ECONOMIE Akzo lijkt door het diepste dal SNS Bank beperkt hypotheken in Randstad LG.Philips zet 280 man op straat Kabinet wil lager BTW-tarief houden Pensioenfondsen in kwartaal miljarden rijker ASN haalt uit naar EIB en Wereldbank Palmeiland in Dubai Mosselseizoen begint met recordaanvoer DNB stuit op 17.000 sites van oplichters Boeren verbouwen op grote schaalglutenvrijgraan neelsacties ulances nabij Vakbonden gaan de fiere ambulancebedrij- h ultimatum stellen. Ze ir maandag 28 juli de bjng dat medewerkers Er eerder mogen stop- Jt werken. Anders volgt fcte actie, waarschijnlijk j. Dat maakte CNV Inbond vanochtend be llede namens FNV Bond- Gisteravond werd in je laatste ledenraadple- hóuden. De 1400 'parti- h'willen meer in de pas iet hun GGD-collega's jbhun 55ste jaar mogen Bij de particuliere am- idrijven is dat nu 59 wil boete |r Frankrijk Minister Zalm (finan- dat de EU Frankrijk [te oplegt als het land dit >r op een begrotingste- omt van meer dan 3 Hij zei dat gisteren op ider CNBC. Het ziet er naar uit dat Frank- opnieuw de norm jiliteitspact over- De Franse president jleitte enkele dagen ge- ior een versoepeling jpact ijook actief op genmarkt ort - De financiële tak lüuitse autoconcern Igen gaat zich op de Ne- e markt storten. Het voor een belang van nt in Pon Financid L PFS is actief als finan- [van autobedrijven en diet aan autokopers, len verkoopt het auto- en en maken enkele rijven onderdeel uit derneming. Het be- derdeel van Pon Hol lend als de Neder- orteur van Volkswa- t, Skoda, Audi en Por- nnam begin dit jaar r koolzuur, r winst Coke Coca-Cola heeft in het wartaal een nettowinst van 1,36 miljard dollar, nt meer dan in dezelf- le vorig jaar. Het be heerde vooral van de tegen vraag naar niet- houdende dranken, et 's werelds grootste iconcern veel heeft serd. De omzet steeg 6 tot 5,7 miljard dollar, la haalt nog altijd de mzet uit zijn traditio- :e'. Vruchtensappen, ater en sportdranken schter terrein. ste gebouw, te hypotheek Bouwer Ballast Ne- lt kopers van een ap- !nt in de hoogste woon- i Nederland in Tilburg ïopgarantie van het en een zeer lage hy- ite van 2,9 procent iwe woning. De ge- hypotheekrente ligt 4 procent. Met de actie de bouwer de verkoop rtementen in de 150 öge Westpoint te stimu- ot nu toe is volgens ont- r Ballast Nedam iets tweederde van de ap- j- nten verkocht. Volgens Wrdvoerster van het be- ^t aanbod groot. „Dan ets doen om de ver- timuleren." og dit jaar einen meer NS zetten vanaf half :r dagelijks ongeveer en meer in. Dat is een van 3 procent. ProRail de overheid de spoor- it verdeelt heeft een daartoe ingewilligd. De gen willen de extra 'ooral inzetten in de I en rond Eindhoven, dat treinen recht- ike [aan rijden tussen Al- )ze Utrecht e tussen II Schiphol. Dit kan deuwe spoorverbin- :en aantal vroege en Y* en dat 7(iii vprvallpn vrijdag 18 juli 2003 - en dat zou vervallen, 1 wil Brits s overnemen ndam - Fugro wil de jnchegenoot Thales j ions overnemen. De iderzoeker uit Leid- 11 voert exclusieve ge- over de aankoop van ™- tste deel van de onder- Thales Geosolutions is ilvan het Franse loteerde defensiecon- les. De Britse tak is net gespecialiseerd in we- bodemonderzoek voor ft gas industrie. Mocht ie slagen dan groeit i- Bij Thales Geosolu- :en 2000 mensen, bij den haag/gpd - Inwoners van grote ste den kunnen bij de SNS Bank moeilijker een hypotheek afsluiten dan in de rest van het land. De bank zegt geen hypo theek te verstrekken aan mensen in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Ahnere die zonder Nationale Hypo theek Garantie minder dan 150.000 euro willen lenen. Dat treft vooral kopers van goedkope huizen, meestal gelegen in de armere wijken. Huizenkopers in de rest van Nederland kunnen onder die omstandigheden wel bij de bank terecht. De Vereniging Eigen Huis (VEH) veroordeelt het beleid van de bank. „Dit is een hele slechte ontwik keling. Er zitten discriminerende ele menten in en daar zijn we sterk op te gen", aldus een woordvoerder. Door goedkopere huizen in