Een levende heilii wordt GESPREK VAN DE DAG 'Camera bijt niet voor mij' Wilde dieren eten uit de hand The never ending story DAGELIJKS LEVEN 9 SoHAT JE. VRoc/w WORDT 0/y<SE:«.u-i-r MENSELIJK «V- Na vier missies als geheim agent Ja mes Bond krijgt PIERCE BROSNAN erkenning van koningin Elizabeth II. De acteur wordt Officier in de Orde van het Britse Rijk - ook al is hij een Ier. „Pierce Brosnan weet thuis in Ierland, hier in Groot-Brittannië en overal in de wereld zijn publiek te boeien", aldus minister van buiten landse zaken Jack Straw. „Als 007 heeft hij stijl en glamour toegevoegd aan het imago van Groot-Brittannië in het buitenland." Straw loofde ook de maatschappelijke betrokkenheid van Brosnan, die zich onder meer inzet voor Unicef. De 50-jarige Brosnan zei zich 'bevoorrecht en ontroerd' te voelen. Hij krijgt het LINTJE zaterdag uit handen van de Britse ambassadeur in Dublin. Foto: GPD. In een woning in Ulrum in Gronin gen is woensdagavond een OPEN HAARD spontaan gaan branden. De brandweer spreekt van een 'bizar voorval'. Vermoedt wordt een BLIK SEMINSLAG in de metalen afvoer pijp van het rookkanaal waarna de papiersnippers in de haard in brand vlogen. De bewoners waren op dat moment niet in de woonkamer. „Ze waren bij binnenkomst verbaasd toen bleek dat hun open haard plot seling brandde", aldus de zegsman. Omdat de kleppen van het rookka naal dicht waren, ontstond er in de kamer enige rookontwikkeling. Het vuurtje is uit zichzelf gedoofd. De brandweer veegde voor de zekerheid de schoorsteen. De Munten-en Postzegel Organsatie (MPO) is tijdens de taxatiedagen gestuit op een ZELDZAAM bankbil jet van 60 gulden. Het biljet stamt uit 1860. De geschatte waarde be draagt 5000 euro. De eigenaar van het biljet, die anoniem wil blijven, haalde het achteloos uit zijn porte monnee, vertelt een medewerker van MPO. Volgens hem gaat het om een zeer zeldzaam exemplaar. Het bankbiljet wordt in december aan geboden op de veiling van de MPO. Twee jaar geleden kwam MPO uit dezelfde serie als het 60 guldenbil jet een 200 guldenbiljet tegen. „We hadden het biljet aan de voorzichti ge kant geschat. Op de veiling bracht het uiteindelijk 34.000 GULDEN op", aldus de medewer ker. Stukken vlees gooien naar de hye na's en jachtluipaarden, of olifanten en apen met de hand voeren. Vanaf vandaag kan het officieel in Safari park Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Gisteren mochten enkele bezoekers het al eens proberen. Het werd een onvergetelijke ervaring. „Dit vergeet je nooit meer", roept de moeder van Ramon Bleeker uit het West-Friese Wognum. De 9-jarige Ramon, die met zijn ouders en twee zussen op de safaricamping van Beekse Bergen verblijft, kon zijn ge luk niet op. Als allereerste bezoeker mocht hij de ringstaartmaki's in het Hilvarenbeekse dierenpark voeren. De spanning viel van zijn gezicht te lezen. „Toch best eng, zo dicht bij de apen." De maki's met hun zwart met witgestreepte staarten verblijven op een eilandje. De prijs die je normaal gesproken betaalt om de apen te voeren: natte sokken en schoenen. Maar Ramon laat zich gewillig optil len door dierenverzorger Maarten Hertzberger en komt droog aan op het vaste land. De apen zijn gewend om met de hand gevoerd te worden en gaan rustig bij Ramon op schoot zitten. De lekkerste dingen verdwij nen het eerst uit de emmer met voer. Schijfjes banaan zijn favoriet bij de ringstaartmaki's. Eigenlijk is er voor bezoekers van Safaripark Beekse Ber gen pas vanaf vandaag de mogelijk heid wilde dieren te voeren. Gisteren was slechts een voorproefje, vijf be zoekers werden ermee verrast. Het voeren gebeurt onder leiding van een dierenverzorger. „De veiligheid van de bezoekers moet gewaarborgd blijven", zegt woordvoerder Lukken van Beekse Bergen. Echte risico's zit ten er overigens niet aan. „Je moet gewoon geen onverwachte bewegin gen maken. Dan bestaat de kans dat dieren in paniek raken. Dat zeggen we er van tevoren bij", vertelt verzor ger Hertzberger. ARINE VAN HEESWUK De 9-jarige Ramon Bleeker mocht gisteren als eerste bezoeker de ringstaartma ki's in het Hilvarenbeekse