'KLM klimt langzaam uit het dal' Happenschuddendoorbijten en dood is Dimple 'We hebben alleen maar problemen gehad' Peijs: Taxichauffeur moet examen doen Leidsch Dagblad Hoop ondanks dieprode cijfers Basken Vernieuwingsplan Dreven en Schansen op de helling Shell boekt 28 procent meer winst v EXTRA /O KASSAKORTING Leidsch Dagblad SÊ aan rampwijk Enschede OPGERICHT 1 MAART 1860 eiers slaan i door snelle rtorbootjes mer van 1954: ur de France or Katwijk k in alle ten 1 maten Qmachtig man vleit er door een ouwelijke deling dan door [compliment Een paar buien IMENTAAR donderdag 24 JULI 2003 Leidsch Dagblad [fc yrr. unUU...M#uni«..ne. NR. 43290 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG €1,55 INTERNET: www.leidschdagbiad.ni NR. 43290 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Jacob van der Meuten Amstelveen - Ondanks een net toverlies van 54 miljoen in het tweede kwartaal verwacht de KLM dankzij ingrijpende kosten besparingen over het gehele boekjaar gezien quitte te spelen. Deze verwachting sprak topman L. van Wijk vanochtend voorzich tig uit bij de presentatie van kwartaalcijfers. Ook volgens analisten vallen de cijfers mee. Gemiddeld was een veel hoger verlies verwacht. Op de beurs steeg het aandeel KLM vanoch tend na bekendmaking van de cijfers en de prognose voor de rest van het jaar met 4 procent. De KLM verliest ten opzichte van hetzelfde kwartaal in het vorige boekjaar op vrijwel alle fronten. Het passagiersvervoer liep met 17 procent terug, de winst op vracht werd bijna ge halveerd en de onderhouds- groep zag een winst van 15 mil joen euro omslaan in een ver lies van 3 miljoen euro. Bij dochtermaatschappij Transavia was eveneens sprake van een halvering van de winst ten op zichte van het eerste kwartaal van het vorige boekjaar. Vooral de longziekte SARS had een zeer negatief effect op de omzet van de luchtvaartmaat schappij. De halflege vliegtui gen naar Aziatische bestem mingen hebben de KLM in drie maanden tijd 110 miljoen euro gekost. Ook de (nasleep van de) oorlog in Irak werkte in het eer ste kwartaal nog door. Volgens de KLM was er pas eind juni >DAM HUSSEIN d van Uday en Quasy i is een geweldige opste- .thet moreel van de coa- pen in Irak. De dood van en de Slang, zoals hun bjagende bijnamen luid- rwijst dat de restanten t regime van Saddam langzaam maar zeker uitgeschakeld. Dat ver- t kans dat de Saddam- en hun laatste verzet i en aanslagen blijven >p Amerikaanse militai- Cje invloedrijk de twee ge- ;e zoons ook waren, )ol van de onderdruk- j het Irakese volk is Sad- ssein. Het is daarom van lotste belang dat de p snel mogelijk en liefst rordt opgepakt. Pas dan de Irakezen worden be- D hun diepe angst voor van Bagdad'. Pas dan lik naar voren worden een nieuwe toekomst k worden opgebouwd, aigde Naties (VN) spelen lisbare rol bij de weder- van Irak. De VN zijn (trokken geweest bij de elling van een nieuwe Nattjegering. Vrije verkie- mdeBjn vooralsnog onhaal- halenlrak, waar nog steeds t anarchie heersen. Het Irakezen om over hun ilitieke toekomst te be- Öj moeten zo snel mo- geluigf het landsbestuur in al (9)aemen. Een democratie luitenaf, door de Ameri- ftrordt opgelegd, werkt t Bush heeft zich verke- le Irakese publieke opi- de Amerikaanse bevrij- ds meer als een bezet- ht zijn gaan zien. Het is $oed dat andere landen, (derland, Amerikaanse ernemen en helpen bij laving van de openbare reiligheid. Maar het zou T zijn wanneer de VN lüef krijgen bij het vol- Btel van de Irakese soe- It door de vorming van rnationaal erkend, re lief bestuur. neider door Janneke Dijke leiderdorp - Het grootschalige sloop- en nieuwbouwplan voor de flats aan de Schansen en Dreven in Leiderdorp