De Chinese muur van Engeland TOERISME Vakantiehuisje Center Pares heet nu cottage 'Billig' golfen, net over de gr< T VRIJDAG 18 JULI 2003 Hadrian's Wall Path puur genieten voor geoefende wandelaar door Ronald Vrugteman Eeuwenlang maakten de Romeinen de dienst uit in Engeland en vele eeuwen geleden vertrokken ze zonder slag of stoot. Maar de Romeinen lieten hun sporen na. Een heel duidelijk spoor is tot op de dag van vandaag duidelijk zicht baar: de Muur van Hadrianus in Noord- Engeland. Sinds kort heeft de Muur de status 'National Trail'. Hadrian's Wall Path is puur genieten voor de geoefen de wandelaar en een Mekka voor arche ologisch geïnteresseerden. Even stokt het klimmetje van de wan delaar over het muurtje. Hij staat stil op de stenen treden die het klauteren vergemakkelijken. Om twee redenen. Even verderop ziet hij eindelijk, na een tocht van enkele uren, de resten van een brede muur. Maar de blik valt ook op een bordje met de tekst: 'Bull in the field'. Inderdaad graast op enkele tien tallen meters afstand een aantal run deren, maar ze schijnen totaal ongeïn teresseerd te zijn in de 'indringer'. De wandelaar besluit om het erop te wa gen, want de restanten die hij ziet zijn van de ooit zo machtige Muur van Hadrianus, de - zeg maar - Chinese muur van Engeland. In de 'taille' van Engeland, tussen de monding van de Tyne in het oosten en die van de Sohvay in het westen, liet de Romeinse keizer Hadrianus 'zijn' muur bouwen. Niet alleen om de 'bar baren' buiten het Imperium Roma- num te houden, maar ook om aan te geven dat het wat hem betrof welletjes was met verdere expansie. Hadrianus wilde een stabiel en welvarend rijk en de Muur vormde de meest noordelijke begrenzing ervan. Stempelpost Ze stapt stevig door met rugzak en in korte broek. De jonge Vlaamse is van plan om in zeven dagen de 117 kilo meter lange Muur van Hadrianus te bedwingen. Ze wandelt de hele route van oost naar west, een tocht van 135 km. Dat zal óns niet lukken, omdat we maar drie dagen verblijven in het noorden van Engeland. Niettemin be sluiten we de Vlaamse voorlopig te volgen. De eerste uren na het vertrek bij stem pelpost Robin Hood Inn (wie de tocht loopt, kan op diverse punten langs de route stempels verzamelen als herin nering aan de afgelegde kilometers) wil het Muurgevoel niet echt komen. Simpelweg omdat er van de muur De status National Trail maakt de Muur van Hadrianus niet tot een nieuw ontdekte uitdaging. Nu al trekken jaarlijks duizenden de stou te (wandel) schoenen aan om deze te beleven. De organisatie English Heritage verwacht dat in 2006 het aantal wandelaars dat de hele route aflegt, zal zijn gestegen tot 20.000 per jaar. Klimatologisch gezien is een wan deltrip langs de Muur van Hadria nus vooral aan te bevelen in de maanden juni, juli en augustus. Vanuit Nederland worden door reis bureau SNP in Nijmegen (tel: 024- 32 77 000, www.snp.nl) meerdaagse wandelreizen georganiseerd, waar bij overnachtingen voornamelijk plaatshebben in Bed Breakfast- accommodaties. Een website met veel informatie over Hadrian's Wall is www.nationaltrail.co.uk/- hadrianswall 'M- ./.