dierenpark voeren. Foto: ANP/Van Eijndhoven Zuid-Afrika ontvanj 1.600 bekende gastei op verjaardag Mand Verhalen zijn er om verteld te worden. Het verhaal van mijn familie is duizendachtentachtigen een half jaar oud. Dat is de optelsom van levens die zich uit strekken tussen de oudste van vijfenzestig en de jong ste telg, die net een halfjaar tegen het levenslicht knippert. Gemiddeld zijn we éénendertig jaar oud. Dat zal voorde meesten van ons een prettige gedachte zijn. Ikzelf zit daar met bouwjaar 1980 ver onder. Mijn verhaal is eigenlijk nog maar net begonnen en pas sinds een paar jaar heb ik in de gaten hoeveel er te luisteren valt. Dat ontdekte ik bij mijn oma, die met haar slechtziende maar niets ontgaande ogen, knik kend om de waarachtigheid van de verhalen te onder steunen, de jaren van voor mijn tijd tot leven riep. Toen zij overleed had ik het gevoel alsof ik koppen- snellend een krant had gelezen. Een ernstig gebrek aan achtergrondinformatie dus. Om te voorkomen dat het verlies van oma bij de anderen ook zou uitlo pen tot een chronisch tekort aan inside-information, hebben we het jaarlijkse familiefeest in leven geroe pen. Dus zitten we hier nu met z'n allen op de hoeve van mijn oom en tante in Bretagne. Het is tijd om bij te praten. Stuk voor stuk druppelen de overgeleverde genen met aanhang binnen. Veel gezoen en enthousiaste kreten. Het ongemakkelijke gevoel van elkaar een jaar lang niet of nauwelijks zien, slaan we bij voorbaat over. Tijd om de boel afwachtend te laten pruttelen met kojfietafelgesprekken hebben we niet. In een jaar kan namelijk veel gebeuren en er gebeurt vaak nog meer dan dat. Bovendien zijn er verhalen van vroeger die nog verteld moeten worden en de helft daarvan wordt ieder jaar liever zelfs een paar keer verteld. Familie verhalen hebben een onuitputtelijke houdbaarheids datum, zo lang ze de juiste ingrediënten bevatten. En zo lang er moeite wordt gedaan om ze door te geven. Een komische anekdote heeft al snel het eeuwige le ven. En ook de dierbare herinneringen aan degenen die er niet meer zijn, maar de familie maakten tot wat zij is, vinden hun weg naar de volgende generatie. Ouders worden grootouders. Kinderen worden vader en moeder. Stelletjes worden echtparen, maar aan de verhoudingen verandert niets meer. De rollen zijn be kend en naar het leven geschreven. Het zijn de om standigheden waarin we verkeren die jaar in jaar uit veranderen en vanzelfsprekend worden. In de tassen van de grootouders zitten steeds vaker bloedverdun- ners en andere medicijnen die verraden dat ze ouder worden, maar bevestigen dat ze sterk blijven. In de tassen van de kinderen zitten tegenwoordig luiers, spenen en kindertandpasta, die aangeven dat ze de zorg die ze kregen inmiddels zelf dragen. En behalve dat dragen we allemaal verhalen. De ver schillende herinneringen aan de zelfde momenten, de Paul Rosenmöller bij Ikon 'advocaat van de duivel' Het wordt een oefening in be scheidenheid. Overigens denkt Paul Rosenmöller (47) dat niet hij, maar de kijkers het meest zullen moeten wennen aan zijn nieuwe rol als tv-presentator. Als leider van Groenlinks was het Rosen- möllers beroep om zo vaak en zo veel mogelijk met zijn mening op de voorgrond te treden. Straks gaat het om zijn gasten, niet om hem. Op zijn achttiende overwoog Ro senmöller journalistiek te gaan studeren. Het werd sociologie, maar de belangstelling voor jour nalistiek bleef. Dat heeft hij door de jaren heen al in veel interviews gezegd. „Maar ik heb het niet meer uitgesproken nadat ik een half jaar geleden uit de politiek ging. Dat zou een al te opzichtige sollicitatie worden." Via, via kwam Rosenmöller in contact met de Ikon. Deze week was het rond: de oud-politicus gaat vanaf begin volgend jaar tv-programma's pre senteren bij de Interkerkelijke Omroep Nederland. „De Ikon past denk ik wel goed bij mij. Het is een omroep die je associeert met kwaliteit, inhoud." Een nieuwe carrière, zo mag je het van hem gerust noemen. Hij zal er dingen naast blijven doen op het 'maatschappelijke vlak'. Maar het tv-werk wordt zijn hoofdbezig heid. „Ik doe