staat ter discussie. De Algemene Wo ningstichting Leiderdorp (AWL) zoekt naar een alternatief, waarbij er minder flatwoningen verdwijnen in de wijk langs de Engelendaal. De AWL zet het voornemen op de helling omdat er de laatste tijd steeds meer vraag is naar huurhuizen. „Toen we deze plannen bedachten, dreigde leegstand van huurwoningen. Nu krijgen we honderd reacties per vrijkomende woning", al dus AWL-directeur T. Verdoes. Als Basken naar het fietsen gaan kijken, kleden ze zich in fel oranje. Anders dan wij, wel dezelfde kleur. Ik heb altijd ge dacht dat de Basken zich rustig en gedisciplineerd gedroegen, maar heb ook gehoord dat ze twee dagen geleden Armstrong en anderen verbaal flink be werkt hebben op weg naar Luz Ardiden. Dat vond ik opvallend. Door de jaren heen heb ik ze zien komen: zwaaiend met die geweldig grote vlaggen (groen- wit-rood) die ze als guirlandes boven het peloton hangen en pas optrekken vlak voordat de renners hen passeren. Ze dragen een prachtige trots uit, zijn niet vervelend nationa listisch en zitten, tijdens berg etappes, naast elkaar, in onaf zienbare rijen aan de kant van de weg. Als ze hun eigen wedstrijd heb ben, de Clasica San Sebastian, dan moeten wij een beetje la chen om het finishdoek waar met grote letters KUTXA op te lezen staat. Wij verstaan hun taal niet, kunnen het niet lezen, maar we vinden ze wel leuk; ze zijn oorspronkelijk. Baskische renners hebben ook iets speciaals. Een tikje woest, met baarden van drie dagen, met spichtige, soms lelijke kop pen. Ik heb Lejareta meege maakt, een spijkerharde man, dun, aardig, bijna zacht en on verwoestbaar. Hij deed de Giro, sprake van enig herstel van de vervoerscijfers. Maar KLM-pre- sident L. van Wijk waarschuw de vanmorgen tegen optimis me: „De wereldeconomie blijft verzwakt en de vooruitzichten zijn kwetsbaar". Verwacht wordt dat SAKS ook het komen de kwartaal nog invloed zal hebben op de vervoerscijfers. De slechte resultaten maken volgens Van Wijk opnieuw dui delijk dat structurele kostenbe sparingen noodzakelijk zijn om het voortbestaan van de KLM te garanderen. Hij doelde daarbij op de aangekondigde ingrijpen de reorganisatie die voorziet in het laten verdwijnen van 4.500 banen. In dit boekjaar wil de KLM al 3.000 arbeidsplaatsen schrap pen. Als dat lukt en als zich geen nieuwe tegenslagen aan dienen, hoopt de maatschappij over het hele lopende boekjaar gezien quitte te spelen. Dat zou op zichzelf een herstel beteke nen ten opzichte van het vorige boekjaar, dat met een record- verlies van 416 miljoen euro werd afgesloten. Overigens werd dat verlies vooral bepaald door de mega- boete die moest worden be taald aan Alitalia (180 miljoen), de vervroegde afschrijving op de vloot (70 miljoen) en de re servering voor het sociaal plan dat nu moet worden uitgevoerd (50 miljoen euro). De KLM heeft in het eerste kwartaal opnieuw moeten inte ren op het overigens nog steeds riante eigen vermogen. Dat be draagt nu 894 miljoen euro. door Nancy Ubert leiden-wassenaar - De grote hond hapt in zijn nek, bijt door, schudt het dier tussen zijn kaken heen en weer en dood is Dimple, de nog geen tien maanden oude west highland white terriër. Hij is vrijwel direct gestorven aan een gebro ken nek, constateert de dierenarts een uur later. Zijn bazin, de Wassenaarse J. Slats, kan dit verhaal niet vertellen zon der herhaaldelijk in tranen uit te bar sten. Het drama voltrok zich deze week op het strand bij de Wassenaarse Slag, waar de westy werd doodgebeten door een Duitse dog van een inwoner van Leiden. Drama met honden bij Wassenaarse Slag Die vindt het heel vervelend wat er is ge beurd, maar wijt het incident aan de on kunde van