De longen van New York5 GESPREK VAN DE DAG Central Park viert 150-jarig bestaan Wat is pooier in het Duits AC 26 JULI 2003 DAGELIJKS LEVEN r VOL6SN5 MIJ HEB J») PE V/ER.S7aNP VAN ZBlLBAl MENSELIJK Hij kan in een theekop en weegt minder dan 150 gram. Om in de groeiende vraag naar huisdieren te voorzien, kruiste de eigenaar van een dierenwinkel in Tokyo en tevens hondenfokker verschillende kleine SCHOOTHONDJES. Het resultaat van zijn werk, bijgenaamd 'de thee kop poedel' is te zien en te koop in zijn winkel voor een prijs van 5.473 dollar. Een flink bedrag, maar dan heb je ook wel iets bijzonders. Foto: Reuters Londen staat op 15 oktober in het teken van 'Fashion Rocks'. Het eve nement wordt gehouden ter ere van het trustfonds dat Prins Charles in '76 oprichtte om kansarme jonge mensen te helpen. In de Royal Al- bert Hall komen POPMUZIEK EN MODE samen. Popsterren als Victo ria Beckham, Robbie Williams en Elton John, maar ook David Bowie treden live op tijdens shows van in ternationale modehuizen zoals Guc ci, Prada, Ralph Lauren, Donna Ka- ran, Chanel en Christian Dior. Uit Groot-Brittannië zelf laten onder meer ontwerpers Stella McCartney, Alexander McQueen en luxemerk Burberry hun nieuwste wintercollec ties zien. Het fonds verwacht door de kaartverkoop ongeveer 1,4 mil joen euro te verwerven. Twee Britse vrouwen hebben een ERFENIS van 1,1 miljoen pond (1,56 miljoen euro) aan hun neus voorbij zien gaan, omdat hun 90-ja- rige vader Joseph Leek alles naliet aan een organisatie die BLINDEGE- LEIDEHONDEN opleidt. De doch ters lieten gisteren in Britse kran ten weten dat ze het jammer vinden dat ze geen geld krijgen. ,,Maar we respecteren zijn beslissing. Het is prachtig dat hij de hondenorganisa tie zo'n mooi geschenk heeft gege ven", aldus Patricia Pilgrim. We zijn erg trots op hem." Patricia Pil grim en haar zus Josephine toon den zich verrast dat hun vader zo rijk was, omdat hij als een vrek had geleefd. Leek woonde jarenlang te ruggetrokken in een slecht onder houden huis in Huil. Hij droeg al leen tweedehands kleren en keek bij de buren televisie om geld uit te sparen. Kinderen in speeltuinen, mensen die liggend op het gras een boek lezen, sporters die de paden bevolken en grote groepen die de velden gebruiken voor demonstraties. Wie in de laatste decennia Central Park heeft bezocht, kan zich amper voorstellen dat het enorme park in het hart van New York oorspronkelijk was bedoeld voor de rijken, die er rondreden in hun chique rijtuigen en flaneerden op de wandelpaden. Picknicks waren officieel verboden en geüniformeerde bewakers voorkwamen dat wandelaars het gras betraden. Natuurlijk wist ik het. Ik hoopte er stiekem op. Als je over taal schrijft, kun je wachten op reacties van de le zers. Een paar weken geleden stond hier een stukje geti teld 'Marcel PrinsenDat ging over taalspelletjes naar aanleiding van het boek 'Opperlans!' van Battus. Ik be handelde in mijn column krantwoorden, het toppunt van leestekens en over vóórnamen die ook achternamen bleken te zijn. Dank voor uw reacties lieve lezer. Reac ties die ik graag met u allen doorneem. Wat is een krantwoord ook alweer? Dat zijn de woorden die in het Nederlands, Frans, Duits en Engels geen enkele taalver wantschap hebben. Zoals 'Krant': journal-Zeitung-pa- pers. Ik kon niet veel van die krantwoorden bedenken. Maar diverse lezers zijn gelukkig vindingrijker. De Haarlemmer Frans Mantel en zijn vrouw leverden er liefst dertien: Vlinder-Schmetterling-butterfly-papillon. Snoek-Hech t- pike- brochet. Potlood-bleistift- pencil - crayon. En verder: breien, ramp, riool, rijtuig, bord, spar, mus, kous en sportploeg. De vertalingen van die laatste serie geeft Mantel ook. Maar ik laat de Engelse, Duitse en Franse termen graag aan uw eigen kennis over. Tot veertien krantwoorden komt de Soestenaar AJ.S. Majoor. Een ware Opperlander, hij staat met naam en toenaam vermeld in Battus' boek. Opvallend is dat Mantel en Majoor elkaar slechts met één woord overlappen: 'Spar'. Majoors vondsten: fietsband, broek, broekriem, gulp (fly-Hosenschlitz-braguette), ritsslui ting (zip-Reiszverschlusz-fermeture-éclair), speld, plaaggeest, spijl, brutaal, zonder en knikker. Alleen Majoors krantwoorden: spijker (nail, Nagel, clou) en wet (law, Gesetz, loi) kwamen bij mij niet door de douane. Dan het toppunt van leestekens. Mijn voorzet was: Ik citeer uit het boek 'Opperlans!': 't is kaus baussen.In het midden van deze zin staan vijf leestekens achter el kaar. De Amsterdamse Aukje Holtrop kwam meteen nieuw record: „De vrouw vertelde hem een oplossing voor het raadsel- of was het een 'fakeoplossing'?