'In één klap rijk? Houd het stil voor je vrienden' GESPREK VAN DE DAG Schiffrnachers nieuwe dimensie voor real life-soap Gaffercrisis DINSDAG 22 JULI 2OO3 DAGELIJKS LEVEN H&I3 OU EIGCMLOk. KINl/CREN MENSELIJK Het Spaanse dorp Torredonjimeno in de zuidelijke provincie Jaén heeft de don derdagavond uitgeroepen tot UITGAANSAVOND exclusief voor VROUWEN. Bur gemeester Javier Checa Gonzalez van de plaats met circa 14.000 inwoners heeft gisteren laten weten dat mannen die toch naar een café gaan op donder dagavond van 21.00 uur tot 02.00 uur een boete kunnen krijgen van vijf euro. Vier vrouwen zullen patrouilleren om overtreders te beboeten en naar huis te sturen. De opbrengst gaat volgens Checa Gonzólez naar een fonds voor de be strijding van huiselijk geweld. Popzanger MICHAEL JACKSON is verontwaardigd over plannen van de Amerikaanse overheid om MUZIEK- PIRATERIJ via het internet tot een federaal misdrijf te maken waarvoor overtreders een gevangenisstraf kunnen krijgen. Dat heeft zijn woordvoerder gisteren bekendge maakt. ,,lk ben sprakeloos over het idee om muziekliefhebbers, waaron der veel jongeren, naar de gevange nis te sturen omdat zij via het inter net muziek uitwisselen", liet Jack son weten vanaf zijn ranch Never- land in Californië. Het downloaden van muziek is illegaal, maar gevan genisstraf kan niet het antwoord zijn, vindt de populaire zanger. Hij ziet veel meer heil in onderzoek naar technologische oplossingen voor het probleem. Foto: AP De Australische politie is op zoek naar een 110 miljoen jaar oud dinosaurusske let. Dieven namen de Psittacosaurus Sinensis zaterdagnacht mee uit het New castle Regional Museum, ongeveer 120 kilometer ten noorden van Sydney. De museumdirectie heeft een beloning van ongeveer 3000 euro uitgeloofd. Vol gens museumdirecteur Gavin Fry is het 60 centimeter grote fossiel niet van gro te geldwaarde, maar is de diefstal wetenschappelijk gezien een grote ramp. Van de dinosaurus, die een papegaai-achtige snavel heeft en een voorouder is van de reusachtige Triceratops, zijn slechts zes exemplaren in de wereld gevonden. Fry denkt dat de DINOSAURUSDIEVEN geen professionals waren: ze raakten in paniek door het alarm en lieten een spoor van botten achter in en buiten het museum. Britse onderzoekers hebben een LAS- AGNERECEPT gevonden uit de 14de eeuw, lang voordat Italiaanse koks de ingeving kregen om lagen pasta af te wisselen met saus en te bedekken met kaas. Bij de voorbereidingen voor een middeleeuws festival in het kasteel van Berkeley in Zuid-Engeland stuit ten zij in een kookboek van KONING RICHARD II, The Forme of Cury, op een recept van 'loseyns': lagen deeg afgewisseld met kaas en 'zoet poeder'. Er zitten geen tomaten in; die werden pas twee eeuwen later ontdekt ih de Nieuwe Wereld. Wel werd loseyns ge maakt met kaneel en saffraan, kruiden die de Italianen voor hun pastaschotel niet gebruiken. ,,Hoe dat oude ge recht ook mag heten, het was niet de lasagne zoals wij die maken", reageer de een woordvoerder van de Italiaanse ambassade. BARBRA STREISAND, een van de felste tegenstanders van RONALD REAGAN tijdens zijn achtjarige presidentschap, woont binnenkort met hem samen. Haar echtgenoot James Brolin (63, op de foto met Streisand) neemt namelijk de rol van de president op zich in de tweedelige televisiefilm The Reagans. De Repu blikein Reagan is altijd doelwit geweest van Democrate Streisand (61). De Hol- lywoord-diva vond Reagan volledig fout zitten met zijn beleid in de jaren tach tig. Zijn regering omschreef ze eens als 'clowns'. De film is gebaseerd op het boek First Ladies: The Saga of Presidents' Wives and Their Power, geschreven door Carl Sferazza Anthony. Emmy-winnares Judy Davis vertolkt de rol van Nan cy Reagan. Foto: AP HARRY POTTER Menh Lenh Phuong Hoang is een hit in het communistische Vietnam. De jongste versie van het boek over de tovenaarsleerling is sinds giste ren in de Vietnamese vertaling te koop. De vraag naar het boek (Harry Potter en de Orde van de Feniks) is