de Wassenaarse familie. „We gaan met Dimple, onze twee doch ters en twee kinderen van vrienden nog even naar het strand", reconstrueert Slats. „Dimple kan loslopen want dat mag 's avonds. Op een gegeven moment komt hij twee kleine hondjes tegen, daarmee begint hij te spelen. Achter de kleine honden lopen een man en een vrouw met twee grote aangelijnde Duit se doggen. Dimple schiet tussen de twee reuzen in en voor we het weten wordt hij gepakt door de reu. Zo voor onze ogen. Ik raak hysterisch en de kinderen ook." „Het gaat allemaal zo snel", vervolgt haar echtgenoot. „Naar mijn idee doen die twee eigenaren niets om een einde te maken aan de moordpartij. Ik reageer in een impuls en begin met een slipper die hond te slaan. 'Blijf van mijn hond af, gilt die vrouw. Van mijn hond, denk ik in een flits, en onze Dimple dan?" Zo loopt het ook nog uit op een handge meen tussen de Wassenaarse man en de Leidse vrouw. „Daar heb ik nu wel een beetje spijt van", zegt Slats. „Ik gaf haar een klap en zij slaat mij weer terug." On dertussen heeft de baas de agressieve reu weer onder controle gekregen en doet de teef nog eens dunnetjes over wat de reu heeft gedaan. „Vervolgens lopen de twee alsof er niets aan de hand is met hun honden naar hun auto op de parkeerplaats", gaat de Wassenaarse vrouw verder. „Mijn man loopt ze op afstand achterna om het kenteken te noteren." Als de Leidenaar zijn honden in de auto heeft, en Slats ziet staan, komt hij zelf met zijn naam en telefoonnummer. Pagina Ri: 'Dat is nu eenmaal het instinct' Dit is de enige reden, bena drukt hij. Een tekort aan geld speelt de AWL geen parten. De sloop- en nieuwbouwplan- nen moeten voorkomen dat de wijk met uitsluitend galerijflats de Leiderdorpse Bijlmer wordt. „Als we de plannen doorzetten, verdwijnen er ongeveer hon derd woningen. Je moet goed nadenken of je dat ervoor over hebt", zegt Verdoes. Volgens het plan worden tweehonderd flatwoningen gesloopt en hon derd nieuwe gebouwd. Aan het eind van de zomer hakt de wo ningstichting de knoop door. Pagina R3: Mogelijk meer nieuwbouw aan Schansen en Dreven de Tour en de Vuelta in een jaar en draaide daar zijn hand niet voor om. Ik heb een Baskische collega die, geloof ik, altijd met Toki aangesproken wordt en waar schijnlijk is dat zijn bijnaam. Hij loopt in sandalen en heeft dik behaarde benen. Hij groet ons in het Baskisch, nooit in een andere taal. Waarom heb ben deze mensen mijn sympa thie? Omdat ze trots en oor spronkelijk en een tikje woest zijn. Dat valt op in het soms wat af gevlakte leventje van de Tour. Gisteren stonden ze in drom men langs de weg. In het oran je, met alcohol in de hand, zin gend en lachend. Ze hebben iets heel speciaals, ze markeren een speciale plaats in het wielrennen. Waarom? Is het hun trots? Ze winnen de Tour niet, maar hun Iban Mayo is hen heilig. Ze vieren dat zoals het hoort. Prachtig om te zien. Hun vlag, hun Ikunïna, is hen alles waard. Mart Smeets Na een week van spanning en onzekerheid kan Margaret van Asselt eindelijk haar zoon Frank Bonnet in de armen sluiten. Foto: Taco van der Eb Vermist' tweetal in Thailand terug in Nederland door Coen Polack schiphol-alphen aan den rijn - „Hoe ik me voel? Onwijs moe, ik heb ruim 24 uur niet gesla pen." Alphenaar Frank Bonnet kwam vanochtend samen met zijn vriend Michael Abspoel uit Rijswijk aan op Schiphol. De twee werden het afgelopen weekeinde door hun ouders als vermist opgegeven nadat ze een week lang geen contact meer hadden gehad met de jongens die op vakantie in Thailand wa ren. Na een lange nacht die van Bangkok via Wenen naar Schip hol leidde, landt het Oostenrijk se vliegtuig met Frank (17) en Michael (19) aan