Abbas met zegen Arafat naar Bush BUITENLAND In Aberdeen is het geloof in Bush sterker dan het onbehagen Blair houdt vast aan verhaal over uranium Amerikanen eten hun Leger Liberia bord bijna altijd leeg raakt st*F Overgangsregering in Congo gaat van start T Downing Street: Tony Blair is geen psychopaat 'Wijzen': Europa moet grondig op de schop met rebellen ten misten |al-Oaeda jon - Omdat de Ame- inlichtingendiensten slaagden te infiltreren a, waren ze voor 11 2001 onvoldoende igte van de plannen letwerk van Osama bin idanks het feit dat ze isten dat al-Qaeda be te slaan in de VS. in een nog niet gepu- r rapport van het Ameri- longres, meldt The New ies. Het rapport ver- olgende week, na n vertraging. Er is lang over wat wel en niet rorden gepubliceerd, lag is gebaseerd op lan- riews door een com- an het Congres. libaal voor rd vervolgd De Duitse justitie heeft teen 41-jarige man aan- I wegens moord, omdat ^art 2001 een andere Jou hebben opgegeten. >ette het 42-jarige :r in een chatroom op ^Daar kwamen zij vol- irerdachte overeen dat [hen de ander zou do- rslinden. Justitie is er J dat het slachtof- n eigen verzoek werd en opgegeten. Bei den een voorliefde voor jng en kannibalisme. nier: Geen iet meisje it - De Amerikaanse lier die enkele dagen Drloos was met zijn 12- tse in temetliefde, iren voor een Duitse lc verklaard geen seks neisje te hebben ge il-jarige Toby Studa- verder geen bezwaar i tegen uitlevering aan ittannië, waar hij icht op verdenking tring. Duitsland wil iberechten. Studaba- larde dat hij dacht dat e, Shevaun Penning- aldus een woord- ran de rechtbank. vrijdag 18 juli 2003 JL0< oei I inent lid van ijjeda gepakt Een vooraanstaande de entourage van de htige terrorist Osama 1 zit in Iran gevangen. Rfijom de Koeweiti Sulei- Ghaith, die in 2001 uit verdween. Koeweit 1 in dat jaar ook zijn teit ontnomen van we- denkbeelden. daarna onder meer in n9 an op. Iran heeft vori- uel 1 laten weten een aan- ne in te hebben opge- waarschijnlijk beho- fd n Ladens al-Qaeda. 1g(wordt door de VS ge- *adat hij wordt gezien eutelfiguur. rdj eëist tegen ter Suriname ujibo - De Surinaamse in justitie heeft giste- ar onvoorwaardelijk Jen minister P. Somo- r n sociale zaken en R( vesting. De rechter )3(| drie weken vonnis, ter, die vanaf februari icht verlof is, wordt jd van schennis van irheid en feitelijke ag van een deelneem- 5n schoonheidswed- ohardjo was in de- rigjaar mede-organi- ldie wedstrijd. Somo- itkent de aantijgingen. anger ee levens Twee Oostenrijkse 1 zijn gisteren in omgekomen toen een Tweede Wereldoor- probeerden te ont- alsnog afging. De 250 bom sloeg een krater ïter diep. Een ge- Tcele geparkeerde le omgeving liepen De blindganger [inden in de buurt van Het treinverkeer tam stilgelegd. In een j 300 meter rond de i werden enkele hon- insen uit voorzorg fcrd. I gevonden Ifbeer kind Bewakers op het Orlando in de staat Florida heb- ipen weekeinde een itool ontdekt in de f van een 9-jarige jon- ':nd zou de beer in het hij met zijn ouders ierd hebben gekregen ieisje. De FBI heeft :oek ingesteld. The 'wist te melden in Califomië aangif- 1 van de diefstal van )1- De ouders van de in afkomstig uit Ohio in Orlando op vakan- fcden niet verdacht. door onze correspondent Ans Bouwmans Aberdeen - De waardering voor George Bush daalt, maar nog altijd heeft een comfortabele meerderheid van de Amerikanen vertrouwen in de president. Zij keren zich nog niet af van de klus in Irak. Toch moet de presi dent zich zorgen maken. Het volk is niet boos, maar voelt zich wel