de grootstedelijke wijken over één kam te scheren, dreigt volgens de VEH een 'self fullfilling prop hecy" als het om verpaupering gaat. De bank wil niet zeggen wat met de ex tra eis voor de Randstad nagestreefd wordt. Andere banken hanteren bij het ontbre ken van een Nationale Hypotheek Ga rantie (NHG) sinds jaar en dag een op slag van een tot enkele tienden van pro centen op de hypotheekrente, of beper ken de financiering tot een bepaald per centage van de waarde van het huis bij gedwongen verkoop. Ze ontkennen na drukkelijk dat er in het acceptatiebeleid onderscheid tussen de verschillende woongebieden gemaakt wordt, zoals bij de SNS Bank. Haagse makelaars en hypotheekbemid delaars zeggen dat het geregeld gebeurt dat hypotheekverstrekkers aanvragen af wijzen alleen omdat de woning in een bepaalde (achterstands)wijk ligt. De Ne derlandse Vereniging van Banken NVB reageert in eerste instantie verbaasd op vragen over het beleid van de SNS Bank. „Het lijkt me sterk dat er in het accepta tiebeleid sprake is van een indeling in gebieden", aldus de woordvoerder. Ver volgens stelt hij vast dat het commercië le beleid de eigen verantwoordelijkheid is van de aangesloten banken. SNS Bank wil niet ingaan op vragen over de achtergrond van de extra geografi sche eis die aan een hypotheek gesteld wordt. In de informatieverstrekking is de bank niet erg duidelijk: Wie op de website independer.com de voorwaarden vergelijkt voor een hypo theek onder de 150.000 zonder NHG, kan volgens de uitkomsten zonder ver dere voorwaarden nog steeds terecht bij de SNS Bank. Wat dus niet het geval is. eindhoven/gpd - LG.Philips Displays in Eindhoven stuurt 280 mensen de laan uit. Voor maart 2004 rondt het bedrijf de reorganisatie van twee Eindho- vense ontwerpafdelingen voor producten en productielijnen af. De beeldbuisindustrie kampt met kelderende prijzen, een stagnerende groei en een kwakkelende verkoop van tv's. Daarom is er weinig behoefte aan nieuwe beeldbuisproduc ten. Tegelijkertijd zijn de flats- creen-tv's en platte lcd-scher- men voor computers in op komst. LG.Philips Displays wil echter geen direct verband leg gen tussen de opkomst van nieuwe technologieën en de dalende prijzen voor beeldbui zen. Vestigingsmanager Brou wer kwalificeert hel afgelopen half jaar als 'slecht'. De reorga nisatie is noodzakelijk om dit jaar weer uit de rode cijfers te komen. Bij de Eindhovense vestiging blijven na het vertrek van de 280 collega's uiteindelijk 500 mensen over. „Deze reorgani satie past in het rijtje van we reldwijde herstructureringen", zegt Brouwer over de toekomst. „Ik heb dan ook het volste ver trouwen dat we dit bedrijf weer op de rit krijgen." De beeldbuisgigant, een geza menlijke onderneming van Phi lips en het Zuid-Koreaanse LG Electronics, heeft het al jaren moeilijk. In Nederland schrapte LG.Philips Displays in januari 252 banen in Sittard en Stads kanaal. Anderhalf jaar daarvoor ging de Eindhovense fabriek voor elektronenkanonnen -het hart van de beeldbuis- dicht. Hierdoor verloren 480 arbeiders hun baan. Eerder dit jaar sloot de onder neming ook twee fabrieken in Groot-Brittanië, waardoor 941 banen verloren gingen. In Tsje chië werden 600 mensen, de helft van het personeel, tijdelijk naar huis gestuurd omdat er geen werk was. LG.Philips Displays is wereld marktleider op het gebied van kleurenbeeldbuizen voor tv's en monitoren voor computers. Het hoofdkantoor staat in Hongkong. Dubai - Dit is een satellietfoto van het palmeilandproject bij Dubai in de Verenigde Arabische Emiraten. Zo'n vijfhonderd meter uit de kust is een eiland opgespoten in de vorm van een palm. Vanuit de ruimte is die vorm goed zichtbaar. De komende jaren worden er 2000 villa's, 40 hotels, winkelcentra en bioscopen gebouwd en twee luxe zeehavens aangelegd. In 2005 moeten de eerste bewoners hun intrek kunnen nemen. Inmiddels heeft de Britse topvoetballer David Beckham interesse getoond voor een van de luxe woningen. Foto: EPA den haag/gpd - Nederland gaat zich in Brussel