Zware klappen voor horecaBrussel pakt via oimt ECONOMIE FGH Bank koestert zich bij Rabo Zalm pal achter Tabaksbt HSL-brug Hollandsch Diep groeit deel voor deel Onderzoek Telegraaf m zondagskra Duits tolsysteem aan Omzetdaling zet door, regen van faillissementen Biokalveren naar gewone mesterijen Haast met invoeren code bedrijfsbestuur Supervroege zuurkool Kinderlozen moeten buiten hoogseizoen op vakantie Nieuwe aankoop past perfect in strategie EU soepeler met han in uitstoot broeikasg_ Proef Planet met draadloos internet Amersfoort - Planet Internet, een van de internetdochters van telecombedrijf KPN, begint volgende maand een proef met draadloos internet via WLFi (Wi reless Fidelity). Planet werkt sa men met een andere KPN- dochter, HubHop, die bezig is een netwerk op te bouwen van 'hotspots'. De internetgebrui ker die zich bij een hotspot be vindt, kan via een draagbare computer e-mails versturen, berichten lezen of surfen. Pla net wil met de proef dé behoef ten en ervaringen van de klan ten meten op het gebied van draadloos internet. Shell actiever in windenergie den haa0 - De Brits/Nederlandse oliemaat schappij Shell gaat zijn activi teiten in de windenergie uit breiden. Het concern heeft gis teren aangekondigd dat het meer windmolens gaat beheren in de Verenigde Staten. Shell is voor de helft eigenaar gewor den van een windmolenpark met een capaciteit van 160 me gawatt in Texas. In de VS ex ploiteert Shell vier windparken met een gezamenlijke capaci teit van 230 megawatt. In Span je heeft het een belang van 40 procent in het La Muela Wind Park bij Zaragoza. Shell besluit begin 2004 of het investeert in een windmolenpark voor de kust van Egmond aan Zee. LTO-Nederland schrapt banen den haag - Land- en tuinbouw organisatie LTO-Nederland moet snijden in het personeels bestand, omdat het aantal le den fors terugloopt door de af name van boeren en tuinders in Nederland. LTO-voorzitter G. Doornbos zei woensdag dat bij de koepelorganisatie in ieder geval een kwart van de zestig werknemers hun baan zullen verliezen. Het totale ledenbe stand van LTO schommelt vol gens Doornbos momenteel rond 50.000. Dat betekent dat het aantal leden sinds 2000 met circa eenvijfde is gedaald. Nieuwe voorzitter vakbond IG Metall frankfurt - Het waarnemend bestuur van de Duitse metaal vakbond IG Metall heeft Jürgen Peters voorlopig aangewezen als nieuwe voorzitter. Hij staat vooral bekend als een linkse dogmaticus die harde confron taties met werkgevers niet schuwt. Hij volgt Klaus Zwickel op, die eerder deze week boos opstapte na hoogopgelopen in terne bestuursruzies. Peters zal samen met regioleider Berthold Huber de grootste industriële vakbond van Europa, met 2,8 miljoen leden, uit het slop pro beren te halen. Eind augustus moet de benoeming van het tweetal definitief worden beze geld op een buitengewoon le dencongres. Brussel ontziet statiegeldplan brussel - De Europese Com missie heeft, tegen alle ver wachtingen in, geen officieel onderzoek geopend naar het Duitse statiegeldsysteem dat begin dit jaar van kracht is ge worden. Sinds dit jaar zijn Duit se winkeliers verplicht ook drankverpakkingen zonder sta tiegeld terug te nemen. Omdat er nog geen landelijk inzame lingssysteem is, weet de detail handel niet wat aan te vangen met de lege flessen en blikjes. Daarom zijn velen gestopt met de verkoop van dranken uit het buitenland,. De EU verzoekt Duitsland nu de terugnamever plichting op te heffen totdat er een systeem is dat niet strijdig is met EU-regels. donderdag 24 JULI 2OO3 -1.