groot, hoewel slechts de eerste 124 PAGINA'S zijn te verkrijgen. De resterende pagina's zijn nog niet uit het Engels vertaald. Uitein delijk moeten de Vietnamezen vijftien keer naar de winkel om het boek com pleet te hebben. Deel 1 is in een oplage van 40.000 stuks gedrukt. Henk Schiffmacher treedt in de voetsporen van Patty Brard en Adam Curry. Over de Amster damse tattoo-koning is momenteel een real li fe-soap in de maak. De 'pilot', waarvoor hij zeven dagen is gevolgd door de camera, is inmiddels aangeboden aan verschillende tv-zenders, laat Schiffmacher vanaf zijn vakantieadres in Toscane weten. Zijn reeks, die voorlopig dertien delen zal tellen, geeft de real life-soap een nieuwe dimensie, verzekert Schiffmacher. „Ik ga niet Patty Brard of Adam Curry lopen spelen. Ik ga niet alleen maar thuis in de keuken ruzie staan maken met mijn vrouw. Schiffmacher heeft de cameramensen van te voren al gewaarschuwd: 'Jullie zullen mee op reis moeten'. Naar Nieuw-Zeeland en Tahiti bijvoorbeeld, en andere exotische oorden in de Pacific waar Schiffmacher nauwe contacten onderhoudt met plaatselijke tattoo-kenners. Het doel is de kijker mee te nemen naar de oorsprong van de tatoeage. „Verder heb ik na tuurlijk nog veel contacten met rock- 'n-roll- mensen die ik getatoeëerd heb en in de beel dende kunst. Het idee is een mengeling. Een reisprogramma la Boudewijn Büch gemixed met reality." Natuurlijk zal ook een gedeelte van de soap zich afspelen in huize Henk Schiffmacher en Louise van Teylingen. „Je slingert immers niet al je werk opzij om een beetje reality te gaan lopen spelen. Schiffmacher verwacht dat zeer binnenkort bekend zal worden welke zender zijn real life-soap op het scherm brengt. GPD Tattoo-koning Schiffmacher wil een reisprogramma maken a la Boudewijn Bi* mixed met reality. Foto: GPD/Ad Bloemendaal De meeste mensen die een prijs winnen in de Staatsloterij staan al snel weer met beide benen op de grond. Na de vreugde-explosie komen ze te recht op het kantoor van fiscalist Elmer Hogervorst uit Haarlem. Zijn ont nuchterende advies: Houd het stil voor je vrienden, vervul één droom wens en zet de rest van het bedrag veilig op de bank. Het winnen van een miljoenenbedrag kan een ontwrichtende uitwerking hebben op je persoonlijke leven. „Het valt niet mee om met beide pootjes op de grond te blijven. Het is een enorme schok." Op de foto het echtpaar Fokker uit Overijssel, dat in januari 6.227.921 euro won in de Postcode Lo terij. Foto ANP/Vincent Jannink Vanavond is de maandelijkse trekking van de Staatsloterij. Dat betekent een hoofdprijs van één miljoen euro, twee prijzen van een kwart miljoen euro en nog eens dertig van 50.000 euro. In de jackpot zit op het ogenblik ruim anderhalf miljoen. Wie een van deze giga-prijzen binnenhaalt, kan wel een verstandig advies ge bruiken. De Staatsloterij verwijst haar winnaars naar Elmer Hoger vorst, fiscalist bij accountants- en adviesbureau Deloitte Touche. „Ongeveer de helft van de win naars meldt zich bij ons. De ande re helft zien we nooit, daar heb ben we ook geen zicht op", aldus Hogervorst, een dertiger gestoken in een fiscaal-blauw pak met in getogen kantoordas. „Spectacu laire verhalen zul je van mij dus niet horen, zoals van dat gezin met drie dochters dat tweeën twintig miljoen gulden won en di rect vijf gloednieuwe auto's aan schafte. Dat is gebeurd. Een colle ga van me heeft hen begeleiding aangeboden, maar daar hadden ze geen behoefte aan. Ze wisten wel hoe ze het moesten aanpak ken, zeiden ze. Het zou me niks verbazen als dat geld er op een flinke manier helemaal doorheen is gejaagd." Wie van de ene op de andere dag miljonair is, ziet zijn omgeving drastisch veranderen. „Bij de Postcode Loterij komen de win naars vol in beeld. De volgende dag al staan de pottenkijkers van uit je voortuintje naar binnen te gapen. Ik weet van een man die zeven miljoen won en moest on derduiken. Bij de Staatsloterij is dat natuurlijk niet zo. De win naars blijven anoniem en snap pen vaak ook