'Extra controles niet nodig' De het 9 9 ZATERDAG vrije markt van gastouderschap |jj Jeannet Tjoelker vangt acht kinderen op in een 'thuishuis'. „Ik werk bijna als een kinderdagverblijf. Dat geeft ouders veel vertrouwen." GPD/Reyer Boxem Gastouders hoeven van de wet geen pedagogische opleiding te hebben. Ouders die hun kind willen onderbrengen, gaan af op de informatie die ze van het gastouderbureau krijgen en op hun gevoel als ze het gastgezin bezoeken. De belangenvereniging van ouders vindt dat er in de nieuwe kinderopvangwet die op i januari 2005 van kracht moet worden, garanties moeten komen voor een onafhankelijke kwaliteitscontrole in een uitdijende vrije markt. door Saskia Bonger rErna Straatsma Leidse gastouderbureau B4Kids ent gastouders 'uitgebreid op al- i regels', zegt Manuela Spaninks de raad van bestuur. Een huis- ek behoort tot de standaardpro- om te zien of iemands huis oet aan bepaalde hygiënische nen en veiligheidseisen. „Ik geef lat het geen onafhankelijk on- oek is, maar we gaan naderhand egelmatig kijken hoe het er voor Het is niet zo dat we de ouders raaien en dat ze het verder zelf moeten uitzoeken." se gastouders zijn voorts ver- t om een aantal cursussen te in, zoals een EHBO-cursus en le pedagogische en creatieve issen. De GGD is niet betrokken kwaliteitstoetsing van gastou- dressen. ink vindt een directe controle astouders door de GGD niet no- iLaat ons zelf waken over de iteit van de gastouders. Wij heb- ier slot van rekening een ver ging van de gemeente. Zij kan >r dus altijd op aanspreken als kwaliteit niet deugt." Volgens ink is het nog nooit voorgeko- dat B4Kids (voorheen: COKL) lastouder de laan heeft uitge- rd vanwege misstanden. Bij B4Kids betalen vraagouders een eenmalig bedrag voor de 'koppe- lingskosten' en daarnaast een vast staand uurtarief. Katwijkse gastouders krijgen ook eerst een huisbezoek alvorens zij worden 'goedgekeurd'. „Kortweg ge zegd: het moet schoon, netjes en veilig zijn", zegt Karin Veen, waarne mend hoofd gastouderbureau van de Stichting Kinderopvang Katwijk (SKK). Ook zij vindt een strengere overheidscontrole niet noodzakelijk. „Het komt voor dat we bepaalde op- vangadressen in eerste instantie af wijzen, maar we zullen ze altijd een herkansing geven. Het gaat er in eer ste instantie om of vraag- en gastou ders het met elkaar eens kunnen worden." Ook in Katwijk gaat de GGD niet zelf op huisbezoek. „Maar de checklist die wij bij ons huisbe zoek gebruiken, is wel door de GGD opgesteld. Wij zijn onlangs gecertifi ceerd en voldoen dus aan de HKZ- eisen (Harmonisatie Kwaliteitsbe oordeling Zorgsector, red.)." Het volgen van cursussen is ook in Katwijk verplicht. Veen: „Ze krijgen een beginnerscursus 'omgaan met kinderen' en moeten een EHBO-cur sus volgen. Voor de rest bieden we de ouders een aantal facultatieve cursussen aan, die ons eigen perso neel ook kan volgen." De lange eettafel in huize Kok in het Noord-Hollandse De Wee- re staat vol met hagelslag in al le kleuren en smaken. Livia, bijna twee, speelt met haar boterham met worst. Gastouder Maija Kok probeert haar aan het eten te krijgen, maar Livia heeft geen zin in brood. Geduldig houdt Mar- ja haar even later een lepel yoghurt voor, maar na een paar happen yoghurt vindt de peuter het genoeg. Zelf lepelen wil ze wél en zo weet Marja toch nog wat eten bij Livia naar binnen te krij gen. Negen jaar al is Marja Kok gastouder. Ze vangt vier dagen per week kinderen op. „Het is vaak erg druk, omdat ik zelf vier grote kinderen heb", vertelt ze ter wijl ze met een stapel tosti's komt aan lopen. „Ik ben fulltime met de verzor ging van kinderen bezig. Dit is echt mijn werk. En dat neem ik heel seri eus." Kok is aangesloten bij gastouderbureau Berend Botje in Hoorn en werkt sinds anderhalfjaar als zelfstandig onderne mer. Als gastouder had ze al een cursus gevolgd van drie avonden. Toen ze on dernemer werd, kwamen daar nog eens zes avonden met lessen ondernemer schap en kinder-EHBO