LANDINZICH Willie Wortel-achtige bouwsels in Leidsche Rijn KUNST CULTUUR R| 'Boek in een mooie uitgave blijkt in behoefte te voorzien' Boekhandelsgroep komt met nieuwe Debutantenprijs India Fashion Week Het ongewone, ongeregisseerde, ongeplande vormt Parasite Paradise Kanjers in Katwijl Nieuwe Keift bombay - Niet alleen in Rome of Parijs maar ook in het Indiase Bom bay laten toonaangevende mode-ontwerpers hun nieuwste creaties zien voor 2004. Tijdens de India Fashion Week tonen vijftig modellen deze week het werk van 57 Indiase topdesigners. Op de foto enkele outfits van ontwerper J J. Valaya. Foto: Reuters/Roy Madhur (advertentie) den haag/gpd - Nederland wordt deze zomer overspoeld door (vaak prachtig gebonden) herdrukken van talloze klassie ke boektitels. Voor veel van de ze uitgaven is een datum uit de geschiedenis aanleiding tot de herdruk. Voor andere niet. „Veel beroemde klassiekers zijn niet meer leverbaar in Neder land", verklaart redacteur Job Lisman van de Bert Bakker Fo lio-reeks. „Dat moet verande ren, vinden wij, en daar willen wij graag een bijdrage aan leve ren." Dat Georges Simenon in zijn honderdste geboortejaar met vele herdrukken wordt her dacht, is alleen maar logisch. Dat het driehonderdjarig be staan van St. Petersburg wordt aangegrepen voor een heruitga ve van het in 1996 uitgebrachte boek 'De Ruslui', over de ge schiedenis van de Nederlanders in St. Petersburg tussen 1720 en 1920, kan ook vanuit commer cieel oogpunt worden ver klaard. En ook dat Jan de Har- togs 'De kleine ark' opnieuw (gebonden) is uitgebracht, heeft een historische reden: 'De klei ne ark' gaat over de Waters noodramp van vijftig jaar gele den. Maar dat klassiekers van onder anderen Henry James (Wat Maisie wist), Joseph Conrad (De geheim agent), George Eliot (De molen aan de Floss) en Ita- lo Svevo (Een leven) opnieuw verschijnen in mooie, gebon den uitgaven, wettigt de vraag naar het waarom. Ze zijn ten slotte bijna allemaal wel eens als (goedkopere) paperback of zelfs pocketboek uitgebracht. „Met een oplage van 2000 tot 3000 is het net te doen", aldus Lisman. „Niet ieder boek zal een bestseller worden. Maar er zijn mensen die graag een klas sieker lezen en ook een mooi boek in handen willen houden. Een boek in een aantrekkelijke uitgave blijkt in een behoefte te voorzien." Een voordeel is misschien ook dat de rechten op de meeste van de boeken in de Folio-reeks inmiddels (na 75 jaar) vervallen zijn. „Dat maakt de keus wel aantrekkelijker", geeft Lisman toe. Op stapel staan voor dit jaar in de Folio-reeks nog een heruitgave van 'Cyrano de Ber gerac' van Edmond Rostand en 'Liefde en gymnastiek' van Ed- mondo de Amicis. Een aantal van deze boeken is of helemaal opnieuw vertaald of de oorspronkelijke vertaling is sterk geredigeerd. Zo is ook Robinson Crusoe' van Daniel Defoe deze zomer in een nieu we vertaling in toegankelijk, modern Nederlands uitge bracht. Een boek dat volgens uitgeverij Ad. Donker vandaag de dag 'nog even hoog op de li teraire hitlijsten staat als in het jaar van verschijnen'. Nadat 'De kleine ark' opnieuw was uitgegéven, besloot uitge verij Signature om ook ander, nog steeds populair werk van Jan de Hartog, opnieuw te drukken, zij het als paperback: 'Hollands glorie' en 'De kapi tein'. Een andere bijzondere (gebonden) uitgave van deze zomer is tenslotte 'Alle verhalen van (scheepsarts) J. SlauerhofF (1898-1936) bij uitgeverij Nijgh Van Ditmar. