LEIDE Vaker straf voor jonge kinderen REGIO Een pièce de résistance zonder referendum Het was een stal, alleen veel erger Leiden Lammerschans Boete voor oplichting iroenLinksers mopperen over 'suffe' afscheidsavond NS verslikken zich in Leidse R R1 tht maanden II geëist tegen nrander ;et stelling!. Halt heeft 340 'klanten' onder 14 aan! zaterdag 26 JULI 2OO3 Museum De arte Tulp in ;e breidt uit Floor Ligtvoet haag/leiden - Een negen- arige Guineese asielzoeker feddinxveen hoorde giste- ij een celstraf van acht maan- 11 tegen zich eisen. De man It ervan verdacht op 10 op station Leiden Centraal meisjes mee te hebben p i lokken en te verleiden tot r iele handelingen. Beide rs toffers wisten op tijd te u lappen. Acht dagen later i ie man wederom bij het- e station hebben toegesla- Op het plein voor het sta- wist de man uit Waddinx- 1 de strings van twee tieners te pakken. Een derde 1 v werd die dag van achte- sb vastgegrepen en door de S| onder haar hempje betast. 3,- ijf slachtoffers zijn tussen en 23 jaar. |de rechtbank in Den Haag ide de man de vrouwen dijk te hebben betast. De van de verdachte in itzaal staat haaks op de tes van de slachtoffers en jenverklaringen. Verder je man zelf zijn misstap- L eerder hebben toegege- ;enover de politie en de commissaris. •rdachte is tijdens zijn rest uitvoerig door een ater onderzocht. Die in zijn rapportage tot de Jisie dat de man het denk- p bezit van een achtjarige rminderd ontoerekenings- ar is. Volgens de psychia- oet de man direct na zijn tie professioneel worden angen anders kan de situ- olkomen uit de hand lo- president van de recht heid de verdachte deze isies voor. Hierop ver- e de man met professio- ulpin te stemmen, er van justitie Mos hield in )gte van haar eis rekening iet feit dat de verdachte onto erekeningsvatbaar d. Toch pleit het de liet geheel vrij van zijn benadrukte ze. Zij eist een gevangenisstraf ht maanden waarvan Voorwaardelijk met een tijd van twee jaar. Daar- vroeg ze de rechtbank itraf van 240 uur toe te reclasseringscontact stellen, tpraak volgt over veertien (advertentie) I|de atiënten die hun IW kenhuisafspraak sa ir, i nakomen, moeten ide I tis orse boete betalen. |(4 Geef uw mening~~) «.leidschdagblad.nl Het Aalmarktgebied. In oktober zegt de Leidse gemeenteraad ja of nee tegen de ontwikkelde plannen. Archieffoto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - De aanloop was lang, maar dit najaar moet de pièce de résistance volgen van tig jaar soebatten, vergaderen, ruziën, dralen, dromen, plannen maken en contracten sluiten: een be sluit over de toekomst van het Aalmarktgebied in Leiden. Het is wat het huzarenstukje van wet houder Hillebrand moet worden. De belangen zijn groot, de in grepen fors, de investeringen hoog, en de meningsverschillen zijn pijnlijk. Wie het gekrakeel van de afgelopen maanden tus sen wethouders, raadsleden en leden van de speciale project groep Nieuw Aalmarktplan heeft gevolgd, is zo langzamer hand uit het oog verloren waar het nou allemaal om draait. En wie de belanghebbenden zijn, wat zij vinden en hoeveel het ongeveer gaat kosten. Daarom dat nog maar eens op een rijtje gezet. In het najaar van 2001 ziet de projectgroep Nieuw Aalmarkt plan (NAP) het licht. Een knap staaltje van bestuurlijke ver nieuwing, om bewoners, on dernemers en andere betrokke nen - van allerlei pluimage - samen met de gemeente een nieuw plan voor het stadshart te laten bedenken. De kunst matig opgewekte geboorte van de projectgroep is min of meer uit nood: zo konden burge meester en wethouders een