bola zitten een eindje verder aan een van de tafeltjes die in allerhaast bij de opvang in de gymzaal van het sportcomplex West zijn neergezet. Michel heeft een ver moeden wat de oorzaak is. Het zal ongetwijfeld te maken heb ben met de illegale hennep plantages die de politie heeft aangetroffen. „Waar die knal is geweest wonen niet zulke jofele mensen. Kort geleden was er ruzie. 'Haal die teringzooi uit mijn huis!', schreeuwde toen iemand. Dat zou er wel eens mee te maken kunnen heb ben." Acht woningen na explosie gesloopt De sloop van acht portiek woningen in Rotterdam die gisteren door een zware ex plosie ernstig beschadigd raakten, is vandaag begon nen. Ruim vijftig huizen lie pen door de klap schade op. Drie mensen raakten lichtge wond. De bewoners van 29 woningen zijn inmiddels naar hun woning terugge keerd. De oorzaak van de ex plosie is nog onbekend. Tij dens het onderzoek werden in ernaast gelegen woningen vijf hennepkwekerijen ont dekt. Omwonenden zeiden na de explosie een gaslucht te hebben geroken. Politie en brandweer gingen de acht woningen in de directe om geving lange tijd niet in we gens instortingsgevaar. Een hond met een camera zocht in de loop van de middag eerst in de woningen naar aanwijzingen. De technische recherche kijkt nu voortdu rend mee over de schouder van de slopers, in de hoop sporen te vinden van de oor zaak van de explosie. Daar om moet het sloopbedrijf Vloer voor vloer" de wonin- gen leegruimen. den haag/gpd - De LPF was de afgelopen dagen niet uit de pu bliciteit te branden. En dan met name Kamerlid Joost Eerd mans, die daarmee met afstand de politieke komkommerkam pioen van 2003 is geworden. Ook de PvdA weet zich in deze nieuws-luwe tijden aardig op de voorgrond te dringen. De overige partijen houden zich echter heel rustig. „Wij zien het nut niet zo van al die proefbal lonnetjes in het zomerreces", aldus een CDA-voorlichter. „Ik heb al in april besloten het zomerreces te gebruiken voor de aankondiging van ideeën", vertelt Eerdmans. „Ik vind acht weken reces sowieso te lang." En dus besloot de nummer twee van de LPF een oud idee over strengere regels voor proefverloven voor tbs-patiën ten nieuw leven in te blazen. Met succes. „Ik heb bijna alle media gehaald: RTL, de radio en heel veel kranten", consta teert Eerdmans met genoegen. Hij zal dan ook vast weer pre sent zijn bij het volgende zo merreces. De PvdA presenteerde net na aanvang van het reces een plan om de overlast door scooterrij ders aan te pakken. Daama werd het stil rond de grootste oppositiepartij. Alleen PvdA-ka- merlid Peter van Heemst pro beerde nog in de publiciteit te komen door in totaal 42 schrif telijke vragen aan bewindslie den te stellen over twee onder werpen, waardoor hij kampi oen vragenstellen van dit reces lijkt te worden. De actie van Van Heemst kan echter niet verbloemen dat het verschijnsel van de publiciteit zoekende politicus dit jaar niet erg groot lijkt. De Socialistische Partij en GroenLinks hebben nog niet van zich laten horen. Bij de WD en het CDA zijn he lemaal geen plannen gemaakt voor een zomeroffensief. Alleen WD-kamerlid Rijpstra riep de afgelopen week iets over gezon der leven en een lagere ziekte kostenpremie. „Maar daar wis ten wij niets van", aldus een WD-voorlichter. De rust is wel verklaarbaar, meent ex-CDA-parlementariër Hans Hillen. Hij liep 25 jaar op het Binnenhof rond, eerst als journalist en later als Tweede- Kamerlid. „Het is in een kwart eeuw steeds stiller geworden in de zomer. De meeste Kamerle den vatten hun werk inmiddels op als een gewone baan, en staan zodra de bel van de laat ste vergadering heeft geklonken al met één been op de vliegtuig trap. Maar de eenzame wolf die nog wel in Den Haag rondloopt haalt met