-(i-'JCÏ -"j Een gerestaureerde wachttoren in Vindolanda. Foto's: Ronald Vrugteman niets te zien is. Ooit is iemand op het idee gekomen om over de restanten van de muur een weg aan te leggen, die anno 2003 glad geasfalteerd is. Wij lopen daarom door en langs de sloot, gegraven om het de barbaren nog moeilijker te maken door te dringen tot de Romeinse be schaving. Volgens gids David McGlade, die ons de tweede dag begeleidt, is de Muur nooit uitsluitend bedoeld geweest om de vijand buiten het rijk te houden. Daarvoor zijn er te veel doorgangen. De Muur bood de Romeinen de moge lijkheid het verkeer van noord naar zuid en omgekeerd te controleren en belasting te heffen op goederen. Het enthousiasme over de aanblik van het eerste stukje Hadrian's Wall ver dwijnt bijna even snel als de Muur. Jammer, maar verklaarbaar. Grote de len van de muur zijn na het vertrek van de Romeinen gebruikt voor erfaf- scheiding, woningbouw en wegenaan leg. We lopen ietwat somber verder. Het feit dat we een weiland met scha pen oversteken en prompt het pad kwijtraken, doet het humeur ook geen goed. Later verontschuldigt David zich hier voor. Sommige delen van de route zijn (nog) niet goed aangegeven, omdat particuliere landeigenaren niet willen meewerken. Maar daar komt verande ring in, omdat ook zij inzien dat de Muur veel bezoekers trekt en daarom belangrijk is voor de economie. De tweede dag in het gezelschap van David pakt het Muurgevoel ons in vol le hevigheid. We beginnen de tweede Het eerste stuk Muur. wandeling in Chollerford en doen eerst het Romeinse fort Chesters aan. Het bevindt zich in het gebied waar het meest van de Muur is te zien. Nu is de Muur nergens imposant waar het de hoogte betreft. Maar sta je bovenop een van die schitterende heuvels dan zie je die stenen slang door het land schap slingeren. Voeg je daar de beelden aan toe die je worden voorgeschoteld in de verschil lende musea langs de route, dan reali seer je je wat een geweldig bouwwerk de Muur van Hadrianus ooit moet zijn geweest 117 kilometer lang, zes meter hoog en drie meter breed. Met op re gelmatige afstanden fortificaties en wachttorens, drie eeuwen lang be mand door soldaten die de wacht hiel den over de grens van het rijk. Hadrian's Wall Path volgen is wande len door een rijk geïllustreerd geschie denisboek met die heerlijke westen wind in je gezicht, wolken die zorgen voor voortrazende schaduwen over de berghellingen en de fysieke uitdaging van de zoveelste stevige heuvelklim. Op weg naar het einde van de tweede door Rob de Vries Het jaar 2003 dreigt voor de reisbranche een rampjaar te worden. Maar er zijn altijd weer partijen die profijt hebben van spanning en ellende elders in de wereld. Bijvoorbeeld de aan bieders van dichtbij-vakanties. Wat zelfs in 2003 goed blijft lo pen, is de verhuur van vakan tiebungalows, met name in Ne derland. Verreweg de grootste partij in die markt is Center Pares, dat vorig jaar 3,17 mil joen mensen onderbracht in z'n vijftien parken in ons land, in België, Frankrijk en Duits land. Klanten die overigens steeds meer luxe en comfort ei sen. Center Pares investeert dan ook 100 miljoen euro in op knapbeurten van de parken, de merkenstrategie wordt veran derd en de bungalows, eigenlijk gewoon vakantiehuisjes, heten voortaan cottages. Nederland is het land waar re latief gezien de meeste vakan tiehuisjes 'geconsumeerd' wor den. In ons land staan er per persoon gemiddeld meer dan waar ook: in totaal 85.000. Een populair plekje dus om een korte vakantie door te brengen. Eind jaren zestig werd de basis voor deze ontwikkeling gelegd door de niet geheel onomstre den grondlegger van de Sport- huis Centrum-formule, Piet Derksen. FreeLife-park Loohorst in Zuid Limburg: populair bij gezinnen met kinderen voor een korte vakantie. Foto: CPD/Center Pares Als je destijds een paar bunga lows in een bosrijke omgeving neerzette en als extra attractie voor een simpel restaurant en bovenal een