re ferendum over hun plan voor komen. Enthousiast ging de projectgroep met historici, bouwmeesters, winkeliers, een museumdirecteur, een direc teur van een parkeerbedrijf, de baas van een uitgaanscentrum en met zeer betrokken bewo ners aan de slag. Goed een jaar verder is van dat enthousiasme vrijwel niets over. De projectgroep is ver splinterd. Als onder grote druk van wethouder Hillebrand wordt ingestemd met een aan tal wijzigingen, ontploft de boel. Leden stappen op, ande ren keren zich af van het com promis en weer anderen orga niseren verzet tegen hun eigen plan. De teruggetreden voorzit ter Waal en het CDA beschuldi gen Hillebrand van misleiding. Probleem voor een groep men sen vormt de rol van project ontwikkelaar MAB. Zij willen dat de gemeente met een ander in zee gaat. Hillebrand wil het liefst verder met MAB. Het is de gemeenteraad die bepaalt wel ke ontwikkelaar het Aalmarkt plan uitvoert. Het plan betekent een miljoe neninvestering in een gebied van het centrum dat snakt naar een nieuw leven. Het gaat om de dringend noodzakelijke uit breiding van de Stadsgehoor zaal, de verplaatsing van LVC, de bouw van een garage voor parkeerders, het dichtbouwen van het Gat van Van Nelle, een nieuwe looproute tussen de Haarlemmerstraat en de Bree- straat en het opknappen van tientallen monumenten. Ruzie is er onder meer over het plein tje achter de Waag, wat over blijft van de Aalmarktschool, én de toekomstige bestemming er van, en uiteraard de betrokken heid van MAB. Het is de gemeenteraad die uit eindelijk ergens in oktober 'ja' of 'nee' zegt tegen het ontwerp- stadsvernieuwingsplan, zoals het nieuwe Aalmarktplan wordt gedoopt. Er bezwaar tegen ma ken kon tot 8 juli. De Stichting Aalmarktgebied is tegen, de on dernemers zeggen 'ja'. In sep tember behandelen raadsleden alle voors en tegens in raads commissies. Voor die tijd nog geven burgemeester en wet houders hun commentaar op alle inspraakreacties. Eind au gustus komt de projectgroep bijeen om te kijken op welke punten van het plan consensus bestaat onder de leden. In tegenstelling tot het vorige plan, 'Leve de Aalmarkt', dat van de gemeente zelf, kan over het nieuwe geen referendum worden aangevraagd. Dat om dat de raad met de eventuele vaststelling van het huidige plan tegelijk een wijziging van het bestemmingsplan door voert. Bestemmingsplannen komen niet in aanmerking voor een volksraadpleging. (advertentie) door Silvan Schoonhoven leiden - Het aantal kinderen on der de twaalf dat via bureau Halt een alternatieve straf krijgt, is het afgelopen jaar sterk geste gen. Het aantal gestrafte 12-min- ners uit de Leidse regio steeg van 57 naar 92. Bij de helft van de jonge overtreders ging het om vuurwerk. In de leeftijd tot en met 13 jaar kwamen 340 kin deren in de regio met Halt in aanraking. Dat blijkt uit het jaarverslag van Halt Zuid-Holland Noord, het bureau dat jongeren die zich baldadig gedragen, door een al ternatieve straf van het slechte pad wil houden. Kinderen on der de twaalf kunnen niet ver volgd worden als ze een straf baar feit plegen. Voor hen heeft Halt sinds 1999 een speciaal programma opgezet dat 'Stop' heet. Deze kinderen worden niet, zoals de twaalf-plussers, aan het werk gezet. In plaats daarvan moeten ze praten over de problemen, 'leeropdrachten' uitvoeren uit een werkboek en hun excuses aanbieden aan wie er gedupeerd is. .Jongeren die voor hun twaalfde voor het eerst in de fout gaan, hebben een grote kans om op latere leeftijd in het criminele circuit terecht te komen", schrijft het bureau in zijn