sterk maken om het lage BTW-tarief voor onder andere kappers en fietsenma kers te redden. De Europese commissie wil het experiment, waarbij arbeidsin tensieve diensten onder het la ge tarief van 6 procent vallen, dit jaar beëindigen. Volgens Bolkestein heeft de verlaging niet tot goedkopere diensten en extra werkgelegenheid geleid. De Nederlandse regering be strijdt die visie. In 2000 besloot de Europese Commissie (EC) tot een experiment van drie jaar om arbeid goedkoper te maken. Bepaalde beroepsgroepen mochten over hun arbeidsuren het lage BTW-tarief van 6 pro cent rekenen, in plaats van de gebruikelijke 19 procent. Staatssecretaris Wijn van finan ciën heeft een brief naar de EC gestuurd waarin hij aandringt op een verlenging van het expe riment. Uit onderzoek van het Centraal Plan Bureau (CPB) blijkt dat het aannemelijk is dat de werkgelegenheid in de ar beidsintensieve sectoren juist is toegenomen. Bovendien zijn de voordelen op langere termijn nog groter, meent het CPB. De Nederlandse regering dringt er daarom bij de EC op aan om het experiment nog twee tot drie jaar voort te zetten. Dan kan met zekerheid gezegd wor den of de werkgelegenheid door de maatregel wordt gesti muleerd. Wijn wijst er in de brief op dat stopzetten van het experiment op korte termijn tot hogere werkloosheid en inflatie leidt. De Tweede Kamer drong eerder al bij de regering aan op voort zetting van het experiment. Ook werkgevers- en werkne mersorganisaties willen dat de lage BTW voor onder meer kap pers en fietsenmakers wordt ge handhaafd. Maar één zwaluw op de beurs maakt nog geen zomer den haag/anp - De grootste pensioenfondsen van Ne derland zitten weer een stuk ruimer in hun slappe was. Dankzij een aarzelende opleving van de effectenbeurzen in het tweede kwartaal hebben zij ettelijke miljarden eu ro's toegevoegd aan hun reserves, die danig waren aan getast. Is het grootste leed nu geleden? Gisteren meldde het Spoorwegpensioenfonds (SPF) 700 miljoen euro te hebben verdiend. Het fonds voor de kleinmetaal (PMT) pakte 1,3 miljard terwijl PGGM, de pensioenbeheerder voor de zorg, 3,8 miljard met beleggen had opgestreken. Eerder deze maand bleek dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) 9 miljard in zijn buffers had laten stromen. Een fraaie opsteker voor de 2,4 miljoen aangesloten werknemers en gepensioneerden, alsmede de vermogensbeheer ders zelf, die in maart nog in zwaar weer zaten. Maar op de vraag of de donkere tijden nu definitief voorbij zijn, durft de Vereniging van Bedrijfstakpensi oenfondsen (VB) geen antwoord te geven. „Dat is kij ken in een kristallen bol. Niets is immers te voorspel len. Maar bij ons is voorheen nimmer sprake geweest van paniek. De pensioenaanspraken en -uitkeringen zijn nooit in gevaar geweest", aldus een VB-woord- voerster. Het einde van de oorlog in Irak heeft het sentiment op de beurs sterk verbeterd, geeft PGGM aan, maar voegt daar in een adem aan toe dat de economische ontwik keling in zowel Europa als Amerika nog onzeker is. Jean Frijns, directeur Vermogensbeheer bij het ABP is stelliger: „De problemen liggen nog niet achter ons. De economische situatie ziet er nog altijd niet goed uit." „Eén zwaluw maakt nog geen zomer", zegt Lans Bo venberg, faculteit economie van de Universiteit van Tilburg. Eén kwartaal met betere prestaties op de fi nanciële markten kan de aanslag op de reserves van pensioenfondsen in tien driemaandsperioden ervoor niet ongedaan maken. Daarvoor is een langer en krachtiger herstel op de beurzen nodig. „Veel fondsen zitten zwaar in aandelen en dat blijft riskant. We heb ben in het tweede kwartaal slechts een klein herstel ge kend", aldus Auke Plantinga, docent op de faculteit economie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Om financieel aan te sterken, hebben tal van fondsen, al dan niet gedwongen door de toezichthouder, de Pensioen- en Verzekeringskamer (PVK), ook de pre mies voor de bedrijven en de werknemers omhoogge- schroefd. „Als we niet helemaal afhankelijk