Sluipverkeer door Zoeterwoude valt wel mee Voorschotense kennis dit jaar ook op zondag 'Bij ons moesten ze alles nog uitvinden' ;elijk meer nieuwbouw £3 Schansen en Dreven ehalennia is de naam Celstraf geëist wegens nep-overval op Alphense telefoonwinkel 'Zoeterwoude biedt geen echte oplossing voor rioolproblemen, HOC 973 F" donderdag 24 JULI 2003 voorrang REGIO senaars stel i/wassenaar - Het aarse echtpaar dat een adopteren, krijgt van rechtbank niet de ëhandeling waarom het >k geleden vroeg in een I ling. Het echtpaar wil I volgende zomer weten ■eschikt bevonden wordt jtiefouders. Duurt het ian lopen ze kans pas 1 te kunnen adopteren ioptievader in spe, D. al veertig jaar oud is, ig. trijd is met de adoptie- an ng. Het ministerie van aa weigert de snelle behan- le imdat dat betekent dat t d paar voordringt. De ad- enfan het Wassenaarse stel ee gt in hoger beroep te afgesloten Wijding ?uj|hazerswoude - Een ig op de kruising van 0( ikverlaat en de rijksweg Diftgi steren voor lange fi- te< gd. Rond 16.00 uur wa sn 40-jarige Zwammer- op de NI 1 in de rich- a ien in botsing met een nuAlphenaar die bij het it i rlaat met zijn auto de •ri stak Waarschijnlijk >t Swammerdammer rode licht. Door de heiig sloeg hij over de kop. ant nrijding raakte nie- dsc wond. Op de Nil all ;auw een file doordat e k bij de afslag Hazers- ii e weg afsloot en alle natver de Rijndijk leidde, osi emmingsplan Kermisexploitanten bouwden gistermiddag hun attracties op. Vanaf vandaag kan iedereen scheuren, gillen en misselijk worden. Foto: Dick Hogewoning pei iternet den rijn - Alphen ijn is één van de vijf :n die de kansbieden imingsplannen via ip te vragen. Belang- kunnen deze infor- rieli op eikmoment van de zidplegen. Op de Alphen- zijn acht digitale be- datjgsplannen beschik - n d|van Aarlanderveen, elkrecht, Brittenrust, Mo- Ming, Ridderveld II Oost, lijis, De Vork, Zwam- It h<en Hoom West. De jaren wordt dit aantal endien hoopt de ge- dettok een zoekmogelijk- tisadres te kunnen voorschoten - De Voorscho- tense kermis is dit jaar voor het eerst ook op zondag geopend. De kermis bij sporthal De Vliethorst, die vandaag begint, is een voorzetje voor de feeste lijkheden rond de paarden markt. Maandag staan de Voor straat en de Schoolstraat weer vol met paarden en ligt de Van Beethovenlaan vol zand voor de kortebaandraverij. Volgens bestuursvoorzitter C. Prudhomme van Reine van de paardenmarkt is de zondags sluiting van de kermis een tra ditie die er ongemerkt ingeslo pen is. „Waarschijnlijk was het twintig of dertig jaar geleden een probleem om op zondag kermis te houden, vanwege res pect voor de zondagsrust. Langzaam maar zeker is het in geburgerd geraakt dat de zon dag kermisloos was. Wij als be stuur van de paardenmarkt hebben er nooit aan gedacht om dat te veranderen." De kermisexploitant vroeg eer der dit jaar aan de bestuurs voorzitter of dit jaar op zondag, de dag voor de paardenmarkt, de kermis wel open kon gaan. „De exploitant ziet daar wel kans om te verdienen. De ge meente had geen bezwaar, wij hebben geen bezwaar, dus de kermis kan doorgaan." Volgens Prudhomme van Reine hebben zich inmiddels al te genstanders van de zondagse kermis bij de paardenmarktor ganisatie gemeld, maar voorals nog zijn het er weinig. „En voorstanders hoor je helemaal niet. Dus ik denk dat het alle maal kan doorgaan. Wij willen zowel de voor- als de tegen standers te vriend houden, dus ik sta niet te juichen om de