een beetje geblaf de opening van de voorpagina's." De vraag is alleen wat je daar mee opschiet, zegt Hillen. „De tragiek is dat vrijwel niemand het opmerkt. Nederland is met vakantie en zijn collega's lezen die berichten ook niet. Het lan ceren van een initiatief tijdens het reces beklijft vrijwel nooit. Het waait over als een zomer- bries." roermond/gpd-anp - De politie heeft zaterdag een 50-jarige man opgepakt die mogelijk be trokken is bij de ernstige mis handeling van een 72-jarige in woner van Roermond, afgelo pen dinsdag. Het slachtoffer, dat op een kerkhof in Roer mond in elkaar werd geslagen, is vrijdag overleden. Hij werd dinsdagavond rond zeven uur door twee bezoekers gevonden bij het graf van zijn vrouw. De politie hield de verdachte aan, omdat hij nog een boete moest betalen. Hij liep op dat moment op de autosnelweg A2. Eenmaal aangehouden, kwam de man in beeld als mogelijke verdachte van de mishandeling op het kerkhof. Afgelopen zaterdagochtend werd ook een 41-jarige inwoner van Roermond door een nog onbekende man mishandeld. Volgens omwonenden kreeg het slachtoffer een forse klap met een grote rubberen hamer tegen zijn hoofd, waarna de da der hem trachtte te beroven. Het slachtoffer is met ernstige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis, maar verkeert niet in levensgevaar. den haag/gpd - De inkrimping bij het ministerie van defensie verloopt bij lange na niet zoals de bedoeling is. Zowel op het departement als bij de militai ren blijft de uitstroom van per soneel ver achter bij de doel stellingen. Voor het burgerper soneel op Defensie is daarom vanaf vandaag een vacature stop ingevoerd. Ook tijdelijke krachten worden niet meer aangenomen. Volgens het mi nisterie zijn scherpe maatrege len nodig omdat er veel meer personeel moet vertrekken dan aanvankelijk was gedacht. Begin dit jaar ging een zogehe ten efficiency-operatie op alle departementen van start. Het kabinet wil daarmee in totaal ongeveer elf procent op het budget voor het overheidsper soneel bezuinigen, ofwel hon derd miljoen euro. Hoe veel ambtenaren er per departe ment weg moeten is niet offici eel bekend, maar op sommige departementen kan het oplo pen tot twintig procent. De FNV heeft eerder al laten weten niet akkoord te zullen gaan met een forse inkrimping. Naast de inkrimping van het burgerpersoneel heeft minister Kamp van defensie ook een aanzienlijke teruggang van het aantal militairen op zijn minis terie aangekondigd. Oudere mi litairen krijgen de kans om ver vroegd uit te treden. Zij krijgen dan een wachtgeldregeling. De aanmelding daarvoor sloot aan vankelijk op 1 april dit jaar. Maar omdat zich weinig mili tairen hebben gemeld, heeft het ministerie de termijn nu ver lengd tot 1 november. Ji door Kieran Kaal Amsterdam - Plotseling gaat een golf van opwinding door het insectenhuis van de Am sterdamse dierentuin Artis. In de kast van de Afrikaanse woes tijnmieren zijn zojuist eitjes ontdekt, die verraden dat de vermiste koningin van het volk in leven is. Mierenhoeder Ron Adams ver spreidt het heuglijke nieuws snel onder zijn vrienden van Prikkebeen, een groep insec tenliefhebbers die de afgelopen dagen een tentoonstelling hield in de dierentuin. Adams: „Deze mieren zijn veel te mooi om thuis te houden." Insecten zijn eng. Insecten zijn vies. Populair is de familie van zespotige diertjes niet. „Hun imago wordt vervormd door documentaires over killer bees op National Geographic en do delijke spinnen in James Bond films en Arachnofobia. Goedko pe sensatie, waar je niets wijzer van wordt", stelt Ko Veltman, de insectenverzorger van Artis. Voor wie het nog niet wist: spinnen zijn geen insecten, want ze hebben acht poten. Prikkebeen zet zich in voor een beter begrip