subtropisch zwem bad zorgde, deed je helemaal mee: de gezinnetjes stroomden toe. Want dit was toch wel even wat anders en luxueuzer dan met z'n allen op een camping in een tentje liggen. Op de bungalowpark van nu is alles alleen nog maar comforta beler en fraaier geworden, aan sport- en recreatiemogelijkhe den is er nergens gebrek, er zijn meerdere restaurants en bars, vaak zijn er kleine winkelcentra, en meubilair en huishoudelijke apparatuur kunnen wedijveren met watje thuis gewend bent.' Kortom, een ideale plek om de stress van alledag te ontvluch ten en je lekker te ontspannen. Marktleider Center Pares, voortgekomen uit Sporthuis Centrum, merkt dat er op dit moment toch wel stevig ge vochten wordt om de klandizie van de bezoeker van vakantie parken. Om aan top te blijven moet de parken voortdurend vernieuwd en aangepast wor den. Door elk park een helder thema mee te geven, zijn ze on derling beter herkenbaar voor het publiek. Die weten in één oogopslag wat ze te wachten staat als ze boeken. Center Pares heeft in Neder land, België, Frankrijk en Duits land in totaal vijftien parken en daarnaast nog eens vier in En geland. De parken op het continent zijn nu verdeeld in de Center Pares Original (de oorspronkelijke tien Center Parcs-parken), de Freelife from Center Pares (dat zijn de drie voormalige Gran Dorado-parken in Nederland en Duitsland) en SeaSpirit from Center Pares (de twee vroegere Gran Dorado-parken aan de kust). De Center Pares Original zijn wat duurder dan de voormalige Gran Dorado-parken. Ze zijn in trek bij een publiek van 'Albert Heijn-klanten', merkkopers, die zodra ze op het autovrije park zijn ook daadwerkelijk hun au tosleutels weg willen kunnen leggen. Maar ze willen wel alles onder handbereik hebben. De Freelife from Center Pares (in Nederland alleen Park Loohorst bij America in Lim burg) zijn voor het 'DCEA-pu- bliek', gezinnen met jonge kin deren, die op een informele sfeer gesteld zijn en genoegen nemen met een iets minder luxe bungalow dan in de Origi- nal-parken. En de SeaSpirit- parken (Port Zélande en Park Zandvoort) zijn voor jonge vol wassenen zonder kinderen, die vooral in de aanwezigheid van zee en strand geïnteresseerd zijn. Center Pares, dat een deel van z'n opvallend hoge naamsbe kendheid ongetwijfeld te dan ken heeft aan de opvallende en succesvolle 'Maar nu even niet- televisiereclamespotjes', zette het afgelopen jaar een bedrag van 525 miljoen euro om. Dat geld werd voor 55 procent uit de verhuur van de huisjes ge haald, en voor 45 procent uit 'leisure', vooral eten en drin ken. De Center Parcs-brochure is te krijgen bij de reisbureaus van Rabobank ANWBV&D, Vrij uit en TUI. Meer info op tele foonnummer 0900-0804 (20 Eu rocent per minuut) van Center Pares, of op website www. centerparcs. nl 31/5 '«i 'SSf etappe, Steel Rigg, bezoeken we Hou- sesteads, het meest complete voor beeld van een Romeins fort. Hier krijg je een goed beeld van het dagelijks le ven van de Romeinse legionair door de diverse overblijfselen, variërend van de groepslatrine tot het hospitaal. Was het net afgelegde gedeelte van de Muur al van een adembenemende schoonheid; het kan nog mooier Steel Rigg. We hebben al een voorschotje genomen op de laatste etappe. Blij toe want een betere dagafsluiting is nau welijks denkbaar. Als het weer meezit (er valt in dit deel van Engeland jaar lijks nogal wat water uit de lucht) is Steel Rigg de perfecte plaats voor een picknick. Onze derde dag langs Hadrian's Wall vanaf Steel Rigg kent steile gedeelten, afgewisseld