ex tra dag kermis. Voor ons is die extra dag ook niet erg van be lang." Dominee Fröberg van de Dorpskerk vindt het jammer dat het bestuur van de paar denmarkt geen overleg heeft gevoerd met de kerken. Nu worden zij ermee geconfron teerd. Fröberg had liever geen kermis op zondag gehad. „Het is een trend die je niet kunt te genhouden. Je zou willen dat mensen op zondag iets anders doen." Doordat de kermis al leen 's middags open is, na de kerkdienst in de Dorpskerk, vindt hij het evenement nog wel acceptabel. Een officieel bezwaar overweegt de kerken raad daarom niet. Wel wil Frö berg de kwestie binnenkort met de centrale Voorschotense ker kenraad evalueren. Eenrichtingverkeer op Geerweg van de baan door Judy Nihof zoeterwoude - Zoeterwoude ziet toch af van de instelling van eenrichting verkeer op de Geerweg tijdens de spitsuren. Volgens wethouder Ates wijzen tellingen uit dat het wel mee valt met het sluipverkeer op de smalle Geerweg en de nog smallere Zuid- buurtseweg. „In de ochtendspits blijkt de hoeveel heid verkeer minimaal te zijn", zegt Ates. „Dan denk ik niet dat je zo'n verkeersmaatregel nog moet willen." Zoeterwoude broedt al langer op maatregelen om het sluipverkeer van en naar Zoetermeer in te dammen. Een paar jaar geleden vroeg een werkgroep van bewoners van de Zuidbuurtseweg en de Geerweg om een pakket maatregelen. De instelling van eenrichtingverkeer op een deel van de Geerweg was één van de wen sen. Wethouder Van der Kooi, die nu op vakantie is, voelde niets voor eenrich tingverkeer. Volgens hem was het on begonnen werk om te controleren of het verkeer zich eraan zou houden. De Zoeterwoudse gemeenteraad dwong de maatregel desondanks af, en de gemeente zette de procedures in. De voorgenomen maatregel stuit te echter op bezwaren van de ge meente Zoetermeer, die deels in het gelijk werd gesteld. Toen ook nog eens bleek dat het meevalt met het sluipverkeer, besloot Zoeterwoude het besluit in te trekken. Woordvoerder A. van Heeringen van de werkgroep die destijds vroeg om een reeks maatregelen, heeft daar voor begrip. „Ik heb ook het idee dat het verkeersaanbod is afgenomen." zegt hij. Hij vermoedt dat dit te dan ken is aan de snelheidswerende maatregelen, zoals de plateaus op de Zuidbuurtseweg. Die hebben de weg onaantrekkelijk gemaakt voor auto mobilisten die snel van Zoetermeer naar Leiden willen rijden. Toch wil Van Heeringen niet te vroeg juichen. „Het kan van de ene op de andere dag veranderen. Als er problemen ontstaan, komen we opnieuw in het geweer." De gemeente wil kijken naar andere manieren om de Zuidbuurtseweg en de Geerweg veiliger te maken. Van Heeringen heeft alvast een suggestie. „Op de Zuidbuurtseweg is behoefte aan meer passeerstroken. De be staande stroken mogen bovendien wel wat groter worden." an voorpagina e vlleke Dijke |p - De kans is groot l de wijk Schansen en groenstroken en gras- tnoeten wijken voor )Jwoningen. Alleen op er kunnen de geplande •bningen tegen de vlak- ijl de Algemene Wo lfing Leiderdorp (AWL) l ïveel huizen in het be- ekudt. ènbouwkundig bureau Perse voorstellen ge- de wijk dichter te be- ïsten „Alles wat je sloopt, dwijer moeten teruggeven iar-Sjk. We kijken waar we reedfcn stukje kunnen bij- wategt AWL-directeur T. RijVolgens hem is er nog ngs fe te bouwen. „De bin nen zijn best groot, en Ton ook nog een soort akel.jen tussen de hoven." s bra zijn hierover niet zo tijddst, geeft hij toe. „Als te béit, wil je natuurlijk zo- ippetlijk ruimte houden." schr^e mogelijkheid, min- erdai slopen, ligt volgens warsniet voor de hand. atwijft een voordeel: hoe i lan| sloopt, hoe minder je oop tbmpenseren. Maar we it in it en ruimte in de wijk korpcn dat lukt op die ma- dag if Volgens de directeur ■dewe ook voordelen voor II. Va als de wijk dichter sferfcfcouwd. „Als wij een Je bot )54).