Valsemunters vaak Oost-Europeanen BINNENLAND Pvdl heeft genoeg van het 'maaiveldgedrag' Uitbreiding EU betekent ook meer valse euro's Europol: Schade door nep-euro's 16 miljoen Grote kermis aangeveegd door vandalen Irritatie over asociale en snelle scooterrijder stijgt Zuigelingenzorg in gevaar 'Oplossing slechte ontvangst' Ontvoerders in Algerije willen onderhandelen I controle op gere vrouw I- Ziekenhuis Medisch Twente is vandaag met het thuismoni- zwangere patiënten ■boren vrucht via aadloze GPRS-tele- erk. Het kastje meet medische gegevens r en kind en ver- direct naar het zie- )e data worden via rmen gevolgd door loende gynaecoloog, mis blijkt te zijn zal istaande moeder di- ïet ziekenhuis halen. chte brand «ringen vrij b-De 51-jarige oner van de woning gen waar zondag- li >r een brand drie kin- a het leven kwamen, is rije voeten gesteld. De av inds maandag vast op w ig van betrokkenheid id. Uit onderzoek t' ien kaars die op een stond, vermoedelijk je id is gevallen en het am heeft gezet. De n( zijn vandaag in beslo- :hj jegraven. erden klagen etspaden vrijdag 18 juli 2003 - De ANWB heeft de drie maanden ruim >rd klachten over nten aan fietspaden cregen. Eind maart organisatie een inter- lunt voor geërgerde Y)e klachten variëren en omhoogkomende ^els tot slechte beweg- Jen onveilige situaties, "^neemt hierover con- fet de wegbeheerder. tbs voor )>omoord N - Een 25-jarige [Groningen is gisteren 3d tot drie jaar celstraf >r het medeplegen van jZij heeft in april 2002 ft een vriendin haar 5- jertje om het leven het een uit de hand podoo-ritueel. De it waarschijnlijk in pep. Zij ziet niets in behandeling. Bo- geen sprake zijn opzet. De vriendin i tot drie jaar cel 1 definitief >xer-project' Het Verenigd Ko- apt definitief uit het ir de ontwikkeling 'f iuw groot pantser- Ie Britse staatssecre- ifensie maakte giste- dat het Britse leger geeft aan een lich- J voertuig. Groot-Brit- tte samen met m Nederland aan de 4 ïgvan de 'Boxer', die jaren bij de land s' PR moet vervangen. >er van HSL -n maanden ►3 - Een 33-jarige man in die heeft ge- aanbouw zijnde iidslijn tussen Breda op te blazen, is iordeeld tot 21 ilstraf. De afperser ljoen euro, anders len bommen la- |zo dreigde hij de het spoortraject. 1st hem echter al [j^gene wil |iiet deugen ile^Vier op de tien ed» gedetineerden zijn n,iveerd om hun cri- rag te doorgronden iren. Zij staan nega- negatief tegenover an therapie, andere a's of begeleiding iassering. Dat blijkt lyse van een advies- net wetenschappelij- ekscentrum WODC oisterie van justitie, kijken of hulp op thaling van delictge- irminderen. kke afwijzing zoeken' Vluchtelingenwerk is woedend op mi- J)nk van vreemdelin- (ndat haar Immigra- xalisatiedienst jonnen met het af- nvragen voor zo- rijnende gevallen, jenwerk beticht de lat verzoeken luk- h afgewezen, zonder "leria aan ten grond- jVolgens de woord- Verdonk gaat het jerzoeken die niet d zijn of om een an- fivident niet in aan- tnen voor de status jgeval'. door Ferdi Schrooten den haag/gpd - De euro steekt de Amerikaanse dollar nog lang niet naar de kroon als meest vervalste valuta. Maar Winfred Preuss, chef valsemunterijbe- strijding bij Europol in Den Haag, acht het niet onmogelijk dat het gaat gebeuren. ,,De euro wordt een wereldvaluta. Dat heeft als neveneffect dat een munteenheid ook aantrekkelij ker wordt voor vervalsers." In de twaalf lidstaten van de EU waar de euro al de nationale munteenheid heeft vervangen, zoals Nederland, is het voor vervalsers verrassend vaak kas sa. Te vaak nog stinken mensen in een vervalsing, ook al zijn die vaak van beroerde kwaliteit. „De mensen in West-Europa kijken niet goed", zegt Preuss. Hij doelt op de echtheidsken- merken, zoals het watermerk en het glimmende hologram. „Daaraan zie je zonder loep of je met vals geld te maken hebt. Het wordt tijd dat we, net