met kleine stukjes bos. Voor we het weten bereiken we het eindpunt van de kennismakingswan- deling langs de Muur; het Roman Ar my Museum. Het museum, boordevol gebruiks- en kunstvoorwerpen van Ro meinse makelij vertoont doorlopend de indrukwekkende Eagle's Eye Film. Deze toont de Muur van Hadrianus gezien vanuit het perspectief van een adelaar met virtuele reconstructies van hoe het leven vroeger langs de Muur moet zijn geweest. Ons afscheid van de Muur heeft plaats in Vindolanda, een terrein waarop ver schillende forten zijn gevonden. Dage lijks zijn er archeologen aan het werk. „Je hoeft hier maar een schep in de grond te steken en je haalt iets moois naar boven. Het is hier een archeologi sche schatkamer", aldus een van hen. REISBERICHTEN Toren van Pisa ook 's avonds Tot en met 14 september 2003 is de Torre Pendente, de Schey ren van Pisa, ook 's avonds geopend voor publiek. Maximaal tig personen kunnen elk half uur een rondleiding door de t krijgen en de 294 treden tot en met de top beklimmen om een geweldig uitzicht over Pisa en omstreken te genieten. 0 uur 's avonds gaan de deuren van de toren dicht tot de volg ochtend half negen. Tickets moeten enige dagen van tei worden geboekt. De prijs van een dag- of avondticket is 15 Tickets kunnen maximaal vijftien dagen voor het bezoek g« veerd worden bij de Ticket-office Opera della Pimiziale Pisan azza del Duomo 17, Pisa, tel. 0039-050560547 of online op <j www.opapisa.it 3.500 meter kermis Wie tóch in de buurt is mag deze vakantie een bezoek u grootste kermis van de Benelux niet aan zich voorbij laten Vanaf morgen tot en met zondag 27 juli plaats kunnen in Ti niet minder dan 227 kermisattracties, bijeengebracht op 31/ meter binnenstad, worden geprobeerd. Nieuwe attracties ongetwijfeld bloedstollende categorie 'grootvermaak' zijn ga Slide, de Contact, de Air Mix, de Eclips en de Mixer, een nostalgische kermis, met attracties die minimaal 35 ja» moeten zijn. Wie bij wil komen van al dat kermisgeweld fc tuurlijk op Tilburgs gezellige terrasjes, of in de restaurants en kels, terecht. Meer info: tel.013-5323727. Of website www.tilburgsekermisj Ballonnen in Friesland Van woensdag 23 tot en met zondag 27 juli zullen er dagelijks minder dan 35 grote luchtballonnen opstijgen tijdens de tra nele Friese ballonfeesten in Joure. De ballonvaarten worden lijst door allerlei randactiviteiten: op de openingsdag treedt0 meer een Caribische showband op en is er de Jouster Rodui donderdag is de Paardendag, vrijdag is er een après-ski-spek zaterdag is Kinderdag, afgesloten door vuurwerk, zondag tol Oldtimerdag. Het evenement is op een terrein aan de Nutsl De toegangsprijzen variëren, afhankelijk van de dag, van 3t euro, maar van een afstandje kun je de ballonnen natuurli gratis bekijken. Meer info: tel. 0513-418560 of website www.ballonfeesten.nl Tropische straatparade De spectaculairste carnavalsoptocht wordt niet meer in hei den des lands gehouden, maar in havenstad Rotterdam wa» Caribisch Zomercarnaval met z'n overdonderende Straatp jaarlijks honderdduizenden toeschouwers trekt Op zaterdj juli zal de kleurrijke, spetterende, kilometerslange slang v* bundig uitgedoste deelnemers 's middags weer door het een van Rotterdam trekken. De start is om 13.00 uur bij De Boon Om 19.30 uur is de optocht voorbij, maar de podia blijven open tot 24.00 uur. De straatparade zal worden aangevoerd Koningin Zomercarnaval 2003, Patricia Tulen uit Berkel en rijs, die ook nog eens onze nationale Miss Fotogeniek is. Meer info: tel.010-4141772 of