ECONOMIE Veel minder vacatures in de zorg Even wennen: aids-remmers bij de Etos 5N vecht verplichte tariefsverlaging door Opta aan Wanneer is werknemer rendabel? 1 - Reuzenduo ABN Amro waarschuwt voor deflatie merkenlijst Restaurants leggen lijst notoire eetpiraten aan Racen op zonne-energie den ;evr*g/anp - KPN stapt naar loeiter in een conflict met et houder Opta over tarie- jgis het vaste netwerk. De Dudeming moet van de tele- khond de prijzen voor uik van het net door lelbedrijven met maxi- procent verlagen. Dat en dat bedreigt de van het netwerk, aldus KPN gisteren, hel :omconcern wil het ekei sluit zo snel mogelijk ecieporsen door de recht- lotterdam. Bovendien elar(t concern een officieel oekf bezwaar in bij de toezichthou der. Naast de schorsing van het besluit wil KPN ook inzicht in de rekenmethode van de Opta. In afwachting van een uitspraak moet KPN wel zijn tarieven ver lagen. Het bedrijfsresultaat en de omzet vallen dit jaar met maximaal 15 miljoen euro te rug. KPN haalt 250 miljoen euro omzet uit de activiteiten waar voor het besluit geldt. De daling is zo gering dat KPN de winstprognose over 2003 niet hoeft aan te passen, aldus een woordvoerder. Goedkope concurrenten als Te- le2 en Scarlet profiteren van de beslissing. Die gaan minder be talen voor telefoontjes die hun klanten via het KPN-netwerk voeren. De tarieven voor deze goedkope aanbieders gaan met terugwerkende kracht per 1 juli omlaag. Volgens de regels be kijkt de Opta ieder jaar de tarie ven die KPN aan de concurren ten rekent. KPN mag daar een tegenvoorstel voor doen, maar dat heeft de Opta eerder al af gewezen. Volgens KPN zijn de lageren ta rieven een bedreiging voor het netwerk. „We mogen van de Opta bepaalde kosten niet doorberekenen die te maken hebben de opvang van storin gen", aldus de KPN-woord- voerder. Volgens hem kan het bedrijf dan niet meer investe ren in die voorzieningen en is het daarom niet ondenkbaar dat er sneller storingen optre den. De Opta betwijfelt dat. De voorgestelde tarieven zijn rede lijk en opgesteld aan de hand van Europese eisen en met hulp van onafhankelijke ex perts, aldus de toezichthouder. Bovendien scoort KPN in een Europese vergelijking in de middenmoot. „De vraag kan worden gesteld waarom dit ta- riefbesluit de kwaliteit van het net van KPN zou aantasten", al dus Opta. Het besluit heeft geen betrekking op het gebruik van het netwerk voor mobiele telefonie. Prijzen voor de afwik keling van belverkeer van ande ren liggen gevoelig omdat ze de concurrentie kunnen beperken. Volgende maand rondt de me dedingingsautoriteit NMa een onderzoek af naar de tarieven die de telecomaanbieders reke nen voor het gebruik van el- kaars netwerken. cpd-anp - Het zal even wen- dë $3'dS remmerS k'j E*os' an ^die kant op, nu zorgverzekeraars an i)en VGZ een contract hebben ge- >ng get de drogist. Het zat er in, want n v4n zijn duur. Uit een recent ón- volgens het VGZ gebleken dat ers Ps8roeP bonussen opstrijkt van is intëgo tot 850 miljoen euro per :ft k% wel erg veel. Engi vaar dat ze dat voordeel niet doorbe- !uro len de consument daardoor het stus id betaalt voor de medicijnen, echt! De verzekeraar, want die ver- Idig (meeste middelen volledig. )r lopen de kosten van de ge zondheidszorg op en daarmee natuurlijk ook de premies. De kartelpolitie NMA heeft niet voor niets enige tijd geleden invallen gedaan bij de belangenorganisatie KNMP omdat ze de apothekers ervan verdenkt onder ling afspraken te maken over prijzen en verdeling van de markt. Ook vermoedt de mededingings autoriteit dat apothe kers sommige medicijnfabrikanten boy cotten. Volgens vice-voorzitter Van Weelden van apothekerskoepel KNMP is de schatting veel te hoog. „Onze eigen in schatting voor dit jaar is circa 450 mil joen euro", aldus Van Weelden. „Daar zit de afdracht aan de overheid nog bij. De genoemde bedragen zijn onmoge lijk." In 1995 zei toenmalig minister Weijers (economische zaken) dat het een goede zaak zou zijn om het mono polie van de apothekers te breken. Dat leidt tot concurrentie en dus tot een la gere prijs. Dat is precies wat VGZ nu probeert. De verzekeraar denkt