als bij de invoering vorig jaar, weer een grote publiekscampagne krijgen om mensen op de echt- heidskenmerken te wijzen." In Oost-Europa is het nog tries ter gesteld. Daar kunnen de mensen door gebrek aan voor lichting al helemaal moeilijk onderscheid maken tussen nep en echt, zegt Preuss. In veel landen buiten de eurozone geldt de munt bovendien als of ficiële of informele parallel- munteenheid. Niet zelden is de euro er nog geliefder dan de na tionale valuta. Toetreding van acht Midden- en Oost-Europe- se landen zal de euro daar als betaalmiddel nog aantrekkelij ker maken. „En dus ook voor vervalsers", verwacht Preuss. Hij houdt er rekening mee dat de Oost-Europese criminele netwerken, die nu al verant woordelijk zijn voor het gros van de valse euro's, straks een nog grotere plaag worden. Tien van de twaalf drukkerijen die dit jaar zijn opgerold zaten dichtbij de eurozone. Vervalsers blijken nu nog een voorkeur te hebben voor Frankrijk en Span je, grote landen met veel afgele gen regio's waar in alle rust nep-euro's gedraaid kunnen worden. Landen als Polen en Bulgarije, beide kandidaat EU- lid, hebben straks een vergelijk baar gunstig vestigingsklimaat voor vervalsers. „Drugs is een transportcriminaliteit, daar spelen grote afstanden minder een rol. Maar valsemunters zit ten graag dicht bij hun afzet markt. Nederland is relatief dichtbij Frankrijk." Preuss lacht: „Voor producenten van valse munten geldt dat al hele maal. Ga maar eens leuren met zakken vol metaal." Na uitbreiding van de EU kun nen de misdaadnetwerken een voudiger hun Oost-Europese koeriers inzetten. Werklozen en andere kansarme Oost-Europe anen worden voor een habbe- krats of met valse beloften naar het rijke westen gelokt als smokkelaar. Ze gebruiken daar bij alle mogelijke transportmid delen, van bus en trein tot vliegtuig en meeliften met truc kers. Over een klein jaar kun nen ze helemaal ongehinderd over de grenzen heen en weer reizen met vals geld. De EU-uitbreiding biedt de gro te bazen zo nog meer mogelijk heden tot het spreiden van de risico's. Ze kunnen het valse geld immers nog makkelijker in nog beperktere hoeveelheden meegeven aan een groter leger koeriers. Preus: „Wordt een koerier gepakt, dan is de baas minder geld kwijt." Nu krijgen koeriers meestal maximaal 10.000 euro aan valse biljetten mee. Doorgaans zijn het biljetten van 50 euro. Grote re coupures zijn riskant: elke caissière test een biljet van 200 of 500 euro wel drie keer alvo rens het in de kassa te stoppen, als het al geaccepteerd wordt. De 16 miljoen euro schade die burgers en bedrijfsleven naar schatting nu al geleden hebben door euro-valsemunterij, gaat volgens Preuss ongetwijfeld toenemen. Honderden opspo ringsambtenaren in de aan staande EU-lidstaten worden getraind in het ontdekken van vervalsingen en het oppikken van signalen van valsemunterij. „Als ergens vijf ton veiligheids papier wordt gekocht en ie mand betaalt contant, dan gaan bij ons de alarmlichten bran den. Er zijn ook bepaalde inkt- kleuren die onmogelijk voor normaal gebruik in te zetten zijn." Nu valutavervalsers steeds vaker kiezen voor com puterprinters in plaats van off set-drukpers biedt ook dat aan knopingspunten voor speur ders. „Die printers zijn echt heel duur. Als je zo'n machine ziet staan in een garagebedrijf dat zo'n apparaat alleen nodig heeft voor kleurenkopietjes, dan weet je genoeg." den haag/gpd - Europese op sporingsdiensten hebben het af gelopen halfjaar vijftien produc tielijnen voor valse euro's ont manteld. Daarbij zijn 1031 be trokkenen in kaart gebracht of gearresteerd, variërend van koe riers tot leden van de vooral Oost-Europese criminele bendes. Dat heeft de Europol gisteren bekend gemaakt. Sinds de in voering van de euro op 1 janua ri 2002 hebben banken en op sporingsdiensten in totaal 309.557 valse bankbiljetten in