\ jzond elijke extra woontorentje bouwen, betalen we grondkosten aan de gemeente. Die investeert dat dan in de wijk, zo is afgespro ken." AWL, de gemeente Leiderdorp en vertegenwoordigers van de bewoners beslisen eind augus tus wat het nieuwe plan wordt Het besluit moet snel genomen worden, omdat de sloop- en nieuwbouw voor volgend voor jaar op de agenda staat. Ver does wil dat moment niet uit stellen. De AWL is bezig aan de eerste fase van de opknapbeurt, de renovatie van de flats die niet gesloopt worden. „Zodra dat klaar is, willen we beginnen met de tweede fase. Je moet zo iets niet uit elkaar trekken. Dat is niet handig voor de aanne mer, maar ook niet voor de be woners. Die zitten dan extra lang in de rotzooi." Het vernieuwingsplan voor de wijk, die ligt ingeklemd tussen de Engelendaal en bedrijventer rein De Baanderij, is bedoeld om het gebied om te vormen tot een afwisselend gebouwde flatwijk waar ruimte is en licht naar binnen valt. Het oorspron kelijke plan behelst het met de grond gelijk maken van twee flatblokken. Vier blokken verlie zen een aantal woningen op de bovenste etages, zodat er een trapvorm ontstaat. Daarnaast komen er bovenop een aantal bestaande flatblokken extra verdiepingen en twee nieuwe woontorens. De Dennenschans kleurt eigentijds groen. De verschoten kleuren uit de jaren zeventig - bruin, rood en beige - gaven de flats een gedateerd aanzien. Foto: Mark Lamers Enthousiasme over verbouwing van Leiderdorpse Schansen en Dreven rnisti Duil*** DEN RI,N Het was t bij het Goudse Rij" ijnaifr rijweg 11, traject -abridBodegraven' cfi Nehalennia. De ge- Iphen aan den Rijn opdracht van rijks- it het viaduct 'do- zich in die buurt :n voordoen, is het ijker aan de hulp- te beschrijven waar :n zijn. 'U rijdt naar 'a'. ,a is de Germaanse verkeer, handel en hetteM" Romeinen iit_ lirden' haar. Aange vers* viaduct middenin \e handelsroute van Boskoop komt en op k vroeger een Ro- nederzetting was te vinden, leek het de advies commissie straatnaamge- ving een goed idee voor deze naam te kiezen. Overigens hebben vooral de Zeeuwen iets met de godin. In 1970 zijn in de Oosterschelde, na bij Colijnsplaat, meer dan honderd altaren en beelden gevonden van Nehalennia. In de Romeinse tijd gold zij als een godin vol moederlijke gevoelens voor de bewoners van Zeeland. De gemeente Alphen denkt dat de naam snel ingebur gerd raakt. Dat valt te betwij felen. In de officiële brief van Alphen aan rijkswaterstaat, waarin de naam wordt aan gedragen, staat Nehalennia op twee verschillende ma nieren geschreven. door Janneke Dijke leiderdorp - Een maand zat ze zonder wc en onbekenden liepen bij haar in en uit. Geen probleem, zegt T. Rietkerk, bewoonster van de Dennenschans. De flats aan de Schansen en Dreven in Leiderdorp worden gereno veerd en de flat van Rietkerk was als één van de eerste aan de beurt. „Wij waren zonder meer proefkonijn, maar dat moetje niet ne gatief opvatten. Het verbroederde. Mensen liepen bij mij binnen om te kijken hoe ver ze waren. Nu ze klaar zijn is het stil." Die maand zonder wc, dat is