Perfectionist baalt van 'onacceptabele* Tour 'Ik dacht arriba toen ik vertrok en olé toen ik finishte' iegtuig honkballers idt veilig in Athene 36 i,,|am Armstrong: 'Zo kwetsbaar als dit keer wil ik niet nog een keer zijn' m/gpd - International Isenia verwoordde nog 64 .Ate wat het Nederlands 29^ team gisteren bereikte. 15'oher van Oranje deed het 83/ ran een landend vlieg- een vliegtuig dat landt Omdat zowel Neder- 0 tegen Frankrijk) als 1-1 zege op Tsjechië) zijn vierde wedstrijd het olympisch kwalifi- jjmooi (OIO*) plaatsten panden zich voor de che Spelen, volgend iÜAthene. honkbalzomer' zit er- foemooiencyclus begon 22 wedstrijd tegen Eastern leut State University, 11.327 juni op het World 35/hrnament en werd gis- 25^ laat afgesloten met 24!' ïd-Italië op het OKT, 16,; .4 Oranje speelde liefst 8 ;trijden in die 31 dagen i3.Br er slechts twee: de fi- 105l het WPT en de OKT- i8.#gen Italië. 25, te twee dagen van het 2q' ipte alles bij Oranje. i9,len het werpen, dat alle 3o'|en g°ed verzorgd was, 53 j c het slaan. ii79!de Lange onderstreepte .kende vorm waarin de staken gisteren met •hitter' tegen Frankrijk. Irige HCAWer, net te- een slepende schou- üre, gooide in de met Dnnen wedstrijd in ne gen innings elf keer drie slag en slechts twee keer vier wijd. Anderhalve week geleden wierp Eelco Jansen in de halve finale van het EK tegen Zweden ook al een no-hitter. Twee van deze uitzonderlijke prestaties in zo'n korte tijd bewijzen hoe hoog het niveau van de Nederlandse pitchers is. De slagploeg deed daar de laatste dagen niet voor onder. In de 16-6 overwinning op Spanje sloeg Shamol Adri- ana een solo homerun, een dag later deed Sidney de Jong het zelfde. Evert-Jan 't Hoen ramde tegen Spanje de bal het Pim Muiier Stadion uit met drie honken bezet: een grand slam homerun. De beste slagman van Oranje was Adriana. De in de Mexi caanse 'triple A' bij Cordoba Cafeteros spelende Adriana kon niet alleen tijdens het EK, maar ook in het aansluitende OKT bogen op het hoogste slagge middelde van alle Nederlan ders. Was hij op het EK met 0.500 al buitengewoon goed, met 0.556 op het OKT deed hij er nog een schepje bovenop. Alle jongens kunnen een voor beeld aan Sharnol nemen", prees bondscoach Eenhoorn de eerste honkman. „Hij is de meest professionele slagman van iedereen. Je ziet hem zel den op een verkeerde bal slaan, hij neemt vier wijd wanneer dat nodig is. Shamol is de stille lei dervan het team." uner positief four de France 0 De dopingcontroles in pide van Frankrijk hebben s itoe één zondaar opgele- Adjunct-Tourdirecteur IBaal bevestigde gisteren 8 n renner is betrapt op 1 ylaam en nationaliteit van 9 rapte wielrenner wilde 7fliet noemen. Hij wacht op jo' slag van de B-test en een el bericht van de intema- e wielrenunie UCI. Bron- j rklaarden dat het niet m een belangrijke klasse- renner en evenmin om 10 appewinaar. 15', nnemars ekt pols •i |v - De voorbereiding van Wennemars op het nieu- 5 aatsseizoen is flink ver- 66 De sprinter uit de Spon- •ji joloterij-ploeg heeft tij- 7ijet trainingskamp in Cal- 95 n linkerpols gebroken, pïmars viel met zijn fiets, 53 91 hond plotseling de rerstak. De pols zit twee den in het gips. Wenne- 69 iat zich niet uit het veld 'jJ Tyler Hamilton wint 11 n gebroken sleutelbeen ?30 uretappe, dan zie ik de 1st zonnig tegemoet." a or Capirossi ostein De viertaktmotor 8* Italiaanse coureur Loris jg ssi is gisteren op de 13 nring tijdens de op- 3?5 inde voor de Grote Prijs 8, itsland in brand gevlo- i n hulpverlener liep (ronden op en moest 121 n ziekenhuis worden af- 11. De man was te hulp 6j! ten direct nadat Capiros- 78 jn Ducati onderuit was 15 Hij werd verrast door immen die uit de