dingen liever goed. Afraffelen is er bij mij niet bij. Het is bij mij niet alleen een vak, maar ook bezieling." De beslissing om voor de tv te gaan werken werd niet ingegeven door een verslaving aan in de be langstelling staan, bezweert hij. Integendeel zelfs. „Het was eerder een hobbel die ik moest nemen. Ik heb de keerzijde leren kennen van de spotlights. Daarmee be doel ik niet zozeer de bedreigin gen aan mijn adres, die hadden meer te maken met de gebeurte nissen vorig jaar, dan met mijn bekendheid. Het is meer het ge brek aan privacy. Als ik met mij vrouw zit te eten, komen er zo twee, drie mensen ongevraagd bij onze tafel langs om een vraag te stellen of zoiets. Ik heb lang moe ten nadenken of ik dat nog wil de." Begin volgend jaar is Rosenmöller voor het eerst als presentator op televisie te zien. Het is de bedoe ling dat hij in de zomer van 2004 met een programma komt dat de werktitel Advocaat van de duivel draagt. Hoe de uitzendingen er exact uit komen te zien, is nog niet duidelijk. Het eerste pro gramma moet in een elk geval een interviewprogramma worden. „Ik ga op zoek naar de diepste zielen roerselen van iemand. Ik wil we ten wat mensen écht beweegt. Het kan bijvoorbeeld om iemand gaan die een ommekeer in zijn le ven heeft meegemaakt. De Ikon en ik willen ruimte bieden aan maatschappelijke onderstromen. Niet alleen aan de populaire, heersende meningen." Hij zal géén politici uitnodigen. „Dat zie ik niet zo snel gebeuren, op een uitzondering na misschien. Politi ci hebben elders al de gelegen heid om hun zegje te doen." Ad vocaat van de duivel wordt een debatprogramma. „Een beetje te gendraads zaken aan de orde stel len. Een onderwerp kan de multi culturele samenleving zijn. Hoe richten we die in?" De multiculturele samenleving, heeft de kijker niet allang tabak uiteenlopende wegen die elkaar toch uiteindelijk kruisen. Er wordt ongetwijfeld hier en daar wel een paar keer zwaar beladen gejankt, maar er wordt vooral gelachen en uiteraard veel g ten en gedronken. De blikken onderling spreken boekdelen van een familiekroniek. Ik luister en ben bang om iets te missen. Pas nu iedereen slaapt, ja, zelfs de laatste die tot de bodem van de jerrycan wijn diepte-interviews hebben gevoerd en gie chelend met zwabberende zaklantaarns de weg tussen de haringen naar hun ei gen tent hebben gevonden, heb ik de tijd en de rust om mijn verhaal te schrijven of in ieder geval een poging te doen. Het is het verhaal van een boom met vijf wortels, waarin steeds meer takken ver takken waardoor hij blijft groeien. Eens per jaar staat hij in volle bloei. En zolang hij blijft bloeien, hoeven we niet bang te zijn dat op een dag alles is gezegd. Want het ergste dat er met een familieverhaal kan gebeuren is dat het begint met Er was eens...' Reageren? reactles_op_column@hoUnalLcom Paul Rosenmöller heeft als politicus de keerzijde leren kennen van 8en spotlights. Vanaf volgend jaar zit hij aan de andere kant van de tal 07 presentator van een tv-programma. Foto: ANP/Vincent Jannink van al het gepraat hierover op tv? Kijk, dat bedoelt Rosenmöller nou. In deze tijden met tien tv- zenders hopt iedereen van de ene mediahype naar de andere. „Dat is nou precies wat ik wil voorko men. Want er sluimert nog steeds onvrede. Er is veel oppervlakkig heid op tv. Voor je het weet wordt iets via de televisie een hype. Alles moet korter, sneller. Beeldvor ming is enorm belangrijk." Als interviewer is de GroenLink- s'er totaal onervaren, maar als lij dend voorwerp van een vraagge sprek heeft hij een indrukvt10 kend cv. „Het is een nieuw '8 v£ zal nog veel moeten leren. icl heb camera-ervaring. Dati ïen bijt niet voor mij. En ik ken s7£?' trucjes: het niet antwoorden"1! een vraag, maar in plaats d 3171 met de boodschap komen a'n zelf kwijt wil." Hij verwach dat zijn linkse achtergrond zal oproepen over zijn objf teit.Als je het maar op eer* soenlijke, serieuze wijze aaj Cl MISCHA DE BRUIJN Nelson Mandela en zijn vrouw Graca Machel. Foto: EPA/Nic Bothma Het anderhalfjaar terug gelanceerde idee van Mandeia's overefficiënte assistente Zelda La Grange en de