bij. Daardoor acht ze zichzelf goed in staat op een veilige en verantwoorde manier kinde ren op te vangen. Gastouders hoeven van de wet geen pe dagogische opleiding te hebben. Wel is het de bedoeling dat gastouderbureaus hun medewerkers zorgvuldig selecteren en in de gaten houden. De meeste bu reaus geven een cursus pedagogiek en EHBO. De lengte en inhoud daarvan kunnen erg verschillen. De GGD con troleert in de meeste gemeenten of de bureaus hun werk goed doen, maar be kijkt dat alleen op papier. De inspecteur komt formeel niet bij de gastouders thuis, en ziet dus niet hoe de kinderen worden opgevangen. Contract Gjalt Jellesma, voorzitter van Boink, de belangenvereniging van ouders in de kinderopvang, vindt dat de gastouders strenger gecontroleerd moeten worden. „Je kunt op je vingers natellen dat er gastouderbureaus zijn die wel eens wat door de vingers zien, en zeker in tijden van schaarste." Bovendien kunnen de bureaus formeel niet aansprakelijk worden gesteld in het geval zich iets zou voordoen. Gastou ders zijn immers niet in dienst van de bureaus. „Zij tekenen samen met de vraagouder een contract waarin ze hun onderlinge afspraken vastleggen", legt Josette Hoex van het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn (NIZW) uit. Sommige gastouders zijn verbonden aan een franchise-organisatie en wor den door die organisatie opgeleid. Hoex is van mening dat de afspraken die wor den gemaakt tussen de franchise-orga nisatie en de gastouder over het alge meen strenger en helderder zijn dan tussen gastouderbureau en gastouder. Jeanet Tjoelker uit Groningen bevestigt dat. Zij runt sinds twee jaar als zelfstan dig ondernemer een zogenaamd thuis huis, waar ze acht kinderen opvangt. De stichting Thuishuis is één van de zes or ganisaties die in Nederland een franchi- seformule hanteren. Tjoelker kreeg een opleiding van 26 dagen voordat ze met het thuishuis mocht beginnen. Ze kreeg les in public relations en communica tie, sociale en pedagogische vaardighe den, ondernemersvaardigheden en EHBO. Daarnaast krijgt ze twee keer per jaar een controlerend bezoek van de stich ting Thuishuis en heeft ze zelf de GGD gevraagd te komen kijken. Eens in de zes weken ontmoet ze de andere onder nemers met een thuishuis. Haar twee zussen vallen voor haar in als haar iets overkomt. „Ik werk bijna als een kin derdagverblijf. Dat geeft ouders veel vertrouwen," vertelt ze. Ze heeft brand melders, veilige stopcontacten en op de deuren zit een strip die moet voorko men dat kinderen er met hun vingers tussen komen. „Dat is meer dan bij een gewone gastouder." Afwachten Er bestaan (nog) geen landelijke kwali teitseisen voor de opvang door gastou ders. Er is in 1999 wel een certificaat in gesteld dat ook gastouderbureaus kun nen krijgen, maar veel gebruik wordt daarvan volgens Hoex van het NIZW niet gemaakt. „Het certificaat is niet verplicht. De bureaus wachten liever af hoe de nieuwe kinderopvangwet eruit gaat zien voordat ze geld steken in cer tificering." Gemeenten kunnen tot die tijd zelf bepalen of ze inspecties uitvoe ren en zo ja, of ze daarvoor gebruik ma ken van de GGD. Hoex is van mening dat vraagouders hoe dan ook behoefte hebben aan onaf hankelijke informatie over de prijs-kwa- liteit verhouding. „Ook al betalen veel werkgevers mee aan kinderopvang en ook al hebben ouders vaak weinig te kiezen, toch zijn de prijzen belangrijk. Helemaal nu de kinderopvang een vrije markt moet worden." „Een hoge prijs hoeft niet te betekenen dat het gastouderbureau veel werk maakt van de begeleiding, opleiding en ondersteuning van gastouders", zegt Yvette Vervoort van het Netwerkbureau Uitbreiding Kinderopvang. Anderzijds is heel goed mogelijk dat iemand met een laag uurtarief veel weet van het op voeden van kleine kinderen." Volgens Vervoort variëren de kosten die gastou derbureaus bij ouders in rekening bren gen van 1200 tot 2000 euro per kind per jaar. Ook de uurtarieven die de gastou ders rekenen, lopen