-■ - ec No moerdijk - De brug voor de hogesnelheidslijn (HSL) over het Hollandsch Diep, krijgt na eerdere vertra ging - onder andere door een dodelijk ongeluk met een pijlerdeel - nu langzaamaan gestalte. De brugde- len worden, zoals op deze luchtfoto te zien is, tussen de pijlers geplaatst. Deel voor deel krijgt de brug, die naast de oude spoorbrug komt, zo gestalte. Foto: GPD/Johan van Gurp amsterdam/anp - De Te gaat mogelijk ook op verschijnen. De grootsti van Nederland onderzo mogelijkheden om alle van de week te verschiji onderzoek zal nog eni duren, aldus de Telegraaf, be Het is de bedoeling dat i isitie dagskrant niet alleen in verkoop is te krijgen, m< ,ran bij abonnees wordt bezoi n9r Telegraaf heeft daarom vakbonden en het dist bedrijf overlegd. Mocht de krant werkel verschijnen dan is het v eerst sinds begin jaren n fK' dat er een dagblad op verschijnt. De Krant op Zondag vai tiefnemer Pieter Stom tussen 1990 en 1992 de poging. Pieter Storms juicht hei» tief van De Telegraaf toeLy^ zondagskrant strandde wegens distributieprolf Maar ik denk dat De TjrU nu in staat is de versjf k- goed op te zetten." li nfoC door Albert Oost arnhem - De horeca in Neder land is in een vrije val terechtge komen. Het aantal faillissemen ten nam in het eerste kwartaal van dit jaar toe met 63,2 pro cent. De omzetdaling, die vorig jaar mei begon, zet fors door. MKB Nederland, de vakorganisa tie voor het midden- en kleinbe drijf, noemt de situatie 'drama tisch'. Het bedrijfschap Horeca en Ca tering spreekt van een 'ellendi ge tijd' voor de horeca en con stateert uit de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat het consumenten vertrouwen de eerste helft van dit jaar opnieuw danig is ver zwakt. „De horeca zit bij de be- leeuwarden/gpd - Bijna alle overtollige kalveren uit de bio logische melkveehouderij be landen uiteindelijk in de gang bare bio-industrie. Naar het Mees van de biologische kalve ren is amper vraag en het aan bod overtreft die vraag vele ma len. In heel Nederland gaat naar schatting 90 procent van de duizenden te mesten biolo gische kalveren naar de gang bare mesters. De biologische mester Brands- ma uit Drachtstercompagnie zegt dat hij jaarlijks niet meer dan 90 biologische stierkal veren kan opkopen. Meer kal veren kan hij niet afzetten. Col- legabedrijven verkeren in de zelfde situatie. Daardoor zit er voor de biologische melkvee houders weinig anders op dan hun kalveren te leveren aan de gangbare mesters. De jaarlijkse aanwas van de melkveestapel is groot door de korte levensduur van melkkoeien. Omdat er am per vraag is naar biologisch vlees, betekent dat de gang naar de gewone mester. drijfstakken die de eerste klap pen krijgen", aldus woordvoer der Harms van het bedrijfs- schap. Het aantal faillissemen ten binnen de horeca lag vorig jaar nog 9,9 procent lager dan in 2001, toen er 195 bedrijven over de kop gingen. In 2002 gingen er 175 bedrijven failliet. „Nu zien we weer een forse stij ging in het eerste kwartaal van 2003 met al 62 faillissementen. Dat is een stijging van 63,2 pro cent ten opzichte van het eerste kwartaal van het vorige jaar", aldus Harms. Ook de omzet binnen de hore ca blijft dit jaar sterk achter bij vorig jaar. In het eerste kwartaal lag die al zeven procent lager dan in dezelfde periode van 2002. MKB Nederland-woord- voerder Van Hout is over die omzetdaling zelfs nog pessimis tischer. Hij spreekt over acht procent in het eerste kwartaal van 2003. „En die daling zet nog steeds door. In de grote steden vallen de hardste Idappen. Daar is in sommige plaatsen zelfs sprake van een omzetdaling van vijf tien procent met uitschieters in bepaalde uitgaanscentra van tussen de 25 en 30 procent. De verkoop van breezers in de ca fés is zelfs teruggelopen met vijftig procent. En die terugloop wordt niet door de verkoop van bier gecompenseerd." De omzetdaling is bij de cafés het hardst voelbaar. De restau rants die goede kwaliteit leve ren, worden volgens Van Hout minder getroffen. De hoge prijsstelling in de horeca noemt Van Hout als een van de oorza ken dat het zo slecht gaat met de bedrijfstak. „Sommige be drijven hebben het met de komst van de euro verkeerd ge daan. Daarnaast zijn er de laat ste tijd signalen dat