motor arstaking ickstead wd - De Nederlandse 7 gluiters hebben gisteren te starten in de Grote [q jli Hickstead. Ze vonden io,4*o op blessures van hun a te groot. Hevige regen de van origine al niet al 38 bodem van de piste 5)aar gemaakt. Wim en j jjchöder en Gert Jan 32,1 k vonden het daarom itwoord om te starten. maandag 28 JULI 2003 SPORT Weekje Hilversum Open van therapeutische waarde voor de winnaar ■sis zwemnatie ederland Is cl wankel bers raakt idende positie TM kwijt door Jeroen Mascini Hilversum - De Martin Verkerk van gistermiddag, na het win nen van het Hilversum Open, en de Martin Verkerk van een week daarvoor, het is een we reld van verschil. Vond ook de tennisser zelf. De challenger op het Tulip Tennis Center bleek van therapeutische waarde voor de 24-jarige Alphenaar, die ook landgenoot en medefinalist John van Lottum geen enkele kans liet: 6-3, 6-1. „Ik zit weer lekker in mijn vel", aldus de meest aansprekende winnaar ooit uit de korte geschiedenis van het Hilversum Open. De vergelijking met het zielige vogeltje gaat te ver, maar veel was er niet over van de man die de finale haalde van Roland Garros, toen Verkerk ruim een week geleden in het Gooi arri veerde. Met drie nederlagen in de eerste ronde (Rosmalen, Wimbledon en Amersfoort) in zijn achterhoofd en kampend met een slijmbeursontsteking in de schouder schuifelde de nummer zeventien van de we reld voor zijn eerste wedstrijd tegen de Spanjaard Juan Albert Viloca alles behalve ontspan nen rond op het Hilversumse tennispark. Publiekstrekker Verkerk, voor het eerst zaten dinsdag de tri bunes op het center court vol, won echter gemakkelijk en zet te een eerste stap in de richting een rugblessure), slaagde er ook niet in de ijzersterke service van de Alphenaar te breken. Daar door was de finale, hoe mooi op papier ook, zonder enige spanning. Gadegeslagen door een dui zendtal toeschouwers moest de nummer 98 van de wereld veel harder werken voor zijn punten dan de runner-up van Roland Garros. Van Lottum ging daar door forceren in zijn service games en dat ging fout op 4-3 voor Verkerk. De 27-jarige in Antwerpen woonachtige Ne derlander, die hersteld lijkt van zijn rugkwetsuur, sloeg vier fo rehands op rij uit en gaf daar mee de eerst set aan zijn tegen stander: 6-3. In de tweede set was het ni veauverschil nog groter. Met uitstekend serveren (negen aces in totaal), maar ook knap ge plaatste forehandwinners en fraaie passeerslagen met zijn backhand won Verkerk die set razendsnel: 6-1. Na precies een uur maakte Van Lottum zijn laatste fout - hij sloeg een vol ley uit - en kon Verkerk een klein feestje vieren. Hij liet zich niet op het gravel vallen als in Parijs, maar maakte een gebaar met hand naar coach Nick Can- op de tribune. Op de persconferentie was de vraag of Verkerk Hilversum, waar hij het ook buiten de baan prima naar zijn zin had gehad, de voorbije week een beetje als een kuuroord had ervaren. „Ik heb drie weken lang niet zo goed gespeeld", antwoordde Verkerk opgetogen. „Ik ben met heel veel plezier in Hilversum geweest. En met vijf wedstrijd jes in de benen heb ik weer vol op zelfvertrouwen." Vooral over zijn spel in de finale was de toemooiwinnaar enthousiast. „Ik serveerde belachelijk goed. Ik ben weer helemaal terug. Maar het belangrijkste is dat ik mezelf weer heb laten zien hoe goed ik kan tennissen." In zijn dankwoord na de prijs uitreiking - als winnaar van het Hilversum Open ontving Ver kerk naast zeventig ATP-punten een cheque van 10.800 euro én een jacuzzi - n#emde de Alphe naar als eerste de naam van toernooidirecteur René van den Berg. Verkerk, die komende week voor het hardcourtsei- zoen naar de Verenigde Staten