willen blij ven van de beurzen, moeten we dat zeker doen", stelt Plantinga. „De dijken moeten hoger. De zandzakken zijn vooral nodig om de gevolgen van de grote golf ouderen de baas te blijven. De toenemende vergrijzing in Neder land, die de toekomstige verplichtingen van pensioen fondsen fors omhoog jaagt, is een niet te stuiten ont wikkeling. yerseke/gpd - Het twee weken jonge mosselseizoen is begon nen met records. Na een 'histo risch' dieptepunt vorig jaar konden de afgelopen weken al tweemaal zoveel mosselen ver handeld worden op de veiling als in dezelfde periode vorig jaar. Sinds eind juni is al meer dan 13 miljoen kilo aangevoerd, tegen 6 miljoen vorig jaar. Vol gens het Productschap Vis is dat te danken aan het mooie weer van de afgelopen maan den. Daardoor waren veel mosselen eerder rijp voor consumptie. De gemiddelde prijs per 100 kilo is 197 euro. Na jaren van onvol doende aanvoer bij de start van de mosselcampagne heeft de sector dit jaar afgezien van de traditionele mosselkaravaan die half juli uit Yerseke vertrekt. Belgen eten de meeste mosse len: in 40 procent van de Belgi sche huishoudens verschijnen ze geregeld op tafel, tegenover een karige 10 procent in Neder land. De mosselkwekers verwachten dit seizoen een 'oogst' van 60 miljoen kilo. Voor de handel is 100 miljoen de meest wenselij ke hoeveelheid. Het laatste jaar dat die hoeveelheid bereikt werd was 1995. De mosselpro ductie loopt in heel Europa te rug. Engeland en Ierland ko men op als nieuwe producen ten. amsterdajm/gpd - De Neder- landsche Bank (DNB) heeft de jacht geopend op zwendelaars die via internet geld aftroggelen van het publiek. Met een nieuw elektronisch zoeksysteem voor het internet heeft de bank met een al tijdens een eerste zoek actie 17.000 verdachte websites opgespoord. De bank speurt samen met de Autoriteit Financiële Markten (AFM) en de Pensioen- en Ver zekeringskamer (PVK). Een woordvoerder van DNB om schrijft het Handhavinggericht Internet Toezicht Systeem (HITS) als 'een gigantische, in telligente luizenkam', die het wereldwijde web geregeld af struint op zoek naar kwaadwil lende aanbieders van leningen, verzekeringen, beleggingen en spaarvormen. Internet is voor oplichters al geruime tijd een prima medium om een groot publiek te bereiken. HITS is een zelflerend zoeksys teem, dat al werkend steeds slimmer wordt. De Nederland- sche Bank spreekt van 'een waardevol hulpmiddel bij het beschermen van het publiek te gen malafide financiële dienst verleners'. De 17.000 verdachte sites worden de komende we ken onderzocht door de 'cyber- cops' van de drie genoemde toezichthoudende instellingen, DNB, PVK en AFM. In een aan tal gevallen is meteen al een onderzoek geopend. amsterdam/gpd - Bij Akzo No bel is het lek waarschijnlijk bo ven water. In het tweede kwar taal daalde de nettowinst met 20 procent naar 201 miljoen eu ro. Maar die daling was een stuk lager dan de 30 procent in het eerste kwartaal, zo bleek van ochtend bij de presentatie van de kwartaalcijfers in Amster dam. Beleggers op de Amster damse beurs reageerden van morgen enthousiast op de cij fers. Ook in het tweede kwartaal had het Arnhemse farma-, coatings- en chemieconcern veel last van de zwakke dollar, hoge extra kosten voor pensioenen en on veranderd fors gedaalde inkom sten uit de farma-divisie. De verkoop van de voormalige kas kraker Remeron is in de Ver enigde Staten ingestort als ge volg van hevige concurrentie van goedkopere merkvrije me dicijnen. Het anti-depressivum verkoopt nog wel goed in Euro pa, waar het patent pas volgend jaar afloopt. Omdat farma, met bedrijven als Organon, Intervet en Diosynth, het merendeel van de medicij nen in de Verenigde Staten ver koopt leed het resultaat sterk onder de zwakke dollar. Over het eerste halfjaar daalde het bedrijfsresultaat bij farma met 29 procent naar 287 miljoen eu ro. De divisies verven en chemie kunnen de winstval bij farma niet compenseren. Ook hier stonden omzet en winst onver anderd onder druk. Akzo Nobel