niet gewoon, haast ze zich te zeggen. „Bij de mensen die na ons zijn gekomen, gaat het veel sneller. Bij ons moesten ze alles nog uitvinden. Hoe ik dat deed zonder wc? Gewoon, op de emmer. Douchen kon ik ook niet, maar dat deed ik bij mijn dochter die vlakbij woont. Ik heb maar één dag niet kunnen koken." Voor mensen die niet bij familie of vrien den terechtkunnen, richt de Algemene Wo ningstichting Leiderdorp (AWL) een dou chewoning in. Tien bewoners delen de douche in zo'n woning en de AWL houdt hem schoon. De medewerkers van de woningstichting zijn net zo tevreden over de metamorfose van de Schansen en Dreven als bewoonster Rietkerk, meldt directeur T. Verdoes. „We krijgen haast geen klachten. Mensen ne men de overlast, bijvoorbeeld als ze door een zandwoestijn moeten banjeren, op de koop toe. Ze krijgen er ook wel iets voor te rug, zou ik zeggen. De flats waren door de tijd ingehaald, en moet je ze nu eens zien." De opgeknapte Dennenschans en Peppel schans lijken inderdaad in niets meer op de flats die nog een beurt moeten krijgen. De Dennenschans kleurt eigentijds groen, de Peppelschans glanzend rood. De ouder wetse galerijen, balkons en entrees in de gedateerde en verschoten aardetinten bruin, rood en beige hebben plaatsgemaakt voor strak vormgegeven metaal. De saaie bakstenen op de begane grond zijn vervan gen door fraaie tegels. Maar ook aan de binnenkant herken je de flats, gebouwd in 1969 en 1970, niet meer terug. Rietkerk geeft graag een rondleiding. Toilet en badkamer zijn fris wit betegeld ('zie je de antisliptegels op de vloer?'), de keuken is vernieuwd en extra sloten op voor- en ach terdeur beveiligen de boel. Het oude, dicht getimmerde balkon is vervangen door een doorzichtig exemplaar. „Sommige mensen hebben altijd wat te zeuren. Het doorzich tige scherm van het balkon wordt snel vies, maar je kunt er zelf niet bij. Ik ga ervan uit dat de AWL dat wel regelt. En doordat er nieuwe verwarming is aangelegd, lopen er buizen door je huis. Daarover kun je wel klagen, maar ik ben blij date ik de tempera tuur nu kan regelen. Met het oude, centrale systeem, had ik het altijd koud." Toegegeven, tijdens de verbouwing was het een bende. „Mijn ligbad werd eruit ge sloopt, dus gingen er kruiwagens vol puin door mijn woonkamer. Maar niets dan lof voor bouwbedrijf Panagro. Met het emmer tje naar de wc was wel eens afzien. Maar al tijd was er wel weer een mannetje dat me opbeurde." Rietkerk voelt zich gelukkig in haar 'nieuwe' huis. „Ik zit hier al 28 jaar. Eerst wilde ik een kleine seniorenwoning met een tuintje, maar nu wil ik hier nooit meerweg." Bij F. Ouwerkerk in huis moet het allemaal nog beginnen. De bewoner van de Wild- dreef heeft zijn garage en berging leegge haald, omdat binnenkort de onderbouw van de flat gesloopt wordt. „Die wordt vrouwvriendelijk, met korte, verlichte gan gen. Nu zijn het van die lange donkere stukken. Ik ken bosjes vrouwen die er niet in durven." Hij heeft veel weggegooid. „Overtollig materiaal dat je jaren bewaart. Vroeger zat er een doorgeefkast in de flat. Toen ik die eruit haalde, zeiden ze dat ik hem moest bewaren voor als ik vertrok. Nu gaat hij in de Vlikobak." Wat hij wel bewaart, stopt hij tijdelijk in de blauwe container die de AWL beschikbaar stelt. Van hem mogen de werkzaamheden beginnen. „Ik woon hier 34 jaar, en mis schien mag ik er nog twintig meemaken. Dat maandje overlast dien ik wel uit." den haag/alphen - Bij de