Op valreep succes voor Van den Hoogenband SPORT 2 Basis van zwemnatie Nederland te smal voor blijvend succes: Waterpolomannen via achterdeurtje naar Athene Albers raakt leidende positie DTM kwijt Brons op 50 meter vrij en supersnel op estafette Volleybalsters verras in World Grand Pi Heerenveen naar hahU finale Intertoto-toerni Tegenstand voor Rossi MW-trainer nu al weg Maastricht - Ron Eisen is ver trokken als trainer van MW, omdat hij exorbitante eisen stelde tijdens de onderhande lingen over een nieuw contract. Dat beweert voorzitter Joseph Goumans. Ex-MW-speler Jo Bonfrère wordt in de wandel gangen genoemd als opvolger van de opgestapte trainer, maar hij ontkent in alle toonaarden dat hij in gesprek is met de club. Kluivert komt VS niet in boston - Barcelona zit in de Verenigde Staten voor een oe fentrip zonder spits Patrick Kluivert. De international van Oranje kwam Boston niet in wegens zijn veroordeling in mei 1996 voor het veroorzaken van een ongeluk met dodelijke af loop een jaar eerder. Kluivert kreeg destijds een taakstraf van 240 uur opgelegd. De speler van Barcelona had wegens zijn ver oordeling voor de oefentrip een speciaal visum moeten aanvra gen. Zilver voor kanotrio augsburg - Floris Braat, David Backhouse en Sam Oud hebben dit weekeinde kanoslalom in Nederland een gezicht gegeven. Het drietal tekende in Augsburg voor de eerste Nederlandse me daille tijdens een wereldkampi oenschap. Achter Zwitserland werd het trio tweede. Cricketploeg wint van Denemarken kopenhagen - Nederland heeft de eerste van de twee jubileum wedstrijden tegen Denemarken met tien runs gewonnen vol gens de Duckworth Lewis-me- thode. Denemarken, waar de nationale cricketbond zijn vijf tigjarig bestaan viert, werd voor 139 all out gegooid. Nederland stond op 91/5 toen een on weersbui verder spelen onmo gelijk maakte. Mansveld eerste in Thüringen ge ra - Wielrenster Debby Mansveld heeft de vijfde etappe van de Ronde van Thüringen gewonnen. Na een rit over 73,8 kilometer van Schleiz naar Gera versloeg ze landgenote Bertine Spijkerman in de sprint. Zege voor mountainbike» melle/val di sole - Mirjam Di- eleman en Erwin Bakker heb ben de Europa Cup mountain bike gewonnen. Dieleman werd in de laatste wedstrijd in het Italiaanse Melle zevende, waar door de Wageningse onbereik baar werd voor de concurren tie. Elsbeth Vink eindigde als tweede in de eindrangschik king. Ook in de slotmanche werd Vink tweede. Zilver Rolffs bij EK schieten plzen - Ernst Rolffs heeft bij de Europese kampioenschappen schieten in het Tsjechische Plzen de zilveren medaille ver overd op het onderdeel groot kaliber geweer drie houdingen. Met een totaal van 1172,2 pun ten eindigde hij verrassend als tweede achter de Sloveen Ra- jmond Debevec die kwam tot 1176 punten. donington/anp - Autocoureur Christijan Albers is de leiding kwijt in de prestigieuze DTM, de Deutsche Tourenwagen Masters. De Nederlander ein digde op het circuit van het En gelse Donington als vijfde in de zesde race. Zijn rivaal Bemd Schneider uit Duitsland finishte als tweede en verdrong door dat resultaat Albers van de kop positie in het algemeen klasse ment. Het verschil bedraagt drie punten. De Fransman Jean Alesi, voormalig formule-1-cou reur, won de race. Albers, die al drie races in de DTM won, kon dit keer niet strijden om de eerste plaats. Hij moest vanaf de zesde startplek beginnen en reikte in de wed strijd nooit verder dan de vier de. Die moest hij aan het einde van de race nog prijsgeven aan de Zwitser Marcel Fassler. De coureur uit Laren was de hele race verwikkeld in een se- condenspel met Audi's. Alesi, Schneider en Fassler, die net als Albers in een Mercedes rijden, kon hij niet aanvallen. „De strijd met de Mercedessen was lastig. We waren eigenlijk alle vier even snel en al onze verliepen probleem- door Arjen Vos Barcelona - Het duurde even voordat hij op gang kwam, maar Pieter van den Hoogen band is het wereldkampioen schap zwemmen toch nog goed geëindigd. Gisteravond zwom hij als slotzwemmer in de 4x100 wisselslagestafette de snelste splittijd ooit: 46,70 seconden. Hij verbeterde daarmee zijn ei gen record, gevestigd tijdens het