jaarlijks zo'n vierhonderd miljoen euro te bespa ren als het een contract afsluit met alle Etos-zaken in Nederland. De consument vaart daar wel bij, want dan kunnen de premies minder om hoog. En een ander deel van het overge bleven geld kan de verzekeraar besteden aan andere projecten, zoals verminde ring van de wachtlijsten en fitnisscentra. Niet voor niets is belangenvereniging Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en thousiast over het initiatief van een van haar leden. ZN zou graag zien dat alle verzekeraars vandaag nog hetzelfde doen, want dan gaan medicijnen einde lijk tegen kostprijs over de toonbank. De bedoeling is dat er volwaardige apo theken in de Etos-winkels komen. Dus met een gediplomeerd apotheker en een assistent. Als dit idee landelijk wordt uit gevoerd, zal het niet bij Etos blijven, maar zullen meerdere ketens ertoe over gaan, zoals DA en Trekpleister. DA bij voorbeeld heeft inmiddels al een apo theek in zijn Winkel Den Haag. Een con tract met een verzekeraar lijkt nu nog slechts een kwestie van tijd. Eerder dit jaar probeerde verzekeraar Amicon apo thekers te dwingen alleen de goedkoop ste varianten van een geneesmiddel te verstrekken. Dat vond de rechter toen niet goed. De werkloosheid loopt ongena dig op. Dat leidt tot onrust en onzekerheid. Moeten we ons zorgen maken? En waarover dan precies? Een korte serie over werklozen, werkloosheid en de gevolgen. Vandaag deel 4. door Cathérine van der Linden Vrijwel niemand krijgt op zijn werk te horen: Sorry, je bent niet rendabel, je kunt gaan. Een goede baas checkt hooguit of een medewerker doet wat zijn functie voorschrijft, maar hoe veel zijn inspanningen waard zijn? Geen idee. Zelfs bij de vele reorganisaties van dit moment wordt een model om te beoor delen welke werknemer meer oplevert dan hij kost nauwelijks gebruikt. We doen dat traditie getrouw niet. Amerikanen daar entegen vinden het volstrekt normaal. „Iedereen weet dondersgoed wie functioneert", zegt prof. Bartelsman van het Econo misch en Sociaal Instituut van de VU in Amsterdam. „Als be drijven arbeidskrachten moe ten ontslaan, dwaalt de blik over overbodig® of verliesge vende activiteiten of afdelingen waar machines het werk kun nen overnemen. Uitbesteding naar lagelonenlanden is ook een optie. Maar rendementen meten, ho maar. Meten is moeilijk omdat we in een diensteneconomie leven. Voorheen, toen de economie op productie was gestoeld, kon eenvoudiger worden vastge steld of een medewerker bij droeg aan de winstgroei van een bedrijf. Dan telde een kle dingfabriek aan het einde van de dag gewoon het aantal in el kaar gezette blouses per ar beidskracht. In de diensteneco nomie is dat lastig, omdat de klant in feite bepaalt wat een dienst waard is. Verandert hij van mening dan stijgt of zakt ook de waarde van een werkne mer. Stel dat een kracht zijn salaris waard is, omdat hij elke dag tien dozen met een waarde van 700 euro verplaatst. Na ver plaatsing zijn de dozen 1100 euro waard. Als de wereldhan del inzakt en de producten van zijn werkgever vervolgens te duur worden gevonden, gaan de prijzen omlaag. Stel dat de dozen dan nog 900 euro waard zijn. Diezelfde werknemer moet dan 12 of 13 dozen per dag ver plaatsen om rendabel te zijn. Dat is nog een simpel voor beeld. Want hoe is de toege voegde waarde van secretares ses of managers uit te drukken? Op kantoor valt lastig vast te stellen wat iemand per uur presteert of produceert. Bij werknemers die beroepshal ve klanten te woord staan, zoals verkopers, consultants en tele foonoperators is dat relatief ge makkelijk. In de advieswereld is het gebruik om bij te houden hoeveel tijd aan een klant wordt besteed. Adviseurs kunnen dus becijferen welke jaaromzet van hen wordt verlangd (ruwweg door 65 tot 70 procent van hun dagtarief, variërend van 500 tot 2500 euro, te vermenigvuldigen met 212 werkdagen). Uiteindelijk zegt dat niet alles over de capaciteiten van een werknemer. „Efficiency geeft niet altijd de doorslag", zegt Cyrus fóiaras van PriceWater- houseCoopers.Als er binnen een groep werknemers met de zelfde functies mensen worden ontslagen, wordt