De dodelijke opmars door Europa MpPfel DE ZOMER VAN Het bonte vertoon van de navraag het nieuws uit de archieven colofon De eerste buitenlandse etappe voerde door de Bollenstreek^ de tour DONDERDAG 24 Jl De ANWB telt in 1954 270.000 leden. Vanwege de toenemende auto- drukte pleit de organisatie voor verbreding van een aantal wegen. Over een weg 'De ANWB wil nu meer dan bredere wegen' van maximaal zes meter breed mogen maxi maal 5.000 voertuigen per dag rijden, zegt de wielrijdersbond. Een van de wegen die dringend breder zouden moeten is de verbinding tussen Haarlem en Sassenheim. De ANWB heeft zijn eigen werkterrein in de loop der jaren ook behoorlijk verbreed, zegt woordvoerder MARKUS VAN TOL Hoeveel leden telt de ANWB nu? „We zijn de grootste vereniging in Nederland, met 3,8 miljoen le den." Myxomatose maakte vanaf 1954 miljoenen slachtoffers onder de konijnen Was de ANWB in 1954 ook al de groot ste vereniging van Nederland? „Met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid: ja. Maar ik kan nu even niet zo snel vinden hoeveel leden de KRO in die tijd had. Dat was ook een hele grote vereniging. Maar waarschijnlijk wa ren wij toch de grootste." Groeit de ANWB nog steeds? „Ja, nog steeds. Met zo'n 66.000 tot 70.000 leden per jaar. Er is in al die jaren nog nooit een neergang geweest." Wat was destijds het belangrijkste doel iHin de ANWB? „We waren en zijn een vereniging die acti viteiten op het gebied van mobiliteit, recre atie en toerisme ontplooit. Onze statuten zijn wat dat betreft nooit veranderd. We zijn een vereniging voor mensen die onder weg willen zijn en willen recreëren." Pleit de organisatie nog steeds voor de aanleg van meer en bredere wegen? „Wij willen dat onze leden meer mogelijk heden hebben om zich te verplaatsten. Maar dat betekent dus ook dat we voor een goed openbaar vervoer zijn. En we besteden ook veel aandacht aan een goed alternatief voor de auto of de fiets: de benenwagen. Dat is ook een vorm van mobiliteit." Wat doen jullie allemaal voor mobiele niet- wielrijders? „Heb je een uurtje? We besteden veel aan dacht aan water- en wandelsport. Nee, aan zweefvliegers Abe Lenstra wordt trainer van I'lLToxopeiis maakt tijdens de I.andbouwweek in Wateringen bekend erin geslaagd te a|n een aardappel te kweken die met DE ZILK 7,8 100RDWIJK 3.5 ATWIJK A/ZEE 11 NÓORDWIJKERHOUT 3.5 vatbaard voor de gevreesde ^^m^'mMidden- Europavan catastrofale om vangIn Zuid-Duitsiand en Op- per-Oostenrijk komt als gevolg Van hevige regenval een gebted van circa 1000 vierkante kilo meter onder water te staan. In het gebied regende het meer dan zestig uur aan een stuk. Het is de ergste overstroming m 55 jaar. Ook in Hongan|e raken duizenden mensen door over stromingen dakloos. De Tweede Kamer regelt de werktijden in de landbouw. Arbeiders van 17 jarenouder mogen niet langer dan 2600 uren per jaar en 11 uren per ?DeViider Valk Boumanweg in Leiderdorp wordt in gebruik De alleenwonende weduwe Marij Zwanenburg-Roos uit Leiderdorp wordt vermoord door een klap met een loda Unefles en steken met een sla vork in haar hals. De dader wordt snel aangehouden, een man die vlak bij de vrouw woonde. Znn motief-roof. Een noodkreet uit Australië Uit Holland geëmigreerde vri|- gezellen kunnen geen partner vinden. JXjn er in omland geen jonge, flinke meisjes die het aandurven om in Australië een baantje te aanvaarden en met tertijd het lot van omejongem met het hare te verbinden? De raad van Lisse besluit het Slot Dever vooralsnog met te slopen. Het middeleeuwse kas teel verkeert in slechte staat Er vingen stemmen op in de raad om de boel maar te slopen en de stenen te gebruiken voor E^nieuwtfw oordenlijst van de Nederlandse taal verschijnt. Photo wordt foto, rhitme wordt ritme, caricatuur wordt kanka tuur. Als een konijn een krant kon lezen, zou hij daar in de zomer van 1954 niet vrolijk van zijn geworden. 