trekt, ging nog even in op het gesprek dat hij toen hij nog bui ten de tophonderd stond had op het kantoor van de Hilver sumse valutahandelaar in Jou- re. „We hebben toen afgespro ken dat ik met Hilverheide in de eredivisie mee zou doen en dat ik er op het Hilversum Open bij zou zijn. Ik ben René heel dankbaar dat ik in de competi tie, zo vlak na Roland Garros, niet hoefde te spelen. Hij heeft, zonder dat ik daar verder op in wil gaan, sowieso heel veel voor me gedaan het afgelopen jaar." door Arjen Vos Barcelona - De koningin van Sydney is niet dood. Integen deel. Inge de Bruijn veegde bij het wereldkampioenschap zwemmen alle twijfels over haar vorm van tafel. Als het aan haar trainer Fedor Hes en bondscoach André Cats had ge legen, was ze niet eens naar het WK gegaan. Maar gisteravond stopte ze twee gouden medail les in haar koffer. „Ik heb wel wat mensen teruggefloten nu", haalde ze haar gram De Bruijn liet zich weliswaar tot koningin kronen op twee 'bijn ummers', zoals de 50 meter vlinderslag en de 50 meter vrije slag wel eens genoemd worden, maar toch, ze stond er maar weer. Het is de ultieme wraak op iedereen die de laatste tijd kwaad over haar sprak. Geër- ze kwam niet in de buurt van Kammerlings wereldrecord (25,57). Op de 50 meter vrij, gis teravond, was ze 0,6 seconde sneller dan de nummer twee en drie, de Australische tieners Ali ce Mills en Lisbeth Lenton. Ter wijl verder niemand onder de 25 seconden zwom, tikte De Bruijn aan in 24,47 seconden. Marleen Veldhuis werd zevende (25,49). De Bruijn: „Ik dacht ar riba toen ik vertrok en olé toen ik finishte. Het was een bijna perfecte race." Ondanks de revanchegevoelens die De Bruijn had, genoot ze vooral ook van het nieuwe suc ces. Stralend nam ze de talrijke felicitaties in ontvangst Ze zet te vlak na haar race haar tele foon aan en lachte maar weer eens haar bekende lach. „Ik heb gelukkig maar 39 sms-jes ontvangen." door Ad Pertijs parijs - Winnen en overwinnen, daar gaat het Lance Armstrong alleen nog maar om. Overleven deed hij de kanker, die zich in 1996 openbaarde in zijn lichaam. Overleven deed hij ook deze Ronde van Frankrijk. „Ik moest overleven om te kunnen win nen", zei Armstrong nadat hij zaterdag in de tijdrit de laatste aanval van de herboren Jan Ull rich had afgeslagen. 0 De gebalde vuist waarmee hij de kletsnatte finishlijn in het centrum van Nantes passeerde sprak boekdelen. „Ik was in de eerste plaats opgelucht dat ik die gevaarlijke tijdrit had over leefd. Daarnaast wist ik dat de Tour zo goed als gewonnen was." De Tour van 2003 had voor Armstrong alles te maken met overleven. Zaterdag somde hij nog maar eens de lange lijst van tegenslagen, missers en fouten op: gevallen in de Dauphiné Li- béré, daardoor ziek geworden vlak voor de proloog, gevallen in Meaux (eerste rit), de Gali- bier opfietsen met een aanlo pende rem, de narrow escape nadat Beloki was gevallen, de uitdroging van Cap' Découverte (tijdrit), de nederlaag op Pla teau de Bonascre (Ax 3-Domai- nes), de val op Luz Ardiden. „Vlak voor de Tourpresentatie, De verslagen Jan Ullrich, winnaar Lance Armstrong en nummer drie Alexander Vinokoerov (v.l.n.r.) luisteren naar het Amerikaanse volkslied. Foto: ANP/Jasper Juinen drie weken geleden, hadden we nog een ploegbespreking in de bus. Het luik was opengescho ven en een voorbij vliegende vogel poepte zo op de broek van Johan (Bruyneel, de ploeg leider, red.). Ploegmaat Pavel Padmos zei onmiddellijk: dit is het voorteken van een ver doemde Tour. Het leek er in derdaad erg op", zei Arm strong. De Amerikaan is er echter de man niet naar om de misère van afgelopen weken af te doen als 'voorbestemd'. Als perfec tionist gruwde hij