er gekeken of hoogopgeleide Iris door haar scholing meer produceert dan Eva. Of dat Klaas een leuke vent is, zegt Kharas. Scholing speelt dan een rol in de beoordeling van 'rendabele' werknemers. AJ%er wordt gere organiseerd omdat de markt drastisch is veranderd, wordt belangrijk wie zich kan laten omscholen. Er is meestal een groep voor wie dat te veel is ge vraagd. Zij worden niet langer rendabel verklaard. Wel of niet rendabel is in Ne derland ondergeschikt aan het principe 'het laatst er bij, het eerst er uit'. Volgens Kharas en Bartelsman is dat funest. „Jon ge, ideeënrijke krachten wor den opgeofferd voor soms vast geroeste collega's. Dat taboe is in Nederland nog niet doorbro ken." De eerdere afleveringen van deze serie werden geplaatst op 7,14 en 21 juni ihtvi Jkov aartpionier ow overleden kfurt - Vliegtuigonlwer- idwig Bölkow is op 91-ja- eftijd in München overle- la een opleiding als lucht- ngenieur trad hij in 1939 nst bij Messerschmitt. hielp hij mee aan de bouw e eerste straaljager die and inzette in de Tweede doorlog. In 1958 richtte iv een vliegtuigfabriek op er opging in EADS, dat 80 at van Airbus bezit. In ichtte Bölkow een 'Air- udio' op en poogde an te winnen voor een Euro- onsortium. Bölkow ont- de onder meer technolo- or helikopterrotors en de etische HSL. lever verkoopt r kaasmerken idam Voedingsmidde- icern Unilever heeft een briek in Duitsland en vier terken verkocht aan het Bongrain. Een ovema- js is niet bekend gemaakt, koop hangt samen met is van Unilever om zich ten op 400 grote merken, abriek in het Duitse ten werken 530 mensen. iducten die daar worden ikt, leveren in de winkel basis een omzet van 250 n euro op. Unilever blijft jducten van de fabriek en. lus wil vijfde 1 Duitse markt IDORF Het Duitse mobie- Jombedrijf E-Plus wil haar Aandeel in de komende yen op eigen kracht uit- »n naar 18 tot 20 procent. ;t topman Bergheim in laggesprek met het Duit bureau DPA. Nu neemt 1-dochter met 7,6 mil- V(X lonnees de derde positie Juitse markt voor mo- v0 lefonie in. Dat moeten j g( Bergheim tussen de 10 ïiiljoen abonnees wor- e« nent blijft aen aiïnen op groei >ed De Duitse minister t y ot (economische zaken) ,n or 2003 uit van een groei js economie met 0,75 pro- z0' 12004 groeit de nu nog n lende economie 2 pro- rjjjj lgens Clement. Nog et ree weken geleden ver- het Internationaal Mo- :onds de prognose voor ien ld van 0,5 procent naar rba gend jaar rekent het 1,5 procent. Clements is tisch over de laatste ,ee rartalen van 2003. Duits- rkeert sinds het voorjaar lt b ecessie. ent in gevaar r stakingen' iiebj QJ- De Britse luchtvaart- pappij British Airways imt door dreigende sta- =$n gevaar. De toekomst Ie handen van de onder- .1 jars, stelde topman Ed- JÜ gisteren voor het begin (nieuwe onderhande- Jtde met de vakbonden. |2eekeinde legde het prsoneel het werk neer lest tegen een nieuw toe- jsteem voor werkne- daie wilde staking bezorg- ui |0 passagiers vertraging, in. »st een groot deel van de meti schrappen. >rha Rotterdam/ - Nog twee dagen zijn ze te bezichtigen aan de Wil- helminakade in Rotterdam. Twee cruisereuzen: de Ooster- dam die gisteren arriveerde en de Rotterdam die vanochtend vroeg afmeerde. Met gala's, symposia, vuurwerk en konink lijk bezoek viert de Holland Amerika Lijn dat al 130 jaar oce aanstomers Rotterdam aandoen. Prinses Margriet doopt morgen de Oosterdam. Om de haven aantrekkelijk te maken als cruis eterminal zijn er samenwer kingsverbanden met Rotterdam Airport en werd 5 miljoen euro geleend aan de Rotterdamse Droogdok Maatschappij om het oude vlaggenschip van de HAL ss Rotterdam te kopen. Volgens de Stichting Cruise Rotterdam stijgt het aantal cruiseschepen dat de Kop van Zuid aandoet gestaag. Dit jaar zijn het er zeven. Ook het HAL-feest moet Rotterdam als cruisehaven op de kaart zet ten. Er worden 75.000 bezoekers verwacht. Foto: GPD/Niels v.d. Hoeven amsterdam/anp - De kans op deflatie is klein, maar de gevol gen van een lange voortduren de prijsdaling kunnen we ons absoluut niet permitteren. Dat onderstreept R. van den Bosch, hoofd Economisch Bureau van ABN Amro, in het maandblad