jaarverslag. Halt houdt, net als in voorgaan de jaren, vooral aan vuurwerk en diefstal de handen vol. In 2002 werden bijna driehonderd jongeren (onder de 18) in de re gio aan het werk gezet wegens vuurwerk-overtredingen. Voor 'vermogensdelicten' (stelen) moesten 298 jongeren aan de slag. Het aantal straffen uitge deeld voor vernieling nam af, blijkt uit de cijfers. Ook graffiti spuiten is minder populair. Over de hele linie nam het aan tal Halt-gestraften licht toe, van 817 naar 831. Jongeren die met Halt in aanra king komen, zitten vooral op de mavo of het vmbo. Vier van de vijf zijn jongens. Drie van de vier drinken alcohol, een op de vijf gebruikt softdrugs. Uit een vragenlijst die de gestrafte jon geren moeten invullen, blijkt dat het merendeel grote be hoefte heeft aan een speelveld, jongerencentrum of buurthuis. Halt wordt betaald door het mi nisterie van justitie en de ge meenten. Het bureau bemid delt ook bij schadevergoedin gen door baldadig gedrag. In 2002 werd aan 58 benadeelden 12.321 euro uitbetaald. Leidenaar zat 18 uur in Bulgaarse cel Wereldomroep \m Nederland uit? Wereldomroep kijk op www wereldomroep.nl leiden/den haag - Een 40-jarige verslaafde man uit Leiden, die de traiteur Kiek in de Pot aan de Hogewoerd heeft opgelicht, krijgt een boete van 230 euro. De man, die een zwervend be staan leidt, stapte begin sep tember de winkel binnen en deed zich voor als een organi sator van het kerstdiner van De Sleutelbloem, de school van zijn dochtertje. Hij vroeg Kiek in de Pot het kerstdiner te sponsoren in ruil voor drie ad vertenties in de schoolkrant. Het slachtoffer betaalde 140 eu ro. Bij navraag bij De Sleutel bloem bleek er helemaal geen kerstdiner te bestaan. Een vervelend feit, vond de offi cier. „Die mensen werken hart stikke hard voor die winkel. Meneer speelt in op sentimen ten." De man toonde zich echter weinig onder de indruk van de rechtbank. „Ik ga niet betalen wat ik niet heb gedaan", beet hij de rechter toe. „Of ik ver slaafd ben? Vindt u dat belang rijk? Ik ken die hele winkel niet. Wie er dan langs is geweest? U zit me aan te kijken of ik het moet weten. Weet ik veel. Mis schien was het de buurman." Ook het vonnis kon de verdach te weinig imponeren. „Jammer dan", was het antwoord toen hij hoorde dat het alternatief voor de boete vier dagen cel is. llii «Ml II vervolg van voorpagina istanbul/gpd - Opgepakt door corrupte Bulgaarse tijdens een paspoortcontrole, beroofd van zijn spaargeld en uiteindelijk na het betalen van 4000 euro los geld pas weer op vrije voeten. Het was het begin van de va kantie van Hasan Dural uit Lei den. In de cel was het volgens hem niet uit te houden. „Die stank, die smerigheid. Het was ver schrikkelijk Ik dacht echt dat ik er tbc zou oplopen. Dat was geen plek voor mensen. Het was een stal, alleen veel erger." Toen Dural vroeg of hij naar de wc mocht, brachten de Bulga ren hem naar buiten. „Daar wezen ze me een ton aan waar iedereen zijn behoefte deed. Het was allemaal zo onhygië nisch." Eenmaal per dag kregen de gevangenen te eten: brood met een stukje worst. „Volgens mij was het varkensvlees, dus ik heb het niet gegeten." In de cel werd hij ook ziek. Een zoge naamde dokter in het pand kwam hem onderzoeken. „Hij wilde me een prik geven, maar ik heb me daartegen verzet. Zo iets kun je toch nooit vertrou wen." Terwijl Dural vastzat, was zijn familie, die inmiddels was aan gekomen in het Turkse Edime, druk op zoek naar hulp. De Turkse gouverneur in Edime, de Nederlandse ambassadeur en de Turkse ambassadeur in Bulgarije werden