Hoge leden al-Qaeda in Iraanse cel BUITENLAND VS zullen foto's dode Uday en Qusay tonen Bush en Sharon moeten Abbas' lege handen vullen RAF-verleden maakt Duitsland weer woest Justitie Italië: 'Bankier van God' is vermoord S|elder: Rebellen dreigen met omsingeling Monrovia heeft bandopname van interview met Kelly ■rom a natural source. UIT Raadslid New York gedood ir gedachten tuurde rolstoel Zwitserse en Spaanse ichappers werken aan )or gedachten bestuurde Zij hebben aJ een sys- intwikkeld waarmee een ioor de geest kan worden ld. Dat staat in het Britse rift New Scientist. Het n bestaat uit een kap met iden die de gebruiker op ofd draagt. De elektro- engen de signalen van de en over naar een compu- ze draadloos doorstuurt rolstoel. Proeven geven twee dagen trainen ge- om de rolstoel te leren sen. igrafe in Iran larde besteld _n - De Iraans-Canadese jfe Zahra Kazemi.'die op nHn hechtenis aan de ge- van een klap overleed, is lag in Iran begraven. Ze 1 de begraafplaats in 3 boorteplaats Shiraz de tombe van de sjiiti- v ilige Aladin Hussein bij- n )at was volgens het 51 persbureau IRNA 'op van haar moeder'. Ka- oi toon wilde juist dat zijn in Canada haar laatste its had. Ottawa steunde irin en verzocht Iran te- om Kazemi's lichaam iel)rengen. donderdag 24 juli 2003 vervangt op auto's uio - De landensticker op ;en uit voormalig Joego- tx randert van 'YU' in c CG (Srbija i Cma Gora) naar Servië-Mon- de losse unie van de acterend deelstaten die ratieve Republiek Joe- heeft vervangen. Web- nilServië-Montenegro zijn ig herkenbaar aan de anduiding CS. aldus d e media woensdag. Die ing werd eerder ge- ior Tsjechoslowakije, isen is uiteengevallen ïië en Slowakije. sgreep Sao 1 bijna over ]l - De staatsgreep in taanse eilandstaatje Sao j Principe is dankzij e bemiddeling voorbij, iren die 16 juli de [epen, hebben gisteren lord getekend met de d president De Mene- s op bezoek in buur- fcria toen de militairen pleegden. De president leis weer teruggekeerd, plegers worden naar niet vervolgd. Nigeria lid over de coup in het .kilandstaatje, en over- litair in te grijpen. tm slaat de Alpen tn de hevige onweers- 1 sinds maandag over rekken, zijn alleen in id al 18 mensen door getroffen, van wie lijk. Het waren allen of bergtoeristen. De len kwamen letterlijk 10k vrij, zij het met tide kleding en soms .„ik onthaard. De eri-/3>ten zijn voor alpinis- op grotere hoogten lijk, omdat zij geen hebben om een teheran-washington/afp-rtr - Iran heeft gisteren voor het eerst toegegeven verscheidene top mannen van al-Oaeda, het net werk van Osama bin Laden, vast te houden. Ze worden naar hun landen van herkomst terugge stuurd of zullen in Iran terecht staan, aldus minister van bin nenlandse zaken Abdolvahed Mussavi Lari volgens het staats- persbureau IRNA. Eerder zei minister Ali Yunesi van inlichtingendiensten op een persconferentie dat 'wij sinds de val van de Taliban wij een groot aantal leden van al- Qaeda hebben gearresteerd'. „Sommigen van hen zijn uitge wezen terwijl anderen overge dragen zijn aan hun land van herkomst. Wij houden nog veel anderen vast, hoog en laag", al dus Yunesi. Een woordvoerder van het Wit te Huis reageerde gisteren nog al sceptisch. Hij zei dat hij niet wist wat de Iraniërs precies met 'vasthouden' bedoelen. Maar het bevestigt de Amerikaanse visie dat er in Iran belangrijke leden van al-Qaeda aanwezig zijn, aldus de zegsman. „Wij hebben onze zorgen geuit over hun steun aan en gastvrijheid voor terroristen. Ik denk dat de Iraniërs weten wie het zijn en wat ze zouden moeten doen." De VS willen dat Iran de leden van al-Qaeda snel uitlevert aan bijvoorbeeld Saudi-Arabië. „Mensen in Iran waren op een of andere manier betrokken bij de aanslagen van 7 mei in Sau di-Arabië. Het is geen verras sing dat ze in het land zijn, en Iran moet daar iets aan doen", aldus de woordvoerder van het Witte Huis. Diplomaten beweren al weken dat Iran topmensen van al-Qae da vasthoudt. Teheran zo li met Koeweit, Egypte en Saudi-Ara bië onderhandelen