Economisch Perspectief. Een doemscenario van jarenlange stagnatie en oplopende werk loosheid ligt op de loer. Hij constateert dat er in Europa veel onbenutte productiecapa citeit is. Daardoor zijn er 'geen knelpunten die tot prijsstijgin gen kunnen leiden'. Volgens Van den Bosch mag Europa niet rekenen op een spoedig herstel van de vraag. De ingre diënten voor deflatie zijn aan wezig. Volgens de ABN-econoom is deflatie geen spook uit een ver verleden. Hij wijst op Japan. „Bedrijven lossen daar liever schulden af dan dat ze investe ren of consumeren, ook al is de rente heel laag." Daar zit de kem van het probleem want „meer geld in de economie pompen leidt niet tot extra be stedingen en economische groei." De kans dat deflatie in Duits land, de grootste economische macht in Europa, begint en daarna de rest van het conti nent aantast, is weliswaar klein, maar valt geenszins uit te slui ten, waarschuwt Van den Bosch. Dat zou kunnen gebeu ren, als de wereldeconomie voorlopig niet aantrekt of als de euro nog duurder wordt. Duits land vormt een risico omdat de economie nog altijd met struc turele problemen worstelt. De econoom roept de Europese Centrale Bank op de rente zo nodig verder te verlagen. Minis ters van Financiën zouden niet al te rigide moeten vasthouden aan de internationale afspraken over de begrotingstekorten. Be leidsmakers die koste wat kost de overheidsfinanciën in het gareel willen houden door be lastingverhoging en uitgaven- verlaging spelen met vuur. maandag 28 juli 2003 bod niet aansluit bij de vraag van de werkgevers. „Een ouder die 's ochtends bij de kinderen wil zijn, komt moeilijk aan een baan in de zorg," aldus een CWI-woord voerder, „want juist in de och tenduren het in veel instellin gen razend druk." Ook blijkt dat sommige langdu rig werklozen met persoonlijke problemen kampen die hun positie op de arbeidsmarkt ver zwakken. Zo is het voor verple gers met rugklachten moeilijk om weer werk te vinden. „In het onderwijs speelt een zelfde probleem, aldus het CWI. „Het blijkt dat veel werk zoekenden niet de juiste oplei ding hebben om een gewilde den haag/gpd - In de strijd te gen 'eetpiraten' gaan restau rants uiterlijke kenmerken van wanbetalers aan elkaar doorge ven en bijhouden op een zwar te lijst. Via deze kenmerken kan een restaurant een klant weige ren. De gegevens zijn voor res taurateurs te raadplegen via de website van Koninklijke Horeca Nederland. De horeca wil graag zo'n waar- schuwingslijst hanteren want jaarlijks lopen 117.000 klanten weg zonder te betalen. Dat le vert een kostenpost op van 4 miljoen euro. Namen van de eetpiraten zijn vaak niet voor- hémden, of het moet gaan om valse namen op valse credit cards. Eerder veroordeelde eet piraten kunnen bij navraag of reservering een valse naam op geven. De horeca moet het daarom hebben van omschrij vingen als 'bril- en snordra gend' en 'meestal in gezelschap véin blonde vrouw". Mocht de restaurateur de klant vacature te bezetten. En een as sistent-leraar, of iemand die lémg uit het vak is geweest mag niet gelijk voor de klas gaan staan." „Illustratief is ook dat er in de Randstad sprake is van een le rarentekort, terwijl buiten de Randstad veel werkloze leraren te vinden zijn," zegt een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs. „Voor veel werkzoekenden is de reisafstand te groot. Ook zijn veel werklozen op zoek naar fulltime werk, terwijl veel scho len juist parttimers zoeken. Specialisatie speelt ook een gro te rol. Een leraar Duits kan bij voorbeeld weinig met een vaca ture voor een leraar Frans." niet vertrouwen, dan kan hij hem domweg weigeren. Ook kan de ondernemer vragen om een betaling vooraf of om de creditcardgegevens. De restau ranthouders erkennen dat dit niet altijd in dank wordt afge nomen door klanten. Wie op een zwarte lijst terecht komt kan klagen bij de bedrijfslei ding, het College Bescherming Persoonsgegevens (CPB) of kan direct naar de rechter stappen en bijvoorbeeld een schadever goeding eisen. Eind vorig jaar startte Konink lijk Horeca Nederland ook al een waarschuwingsdienst. Toen werd de orgéuiisatie op de vingers getikt