DUIN BOLLENSTREEK Strandtenten: Geen muziek bij festival Museum De Zwarte Tulp breidt uit Een ruïne voor het echte riddergevoel Wat doen de redders bij een zwemmer in nood? sparingen Bollenstreek jor Waterbus Authentieke directiekamer komt in semi-permanent gebouwtje Noordwijkse exploitanten ontstemd Kijkje achter de schermen bij reddingsdemonstratie ieli- en bollenstreek - Inwo- door Gerard Baas van de Duin- en Bollen- :h ek krijgen de waterbus op v®ek. In de maanden augus- lei september en oktober t in alle gemeenten in de «k de actie 'Wijs met Wa- Die is bedoeld om mensen v nformeren over waterbe- ii Ing. ei waterbus en de firma Ti save komen langs op uit- ging van de negen ge nten. Bewoners kunnen bij informatie krijgen over ti jrbesparing en de waterbe- I ende artikelen die hiervoor jade markt zijn. Ook zijn er ?qens vijftig actiepakketten in ijgbaar, die door de ge- ïtes gesubsidieerd wor- In de pakketten zit een :hekop, een spaarperlator n waterbesparend mond- ït je voor de kraan - en een <e waterstop. Volgens de ge- je nten kan dat pakket 35 eu- i er persoon per jaar op de Ui r- en energierekening be en. iburg is als eerste aan de ieft: daar staat de waterbus e stand van Ecosave op 14 status op de braderie. Dins- ai !6 augustus zijn zij aanwe- siop de toeristenmarkt in n»ijk aan de Zee, zaterdag ttugustus op de feestmarkt natwijk aan den Rijn, don- 1111 september op de lenmarkt in Valkenburg, ig 13 september op de e in Voorhout, maan- 15 september op de week- |t in Noordwijkerhout, ag 19 september op het llein in Sassenheim, zater- 'j>0 september op het par- jerrein van bij de Deca- in Hillegom, maandag itember op de jaarmarkt >e en zaterdag 4 oktober braderie van het Vuurto- lin in Noordwijk. lisse - Bloembollenmuseum De Zwarte Tulp kan in september eindelijk aan de slag gaan met de opbouw van de authentieke directiekamer van de steenfa briek Van Herwaarden. Die di rectiekamer is al bijna drie jaar in het bezit van het Lissese mu seum, maar moest al die tijd in containers opgeslagen blijven. „Pas een jaar geleden werd er voldoende financiering gevon den en vervolgens zorgden de plannen van Keukenhof voor vertraging", zegt J. Zwetsloot, voorzitter van De Zwarte Tulp. Keukenhof maakte toen bekend haar bloemententoonstelling te willen uitbreiden. Daarbij wer den het Panorama Tulipland en De Zwarte Tulp als mogelijkhe den genoemd. „De gemeente Lisse zei daarop te wachten met financiële ondersteuning voor ons totaal van plannen. Daarin gingen we uit van een groot scheepse verbouwing van het gehele museum. Uit het oog punt van de gemeente was dat een begrijpelijk besluit." Niettemin zat De Zwarte Tulp met een probleem. „Omdat die plannen nog niet zijn afgerond weten we niet waar we aan toe zijn. Aan de andere kant staat dat we een belofte hebben ge daan toen we de directiekamer kregen. Dat was dat bij het hon derdjarig bestaan van de steen fabriek de directiekamer in ou de glorie zou zijn herrezen. Be gin volgend jaar is het zover. Belofte maakt schuld." Het museum aan 't Vierkant is op zoek gegaan naar een tijde lijke oplossing. „Die is gevon den", aldus Zwetsloot. Archi tect Bob van Beek heeft een se- mi-permanente ruimte ontwor pen die zo uit elkaar gehaald kan worden, mocht het ooit ko men tot een verhuizing van het museum. Die ruimte, die onge veer honderd vierkante meter groot is, komt in de tuin achter het belendende Pand van der Zaal dat ook tot het museum behoort. Als geheel wordt