boord van ochtend om 9.17 uur op de Hollandse poldergrond. Als de den haag/anp - Het Neder lands-Britse olieconcern Shell heeft het tweede kwartaal afge sloten met een nettowinst van 2,8 miljard dollar. Dat is 28 pro cent meer dan in dezelfde pe riode een jaar geleden. De om zet steeg in de periode van april tot juni met 15 procent tot 48,1 miljard dollar. De winst gecorri geerd voor voorraadeffecten en bijzondere posten steeg met 51 procent tot 3,3 miljard dollar. Daarmee overtreft Shell de ver wachtingen van analisten die op iets minder hadden gere kend. Het olieconcèm profiteerde van hogere olie- en gasprijzen in het tweede kwartaal. Kerndivi sie Exploratie en Productie boekte een winst van 2 miljard dollar, tegen 1,8 miljard een jaar geleden. Een vat ruwe Noordzee-olie bracht met een gemiddelde prijs van 26 dollar een dollar meer op dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. Het resultaat in de chemiesec- tor was 16 procent lager: 111 miljoen dollar. Volgens Jeroen van der Veer, president-directeur van de 'Ko- ninldijke' onderstrepen de zeer goi-de resultaten het succes van de huidige Shell-strategie. jongens om kwart voor tien ein delijk tussen de groepen toeris ten in de aankomsthal tevoor schijn komen, barst Margaret van Asselt, de moeder van Bon net, in tranen uit. „Nu heb ik ze zelf gezien. Nu weet ik zeker dat alles goed is." Van Asselt had eerder vanochtend al een foto van de twee gezien die gister avond laat was gemaakt op het moment dat de jongens in Bangkok aan boord gingen. „Ze zagen er moe en bleek uit." Even later kan Van Asselt haar zoon, na een ruime week onze kerheid en angst, in de armen sluiten. Fotografen en televisie ploegen drommen om de emo tionele ouders en hun beduus de zonen heen. Frank en Mi chael staan journalisten te woord, maar kappen na een paar vragen ieder gesprek af. „We hebben in Bangkok en Wenen ook al interviews gege ven, en dat terwijl het eigenlijk helemaal niet interessant is. Er is niets aan de hand." Noem het maar niets. Wat de jongens tijdens hun vakantie is overkomen, is niet mis. Frank raakte vorige week betrokken bij twee verkeersongelukken en belandde uiteindelijk met een flinke hersenschudding in het ziekenhuis. Michael liep een voedselvergiftiging op en lag dagen ziek in bed. Het contact met de familie in Nederland is er bij ingeschoten. Bonnet: „Ik dacht dat Michael het contact zou regelen, maar ja, ik wist ook niet dat hij ziek was geworden. Daarom heb ik zelf niets meer ondernomen." Het eerste onge- den haag/gdp - Taxichauffeurs moeten al vanaf begin volgend jaar verplicht examen doen. De klachten over de taxisector heb ben volgens minister Peijs (ver keer) dusdanige vormen aange nomen dat zij de evaluatie van de nieuwe Taxiwet, medio 2004, niet meer wil afwachten. Dat staat in een brief die Peijs vandaag naar de Tweede Kamer stuurt. Omdat de taxibranche te traag is met voorstellen, heeft de minister besloten zelf actie te ondernemen. Chauffeurs zullen een mini- mum-basisvaardigheid moeten hebben om het examen te kun nen halen. Zo wil Peijs dat klantgerichtheid, rijvaardig heid, kermis van het voertuig, wet- en regelgeving en EHBO voldoende beheerst wordt. Omdat het examen in het Ne derlands moet worden afge legd, vindt het ministerie het niet nodig talenkennis als apar te eis in te stellen. Dat geldt ook voor kennis van straten in de plaats waar de chauffeur werkt. „Hij zal met een routeplanner moeten kunnen omgaan en een kaart moeten kunnen lezen", aldus een woordvoerder van het ministerie. De branche kan wei zelf met de eis komen voor geaegen kennis van het werkge bied. In grote steden is een van luk had Bonnet met een motor die