dat ze het beter niet rond kunnen bazuinen. Want je hebt er helemaal niets aan om het aan de grote klok te hangen. „Mensen gaan anders naar je kij ken. Je krijgt vervelende situaties. Iedereen wil wat van je. In de kan tine van de voetbalclub kan jij nog wel een rondje geven, want jij kan dat makkelijk betalen, dat soort gezeur. En dat houdt ook niet op." In een dorpje bij de grens met Duitsland kent Hoger vorst een jong stel van zeventien en achttien jaar oud. „Ze woon den net drie maanden samen en wonnen tien miljoen euro. Ze zijn meteen naar een bank in een gro te stad gereden en hebben daar een rekening geopend. Niemand in het dorp weet van hun rijk dom." Behalve geheimhouding adviseert Hogervorst de kersverse vermo genden het geld weg te zetten op de bank om zo nog jaren te kun nen genieten van de renteop brengst. „Beleggen in aandelen moet je alleen doen als dat past bij je natuur. Als het een compleet nieuwe wereld voor je is, blijf er dan liever vandaan. Soms verwijs ik mensen door naar vermogens beheerders. Niet naar grote ban ken als ING of ABN Amro, want daar krijg je geen persoonlijke aandacht. Maar naar kleinere banken als Van Lanschot, Mees- Pierson of Insinger De Beaufort. En die weten mij op hun beurt ook weer te vinden. Natuurlijk mag je ook uit de band springen met je geld, vindt Hoger vorst. „Je moet ook nü genieten, dus vraag ik vaak: heb je een droom? Spectaculaire wensen hoor ik zelden. Een stevige ver bouwing van het huis, of verhui zen naar een grotere woning staat vaak op het verlanglijstje. Daar naast fantaseren mannen vaak al jaren van een dure MG of BMW en vrouwen van een dagje stevig winkelen. 'Doe dat dan ook', zeg ik dan, 'nü kan het'." In de nabije toekomst krijgt Hogervorst voor de begelei ding van de winnaars ook een psycholoog naast zich. Want een miljoenenbedrag kan een ontwrichtende uit werking hebben op je per soonlijke leven. „Het valt niet mee om met beide pootjes op de grond te blij ven. Het is een enorme schok. De spanningen kun nen hoog oplopen. Ik heb wel een echtpaar aan mijn bureau gehad dat volop ruzie begon te maken, de een schreeuwde tegen de an der 'We kunnen de boel ook in tweeën splitsen, jij vijf honderddui zend, ik vijfhon derdduizend'." „Hoewel ik ook heel nuchtere mensen mee maak. Ik had een stel van in de veertig, geen kin deren, die bleven gewoon hetzelfde doen als wat ze al deden en lieten een testament opmaken waarin alles werd vererfd naar goe de doelen. Be leggen in aan delen hadden ze evenmin zin in." „Echt ver anderen doen men sen - denk ik - niet. Wel zie ik dat het gros van dege nen die ik bege leid, minder gaat wer ken. Al zet je je prijs maar tegen drie of vier procent weg, dan nog houd je genoeg aanvul lend inkomen over om gewoon door te leven. Je kunt terug naar drie of zelfs twee dagen in de week. Sommige miljonairs gaan vrijwilligerswerk doen. Je moet bezig blijven, an ders verveel je je te barsten. Pro beer dus zoveel mogelijk door te gaan met je normale leven, maar geniet iets meer, zo adviseer ik meestal." „Als je vijf of tien miljoen wint, suggereer ik winnaars ook - uit maatschappelijk oogpunt - iets aan goede doelen te geven. Het geeft je een beter gevoel. Als je zo veel hebt, mogen anderen daarin delen. Dat mérk je niet eens. Re ken maar na. Als je tien miljoen euro tegen vier procent wegzet, heb je het - afgezien van de in komstenbelasting - over 400.000 euro per jaar." Ruimhartig delen gaat Neder landers niet goed af, weetl vorst. „Nederlanders kijkei rond of er familieleden zijl wat ondersteuning kunnei >iR bruiken, zoals broers of zu ^ej die moeten leven van de h 7je] of de AOW. Maar verder h< a(s ze het voor zichzelf. Bij Tu dat anders, die redeneren L hele familie in gelijke mat< „a mee profiteren. Ik heb hier keer een Turks meisje geh jer 750.000 euro had gewonni ch| moest haar hele familie in" len, vond ze. Dat was niet een vraag, dat was gewooi gisch voor haar." p. Een gesprek met Hogen. 01 ,v maakt hebberig. Onmidde je dringen je eigen droomwe zich aan het oppervlak. 