het een 'rank en harmonieus ge bouwtje dat de gebruiksmoge lijkheden van het museum aan zienlijk vergroot', zegt de voor zitter. „Denk dan aan exposi ties, avonden voor gezelschap pen, lezingen en dergelijke." Voor de opbouw is drie maan den uitgetrokken, de kosten be dragen volgens Zwetsloot 'meer dan 100.000 euro'. „Vrijwilligers die ook betrokken waren bij de ontmanteling van de directie kamer zullen de kamer in oude glorie herstellen. Zij hebben toen alles genummerd en gefo tografeerd. Voor hen is het als het ware een kwestie van puz zelen, ze gaan het weer heel zorgvuldig in elkaar vlechten. Een heel interessant en mooi Ules wordt duurder. Zeggen sommige mensen. Diezelfde ïnsen zeggen er dan ook bij dat een uitstapje met het gezin jmaal onbetaalbaar is. Dat roept vragen op. Bijvoorbeeld: is 1(jdat echt zo? En: zijn er geen alternatieven? De Duin- en pBollenredactie van het Leidsch Dagblad is op onderzoek lopan. Deze week vier zomerse uitstapjes in de Bollenstreek. Hegjes uit, die nu eens geen gat slaan in de begroting. In de 2| vierde aflevering: de Ruïne van Teylingen. is Dekkers zei het al: 'Een is mooier dan een mo- gerestaureerd kasteel, t bij een ruïne zie je met- ie ridders en de jonk- wen voor je'. Het is niet nd welke ruïne de schrij- !e tv-bioloog voor zich maar het zou best eens ïne van Teylingen ge- kunnen zijn. Eén stap Sassenheimse burcht op loutse grond is genoeg Floris, Sindala of gravin fe voelen, is eerlijk, je moet wel it fantasie beschikken langer dan een klein te vermaken op het uit vaalfde eeuw daterende Ingen. De tentoonstel- .piimte is klein, maar tichtelijk met duidelijke ïn Nederlandse) teksten de geschiedenis van de t: waterburcht en haar oers. In de vitrines staan ;en enkele opgravingen, iruikelijke potten en in. Wie wil weten hoe ooit uitzag voordat de les tijds zijn verwoes- werk deed, kan terecht ravures. Het plaatje lelemaal compleet in iquette die in het mid- het gebouwtje staat. yQiuxiikasteeltje doet het €gens erg goed bij de jon- itjes. Zoveel wordt be- aan de hand van het ijke gezin dat op deze niddag ook rondloopt •urcht. ite ruïne-gevoel doen iter op wanneer ze de expositieruimte verla- irst nog wat schichtig, 3 ^dat duurt niet lang. (/ijeens pap", roept een 3 Ji van een jaar of tien, 0 gheb je een echt kasteel. En een echte kelder. V' Het jongetje heeft de die rond 1225 in de ,0jus verrezen, ontdekt. In 2«jon, waarvan slechts z jren zijn overgebleven, Y^en de kasteelheer en ej^volg. Het is indrukwek- in het midden rond achthonderd jaar geleden mensen in staat waren om zo hoog en zo groot te bouwen. Nogmaals, een beetje verbeel dingskracht kan daarbij hel pen, maar af en toe is dat na tuurlijk niet eens zo slecht. Gelukkig voor hen hebben kinderen genoeg fantasie en het is dan ook niet zo moeilijk om de ideale middagbeste ding te bedenken voor een gezinsuitje of een kinderpar tijtje: een picknick in de Ruïne van Teylingen. Daarvoor is niet meer nodig dan een goedgevulde picknickmand en de bereidheid om op de kids te letten wanneer zij het trapje naar de uitkijkplaats beklimmen. Daarvandaan kunnen ze terecht op de kas teelmuren waar je makkelijk van af kunt vallen. Maar ver der, een prachtige plek voor een zorgeloos middagje in de zon of onder de bomen. „We willen wel dat bezoekers na afloop de boel opruimen", vertelt buurvouw en beheer ster Paula van Klaveren. Wie tijdens de openingstijden tus sen twee en vijf uur 's mid dags voor een gesloten hek