gebeld. „De Turkse ambassadeur heeft vol gens mijn vrouw erg passief ge handeld", vertelt hij. „De Ne derlandse ambassadeur heeft wel zijn best gedaan. Waar schijnlijk omdat we in Neder land leven." Dural is nu met zijn gezin aan gekomen op vakantiebestem ming Kirsehir. Hij heeft 18 uur vastgezeten. Maar het duurde enkele dagen totdat hij naar Turkije mocht. Terug in Neder land wil hij meer aandacht voor de zaak vragen, omdat hij ge looft dat vakantiegangers die door Bulgarije reizen vogelvrij zijn. „Er kan je van alles over komen. Je kunt verdwijnen voor de rest van je leven. Ik heb ge luk gehad, omdat mijn gezin zag wat er gebeurde en hulp kon zoeken. Anders zat ik nu nog vast." 'Slecht eten en allemaal hetzelfde cadeautje' iert Minkhorst Oud-fractieleden van in Leiden zijn diep iteld in het afscheid dat voor ze organiseerde, 'ig fractieleider Dirk van heeft zijn ongenoe- it in een brief aan het en de fractie, theifh Bosch vond het etentje 3 5nPso met partijgenoten 49_5Éfluiting, blijkt uit de bij deze krant werd be- DEIilk hoef echt niet met jwimpel afscheid te ne- jaar na een periode van t verwacht üc toch echt (s meer. Ik heb me voor een ingezet en daar de jEn jaren twintig tot der- |ainI ier week aan besteed. Ik 1 en.fojk gezegd al geen hoge P 1 itingen, maar zoals het srbul rond ik het echt een de- ge bHet was een gênante is! ig." 29811 Bosch en zijn vriendin com rden dit voorjaar naar .Behalve van Van den Bosch nam GroenLinks begin april in het tapasrestaurant ook afscheid van Sinan Cengiz en Robert Barendse, die na de ver kiezingen van vorig jaar niet meer terugkeerden in de ge meenteraad. Ook stond de par tij stil bij het vertrek van enkele bestuursleden. Van den Bosch, even terug in Nederland om de verkoop van zijn huis af te handelen, zegt aan de telefoon: „We hebben nogal een roerige periode ge had binnen GroenLinks. Om dan vervolgens op zo'n onper soonlijke manier afscheid te moeten nemen is des te teleur stellender." De oud-politicus verwijst naar de crisis die in de fractie uitbrak. Die viel in twee kampen uiteen en bijna leidde dat tot een scheuring. Groen links-senator Wim de Boer moest bemiddelen. Van den Bosch doelt ook op het ge dwongen vertrek van wethou der Jan Laurier, vlak voor de verkiezingen. Het kennelijke gebrek aan waardering én de desinteresse hebben Van den Bosch getart. Ook die voor Barendse en Cen giz. Dat de partij pas een jaar na hun vertrek afscheid van beide raadsleden heeft genomen, vindt Van den Bosch niet kun nen. „Daar heb ik wederom van geleerd dat het bij GroenLinks vaak is: als je het uit handen geeft, moet je het uiteindelijk toch vaak zelf doen. En om vier mensen vrijwel hetzelfde ca deautje te geven vind ik echt getuigen van desinteresse. Ie mand noemde het een 'moetje' en dat was het ook." In die sfeer heeft de oud-fractievoor zitter ook afgezien van zelf speechen en cadeautjes uitde len. Barendse onderschrijft het re laas van zijn partijgenoot. „Ik kan me ook wel voorstellen dat het bij hem hoog zit. Het was plichtmatig. Je kon merken dat een aantal mensen er erg wei nig zin in had. Het was een re delijk suffe avond. Daardoor werd het weer wel erg komisch. We hebben er daarna in Me neer Jansen nog hard om gela chen." „We liepen alleméal met de pest in ons lijf', zegt de huidig fractievoorzitter, Gerard van Hees. „Mensen die het hadden georganiseerd, waren zelf ook woedend. We zaten niet in een aparte kamer. Het was er zo vol en lawaaierig. Het was verve lend en het eten was waarde loos. Jan Laurier zou voor Dirk een toespraak