0( reageert Hogervorst weer nuchter. „De kans dat jei derland onder een auto nog altijd vele malen de kans dat je een miljr grj. in de Staatsloterij." Kees van der Linden 01 re ■rfrc in „Sommige miljonairs gaan vrijwilligerswerk doen", weet Elmer vorst, die Staatsloterijwinnaars begeleidt. Je moet bezig blijven, (cht verveel je je te barsten." Foto: United Photos De Boer/Ma rco de S iger Dit bericht bereikt u vanaf De Parade in Utrecht waar ik mij tijdelijk gevestigd heb als uitbater van een kunstzinnige attractie. Met Jan en Elisabeth zorg ik dat het zaakje loopt en dat onze ster (maestro Giorgiu Dimistrescu) tevreden blijft. Onvermijdelijk zult u daar de komende weken meer over horen: de Parade, je verdwijnt er in. Bizarre planeet voorname lijk bevolkt door mooie, rosé drinkende meisjes. Speeltuin waar rijke dertigers een uur in de rij staan voor de draaimolen. Verplaatsbaar paradijsje waar Israël, Irak en honger en onrecht in de Derde Wereld even niet meer bestaan. Alle grote vragen die een den kend mens tegenkomt moeten tijdelijk plaatsmaken voor slechts drie elementaire problemen: wie heeft de gajfertape en de tywraps, is er bier en komt er pu bliek? Dé centrale kwesties in het leven van de doe- het-zelvende theatermaker, met als absolute kern vraag waar de gajfertape zich bevindt. Wat is gajfertape? Wat jij unit dat het is. Je kunt er pluggen mee maken als er geen pluggen zijn, lekka ges mee bedwingen, je kunt er grote hoekige letters mee plakken, gaten in kleren en gordijnen repareren, stiekem (mag niet) draden isoleren en lastig publiek knevelen. Tevens kun je het gebruiken zoals het be doeld is: om kabels te bundelen en vloereft aan el kaar te plakken. Bij het opbouwen van een voorstelling zal iedereen proberen de gajfertape op een geheime plaats te leg gen, zodat hij of zij 'm altijd als eerste te pakken heeft. De oplossing lijkt om voor alle bouwers een ei gen rol gajfertape te kopen. Maar gajfertape is zwart, ontworpen om niet op te vallen in de zwarte theater omgeving. en dat is de fabrikant voortreffelijk gelukt. Zelfs als er per persoon vijftien rollen gajfertape zijn gekocht, dan nóg is de gajfertape zoek. Wat iedereen ook weet, dus wie een onbeheerde rol gajfertape aan treft zal moeten vechten tegen neiging die rol ter plekke te verdonkeremanen. Niet altijd wint het ge weten. Van alle dingen op aarde is gajfertape daar om het vaakst zoek. Een alternatiefis de tywrap of kabelbinder, een plas ticje dat je door zichzelf heen haalt en dan nooit meer open gaat. Behalve kabels bundelen kan je er sleutelhangers mee maken, tailles van werkbroeken insnoeren, schoenen repareren, je kunt ze koppelen en een Hele lange tywrap maken, waarmee je bijvoor beeld een bisonkunt wurgen (systeem python: steeds even aantrekken als de bison uitademt). Maar he laas, ook tywraps zijn zwart en altijd zoek. De enige oplossing is om zóveel tywraps zoek te maken dat de hele omgeving er mee verzadigd raakt. Een nadeel daarbij is dat gebruikte (en dus doorgeknipte) ty wraps er op het eerste gezicht precies zo uitzien als bruikbare. Maar gelukkig, behalve kleine onvindba re zwarte zijn er ook grote opvallende witte ty wraps. Koop die dan, zou je zeggen. Maar dat doet uiteraard niemand, want dingen die zó handig zijn worden op de werkvloer systematisch ver duisterd. Zie ook onder gajfertape. Ons bouwteam kwam tot de volgende oplos sing: eigen rol gajfertape met lus van tywrap aan de eigen broekband vastmaken. Rolt en scheurt wat lastiger, wegraken echter onmogelijk. Helaaste lastig bij het lopen. Gaat wippen en bonken en irriteert. Losknippen? Niet doen, dan is de schaar weer altijd zoek. Dus wij van de Cineramatent doen 't nu zo: bij langere loopjes plakken wij de bungelende rol gajfertape met gajfertape stevig op de benen. Over de resterende grote vragen in mijn huidige le ven, bieren publiek, kan ik kort zijn. Die zijn er wél. Ik bof maar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2