NS: Kaartje aan loket duurder BINNENLAND s Voor ramptoerisme is het in Enschede te laat Scheuren naar Zuid-Spanje is er niet meer bij Woonboot op het droge Eerste verklikkippen hebben geen vogelpest lws! Geen verder beroep tegen vonnis Volkert van der G. LPF: Verplichte chemische castratie seksuele psychopaten 'p ilse dj uit ingenis I' De Zwolse dj Ray- l heeft gisteren de ge- s in Zwolle verlaten en rij man. Dat meldde ocaat I. Weski. De 29-ja- rerd twee jaar geleden erd aan de Verenigde regens XTC-smokkel. de begin mei terug naar nd om hier de rest van f uit te zitten. De recht- de Verenigde Staten acht jaar celstraf op ndel in honderddui- 'C-pillen. De recht- elo zette deze straf om tot 4,5 jaar celstraf Deze straf heeft de uitgezeten. npeace let bve Boat |g - Milieuorganisatie fcace verliest de Love t meer uit het oog. Het le cruiseschip, uit de nige tv-serie, is volgens ace rijp voor de sloop nog vol met gevaarlijke en voor het milieu, zo- t en zware metalen, eden wil de milieuor- de nog varende Love d in de gaten houden, 3 andere als 'gevaarlijke epen' bestempelde in. Greenpeace heeft iren gevraagd ervoor te at de gevaarlijke en ige materialen verwij- voordat de schepen worden. tien in Italië im - In het zuiden van en mazelenepidemie leen. Nederlanders die le kinderen naar dit ge- kantie gaan moeten orzichtig zijn. Dit 1 voor mensen die onge, nog niet inge- éren op pad gaan. De otterdam heeft inmid- dsartsen gewaar- bnge ouders op moge- en te wijzen. Ook fiebureaus vragen ou- Ihun vakantieplannen ndien nodig tips. Ba- |fzes maanden kun- gd een prik tegen krijgen. Mazelen iNederland nog maar pr omdat hier bijna js ingeënt. Kinderen nn gevaccineerd, kun- prlijk ziek worden. De nen dan dodelijk dood avan donderdag 24 JULI 2003 m b; r: Jdt sau - Een vijf maan- iaby is gistermiddag ingeval in een cara- it leven gekomen. Dat op een camping in jssau. De ouders van pe uit Hank (gemeen- idam) waren daar op I familie. De moeder lid omringd door kus- ti stapelbed gelegd, ien minuten later ten, bleek dat het jon- ln het bed en de cara- vvas gegleden. Vol- plitie was de opening genoeg om het li door te laten, maar ifdje er niet door. leeft het kind neklet- ien en overleed het L nikkoord over il plan KLM ft - De KLM-directie (de ondememings- Jg een akkoord bereikt fciaal plan dat voor- pntslag van 700 rs. Daarmee is het ,an4t van de ondeme- iar 8|om naar de rechter aanjvan tafel. De ont- }?8®jg in het sociaal plan tintte diepe verdeeld- de ondernemings- eke% KLM. Dat leidde heefy aftreden van OR- Bulters. De kritiek ir™%icht zich op de sys- vaakje wordt gebruikt om I om^s te ontslaan. De 'g n^pt in totaal 4500 ba- Fan een groot deel evangen door na- lloop en het niet ver- i contracten. ie uigen op numegen - Woonboten liggen bijna op het droge in de Waal bij Nijmegen. Er is alleen nog een heel klein plasje water over. Het water in de grote rivieren zakt door het warme weer en het uitblijven van neerslag. Foto: ANP/Robin Utrecht utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwe gen (NS) willen treinkaartjes die bij het loket worden gekocht duurder maken dan die uit een automaat. Treinreizigers moeten op die manier meer gebruik ma ken van de automaten op het station, al dus de NS gisteren. De NS wilden niet in gaan op de details van de plannen. „We zijn nog in bespreking met de con sumentenorganisaties", aldus een woordvoerster. Zij wilde niet zeggen