staat, kan haar met een druk op de knop oproepen. Van Klaveren int het entreegeld (twee euro voor een volwasse ne, een euro voor een kind tot achttien jaar en 65-plussers) en geeft desgevraagd een rondleiding. „In of bij de ru- ine zijn geen drankjes en hap jes te verkrijgen. Maar in het gebouwtje buiten de poort is wel een toilet. We kunnen het ons niet veroorloven om iets van horeca erbij te nemen. Er komen wel geregeld mensen langs, maar al met al te weinig om dat bedrijfsmatig te doen." Ach, het is een kleine moeite om zelf de picknickmand goed te vullen. En terwijl u dat doet kunnen de kinderen knutselen aan ridderzwaar den, -gewaden en -schilden. Ivanhoe! en en te beseffen dat Met een beetje fantasie zie je de ridders en de jonkvrouwen nog rondlopen. Archieffoto: Mark Lamers werk waar we heel blij mee zijn. Het is goed dat het museum niet meer stil staat." Museum De Zwarte Tulp is er overigens nog niet van over tuigd dat een verplaatsing naar Keukenhof goed voor het mu seum zou zijn. Zwetsloot: „Je hebt het wel over verhuizing van de stad naar de wei. Je geeft een goede locatie op, daar moet wel wat voor in de plaats ko men. Het plan bevat verder nog tal van haken en ogen. Er moet Museum De Zwarte Tulp kan eindelijk, zij het tijdelijk, een nieuw ge bouwtje neer zetten. Foto: Wim Dijkman nog veel onderhandeld wor den." Het Pand van der Zaal wordt in afwachting van het al of niet doorgaan van de verhuizing verhuurd aan het provinciale project Geest en Grond. Dat project is in het leven geroepen om in de komende jaren te pro beren via discussieavonden en een ontwerpwedstrijd de cul tuurhistorie een grotere plaats te geven in de toekomst van de Bollenstreek. door Saskia Buitelaar noordwijk - Het Yorin FM-festi- val in Noordwijk op 9 augustus biedt geen ruimte meer voor strandpaviljoens om iets extra's te doen. Vijf Noordwijkse pavil joens die met live muziek wilden 'meeliften' met het openlucht festival op de Astridboulevard krijgen daarvoor geen toestem ming. De politie is niet van elas tiek, verklaart burgemeester Groen het besluit. Overleg gistermiddag tussen Groen en de exploitanten heeft daaraan niets veranderd, tot frustratie van G. van Roon van strandpaviljoen J. Van Roon. Volgens hem hadden hij en zijn collega's de toezegging van wethouder Van Duin dat ze mochten meeliften met het fes tival dat naar verwachting dui zenden bezoekers trekt. Van Roon, de Zeemeeuw, Branding Beach, De Klink en Koele Costa hebben daarom bands gecon tracteerd en bekendheid gege ven aan hun evenement. Burgemeester Groen weet van geen toezegging, zegt hij, wél dat er in maart of april over meeliften is gesproken. Maar toen waren de strandexploitan- ten al te laat. „Ik weet niet wan neer de paviljoens hun plannen bekend hebben gemaakt, maar Yorin heeft in januari al een vergunning aangevraagd en ge kregen en daarmee is de capa citeit van de politie op." Voor Yorin FM heef de politie twaalf mensen op straat. Daar bij komen nog de zes tot acht agenten bij die in het kader van Veilig Stappen 's zaterdags al tijd op De Grent aanwezig zijn, rekent teamchef H. van der Veek voor. „Je moet acht weken van tevoren een vergunning aanvragen voor zo'n evene ment, want daar plannen wij op in. De paviljoenhouders kwa men twee of drie weken gele den met hun aanvraag voor 9 augustus en dat is gewoon te laat. De werkdruk van mijn mensen is in de zomer al heel hoog. Ze werken allemaal bijna elk weekeinde. Bovendien lig gen