vorige WK, dat stond op 47.02. De estafetteploeg eindigde op de vijfde plaats en zette een nieuw Nederlands record van 3 minuten en 37,12 seconden in de boeken. De winnaar werden de Verenigde Staten in een we reldrecord (3.31,54). Zaterdag avond voegde Van den Hoo genband nog een bronzen me daille toe aan de twee zilveren plakken die hij al op zak had. Hij werd in een tijd van 22,29 seconden op de 50 meter vrije slag derde achter Alexander Popov (21,92) en Mark Foster (22,20). Met de snelste split ooit tijdens de estafette was VDH zeer ver guld. Hij had er een 'simpele verklaring' voor. „Ik zat op de golf van Popov, kon zo naar hem toe zwemmen. Ik wilde nog 'bedankt' roepen. Door die merkwaardige lijnen hier gaat die boeggolf gewoon door naar de andere baan." Flet was wat aan de late kant, maar de vorm keerde bij de olympisch kampioen dus enigs zins terug. „Volgende week moeten we het WK nog maar een keer over doen", grapte hij. „Het is wel mooi om het toer nooi zo af te sluiten. Kun je na gaan wat er mogelijk is als ik echt in vorm ben." Het WK mag Van den Hoogen band dan niet gebracht hebben wat hij ervan verwacht had, een debacle is het volgens hem niet geworden. „Ik heb niet gefaald. Alleen had ik me er wat meer van voorgesteld. Dat komt me de door mijn grote waffel voor af. Ik eis misschien wel te veel van mezelf. Met de openbare boetedoening van zijn coach Jacco Verhaeren, die zichzelf verwijt dat er fouten zijn gemaakt in de eindfase van de voorbereiding, is de Eindho- venaar het niet eens. „Onzin", oordeelde hij. „Hij probeerde gewoon te voorkomen dat ik al les op mijn bordje kreeg. Spor ters moeten eerst naar zichzelf kijken. Het lag niet aan Jacco. Ik ben ziek geweest, mijn plan ning moest daardoor overhoop en het werd passen en meten. Ik ga niet mee in Jacco's theo rie." Op de 50 meter vrij tikte Van den Hoogenband zaterdag een honderdste van een seconde eerder aan dan Johan Kenk- huis, die dus wat sneu vierde werd. Vanzelfsprekend baalde Kenkhuis stevig. „Ik dacht dat ik harder ging. Dit was het ui terste in deze vorm. Wat een kloteplaats, die vierde plek. Pie ter gunt me ook niks", lachte Kenkhuis, die naarmate het WK vorderde steeds beter ging zwemmen. Johan Kenkhuis baalt. Hij is net iets te kort gekomen voor het brons op d Foto: ANP/Robert Vos Madeion Baans strandde za terdag in de halve finale van de 50 meter schoolslag, maar ver beterde wel haar eigen Neder lands record tot 32,14 secon den. Op de 4x100 wisselslag werden de Nederlandse vrou wen (Schreuder, Baans, Groot, Veldhuis) zesde. Inge de Bruijn, gepasseerd voor het team, had daar nog i mening over: „Ze heil goed gedaan. Maar een fout om mij niet c len." cl tsei Groep achter Van den Hoogenband en De Bruijn laat het nog niet zien door Arjen Vos Barcelona - De laatste dagen kon er weer wat gelachen worden, maar over het geheel bezien zijn de wereld kampioenschappen zwemmen voor Nederland toch wat teleurstellend verlopen. Inge de Bruijn gaf het WK na de bronzen en de twee zilveren plakken voor Pieter van den Hoogen band op de valreep nog een gouden randje, verder bleef het erg stil in Bar celona. Met het oog op de Olympi sche Spelen van volgend jaar is dat geen best teken. Natuurlijk, er werden olympische li mieten gezwommen. Onder meer door de estafetteploegen, waarvan in Athene veel verwacht wordt. Het vroegtijdig voldoen aan die limieten is belangrijk, want het geeft de zwem mers de kans zich optimaal voor te bereiden. De vrouwenestafetteploe gen deden het in Spanje verrassend goed. En op de individuele nummers lieten Madeion Baans. Chantal Groot en Marleen Veldhuis zien dat ze tot veel in staat zijn. Maar de tegenvallers overheersen. De mannenestafetteploeg op de 4x100 wisselslag deed het gisteravond goed, met de snelste splittijd ooit van Van den Hoogenband. Maar in het begin van de week ging de brigade voor de 4x100 vrije slag, vooraf een 'zekere' medaille toebedeeld, al in de series onthutsend onderuit. Pieter van den Hoogenband moest zowel op de 50, 100 als de 200 meter vrij genoegen nemen met een bijrol op het podium. Van Klaas-Erik Zwering, Joris Keizer, Thijs van Valkengoed, Hinkelien