over hun lot. Het zou onder anderen gaan om de nummers twee en drie van al-Qaeda, de in Egypte geboren Ayman al-Zawahiri en Saif al-Adel, de woordvoerder van de organisatie, Sulaiman Abu Gaith uit Koeweit, en de zoon van Osama bin Laden, Saad. Vorige week gaf de Iraanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kam al Kharrazi na gesprekken met zijn Britse collega Jack Straw al toe dat zijn land 'een aantal aanhangers van al-Qae da' in hechtenis heeft. Hij wei gerde echter nader op de zaak in te gaan. Iran heeft steeds be schuldigingen van Washington verworpen dat het onderdak biedt aan terroristen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het is ongelooflijk maar waar: de voorpagina's van de Israëlische kranten worden niet langer gedomineerd door de intifada. Foto's van opgeblazen bussen hebben plaats gemaakt voor beelden van demonstreren de bijstandsmoeders, want eco nomisch nieuws geeft nu de toorvaan. De eerste oogst van het route kaart-vredesplan heeft Israël aangenaam verrast, al vraagt het zich af hoe lang dat zal du ren. Maar de twijfel aan Pales tijnse kant is veel groter. Vooral op de Westelijke Jordaanoever is er voor de bevolking maar weinig veranderd en de verwij ten richten zich tegen premier Mahmoud Abbas. Morgen praat hij in het Witte Huis met president George Bush. Als Ab bas met lege handen terug komt, ziet het er slecht voor hem uit. Leden van het voorlo pige Palestijnse parlement wil len in dat geval een motie van wantrouwen indienen. Maar belangrijker voor de premier is hoe de radicale islamitische groepen, Harnas voorop, zijn verrichtingen beoordelen. De milities hebben een wapen stilstand van drie maanden af gekondigd, maar naarmate de onvrede onder de bevolking over het uitblijven van resulta ten groeit, neemt de kans op een nieuwe geweldsuitbarsting toe. Daarmee zou Abbas zijn belangrijkste onderhandelings wapen verliezen: rust. Een andere factor is Yasser Ara fat. Die mag dan worden ge boycot door Israël en de VS, binnen de Palestijnse gebieden hij is nog altijd de nummer één. Als de leiders van Harnas en Is lamitische Jihad met een ge zagsdrager willen praten, wen den ze zich tot Arafat. Van Ab bas hebben ze geen hoge dunk. „De regering werkt hard, maar heeft nog geen resultaat ge boekt", zegt Mahmoud al-Za- har, een Hamas-leider in Gaza. „Abbas zal aftreden als hij er niet in slaagt de minimumeisen van het Palestijnse volk ingewil ligd te krijgen." Wat is er tot nu toe bereikt? De wapenstilstand, geen vereiste in het vredesplan, heeft geleid tot een drastische afname van het aantal terreuraanslagen in Isra el. En het Palestijnse Bestuur heeft vrijwel een halt weten toe te roepen aan opruiing in de Pa lestijnse media. Aan de andere kant is van actief optreden te gen gewapende milities nog weinig te merken. De Palestijn se regering zegt dat de weder opbouw van het politie-appa- raat en de veiligheidsdienst voorrang heeft, en die zal nog zeker zes maanden duren. Israël heeft zijn troepen in de Gazastrook en in Bethlehem op de Westoever gehergroepeerd. De inwoners van de Gazastrook kunnen weer betrekkelijk onge hinderd van noord naar zuid reizen. Maar op de Westoever is nog bijna geen wegversperring opgeruimd, zodat daar de soci ale en economische malaise voortduurt. Ondanks de in het vredesplan vermelde bevriezing bouwt Is raël door in zijn nederzettingen in bezet gebied. De aangekon digde verwijdering van 'illegale buitenposten' (kernen van nieuwe nederzettingen) werd een blamage: er zijn er nu al zes meer dan vóór het vredesplan. Israël werkt door aan een 'vei ligheidshek' op de Westoever, wat betekent dat grote delen van het gebied worden inge lijfd. De vrijlating van de meer dan zesduizend Palestijnse gevan genen is een gevoelige zaak voor beide partijen. Israëliërs, die jarenlang hebben geleden onder Palestijnse terreur, zien niet graag dat moordenaars van hun familieleden en vrienden de vrijheid krijgen. Abbas zegt dat te begrijpen, 'maar het was oorlog'. Bovendien: hoeveel Is