onbe haaglijk, waarschuwde senator McCain zijn partijgenoot Bush. Een reportage uit 'All American Cit/ Aberdeen, Mary land. „We kunnen ons nu niet terugtrek ken. Dan zijn onze jongens voor niets gestorven. We móeten door." Jean Langville heeft net de deur van Dee's bloemenwinkel achter zich dichtge trokken. Haar dag zit er op. Ze kan weer naar huis, naar haar man die militair is en elke dag opgeroepen kan worden om naar Irak te vertrek ken. „Het is heel moeilijk te accepteren" dat bijna dagelijks Amerikaanse sol daten sterven in Irak", zegt ze, „maar we móesten Irak wel binnenvallen om ons land te redden." Aberdeen is een legerstad, vastgeklonken aan een immens militair complex aan de oe ver van Chesapeake Bay. Op de Aber deen Proving Ground worden al sinds 1918 munitie, wapens en che micaliën getest, en het leger is de grootste werkgever in de regio. De nog niet helemaal afgelopen oor log in Irak is voor de meeste Amerika nen ver weg. Maar de stroom nega tieve berichten uit het gebied begint voor onrust te zorgen, ook in Aber deen. Nog maar een kwart van de Amerikanen denkt dat het goed gaat in Irak. Bijna elke dag gaat wel een soldaat dood. De Amerikaanse 'be vrijders' moeten langer blijven om het land stabiel te krijgen. Sommige soldaten en hun families zijn openlijk gefrustreerd over de lange duur van hun uitzending in Irak. Walter Croom, dominee en baas van een christelijk opvanghuis voor mili tairen in Aberdeen, leidt uit brieven van 'zijn' jongens in Irak af dat ze het moeilijk hebben. „Eenzaamheid is het grootste probleem. En de hitte. Een marinier met wie ik sprak had het vooral moeilijk omdat hij con stant op zijn hoede moet zijn voor kogels." Aberdeen stelt zich aan bezoekers voor als een 'All American City". Zo mag het zich noemen sinds het 'ge meenschapskarakter' in 1997 een landelijke prijs met die naam ople verde. Het oogt ook als een doorsnee Amerikaans stadje, met zijn vele ker ken, de gebruikelijke lelijke door gaande weg en de fastfood- en motel ketens langs de invalswegen. De in lommerrijk groen gelegen gemeente is een Republikeins bolwerk waar de mensen loyaal zijn aan de president, zegt dominee Croom. In Washington maken Democraten zich erg druk over een foute zin in de State of the Union van de president, over de aanschaf van uranium in Afrika. Het is een onderwerp dat Bush nog in problemen kan brengen als Saddam Hussein onvindbaar blijft, de aanvallen op Amerikaanse soldaten blijven doorgaan en er geen verboden wapens worden gevonden, menen analisten in de hoofdstad. Maar in Aberdeen is weinig opwin ding over de uraniummisser. „Dat is allemaal politiek", meent Cheryl Lo per. „Ik ben heel gelukkig met Bush. Het is goed dat Saddam de VS en de wereld niet langer kan bedreigen. Ik ben er van overtuigd dat het zijn doel was om ons te domineren. Vanwege de manier waarop hij zijn volk be handelde en zijn martelkamers. Al- Qaeda en Saddam hadden de handen ineen geslagen." Maar toch, zelfs onder de grootste aanhangers van de oorlog zijn vragen gerezen over de strategie van de rege ring voor de situatie né de invasie. Loper vindt het 'heel moeilijk' dat soldaten sterven, ook al is het nood zakelijk om de klus af te maken. „Ja, er is hier onbehagen over de situatie in Irak", zegt Meg, wier vader militair is. Maar er moest daar iets gebeuren, haast ze zich te zeggen. „Of er nu massavernietigingswapens gevonden worden of niet. Ze zullen er best ge weest zijn." Dominee Croom verwijst alle vergelij kingen met Vietnam naar de prullen bak, en verwacht