beslag genomen. Europol becij fert de schade van de nepmun- ten en -biljetten op meer dan 16 miljoen euro. Van de opgerolde productielij nen lagen er dertien in de euro zone (de twaalf landen waar de euro de nationale munteenheid heeft vervangen). In Frankrijk en Spanje ontdekten politie en justitie tien drukkerijen voor de productie van eurobiljetten. In Portugal en Italië ontmantelden opsporingsdiensten drie loca ties waar valse euromunten werden geslagen. Buiten de eu rozone rolde Europol in samen werking met plaatselijke autori teiten twee ondergrondse druk kerijen voor euro's op in Polen en Bulgarije. Achter de valsemunterij schui len volgens Europol meestal Oost-Europese netwerken. Van uit landen als Servië onderhou den ze 'formidabele samenwer kingsverbanden' met partners in landen van de Europese Unie. De bazen van de netwerken zetten op grote schaal Oost-Eu ropese werklozen en andere kansarmen in als koeriers. Die brengen met alle mogelijke transportmiddelen beperkte la dingen vals geld naar de plaat selijke zetbazen en distribu teurs, ook in Nederland. In januari trof de politie bij een huiszoeking in Roosendaal bij voorbeeld twintig vellen aan met afdrukken van valse biljet ten van vijftig euro. En vorige week pakte de politie in Leeu warden vier jonge Litouwers op met voor vierduizend euro aan valse biljetten van 100 euro. De productie van valse euro's gebeurt volgens Europol tegen woordig vooral met de compu ter en kleurenprinter. Het aantal zaken rond valse eu ro's groeit gestaag. Inmiddels bevat het Europol Informatie Systeem zeker 1132 gevallen van vervalste euro's. Het biljet van vijftig euro is verreweg het populairst bij valsemunters. Volgens Europol zijn de ruim 300.000 in beslag genomen bil jetten weliswaar 'een aanzien lijk aantal', maar tegelijk maar een miniem deel van de onge veer 8 miljard euro-bankbiljet ten in omloop. Tilburg - Het is oppassen geblazen voor vandalen en ordeverstoorders op de Tilburgse Kermis, de grootste kermis van Benelux, die morgen van start gaat. Het openbaar mi nisterie wil mensen die voor lichte vergrijpen worden opgepakt, de volgende dag het kermisterrein laten schoonvegen. De schoonmakers moeten overigens wel op tijd op staan. De Tilburgse kermis wordt tussen 7.00 en 11.00 uur gepoetst. Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Jeroen de Vreede den haag - De Malaguti Fire- Fox, de Peugeot Speedfight, de Aprilia SR Racing en nog wat van die klinkende namen. Scooters zijn het, de Puchs en Vespa's van vandaag de dag. Dertig kilometer per uur mogen ze. Wat nieuwe onderdelen, dagje sleutelen en tachtig, ne gentig kilometer per uur halen ze. Het is een groeiende irritatie: niet alleen rijden scooters veel harder dan de Puchs van vroe ger, het gedrag van de opge schoten bestuurders is ook vele malen asocialer. Over de stoep, door rood licht, in winkelcen tra. Het is reden voor de politie in Rotterdam om hard op te treden: is de scooter opgevoerd, dan kan de bestuurder het ding direct inleveren. Het rijden op een bromfiets of scooter op jeugdige leeftijd geeft de hoogste kans om in het ziekenhuis te belanden. Voor pubers is het berijden van een scooter ongeveer vijftien keer gevaarlijker dan fietsen. Jaar lijks vallen er ongeveer honderd doden onder bromfietsers. Jon geren van vijftien en zestien jaar tekenen voor een kwart van de slachtoffers. Brommerrijden was overigens in de jaren zestig en zeventig nog veel gevaarlij ker. De teller liep op tot ver bo ven de tweehonderd doden per jaar, totdat in 1975 het dragen van een helm werd verplicht. De invoering van het bromfiets certificaat, enkele jaren geleden had tot een verdere reductie van het aantal slachtoffers moeten leiden, maar dat effect blijft vooralsnog uit. Het ministerie van verkeer stu deert daarom sinds vorig jaar op maatregelen: het rijden van