Haagse rechtbank stond giste ren niet alleen de overvaller van de Alphense telefoonwinkel Phonehouse, maar ook het slachtoffer terecht. Dat kon omdat er in werkelijkheid hele maal geen overval had plaats gehad. De 'overvallen' verkoper had zich door een vriend laten boeien. Die vriend nam ook de buit mee die zij later samen verkochten. Zo was niet alleen de telefoon winkel gedupeerd, maar ook de politie. Zij begon - geheel over bodig - een grootscheeps on derzoek, waarbij zij ook korp sen uit andere provincies in schakelde. Recherhceurs hiel den zelfs een volkomen on schuldige verdachte aan voor verhoor in verband met de 'overval'. De rechercheurs hadden er na dien nog veel uren ingestoken voordat ze doorkregen dat de overval op 12 maart vorig jaar doorgestoken kaart was. De 23- jarige verkoper uit Bergschen- hoek was vrijdagavond geboeid aangetroffen. Hij was de enige in de winkel en vertelde te zijn geschopt door een overvaller. De kluis met 1.000 euro was leeggehaald. De dader had ook een partij telefoontjes en bijna 130 telefoonkaarten meegeno men. Maar naarmate het poli tieonderzoek vorderde, werd het de rechercheurs steeds dui delijker dat de verkoper, die een strafblad bleek te hebben, een opzetje had gemaakt met een vriend. Deze eveneens 23-jarige Bergschenhoeker speelde voor 'overvaller'. Hij was met de trein naar Alphen aan den Rijn gekomen, had zijn vriend ge boeid en was er met het geld en de spullen vandoor gegaan. De buit verkocht het duo later voor zo'n 6.000 euro. Gedurende het onderzoek ont- dektede politie ook dat de ver koper zijn eigen baas al eens had opgelicht met vervalste fac turen en contracten. Van het geld kocht hij vooral wapens. De politie trof een kofferbak vol bij hem aan, tot en met een Amerikaans M16 legergeweer aan toe. De verkoper vertelde de rechtbank gisteren dat hij zijn hobby financierde met geld uit criminele activiteiten. De nep-overvaller zei dat zijn vriend hem had overgehaald. Hij was door de knieën gegaan omdat hij schulden had. Tegen hem eiste de aanklager een werkstraf van 200 uur en drie maanden voorwaardelijke cel straf. De eis tegen het 'slachtof fer' bedraagt zestien maanden cel plus acht maanden voor waardelijk. Ook zou hij de poli tie 2.500 euro moeten vergoe den voor het rechercheonder zoek naar aanleiding van de valse aangifte van beroving. Uitspraak op 6 augustus. zoeterwoude - Drie oplossin gen draagt de gemeente in een brief aan voor de problemen van de Zoeterwoudse familie Hauser en andere bewoners van de wijk Vogelweide. „Maar een echte oplossing zit er niet bij", zegt Emmy Hauser. De fa milie trekt al jaren bij instanties aan de bel over de sloot achter hun huis aan de Kievit, die bij regen volloopt met rioolwater. Daardoor hebben de bewoners last van stank en ongedierte. De gemeente verwacht dat de ergste problemen zijn verhol pen! als het bergbezinkbassin. onder het Loetheveld in sep tember klaar is voor gebruik. Deze dient als buffer voor over tollig rioolwater. Hauser heeft daar een hard hoofd in. ,Eén re genbuitje in Zoeterwoude en dat bassin zit vol". Ook twee voorgestelde maatre gelen om de doorstroming van het water te bevorderen zijn volgens haar lapmiddelen. „Wat zou helpen, is als er een damwand komt. Dan blijft het water uit de wijk vandaan." Volgende week heeft de familie Hauser een gesprek met wet houder Van der Kooi over de ri- ooloverlast.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11