houden. Hij viel op het laatste moment af, en Jan is degene die Dirk het beste kent. Zij zijn dikke vrienden. Het was de Wet van Murphy, het viel in duigen. Maar zo'n brief van Dirk is natuurlijk hele maal niet iets wat voor de krant bedoeld is. Wat vindt hij daar zelf eigenlijk van?" Van den Bosch vindt het geen enkel probleem dat deze zaak publiciteit krijgt. „Onze kiezers mogen weten wat er gebeurt. En het gaat totaal niet om het eten en de herrie. Je kon er al tijd meer van maken." „Het gaat om de chemie", ver volgt hij. „Politiek is allemaal leuk en aardig, maar de fractie moet ook een eenheid zijn en mensen moeten interesse in el kaar hebben. Ik verwacht niet dat ik vanuit mijn politieke graf de boel anders krijg, maar er is wel een omwenteling nodig. Ook ik was verantwoordelijk, als fractievoorzitter. Maar nu die weg is, is het probleem nog niet weg." Dat de publiciteit de partij schade toebrengt, gelooft hij best. „Nu, ja. Een fractie moet bepaalde schwung heb ben en die ontbreekt. En de mensen mogen dat best weten. Op termijn kun je het dan weer goed krijgen." Het bestuur heeft inmiddels Van den Bosch geantwoord. Het mailtje kreeg hij gisteren. De partijleiding deelt de zorgen van de oud-fractievoorzitter en bedankt hem alsnog uitvoerig voor zijn grote inzet voor de partij. „Dat doet me goed", laat Van den Bosch weten. „Nu de fractie nog." 'We zijn het overzicht een beetje kwijt', geven de spoorwegen toe. Foto: Dick Hogewoning door Eric-Jan Berendsen leiden - Niets blijft de NS be spaard. Vertraagde treinen door bladeren op de rails en door uitgezette spoorstaven. Ruzie met Jan en alleman over de verhoging van de prijs van een kaartje. Onveilige stations, agressie op het spoor en vieze treinen bezet door veel te veel passagiers. Aan deze opsom ming kan weer een nieuw ele ment worden toegevoegd, want de argeloze treinreiziger waant zich in Leiden op een compleet nieuw station: Lam merschans, met een Leidse r, in plaats van Leiden Lammen schans. Het bord staat halver wege het perron. „Een verkeerd bord? U overvalt me", zo reageert een mede werker van het regiokantoor Randstad Zuid van de NS op de vraag hoe het bord met de foutieve naam op het station netje is geplaatst. „Alles wordt tegenwoordig uitbesteed aan kleine bedrijfjes, dus zijn wij het overzicht een beetje kwijt. Maar ik zal de melding wel doorgeven. Aan wie? Dat moet ik nog even uitzoeken. O, dat kan nog wel even duren want deze meneer is momenteel met vakantie." Toch maar even de persdienst van de NS in Utrecht gebeld. „Station Lammerschans? Daar weet ik niets van", zo laat een woordvoerder weten. „U moet naar de regionale voorlichting in Amsterdam bellen waar Lei den onder ressorteert." Daar weet een voorlichter in ieder geval te melden dat de NS er niets mee te maken hebben. „De stations zijn van Prorail, die daar de openbare ruimte beheren. Wij laten er slechts de treinen stoppen en vertrekken, dat is iets heel anders. U moet naar Prorail bellen. Dat valt onder Railinfrabeheer Regio Randstad Zuid en zit in Rotter dam." „Het is inderdaad zo dat wij als Prorail alle stations inclusief de juiste benaming opleveren", aldus een woordvoerster van Prorail. „Daarna dragen wij het station als het ware over aan NS Stations. Ik heb NS Stations inmiddels laten weten dat er een fout is gemaakt in de be- bording op Lammenschans en die fout wordt op termijn her steld. Wanneer? Dat kan ik u niet precies zeggen want de collega bij de NS is momenteel met vakantie."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9