wanneer de verhoging ingaat en hoeveel duurder de kaartjes worden. De NS heeft de plannen als adviesaanvraag in gediend bij de consumentenorganisaties verenigd in het LOCOV. De maatregel is volgens de NS nodig om meer service te kunnen verlenen. „Er zijn te veel mensen bezig met het verko pen van een eenvoudig treinkaartje. Die kunnen we veel beter gebruiken om vra gen van klanten te beantwoorden", al dus de woordvoerster. De ouderenorganisaties reageren boos op de plannen. Ze vinden dat de NS op een positieve manier moet stimuleren dat meer kaartjes bij de automaat wor den gekocht. Volgens een woordvoerder van de CSO, de verzamelde ouderen bonden, wil de NS een vast bedrag per kaartje vragen. „We noemen het een drempelbedrag omdat het mensen weg moet houden bij de loketten." Hij weet niet wanneer de NS de heffing wil invoe ren, maar verwacht die in 2004. De Consumentenbond zegt 'geen prin cipiële bezwaren' te hebben tegen hoge re tarieven aan het loket en begrijpt dat de NS het gebruik van de automaat wil stimuleren. „We willen dan wel dat de mensen die minder werk hebben aan de verkoop van kaartjes, worden ingezet voor de reiziger", stelt een woordvoer der. Bovendien zouden ouderen en in validen niet de dupe mogen worden. De reizigersverenging Rover vindt dat door de maatregel loketten op kleine stations niet mogen sluiten. „Als meer mensen hun kaartje via een automaat kopen, bestaat de kans dat de verkoop via het loket onder een bepaald niveu komt", legt een woordvoerder uit. „Dat kan betekenen dat meer kleine stations zonder loket komen te zitten. Er moeten garanties komen dat deze open blijven." door Hilbert Meijer enschede - De straatklinkers lig gen er nog. Hier stonden de containers van S.E. Fireworks, begon het vuurtje en explo deerde het vuurwerk. Drie jaar na de ramp kloppen bij de VW in Enschede nog altijd mensen aan die de rampplek van dicht bij willen zien. Dat kan. Niet als ramptoeristen, maar als men sen met historisch besef. Het terrein van S.E. Fireworks aan de Tollensstraat valt een dame uit Oldenzaal wat tegen. De contouren van de vuurwerk opslagplaats zijn nog goed zichtbaar, maar groot is het niet en onkruid houdt geen reke ning met historische plaatsen. Een krater ontbreekt. Door de explosie ging het vuurwerk let terlijk de lucht in. „Voor ramp toeristen zal het een teleurstel ling zijn, want sensationele ta ferelen zijn niet te zien", had VW-directeur Lianne Niemeij- er al gewaarschuwd voor giste ren de eerste 'Wederopbouw- wandeling Roombeek' begon. „We willen laten zien hoe En schede werkt aan de toekomst. Nergens is een wijk die met zo veel gevoel opgebouwd wordt." De toeristische wandelingen voorzien in een behoefte, weet Niemeijer. Naar de rampwijk wordt geregeld gevraagd aan de balie van de VW. Voor de eer ste rondleiding waren gister middag meer dan genoeg men sen bereid drie euro neer te tel len voor de wandeling met uit leg. Meer dan twintig tegelijk wilde de WV er echter niet hebben. .AUeen had ik dit nooit be dacht, gedaan en gedurfd", zegt de Oldenzaalse, die zich het ter rein van Fireworks groter had voorgesteld. Ze verklaart haar deelname uit 'warme belang stelling'. Ze dreigt er opnieuw emotioneel van te worden, be kent ze. „Zoveel leed. En dan te bedenken dat wij in eerste in stantie aan een zware onweers bui dachten toen wij in Olden zaal die donkere rookwolken zagen." De familie Sterk uit Ridderkerk