een bromfiets moet pas mogen vanaf 17 jaar - dat scheelt een jaar vol risico's, de bromfiets of scooter moet een kentekenplaat krijgen - zodat diefstal en ver sleutelen beter is aan te pakken - en de snelheid moet omhoog naar vijftig kilometer per uur - dat voorkomt dat scooters het overige verkeer hinderlijk in de weg zitten. Of de maatregelen doorgaan, is nog niet duidelijk. Volgens een woordvoerder moet minister Peijs (verkeer) zich nog buiten over de plan nen en presenteert ze na de va kantie haar plannen aan de Tweede Kamer. door Petra Huijser den haag/gpd - De zorg voor zuigelingen en kinderen tot vier jaar staat onder druk. Consulta tiebureaus in Nederland kam pen nu al met een tekort aan artsen. Dat loopt als gevolg van de vergrijzing dramatisch op, zo is de verwachting. De AJN, de vereniging van alle artsen in de jeugdgezondheids zorg, slaat alarm. „In de grote steden wordt met kunst en vliegwerk de bezetting op peil gehouden. Vooral in landelijke gebieden wordt het echt pro blematisch", stelt bestuurslid Willemien Boland van de AJN. „Dat heeft absoluut gevolgen voor de kwaliteit van de zorg", denkt Boland, in het dagelijks leven zelf arts op een consulta tiebureau. .Artsen worden door het tekort steeds zwaarder be last." Ook vreest ze dat op termijn er in bepaalde gebieden of regio's helemaal geen zorg meer gebo den kan worden. In Nederland zijn 62 thuiszorg- instellingen die via consultatie bureaus gezondheidszorg bie den aan kinderen tot vier jaar. Dit voorjaar werkten daar 945 artsen die gezamenlijk 305 vol ledige banen vervullen. Het tekort bedraagt nu 32 art sen, bij de helft van de instellin gen zijn dus vacatures. Dat lijkt niet veel, realiseert Boland zich. „Maar het gaat hier niet om werk dat iemand anders in de organisatie er tijdelijk bij kan doen." Met de naderende ver grijzing wordt het probleempas echt dramatisch, verwacht de AJN. Boland schat de gemiddel de leeftijd binnen haar organi satie zo rond de vijftig. Inmiddels wordt bekeken hoe het beroep van consultatiebu reau-arts aantrekkelijker ge maakt kan worden. den haag/gpd - Voor 1 oktober moet er een oplossing op tafel liggen voor de slechte ont vangst van diverse radiozen ders. Minister Brinkhorst van economische zaken heeft zijn ambtenaren aan het werk gezet om samen met de omroepen en de zendbedrijven een oplos sing te zoeken voor de proble men. Sinds de herverdeling van FM-frequenties op 1 juni regent het klachten van luisteraars die hun lokale of een landelijke zender niet meer goed ontvan gen. De herverdeling was onder andere juist bedoeld om de ontvangst te verbeteren. Brinkhorst dreigt met boetes als de problemen niet voor 1 okto ber zijn opgelost. In de zend vergunning staat dat^le omroe pen zelf ook optimale ont vangst moeten nastreven. (advertentie) Algiers - De ontvoerders van vijftien Europese toeristen in Algerije hebben de politie laten weten dat ze willen onderhan delen over de vrijlating van hun gijzelaars, op voorwaarde dat hun eigen veiligheid wordt ge garandeerd. Dat meldde de krant El Watan gisteren. Een van de ontvoerde toeristen is de IJmuidenaar Arjen Hilbers. De anderen zijn tien Duitsers en vier Zwitsers. De toeristen, die in februari en maart op verschillende plekken in de Algerijnse Sahara werden ontvoerd, worden naar verluidt vastgehouden in de bergen bij Tamelrik, in de buurt van de grens met Libië. De ontvoerin gen zouden het werk zijn van de Salafisten Groep voor Predi king en Strijd (GSPC), een van de twee grootste extremistische moslimgroepen van Algerije. Volgens El Watan zochten de ontvoerders onlangs contact met de politie via een nomade, die ze een briefje meegaven waarin stond dat ze wilden on derhandelen. Kort daarvoor had het leger in de bergen bij Tamelrik pamfletten verspreid, waarin stond dat de ontvoer ders ongemoeid gelaten zou den