'Myxomatose gesignaleerd in Limburg', 'Dodelijke konijnenziek te rukt op', 'Myxomatose al boven de grote rivieren', 'Alle konijnen van het land lopen gevaar4, luid den enkele alarmerende koppen. En er bleek geen woord van gelo gen. Myxomatose - de met op zet naar Europa geïmporteerde konijnenziekte - hield genade loos huis onder de langoren. Ge rard Twigt, opzichter in ruste in het duingebied tussen Den Haag en Katwijk, herinnert het zich nog als de dag van giste ren. „Op een gegeven moment dachten we dat we er niet één zouden overhouden." Myxomatose komt van oor sprong uit Zuid-Amerika. De konijnen daar zijn er echter vrijwel resistent voor gewor den. De meeste voelen zich even niet lekker en knappen dan weer op. Hoe anders was dat met hun soortgenoten in Australië en Europa. In een poging de konijnenplaag die Australië teisterde enigszins in te dammen, werd het vi rus eerst vanuit Zuid-Ameri-' ka naar Australië gebracht. De gevolgen voor de konij nenstand 'down under' wa ren enorm. In korte tijd stierf het dier - dat overi gens van oorsprong niet in Australië thuishoort - nage noeg uit. Een Franse grootgrondbe zitter die nogal te lijden had van konijnen op zijn landgoed hoorde van het 'succes' van de ziekte in Australië en haalde myxo matose naar Europa. Hij besmette enkele tamme konijnen met het virus en liet de dieren daarop los op zijn land. Met voor de Franse landheer het ge wenste effect: in een mum van tijd legden alle konijnen op zijn land goed het loodje. Myxo matose begon daarop aan haar dodelijke op mars door Europa. In 1954 bereikte de ziekte ook ons land. Wie in de Oud-duinwachter Twigt: „Het is alsof je over een kerkhof loopt. Het duin is doods." Foto: Dick Hogewoning zomer van dat jaar door de duinen wandelde, stuitte geheid op konij nen die, blind geworden door de zweren op hun ogen, verdwaasd rondhuppelden en zich gemakkelijk lieten grijpen. Oud-duinwachter Twigt weet nog dat hij ze met hon derden tegelijk uit het duin weghaal de. „We vormden in die tijd met col lega's groepjes die niets anders de den dan konijnen uit hun lijden ver lossen. Tientallen, honderden per dag sloegen we er dood. Of we raap ten ze op omdat ze al dood waren, want de ziekte sloeg meestal razend snel toe. Het ging zo snel, op een ge geven moment dachten we dat we er niet één zouden overhouden. De duizenden dode konijnen die Twigt en zijn collega's uit het duin gebied raapten, gingen naar ver brandingsovens in Den Haag. „Het schijnt dat het geen kwaad kon om een konijn met myxomatose te eten, maar geen mens die daar aan begon, natuurlijk. Die beestjes zagen er vre selijk uit. Met zweren en puisten op hun ogen, geslachtsdelen en neus. Daar zet je echt je tanden niet meer in." Door de ziekte holde in korte tijd de konijnenstand in Twigts DZH-ge- bied achteruit. „Vóór de myxomato se schoten we in het gebied onge veer twintigduizend konijnen in een jaar. Soms schoot ik er in m'n eentje dertig, veertig, ja een enkele keer zelfs honderd op een avond. Maar die tijd is voorbij. Het is eigenlijk maar sporadisch dat je er nog eens een ziet", aldus de Wassenaarder, die ondanks zijn 77 jaren nog dage lijks in het duingebied komt. Ook tamme konijnen ontkwamen trouwens niet aan de in bijna alle ge vallen dodelijke konijnenziekte die door bloedzuigende insecten - in Nederland vooral muggen - wordt overgebracht. En een halve eeuw la ter is tegen de ziekte nog ^ltijd geen remedie gevonden. Konijnen kun nen er wel tegen