loopt ook mee. Hij is groot ge worden in Roombeek. Zijn va der had een bakkerij aan de Roomweg, waar na de ramp geen steen meer op de andere stond. Ze zijn al zeventien jaar weg uit Enschede. Maar de kans om nog eens met uitleg het terrein te doorkruisen, laten ze niet schieten. „Het blijft vreemd. Nooit zal ik het huis en de bakkerij aan de kleinkinde ren kunnen laten zien." Gids T. Jaspers steekt bij de eer ste blik over de kale vlakte met een diep af. Er vielen 22 doden en 950 mensen raakten ge wond. Tweehonderd huizen werden volledig verwoest, 1400 raakten zwaar beschadigd. „Maar cijfers zijn slechts bui tenkant", zet hij de toon. „Moet u zich eens voorstellen wat voor geweldig leed deze catastrofe heeft veroorzaakt." Midden in het rampgebied den haag/gpd - Het strafproces tegen Volkert van der G. is defi nitief voorbij. Zowel Van der G.'s advocaten als het openbaar ministerie (OM) hebben giste ren bekend gemaakt niet in cas satie te gaan bij de Hoge Raad. De veroordeling tot achttien jaar in hoger beroep is daarmee definitief. In de praktijk bete kent dit dat de moordenaar van Pim Fortuyn in mei 2014 vrij komt. Het is nog niet duidelijk naar welke gevangenis Van der G. wordt overgeplaatst. De 34-jari- ge Harderwijker zit al sinds zijn aanhouding op de avond van de moord, 6 mei 2002, vast in huis van bewaring Demersluis, onderdeel van de Amsterdamse Bijlmerbajes. Advocate Britta Böhler verwacht dat haar cliënt uiterlijk over twee maanden el ders achter de tralies zal zitten. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie kon gisteren nog niet zeggen óf er al een be sluit is genomen waar Van der G. de rest van zijn straf moet uitzitten en hoe zwaar zijn ge vangenisregime zal zijn. De ver dediging heeft steeds bezwaar gemaakt tegen het eenzame en zware regime voor hun cliënt, dat door het gerechtshof is meegewogen bij de bepaling van de strafmaat. Justitie heeft steeds beweerd dat het strenge regime met camerabewaking voor Van der G.'s eigen veilig heid was. In kringen van aan hangers van Fortuyn zijn meer malen bedreigingen geuit tegen Van der G. Evenmin is bekend of justitie van plan is rekening te houden met andere wensen van Van der G. Hij mag bijvoorbeeld vragen om niet al te ver van zijn gezin in Harderwijk te worden geplaatst. OM en verdediging zien in het vonnis van het Amsterdamse gerechtshof onvoldoende aan knopingspunten om in cassatie te gaan. Advocate Britta Böhler zegt dat wel overwogen is naar de Hoge Raad te stappen. Met het definitief geworden vonnis slikken beide partijen hun verlies. Het OM had zowel bij de rechtbank als in hoger beroep bij het hof levenslang geëist. Van der G.'s advocaten vonden twaalf tot zestien jaar cel voldoende. Dat is de gebrui kelijke straf voor een enkelvou dige moord door iemand zon der strafblad. Op dit moment loopt wel nog een procedure bij het Europees Hof. Daarmee maken de advo caten bezwaar tegen het per manente cameratoezicht in Van der G.'s cel, dat in oktober werd beëindigd. Als het Europees Hof de verdediging gelijk geeft, rekenen de advocaten op een schadevergoeding. „Maar dat kan nog wel een paar jaar du ren", aldus Böhler. den haag/gpd - Seksuele psy chopaten moeten worden ver plicht tot chemische castratie. Dat vindt LPF-kamerlid Joost Eerdmans. Hij wil ook dat tb- s'ers die op proefverlof gaan, voortaan altijd worden bege leid. Eerdmans krijgt er in de Tweede Kamer nog niet de