raëlische soldaten die onschul dige Palestijnen hebben ge dood zitten er achter de tralies? De vrijlating van Palestijnen 'met bloed aan hun handen' is nog niet aan de orde. Maar ook als het gaat om de rest - tussen twee- en vierduizend is Israël afhoudend. De Palestijnse be volking zal de vrijlating van zo'n vijfhonderd gevangenen, het aantal dat nu wordt ge noemd, volstrekt onvoldoende vinden. Zeker als daaronder geen leden van islamitische groepen zijn. Als Israël tijdens de drie maanden wapenstilstand geen Hamas-gevangenen vrijlaat, zal Sharon de prijs betalen", waar schuwt Abdelaziz Rantisi, een Hamas-leider. Maar vooral Abbas, de bescher meling van Amerika en Israël, zal de tol betalen als Sharon de Palestijnen niet snel toont dat onderhandelen meer oplevert dan terreur. Dat moet de boodschap zijn van president Bush voor de Is raëlische premier, als die ko mende dinsdag Washington be zoekt. door onze correspondent Wierd Duk berlijn - Duitse politici zijn in opstand gekomen tegen een ge plande tentoonstelling in Ber lijn over de Rote Armee Faktion (RAF). Die radicaal-linkse ter reurgroep, die prominente za kenlieden en politici executeer de, zaaide in de jaren '70 en '80 grote angst in de Bondsrepu bliek. „Een ongehoord schan daal", noemde de vice-fractie- voorzitter van de CDU, Friedrich Merz, de plannen om in de expositie te zoeken naar RAF-ideeën 'die hun waarde hebben behouden'. Volgens de critici, onder wie ook de leider van de liberale FDP, Guido Westerwelle, is aan de RAF- ideologie 'helemaal niets posi tiefs te ontdekken'. Westerwelle wil alles in het werk stellen om de expositie te verhinderen. De Berlijnse Senaat heeft uit het hoofdstedelijke cultuur fonds 100.000 euro toegezegd aan Klaus Biesenbach van Kunst-Werke', die de tentoon stelling inrichtte. Biesenbach zegt zich niets van de inhoude lijke kritiek aan te trekken.Al die opwinding is juist een teken dat het heel belangrijk is om dit verschrikkelijke hoofdstuk uit de geschiedenis te verwerken." Hij gaf wel toe 'een inschat tingsfout' te hebben gemaakt door de nabestaanden van RAF-slachtoffers niet eerder bij de expositie te betrekken. Volgens Biesenbach wil hij juist een mogelijke mythevorming rond de RAF tegengaan. „Wij hebben ons afgevraagd waarom zoveel jonge mensen tegen woordig in t-shirts met het RAF-logo rondlopen. De ont luistering van de RAF is ons be langrijkste doel." De expositie werd inmiddels, onder meer wegens alle heisa, verschoven van komende herfst naar november 2004. Als het aan de critici ligt, gaat de expo sitie helemaal niet door, althans niet met steun van de overheid. Westerwelle: „Ik zal mij ervoor inzetten dat voor zo'n eenzijdi ge aanpak van het Duitse terro risme geen belastinggeld wordt gebruikt." De RAF hief zichzelf officieel op in 1998. De balans van meer dan twee decennia linkse ter reur in Duitsland luidde: 67 do den, 500 miljoen mark schade, 31 bankovervallen met een to tale buit van 7 miljoen mark en 517 veroordelingen wegens lid maatschap van een terroristi sche organisatie. Iraakse mannen lezen voor het hoofdkwartier van de Communistische Partij in Bagdad de kranten met het nieuws over de dood van Uday en Qusay. Foto: AP/Manish Swarup washington/anp-rtr-afp - De VS zullen foto's publiceren van de twee gedode zonen van Saddam Hussein, Uday en Qusay. Minister van defensie Rumsfeld zei gisteravond dat de foto's openbaar worden gemaakt 'om het Iraakse volk te laten zien dat ze echt dood zijn'. De commandant van de Amerikaanse grondtroepen in Irak, luitenant-generaal Sanchez, zei in Bagdad dat de VS kun nen bewijzen dat Husseins zonen onder de vier doden zijn die dinsdag na een urenlang vuurgevecht uit een vüla in het noord-Iraakse Mosul waren gehaald. Sanchez noemde als bewijs de gebitsge- gevens, röntgenfoto's en identificatie door voormalige medewerkers van Hus sein. Een Amerikaanse functionaris zei dat Abid Hamid Mahmud al-Tikriti, de presidentiële secretaris die vorige maand werd opgepakt, en ex-vice-pre- mier Tareq