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Vincent de Vries, Van de Heuvel-orgel. Gehoord: 25/7, Nieu Kerk, Katwijk aan Zee beli rd uilnfl lais'l nenM F Met Vincent de Vries (1969 de orgelserie, en vooral met Hage (over vier weken) he twee kanjers binnengehi ee Beiden zijn allround musia behaalde De Vries een UM voerend Musicus) voor p én orgel, en studeert hij menteel voor Doctor of M in Amerika. Zijn programnt evenals zijn nieuwe cd, bi lijk Frans georiënteerd Langlais, Franck, Guil Dallier en Vieme. De Vries kan met Langlais' niet feestelijker beginnet stuk schreef de componii 1946, kort na de tweede we oorlog. Het is één en al vt debetoon vanaf het allei akkoord. Kleurrijke registn klaterende notenmassa's, ge korte thema's, even on broken door een langz weemoedige terugblik. I vrolijkheid overheerst tot it overrompelende slot. Veel lieflijker weerklinkt di werking van César Francks dantino en Mi majeur' Louis Vieme. Lange past lijnen krijgen een tedere t( melodie in de linkerhand geheel is zeer harmonise! het kinderlijke af. Guiln 'Fuguetta' is daarop weer -j snelle, luchthartige uitsnp met helder gearticuleerde s men die elkaar de loef afste De Vries houdt van contra want de volgende 'Invoc (nr 5)' van Henri Dallier 1934) heeft wederom een togen, contemplatieve stijl tafel geveegd door uitspa vuurwerk van de eerste In tie 'Stella matutina'waari zwelwerk de ochtendster zagwekkend opblaast. Bijzonder sfeervol speeli Vries een Prelude van V mooi uitgebalanceerd in slepend tempo. Het Allegi vace uit zijn Eerste Sympl daarentegen danst vlindei bijna swingend in snelle fi ties. Op de traag lopende c met penetrante registratie gen weer die luchthartige 1 jes van het begin. Na de fenomenaal vertolk nale krijgt De Vries spol een open doekje. De ra wordt gaandeweg naar hoogtepunt gevoerd w hoofd- en bijthema wel van plaats verwisselen. Wa zo n programma eindigt Feike Asma is me niet duid Je zou er (wellicht oneerbi uit kunnen opmaken dat alleen gedankt wil word een balkenbrei aan vetti die log en langzaam ove getuige het laatste 'Dankt, dankt nu aller Volgens mij kan dat ook door Jeroen de Valk leidsche rijn- Architecten en kunstenaars mogen zich uitle ven op een braakliggend ter rein in de Utrechtse vinexlo- catie Leidsche Rijn. Tot eind september staan er Willie Wortel-achtige bouwsels: een stapelbare camping, een uit- schuifbaar kantoor, een mo biele boerderij, een uit 2600 bierkratten opgetrokken bio scoop en meer curieuze bouwsels. Gezamenlijk vor men ze het dorp 'Parasite Pa radise'. Zijn ze daar in de Leidsche Rijn helemaal gek geworden? Nee, dat zijn ze niet. Op Ne derlands grootste vinexloca- tie - in 2015 staan er zo'n 27.000 woningen - wordt een nieuwe kunststroming beoe fend, die insiders voorlopig met de geuzennaam 'parasi te-architecture' aanduiden. De vertegenwoordigers er van zijn kunstzinnige archi tecten en architectonisch ge oriënteerde kunstenaars die zich bezinnen op manieren van wonen en leven. Ze pro pageren het ongewone, on geregisseerde, ongeplande. Niet verwonderlijk, vindt Mariet Dolle, een van de geestelijke moeders van de nederzetting. „Vroeger kon je zelf een woning bouwen, tegenwoordig zie je overal Met ruim 2000 plastic kratten bouwen drie Duitse kunstenaars een tijdelijke bioscoopzaal. Foto: ANP/Robin Utrecht rijtjeshuizen. Alles is gestan daardiseerd. Hele wijken worden van hogerhand ont worpen." De 26 bouwsels van dit tijde lijke dorp leveren elk op een andere manier commentaar op het huidige leven in de Westerse maatschappij. Vito Acconci, een kunstenaar uit de Verenigde