dat de voortduren de aanvallen van Democraten uitein delijk weinig afbreuk zullen doen aan de geloofwaardigheid van Bush. Amerikanen geloven in de president en in zijn missie, zegt Croom. „Het Iraakse regime verdiende het te wor den verdreven. Dat was al duidelijk vanaf 1991. Waren de voorwendselen waarmee we de oorlog in gingen cor rect? Misschien niet. Maar het was desondanks de juiste beslissing." De dominee meent dat er vele andere 'echte' redenen waren om Irak bin nen te vallen. „Zoals de steun van Saddam Hussein aan Palestijnse zelf moordterroristen. En de angst na 11 september dat Irak een bedreiging vormde die niet getolereerd kon wor den." Cheryl Loper weet het ook ze ker. „Deze oorlog is de moeite waard en ik geloof in Bush. We moeten ach ter onze president staan, anders gaan we af. Hij moet iets echt héél ver schrikkelijks doen voor ik hem niet meer steun." vervolg van voorpagina - Pre sident Bush verwees eind janu ari in zijn jaarrede naar Britse inlichtingen over Iraakse urani- umaankopen in Niger, maar het Witte Huis zei vorige week dat het daar spijt van had. Volgens een Democratische se nator heeft CIA-directeur Tenet in een besloten hoorzitting ge zegd dat een medewerker van het Witte Huis de zin er destijds per se in wilde hebben, maar dat werd door het Witte Huis gisteren krachtig ontkend. Blair blijft vasthouden aan de claim dat Irak probeerde urani um te kopen in Niger, zo her haalde hij in Washington. Vol gens de Britten baseerden de inlichtingendiensten zich niet alleen op de vervalste docu menten uit Niger, waarover de CIA al sinds begin 2002 twijfels had. Nadat begin maart door de IAEA werd vastgesteld dat het om vervalsingen ging, bleven leden van de regering Bush overigens tot begin vorige week volhouden dat er sprake was van Iraakse pogingen tot urani- umaanschaf in Afnka. De plots veranderde opstelling in Washington wordt gezien als een klap in het gezicht van Blair, die het in Groot-Brittan- nië al zwaar te verduren heeft omdat hij de VS te slaafs zou volgen. Blair staat ook onder druk om iets te doen aan de be rechting van twee Britten die op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo in Cuba gevangen zitten. Moazzam Begg en Feroz Abbasi behoren tot het eerste groepje van zes al-Qaeda-ver- dachten dat waarschijnlijk voor de nieuwe Amerikaanse militai re tribunalen moet komen. Veel Britse parlementariërs menen dat deze rechtsgang onvol doende garanties biedt op een eerlijk proces, en dat de Britten in eigen land vervolgd moeten worden. Bush beloofde gisteren in overleg met de Britse rege ring te handelen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse premier Abbas spreekt volgende week in het Witte Huis met de Ameri kaanse president Bush. Hij had eerder gezegd niet naar Was hington te zullen gaan zo lang Israël de bewegingsbeperking van president Arafat niet opheft. Dat is niet gebeurd, maar Arafat heeft zijn zegen gegeven aan het Amerikaans-Palestijnse topover- leg, het eerste sinds 2000. Arafats zegen ten spijt hebben de radicale groepen Harnas en Islamitische Jihad felle kritiek geuit op Abbas' reis wegens het voortduren van de isolatie van de president. Ze willen ook dat de premier de Amerikanen ver telt dat hij niet gediend is van druk om de Palestijnse milities te ontmantelen en te ontwape nen, zoals de routekaart voor de vrede voorschrijft. Dat Abbas nu toch naar Was hington gaat, is het gevolg van sterke aandrang door Egypte. Het hoofd van de Egyptische inlichtingendienst, generaal Su leiman, speelt een