worden, als ze hun gijze laars ongedeerd vrij zouden la ten. In mei bevrijdde het leger zeventien- Europese die ook in de Sahara waren ont voerd door leden van de GSPC. door Frouke Houtman en Monique van Oostrum den haag - Nederland is een partij rijker: de Partij voor de In formatiesamenleving (Pvdl). De bestaande partijen moeten hoognodig worden wakker ge schud, vinden de dertig grond leggers. „Nederland moet eens een keer lettonen." Nee, de Pvdl is geen traditione le politieke partij, betogen twee initiatiefnemers: de Haagse burgemeester Wim Deetman en oud-verkeersminister Tineke Netelenbos. De Partij van de In formatiesamenleving, die afge lopen maandag het levenslicht zag, doet niet mee aan verkie zingen. Ze overstijgt politieke gezindten, wat al blijkt uit het feit dat een CDA'er (Deetman) en een PvdA'er (Netelenbos) aan de basis ervan staan. Deet man: „We willen andere partij en aanjagen, hen voorhouden wat de mogelijkheden zijn van informatietechnologie. Op dit gebied dreigt ons land hopeloos achterop te raken bij de rest van de wereld, vinden de PvdI'ers. Volgens Netelen bos ontbreekt het Nederlanders aan lef. „Het is niet voor niets dat ons land als laatste de stoommachine invoerde. Als in wordt opgebouwd dat doen ze goed daar. We be- had hier helemaal geen aan dacht voor. Dat is toch gek? Ne derland wil graag voorop lopen, maar we laten economisch en maatschappelijk gezien kansen liggen." De burgemeester ge looft dat investeren in ICT zich altijd uitbetaalt, ook in econo misch barre tijden. „De kwali teit van de zorg zal omhoog gaan. Door computers en auto matisering zullen processen sneller en efficiënter verlopen. Mensen worden niet langer be- last met andere zaken. Zij heb ben al genoeg aan hun hoofd." Via de website www.pvdi.nl kunnen internetgebruikers ideeën lanceren, waarop gerea geerd kan worden. De partij hoopt zo op democratische wij ze een nationale dialoog op gang te krijgen. De afgelopen week hebben zich veel enthou siaste leden aangemeld, weet Netelenbos. Gniffelend: „Maar ja, het is ook gratis." Onder de leden telt ze opvallend veel mannen. „Die maken nou een maal vaker gebruik van inter net. Maar ik verwacht dat vrou wen vanzelf gaan meedoen." „We hadden ook een reclame actie kunnen beginnen, maar we hebben gekozen voor een onorthodoxe methode", vult Deetman aan. „Dit is zorgvul dig overwogen. Het belang van informatietechnologie is groot. Dat negatieve moet ophouden. Mensen zouden eens moeten kijken naar onze goede ideeën. Daéi hebben we wat aan." wonderen de Aziaten om hun leiderspositie als het gaat om technologie en hobbelen er ver volgens vrolijk achteraan. Maar laten wij die volgende rol nu eens omdraaien in een leidende rol." Dat daar een ingrijpende men taliteitsverandering voor nodig is, beseft de oud-minister ook. Als iets even niet honderd pro cent lukt, doen Nederlanders het meteen helemaal niet meer. Het fenomeen magneetzweef- baan kennen we niet en dus vinden we het op voorhand niets. Laten we ophouden met dat maaiveldgedrag. Ik heb ge noeg van 'doe maar gewoon dan doe je al gek genoeg'. Het is absurd dat we nog steeds met een paraplu op door de regen naar het stemhokje moeten. Stemmen zou gewoon vanuit huis moeten gebeuren." De Pvdl juicht het toe dat het nieuwe kabinet de kenniseco nomie een flinke impuls gaat geven. De virtuele politieke par tij hoopt ook echt dat het een succes wordt. Maar volgens Deetman zou het daar niet bij moeten blijven. „Laat ik zeggen dat het kabinet wel wat meer power mag hebben. Er mag best een schepje bovenop." Nederland is op weg een infor matiesamenleving te worden. Delen en uitwisselen van ken nis zijn essentieel. Daar móet de politiek op inspringen, be pleit Deetman. „Balkenende 1 Deetman (Pvdl en CDA). Archieffoto's: GPD l 1 PvdA). t

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3