Staten, reed zijn Mobile Linear City naar het terrein: een vrachtwa gentje waar je - soepel, als uit een ladenkast - zeven kamers uit kan schuiven: iedere ka mer is iets kleiner dan de vo rige. Uiteindelijk is het ge heel veertig meter lang. De website vermeldt: „Het kale, koele karakter van deze 'stad', zonder enige vorm van intimiteit, geeft Accon- ci's ideeën over de openbare ruimte weer." Joep van Lieshout - volgens Dolle 'de Godfather op het gebied van parasite-architec ture' - zette er zijn Pioniers set neer; een complete boer derij waarvan alle onderde len in één container passen, schuur en woning incluis. Van Lieshout legt hiermee de nadruk op 'duurzaamheid en efficiëntie'. Het werk 'No mads in Residence' is een mobiel kunstenaarsatelier. Het stelt de kunstenaar in staat zich door een steeds wisselende omgeving te laten inspireren. Geestdriftig geeft Dölle een rondleiding aan Anne van Bohemen, een leergierige vertegenwoordiger van de Grontmij. Officiële project ontwikkelaars kunnen hier immers ook het een en ander opsteken. Dölle benadrukt het samengaan van ambach telijkheid en artisticiteit, waardoor deze kunstvorm wordt gekenmerkt. De bouwsels zijn immers, be halve kunstwerken en sociale 'statements', ook nog eens bijzonder degelijk en prak tisch van constructie. Neem De Markies, een cara van waarvan zowel de linker als de rechterzijwand har- monica-gewijs kan worden uitgeklapt, totdat een soort reuzenwaaier ontstaat. Van binnen is het sfeervol, opval lend ruim en van alle gemak ken voorzien. Dölle: „Eigen lijk is dit een prototype. Maar de fabrikanten wilden het niet in productie nemen, omdat het te veel tent zou zijn voor mensen die een ca ravan willen, en te veel cara van voor mensen die een tent willen." Gelukkig kon de wonderlijke constructie na deze afwijzingen een tweede leven beginnen als kunst werk. Bezoekers worden uitgeno digd een nachtje te komen slapen in De Markies. De eerste reserveringen voor een overnachting zijn al bin nen. Eten kan overigens ook op Parasite Paradise; ieder weekend komen enkele avontuurlijke topkoks naar het 'dorp', om maaltijden te bereiden die op de een of an dere manier door de omge ving zijn geïnspireerd. Het mobiele restaurant kan hon derd eters ontvangen, die al lemaal aan één lange tafel zitten. De banken zijn zó diep, dat het bedienend per soneel over de tafel moet lo pen. Dat is ook de bedoeling, want zo ontstaat de informe le atmosfeer die de nederzet ting nastreeft. Daarnaast is er permanent muziek - de Utrechtse jazzmusicus Alan Laurülard componeerde pas sende 'soundscapes' - en bieden twee bioscopen een doorlopend filmprogramma. Eind september wordt alles ingepakt en meegenomen, op drie objecten na: het mi ni-buurthuis Mobile Unit, de skatebaan Viva El Monopatin en het atelier Nomads in Re sidence. De rest van het pa radijselijke dorp zal uiteinde lijk, precies op dezelfde plaats, worden vervangen door wat formeel het 'stads- deelhart' heet; het culturele centrum van de wijk dus. Dölle: „Dan komen er per manente bioscopen, thea ters, horeca en zo. Wij war men het terrein alvast op." 