website www.zomercarnaval.coi Q Peer Gyntfestival In het Noorse gebied Grudbrandsdalen tussen Tronheim e wordt van 31 juli tot en met io augustus het Peer Gyntfes" houden. Centraal daarin staat de openluchtuitvoering Gynt van toneelschrijver Henrik Ibsen. De beroemde Peer C te, die later door Edvard Grieg werd gecomponeerd, wordt toneelstuk gespeeld en gezongen. Het GSIèmeer en de ber het nationaal park Rondane dienen als sprookjesachtig der hebbers moeten kaarten vooral ruim tevoren reserveren, formatie: www.peergynt.no De holes in Duitsland liggen in een coulisselandschap met indn orde wekkende bosschages en de spits van een kerktoren die boven f U lover uittoornt. Foto: Leon Klein Schiphorst Concepten voor vakantieanan- gementen zijn doorgaans het resultaat van gedegen markton derzoek. Daar is dan over nage dacht. Soms komen die aanbie dingen op een spontane na tuurlijke manier tot stand. Zo als bij Francesco Di Matteo en Eveline Jiskoot. Een stoere Itali aanse golfprofessional en een charmante Nederlandse reisor ganisator. Ze liepen elkaar let terlijk tegen het lijf tijdens een Dutch Open te Hilversum en nadat zij voor hem was geval len, hebben ze zich in Duits land gevestigd om daar met veel succes reisjes rond het the ma golf te gaan organiseren. Golf is een groeimarkt in Ne derland. Er zijn inmiddels 200.000 actieve spelers. De 170 banen kunnen het aanbod maar nauwelijks verwerken. Dus ontstaan wachtlijsten en wordt het dririgen om een rondje te kunnen lopen. Daar speelt Eveline nandig op in. Want in Duitsland is ruimte ge noeg. Net over de grens, op nog geen drie kwartier autorijden achter Utrecht, kan ze beschikken over starttijden op niet minder dan tien volwaardige golfbanen. En voor beschaafde prijzen, want waar kim je in Nederland nog 18 holes spelen voor 26 euro? Uit ervaring weet Eveline dat golf een vriendensport is, waar in mannen of echtparen graag met elkaar optrekken. Vaak is het zo dat de vrouwen ook nog iets anders doen. Zo'n tripje combineren. Wandelen, ste- denbezoek, een boottochtje, Hek fietsen, paardrijden of jeli ivel laten verwennen in een h hel oord. Dan is daar ook nog t h< relatiemarkt. Bedrijven zo mia naar informele activiteiten gj. klanten aan zich te kunne irde den. Golfen leent zich das stre uitstek voor. Vooral als je 1 g; faciliteiten beschikt waan ar gt ruimte is voor kennismaki verc met de sport. idoi Een voordeel van de bane roe Duitsland is de gemoedeï man sfeer. Het hoeft allemaal 1 rde deftig. Ook het karakter vs erm banen is anders dan we hi Vol wend zijn. De holes liggen te zi een landelijke vriendelijke stra geving, temidden van lane sch en waar maïs groeit of paa een: grazen. Haai Het licht glooiende landse t Vt doet er bijna Engels aan.! G. n en daar een boerderij, eet he lisselandschap met indrui idevi kende bosschages, de spil htofl een kerktoren die boven b den. ver uittoornt. oeni De kwaliteit van de baneD(g. oe niet minder om. De fairv.' 1 me kunnen wedijveren met d adei te banen in Nederland en oekt greens zijn als biljartlaken is ze is hier nog zo rustig dat ei ïbaa slijtage door intensief geb bsin; geen sprake kan zijn. Of d beroi lang zo blijft, is de vraag. I ling wanneer de combinatie v nis. I dichtbij, rust en 'billigkeil is nj maal is ontdekt, kan dat» Volei eens anders worden. der i Voor de snelle beslissers! gast< nes websitesadres: www.j ienei overdegrens.comBellen bero (0049 2874 1060) ofmaile vers. matteogolf@aol.com) kat eeld I® Sch

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22