handen voor op elkaar. De psychische dwangbehande- ling van criminelen (tbs) werkt zo slecht dat de regels moeten worden aangescherpt, meent de LPF. Volgens Eerdmans pleegt 78 procent van de crimi nelen die uit tbs worden ontsla gen weer een misdrijf. Bij ple gers van seksuele misdrijven die tbs krijgen opgelegd zou dit zelfs 82 procent zijn. „Er mag niet langer gegokt worden met de veiligheid van de samenle ving", vindt Eerdmans. Seksueel-psychopatische tb- s'ers mogen helemaal niet meer met verlof als het aan de LPF ligt. Rechters zouden in de toe komst niet zo maar adviezen van deskundigen naast zich neer mogen leggen. De plannen van de LPF zijn koeltjes ontvangen in de Ka mer. Voor WD en PvdA is ver plichte chemische castratie niet bespreekbaar. Het CDA is wel voor. „We hebben hier jaren geleden zelf al voor gepleit", al dus kamerlid Wim van de Camp. CDA en PvdA zijn wel tegen het uitsluiten van een proefverlof zonder begeleiding. „Wij moeten niet op de stoel van de medici gaan zitten. Zij moeten die afweging maken", vindt PvdA'er Aleid Wolfsen. staat nog een rijtje huizen over eind. Eerst heette het onver klaarbaar dat de gebouwen daaromheen wel zijn wegge vaagd. Maar het mysterie is niet het mysterie gelaten: het zou samenhangen met onderdruk en de 'dansende drukgolf na de ontploffing. Van de vogeltjeswijk in Room beek resten nog maar enkele huizen. Een straatnaambordje - Nachtegaalstraat - wijst in het niets over de zandvlakte. Dit was echt een ouderwetse, sfeer volle arbeiderswijk met bakker en slager, weet Jaspers. „Er is een hang naar de sfeer van die wijk." Niet ver van het epicentrum van de ramp staat een stevig ge bouw met dikke muren en een Belangstellenden wandelen door de verwoeste woonwijk. Foto: ANP/Vincent Jannink gehavend torentje nog fier overeind. De oude katoenop slagplaats is omgebouwd tot in formatiecentrum. Een maquet te laat zien hoe de wijk eens was, tekeningen tonen hoe het moet worden. Het mag niet te gelikt, niet te strak worden, ver telt een mederwerkster van het centrum. „Iets van de levendig heid van de oude wijk moeten we terug zien te krijgen." er aa noej ar vo - - tuiden 3T rzitjl {icht^rmeer - Het zicht 'e Merenweg (N205) immermeer op de lerbaan van Schip- emj°r(*en beperkt door end# b°ge bomen. Dat vejJersorganisatie 3VO. die iiferc*een atitomobi- ,ben door vliegtuigen, de k(Fen bocht miste en •\zeèreeck Lieuwe-On, Valvifter van 3VO. „Je kan toen1 aan een waarschu- xilde. aanvulling op de pokende maatregelen" dat z^er Kluit van de po- vel daverantwoordebjk" s, mal bij de automobilist ak dat weggebrui- »g moeten wennen erkomende vliegtui- den haag/anp - De verklikkip pen die eind juni werden uitge zet in stallen in Opheusden en Koningsbosch hebben geen vo gelpest opgelopen. Dat heeft het ministerie van landbouw gisteren bekendgemaakt. Het ministerie heeft meteen toe stemming gegeven voor het vullen van kippen- en kalkoe- nenstallen in het gebied Ko ningsbosch (Echt). In Opheus den mag dit nog niet omdat niet alle uitslagen van verklik kippen in het gebied bekend zijn. Ook in andere gebieden waar de vogelpest heerste moe ten pluimveehouders nog wachten. Hoewel de familie Van Dam uit Opheusden nog even moet wachten met de herbevolking van haar bedrijf is het volgens mevrouw T. Van Dam een 'blij de dag'. „Nu kunnen we de lin ten en de blauwe borden die waarschuwen voor vogelpest weghalen, en het is toch een