belangrijke rol achter de schermen bij de uitvoering van de routekaart. Hij pendelt heen en weer tus sen Cairo, Gaza en Ram all ah. Het was vooral aan zijn inspan ningen te danken dat de Pales tijnse milities een tijdelijke wa penstilstand hebben afgekon digd. Hij probeert nu samen met de Palestijnse regering de milities ertoe over te halen het drie maanden durende bestand voor onbepaalde tijd te verlen gen. De verwachting is dat Ab bas onderweg naar Washington een bezoek zal afleggen aan de Egyptische president Mubarak. De Palestijnse premier ligt al enkele weken onder vuur van militante leden van zijn eigen Fatah-beweging. Gisteren pu bliceerde de radicale Aksa-bri- gade, een aan Fatah gelieerde militie, een advertentie in het Saudische dagblad Asharq al- Awsat. Daarin vraagt de groep Arafat de regering van Abbas te ontbinden en een eind te ma ken aan de samenwerking op veiligheidsgebied tussen het Palestijnse Bestuur en Israël. Ergens in de komende dagen zal Abbas in Jeruzalem overleg voeren met de Israëlische pre mier Sharon, die op 27 juli met Bush spreekt. Hun gesprek is eerder deze maand uitgesteld wegens een crisis in het Pales tijnse Bestuur. Belangrijkste on derwerp van gesprek is het lot van de Palestijnse gevangenen. Israël lijkt nu toch bereid een beperkt aantal aanhangers van islamitische groepen in vrijheid te stellen en 41 Palestijnse bal lingen te laten terugkeren naar hun woonplaatsen. Eerder werd dat uitgesloten. De Palestijnen vrezen dat de uitsluiting van de islamitische groepen het bestand in gevaar zal brengen. Ze eisen dat Israël in elk geval een aantal aanhan gers van Harnas en Jihad zal la ten gaan. De Israëliërs lijken daartoe nu bereid zolang het niet gaat om mensen die be trokken zijn geweest bij het ple gen van gewelddaden. J C7 rr»É*t fphp pn Blair (links) en Bush voor de persconferentie gaven die ze gisteren gaven. Foto: Reuters/Kevin Lamarque londen/afp - De Britse premier Tony Blair is niet gek, zo heeft zijn woordvoerder gis teren gezegd. Hij reageerde op een publica tie in het tijdschrift The New Statesman, dat Blair ervan betichtte een 'psychopaat' te zijn die tot 'extreem zelfbedrog' in staat is. Het tijdschrift vroeg psychologen en psy chiaters hun oordeel uit te spreken over Blairs geestelijke gezondheid. „Dit oordeel komt sterk naar voren: er lijkt iets zorgwek kend niet te sporen in de geest van Antho ny Charles Lynton Blair, een man die niet echt weet wie of wat hij is", aldus het tijd schrift. „In medisch-technische termen wordt hij gediagnostiseerd als een psycho paat, die in staat is zichzelf steeds opnieuw een andere identiteit te geven, zoals een ac teur." Het toonaangevende tijdschrift be ticht Blair bovendien van zelfbedrog. „Hij is een van de weinige politici die nog nooit een leugen heeft verteld, omdat hij gelooft in alles wat hij zegt: over openbaar vervoer, ziekenhuizen, scholen en massavernieti gingswapens." De positie van Blair staat in Groot-Brittan- nië steeds sterker ter discussie omdat het bewijs uitblijft dat het regime van Saddam Hussein over massavernietigingswapens beschikte. Bovendien is Blair ervan be schuldigd rapporten over de Iraakse wa pens te hebben aangedikt om over vol doende argumenten voor een oorlog tegen Saddam Hussein te beschikken. washington/rtr - De meeste Amerikanen eten hun bord leeg, ongeacht de opgediende hoeveelheid voedsel. En dit ter wijl sommige porties in de ho reca steeds groter worden. Dit blijkt uit een gisteren vrijgege ven wetenschappelijke studie van het Amerikaanse