vaak genoeg in deze ronde. Ook al won hij hem uiteindelijk op vechtlust en wilskracht. Vrij vertaald zei hij: 'we speelden niet kort ge noeg op de bal'. Hij en zijn ploeg waren de controle lange tijd kwijt. „En dat hoop ik nooit mee meemaken. Deze ronde heb ik tactisch alles uit de kast moeten halen om me staande te houden. Ik heb Jan Ullrich het werk laten doen op de Pey- resourde. Ik moest hem laten uitrazen op de Tourmalet. Zo te werk te gaan, dat ben ik niet ge wend. De afgelopen jaren vol stond het gewoon de sterkste te zijn. Tactische spelletjes heb ik nooit hoeven spelen. Zo kwets baar wil niet nog een keer zijn." In het laatste weekeinde moest Johan Bruyneel hem nog met raad en daad bijstaan. Hij was nerveus en zag op tegen de tijd rit. „Jan Ullrich heeft me kop zorgen bezorgd. Voor het eerst sinds ik tegen hem rijd, heeft hij ons wakker gehouden." Bruy neel vertelde hem dat juist hij rustig kon zijn. Armstrong: „Ullrich moest risico's nemen. Ik niet. Rij zo hard als je kunt op de rechte stukken, zei Johan, maar neem geen risico's." De zelfverzekerde Amerikaan had dit soort mentale ondersteu ning de afgelopen jaren niet nodig. En dat vreet aan hem. Op de vraag, die op ieders lip pen brandt, of hij al denkt aan een zesde zege, volgde een ant woord met een zucht. Een die pe zucht die onderuit zijn hart kwam. „Normaal starten we de voorbereiding op de volgende Tour, de dag nadat de oude is afgelopen. Nu echter niet. Deze ronde heeft zoveel van me ge- eist en zat zo vol met stress, dat ik tijd nodig heb om op adem te komen. Ik wil even weg van de wielersport. Om na te denken en om te analyseren. Ik kom ze ker terug naar de Tour. Maar al leen om hem te winnen, niet om tweede te worden." Het typeert Lance Armstrong, de man die geen echte warme gevoelens voor de wielersport lijkt te hebben. Hij laat het me rendeel van de wedstrijden zonder problemen links liggen om slechts te schitteren in de Tour. In de Franse ronde maakt hij zijn faam en z'n fortuin. In Amerika is hij geen wielerheld, maar een beroemdheid vanwe ge zijn ongelooflijke levensver haal. In dat aura passen geen nederlagen. Armstrong is een fenomeen. Hij ziet niet op tegen de arbeid en de ontberingen die voorafgaan aan een Tour de France. Hij ziet alleen op tegen de dag dat hij geklopt wordt. „Het is volgens mij de droom van iedere atleet om ongeslagen afscheid te kun nen nemen. De meesten blijven een jaar te lang hangen. Ik hoop wel het moment te her kennen dat ik weg moet lopen van deze sport. Verwacht van mij geen afscheidstoumee." Anquetil, Merckx, Hinault, In- durain, ze zijn uiteindelijk alle maal strijdend ten onder ge gaan. En verloren daarmee geen gram van hun populari teit. Hoe hol zijn daarmee de woorden van Armstrong? De winnaar is immers ook nog een gedreven overlever. Terugko men om te winnen is één, maar hij vindt dat er nog meer recht is te zetten. „Ik moet beter zijn dan dit jaar." En nog liever: „Ik hoop terug te komen op mijn niveau van de eerste vier Tour zeges. Die van deze ronde is voor mij niet acceptabel." 'Gouden' Inge de Bruijn slaat keihard terug bij WK zwemmen gerd reageerde ze in Barcelona op de 'negatieve reisadviezen' die de trainers haar gaven. „Niemand belet mij om naar een wereldkampioenschap te gaan als ik de limieten heb ge haald", sprak ze ijzig. „Er is veel gezegd en geschreven over mijn vorm, die erbarmelijk zou zijn. Nou, het gaat alleen om het kopje en bij mij zit het mentaal goed. Waar een wil is, is een weg." Ze had dan misschien wel wat minder getraind, gaf ze toe, maar als ze trainde was het ook beestachtig hard. En ze wist, bijna dertig jaar oud inmiddels, echt zelf wel wat goed voor haar is. „Ik