-:x - Ofwel: plus maal min is min. De drie puntjes vóór het uitroepteken vind ik nogal ontsieren want te mak kelijk. En ik weet niet of het teken het teken x en het teken tot de leestekens gerekend mogen worden. In dien ja, dan is haar record zonder de puntjes: 12! Haar inzending brengt me hoe dan ook op een idee. Bij deze een verbetering van mijn persoonlijk record: Hij citeert graag (het liefst uit het werk van Battus- en dan vooral uitzijn boek 'Opperlans!'-): 't is kaus baussen."Dat zijn er zeven. Of haakjes en liggende streepjes leeste kens zijn, weet ik eigenlijk niet. Voor terechtwijzingen en recordverbeteringen hou ik me aanbevolen. En dan nog de combinatie van vóór- en achternaam. Bedacht door Coot van Doesburgh. Voorbeelden: Paus ng Johannes de Boskabouter en Otto Sinatra. Ik verzocht de lezers om naamslingertjes. Zoals: Mylène de la Thomas, Thomas Ray, Ray Dic kens. Dat zijn er drie. Van F. Fredriks (ik kan zijn woonplaats niet meer achterhalen) kreeg ik een viervoudige slinger uit de popmuziek: 'Boy George, George Michael, Michael Jack son, Jackson Brown'. Is dit nog uit te breiden met bv: Brown Sugar, Sugar Ray, Ray Char les, Charles Stanley CLivingstone, I presume') en Stanley Menzo? In dat geval staat het slingerrecord op negen (Freriks- Prinsen). Moet te verbeteren zijn. Ten slotte: Frans Mantel vroeg zich nog af of pooier ook een krant woord was. Hij kende de Duitse vertaling niet. Die heb ik even op gezocht. Mijn woordenboek geeft 3 vertalingen: Lump, Zuhalter en Lu- de. En dat maakt met het engelse pimp en het franse maquereau, pooi er tot de laatste Opperlanse vondst van vandaag. Uw reacties c.q. record- verbeteringen graag naar de krant t.n.v. Joost Prinsen of via e-mail naar: joostprinsen@zonnet.nl. Olifanten in overheidsdienst in de Indiase deelstaat Kerala kunnen re kenen op een volledig PENSIOEN als ze de leeftijd van 65 jaar berei ken. De deelstaatregering heeft een aantal regels opgesteld voor het houden van olifanten. Een van de voorwaarden is dat de dikhuiden met pensioen mogen met 65 jaar. Ook hebben ze recht op goede voe ding, GEZONDHEIDSZORG en pro pere leefomstandigheden. India telt in totaal ongeveer 33.000 olifanten. Die worden vaak gebruikt als last dier in de bouw en bij het kappen van bossen. De dierenbescher mingsorganisatie PETA beschuldigt regeringen van de deelstaten ervan misbruik te maken van de grote vier voeters. Werknemers van een postkantoor in de stad Jeddah in westelijk Saudi- Arabië stonden even vreemd te kij ken toen een zwart poeder in een postpakje de GECREMEERDE RESTEN van een vrouw bleken te zijn, aldus de krant Arab News vrijdag. De postbeamb ten werden achterdochtig toen zij een postpakket met zwart poeder en een brief in de Indiase taal Urdu ontdekten. Om te achterhalen wat voor substantie het was, deden de werknemers smaak- en ruikproeven op de stof. Ze stelden vast dat het om de gecremeerde overblijfselen van een recent overleden vrouw ging. Haar echtgenoot werkt als gastarbeider in het islamitische ko ninkrijk en wilde de resten van zijn overleden vrouw naar het thuisland sturen. Mickey Mouse moet op zijn oude dag een heuse COMEBACK maken. Het amusementsconcern Disney wil met oude afbeeldingen van de we reldberoemde muis de stagnerende verkoop van zijn producten opkrik ken. De retro-Mickey staat centraal in een nieuwe 'agressieve marke tingcampagne'. Het lijkt vreemd dat Disney uitgerekend de bejaarde Mickey (75) in de strijd gooit. Het getekende diertje is al een interna tionaal symbool en wat kun je daar aan nog verbeteren? Andy Mooney, afkomstig van N ike, ziet dat anders. De directeur van consumentenpro ducten stelde vast dat Mickey ei genlijk al jaren aan de zijlijn staat. De muis moet terug het veld in, be paalde hij dan ook. Foto: Reuters Veel Newyorkers gebruiken Central Park om te Central Park viert dit jaar zijn 150-jarig be staan met tentoonstellingen, jazz- en oper avoorstellingen, Shakespeare-uitvoeringen, de wereldkampioenschappen handboog- schieten en een hondenparade. New York was aan het begin van de negen- ontspannen in de