het slecht gaat met de economie, de ziek tekosten omhoog gaan en er ontslagen vallen. Dan wordt er op de horeca het eerste bezui nigd. De hele situatie maakt me wel angstig. Als het zo doorgaat, moet er flink gesaneerd wor den." Harms van Horeca en Catering kan dat grotendeels beamen. „Ik houd mijn hart vast en hoop dat de situatie zal keren. Er zijn bedrijven die nu weg zakken en waarschijnlijk gaan wegvallen. Zeker die met vreemd geld hun zaak gefinan cierd hebben. De banken zijn keihard." Volgens Van Hout van het MKB kan het tij alleen maar gekeerd worden door te vernieuwen, betere service te bieden en de prijzen te verlagen. „De horeca moet meer aan klantenbinding gaan doen. Meer bieden dan al leen een biertje. Dat kan ook door het organiseren van eve nementen. Dan kan de horeca een deel van het verloren ter rein terugwinnen." Ook Harms denkt dat service en kwaliteit nu een belangrijke rol gaan spelen. „En je moet je on derscheiden. Ik geloof niet in het verlagen van de prijzen. Dan krijg je scheve ogen. Tus sen cafébazen onderling en van klanten die vinden dat ze eer der te veel betaald hebben." brussel/anp - De Europese Commissie gaat een onderzoek instellen naar de invoering van een nieuw systeem van tolhef fing voor vrachtwagens in Duitsland. Niet de omstreden tolheffing zelf ligt onder Brus sels vuur, maar wel de compen satie die Duitse transporteurs krijgen als goedmakertje. Vol gens de commissie kan het gaan om verboden staatssteun. Vanaf 31 augustus moeten vrachtwagens van meer dan 12 ton een kilometerheffing beta len voor gebruik van de Duitse autobahn. Aanvankelijk gaat het om 12,4 eurocent per kilometer en de bedoeling is om dat snel te ver hogen naar 15 eurocent. Neder landse transporteurs zijn fel te gen. Niet alleen wordt een ritje door Duitsland prijzig, terwijl de Duits transporteurs daar voor worden gecompenseerd, REKT shoi 21 ,s r01 ook de benodigde ap die nodig is voor een taling is nog nauwelijk handen. Berlijn moet nu wad toestemming uit Bru; de compensatieregef' Duitse ministerie van heeft echter al laten het EU-onderzoek de ii van de tol niet verhinde De Europese Commissi I' der zoals verwacht akk('° -k gaan met nieuwe alger gels voor tolheffing voi wagens in heel Europip, bestaan EU-regels die een plafond binden om lofS'L i/V Hl- komen dat doorvoerlaAQ truckers uitmelken. To u mocht de tol niet hojvana dan nodig om de weg leggen en te onder sj, Straks mogen ook kos ongevallen worden d kend. Frai ENI be p/i ing 02 atseli UUT eri he* dza zuiD-scHARWOUDE - De zuurkool is dit jaar vroeger dan ooit. Zuurkoolfabriek Kramer in Zuid-Scharwoude is nu druk met de verwerking van de witte kool waarvan via een fermentatieproces zuurkool wordt ge maakt. De zuurkoolfabriek heeft niet eerder in haar 113-jarig bestaan meegemaakt dat de kool al in juli kon worden geoogst en ingemaakt. Foto: GPD/Martin Mooi door onze correspondent Ans Bouwmans^ washington/gpd - Er moet haast gemaakt wor den met de invoering van de voorstellen voor be hoorlijk ondernemingsbestuur van de commissie Tabaksblat, vindt minister van financiën Zalm. „Er is geen tijd te verliezen met het herstel van het publieke vertrouwen in bedrijfsmanage ment." Zalm sprak gisteren op een bijeenkomst van de European American Business Council in Washington Boekhoudschandalen aan beide zijden van de Atlantische Oceaan (Enron, WorldCom, Ahold) hebben het vertrouwen van het beleggende pu bliek ondermijnd en vragen opgeroepen over het toezicht op beursgenoteerde bedrijven. In de VS is vorig jaar juli de Sarbanes Oxley-wet inge voerd, die precies voorschrijft hoe bestuurders en commissarissen van in de VS genoteerde be drijven zich moeten verantwoorden. Zalm is niet zo dol op de regeling die in Europa voor de nodi ge problemen zorgt, 'zei hij gisteren in Washing ton. Hij geeft de voorkeur aan de meer pragmati sche Europese koers, die