'Ik ben opgegroeid met moorden' 9 De anti-zionistische wortels van Dyab Abou Jahjah 'Rituelen zijn belangrijk, maar voor mij gaat de inhoud voor' 'Onderdrukking door Israël even erg als wat de nazi's hebben gedaan' Abu Jahjah: „Ik ben geen perfecte, praktiserende moslim."Foto: GPD/Phil Nijhuis Dyab Abou Jahjah (32) is de leider van de Arabisch-Europese Liga die ook in Nederland ictief is. Hij groeide op in een door de oorlog verscheurd Libanon. De jonge Dyab Abou Jahjah ervoer de Israëlische bezetting als een vernedering. „Ik weet niet of ik mensen heb gedood. Maar ik hoop «vel dat ik een paar van die zionisten en collaborateurs heb neergeknald." door Mayke Calis Mijn vader was een sji'iet en mijn moeder een Liba- nese christen, een maro- niet. We woonden in Hanin, een dorpje in Zuid-Libanon. Een gemengd huwe lijk was nogal ongebruikelijk op het platteland. Mijn moeder is moslim geworden toen ze met mijn vader trouwde. Dat vond haar familie vre selijk. Ze heeft lange tijd geen con tact met haar familie gehad. Pas later zagen ze elkaar opnieuw. Ik zat op een katholieke pater- school, maar dat wil niet zeggen dat ik katholiek ben opgevoed. Het was een privé-school, de helft van de klas was moslim. Katholieke scholen wa ren nu eenmaal beter van kwaliteit, maar de nonnen en paters waren wel streng. Als het Kerstmis was, vierden we dat wel op school, het offerfeest Aderden we ook. In Sidon, waar we heen vluchtten toen ik vier was, waren sommige van onze buren christelijk. Wij zagen daar de kerstman naar binnen gaan. Dat wilden wij ook, dus regelden onze ouders dat de kerstman ook bij ons kwam. Omge keerd wilden de buurkinderen geld als wij dat kregen tijdens het offer feest. Ik ben geen perfecte, praktiserende moslim. Maar de laatste twee jaar probeer ik wel meer te leven als moslim: geen alcohol drinken en bidden. Heel mijn leven heb ik van dit soort perioden. Toen ik zestien was, ging ik bijvoorbeeld veel naar de moskee. Ik ben geen hypocriet. Ik hou niet van mensen die ritueel denken. Rituelen zijn belangrijk, maar voor mij gaat de inhoud voor. Ik bid niet altijd iedere dag vijf keer. In die zin weet ik dat ik niet perfect ben. Mijn vader doceert vergelijkende li teratuurwetenschappen aan een universiteit en mijn moeder geeft les op een basisschool. Het koppige heb ik van mijn moeder. Mijn vader is gewoon een vriendelijke gast. Als ik vriendelijk ben, komt dat van hem. Ik ben de oudste van drie broers. Zij doen mij in alles na. Toen ik vertrok uit Libanon gingen zij ook. Een van hen is weer teruggegaan. De ander woont en werkt hier in F gingen bombarderen. Het gebeurde bijvoorbeeld als wij naar school lie pen. Israëliërs maakten geen verschil tussen burger- en militaire doelen. Officieel wel, maar wij wisten wel beter. Ik herinner me een dag op de middelbare school dat vliegtuigen van heel dichtbij over kwamen vlie gen. Ze beschoten posities vlakbij. Wij moesten naar buiten. Ik rende weg en werd plotseling een stuk de lucht in getrokken. Toen ik weer op de grond viel, besefte ik dat ik de ex plosie niet had gehoord. Het was te dichtbij, dan hoor je het niet door de luchtdmk. Toch waren de bombardementen minder erg dan de Israëlische bezet ting. Een bom kun je overleven, maar een bezetting is vernederend. Het is een soort verkrachting. Het le ger kwam een keer naar onze school. Wij moesten in een lange rij gaan staan voor een Israëlische officier die een speech gaf. Na afloop moes ten wij applaudisseren. Mijn strijd tegen Israël heeft niets te maken met haat. Het zijn bezettings troepen, koloniale overheersers, en die moeten gewoon weg. De Israëli sche aanwezigheid in Palestina is net zo erg als die in Libanon destijds. Het is allemaal lange-termijnpolitiek van Israël om het Midden-Oosten te overheersen. Met hun zionistische project proberen zij ons te hersen spoelen. Electricien Toen ik