Aziz bij de identificatie hiel pen. De persoon die verklapte waar de zonen van Hussein zich schuilhielden, is onder Amerikaanse bescherming geplaatst. De onbekende zou de 30 miljoen dollar die op de hoofden van de broers stond al in ontvangst hebben genomen. Rumsfelds onderminister Wolfowitz deed gisteren verslag van een bezoek dat hij aan De Amerikaanse bewindvoerder in Irak, Paul Bremer, zette gisteren uit een welke maatregelen hij de komende maanden gaat nemen ter bevordering van de veiligheid in het land. Hij wil be ginnen met het werven en opleiden van militairen voor een nieuw leger van vrij willigers. Verder gaan de Amerikanen acht batal jons voor een nieuw burgerlijk defensie korps vormen, en wordt de grensbewa king nieuw leven ingeblazen. De voorspelling van de VS dat het verzet met de dood van Uday en Qusay een be langrijke slag had gekregen, komt voor alsnog niet uit. Bij een aanval vanmor gen in de buurt van Mosul kwamen drie Amerikaanse militairen om. In het cen trum van Bagdad stierven twee Irakezen, nadat hun auto in brand was gevlogen. Amerikaanse militairen namen het voeruig onder vuur toen het in volle vaart op een controlepost afreed. Een dag eerder waren door twee aansla gen twee Amerikaanse militairen omge komen en acht gewond geraakt. Ook dook een nieuwe geluidsopname op met mogelijk de stem van Saddam Hus sein, waarin tot meer aanslagen werd opgeroepen. Volgens de Arabische nieuwszender al-Arabiya stamt de op name van 20 juli, twee dagen voor de dood van Qusay en Uday. cantol van pn de kust - voorkchtiq qerestaureerde Oude Rijkswerf Willemsoord urg e, kunst, een kinderatelier en diverse theater- lingen. Jar 3 augustus (wo. t/m zo., 11.00-18.00 uur). vww.kaaphelder.nl iet is mede mogelijk gemaakt door de Provincie lolland. o.a. te koop bij de VVV's rome/ap - Wat velen al ver moedden heeft een justitieel onderzoek ruim twintig jaar na dato bevestigd: Roberto Calvi, de 'Bankier van God' die begin jaren '80 betrokken was bij het grootste bankschandaal in de Italiaanse geschiedenis, heeft geen zelfmoord gepleegd, maar werd vermoord. Dat heeft het Italiaanse persbureau ANSA woensdag bekendgemaakt op basis van bronnen bij justitie. Eerder concludeerde ook een speciale onderzoekscommissie al dat Calvi in 1982 in Londen waarschwijnlijk werd ver moord. Zijn lichaam werd han gend aan een touw onder de Blackfriar's Bridge gevonden. Kort daarvoor was de Banco Ambrosiano, waarvan Calvi de topman was en waarin het Vati- caan een groot aandeel had, failliet gegaan. De conclusie dat de man die zijn bank voor 1,3 miljard dollar had benadeeld de hand aan zichzelf had geslagen lag voor de hand. Recent onderzoek van de stof felijke resten van Calvi heeft echter aangetoond dat de ban kier helemaal geen zelfmoord pleegde, maar is vermoord, al dus ANSA. Zo heeft Calvi geen nekletsel opgelopen, wat bij een verhanging vrijwel onmo gelijk is. Uit eerder onderzoek was al ge bleken dat de bankier de stenen die in zijn jas werden gevonden en die mogelijk bedoeld waren om zijn lichaam te laten zinken, niet zelf in handen had gehad. Ook ontbraken er op zijn han den roestsporen van de brug waar hij zelfmoord zou hebben gepleegd. Het vermoorde raadslid James Davis. Foto: AP/Alan Chin ïijer J tie jemde ssluit f - De BBC heeft een geluidsband g van Ihoren is dat wapenexpert David te RiJibezorgdheid uit over de manier rdfna is omgegaan met '3 sep?at^e van inlichtingendiensten kantdtet meldde de omroep gisteren, ir van? is te horen hoe Kelly in een in- el voofet BBC-journaliste Susan Watts ^g^felen aan de manier waarop de n naar buiten werden gehsacht. irde later op televisie een anonie- naar Ie de bewering van de regering in twijfel trok dat Irak binnen 45 minuten massavernietigingswapens in stelling kon afvuren. De BBC wil niet kwijt wat Kelly precies zegt. De omroep stelt de band ter beschikking aan Lord Hutton, die onder zoek doet naar de omstandigheden die hebben geleid tot Kelly's dood. Kelly pleeg de eind vorige week zelfmoord. Het