door het CPB. De horecaondernemers hadden verzuimd na te gaan aan welke regels een lijst moet voldoen. Bij de nieuwe zwarte lijst heeft de horeca wel rekening gehou den met alle wettelijke voor schriften. Daarom is nu ook toestemming gegeven door het CBP. rijswijk/anp - De top van de jaarlijkse merkenranglijst van het weekblad Business Week wordt gedomineerd door Ame rikaanse bedrijven. De eerste vijf hebben hun positie afgelo pen jaar ook nog weten te ver beteren, ondanks het slechte economische tij. Ze vertegen woordigen samen een waarde van ruim 260 miljard dollar. Op de eerste plek prijkt weer Coca Cola. Geschatte waarde van dit merk: 70,45 miljard dol lar. De stijging van 1 procent is toe te schrijven aan de intro ductie van nieuwe drankjes als Vanilla Coke. Softwaregigant Microsoft blijft de tweede plek bezetten, ge volgd door het computercon cern IBM, het conglomeraat General Electric en chipmaker Intel. Het Brits-Nederlandse oliecon cern Shell heeft afgelopen jaar aardig aan de weg getimmerd in de top-100. De merkwaarde steeg met 6 procent tot 2,98 miljard dollar. Met dank aan de bedrijfstop, die het mes in de kosten zette. Van de drie Nederlandse bedrij ven die op de ranglijst prijken, neemt Philips op plek 59 de hoogste positie in. De merk waarde van het elektronicacon cern daalde wel met 2 procent tot 4,46 miljard dollar Grootste stijger is concurrent Samsung. De merkwaarde sprong met 31 procent omhoog naar 10,85 miljard dollar, waar door het bedrijf op de 25ste plaats belandde. SéLmsung werd onder meer beloond voor de hippe speeltjes die het op de markt zet. Om een plek in de top-100 te veroveren, moeten bedrijven een omzet van meer dan 1 mil jard dollar genereren. Daarvan moet ten minste eenderde uit het buitenland komen. Ook moeten de concerns hun cijfers vrijgeven. WERKLOOSHEID den haag/gpd - Vacatures in de zorg en het onderwijs lijken in snel tempo te verdwijnen. Het aantal openstaande banen in beide sectoren daalt veel sneller dan het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit cijfers van het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI), de organisatie van voor malige arbeidsbureaus. In de eerste helft van dit jaar werden bij het CWI 5750 vaca tures in de zorg gemeld. Dat is 11 procent minder vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. In het onderwijs kromp het aantal vacatures met zelfs 30 procent naar 2580. Het totaal aantal vacatures - in alle beroepsgroepen - zakte landelijk met 5 procent. Tegelijkertijd neemt het aantal mensen dat een baan zoekt in het onderwijs en de zorg bo vengemiddeld toe. Van mei op juni steeg het aantal werkzoe kenden in de zorg en het on derwijs met 2,3 procent respec tievelijk 4,1 procent. Dat is ver boven het landelijk gemiddelde van werkzoekenden in alle sec toren (1,3 procent). Volgens Danielle Vollebregt, beleidsmedewerker zorg bij de vakcentrale CNV, zijn zorgin stellingen zuiniger geworden met het aannemen van mensen omdat de personeelskosten ho ger uitvallen dan gepland. „Op veel plekken wordt een nieuw functiewaarderingssysteem in gevoerd. Hiermee worden meer mensen in de zorg op waarde geschat, waardoor hun lonen omhoog gaan. Dit maakt het voor instellingen nog duurder om mensen aan te nemen. Dat zorg- en onderwijsinstellin gen bepaalde vacatures toch moeilijk vervuld krijgen, wijt het CWI aan het verschil tussen aanbod en vraag. Waarom deze mensen niet wer ken? Omdat ze in veel gevallen niet beschikken over de goede vooropleiding of ervaring. Om dat ze niet de hele dag wallen werken. Omdat ze geen zwaar werk meer aankunnen. Of om dat ze niet willen verhuizen naar een regio waar wel banen zijn. Kortom: omdat hun aan- suzuka - Op het internationale racecircuit van Suzuka in centraal Japan zijn zaterdag de jaarlijkse wed strijden begonnen om de Alternatieve Energie Cup. In totaal namen 27 door zonne-energie aangedreven vehikels aan de eerste acht uur durende selectierace deel. Vorig jaar won een Nederlandse combinatie de serie milieuvriendelijke wedstrijden. Foto: Reuters/Toshiyuki Aizawa

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11