Instituut voor Kankeronderzoek naar eetgedrag. Bijna 70 procent van de onder vraagden eet het bord meestal of altijd leeg, ook als de porties groot zijn. Het probleem daar bij is vooral dat de omvang van een gemiddelde portie eten enorm is toegenomen. Bedroeg het gewicht van een portie pa tat in 1955 nog 75 gram, nu is dat met 220 liefst bijna drie keer zo veel. „In een land waar 64 procent van de mensen te zwaar is of zelfs aan vetzucht lijdt, is er een alarmerende tendens dat nie mand stil lijkt te staan bij de hoeveelheid voedsel dat wij eten", stelt het instituut. De be doeling van het onderzoek is het verband tussen eetgewoon tes en kanker onder de aan dacht te brengen. Volgens een rapport dat de Amerikaanse regering vandaag publiceerde, zijn kinderen in de Verenigde Staten inmiddels dikker dan ooit. Het percentage kinderen met overgewicht in de leeftijdsgroep van 6 tot 18 is sinds 1980 meer dan verdub beld, van 6 procent in 1980 naar 15 procent in 2000. De Amerikaanse voedselgigant Kraft kondigde onlangs een op merkelijk stap aan om de trend van alsmaar meer om te bui gen. Het bedrijf gaat juist klei nere porties op de markt bren gen. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De Europese Unie moet drastisch op de schop. Het gemeenschappelijk land bouwbeleid moet worden afge schaft en er moet meer geld naar de nieuwe lidstaten en naar onderzoek en onderwijs. Daarnaast moet ook het zoge naamde stabiliteitspact versoe peld worden. Dat zijn de belangrijkste con clusies uit een rapport dat een groep van acht 'wijzen' op ver zoek van de Europese Commis sie heeft geschreven. Over het rapport is al grote onenigheid binnen de Europese Commissie ontstaan. Diverse commissaris sen hebben laten weten dat het rapport 'ronduit onzinnig' en 'totaal onrealistisch' te vinden. Prodi vroeg de acht weten schappers te onderzoeken wat de Europese Unie moet doen om haar twee belangrijkste strategische doelstellingen te kunnen realiseren. De eerste is het streven om van de EU de meest succesvolle economie ter wereld te maken, de tweede is de uitbreiding van de Unie. Volgens de voorzitter van de werkgroep, de Belgische eco noom Andre Sapir, moet de EU haar budget van ongeveer 100 miljard euro per jaar totaal an ders gaan besteden om die doelstellingen te realiseren. Nu gaat nog bijna de helft daarvan naar het gemeenschappelijk landbouwbeleid en bijna een derde naar de structuurfond sen, de potjes voor economisch zwakke regio's in de lidstaten. De werkgroep wil het gemeen schappelijk landbouwbeleid af schaffen en de verantwoorde lijkheid voor landbouw vrijwel geheel teruggeven aan de lid staten. Het geld dat nu nog naar de zwakke regio's in de huidige 15 lidstaten gaat, zou straks vrijwel geheel naar de nieuwe lidstaten moeten gaan. Een andere omstreden aanbe veling is de versoepeling van het stabiliteitspact. Daarin staat nu nog dat lidstaten een maxi maal begrotingstekort van 3 procent van hun bruto natio naal produkt mogen hebben. Daarvan mag alleen worden af geweken worden als een land te maken krijgt met een krimp in de economie van 2 procent of meer. Sapirs werkgroep vindt dat een hoger tekort al accepta bel moet zijn als een land met nulgroei te maken krijgt. kinshasjl/anp-afp-rtr - In de Democratische Republiek Con go zijn gisteren vier nieuwe vi ce-presidenten beëdigd van verschillende rivaliserende groeperingen. Zij vormen een overgangsregering, die de rust in het land moet herstellen in de aanloop naar de eerste vrije verkiezingen in het land sinds de