Schreuder en Johan Kenkhuis werd veel verwacht, maar ze stonden er niet of pas erg laat. Een nieuwe stap richting de wereldtop werd in het Pa- lau Sant Jordi niet gezet. Na de Spelen van Sydney werd het zwemmen in Nederland verder ge professionaliseerd. Eerst werd de Phi- lips-ploeg (van Jacco Verhaeren) uit de grond gestampt, gevolgd door Top Zwemmen Amsterdam (van Fedor Hes). De basis achter Van den Hoo genband en De Bruijn had er breder door moeten worden. Afgaande op de resultaten tijdens de Mundial is dat nog niet voldoende het geval. Dat negatieve beeld verdient echter enige nuance. Eerder dit seizoen heb ben zwemmers als Zwering, Keizer, Schreuder, Kenkhuis en Van Valken goed laten zien de strijd met de we reldtop wel degelijk aan te kunnen. Op het moment dat zich dat met klin kende munt had moeten uitbetalen, tijdens het WK, ging het te vaak mis. Een grondige analyse moet duidelijk maken hoe dat kon gebeuren. Philips-coach Verhaeren trok wat be treft het 'falen' van zijn zwemmers al ruimhartig het boetekleed aan: in de slotfase van de voorbereiding op het WK is onder zijn supervisie te vroeg gepiekt. Maar ook de Amsterdamse mannen van Hes struikelden op de Montjuïch. En die kenden een heel ander seizoen qua indeling. Terwijl de vrouwen van zijn ploeg wél naar behoren presteerden. eg Bg< ie' Misschien hebben ze zich bi] e P derlandse ploeg te veel blind op de resultaten van de Ome 'lst' een apparaat dat energiestro :'ai het lichaam meet. Het technien nuft werd in de voorbereidin ee.r gebruikt. Verhaeren kondigd ,oie dat het functioneren van die wave kritisch zal worden geèfcO In het buitenland wordt Nedu# als een echte zwemnatie bes jfl maar vooral dankzij de succq De Bruijn en Van den HoogeP De groep achter die twee hetf nog niet echt laten zien. Detf dus vooralsnog wankel. Iets wat de bondsci bene betwijfelde na| kwalificatietoernooi, Toen ging Nederlani hakken over de slo< Europese titelstrijd, maanden in Turkije, Frigoni de instelling I speelsters. Daarmee z'n meiden aan het zetten. Zijn uitbarstii onder meer toe dat s[ ster Riëtte Fledderus bedanken voor Oranji Het halen van de fin: Grand Prix betekent leybalsters ook vooi jaar zeker zijn van sche A-status. „Bov< ren we Duitsland huis, en dat kan wel| langrijk zijn met het wereldranldng," aldi „En die is weer bel; het aantal kansen d< gen om ons te plaatsi Spelen." Nederland opent vani naleronde met een moeting met Italië, gen wedstrijden tegerL Zuid-Korea, China eniZc£ GioiA del colle/gpd - „We heb ben onszelf verrast." Ingrid Vis ser kon gisteren amper geloven dat de Nederlandse volleybal sters via een tweede plaats in de poule de finaleronde van de World Grand Prix hadden be reikt. De benauwde zege op Duitsland (3-2: 25-21, 26-28, 22-25, 25-21, 15-13) was vol doende voor een plek bij de beste zes landen op het toer nooi waar de hele wereldtop zich heeft verzameld. Nederland klopte achtereenvol gens Japan, wereldkampioen Italië, Cuba en Duitsland. Al leen tegen de vice-wereldkam- pioenen uit de Verenigde Sta ten had de formatie onder lei ding van Angelo Frigoni geen schijn van kans. Het optreden van Oranje in Ita lië stemde captain Ingrid Visser meer dan tevreden. „Ik denk dat het maar eens voorbij moet zijn met het gezeur dat we mentaal niet sterk genoeg zijn. We hebben de afgelopen week drie van de vijf wedstrijden met 3-2 gewonnen. Dan kun je knokken, lijkt mij." t.O uitge Feyenoord meldt zich voor Landfó hohenstein-ernstthal - Valentino Rossi heeft er een geduchte tegenstander bij in de MotoGP, de koningsklasse van de wegmotoren. De Spanjaard Sete Gibernau was dit sei zoen de wereldkampioen van de afgelopen twee jaar al vier keer te snel af. Inclusief gisteren op de Sachsenring in de Grote Prijs van Duitsland, waar Gibernau Rossi in een zinde rende slotronde (foto) aftroefde. Foto: AFP/Robert Micheal Opmerkelijke regel bezorgt Nederlandse ploeg alsnog olympisch ticket door Martijn van Beeten Hilversum - De mannen van het natio nale waterpoloteam mogen waarschijn lijk toch naar de Olympische Spelen. Op de World League in New York, van 19 tot en met 25 augustus, is één startplaats te verdienen. En