hij zelf bestuurde. „Daama ben ik aangereden door een taxi. Het valt eigenlijk nog mee dat ik alleen maar een hersen schudding heb overgehouden. De dokters dachten eerst nog dat ik een scheurtje in mijn schedel had, maar dat blijkt niet zo te zijn. Ik heb medicij nen genomen en momenteel gaat het, op de vermoeidheid na, best oké." „Een ongelukkige samenloop van omstandigheden", noemt de moeder van Bonnet het. Mi chael bevestigt dat. „We heb ben alleen maar problemen ge had. Probleem na probleem." Agenten komen om bij ongeluk ede - Bij een ongeluk op de N224 bij Ede zijn vanochtend twee politiemannen en een ar restant om het leven gekomen. De slachtoffers zaten in een po litiewagen die frontaal in bot sing kwam met een tegenligger. De bestuurder van de andere auto raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. De po litie kon nog niets zeggen over de oorzaak van de botsing. Islam krijgt plek in Madurodam den haag - Madurodam wordt uitgebreid met een of meer isla mitische bouwwerken. Direc teur Verdaasdonk: „Mogelijk kiezen we voor een gebouw dat de grootst mogelijke islamiti sche groepering vertegenwoor digt. Maar als dat niet lukt komt er gewoon een aantal moskee- en." (advertentie) de belangrijkste ergernissen over taxichauffeurs het gebrek aan stratenkennis. De exameneis geldt in principe voor alle chauffeurs. Maar de minister onderscheidt wel drie categorieën. Chauffeurs die hun werk goed doen, kunnen door een eenvoudige beoorde ling hun vergunning krijgen. Als de chauffeur nog niet aan alle eisen voldoet is er een over gangsperiode waarin hij zich kan verbeteren om alsnog er kend te worden. Nieuwe chauf feurs zullen in elk geval het exa men moeten afleggen. De minister wil naast het exa men nog een aantal maatrege len nemen om de prestaties en de reputatie van de branche te verbeteren. Zo moet een tarie venlijst zowel buiten als in de taxi goed zichtbaar zijn. De mi nister is redelijk te spreken over een paar resultaten van de Taxiwet, zoals het toegenomen aantal taxi's en de daardoor verminderde wachttijden. Ook de extreem hoge kosten om bij een centrale te worden aange sloten zijn er niet meer. Daar door is wel de kwaliteit onder druk komen te staan. Helemaal nieuw zijn de plan nen niet. Het taxi-examen was al aangekondigd door voorma lig minister Netelenbos. TT OP ALLE AFGEPRIJSDE ARTIKELEN! Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 we gratis. Straat Plaats Postcode Teefoon controle nabezorang) Wij gaan zcxgviidg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 pereoonsgegevens. In het cotton van de krant treft u nadere rkxmate aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gronummer I I I I I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl WERELD OM JE HEEN Balkenende opent universitair jaar leiden - Premier Balkenende opent op 1 september om 10.00 uur het academisch jaar van de Universiteit Leiden. In de Pie terskerk houdt hij een toe spraak over de kennissamenle ving. Daama bespreekt de voorzitter van het college van bestuur, A. Kist, de strategie die de universiteit gaat volgen. De opening van het academisch jaar is alleen op uitnodiging bij te wonen. Nederlanders in Ecuador vermoord quito - Twee Nederlandse toe risten zijn dood aangetroffen in een natuurpark in Ecuador. Het zou gaan om een dubbele roof moord. De lichamen van de Nederlanders, een 42-jarige man en zijn 10-jarige dochter, werden aangetroffen in een ra vijn in de provincie Cotapaxi. Ze zijn overgebracht naar de provinciehoofdstad Latacunga. Een woordvoerster van de Ne derlandse ambassade in Quito kon nog niets zeggen over de toedracht.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1