sterk uiteen. Niet gek De gastouderbureaus bestrijden dat zij soms iets door de vingers zien om hun schaarse gastouders niet te verliezen. Volgens Christine Zevenbergen van Be rend Botje in Hoorn zijn ouders niet gek. „Als ze merken dat hun kinderen het bij de gastouder niet naar de zin hebben, gaan ze weg. Daar hebben het bureau en de gastouder heus niets aan." Belangenvereniging Boink wil dat de GGD gastouders daadwerkelijk contro leert. Boink krijgt regelmatig klachten binnen van ouders die niet tevreden zijn. Die klachten variëren van roken in de buurt van kinderen tot religieuze verschillen tussen de ouders en de gast ouders. Boink-voorzitter Gjalt Jellesma kan zich geen voorbeeld voor de geest halen van een geval waarbij een kind tijdens de gastouderopvang iets ernstigs over kwam. „Maar dat zegt niks, want er be staat geen enkele verplichting om onge vallen te melden. En trouwens, waarom moeten we eerst wachten totdat er iets heel erg misgaat voordat we actie on dernemen?", vraagt hij zich af. „We kunnen beter nu een goede kwaliteits controle invoeren dan ons straks voor het hoofd slaan." Daarom hoopt hij dat directe controle van gastouders opgenomen zal worden in de nieuwe kinderopvangwet die op 1 januari 2005 van kracht moet worden. Deze wet moet ervoor zorgen dat de GGD's straks overal op dezelfde manier te werk gaan. Vanaf dit najaar worden inspecteurs van de gezondheidsdienst daarvoor speciaal getraind. Maar het is nog onduidelijk waarop ze de gastou ders precies moeten beoordelen. Er zijn nog geen voorschriften op papier gezet. Gastouder Maija Kok zegt het helemaal niet erg te vinden als de GGD bij haar over de vloer komt. „Ik weet van mezelf dat ik alles onder controle heb. Organi seren zit me in mijn bloed en ik kan heel goed met kinderen omgaan. Bo vendien komt het gastouderbureau hier geregeld poolshoogte nemen." Marja Kok weet echter ook uit eigen er varing dat niet alle bureaus hun werk even serieus nemen. „Ik heb een tijdje ook voor een ander bureau gewerkt, maar daarvan kwam er alleen iemand langs met Kerstmis om een attentie te brengen. Zo'n bureau ziet het dus niet als er iets fout gaat." Hoe werkt het gastouderschap? Gastouders runnen in feite 'parti culiere crèches'. Gezinnen met kleine kinderen die geen gebruik kunnen óf willen maken van regu liere kinderdagverblijven kunnen een beroep doen op gastouders. Die nemen een aantal uren per dag of zelfs een hele werkdag de zorg voor een kind op zich. Er moet dan natuurlijk wel zo'n op- vangadres in de buurt zijn. Er zijn verschillende vormen van kinderopvang door gastouders. Het gros van de opvangouders sluit zich als freelancer aan bij een gastouderbureau, dat het contact met de vragende partijen tot stand brengt. Het bureau ontvangt daar voor een jaarlijkse vergoeding van de vraagouders of hun werkgever. De gastouders rekenen een uurta rief en maken zelf werkafs praken met de ouders. In Nederland zijn enkele tientallen gastouders in dienst van een gastouderbureau. Zij krijgen een vast salaris. Het bu reau is in dit geval verantwoorde lijk voor de werkafspraken. Een groeiende groep gastouders kiest de laatste jaren voor het zelf standig ondernemerschap ineen franchise-constructie. De gastou der is zelf verantwoordelijk voor bedrijfsvoering en werkafspraken. Er zijn momenteel zes franchise- formtdes in Nederland, die oplei dingen geven van zes avonden tot 26 dagen en die allemaal iets doen aan periodieke bijscholing. De uurtarieven van franchise-onderA nemers liggen in de meeste gevah len hoger dan die van gewone gastouders, maar gastouderbu reaus vragen in tegenstelling tot franchiseorganisaties een jaarlijk se bijdrage van de vraagouders. Wettelijk mogen gastouders vier kinderen opvangen, de eigen kin deren niet meegerekend. Vier franchiseorganisaties willen daar van af. Zij willen toe naar zes kin deren, inclusief die van de gastou der zelf.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7