rekening houdt met de verschillen tussen de lidstaten en een op maat gesneden toezicht mogelijk maakt. Wat Nederland betreft blijkt zelfregulering niet meer te voldoen, aldus Zalm. Begin dezf presenteerde de commissie van Morris! blat, de gepensioneerde bestuursvoorzi. Unilever, een code voor goed ondemer0^ stuur en een aantal aanbevelingen voorr ring. Bedrijven moeten uitleggen hoef mensen verdienen en waarom, aldus deplkon sie Tabaksblat. Aandeelhouders moeteifc oordelen over de salarissen van raden!71 - S stuur en commissarissen moeten voorwaarden voldoen, zoals een bepeJ commissariaten, een maximale zittinj van twaalf jaar en geen dubbelfuncties. Zalm is 100 procent voor de code, en I beursgenoteerde bedrijven op zijn plicht hebben uit te leggen of, waarom verre ze er vanaf wijken. Dat is een veijtheke die in Nederland in de wet moet wordelckers legd, vindt de minister. Hij zei te hopejLeid. code de verschillen tussen de VS en Eu V het toezicht op het bedrijfsmanagemec weet te overbruggen. Verder stelde hij dat de kosten van opti |e ten in de boeken terug te vinden moetej het vertrouwen in de contro.le door ex countants van de boeken moeten woi^™ steld, onder meer door een onafhank zichthouder op de accountants. rw.a (3224 leidschendam/anp - Mensen zonder schoolgaande kinderen moeten volgens Toerisme Re creatie Nederland (TRN) meer buiten het hoogseizoen op va kantie gaan. De promotieorga nisatie voor toeristisch Neder land begint in december een campagne over vakantiesprei ding. Vooral senioren en kin derlozen worden daarin gesti muleerd voortaan meer in het voor- of najaar op vakantie te gaan in plaats van in de zomer. „Met de groeiende groep senio ren en kinderloze stellen zou je verwachten dat de grote vakan- tietrek in de zomer minder wordt. Elke jaar weer zien we echter aan het begin van de grote schoolvakantie op vrij dagmiddag en zaterdag de be kende chaos op de wegen", al dus hoofd onderzoek Frans Jansen van de koepelorganisa tie TRN woensdag. Jansen noemt het opmerkelijk dat nver dan de helft van de zomervakanties (57 procent) is toe te schrijven aan senioren en kinderlozen. „Opvallend weinig mensen zonder kinderen besef fen blijkbaar dat ze veel drukte kunnen ontwijken als ze meer aan vakantiespreiding doen en meer in het voor- en naseizoen weggaan", stelt hij. Deze zomer verwacht TRN dat circa 3,6 miljoen Nederlanders vakantie vieren in eigen land. Rond 4,5 miljoen vakantiegan gers vertrekken naar het bui tenland. De TRN-onderzoeker zit na mens toeristisch Nederland in de adviesgroep Vakantiesprei ding voor het ministerie van Onderwijs. Door de vergrijzing moet volgens Jansen steeds meetybfriten het onderwijs ge zochtvworden naar manieren om vakanties te spreiden. „Zo zouden we eens goed kunnen Mdjken naar de concentratie van evenementen in de zomer. Sommigen kunnen net zo £^ed in het voor- en najaar gehou den worden." door Rixt Albertsma utrecht/gpd - Rabobank-be- stuurderTen Cate kreeg drie maanden geleden een telefoon tje met de vraag of de bank inte resse zou hebben in de overna me van de Friesch-Groningsche Hypotheek Bank. Ten Cate speur de even op internet en al snel bleek de 'derde' vastgoedbank perfect in de strategie van de Ra bobank te passen. Met de gisteren bekendge maakte overname betreedt de coöperatieve bank in één klap een markt waar ze 'zelf maar niet aan toe kwam'. De Rabo bank beschikt over een redelijk forse, maar versnipperde vast goedportefeuille en stond net voor de vraag of ze die vast goedonderdelen zou moeten uitbouwen tot één expertise." centrum. Ten Cate: „We heb ben een breed en diep vast goednetwerk, maar verspreid." Zo is de Rabobank financier van landbouwgrond, heeft het een portefeuille ter waarde van zo'n 9 miljard euro voor pro jectontwikkeling en bezitten de dochters Vastgoed en Relan respectievelijk 1500 hectare grond, 28.000 woningen, een kantorennetwerk