was bekend geworden dat hij de bron was waarop een andere- BBC-journalist, Andrew Gilligan, het geruchtmakende be richt baseerde dat Blairs pr-chef Alastair Campbell het bewijsmateriaal tegen Irak sterk heeft aangedikt. Kelly kwam daarna tot zijn grote ongenoegen in het middel punt van de belangstelling te staan. Minister van defensie Geoff Hoon bracht gisteren een bezoek aan Kelly's weduwe Ja nice. Wat de twee besproken hebben is niet bekend. Het gesprek had plaats op verzoek van Kelly's weduwe. Volgens de Financial Times heeft Ho$n persoonlijk toestemming gegeven voor het laten uitlekken van Kelly's naam. new york/ap - Tijdens een zit ting van de gemeenteraad van New York heeft een gewapende man gisteren een gemeente raadslid doodgeschoten. Een agent in burger die bij de raads vergadering aanwezig was, heeft vervolgens de schutter neergeschoten. De man is in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. De schutter, een politieke te genstander en een bekende van het vermoorde zwarte raadslid James Davis (41), trok tijdens de zitting een pistool en begon vartëf de publieke tribune op Davis te schieten. Deze werd door twee kogels geraakt en overleed ter plaatse. Volgens de politie vuurde de man zeker vijf schoten af voordat hij zelf werd neergeschoten door de agent. Het is onduidelijk hoe de schut ter, de 31-jarige Othniel Askew, er in is geslaagd met een wapen het gemeentehuis binnen te ko men. Bezoekers moeten voor binnenkomst door een metaal detector. Volgens de politie is Askew waarschijnlijk samen met Davis het stadhuis binnen gekomen, en heeft hij zo zijn wapen mee naar binnen weten te smokkelen. De dader was volge^is de politie tegen een project van Davis voor de be strijding van stedelijk geweld. monrovia/rtr-anp - De Liberi aanse rebellengroep LURD dreigt de hoofdstad van het West-Afrikaanse land, Monro via, te omsingelen. Ze zijn vol gens waarnemers gisteren doorgebroken ten noorden van de stad, waar ze een brug over de Stockton Creek veroverden op troepen die trouw zijn aan president Charles Taylor. Deze brug biedt de aanvallers toegang tot een weg die door een waterrijk gebied rond Mon rovia heenloopt. De weg leidt naar de oostelijke buitenwijken van de op een langgerekt schiereiland gebouwde stad. Als de aanvallers de weg in han den krijgen, volharden, sluiten ze de landzijde van het schier eiland af en staan ze dichtbij de ambtswoning van aartsvijand Taylor en het vliegveld. De aanval aan deze kant van de stad volgt op mislukte offensie ven ten noordwesten van Mon rovia. De LURD-strijders rijn er daar niet in geslaagd bruggen te veroveren die de noordwest- punt van de stad en het schier eiland verbinden met het ge bied van waar ze hun aanvallen uitvoeren. Ondertussen heeft zich nog niemand in de vooral voor de burgerbevolking dodelijke strijd gemengd. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Powjil heeft gisteren in een^ kranteninterview gezegd dat hij voorstander is van direct en Taylor vraagt Wladimiroff President Taylor van Liberia heeft de Nederlandse advo caat Wladimiroff gevraagd hem te verdedigen in een zaak bij het Speciaal Hof in buurland Sierra Leone. Dat heeft Taylor in juni wegens oorlogsmisdaden aange klaagd. Het beschuldigt hem ervan rebellen in Sierra Leone met wapens te hebben ge steund in ruil voq| diaman ten. Wladimiroff is gespeciali seerd in internationaal straf recht Hij was 'vriend van het hof in de zaak van het Joego- slavië-tribunaal tegen Slobo dan Milosevic en advocaat van Dusko Tadic, de eerste oorlogsmisdadiger die door het tribunaal werd berecht. snel Amerikaans ingrijpen. In het Witte Huis is daar volgens waarnemers echter nog geen eensgezindheid over. Het plan is vooralsnog dat eerst 1300 Nigeriaanse militairen gaan als voorhoede van grotere West-Afrikaanse Amerikaanse vredesmacht. De VS dragen 10 miljoen dollar voor de Nigeri aanse missie bij. De Nigt^anen gaan waarschijnlijk volgende week naar Monrovia.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5