hectische stad. Foto's: EPA/AFP tiende eeuw een stad met 60.000 zielen, die in een halve eeuw in omvang bijna vertien voudigde. Wie behoefte had te ontsnappen aan het permanente lawaai van ratelende koetswielen en de dichtbevolkte wijken, zocht zijn toevlucht op de begraafplaatsen van de stad. Het stadsbestuur realiseerde zich in 1853 dat een groot, centraal gelegen park de stad in de toekomst letterlijk lucht kon geven en begon met de aankoop van 3412 vierkante kilometer land. Sinds 1811 lag al een stratenplan voor de stad klaar, waarop de hele ontwikkeling van New York in kaart was gebracht. Daar op werd plaats gemaakt van het grote park, ten noorden van de op dat moment be staande bebouwing. Alleen Ierse varkens- boeren en een nederzetting van voormalige slaven moesten voor het park wijken. Het zogeheten Greensward-plan werd ge kozen als winnaar van een ontwerpwed strijd, waarvan de 33 inzendingen deze maanden zijn te zien in een speciale ten toonstelling in het Metropolitan Museum of Art. De ontwerpers Calvert Vaux en Fre derick Law Olsted wonnen met hun combi natie van de Engelse landelijke stijl, met glooiende weiden en meren, en de rotsach tige delen die het noorden van het park kenmerken. Hun rivalen in de wedstrijd hadden veelal voor een formeel tuinont werp gekozen. Vierduizend arbeiders werkten in de twin tig volgende jaren handmatig aan de in richting van het park. In de winter van 1858 werd de eerste faciliteit van Central Park geopend, de ijsbaan. Pas in 1870 was het park helemaal klaar, toen ook de rotspartij en hun definitieve vorm hadden gekregen. De mythe dat Central Park naar het oor spronkelijke landschap rondom New York is gemodelleerd, is hardnekkig. In werke lijkheid was er 500.000 kubieke meter grond voor nodig. De aarde moest met paard en wagen uit New Jersey worden ge haald en er waren tien miljoen ritten voor nodig om de grond en vier miljoen bomen, struiken en planten naar de stad te halen. Het enige deel van het park waar de natuur het onderspit delfde voor architectuur, is de Mall, die uitkomt op Bethesda Terrace. Dat deel van Central Park was vooral be doeld om te flaneren, om te zien en gezien te worden. De rijken verkozen al snel de randen van het park als woonoord en tot op de dag van vandaag zijn daar in de dure appartemen- tencomplexen beroemde namen te vinden. Zo woonde John Lennon in het Dakota- huis. Na zijn dood schonk Yoko Ono een miljoen dollar aan het park om er Stawber- ry Field aan te leggen. Daar komen fans sa men om Lennons nummers te zingen. Ook Diana Ross deed al eens een forse donatie om een nog fraaier uitzicht te krijgen. De aanleg van de metro betekende aan het begin van de vorige eeuw dat het park ook bereikbaar werd voor de immigranten in New York. Vanaf de jaren twintig was Cen tral Park, vooral door gebrek aan een goede leiding, onderhevig aan verval. De weiden toonden kale plekken en onkruid. „De ooit zo mooie Mali zag eruit alsof er de avond ervoor een wild feest was gevierd. Banken lagen op hun rug, hun poten in de lucht gestoken", schreef de opzichter die in 1934 aantrad. Deze Robert Moses veegde Central Park in een jaar tijd schoon en gaf een veel bredere bestemming^aan het gebied. Hij liet er speeltuinen en sportvelden aanleggen. De dierentuin kreeg tijdens zijn bewind een grondige opknapbeurt en ook de draaimo len kreeg een nieuw leven. Hij vergat echter het hart van het park, de bomen en pl ten, afdoende te onderhouden. Vanaf de jaren zestig was Central Pari vooral het decor van concerten, feesti vredesdemonstraties en protestmarse Metropolitan Opera en de New York 1 harmonie begonnen met hun zomers concerten en ook Shakespeare in the maakte in die tijd zijn debuut. Dat int ve gebruik kwam Central Park echter ten goede en rond 1975 was het park nieuw ernstig in verval. Het Central Park Conservancy heeft s 1980 het beheer in handen en krijgt d financiële steun van het stadsbestuur park is nauwkeurig gerenoveerd. Het groener en de beplanting wordt zorg\ onderhouden. Ook de veiligheid in O Park heeft een grote prioriteit gekrege commissie van toezicht heeft sinds h« oprichting 300 miljoen dollar weten ii zamelen en een jaarlijkse bijdrage vai stad New York toegezegd gekregen. D mee is het voortbestaan van de longe: New York verzekerd. Uesbeth Buitink

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2