eerste teken dat het weer goed komt met ons bedrijf." Volgens Van Dam maakt het voor haar bedrijf nog niet eens zoveel uit dat ze nog moet wachten op andere uitslagen. „Wij hebben een leghennenbe- drijf, en het duurt nog zeker tot december voordat de voor ons bestemde kuikens tot leghen nen zijn opgefokt en ons bedrijf weer draait." Tot die tijd heeft meneer Van Dam elders een baan gevonden om de eindjes aan elkaar te knopen, want de vaste lasten van de lege stallen wegen zwaar op het bedrijf. Voorzitter Van Rens van de vak groep pluimvee van de Lim burgse Land- en Tuinbouw- bond (LLTB), is blij met de uit slag. „Het gaat in Koningsbosch maar om een paar bedrijven, maar het feit dat dit goed is ge gaan geeft moed voor de ande re gebieden", aldus Van Rens. Hij verwacht dat de bedrijven in Koningsbosch zo snel moge lijk kippen en kalkoenen zullen aankopen om hun stallen te vullen. De gezond verklaarde verklikkippen mogen als nor maal pluimvee worden gezien en kunnen in de stallen blijven. In de Gelderse Vallei-Beneden Leeuwen en het gebied Neder- weert-Zuid worden maandag nog verklikkippen uitgezet. Het ministerie verwacht dat de laat ste vogelpestgebieden in de derde week van augustus kun- net worden vrijgegeven. Dan kan'de pluimveesector pas weer voluit draaien. door Jeroen de Vreede den haag - Op het gebied van verkeers handhaving is er allerminst sprake van Europese eenheid. Snelheidsboetes zijn in het ene land tien keer hoger dan in het andere. Nederland blijkt zo streng nog niet. Een deal met de Italiaanse politie be hoort tot het verleden en een aanhouding op de Luxemburgse snelweg betekent: betalen of auto kwijt. Natuurlijk, het mag niet en is niet zelden gewoon gevaarlijk, maar niets mense lijks is hardrijders vreemd. Met de auto volgepakt voor een vakantie in het zon nige Zuiden, weg uit de drukke Rand stad. Zodra de grens bij Hazeldonk is ge passeerd, gaat de voet op het gaspedaal. Niemand kan ons immers iets maken in het buitenland. Mis. Dat toeristen op vakantie met ge mak een verkeersboete kunnen ontlo pen, is een oud misverstand. Sterker nog: de verkeersregels zijn in verschei dene Europese landen strenger en de bestraffing voor te hard rijden in veel ge vallen fors zwaarder, tot directe onvoor waardelijke gevangenisstraf aan toe. Wie afzakt naar Frankrijk om de Tour de France te bekijken, doet er goed aan niet zelf op de snelweg de groene trui voor het siprintklassement te willen halen. E^ Franse gendarmes controleren deze zo mer extra streng op de tolwegen. Met la- serguns controleren ze alle passerende auto's. Scheurende Fransen krijgen de rekening thuis, scheurende buitenlan ders worden bij het tolkantoor bij het verlaten van de weg staande gehouden en mogen de boete direct voldoen. „Dat kan snel tot de misvatting leiden alsof alleen buitenlandse kentekens een be keuring krijgen. Dat is dus niet zo", zegt een ANWB-woordvoerder. Voor vakantiegangers heeft de toeristen bond een gids met een overzicht van verkeersregels en andere praktische za ken, zoals de verkrijgbaarheid van lood houdende benzine (niet in onder meer België, Frankrijk, Italië en Duitsland) en lpg (slechts beperkt beschikbaar in Duitsland, Griekenland en Italië). Wat betreft verkeersboetes is het onder scheid tussen het 'strenge' noorden van Europa en het 'losse' zuiden langzaam aan het verdwijnen. En dan vooral om dat landen als Spanje, Italië en Portugal strenger