vier was, werd ons dorp be legerd. De Israëliërs hielden ons vijf tig dagen omsingeld, daarna zijn ze met behulp van Libanese collabora teurs ons dorp binnengetrokken en hebben ze mensen vermoord en ver dreven. Ik kende die mensen na tuurlijk niet zo goed, ik was heel jong. Maar één man kende ik wel, dat was een elektricien. Hij dacht waarschijnlijk dat ze hem zouden sparen omdat hij zo oud was en in veel dorpen in de omgeAring had ge werkt. Hij werd uit ons midden ge haald en vermoord. Toen een van de collaborateurs protesteerde, werd die ook neergeschoten. Dat zijn de moorden die ik me als kind goed Joodse jongeren protesteren tegen de haatcampagne die de AEL in hun ogen voert.Foto: ANP/Toussaint Kluters Politiek Mensen die in oorlogsgebied zijn opgegroeid, weten dat politiek een zeer sterke invloed op je leven kan hebben. In Libanon beseften we dat heel goed. Je keek naar het nieuws om te weten of je naar je werk kon de volgende dag. Op welke weg het veilig was. Als je een appar tement \vilde kopen in een stad, moest je eerst een politieke analyse maken. Hoe zijn de politieke verhoudingen? Gaat hier een conflict komen? Ieder een was verplicht zelf politicus te zijn om gewoon te kunnen leven. Gevaar was een dagelijks onderdeel van ons leven. Je Avist nooit wanneer de Israëliërs De AEL-leider tijdens een discussie-bijeenkomst in Utrecht. Foto: GPD/Marc van de Kort herinner. We waren bang. Vooral mijn moeder. De meeste collabora teurs in Libanon waren maronieten en mijn moeder die moslim was ge worden, was in hun ogen natuurlijk een verraadster. Gelukkig hebben ze haar die dag niet herkend. De moord op de collaborateur zorgde voor ver warring, dat heeft ons denk ik gehol pen. De familie van mijn moeder was zeer rechts, die stond aan de kant van de Falangisten (rechtse christe nen). Het is familie, je bloed, dus ja, ik heb wel contact met ze. We heb ben felle discussies als ik in Libanon ben. Als de familie onder elkaar is, laten ze hun ware gelaat zien. De frustratie laten ze de vrije loop. Mijn familieleden zijn verbitterd, omdat ze vinden dat ze de oorlog hebben verloren. Zij geloven nog in hun ou de ideaal: de beheersing van het land, de onderdrukking en collabo ratie met Israël. Ik zeg niet dat mijn familie dat heeft gedaan. Als je ma roniet bent, ga je mee met de heer sende mening. Ze vinden dat ze die standpunten moeten verdedigen. Maar ze hebben niet gecollaboreerd met Israël, anders zou ik niet met ze praten. Maar tussen de regels door keuren ze het wel goed. Ik heb een militaire training gehad, maar ik zeg niet bij welke militie. Dat maak ik bekend in het boek dat ik aan het schrijven ben. Het was in ie der geval niet de Hezbollah. Toen ik politiek asiel aanvroeg in België heb ik een verhaal opgehangen dat ik bij de Hezbollah had gezeten. Daar trapten die ambtenaren niet in. Te recht. Veel jonge mensen van mijn leeftijd hadden in die tijd contact met poli tieke partijen en volgden trainingen bij de milities. We waren te jong om echt iets serieus te doen. Ongeveer zestien tot negentien jaar en de meerderheid was student. We gin gen wel naar het front, maar het was een kalm front, de oorlog vond plaats achter de linies, daar was het verzet. Er waren afspraken aan het front, bijvoorbeeld dat er op feestda gen niet werd aangevallen. Tijdens het offerfeest vervingen Avij reguliere troepen, zodat de soldaten naar hun families konden. Libanese collabora teurs en Israëlische soldaten hebben op zo'n dag een verrassingsaanval ingezet. Frontkameraden van mij zijn omgekomen, geen persoonlijke vrienden. Ik heb teruggeschoten, maar ik weet niet of ik mensen heb gedood. Maar ik hoop wel dat ik een paar van die zionisten en collabora teurs heb neergeknald. Beesten Dat Hitier de joden heeft uitge moord, kan voor mij nooit reden zijn begrip op te brengen voor wat de Is raëliërs doen in Palestina. Dan