worden ingeënt, waarbij ze twee keer per jaar een prik moeten krijgen, maar als 'Flap- pie' de ziekte eenmaal onder de le den heeft, is er geen kruid tegen ge wassen. Het aantal konijnen in de duinen is heden ten dage dus lang niet meer wat het is geweest. Behalve myxo matose en VHS - een andere konij nenziekte die enige tientallen jaren later voor een volgende slachting zorgde - is volgens Twigt de vos schuldig aan de lage konijnenstand. „Dat daar toch nog steeds niks tegen gedaan mag worden, is ronduit schandalig", zegt de Wassenaarder terwijl zijn ogen vuur spugen. „Er blijft helemaal niks over in het duin. Tot voor een paar jaar had je hele kolonies mantelmeeuwen en storm- meeuwen. Ze zijn allemaal weg. Op de vlucht voor de vos en uitgeweken naar de daken van flatgebouwen en bedrijfshallen in de stad. Vroeger als je door het duin liep hoorde je fa zanten, kieviten, grutto's, scholek sters, wulpen, noem maar op. Maar je hoort helemaal niks meer. Niks! Het is gewoon alsof je over een kerk hof loopt. Het duin is doods. Van de biologen die zeggen dat de vossen niet bejaagd moeten worden en dat de vossenstand zichzelf regu leert als er onvoldoende voedsel is, heeft Twigt dan ook geen hoge pet op. „Die lui leren het verkeerd op school, daar be gint het al mee. Echt waar, als je er een spreekt is het net alsof je met een gek praat. Dit be leid is zó slecht. En ze laten het maar door gaan. Tot er geen beestje meer in het duin over is en de boeren aan de geeuwhonger liggen, want kip, eend of lam is nog veilig. En Twigt kan het weten, wan door de gemeente Wassenaai steld als onbezoldigd schade wildbestrijder. Dit betekent c ergens een vos in een kippen eendenvijver in het dorp hee geslagen, Twigt daarvan won wittigd. „Bijna dagelijks", mc hij somber op de vraag hoe v in actie moet komen. „Dan g die mensen langs, neem de s op en geef advies hoe ze een volgende keer buiten de deui nen houden." Soms komt Twigt dan ook ot oog met Reintje te staan. „Di ten zijn dan zo gedesoriëntet gestrest dat ze niet weten wa heen moeten. Dan blijven ze in een kippenhok, of in een a tuin. Ik heb zelfs een keer mi maakt dat een vos pal naast 11 lag met een spelend kind eri R te geloven, toch? Wat ik met l vossen doe? Ze vangen en ze 1 weer loslaten, want dat is hei i| dat ik op deze vraag mag ant r den, hè. Tja, beestjes doodse dat ligt gevoelig. Maar dat al 5< re dieren in het duin en de k bij de mensen thuis de mooi e ken, dat is kennelijk helema. erg. Weet je, ik vind een vos i prachtig dier. Maar het is hi^i pleet uit de klauwen gelopeir Noord-Nederland niet. In FiJJ Groningen en Drenthe magj schieten. Maar daar zijn de nj agrarischer. Daar zitten ze djR op de natuur." je Toch kan Gerard Twigt ook een voordeel van de vos noeto] dat brengt ons direct terug fcfe konijn en zijn gevreesde zielÉ c „Sinds de vos zo talrijk is, zim geen konijn met myxomatole En dat komt dus niet omdat jg: te voorbij is, want zeker in div maanden grijpt het virus elkje weer om zich heen. Min lange lijfc PRIJS LIJST Pot huishoudjaro (pruimen-si- naasappel) 53 cent l imonadesiroop (met gratis zakje netjes) 79 cent Rtskwie Riant) 25 cent landpasla (grote tube) 70 cent Co-op koffie 2,20 1.25 Kundvet (pond) 60 cent Lamsvet (pnnd) 59 cent ANNO 1954, dinsdag 24 augustus AMSTERDAM - Gistermiddag omstreeks half zes begon in de kringen van de werkers en leidinggevende personen van Nederlands nationale luchtvaartmaatschappij de vanaf twee uur die middag constant geste gen spanning plaats te maken voor diepe verslagenheid. Stukje bij beetje werd de laatste hoop weggeslagen dat het KLM lijntoestel 'Wil lem Bontekoe' nog ergens op zou duiken en weldra stond