deze evenementen twee la- lometer bij elkaar vandaan en kun je vooraf gewoon niet voor zien hoe de bezoekersstromen gaan lopen." Volgens de 'ontstemde' G. van Roon hoeven de politie en de burgemeester helemaal niet in te zitten over de orde op het strand. „Hier is geen toezicht nodig, wij zorgen er zelf wel voor dat alles gladjes verloopt." Daar voelt Groen niets voor. „Als het wél fout gaat, ben ik verantwoordelijk. Ik kan ge woon geen onrust op vier plaat sen tegelijk hebben", zegt de burgemeester. Hij begrijpt de teleurstelling, vervolgt Groen. „En Van Roon heeft vanmiddag gezegd dat hij ook begrip heeft voor onze afweging." Groen zet maandag op het gemeentehuis op een rijtje welke 'normale' activiteiten er wél in de pavil joens kunnen plaatshebben. door Saskia Buitelaar katwijk - Wat gebeurt er als een zwemmer of boot op zee in nood is? Wie altijd al heeft wil len weten hoe het reddingwerk op zee er aan toegaat, kan op zaterdag 2 augustus terecht op het strand van Katwijk. De Kat- wijkse Reddings Brigade heeft de jaarlijkse reddingsdemon stratie vol actie op het strand, in zee en in de lucht dit keer uitgebreid met een kijkje achter de schermen. Vanuit een nage bouwde reddingpost op het strand maken zij de reddingac tie van A tot Z te volgen. Rond half vier die middag komt op de 'strandpost' de melding binnen dat een vissersbootje is vermist. Onmiddellijk komen de snelle patrouilleboten van de KRB in uit de startblokken en beginnen een zoekactie. Ge zien de ernst van de melding wordt de zoekactie uitgebreid en schakelt de reddingsbrigade de hulp in van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaat schappij, een Lynx helikopter en een Orion patrouillevliegtuig van de Koninklijke Marine. Met een geluidsinstallatie wordt het publiek steeds op de hoogte gehouden van het ver loop van de actie, legt Wim Kroon van de KRB uit. „We wil len zelfs al ons radioverkeer met de andere redders via spea kers laten horen. De- mensen kunnen duidelijk merken dat de actie wordt opgeschaald: eerst gaan we er zelf op uit en als dat geen succes heeft, vra gen we om assistentie." De KRB wil op deze manier be ter aan het publiek laten zien hoe de reddingsbrigade werkt. Vooral omdat dat aspect in de jaarlijkse demonstratiedag een beetje onderbelicht bleef. „Het programma was redelijk uitge kauwd en voorspelbaar. We hadden standaard een Orion, een helikopter, een viskotter en de KNRM-boot. We kregen op merkingen van de Katwijkse be volking: 'Ik ga niet kijken, want het is elk jaar hetzelfde'. Daar om proberen we al een aantal jaar om iets nieuws aan het programma toe te voegen." Kroon hoopt dit jaar enkele duizenden belangstellenden op het strand te zien. Want het be langrijkste doel van de demon stratiedag is de gevaren van de zee onder de aandacht te bren gen van een zo groot mogelijk publiek De meeste ongelukken gebeuren immers met onerva ren recreanten en mensen die de risico's onderschatten. „Een paar weken geleden hebben we nog een paar Duitsers moeten redden die bij de Uitwatering in een mui (sterke zeewaartse stroming) terechtkwamen. Ze wisten niet wat ze overkwam." Katwijkers kennen de meest be ruchte muien wel: bij de Uitwa tering en ter hoogte van de Ou de Kerk. En ervaren zwemmers weten dat, zelf zonder een zuchtje wind, het water bij eb hard terugstroomt naar zee. „Maar dat er geen gevaar is als de gele waarschuwingsvlag niet wappert, is een vergissing", zegt Kroon. „De zee is altijd ge