onafhankelijkheid in 1960. De vier posten zijn verdeeld on der de regering van president Joseph Kabila, de Beweging voor Bevrijding van Congo (MLC), de Rassemblement Congolais pour la Démocratie (RCD) en de ongewapende po litieke oppositie in Congo. Hun beëdiging werd in Kinshasa be groet met luid applaus. Met de inauguratie komt offici eel een einde aan de burgeroor log die in vijf jaar tijd drie mil joen mensenlevens heeft ge kost. De vorming van de over gangsregering is het resultaat van vredesbesprekingen die in december plaatsvonden in het Zuid-Afrikaanse Sun City. De nieuwe regering zal echter nog op veel problemen stuiten. Zo verkeert de oostelijke pro vincie Ituri nog altijd in staat van totale anarchie. Verschil lende etnische groeperingen plegen daar gruweldaden waar onder verkrachting, moord en Aanhangers van vice-premier Jean-Pierre Bemba vieren feest in de straten van Kinshasa. Foto: AFP/Desirey Minkoh kannibalisme, zo meldde een correspondent van de BBC gis teren. Ook in het noordoosten is het nog altijd onrustig. Gevechten tussen verschillende rebellen groeperingen in de omgeving van Bunia kostten gisteren nog het leven aan 54 mensen. Dat heeft een woordvoerder van de Hema-rebellenbeweging ge meld. In Bunia is in juni een Frans contingent de plaatselijke vre desmacht komen versterken, omdat deze niet in staat bleek een einde te maken aan het bloedvergieten. Rond het stadje vielen in de afgelopen maand naar schatting 350 doden door gevechten. abidjan/afp-rtr-dpa-ap - Libe riaanse regeringstroepen zijn gisteren verwikkeld geraakt in hevige gevechten met rebellen die een bestand hadden ge schonden en die waren opge trokken tot op twaalf kilometer van de hoofdstad Monrovia. Dat heeft de Liberiaanse minis ter van defensie Daniel Chea gemeld. Volgens de bewindsman ge bruiken de rebellen mortieren en machinegeweren. Chea zei te vrezen dat er veel burger slachtoffers zullen vallen, om dat de rebellen door een dicht bevolkt gebied trekken. Het oplaaiend geweld heeft pa niek veroorzaakt in Monrovia. Veel inwoners aan de rand van de stad zijn hun huizen ont vlucht. In de afgelopen twee maanden van gevehten heeft de stad al twee keer midden in de vuurlinie gelegen. De Verenigde Naties hebben gisteren een dringende oproep gedaan aan de omringende lan den om onmiddellijk te begin nen met de vorming van een vredesmacht voor Liberia. Pas als deze arriveert wil president Charles Taylor aftreden en het land verlaten. Van diplomaten in New York is vernomen dat de vredesmacht op zijn vroegst half augustus operationeel zal zijn. De Ver enigde Staten beraden zich nog op deelname aan een vredes macht. In elk geval willen zij geen troepen naar Liberia stu ren voor de vredesmacht er is. De Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten (Ecowas) kwam vandaag met een vredesvoorstel voor Liberia. Volgens het plan krijgt Liberia in september een (Wergangsre- gering, en wordt de regering tot die tijd geleid door vice-presi dent Blah. Leden van huidige regering en rebellenleiders zou den geen deel mogen uitmaken van de overgangsregering. Het vredesplan is opgesteld aan de hand van voorstellen van al le partijen die betrokken zijn bij de vredesonderhandelingen over Liberia die onder bemid deling van Ecowas gaande zijn in de Ghanese hoofdstad Accra. Gisteren was eigenlijk de dag waarop een akkoord bereikt had moeten zijn, maar onder handelingsleider Abdulsalami Abubakar heeft deze tijdslimiet verschoven naar dinsdag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5