vast, dat de machtige Douglas DC 6 B 'Superconstellation' onder commando van de Canadese gezagvoerder Charles Harman met totaal 21 personen aan boord niet ver uit de Nederlandse kust in de Noordzee was gestort, door tot op heden onbekende oorzaak. Vanaf 12.32 uur Ned. tijd had het toestel uit New York toen niet meer in verbinding gestaan met de gronddiensten, die het vliegtuig van de Ierse luchthaven Shannon hadden geleid en later het contact over droegen aan Schiphol. Bij het overgeven van de controle had de mar conist als vermoedelijk tijdstip van aankomst op Schiphol 12.22 uur opgegeven. Later verwachtte men het toestel om 12.40 uur binnen. Om twee uur werd op Schiphol de alarmtoestand merkbaar en werden alle veiligheidsmaatregelen getroffen om het zonder radio-contact vlie gende (naar men hoopte...) toestel op te vangen. Nog steeds werd niet aan een ramp gedacht. Tegen drie uur begonnen de telefoons, de telex-apparaten en het gehele organisme van veilig heidsdienst en voorlichting op volle toeren te draaien en de berichten begonnen binnen te druppelen die melding maakten van het uitvaren van reddingsvaartuigen langs de Noordzeekust. Omstreeks half zes meldde de loodsboot van de Havendienst IJmui- den, de Bellatrix, op 52 gr. 40 min. Noorderbreedte en 4 gr. 41 min. Oosterlengte twee witte hoofdkussens te hebben gevonden met daarop de blauwe letters 'KLM'. (Deze positie is ten Westen van Bergen aan Zee, ongeveer 5 kilometer uit de kust.) Van overlevenden of omgeko menen was nog geen spoor te bekennen. Leidsch Dagblad Directie B.M. Essenberg, C P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: direct ie@hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Hier was het allemaal om te doen: het peloton flitst voor bij over de Zilkerduinweg. Foto: Erna Eichelsheim (Ui Ook de volgers hadden bekijks. Foto: Erna Eichelsheim 'Winkels gesloten, scholen vrijaf kopte het Leidsch Dagblad op 7 juli 1954. De Tour de France reed een dag later voor het eerst in de geschiedenis buiten Frankrijk en dat historische debuut verliep via Noordwijker- hout, Noordwijk en Katwijk. Maar weinig evenementen leggen zo'n groot beslag op de gastplaatsen als de Tour. En dat was in 1954 al zo. De plaatselijke organisatoren moesten diep in de buidel tasten om hun dorp een plaats in de geschiedenisboeken van 'La Grande Bouclé' te gunnen. De Kat- wijkse WV peuterde van het gemeentebe stuur 1500 gulden los - zoveel wilde de or ganisatie hebben om het peloton over de Boulevard te sturen. Het dagelijks leven stond één middag stil voor de bizarre kara vaan van Jacques Goddet. Duizenden en nog eens duizenden toe schouwers - het aantal was niet bij bena dering ook maar te schatten - luidden zich vanmorgen langs de wegen ge schaard om het bonte vertoon, dat nu eenmaal met een wedstrijd als de Tour de France gepaard gaat, gade te slaan. In Katwijk was het al vroeg een drukte van belang en men keek zijn ogen uit op de imposante reclame-karavaan, welke met veel bombarie tussen de rijen doortrok. (LD, 8 juli 1954) De renners - die als één grote groep in drie seconden voorbijflitsten - waren toen al een klein onderdeel van het Tour circus. Italiaanse coureurs waren welis waar geweerd, omdat ze zich door Nivea lieten sponsoren, in plaats van zoals ge bruikelijk door de plaatselijke fietsenfa- brikant, maar dat kon niet verhullen dat de commercie ook in 1954 bij de Ronde een belangrijke plaats innam. Organisa tor Wim Pluygers, directeur van het Alge meen Handelsblad, had honderdtiendui zend gulden neer moeten tellen om de Tour-bonzen zo ver te krijgen hun gelief de vaderland te verlaten. „Er waren geen radio- of tv-rechten. Mijn hoop