vaarlijk." Overigens wappert die vlag 's zomers gemiddeld twintig keer wél en daarvoor hoeft het echt niet te stormen. „Een oostenwind kracht vier of vijf - juist als het lekker warm is - of een wind die evenwijdig aan de kust waait is al gevaar lijk. Wie te ver uit de kust zwemt, komt dan moeilijk te rug." Volgend weekeinde is er in elk geval meer dan voldoende toe zicht op het Katwijkse strand. Alleen al van de KRB zijn er zes tig vrijwilligers heel de dag in touw. Het programma begint 's ochtends om 10.00 uur. De deelnemende reddingorganisa ties presenteren zichzelf dan met kraampjes en materialen op en rond de Strandweg nabij restaurant De Zwaan. Rond dat tijdstip dropt een Orion-vlieg- tuig enkele parachutisten op het strand. De Lynx helikopter pikt om 10.35 drenkelingen op uit een patrouilleboot en zet ze af op het plein bij De Zwaan. Om 12 uur is er een demonstra tie van de KNRM uit Katwijk, Noordwijk en Scheveningen. Voordat de KRB op zoek gaat naar de vissersboot, zoeken de redders vanaf 15 uur naar een kind en halen ze een kitesurfer en een catamaranzeiler uit het water. Om 16.00 uur is de de monstratie afgelopen. De deel nemende organisaties nemen vanaf zee en uit de lucht af scheid van het publiek. De gevaren van de zee katwijk - Ook een zee die er rustig en onschuldig uitziet kan verraderlijk zijn. De Kat wijkse Reddings Brigade maakt voorlichting daarom tot een van de belangrijkste acti viteiten, Over de verschillende gevar en zegt de KRB het vol gende; Wind uit zee veroorzaakt een sterke branding. Je ziet schui mende koppen, maar de on derstroom naar zee is onzicht baar. Door de kracht van de branding kun je worden om geworpen, Raak niet in pa niek, maar voel waar de bo dem is en zet hard af om naar boven te zwemmen. Laat kin deren met deze wind niet al leen in zee spelen. Een bekend scenario bij wind uit het oosten; warm weer en een vlak zeetje, zoals ze in Katwijk zeggen. Dobberend op een luchtbed raak je snel een flink eind uit de kust. Wind en stroming maken het vervolgens lastig om weer te rug te komen. Blijf daarom dicht langs het strand, want de wind wordt verder op zee al snel sterker. Door deze wind ontstaat een sterke stroming evenwijdig aan het strand. Recht naar de kant zwemmen lukt meestal niet, ook tegen de stroom in zwemmen is haast onmoge lijk. Verstandiger is om schuin met de stroom mee terug naar het strand te zwemmen. Door de stroming worden de zand banken stijl afgeslepen en ontstaan in de zwinnen tussen de banken diepe kuilen. Ge vaarlijk voor kinderen die in de zwin poedelen en mensen die slecht kunnen zwemmen. Muien zijn openingen naar zee tussen de drie rijen zand banken die voor de Katwijkse kust liggen. Bij zakkend water (eb) stroomt het water uit de zwinnen door de mui naar zee. Het is bijna onmogelijk om tegen d^e sterke stro ming in te zwemmen. Zwem daarom met de stroming mee totdat deze minder wordt. Zwem vervolgens schuin terug naar de kant. Een mui is te herkemien door het ontbre ken van de witte schuim- massa, die ontstaat door het breken van de golven op de zandbank. Vaak markeert de reddingsbrigade deze plaats met waarschuwingsborden en vlaggen. Kinderen spelen bij laag water vaak op de drooggevallen zandbank. Maar hoog water komt snel op: in vierenhalf uur tijd is het van eb weer vloed geworden. Het water komt dan anderhalve meter hoger. Van hoog naar laag wa ter duurt langer, ongeveer acht uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15