kom hier niet om zo maar mee te doen, maar ging sowieso voor een podium plaats. En ik heb nog meer in mijn mars. Maar het is voor mij echt geen eitje, hoor. Het is nooit makkelijk om te winnen." Hes was zich ook na de dubbel slag van De Bruijn van geen kwaad bewust. „Ik kon drie we ken geleden niet anders dan haar mijn advies in overweging te geven. En ik was niet de eni ge die er zo over dacht. Maar ze moest zelf de knoop doorhak ken. Dat ze nu dit presteert, had ik drie weken geleden niet gedacht. Het tekent haar uit zonderlijke klasse." Na de breuk met haar strenge Amerikaanse trainer Paul Ber gen, in april, sloot De Bruijn zich aan bij Top Zwemmen Amsterdam, de ploeg van Hes. Maar het lijkt er niet echt op dat die samenwerking een lang leven beschoren is. De wissel werking tussen de twee zag er in Barcelona verre van optimaal uit. Volgens Hes heeft De Bruijn in Inge de Bruijn: nummer één op de 50 meter vrij. Foto: Reuters de aanloop naar het WK maar vijftig procent van de trainin gen bezocht. „Er wordt in Ne derland te veel beslag op haar gelegd. Inge wordt te veel afge leid. We moeten eens goed kij ken hoe we het volgend seizoen gaan doen. Misschien gaat Inge wel weer naar het buitenland." De reactie van De Bruijn, luttele minuten later in de betonnen catacomben van het zwempa leis Sant Jordi, zei veel over de verstandhouding met haar trai ner. „Oh ja?", vroeg ze, gecon fronteerd met de uitspraken van Hes. De blik in haar ogen sprak boekdelen. „Ga ik naar het buitenland? Daar hou ik me .helemdél niet mee bezig. Net zo min als met dat negatieve reisadvies. Ik ben hier op een WK en daar concentreer ik me op." Om er even later aan toe te voe gen: „Diep in mijn hart zou ik het wel willen." Dus zal ze met het oog op de Olympische Spe len van volgend jaar uiteindelijk wel weer vertrekken. Wie weet wordt het weer een enkeltje Portland, terug naar coach Paul Bergen. Hes kondig de gisteren alvast aan in okto ber met Bergen van gedachten te zullen wisselen over de toe komst van De Bruijn. Als De Bruijn besluit haar heil overzee te zoeken, zou de TZA-trainer niet beledigd zijn. „Integendeel, ik zou het super vinden. Inge moet terug naar haar Sydney- niveau. En dit is voor haar een worsteling." In de finale van de 50 meter vlinder bleef De Bruijn in een tijd van 25,84 seconden Jenny Thompson (26,00) en Anna-Ka- rin Kammerling (26,06) voor. Chantal Groot eindigde op de vijfde plaats in 26,92. De tijd van De Bruijn was de beste ooit op een WK gezwommen, maar van herstel. Herstel van zelfver trouwen vooral, want de schou derblessure werd met ontste kingsremmers onder controle gehouden. Er volgden eigenlijk alleen maar simpele zeges (op landgenoot Fred Hemmes jr., de Italiaan Martin Vassallo Ar- guello en de Argentijn Juan Pa- blo Guzman) en met de wed strijd zag je de vorm van de topfavoriet groeien. Pas in zijn halve finale tegen Guzman kreeg het serviceka non zijn eerste breakpoint te gen, maar hij zou in het hele toernooi geen een keer worden gebroken. Verkerk vond niet dat het toer nooi gezien zijn challengersta- tus eigenlijk geen goede graad meter was. „Ik heb een paar goede tennissers verslagen deze week. En John van Lottum is van hoog niveau. Als ik speel zoals vandaag tegen John, ko men de jongens uit de top er ook niet aan te pas." Zonder spanning De als tweede geplaatste Van Lottum, die de eindstrijd had bereikt via overwinningen op de Fransen Edouard Roger-Vas- selin en Thierry Ascione (gaf bij 5-0 voor Van Lottum op met John van Lottum (rechts) feliciteert winnaar Martin Verkerk, die weer helemaal op adem is gekomen bij het Hilversum Open. Foto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13