en een porte feuille van 3,1 miljard. Ten Ca te: „Wat ontbreekt, is een ken niscentrum waar je in moeilijke gevallen terecht kunt." Dat brak de bank onder andere op bij het van de beurs halen van Uni-Invest, toen de Rabobank veel expertise moest inhuren. De aanbieding van FGH Bank kwam dan ook op een goed moment. „Het opbouwen van een eigen kenniscentrum kost erg veel tijd en investeringen. Je moet know-how opbouwen, dus dat betekent dat je mensen weg moetkopen van andere^ banken", volgens Ten Cate. Met de overname van de FGH Bank ter waarde van 415 mil joen euro is de Rabobank een expertise- en researchcentrum rijker. „We hebben nu dezelfde kracht als de vastgoedpoten van ABN Amro en ING, maar met een grotere slagkracht." Met de FGH Bank, tot nu toe dochter van de Duitse Hy- poVereinsBank (HVB), haalt de Rabo een bank met een vrij lan ge historie binnen. FGH werd in 1890 opgericht door Friese en Groningse notabelen om hy potheken te kunnen verstrek ken aan boeren. In 1987 - in middels was de horizon verlegd naar het Westen - kwam de bank in handen van Aegon, die haar in 1998 doorverkocht aan de HVB. In de tussentijd kreeg de FGH Bank nog een officiële bankvergunning. De vastgoed- bank, met acht vestigingen (Groningen, Maastricht, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Amsterdam, Arnhem en Utrecht) houdt zich tegenwoor dig, met een portefeuille van 4,5 miljard euro, voornamelijk be zig met het financieren van projecten en vastgoedbeleggin gen. Vorig jaar leverde dat een nettowinst op van 36 miljoen euro. Bestuursvoorzitter Peter Keur van de FGH Bank zegt relatief weinig last te ondervinden van de slechte vastgoedmarkt op dit moment. „We hebben een breed pakket aan vastgoed. Daarbinnen zie je verschuivin gen". Daardoor zegt de bank klappen te kunnen opvangen. „In een neergaande markt lig gen ook kansen." Keur toonde zich gisteren zeer verguld met de nieuwe moeder. „De Rabobank is voor ons on gelofelijk aanvullend, met een breed netwerk aan diensten en een groot kantorennet." De FGH Bank zal in eerste instantie 'op armlengte' werken. Later volgt mogelijk een bundeling van krachten met andere Rabo- dochters, als Lage Landen. brussel/anp - Europese bedrij ven mogen binnenkort wellicht ook projecten buiten de Euro pese Unie uitvoeren om aan hun verplichtingen te voldoen om de uitstoot van C02 en an dere broeikasgassen terug te dringen. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, heeft daarvoor een voorstel ge lanceerd dat nog de goedkeu ring moet krijgen van de lidsta ten en het europarlement. De commissie wijst erop dat in het Verdrag van Kyoto de mo gelijkheid al is genoemd dat landen buiten de eigen grenzen de C02-uitstoot terug te drin gen. Dat is voor bedrijven aan trekkelijk, omdat in de ontwik kelde landen de fabrieken door gaans al relatief zuinig met energie zijn. Een reductie van de uitstoot is alleen tegen hoge kosten mogelijk. In ontwikke lingslanden kunnen ze met het zelfde geld veel meer resultaat boeken. Eerder deze week is een Euraj- pese wet die het mogelijk maakt om binnen de EU de 'emissie rechten' te verhandel! eel goedgekeurd. Hei voorstel maakt het mei buiten de EU verkreg Lek ten' in deze handel 1 ken. Het Wereld Natuur sceptisch. Door al dea- gen kunnen bedrijy^ aanpassingen aan hi Bel r productiemethoden lijk ontlopen, redenetnes d ganisatie. Ze vreest b dat bedrijven zullen 19 qc in waterkrachtcentralf Europa om zo ernis£R!! te verkrijgen. Deze 9 8 vernielen echter soms selijke natuur. Ondememingsorgani£pFN, VNO-NCW is heel tevl pR het voorstel. Volgens r lieuzaken W. KlerkP ec/F emissiehandel het bet^M reldwijde schaal. jfjoL kunnen dan de CO^^^ meest aanvaardbare pen. Ook wordt op d#e Tai meer uitstoot van hefdy ma gas voorkomen dan wdir|sd emissiehandel afleef1793 Europa zou plaatsvin!? of c

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6