probeert de resultaten op peil te houden door fors in de kos ten te snijden en minder be langrijke onderdelen te verko pen. Voor het eind van dit jaar moeten de kosten met 320 mil joen euro zijn verlaagd. Al met al verdwijnen hierdoor dit jaar 2230 arbeidsplaatsen. De ver koop van bedrijfsonderdelen moet nog eens 500 miljoen eu ro opleveren. Financieel topman Frohlich zei vanochtend bij de presentatie van de halfjaarcijfers in Amster dam te verwachten dat ook in de tweede helft van dit jaar de resultaten niet zullen verbete ren. Over het hele jaar houdt Akzo Nobel vast aan een winst daling van 'goed 20 procent', aldus Frohlich. Organon - op de foto het vorig jaar geopende hoofdkantoor - had vooral last van de zwakke dollar. Foto: ANP/Vincent Jannink leeuwarden/anp - Ritim ne gentig boeren in zes provincies gaan een speciale graansoort verbouwen om er glutenvrij brood van te maken. Ze hebben samen een teeltbedrijf opge richt. Initiatiefnemer is het bedrijf Soil and Crop dat in de Europe se Unie het patent heeft de spe ciale graansoort. De glutenvrije broden die nu in winkels liggen zijn meestal van zetmeel ge maakt. Gluten zijn kleefstoffen die in bijna alle in Nederland gebruik te graansoorten zitten. Mensen die allergisch zijn voor gluten kunnen ernstig ziek worden als ze de stof binnenkrijgen. In Ne derland hebben ongeveer 400.000 mensen daar last van. Meelfabriek Koopmans in Leeuwarden gaat het speciale graan verwerken. Boeren uit Groningen, Friesland, Noord- Holland, Overijssel, Flevoland en Drenthe verbouwen in totaal ruim 600 hectare. Soil and Crop verwacht dit na jaar de eerste glutenvrije bro den in de supermarkt. De me dische centra van de Universi teit Leiden en dè Universiteit Maastricht, landbouwhoge school Van Hall-instituut in Leeuwarden en Landbouwuni versiteit Wageningen zijn be trokken bij de ontwikkeling van het graan. den haag/anp - De ASN Bank zet zijn beleggingen in de Euro pese Investeringsbank (EIB) in de etalage. De werkwijze van de EIB schaadt het milieu en de bevolking in de landen waar de investeringsbank opereert, vindt ASN. Ook de Wereldbank hoeft niet te rekenen op de ASN, die duurzaam bankiert. „De EIB loopt op bijna alle ter reinen geweldig achter. Daarop hebben we stevige kritiek", al dus adjunct-directeur Jansen gisteren. Volgens hem ont breekt het bij de investerings bank aan milieu-expertise en let de bank niet op de gevolgen die investeringsprojecten heb ben voor de lokale bevolking. „De invloed van de gefinancier de projecten in infrastructuur, oliewinning, mijnbouw en af valverwerking is enorm", stelt Jansen op basis van onderzoek dat ASN heeft uitgevoerd. De 'groene' dochter van SNS Reaal, heeft voor 3,8 miljoen euro leningen bij de EIB uit staan. De obligaties worden per direct van de hand gedaan. Bij de Wereldbank heeft ASN geen beleggingen en dat zal voorlo pig ook zo blijven, aldus Jansen. „Het is niet zo dat deze banken voorgoed op een zwarte lijst staan, maar zoals zo nu tewerk- gaan, is voor ons onaccepta bel." Volgens ASN huldigt de We reldbank op zich de juiste prin cipes. Toch gaat het in de prak tijk vaak mis, constateert Jan sen. Projecten zouden corrup tie en milieuvervuiling in de hand werken. ASN refereert aan investeringen in olie en trans port in Oost-Europa, Azië en Afrika. Triodos, ook een bank die duurzaam belegt, heeft nooit geld gestoken in ^tiviteiten van EIB en Wereldbank. De bank baseerde zich daarvoor op dezelfde punten waarmee als de ASN. Volgens een woord voerder is het „niet zinvol" om te beleggen in deze investe ringsbanken omdat het beleid op ecologisch en sociaal gebied niet voldoet fian de maatstaven van Triodos. Milieudefensie juicht de stap pen van de ASN Bank toe. De milieuclub verwijt de Wereld bank onder meer dat zij geld steekt in een oliepijpleiding tussen Azerbeidzjan en Turkije. Dat kan grote problemen ople veren voor het milieu. Milieu defensie noemt het beleid van de EIB ver onder de maat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7