was ge vestigd op de burgemeesters van de ste den waar we langs zouden gaan. Ik ging de Tour persoonlijk verkopen. De Tour, dat is toch mooi voor uw gemeente? Nou, in de badplaatsen had ik een sterke on derhandelingspositie. Als Noordwijk de Tour had, moest Scheveningen ook; en Katwijk", blikte Pluygers later terug. En dus kocht Amsterdam voor 50.000 gulden de Tourstart. Den Bosch betaalde daar in 1996 als laatste Nederlandse start plaats vier miljoen gulden voor, Leiden in 1978 370.000. Doorkomstplaatsen betaal den vanzelfsprekend minder. Op de eind afrekening van de WV uit het Katwijkse gemeentearchief prijkt een bedrag van 1500 gulden, betaald aan de Tour-organi satie. Dat naast de vijf gulden voor bloe men van Parlevliet, 22,73 gulden voor 'Consumpties' en 250 gulden kosten die de Leidse wielervereniging Swift als me deorganisator maakte. De gemeente Kat wijk betaalde uiteindelijk dik duizend gulden mee aan het feest, maar dat kon niet verhoeden dat de WV uiteindelijk 400 piek toelegde op de doorkomst van de wielerkaravaan. Noordwijk en Valkenburg betaalden zelfs bij om een extraatje in huis te halen. De tussensprints waren daar op de boule vard en bij het marinevliegkamp. Heine- ken en het Algemeen Dagblad loofden in Noordwijk een premie uit, in Valkenburg hadden de militairen geld ingeza meld voor het sprintspektakel. Erna Eichelsheim was één van de duizenden toe schouwers langs de weg. De Noordwijkse staat vooral het grote enthousiasme van het publiek nog voor de geest. „Het was fantastisch. Een gigantisch eve nement natuurlijk, in die tijd. Ik moest gewoon gaan kij ken, dit was zo iets bijzonders. Ieder een was er vol van. De auto's, de recla mekaravaan, het was een heel spektakel. Maar wat me ook nog bijstaat, is dat het eigenlijk zó voorbij was. Dat ging erg snel." Eichelsheim, toen begin 20, was zelf ook snel genoeg om op de Zilkerduinweg foto's te schie ten, die ze nog altijd in haar bezit heeft. Het eindklassement van de Tour de France van 1954 1. Bobet (Fr) 2. Kubler (Zwi) 3. Schaer (Zwi) 4. Dotto (Fr) 5. Mallejac (Fr) 14. Nolten (Ned) 16. Van Est (Ned) 17. Voorting (Ned) 20. Van Breenen (Ned) 48. Faanhof (Ned) De koers volgde de route Amsteij Haarlem-Vogelenzang-Noordwijer Noordwijk-Katwijk-Wassenaar-Sjk ningen-Delft-Rotterdam en reedfen da naar Brasschaat in België, watej Wagtmans als eerste finishte. RijVo stonden de toeschouwers langs ki 1 cours op donderdag 8 juli. ne Zelfs in de hoofdstad was de Toi| c France een ongekend spektakel.pn wezigheid van het tourcircus bra z hoop leven in de stad, waar tijdetst, jaren '50 gewoonlijk weinig te b®t, viel. Menigeen nam een 'snippe^lij het vertrek mee te maken", schrfre meentearchivaris van Amsterdai sl gold natuurlijk dubbel en dwars >nL dorpen Noordwijkerhout, Katwijft Noordwijk. Op veel plaatsen lan| si route was het wedstrijdverloop tprr via luidsprekers, een noviteit in it gen. De plaatselijke fanfarekorpen den in vol ornaat aan - De dag if V der opgeluisterd door de mede wé o van Katwijk's harmonie UNI. Va a eerst zal, door de geluidsversterkfao pittige muziek over de gehele bot hoorbaar zijn. (LD, 7 juli 1954). werd de bijzond afgesloten met 11 gesponsord do<£J grote landelijke nemingen'. De doorkomst j Tour in de Duiiff lenstreek was der, dat bijna ij vrij had. Fabrii ren gesloten, gaven leraren lingen vrijaf. werkte, deed omdat de Roi ongekende k; een slag te sl« prees het Noi restaurant Di zichzelf aan 1 speciale Toi ce lunch vool den: „Vanaf de eetzaal en het tef uniek gezicht op het voorbijtrekt de Tour de France. De renners: daar over de Oude Zeeweg. Eric de Jager bi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10