Nelson Mandela Foundation om 'Madiba's' verjaardag eens seri eus te vieren, is meer dan aangeslagen. Een geoliede inter nationale marketingcampagne heeft wonderen verricht, maar wat wil je als het product Mandela heet, de persoon in kwestie doorgaans volop geniet van alle aandacht, en de opbrengsten naar het goed doel gaan. Vanuit de hele wereld zijn ontelbare verjaarskaarten en e- mails binnengestroomd. Op vele, zoals dié uit Nederland, zitten extra postzegels ten behoeve van het Kinderfonds van Mandela. De e-mails zijn te lezen op een speciale web site (www.safrica.info) van de International Marketing Council, een organisatie die Zuid-Afrika promoot als toe- risten- en zakenbestemming. De wereld is wakker geschud, maar ook het thuisland. Zuid-Afrika is weer collectief verliefd op de man die na 27 jaar gevangenis verbroedering als belangrijkste boodschap predikte en ervoor zorgde dat het land op de rails bleef. Al le kranten hebben bijlagen vol getikt, gewijd aan 'De Ikoon', 'De Legende' ofDe Staatsman'. Op de radio worden elke dag herinneringen opgehaald, zo als door oud-president De Merk, die gisteren nog eens het verhaal vertelde van toen hij Mandela in het presidentiële kantoor de datum noemde van zijn vrijlating, en deze vroeg om nog wat langer te mogen blijven 'omdat ze bui ten nog niet klaar waren met de voorbereidingen'. „Ik wei gerde dit en zei hem: U hebt lang genoeg vast gezeten", al dus De Klerk, die Mandela 'een groot vriend en staatsman' noemde. Vrienden zijn er ook volop in het bedrijfsleven, dat zich dezer dagen suf adverteert met respect- en dank betuigingen, en het publiek er tussendoor aan herinnert hoeveel randen zijn afgedragen aan scholen, ziekenhuizen en andere projecten waar Mandela om heeft gevraagd. Nou ja gevraagd. Het is meestal een charmante vorm van chantage. Niemand die nee durft te zeggen tegen Mandela, en geen ander die dat zo goed weet als Mandela zelf. Drie dagen feest krijgt Mandela voorgeschoteld. Gisteren werd al een voorschot genomen met de overhandiging van een boek met odes van wereldleiders. Vandaag begin het rustig in de huiselijke sfeer met zijn vrouw Graga Machel en zijn dertig (klein-)klein- kinderen. Alleen de luchtmachtkapel komt langs om 'hap py birthday' te spe len, alsook een groep gehandicapte kinde ren en de spelers van het nationale rugby- team, de Springbok- ken. Morgen komen de VIP's, met een zwaar accent op die uit de VS. Bill Clinton zal de eerste 'Nelson Man- dela-lezing' geven, en 's avonds ook een van de 1600 gasten zijn die aanschuiven voor een banket. Oprah Winfrey, die onlangs nog 10 miljoen dollar schonk aan de Man dela Foundation, zal er zijn, net als Barba ra Streisand en de man die ook zo van kinderen hoi zo chael Jackson. Het is nog niet bevestigd, maar koni Beatrix zal waarschijnlijk ook, op persoonlijke titel,iv zig zijn. VIP's, sterren en sterretjes feesten de hele rj> tot de zondag, die voor de gewone man is geresen Hoogtepunt wordt de opening van de 284 meter lal hangbrug die de spectaculair opgekalefaterde 'cult Newtown verbindt met Braamfontein, in het centn li Johannesburg. 'Een brug vernoemd naar 's lands b rijkste bruggenbouwer', leek de gemeente geen sleifVier i De hele dag kan in Newtown op straat worden ged*gi hardgelopen en gegeten. Nelson zal aanwezig zijn, en andere vrienden staat dat nog niet vast. EELCO VAN DER LINDEN TPG Post heeft ter ere van jaardag een speciaal post2 Nelson Mandela 85 jaar uitf bracht. Foto: ANP De gastenlijst is nog geheim, maar de hele wereld zal er zijn. Vrienden, voormalige vijanden, popsterren, filmsterren, talk showdiva's, topmodellen, presidenten, koningen en konin ginnen - iedereen is op bedevaart naar Johannesburg om de enige echte levende heilige te feliciteren en zich te warmen aan zijn magie én het licht van de schijnwerpers. Nelson Mandela wordt vandaag 85. Een laatste inspectie aan de Nelson Mandela Brug in Johan nesburg. De officiële opening zondag maakt deel uit van de feestelijkheden rond de verjaardag van Mandela. Foto: EPA/Jon Hrusa

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2