'Parasite Paradise'; terrein naast Informatiecentrum Leidsche Rijn (Verlengde Vleutenseweg 32) Utrecht, di t/m do en zo 13.00-19.00 uur, vr en za 13.00-22.00 uur. Opening: vr 1 aug 17.00 uur. Sluiting: 28 sept. Meer informatie: www.parasiteparadise, of bel 0900 72727483. EEN CULTURELE ROUTE TUSSEN HAARLEM ALKMAAR 24 APRIL TOT EN MET 14 SEPTEMBER Marilyn Manson. Foto: AP/Mike Fuentes Marilyn Manson in HMH Amsterdam amsterdam - De Amerikaanse shockrocker Marilyn Manson geeft 14 december een eenma lig concert in de Heineken Mu sic Hall in Amsterdam. Op het podium trakteert de zanger zijn publiek op een orkaan vol seks, politiek en religie en slaat hij al le taboes aan flarden. De kaart verkoop is vandaag begonnen. Moskou Symfonie Orkest in nood Amsterdam - Het Moskou Sym fonie Orkest dat komende week optreedt in Amsterdam verkeert in financiële in moeilijkheden. De concerten van 29 en 30 juli leveren het orkest een enorm tekort op. De oorzaak daarvan is het afblazen van een aantal concerten in Duitsland. „We hadden daar helaas te maken met een onbetrouwbaar impre sariaat", zegt de Nederlandse dirigent Arthur Arnold die de concerten in Amsterdam diri geert. den haag/gpd- Na Ubris en AKO heeft nu ook boekhandelsgroep Plantage een literaire prijs in het leven geroepen. De winkelketen gaat debutanten bekronen. De jury van de nieuwe prijs bestaat uit inkopers en boekhandelme dewerkers. Plantage Boekhandels zegt meer aandacht te willen gene reren voor Nederlandse debu ten. „Het idee leefde al langer zegt productmanager Caroline van Nes in Boekblad. „Het is een manier om ons te profile ren als groep. Het is een experi ment. We zullen kijken hoe het aanslaat." Het is nog niet bekend wat de winnaar van deze aanmoedi gingsprijs bij de uitreiking be gin volgend jaar krijgt. Ook is nog onduidelijk hoe de prijs wordt uitgereikt. Een koppeling met RTL4 is volgens Van Nes niet ondenkbaar, gezien de contacten die directeur Oswald Schwirtz van Plantage Boek handels voor het RT14-televi sieprogramma 'Lekker lezen' heeft opgebouwd. De Plantage-prijs is niet de eni ge literaire onderscheiding voor debutanten. Andere prijzen zijn de Anton Wachterprijs, het Gouden Ezelsoor en de Debu tantenprijs van de stad Dor drecht. Op de Plantage Debu tantenprijs wordt in eerste in stantie vooral in de winkels de aandacht gevestigd. De shortlist wordt eind dit jaar bekendge maakt. Naast de winkelketen komt ook de VPRO met een literaire prijs: de Bob den Uyl Prijs voor het beste reisverhaal. De omroep wil hiermee voorkomen dat de schrijver in de vergetelheid wegzakt. Ook ijvert de VPRO voor het opnieuw uitbrengen van werk van Bob den Uyl. Aan de jaarlijkse prijs voor reeds gepubliceerde verhalen is een bedrag van 2.500 euro ver bonden. De prijs wordt in fe bruari 2004 voor het eerst uitge reikt. Inzenden kan tot 1 janua ri aanstaande. De prijs is ontstaan uit het idee van de VPRO Gids-redactie om een zomernummer te wijden aan de reizen van Bob den Uyl. Redacteur Kees Sluys in Boek blad: „We hebben toen beslo ten er meer omheen te bou wen. Of er al zo'n prijs voor het beste reisverhaal bestaat, weet ik niet. We zijn als redactie zo brutaal geweest deze prijs ge woon in te stellen." Fietsen en picknicken op een landgoed Kaarslichtlezing op de Ruïne van Landschapsfotografie in De Hallen Vanuit een stoelentoren uw blik op de verruimen Wilt u dit allemaal beleven? Kom dan naar de manifestatie Land in Zicht. Tot en met 14 september zijn er dagelijks evenementen 1 en oud langs een prachtige fietsroute tussen Haarlem en De fietsroute (met kortingsbonnen) is voor 4.- verkrijgbaar VW-kantoren en via de website te bestellen. Kijk op www.landinzicht.com voor verkoopadressen en meer informatie of bel 023-531 91 39. Land in Zicht Genieten van landschap en cultuur in Lees erover in de UITwd3i6r o.a. te koop bij de VW's.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12