had den de joden na de oorlog Duitsland moeten bezetten en de Duitsers moeten afslachten; daar had ik be grip voor gehad. Maar wat moesten ze bij ons komen doen? Omdat God hun het land heeft beloofd in hun heilige boek; dat is toch geen argu ment? Ik vind dat je de holocaust kunt vergelijken met wat de Palestij - nen nu wordt aangedaan. Het getto van Warschau bijvoorbeeld; daarin werden joden in onmenselijke situa ties opgesloten. Dat doen de Israë liërs nu ook. Ze omsingelen mensen en behandelen ze als beesten. De onderdrukking van de Palestijnen door Israël is even erg, zo niet erger dan wat de nazi's in de oorlog heb ben gedaan. Na afloop van de oorlog in 1991 wil de ik weg uit Libanon. Voor mijn generatie die had meegedaan in de oorlog, was geen plaats. De nieuwe machthebbers wan trouwden ons. Wij waren niet tevreden met de uitkomst van de oorlog. Ook al had den we gewonnen. Wij hadden gevochten voor een democratie zonder reke ning te hoeven houden met andere religies. Voor de oorlog kregen chris tenen zestig procent van de zetels in het parlement en de moslims veer tig. Na de oorlog kregen beide groe pen vijftig procent, terwijl de mos lims veruit in de meerderheid waren. Wij vonden dat de stemverhouding moest afhangen van de aanhang die ze kreeg bij verkiezingen. Ook de maronieten ervoeren de vrede als een nederlaag. Nu ik ouder ben, vind ik dat je een minderheid moet geruststellen. Die moetje beschermen, want die voelt zich altijd een beetje onzeker. Ik weet nu hoe dat voelt. Overigens vind ik dat minderheden in Libanon beter worden behandeld dan hier. In België worden we onderdrukt. Wij worden gedwongen ons aan te pas sen. Iedereen moet in zijn waarde worden gelaten en dat is hier niet het geval. Ik wilde naar de Verenigde Staten, maar dat lukte niet. Via een toeris tenvisum kwam ik in Frankrijk te recht. In Libanon zaten veel Fransen op school, dus die cultuur kende ik wel. De beste asielprocedure was in België. Daar kon ik vier jaar procede ren. Dat soort dingen hoor je ge woon. Ik had geen verwachtingen van Eu ropa; ik was teleurgesteld omdat ik niet naar de VS kon. Ik was van plan een tijdje in Europa te blijven wo nen, geld te verzamelen en terug te gaan naar mijn land. Ik was nooit van plan te emigreren. Ik was jong en Avilde rondreizen en andere lan den zien. Zoals zoveel jonge Europe anen dat doen en ook ktinnen doen. Maar als mensen uit mijn streek dat doen is het meteen verdacht. Ik kreeg de Belgische nationaliteit door met een Belgische vrouw te trouwen. Na de scheiding klaagde zij me aan voor het sluiten van een schijnhuwelijk. Maar die beschuldi ging werd door de rechtbank onge grond verklaard. Zij had haar rede nen om dat te doen. Ze kon de scheiding niet verwerken, denk ik. Maar die zaken zijn privé, dat gaat niemand iets aan. Een ge zin stichten vind ik be langrijk, maar mijn werk voor de AEL is op het mo ment belangrijker. Biografie 24 juni 1971: Geboren in Hanin (Zuid- Libanon) 1975: Verhuist naar Sidon, begin van de Libanese burgeroorlog 1990: Studie rechten aan de Universi teit van Sidon (niet afgemaakt) 1991: Vertrekt nasy Frankrijk, vraagt politiek asiel aan iruDel België Verschillende zwarte in een slachterij en in Vanaf 1991: baantjes, o.m. de bouw 1993: Studie politieke wetenschappen aan de Universiteit van Brussel en Louvain la Neuve 1996: Verkrijgt Belgische nationaliteit 1999-2000: Functie bij de socialisti sche vakbond ABW 2000-2001: Functie bij de Federatie van Marokkaanse Verenigingen (FMV) 2000: Oprichting Al Rabita, voorloper van de Arabisch-Europese Liga (AEL) in België 2003: Resist (lijstverbindïng AEL en marxistische PVDA) doet mee met Belgische verkiezingen. 2003: Interim-voorzitter AEL-Neder- land. 2003: Oprichting politieke tak van de AEL in België: Moslim Democratie Par ty (MDP)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3