van insecten, dit jaar voor de achtste keer. Een houdster van vogelspinnen - toch welkom op de Prildce- beendagen - heeft enkele exem plaren uit haar veertigkoppige collectie uitgestald. Ze vertelt dat het gif van haar huisdieren niet dodelijk is. Frank Bollebak- ker, een dirigent die zich voor de gelegenheid grondig heeft verdiept in vogelspinnen, legt het nog eens geduldig uit aan een jong meisje. „Een spin is Insecten zijn niet vies, zo leerden bezoekers van het insectenhuis in Artis. Foto: ANP/Juan Vrijdag niet geïnteresseerd in het op eten van jou. Voor leeuwen moet je wel uitkijken, die willen je pakken." „Insecten zijn niet vies", verze kert wespenkenner Yvonne Swerissen de bezoekers van de volgende stand. „Ze poetsen zich vaker dan katten. Vooral vliegende insecten zijn erg pro per, omdat ze zo licht mogelijk willen zijn." In een glazen bak naast haar glanzen twee paarse juweelwespen, in gezelschap van een kakkerlak. Enthousiast schetst ze het gruwelijke lot dat laatstgenoemde wacht. „De wesp legt zijn eitjes op de kak kerlak, zodat de larve zich dwars door diens vlees volwas sen kan eten. Zie het als broed- zorg." Prikkebeen is in de eer ste plaats gericht op kinderen, die vaak nog niet de (aangeleer de) angst voor insecten hebben. De deskundigen hoeven zich niet te vervelen, want er is ge noeg jong volk. Ze aaien een wandelende tak, ze laten zich kietelen door een miljoenen- poot en ze bewonderen de zachte vacht van een hommel. Als je een insect niet in het nauw brengt, is het lief, zo is de boodschap! En nuttig. „Wist je dat we bijna eenderde van ons voedsel te danken hebben aan bestuiving door insecten?" Veltman, die een hinderlijke mug of wesp zelf zonder gewe tensnood doodmept, vindt dat insecten worden onderbelicht. „Ze vormen minstens driekwart van het totaal aantal diersoor ten. Jaarlijks worden duizenden nieuwe soorten ontdekt. Eigen lijk zou het insectarium bij de ingang van Artis moeten liggen. Haal die olifanten maar naar achteren." Veltman roemt het aanpas singsvermogen van insecten. „Ze brengen gemiddeld zes ge neraties per jaar voort, waar door ze zich razendsnel evolue ren." Hij toont de kopie van een fossiel van een 320 miljoen jaar oude reuzenlibelle, die nog steeds voorkomt. De vleugels - spanwijdte circa 75 centime ter - vallen tegenwoordig wat kleiner uit, een noodzakelijke aanpassing na het ontstaan van vogels. En wat te denken van de ge noemde juweelwesp, die door inwendig gegoochel met zaad en eitjes het geslacht van haar nakomelingen zelf bepaalt. Of de bastaardspin, één van de meest exotische gasten van Prikkebeen, die met zijn granie ten kaken muizenbotten en zandsteen door kan bijten. Ook is er het wonderlijk geavanceer de steekmechanisme van de mug, waarvan voor de blinde bezoekers een tastmodel staat. Het valt op dat vooral meisjes aan de lippen hangen bij de ex perts. De mindere interesse on der jongens kan te maken heb ben met de ontluisterend een dimensionale rol van de man netjes in insectenland. Eén keer paren en doodvallen, het is de levensvervulling van de heren wespen en miereü. Een imker vertelt dat mannetjesbijen na de paring uit hun kast worden geweerd door vrouwelijke schildwachten, waarop ze ster ven van de kou: de darren slacht. De bidsprinkhanen zijn meer direct. Meteen na de daad vreet het vrouwtje het verder nutteloze mannetje op. Een broodnodig eiwitshot, want de eitjes moeten nog worden ge legd. 'Het was erg leuk, maar ook wel eng,' is het commentaar van veel jonge bezoekers in het gas tenboek. Een ouder toont zich ontroerd door zoveel zespotige efficiëntie. 'Als je het verhaal over de mug hebt gehoord, zou je er nooit meer één willen doodslaan.'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3