de overige vijf deelnemers hebben zich dan zo goed als zeker al ge plaatst. Het verhaal is bizar, zeker omdat Neder land door een elfde plaats op het EK al uitgeschakeld leek. Maar volgens de re glementen van de mondiale zwembond (FINA) kan deelname aan de Olympi sche Spelen Nederland amper ontgaan. Jan-Bram van Luit, coach van het Amersfoortse AZ&PC en tijdens de World League assistent van interim- bondscoach Ron de Vogel, heeft de re gels nog eens goed bekeken. „Het zal ongetwijfeld protesten regenen, maar ik denk niet dat hier nog iets aan kan wor den gedaan." Aan de finale van de World League doen naast Nederland ook Griekenland, Italië, Hongarije, Servië en Montenegro en de Verenigde Staten mee. De eerste vier landen hebben zich geplaatst voor de Olympische Spelen door de halve finales te halen op het WK in Barcelona. De VS doen dat hoogstwaarschijnlijk binnen kort op de Pan Pacifische Spelen. Neder land is dan de enige deelnemer aan de World League die nog geen olympisch ticket heeft. En dan te bedenken dat de ploeg alleen mag meedoen door afzeg gingen van onder meer Rusland, Kroa tië, Spanje en Duitsland. Die landen zijn nog niet zeker van de Spelen. Van Luit beaamt dat het buitenkansje voor Nederland niets te maken heeft met sportiviteit. Het team dat toen nog onder leiding stond van Johan Aantjes werd slechts elfde op het EK en wist zich niet te plaatsen voor het WK. „Ik kan me goed voorstellen dat ze kwaad worden in Spanje of Rusland", zegt Van Luit. „Dat die landen gaan protesteren. Als je heel eerlijk bent, verdienen we dit ook niet. Maar of protesten ook kansrijk zijn, dat vraag ik me af. Je houdt wel altijd de kans dat de regelmakers van de FINA nog met een foefje komen." Doelman Arie van de Bunt sluit dat laat ste zeker niet uit. Vooral omdat landen als Spanje en Rusland een ijzersterke lobby hebben bij de FINA. „En Neder land helemaal niet. Daarom ben ik er nog helemaal niet zeker van dat wij naar de Spelen gaan. Als andere landen hier lucht van krijgen, wordt de druk op^ie FINA enorm. En dan zijn wij maar een heel klein landje." lierse/anp/gpd - Heerenveen heeft zich zaterdag op bezoek bij Lierse voor de halve finale van het Intertoto-toemooi ge plaatst. Na de thuiszege (4-1) van vorige week waren de Frie zen opnieuw te sterk voor de Belgen (0-1). Denneboom maakte in de slotfase de enige treffer. Heerenveen kwam tegen Lierse nauwelijks in gevaar. Trainer Foppe de Haan liet de lichtge- blesseerde Selakovic en Klompe aan de kant. Sibon, die klaagde over een ontstoken teennagel, mocht ook toekijken. De wed strijd werd ontsierd door kaar ten. Lierse eindigde het duel met tien man omdat Mitu in de 75e minuut na een elleboog stoot richting Knopper de rode kaart kreeg. Bij Heerenveen ontvingen Vay- rynen, Seib, Samaraz em Knop per een gele kaart. Heerenveen moet het in de halve finale te gen het Sloveense Koper opne men. Willem II buigt zich vandaag over een nieuw bod van Feyen oord, dat Denny Landzaat van de Tilburgse club over wil ne men. Drie weken geleden was er voor het eerst contact. Fey enoord schrok toen terug voor de vergoedingssom van drie miljoen euro. d/ireu ieJonn iS*" Zaterdagavond werdf derhandelingen op niveau heropend, voorzitter Jorien van belde met zijn colleg lings van Willem II. damse club is inmi bereid geld op tafel Met directeur vo Barry Hulshoff en tra Wotte bespreekt Vuil daag het Rotterdamse Drie weken geleden s enoord nog voor om te ruilen voor een Iers. Toen Willem II dingssom eiste, ha; af. Technisch direc L Baan meldde dat niet tot koop over omdat het budget trekken van spits schreden was. Een Feyenoord verklaard^ het een overrompel betrof. De club dacl lem II in financiële zat en wel toe wilde h Jack de Gier keert NEC. De oud-aan commerciële taken oude club verrichten, megen nog steeds spits moest vorig dienst van FC Twente baan beëindigen, tussen 1998 en 2001 v ut hi lo°p p^m w m< -pla 5jpede' not de 'om- Ie Nt Tour war SÉ™ nDez< Laz 1 ib maa titatit int kv teg pders lag :rtig 11 j*r jiders. ■•e Ne mag iv nd n. D< s VO( nent ir si krac ^franke het c t :hikki

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14