zijn geworden. In Spanje is vo rig jaar de eerste flitskast geplaatst, met in de eerste week direct een recordover treding van 273 kilometer per uur. Mediterraan gesjoemel is er niet bij. Nog steeds hangt de boete af van de inschat ting van de lokale agent, maar de ver keerspolitie van de Guardia Civil heeft een keurig lijstje met snelheden en bij behorende boetes bij de hand. In Italië heerst nog wel de waan van de dag, maar ?en agent met een slecht humeur kan bij elf tot veertig kilometer '.c hard met gemak een boete opleggeridie op loopt tot vijfhonderd euro. Daarboven is 1250 euro en intrekken van het rijbewijs het wettelijk maximum. Aanscherping van het beleid is niet op merkelijk. De zuidelijke landen - Grie kenland en Portugal voorop - kennen het hoogste aantal verkeersdoden per duizend inwoners. De oosterburen zijn een verhaal apart. De Duitsers kennen het systeem van een adviessnelheid van 130 kilometer per uur op de Autobahn (er is dan geen wet telijk maximum). Maar toch geldt op steeds meer wegen, mede door de vele bouwwerkzaamheden, een maximum snelheid. De boetes zijn in Duitsland la ger dan thuis, maar nemen gestaag toe naarmate de snelheid oploopt. De Duit se politie hanteert overigens wel een marge van tien kilometer op de snel heidscontroles, om te corrigeren voor meetfouten. De boetes in Noorwegen zijn de hoogste in Europa. Meer dan twintig kilometer per uur te hard leidt tot een boete van minimaal 412 euro. Meer dan vijftig ki lometer te hard betekent tevens een on gewenste verlenging van de vakantie met minimaal achttien dagen in een Noorse cel. Bijna even streng zijn de Finnen en Zweden. Bekeuringen zijn in Finland in komensafhankelijk. Hoe hoger het inko men, hoe hoger de boete, bemerkte ook een topman van telefoonbedrijf Nokia. Hij kon 53.000 euro betalen na een snel heidsoverschrijding v£Si 25 kilometer. In Zweden geldt de inkomensafhanke lijkheid vanaf 31 kilometer per uur te hard, al is de hardrijder vanaf dat mo ment ook direct zijn rijbewijs kwijt. Wie na vier zonnige weken de controles in Frankrijk en Spanje heeft overleefd, hoeft er niet op de rekenen dat België nog immer een paradijs voor hardrijders is. Er geldt een marge van twintig kilo meter (ongestraft 140 in plaats van 120), maar daarboven is het streng. Buiten landers zijn sowieso meer kwijt dan Bel gen zelf. „We hebben een samenwer king met de Belgische justitie. We wisse len adressen van mensen met open- staande verkeersboetes, on#rling uit Een Nederlandse agent brengt vervol gens een bezoek aan de hardrijder om hem aan de boete in België te herinne ren", vertelt woordvoerder Van het Erve van het openbaar ministerie. Het bezoek van de platte pet is meestal voldoende om de boete alsnog naar Bel gië over te maken, maar wanbetalers gaan vrijuit. De Nederlandse politie en justitie kunnen nfet optreden bij het niet betalen van buitenlandse boetes, beves tigt het OM. „Natuurlijk staat iemand dan wel in het buitenland als wanbetaler bekend. Maar inderdaad, de agenten aan de deur zijn een waarschuwing. Meer niet." Ook dit gebrek in de Europese samen werking gaat overigens binnenkort ver dwijnen. In mei bereikten de ministers van justitie een akkoord over het innen van boetes. De Europese landen gaan dat voci'taan voor elkaar doen. Die' j/age verkeeioboete uit Zuid-Frankrijk? bfe zal dan écht moeten worden voldaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3